LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ PAMINKLOSAUGOS KOMISIJA
S P R E N D I M A S
DĖL PAMINKLINIO STATUSO NETURINČIŲ MIESTŲ IR MIESTELIŲ FORMAVIMO
1996 m. gegužės 24 d. Nr. 22
Vilnius
Valstybinė paminklosaugos komisija, išanalizavusi vertingų urbanistikos kompleksų (respublikinės reikšmės senamiesčių ir vietinės reikšmės urbanistikos paminklų) išsaugojimo ir tolesnio formavimo praktiką, konstatuoja, kad:
1. Galiojantys Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai 1990 12 11 Nr. 375 „Dėl istorinę ir kultūrinę vertę turinčių kultūros paveldo objektų, nesančių kultūros paminklų sąrašuose, apsaugos užtikrinimo“ ir 1992 10 06 Nr. 735 „Dėl žemės sklypų respublikinės ir vietinės reikšmės urbanistikos paminklų teritorijose“ ne visai atitinka Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo, įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ nuostatas, nes nesudaro prielaidų išsaugoti urbanistikos paveldo vertybes paminklinio statuso neturinčiuose miestuose ir miesteliuose.
2. Respublikinės reikšmės senamiesčių ir vietinės reikšmės urbanistikos paminklų teritorijų sklypų projektus rengiančių organizacijų patirtis ir vertinimas parodė, kad tokius projektus tikslinga rengti ir neįrašytiems į urbanistikos paminklų sąrašus bei dabartinį Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą miestams ir miesteliams, t. y. neturintiems paminklinio statuso miestams ir miesteliams.
Žemės sklypų projektų rengimo ir naudojimo praktika parodė, kad šių projektų poveikis miestų ir miestelių paveldo vertybių išsaugojimui yra teigiamas, nes jie iš esmės atstoja regeneravimo projektus. Žemės sklypų projektais turėtų būti naudojamasi kartu su bendraisiais planais.
Siekdama efektyvinti urbanistikos paveldo vertybių išsaugojimą neįrašytuose į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą miestuose ir miesteliuose, o taip pat sutvarkyti šių objektų apsaugos teisinę bazę; vadovaudamasi Valstybinės paminklosaugos komisijos nuostatų 6 ir 7 str., komisija nusprendžia:
1. Pasiūlyti Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamentui per 1-2 mėnesius parengti ir pateikti Valstybinei paminklosaugos komisijai aprobuoti su kitomis žinybomis suderintas įstatymų pataisas, kuriomis būtų įteisinami analogiški senamiesčiams ir vietinės reikšmės urbanistikos paminklams į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą neįrašytų miestų ir miestelių istorinių dalių sklypų projektų rengimo pagrindiniai principai ir nuostatos.
2. Prašyti Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą šio sprendimo 1 punkte minimų įstatymų pataisų projektus užregistruoti Seime.
3. Prašyti Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui svarstyti šiuos įstatymų pataisų projektus ypatingos skubos tvarka.
4. Pasiūlyti Kultūros vertybių apsaugos departamentui bei Statybos ir urbanistikos ministerijai parengti ir su kitomis žinybomis suderinti šio sprendimo 1 punkte minėtų Vyriausybės nutarimų ir buv. Paminklotvarkos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 10 28 patvirtintos Respublikinės reikšmės urbanistikos paminklų (senamiesčių) ir vietinės reikšmės urbanistikos paminklų teritorijų sklypų išplanavimo projektų rengimo instrukcijos naują redakciją, kad, Seimui priėmus minėtas įstatymų pataisas, ja galima būtų naudotis.
5. Prašyti Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Seimui priėmus minėtas įstatymų pataisas, nedelsiant patvirtinti šio sprendimo 4 punkte nurodytų Vyriausybės nutarimų projektus.