LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MOKSLO DARBŲ REZULTATŲ APŽVALGŲ KONKURSO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. sausio 31 d. Nr. ISAK-130

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas Valstybinės kalbos politikos 2004–2008 metų gairių įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 3 d. nutarimu Nr. 240 „Dėl valstybinės kalbos politikos 2004–2008 metų gairių įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 35-1140), 5.2 priemonę ir siekdamas užtikrinti mokslinės lietuvių kalbos terminijos plėtojimą:

1. Tvirtinu Mokslo darbų rezultatų apžvalgų konkurso nuostatus (pridedama).

2. Nustatau, kad 2005 metais organizuojant mokslo darbų rezultatų apžvalgų konkursą šiuo įsakymu patvirtintų Mokslo darbų apžvalgų konkurso nuostatų:

2.1. 4.4 punkto nuostata dėl mokslo darbų rezultatų apžvalgos paskelbimo praėjusiais kalendoriniais metais mokslo ir studijų institucijos tinklalapyje yra netaikoma;

2.2. 5 punkte nurodytas terminas pratęsiamas iki rugsėjo 1 dienos;

2.3. 18 punkte nurodytas terminas pratęsiamas iki spalio 20 dienos;

2.4. 20 punkte nurodytas terminas pratęsiamas iki lapkričio 1 dienos.

 

 

 

Švietimo ir mokslo ministras                                                     Remigijus Motuzas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro

2005 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. ISAK-130

 

MOKSLO DARBŲ REZULTATŲ APŽVALGŲ KONKURSO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai nustato mokslininkų parengtų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) darbų (toliau – mokslo darbų) rezultatų apžvalgų (toliau vadinama – apžvalgos) valstybine kalba konkursų organizavimo, apžvalgų atrankos bei apžvalgų autorių premijavimo tvarką.

2. Apžvalgų atrankos konkursus (toliau vadinama – konkursas), siekdama nustatyti geriausių apžvalgų autorius, kiekvienais metais organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija.

3. Konkursu siekiama šių tikslų:

3.1. sudaryti palankias sąlygas vertingiausių ir naujausių šalyje ir užsienyje pasiektų MTEP rezultatų sklaidai mokslo visuomenėje;

3.2. plėtoti mokslinę lietuvių kalbą;

3.3. skatinti kurti bei vartoti mokslinę lietuvių kalbos terminiją;

3.4. skleisti visuomenėje mokslo rezultatų svarbą, pristatyti jų poveikį valstybės raidai ir siekti, kad visuomenė suprastų ir vertintų mokslinę veiklą bei jos rezultatus.

4. Konkurso objektas – mokslo darbų apžvalga, atitinkanti šiuos reikalavimus:

4.1. apžvalga turi būti parengta taisyklinga lietuvių kalba;

4.2. apžvalga turi apibendrinti naujausius ir vertingiausius pasirinktos mokslo krypties, šakos ar tematikos pastarųjų kelerių metų MTEP rezultatus, pasiektus pasaulyje, bei šiame pasauliniame kontekste parodyti tos pačios mokslo krypties, šakos ar tematikos MTEP rezultatų, pasiektų Lietuvoje, vietą;

4.3. apžvalga turi būti orientuota į šias tikslines apžvalgų skaitytojų grupes:

4.3.1. studentus, studijuojančius apžvelgiamos mokslo krypties, šakos ar tematikos dalykus,

4.3.2. apžvelgiamų ir kitų mokslo sričių, krypčių ar šakų tyrėjus,

4.3.3. visuomenės atstovus, besidominčius mokslo raida ir jo rezultatų poveikiu visuomenės gyvenimui;

4.4. apžvalga praėjusiais kalendoriniais metais turi būti skelbta mokslo ir studijų institucijos (toliau – institucija) tinklalapyje ir recenzuota bent vieno šios institucijos paskirto recenzento;

4.5. apžvalgos apimtis, be literatūros sąrašo, turėtų būti ne mažesnė kaip vienas spaudos lankas ir ne didesnė kaip trys spaudos lankai.

 

II. Paraiškų konkursui pateikimas

 

5. Institucijos savo nustatyta tvarka kasmet atrenka geriausias savo mokslininkų parengtas apžvalgas ir iki kovo 1 dienos pateikia Švietimo ir mokslo ministerijai paraiškas konkursui.

6. Kasmet kiekviena institucija konkursui gali teikti ne daugiau kaip dvi kiekvienos mokslo krypties apžvalgas.

7. Konkursui gali būti pateiktos vieno arba kelių (bet ne daugiau kaip trijų) autorių parengtos apžvalgos.

8. Institucijos paraiškoje konkursui turi pateikti:

8.1. bendrą visų atrinktų konkursui apžvalgų teikimą, nurodant jame institucijos tinklalapio, kuriame yra paskelbtos šios apžvalgos, adresą;

8.2. kiekvienos konkursui teikiamos apžvalgos tekstą, išspausdintą popieriuje ir įrašytą kompiuterinėje laikmenoje;

8.3. kiekvienos apžvalgos recenzijos kopiją;

8.4. kitų atsiliepimų apie apžvalgas (jeigu jų yra) kopijas.

9. Jeigu konkursui pristatoma apžvalga, parengta kelių autorių, prie paraiškos turi būti pridėta visų apžvalgos autorių pasirašyta pažyma apie kiekvieno autoriaus indėlį.

 

III. KONKURSO KOMISIJA

 

10. Mokslo darbų apžvalgų konkurso komisijos (toliau vadinama – komisija) sudėtį trejiems metams tvirtina švietimo ir mokslo ministras.

11. Į komisijos sudėtį įtraukiami Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos mokslo tarybos, Studijų kokybės vertinimo centro, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bei mokslo ir studijų institucijų atstovai. Komisiją sudaro ne mažiau kaip 11 asmenų.

12. Komisijos darbui vadovauja švietimo ir mokslo ministro paskirtas komisijos pirmininkas.

13. Komisija:

13.1. vertina pateiktas konkursui apžvalgas;

13.2. parengia siūlymus dėl geriausių apžvalgų autorių skatinimo premijomis ir teikia šiuos siūlymus švietimo ir mokslo ministrui.

14. Komisijos sprendimai priimami paprasta dalyvaujančių posėdyje komisijos narių balsų dauguma, dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 komisijos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, galutinį sprendimą priima komisijos pirmininkas.

15. Komisijos nariai, kurių apžvalgos pateiktos konkursui, nuo šių apžvalgų svarstymo komisijoje turi nusišalinti.

 

IV. APŽVALGŲ ATRANKOS TVARKA IR KRITERIJAI

 

16. Išnagrinėjusi pateiktas konkursui paraiškas, komisija atrenka vertinti apžvalgas, atitinkančias šių nuostatų 4.1, 4.4, 4.5 ir 5–9 punktų reikalavimus.

17. Komisija turi teisę paprašyti papildomos informacijos apie apžvalgą.

18. Atrinktas apžvalgas komisija iki gegužės 1 dienos įvertina, atsižvelgdama į šiuos apžvalgų vertinimo kriterijus:

18.1. apžvalgos turinį (aprašomų mokslo darbų aktualumą bei originalumą, apžvalgos turinio bei pasirinktos temos tinkamumą šiuose nuostatuose nurodytoms tikslinėms skaitytojų grupėms, pasirinktos temos baigtumą, tinkamą aprašomų mokslo darbų, atliktų Lietuvoje, vietos pasaulinio mokslo kontekste parodymą);

18.2. apžvalgos kokybę (apžvalgos struktūros pagrįstumą, dėstymo logikos aiškumą ir įtaigumą, dėstymo originalumą ir vaizdumą, taisyklingą mokslinių terminų vartojimą, kalbos taisyklingumą ir stiliaus sklandumą bei patrauklumą, pagrindinių apžvalgoje pateikiamų rezultatų ir išvadų prieinamumą tikslinėms skaitytojų grupėms).

19. Apžvalgoms vertinti komisija gali pasitelkti ekspertus.

 

V. KONKURSO LAIMĖTOJŲ SKATINIMAS

 

20. Konkurso komisija, apibendrinusi ekspertų išvadas ir komisijos narių nuomones, priima sprendimą ir iki gegužės 15 dienos pateikia švietimo ir mokslo ministrui siūlymus dėl geriausiai įvertintų apžvalgų ir jų autorių premijavimo: premijuojamų autorių skaičiaus ir siūlomų jiems skirti premijų dydžio.

21. Už geriausiai įvertintas apžvalgas skiriamos šios premijos:

21.1. iki šešių pirmųjų premijų – po 4000 Lt;

21.2. iki dvylikos antrųjų premijų – po 2500 Lt;

21.3. iki penkiolikos trečiųjų premijų – po 1500 Lt.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Lėšas apžvalgų rengimui skatinti (konkurso organizavimo išlaidoms, konkurso ir ekspertų komisijų darbui apmokėti bei apžvalgų autoriams premijuoti) Švietimo ir mokslo ministerija numato iš einamųjų metų valstybės biudžeto asignavimų, skirtų mokslo ir studijų sistemos bendriesiems poreikiams tenkinti.

23. Konkurso komisijos narių ir ekspertų darbui atlyginti gali būti skiriama iki 6% apžvalgų rengimui skatinti skirtų lėšų.

______________