LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

N U T A R I M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. LIEPOS 12 D. NUTARIMO NR. 1129 „DĖL NEKILNOJAMOJO TURTO REGISTRO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. spalio 22 d. Nr. 1080

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Nekilnojamojo turto registro nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 1129 „Dėl Nekilnojamojo turto registro nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 72-3077; 2007, Nr. 30-1101; 2008, Nr. 40-1471):

1.1. Išdėstyti 12 punktą taip:

12. Tais atvejais, kai daiktinė teisė į nekilnojamąjį daiktą, šios teisės suvaržymai, juridiniai faktai atsiranda nuo notarine forma patvirtinto sandorio sudarymo arba kai išduodamas paveldėjimo teisės liudijimas ir (ar) nuosavybės teisės liudijimas, šių nuostatų 11 punkte nurodytų asmenų rašytinis prašymas įregistruoti daiktines teises, šių teisių suvaržymus, juridinius faktus ir dokumentai, patvirtinantys daiktinių teisių, šių teisių suvaržymų, juridinių faktų atsiradimą, teritoriniam registratoriui asmens pageidavimu gali būti perduodami iš notaro biuro nuotolinio ryšio priemonėmis (toliau vadinama – per notarą) arba paštu.

Šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytais atvejais asmenų rašytinį prašymą įregistruoti daiktines teises, šių teisių suvaržymus, juridinius faktus notaras teritoriniam registratoriui perduoda ne vėliau kaip per 24 valandas nuo sandorio patvirtinimo ar paveldėjimo teisės liudijimo ir (ar) nuosavybės teisės liudijimo išdavimo.

Per notarą teikiamų prašymų įregistruoti daiktines teises, šių teisių suvaržymus, juridinius faktus pildymo, jų pateikimo ir notarine forma patvirtintų dokumentų, patvirtinančių daiktinių teisių, šių teisių suvaržymų, juridinių faktų atsiradimą, perdavimo teritoriniam registratoriui tvarką nustato Lietuvos notarų rūmai ir Centrinis registratorius, suderinę su vadovaujančiąja registro tvarkymo įstaiga.

Iš notaro biuro registro tvarkymo įstaigos teritoriniams registratoriams perduoto prašymo įregistruoti daiktines teises į nekilnojamąjį daiktą, šių teisių suvaržymus, juridinius faktus ir dokumentų, patvirtinančių daiktinių teisių, šių teisių suvaržymų, juridinių faktų atsiradimą, priėmimo ir nagrinėjimo tvarką nustato Centrinis registratorius.“

1.2. Išdėstyti 15 punktą taip:

15. Prašymas įregistruoti nekilnojamąjį daiktą, daiktinę teisę, daiktinių teisių suvaržymus ir juridinius faktus gali būti pateikiamas asmeniškai, paštu arba šių nuostatų 12 punkto pirmojoje pastraipoje nurodytais atvejais per notarą. Asmens prašymas, perduotas paštu ar per notarą, laikomas pateiktu, jeigu prašyme nurodyta įsipareigojimas apmokėti už atliktus darbus, parengtų dokumentų atsiėmimo vieta arba jų pateikimo būdas ir prie prašymo pridėti šių nuostatų 16 punkte nurodyti dokumentai.

Prašymas pateikti šių nuostatų 78.1.1 punkte nurodytus registro duomenis pateikiamas iš notaro biuro nuotolinio ryšio priemonėmis.

Prašymas pateikti šių nuostatų 78.1.2–78.1.7 punktuose nustatytus registro duomenis gali būti pateikiamas asmeniškai, paštu arba nuotolinio ryšio priemonėmis, leidžiančiomis identifikuoti pareiškėją ir užtikrinančiomis prašymo teksto apsaugą. Asmens pasirašytas prašymas, perduotas paštu, faksimilinio ryšio ar kitokiais telekomunikacijų galiniais įrenginiais, yra pateiktas, jeigu prašyme nurodyta įsipareigojimas apmokėti už atliktus darbus, parengtų dokumentų atsiėmimo vieta arba jų pateikimo būdas, užtikrinta teksto apsauga ir galima identifikuoti pareiškėjo parašą.“

1.3. Išdėstyti 78.1.2 punktą taip:

78.1.2. registro išrašą. Registro išrašas gali būti išduodamas nekilnojamojo daikto savininko ar kito suinteresuoto asmens prašymu gauti informaciją apie įregistruotą nekilnojamąjį daiktą, daiktines teises į jį, šių teisių suvaržymus ir juridinius faktus. Registro išrašas gali būti išspausdintas notaro, jeigu asmuo prašymą įregistruoti daiktinę teisę, daiktinių teisių suvaržymus ir juridinius faktus pateikė per notarą ir registro išrašas notarui buvo perduotas nuotolinio ryšio priemonėmis. Registro išrašas gali būti išspausdintas šių nuostatų 782 punkte nurodytų viešojo administravimo subjektų teisės aktų nustatytoms funkcijoms atlikti, jeigu jis buvo jiems perduotas nuotolinio ryšio priemonėmis;“.

1.4. Išdėstyti 78.1.4 punktą taip:

78.1.4. duomenų bazės išrašą, apimantį visus duomenų bazėje saugomus aktualius duomenis arba jų dalį. Duomenų bazės išrašas teikiamas pagal duomenų teikimo sutartis, kuriose numatytos registro tvarkymo įstaigos ir duomenų gavėjo užtikrinamos apsaugos priemonės. Archyviniai registro duomenys teikiami tik nekilnojamojo daikto savininkui, daiktinės teisės turėtojui ar jų įgaliotam asmeniui, taip pat advokatams (advokatų profesinėms bendrijoms), valstybės ir savivaldybių institucijoms teisės aktų nustatytoms funkcijoms atlikti pagal prašymus, nurodžius teisėtą ir apibrėžtą duomenų naudojimo tikslą. Notarams archyviniai registro duomenys teikiami pagal duomenų teikimo sutartis, kiekvienos paieškos atveju nurodžius teisėtą ir apibrėžtą duomenų naudojimo tikslą. Archyvinių duomenų teikimo duomenų gavėjams tvarką nustato Centrinis registratorius;“.

1.5. Papildyti šiuo 782 punktu:

782. Viešojo administravimo subjektams (išskyrus teismus) registro centrinio duomenų banko duomenų pagrindu parengti duomenys ir informacija, reikalinga teisės aktų nustatytoms funkcijoms atlikti, teikiama tik nuotolinio ryšio priemonėmis.“

1.6. Išdėstyti 97 punkto antrąją pastraipą taip:

„Pirmosios klasės duomenų gavėjams duomenys apie nekilnojamąjį turtą teikiami pagal turto adresą, turto identifikatorių (unikalų kodą), fizinio ar juridinio asmens pavadinimą ir fizinio ar juridinio asmens identifikatorių (asmens kodą). Pirmajai duomenų gavėjų klasei priskiriami šie gavėjai: valstybės teisėsaugos ir nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos, kredito įstaigos, bankų vindikacijų tarnybos, skolų išieškojimo įmonės, draudimo įmonės, notarai, antstoliai, valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos, advokatai (advokatų profesinės bendrijos), nurodę teisėtą ir apibrėžtą duomenų naudojimo tikslą, ir tie asmenys, kurie turi įstatymų nustatytą teisę gauti duomenis apie asmenų turimą turtą, gavus jų prašymą, kuriame turi būti nurodytas duomenų naudojimo tikslas ir pasižadėjimas tų duomenų neatskleisti tretiesiems asmenims.“

1.7. Išdėstyti 97 punkto trečiąją pastraipą taip:

„Antrosios klasės duomenų gavėjams duomenys apie nekilnojamąjį turtą ir teises į jį teikiami pagal turto adresą ir (ar) turto identifikatorių (nekilnojamojo daikto registro numerį ir (ar) unikalų kodą) ir juridinio asmens pavadinimą ir kodą. Antrajai duomenų gavėjų klasei priskiriami šie gavėjai: valstybės ir savivaldybių institucijos, visuomenės informavimo priemonių atstovai, valstybės garantuojamą pirminę teisinę pagalbą teikiantys asmenys, nekilnojamojo turto agentūros ir kiti asmenys, išskyrus pirmosios ir trečiosios klasės duomenų gavėjus.“

2. Įpareigoti ministerijas, Vyriausybės įstaigas, įstaigas prie ministerijų ir kitas Lietuvos Respublikos Vyriausybei atskaitingas valstybės institucijas ir įstaigas pagal kompetenciją parengti ir iki 2008 m. gruodžio 1 d. nustatytąja tvarka pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei nutarimų projektus, pakeisti savo valdymo srities teisės aktus, kad būtų užtikrintas šio nutarimo 1.3 ir 1.5 punktų nuostatų taikymas.

3. Rekomenduoti kitiems viešojo administravimo subjektams, nenurodytiems šio nutarimo 2 punkte, pakeisti savo valdymo srities teisės aktus, kad būtų užtikrintas šio nutarimo 1.3 ir 1.5 punktų nuostatų taikymas.

4. Šio nutarimo 1.3 ir 1.5 punktai įsigalioja nuo 2009 m. sausio 1 dienos.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                         Gediminas Kirkilas

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                   Petras Baguška