LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL VAIKŲ SOCIALINĖS APLINKOS DUOMENŲ RINKIMO, ANALIZĖS IR VERTINIMO METODIKOS PATVIRTINIMO

 

2008 m. gegužės 7 d. Nr. 1V-167

Vilnius

 

Vadovaudamasis Vaikų ir jaunimo socializacijos programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. vasario 23 d. nutarimu Nr. 209 „Dėl Vaikų ir jaunimo socializacijos programos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 30-995), priedo 3.2.1.1 punktu,

tvirtinu Vaikų socialinės aplinkos duomenų rinkimo, analizės ir vertinimo metodiką (pridedama).

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                              REGIMANTAS ČIUPAILA

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008 m. gegužės 7 d. įsakymu Nr. 1V-167

 

VAIKŲ SOCIALINĖS APLINKOS DUOMENŲ RINKIMO, ANALIZĖS IR VERTINIMO METODIKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vaikų socialinės aplinkos duomenų rinkimo, analizės ir vertinimo metodika (toliau vadinama Metodika) nustato socialinės aplinkos duomenų rinkimo, analizės ir vertinimo vaikų nusikalstamumo požiūriu bei vertinimo rezultatų paskelbimo tvarką.

2. Metodikos taikymo tikslas – įvertinti vaikų nusikalstamumo būklę ir nustatyti svarbiausius vaikų nusikalstamumo rizikos socialinius veiksnius savivaldybių ir šalies lygiu.

3. Metodikoje vartojamos sąvokos:

Socialinė aplinka – materialinės ir dvasinės žmogaus gyvenimo visuomenėje, vystymosi ir veiklos sąlygos.

Nusikalstamumo rizikos veiksniai – socialinio gyvenimo aplinkybės, galinčios daryti neigiamą įtaką vaiko vystymuisi ir skatinti jo delinkventinį elgesį.

Vaikas – asmuo, neturintis 18 metų.

4. Socialinės aplinkos duomenų rinkimą, analizę ir vertinimą Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo departamentas atlieka kasmet, pradedant nuo 2009 metų.

 

II. SOCIALINĖS APLINKOS DUOMENŲ RINKIMAS

 

5. Renkami šie metiniai statistiniai duomenys savivaldybių ir šalies lygiu:

5.1. duomenys, apibūdinantys vaikų nusikalstamumo būklę:

5.1.1. duomenys apie vaikus, įtariamus (kaltinamus) padarius nusikalstamą veiką;

5.1.2. duomenys apie vaikus, kurie padarė nusikalstamą veiką, tačiau jiems nebuvo sukakęs Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse (Žin., 2000, Nr. 89-2741) numatytas amžius, nuo kurio asmuo atsako pagal baudžiamuosius įstatymus;

5.1.3. duomenys apie nusikalstamas veikas, kurių padarymu įtariami (kaltinami) vaikai;

5.1.4. duomenys apie vaikus, padariusius du ir daugiau administracinių teisės pažeidimų;

5.1.5. duomenys apie vaikų padarytus administracinius teisės pažeidimus;

5.1.6. duomenys apie vaikus, įrašytus į policijos profilaktinę įskaitą;

5.1.7. duomenys apie vaikus, pristatytus į policijos įstaigas, padarius administracinį teisės pažeidimą;

5.2. duomenys, apibūdinantys nusikalstamumo rizikos veiksnius:

5.2.1. duomenys apie vaikus, netekusius tėvų globos;

5.2.2. duomenys apie vaikus, gyvenančius socialinės rizikos šeimose;

5.2.3. duomenys apie nemokamai maitinamus moksleivius;

5.2.4. duomenys apie vaikus, nelankančius mokyklos;

5.2.5. duomenys apie vaikus, likusius kartoti mokyklos kursą;

5.2.6. duomenys apie valkatavusius ar elgetavusius vaikus, pristatytus į policijos įstaigas;

5.2.7. duomenys apie vaikus, kuriems Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo (Žin., 2007, Nr. 80-3214) nustatyta tvarka buvo skirtos minimalios ir vidutinės priežiūros priemonės;

5.2.8. duomenys apie vaikus, kurių paskelbta paieška;

5.2.9. duomenys apie smurtą prieš vaikus, netinkamą vaikų priežiūrą;

5.2.10. duomenys apie užregistruotas nusikalstamas veikas, asmenis, įtariamus (kaltinamus) nusikalstamos veikos padarymu, nuteistus asmenis;

5.2.11. duomenys apie alkoholio, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą;

5.2.12. duomenys apie gyventojų užimtumą ir nedarbą, darbo užmokestį, piniginės socialinės paramos gavėjus;

5.2.13. švietimo statistikos duomenys.

6. Metodikos 5 punkte išvardytų duomenų šaltiniai yra Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės oficialiosios statistikos leidiniai ir interneto svetainė, Vidaus reikalų ministerijos Nusikalstamų veikų žinybinis registras, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklos ataskaitos, sociologinių tyrimų rezultatai.

 

III. SOCIALINĖS APLINKOS DUOMENŲ ANALIZĖ IR VERTINIMAS

 

7. Metodikos II skyriuje nurodyti socialinės aplinkos duomenys analizuojami naudojant statistinės analizės metodus. Atliekama praėjusių metų socialinės aplinkos duomenų lyginamoji analizė teritoriniu principu. Taip pat analizuojama šių duomenų dinamika per paskutinius 3 metus.

8. Analizuojant Metodikos 5.1 punkte išvardytus duomenis, nagrinėjama vaikų nusikalstamumo būklė ir jos pokyčiai šalies ir savivaldybių lygiu.

9. Analizuojant Metodikos 5.2 punkte išvardytus duomenis, nagrinėjami nusikalstamumo rizikos veiksniai ir galimi jų padariniai.

10. Papildomai analizuojami su vaikų socialine aplinka susiję valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų oficialiai paskelbti dokumentai ir visuomenės informavimo priemonėse paskelbta informacija. Prireikus bendradarbiaujama su valstybės ir savivaldybių institucijomis ir įstaigomis, esant galimybėms – su asociacijomis, mokslo ir studijų institucijomis, ekspertais.

11. Atlikus analizę, gauti rezultatai apibendrinami ir visapusiškai įvertinami, nustatant neigiamus vaikų nusikalstamumo būklės pokyčius, jų priežastis ir svarbiausius nusikalstamumo rizikos veiksnius.

12. Remiantis vertinimo rezultatais, parengiamos išvados ir rekomendacijos valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms dėl prevencinio darbo organizavimo.

 

IV. VERTINIMO REZULTATŲ PASKELBIMAS

 

13. Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo departamentas, atlikęs vertinimą, iki rugsėjo 1 d. parengia pažymą už praėjusius metus, kurioje pateikiami vertinimo rezultatai, išvados ir rekomendacijos valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms dėl prevencinio darbo organizavimo (toliau vadinama Pažyma). Pažymą pasirašo Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo departamento direktorius.

14. Per 3 darbo dienas nuo Pažymos pasirašymo Vidaus reikalų ministerija Pažymą paskelbia Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje (www.vrm.lt), o prireikus ją išsiunčia suinteresuotoms valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, kurioms teikiamos rekomendacijos dėl prevencinio darbo organizavimo.

 

_________________