LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2003 M. BIRŽELIO 18 D. ĮSAKYMO Nr. 182 „DĖL AREŠTINIŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2010 m. sausio 20 d. Nr. 1R-21

Vilnius

 

Pakeičiu Areštinių vidaus tvarkos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 182 „Dėl Areštinių vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 68-3095; 2005, Nr. 151-5558; 2008, Nr. 125-4755; 2009, Nr. 79-3318):

1. Išdėstau 5 punktą taip:

5. Areštinių įrengimo ir eksploatavimo taisykles, taip pat didžiausią areštinėje leidžiamų laikyti asmenų skaičių nustato Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau vadinama – Kalėjimų departamentas) direktorius.“

2. Išbraukiu 7 punkte žodžius „prie Teisingumo ministerijos (toliau vadinama – Kalėjimų departamentas)“.

3. Įrašau 13 punkte vietoj skaičiaus „11“ skaičių „10“.

4. Pripažįstu netekusiais galios II ir III skyrius.

5. Išdėstau IV skyrių taip:

 

IV. AREŠTINIŲ PERSONALO IR NUTEISTŲJŲ AREŠTU SANTYKIAI

 

24. Areštinių darbuotojų ir nuteistųjų areštu tarpusavio santykiai grindžiami abipusės pagarbos principu.

25. Areštinių darbuotojams draudžiami bet kokio pobūdžio ryšiai su nuteistaisiais areštu, nesusiję su tarnybinių pareigų vykdymu.

26. Areštinių darbuotojai privalo nešioti ant viršutinių drabužių prisegtas korteles, kuriose įrašytas vardas, pavardė ir pareigos.

27. Nuteistųjų areštu kratos darymo atvejus ir tvarką nustato Kalėjimų departamento direktorius.“

6. Pripažįstu netekusiais galios IX, X, XI skyrius ir 95 punktą.

7. Išdėstau 96 punktą taip:

96. Nuteistieji areštu privalo vykdyti įstatymų reikalavimus ir laikytis jiems nustatytų elgesio taisyklių:

96.1. nešioti kairėje krūtinės pusėje prie drabužių prisegtą areštinės administracijos išduotą kortelę su fotonuotrauka, įrašytu vardu ir pavarde;

96.2. įėjus areštinės administracijos atstovui į kamerą atsistoti ir pasisveikinti, įeiti ir išeiti iš patalpos, kurioje yra areštinės administracijos atstovas, tik jam leidus, kreiptis į areštinės administracijos atstovą, pasakydami savo pavardę;

96.3. bendraujant su areštinės administracijos atstovais nelaikyti rankų kišenėse;

96.4. nevartoti necenzūrinių žodžių, žargono, pravardžių;

96.5. laikytis asmens higienos;

96.6. tvarkyti ir prižiūrėti savo darbo, gyvenamąją (miegamą) ir pasivaikščiojimo vietą;

96.7. nekeisti miegamosios vietos;

96.8. laikyti maisto produktus, drabužius ir kitus daiktus tik specialiai tam įrengtose vietose;

96.9. kabinti kameroje fotonuotraukas, iškarpas ir kitus daiktus tik specialiai įrengtoje vietoje;

96.10. naudotis tik techniškai tvarkingais elektros prietaisais.“

8. Pripažįstu netekusiais galios 97 ir 98 punktus.

9. Išdėstau 102 punktą taip:

102. Areštinės administracija privalo užtikrinti, kad maisto produktų ir būtiniausių reikmenų pardavimo kainos neviršytų šių prekių vidutinių kainų, nustatytų parduotuvėse, kurių prekių apyvarta yra panaši ir veikiančių toje miesto (rajono) teritorijoje, kurioje yra areštinė.“

10. Pripažįstu netekusiais galios 104, 105 ir 106 punktus.

11. Išdėstau 107 punktą taip:

107. Nuteistųjų, kurie neturi teisės gauti perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda, vardu gauti perduodami siuntiniai ir smulkieji paketai su spauda nepriimami.

Asmuo, atnešęs perduodamą siuntinį, pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir parašo prašymą dėl siuntinio perdavimo arba užpildo specialaus prašymo blanką (17 priedas). Jo akivaizdoje patikrinama, ar atneštame siuntinyje arba smulkiame pakete nėra kitų daiktų, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę. Rasti daiktai, kurių perdavimas nenumatytas Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse, grąžinami asmeniui, atnešusiam siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda, ir apie tai nurodoma prašyme dėl siuntinio perdavimo arba specialaus prašymo blanke.

Nuteistųjų areštu gauti siuntiniai ir smulkieji paketai su spauda apskaitomi Nuteistojo areštu pasimatymų, gautų pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda apskaitos kortelėje (18 priedas).“

12. Išdėstau 110 punktą taip:

110. Pašto siuntinyje ar smulkiajame pakete su spauda rasti daiktai, kurių perdavimas Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse nenumatytas, perduodami saugoti arba sunaikinami šių taisyklių 48 punkte nustatyta tvarka.“

13. Pripažįstu netekusiu galios 121 punktą.

14. Išdėstau 123 punktą taip:

123. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 54 straipsnio 2 dalimi ir 99 straipsnio 5 dalimi, nuteistųjų areštu gaunami ir siunčiami laiškai gali būti areštinės direktoriaus motyvuotu nutarimu (20 priedas) cenzūruojami, kad būtų užkirstas kelias pažeidimams ar nusikalstamoms veikoms arba apsaugotos kitų asmenų teisės ir laisvės. Kad nuteistiesiems su laiškais nepatektų daiktų ir reikmenų, kuriuos jiems draudžiama turėti, gautas nuteistojo vardu laiško vokas prieš įteikiant jam atplėšiamas ir laiško turinio neskaitant (necenzūruojant) patikrinamas to nuteistojo akivaizdoje.

Laiške rasti daiktai, kurių perdavimas Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse nenumatytas, perduodami saugoti arba sunaikinami šių taisyklių 48 punkte nustatyta tvarka.“

15. Išdėstau 125 punktą taip:

125. Pasimatymas vyksta be fizinio kontakto (išskyrus nepilnamečius nuteistuosius areštu). Kalėjimų departamento direktorius nustato, kaip pasimatymų kambariai turi būti įrengiami.“

16. Pripažįstu netekusiu galios 131 punktą.

17. Išdėstau 132 punktą taip:

132. Asmenims, atvykusiems į trumpalaikį pasimatymą su nuteistaisiais, draudžiama įsinešti daiktus ir reikmenis, kuriuos nuteistiesiems draudžiama gauti (turėti), taip pat kitus daiktus ir reikmenis, kurių sąrašą nustato Kalėjimų departamento direktorius.

Į pasimatymą su nuteistuoju atvykusių asmenų daiktų ir drabužių patikrinimo tvarką nustato areštinės direktorius. Prieš pradedant daiktų ir drabužių patikrinimą, atvykusysis informuojamas, kad pasimatymas jam bus suteiktas tiktai po to, kai bus patikrinti jo daiktai ir drabužiai, ir pasiūloma atiduoti turimus daiktus, kuriuos nuteistiesiems draudžiama gauti (turėti), taip pat kitus daiktus ir reikmenis, kurių sąrašą nustato Kalėjimų departamento direktorius. Šių asmenų iki jų daiktų ir drabužių patikrinimo pradžios atiduoti turimi daiktai, atiduodami saugoti pasirašant specialiame žurnale (22 priedas) ir po pasimatymo grąžinami.

Atsisakius daiktų ir drabužių patikrinimo, taip pat jeigu atvykęs į pasimatymą asmuo yra apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų, jam pasimatymas su nuteistuoju nesuteikiamas ir laikomas neįvykusiu. Nuteistasis teisės į pasimatymą, kuris neįvyko, nepraranda.“

18. Pripažįstu netekusiu galios 133 punktą.

19. Išbraukiu 137 punkte antroje pastraipoje antrąjį ir paskutinį sakinius, trečiąją pastraipą pripažįstu netekusia galios.

20. Pripažįstu netekusiu galios 138 punktą.

21. Išdėstau 142 punktą taip:

142. Pirmieji iš trumpalaikių pasimatymų patalpų išvedami nuteistieji areštu.“

22. Pripažįstu netekusiu galios 144 punktą.

23. Išdėstau 145 punktą taip:

145. Nuteistojo areštu, sergančio sunkia jo gyvybei gresiančia liga, aplankymo procedūra pradedama gavus nuteistojo arba jo sutuoktinio, sugyventinio ar artimojo giminaičio rašytinį prašymą. Asmuo, prašantis leisti aplankyti sergantį nuteistąjį areštu, turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o asmuo, kurio duomenys nėra tvarkomi Lietuvos Respublikos gyventojų registre, kartu turi pateikti gimimo liudijimą – kai reikia nustatyti tėvystės (motinystės) ryšį, santuokos liudijimą – kai reikia nustatyti atvykusio asmens šeimos teisinį santykį su nuteistuoju, dokumentą apie partnerystę, įregistruotą įstatymų nustatyta tvarka, – kai reikia nustatyti atvykusio asmens partnerystės teisinį santykį su nuteistuoju, ar kitus dokumentus, patvirtinančius bendrą gyvenimą su nuteistuoju areštu ne mažiau kaip vienus metus neįregistravus santuokos.

Kilus abejonėms dėl asmens, atvykusio aplankyti nuteistąjį, tėvystės (motinystės) ryšio, santuokos ar partnerystės su nuteistuoju galiojimo, pataisos įstaigos direktoriaus įsakymu įgaliotas pareigūnas duomenis apie tai nedelsdamas patikrina Lietuvos Respublikos gyventojų registre.“

24. Pripažįstu netekusiais galios 159, 164 ir 167 punktus.

25. Išdėstau 168 punktą taip:

168. Nuteistieji areštu gali būti aprūpinti darbu kamerose laikantis sanitarinių normų ir darbuotojų saugos bei sveikatos reikalavimų.“

26. Pripažįstu netekusiais galios 169, 173, 174, 180, 217, 223, 225, 226 ir 230 punktus.

27. Išbraukiu 232 punkte antrąjį sakinį:

232. Į karcerį nuteistuosius areštu uždaro prižiūrėtojai, vadovaujami areštinės direktoriaus budinčiojo padėjėjo. Apie nuteistojo uždarymą į šias patalpas įrašoma Nuteistųjų areštu uždarymo į karcerį apskaitos žurnale (30 priedas).“

28. Pripažįstu netekusiu galios 234 punktą.

29. Išbraukiu 235 punkte antrosios pastraipos pirmąjį ir antrąjį sakinius.

30. Išdėstau 245 punktą taip:

245. Nutarimai (32 ir 33 priedai) ir įsakymų dėl paskatinimo priemonių ir nuobaudų skyrimo nuteistiesiems kopijos ir išrašai, medžiaga apie nuteistųjų areštu padarytus bausmės atlikimo tvarkos pažeidimus bei jų rašytiniai pasiaiškinimai (protokolai, kurie buvo surašyti nuteistiesiems atsisakius pasiaiškinti raštu) įsiuvami į nuteistųjų areštu asmens bylas. Nutarimo dėl nuobaudos skyrimo kopija nuteistajam areštu neatlygintinai įteikiama jo pasirašymo dieną.“

31. Pripažįstu netekusiais galios 252 ir 253 punktus.

32. Išdėstau 254 punktą taip:

254. Nuteistieji, sergantys aktyvia tuberkulioze, pasivaikščioti vedami į atskirus pasivaikščiojimo kiemus. Ne rečiau kaip kartą per savaitę juose atliekama baigiamoji dezinfekcija. Sergantys kitomis užkrečiamosiomis lašeliniu keliu plintančiomis ligomis nuteistieji pasivaikščioti vedami atskirai nuo kitų asmenų. Po šių sergančiųjų pasivaikščiojimo tą pačią dieną į pasivaikščiojimo kiemelius kiti nuteistieji pasivaikščioti neleidžiami, kasdien atliekama šių kiemų dezinfekcija.“

33. Įrašau 257 punkte po žodžio „patalyne“ žodžius „(išskyrus antklodę, čiužinį ir pagalvę)“, vietoj skaičiaus „113“ įrašau skaičių „114“.

34. Pripažįstu netekusiais galios 259, 260, 261, 262, 263, 265, 267 ir 268 punktus.

35. Išdėstau 289 punktą taip:

289. Ilgiau kaip tris dienas badaujantį nuteistąjį areštu kasdien apžiūri ir pasiūlo nutraukti badavimą sveikatos priežiūros specialistas, kuris duomenis apie nuteistojo sveikatos būklę įrašo Asmens sveikatos istorijoje (ambulatorinėje kortelėje). Badaujančiam susirgus, jo sveikatos priežiūra organizuojama teisės aktų nustatyta tvarka.“

36. Pripažįstu netekusiu galios 290 punktą.

37. Įrašau 291 punkte vietoj žodžių ir skaičiaus „ir 290 punktuose“ žodį „punkte“ ir išbraukiu žodį „kortelė“:

291. Nuteistajam areštu nustojus badauti, taisyklių 287 punkte nurodytas nutarimas ir kiti dokumentai, susiję su nuteistojo badavimu, įsiuvami į jo asmens bylą.“

38. Išdėstau 306 punkto pirmąją pastraipą taip:

306. Nuteistajam areštu gali būti suteikta išvyka į namus, jeigu yra pateikta:“.

39. Išdėstau 306.1 punktą taip:

306.1. pareiškimas apie nuteistojo areštu sutuoktinio, sugyventinio ar artimojo giminaičio mirtį ar medicininis mirties liudijimas arba jo kopija, taip pat mirties liudijimas arba jo kopija, jei mirusiojo asmens duomenys nėra tvarkomi Lietuvos Respublikos gyventojų registre;“.

40. Pripažįstu netekusiu galios 331.3 punktą.

41. Pripažįstu netekusiais galios 2 ir 13 priedus.

42. 14 priede:

42.1. išbraukiu pavadinime žodžius „(PARDUOTI PARDUOTUVĖSE)“;

42.2. papildau šiuo 7 punktu:

7. Žalios bulvės, miltai, makaronai, kruopos.“

43. Pripažįstu netekusiu galios 28 priedą.

44. Išdėstau 33 priedą nauja redakcija (pridedama).

45. Pripažįstu netekusiu galios 39 priedą.

 

 

 

Teisingumo ministras                                                             Remigijus Šimašius


Areštinių vidaus tvarkos taisyklių

33 priedas

 

(Lietuvos valstybės herbas)

___________________________________________________________

(areštinės pavadinimas)

 

DIREKTORIUS

 

NUTARIMAS DĖL NUTEISTOJO AREŠTU NUBAUDIMO

 

200__m.____________  ____d.  Nr.____

__________________

(sudarymo vieta)

 

Asmens bylos Nr.______

Atsižvelgdamas į tai, kad nuteistasis _________________________________________

(vardas ir pavardė, gimimo metai, kameros Nr.)

____________ 200__m.____________  ____d. padarė bausmės atlikimo tvarkos pažeidimą –

___________________________________________________________________________

(pažeidimo padarymo laikas, vieta, aplinkybės, pobūdis)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________ ,

taip pat į nuteistojo rašytinį pasiaiškinimą ir vadovaudamasis Bausmių vykdymo kodekso 60 straipsnio 2 dalimi,

nutariu nuteistajam ___________________________________________________

(vardas ir pavardė)

skirti ______________________________________________________________________ .

(nuobaudos rūšis)

Nuobauda per penkias dienas nuo jos paskyrimo gali būti skundžiama Bausmių vykdymo kodekso 61 ir 183 straipsniuose nustatyta tvarka.

 

 

Direktorius

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

Nutarimo kopiją gavau

________________________________

(nuteistojo parašas)

________________________________

(vardas ir pavardė)

200__ - ____ - ____

 

 

Nuteistasis uždarytas į karcerį 200__m.________ ___d. _______ val.

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

Nuteistasis iš karcerio išleistas 200__m.___________ ____d. _______ val.

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

_________________