LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL KELEIVIŲ IR KROVINIŲ VEŽIMO LAIVAIS LIETUVOS RESPUBLIKOJE IR TARPTAUTINIAIS MARŠRUTAIS LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1998 m. lapkričio 5 d. Nr. 1302
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įmonių įstatymo (Žin., 1990, Nr. 14-395; 1997, Nr. 96-2419) 13 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Keleivių ir krovinių vežimo laivais Lietuvos Respublikoje ir tarptautiniais maršrutais licencijavimo taisykles (pridedama).
2. Nustatyti, kad:
2.1. Susisiekimo ministerija išduoda ir perregistruoja licencijas verstis keleivių vežimu laivais Lietuvos Respublikoje, taip pat keleivių ir krovinių vežimu laivais tarptautiniais maršrutais, atlieka licencijuojamos veiklos priežiūrą, o prireikus sustabdo ir panaikina šių licencijų galiojimą;
3. Pripažinti netekusiais galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. vasario 9 d. nutarimo Nr. 232 „Dėl Licencijų vežti keleivius ir krovinius laivais, teikti agentavimo ir krovinių ekspedijavimo paslaugas vandens transporte, užsiimti laivų vilkimu (buksyravimu), teikti locmanų paslaugas, užsiimti gelbėjimo ir povandeniniais techniniais darbais, eksploatuoti jūrų uostus pagal jų funkcinę paskirtį išdavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 15-397) 1, 2 ir 3 punktus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1998 m. lapkričio 5 d. nutarimu Nr. 1302
KELEIVIŲ IR KROVINIŲ VEŽIMO LAIVAIS LIETUVOS RESPUBLIKOJE IR TARPTAUTINIAIS MARŠRUTAIS LICENCIJAVIMO TAISYKLĖS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šios taisyklės nustato licencijų verstis keleivių vežimu laivais Lietuvos Respublikoje, taip pat keleivių ir krovinių vežimu laivais tarptautiniais maršrutais išdavimo tvarką ir sąlygas.
2. Šiose taisyklėse:
laivas – savaeigis ar nesavaeigis plaukiojantis statinys, turintis pavadinimą, įgulą ir valstybės vėliavą;
vežėjas – įmonė, kuriai leidžiama vežti keleivius ir krovinius Lietuvos Respublikos įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
LICENCIJŲ RŪŠYS
4. Įmonė, norinti verstis keleivių vežimu laivais Lietuvos Respublikoje, taip pat keleivių ir krovinių vežimu laivais tarptautiniais maršrutais, privalo gauti licenciją šių taisyklių nustatyta tvarka.
5. Nustatomos šios licencijos:
5.1. verstis keleivių vežimu laivais Lietuvos Respublikoje. Ši licencija vežėjui suteikia teisę laivais vežti keleivius Lietuvos Respublikos teritorijoje;
LICENCIJAS IŠDUODANTI INSTITUCIJA IR JOS ĮGALIOJIMAI
6. Licencijas, nurodytas 5 punkte, išduoda ir jų registrą tvarko Susisiekimo ministerija. Licencijų registre turi būti nurodytas licencijos numeris, licencijos turėtojas (įmonės pavadinimas, kodas, adresas), ūkinės veiklos, kuria verstis išduodama licencija, pavadinimas, laivų pavadinimai ir jų duomenys (bendroji talpa, keleivių skaičius, laivo registracijos uostas, registracijos numeris ir data), licencijos išdavimo data, licencijos perregistravimo data, licencijos galiojimo sustabdymo data, licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data, licencijos galiojimo panaikinimo data.
Suinteresuoti asmenys Susisiekimo ministerijos nustatyta tvarka turi teisę gauti informaciją apie tai, ar konkreti įmonė turi licenciją ir ar ta licencija galioja (ar jos galiojimas nesustabdytas, ar nepanaikintas).
REIKALAVIMAI ĮMONĖMS, SIEKIANČIOMS GAUTI LICENCIJĄ
8. Reikalavimai įmonėms, siekiančioms gauti licenciją, yra šie:
8.1. laivai, kuriais ketinama vykdyti licencijuojamą veiklą, turi atitikti Lietuvos Respublikos teisės aktų ir tarptautinės jūrų teisės dokumentų reikalavimus ir turėti galiojančius tai patvirtinančius dokumentus;
8.2. įmonė privalo turėti atitinkamus padalinius (specialistus), kurie galėtų organizuoti ir užtikrinti saugų keleivių ir krovinių vežimą laivais, taip pat saugų laivų eksploatavimą;
LICENCIJŲ IŠDAVIMAS IR PERREGISTRAVIMAS
9. Įmonė, siekianti gauti licenciją verstis keleivių vežimu laivais Lietuvos Respublikoje ar licenciją verstis keleivių ir krovinių vežimu laivais tarptautiniais maršrutais, Susisiekimo ministerijai pateikia nustatytosios formos prašymą. Kartu su prašymu pateikiami šie dokumentai:
9.1. įmonės įstatų (kurioms jie privalomi) ir įmonės registravimo pažymėjimo nuorašai, patvirtinti notaro. Įstatuose turi būti įrašyta veiklos rūšis, susijusi su keleivių ir krovinių vežimu vandens transportu;
9.2. pažyma apie įmonės padalinius (specialistus), atsakingus už saugų keleivių ir krovinių vežimą laivais bei saugų laivų eksploatavimą, arba sutarties su kita laivybos kompanija (įmone), kuri turi nurodytuosius padalinius (specialistus) ir sutinka užtikrinti šiam vežėjui saugų plaukiojimą, nuorašas, patvirtintas notaro;
9.3. pažyma apie nuosavus ar nuomojamus laivus, kuriais numatoma vykdyti licencijuojamą veiklą (pridedami nuosavybės teisę ar nuomos faktą patvirtinantys dokumentai). Pažymoje turi būti nurodyti laivų pavadinimai, bendroji talpa, keleivių vietų skaičius, laivo registracijos uostas, registracijos numeris ir data.
10. Įmonei pateikus prašymą gauti licenciją bei reikiamus dokumentus, Susisiekimo ministerija per 30 dienų nuo jų gavimo privalo juos išnagrinėti ir priimti sprendimą išduoti licenciją arba pateikti pareiškėjui motyvuotą raštišką atsisakymą tai padaryti. Atsisakymas išduoti licenciją negali būti grindžiamas įmonės veiklos netikslingumu.
11. Gavusi dokumentus, kurių reikia licencijai gauti, Susisiekimo ministerija paveda Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonui ar Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai per 5 darbo dienas pateikti pažymą apie esamus įmonėje padalinius (specialistus), turinčius teisę ir galinčius organizuoti bei užtikrinti saugų laivų plaukiojimą, keleivių ir krovinių vežimą laivais, taip pat laivų, jų įgulų atitikimą tarptautinių konvencijų, Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų reikalavimus.
12. Už licencijų išdavimą ir perregistravimą mokamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio žyminis mokestis. Priėmus sprendimą išduoti arba perregistruoti licenciją, įmonė pateikia mokamąjį pavedimą su banko žymomis arba kvitą, patvirtinantį, kad sumokėtas žyminis mokestis.
13. Licencijoje nurodoma:
15. Licencijos turėtojas, norintis perregistruoti licenciją, likus ne mažiau kaip 30 dienų iki jos perregistravimo datos, privalo Susisiekimo ministerijai pateikti prašymą ją perregistruoti. Gavusi prašymą, Susisiekimo ministerija paveda Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonui ar Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai per 5 darbo dienas pateikti pažymą apie laivų ir jų įgulos narių atitikimą Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių konvencijų reikalavimus, per praėjusius metus užregistruotus saugios laivybos reikalavimų pažeidimus, taip pat įmonės saugią laivybą užtikrinančių padalinių (specialistų) atitikimą konvencijų reikalavimus ir jų veiklos rezultatus.
16. Susisiekimo ministerija ne vėliau kaip per 30 dienų nuo 15 punkte nurodyto prašymo pateikimo priima sprendimą perregistruoti arba atsisakyti perregistruoti licenciją ir apie tai raštu informuoja pareiškėją.
Atsisakymas perregistruoti licenciją turi būti motyvuotas.
17. Įmonė, turinti licenciją ir papildomai įsigijusi ar išsinuomojusi laivą, kuriuo numatoma vykdyti licencijuojamą veiklą, pateikia Susisiekimo ministerijai prašymą įrašyti šį laivą į turimą licenciją, kartu pridėjusi turimą licenciją. Gavusi prašymą, Susisiekimo ministerija paveda Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonui ar Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai per 5 darbo dienas pateikti pažymą apie laivų ir jų įgulos narių atitikimą Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių konvencijų reikalavimus, per praėjusius metus užregistruotus saugios laivybos reikalavimų pažeidimus, taip pat įmonės saugią laivybą užtikrinančių padalinių (specialistų) atitikimą konvencijų reikalavimus ir jų veiklos rezultatus.
Gavusi šiame punkte nurodytą pažymą, Susisiekimo ministerija turi per 3 darbo dienas laivą įrašyti į licenciją arba vadovaudamasi 19.5 punktu pateikti pareiškėjui motyvuotą raštišką atsisakymą tai padaryti.
ATSISAKYMAS IŠDUOTI ARBA PERREGISTRUOTI LICENCIJĄ
19. Susisiekimo ministerija negali išduoti arba perregistruoti licencijos, jeigu:
19.5. įmonės laivų įgulų narių ar kranto darbuotojų kvalifikacija neatitinka reikalavimų, keliamų veiklai, kuria verstis reikia licencijos;
20. Atsisakius išduoti arba perregistruoti licenciją, apie tai raštu pranešama pareiškėjui, nurodžius atsisakymo išduoti arba perregistruoti licenciją priežastis. Šį sprendimą įmonė turi teisę apskųsti teismine tvarka.
LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGOS
22. Įmonių, kurios verčiasi licencijuojama veikla, veiklą kontroliuoja ir licencijuojamos veiklos sąlygų priežiūrą jose atlieka Susisiekimo ministerija ir pagal kompetenciją jos įgaliotos valstybinės priežiūros tarnybos.
23. Licencijų turėtojai privalo nuolat laikytis 8 punkto reikalavimų, taip pat Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių sutarčių, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių licencijuojamą veiklą.
24. Licencijų turėtojai negali savo vardu įgalioti kitų įmonių arba leisti kitoms įmonėms vykdyti licencijose nurodytą veiklą.
25. Licenciją turinti įmonė turi teisę vykdyti licencijoje nurodytą veiklą tik į licenciją įrašytais laivais.
LICENCIJŲ GALIOJIMO SUSTABDYMAS IR PANAIKINIMAS
27. Licencijos galiojimas sustabdomas, jeigu:
27.1. įmonė buvo nutraukusi licencijuojamą veiklą daugiau kaip 6 mėnesius arba per 6 mėnesius nuo licencijos išdavimo dienos nepradėjo veiklos;
27.5. Valstybinė mokesčių inspekcija ar valstybinio socialinio draudimo įstaiga praneša, kad įmonė nėra pateikusi mokesčio įstatymo nustatyta tvarka ir nustatytu laiku mokesčio deklaracijos arba kitaip vengia mokėti mokesčius, trukdo mokesčio administratoriui tinkamai atlikti pareigas ir įgyvendinti įstatymo suteiktas teises.
28. Sustabdžiusi licencijos galiojimą, Susisiekimo ministerija per 3 darbo dienas apie tai praneša licencijos turėtojui ir nustato laiką, per kurį licencijos turėtojas privalo pašalinti licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus. Šis laikas gali būti pratęstas, jeigu licencijos turėtojas pateikia motyvuotą prašymą.
29. Pašalinęs pažeidimus, licencijos turėtojas apie tai raštu informuoja Susisiekimo ministeriją, kuri šią informaciją patikrina ir per 3 darbo dienas priima sprendimą panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą arba panaikinti licencijos galiojimą, jeigu pažeidimas per nustatytąjį laiką nepašalinamas.
30. Licencijos galiojimas panaikinamas, jeigu:
30.1. licencijos turėtojas nutraukia licencijuojamą veiklą ir Susisiekimo ministerijai pateikia prašymą panaikinti licencijos galiojimą;
30.2. įmonė, kurios licencijos galiojimas buvo sustabdytas, per nustatytąjį laiką nepašalina licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų;
30.3. buvo sustabdytas licencijos turėtojui išduotos licencijos galiojimas ir jis per vienerius metus antrą kartą padarė pažeidimą, susijusį su šia licencijuojama veikla;
30.5. licencijos turėtojas nustatytuoju laiku neperregistruoja licencijos šių taisyklių nustatyta tvarka. Šiuo atveju Susisiekimo ministerija, prieš panaikindama licencijos galiojimą, privalo apie tai informuoti licencijos turėtoją ir nustatyti laiką, per kurį licencijos turėtojui perregistravus licenciją, jos galiojimas nebus panaikintas.
31. Apie licencijos galiojimo panaikinimą ir jo priežastis įmonei per 3 darbo dienas nuo sprendimo panaikinti licencijos galiojimą priėmimo pranešama raštu.
Licencijos turėtojas, gavęs pranešimą apie licencijos galiojimo panaikinimą, per 15 dienų licencijos originalą privalo grąžinti Susisiekimo ministerijai.
INFORMACIJA APIE LICENCIJŲ IŠDAVIMĄ, PERREGISTRAVIMĄ, GALIOJIMO SUSTABDYMĄ AR PANAIKINIMĄ
33. Susisiekimo ministerija, išdavusi, perregistravusi licenciją, sustabdžiusi jos galiojimą, panaikinusi galiojimo sustabdymą ar panaikinusi galiojimą, apie tai skelbia „Valstybės žiniose“. Skelbime nurodomi šie duomenys: