LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL LEIDIMŲ INVESTICINIŲ BENDROVIŲ VALDYMO ĮMONĖMS IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLIŲ

 

1998 m. birželio 26 d. Nr. 23

Vilnius

 

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymą (Žin., 1995, Nr. 63-1581), Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Leidimų investicinių bendrovių valdymo įmonėms išdavimo ir panaikinimo taisyklių naują redakciją (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Vertybinių popierių komisijos 1996 m. kovo 15 d. nutarimą Nr. 4 (protokolas Nr. 11).

3. Įpareigoti investicinių bendrovių valdymo įmones, kurios leidimą valdymo įmonės veiklai gavo iki šio nutarimo įsigaliojimo dienos, iki 1998 m. spalio 1 d. pateikti Vertybinių popierių komisijai dokumentų, pateiktų leidimui gauti, pakeitimus, atsiradusius priėmus šį nutarimą.

 

 

 

VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS PIRMININKAS                                         V. PODERYS

 

 

PATVIRTINTA

Vertybinių popierių komisijos

1998 m. birželio 26 d. nutarimu Nr. 23

 

LEIDIMŲ INVESTICINIŲ BENDROVIŲ VALDYMO ĮMONĖMS

IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLĖS

 

1. Bendroji dalis

1.1. Šios Leidimų investicinių bendrovių valdymo įmonėms išdavimo ir panaikinimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato leidimų užsiimti investicinių bendrovių valdymo įmonės veikla išdavimo, galiojimo sustabdymo ir panaikinimo tvarką.

1.2. Šiose taisyklėse:

1.2.1. Juridinį asmenį kontroliuojančiu subjektu laikomas fizinis ar juridinis asmuo, kuris būdamas akcininku (pajininku, nariu) pats turi daugiau kaip trečdalį visų balsų arba pagal susitarimą su kitais akcininkais (pajininkais, nariais) vienas kontroliuoja daugiau kaip trečdalį visų balsų, arba turi teisę rinkti (skirti) daugumą stebėtojų tarybos (valdybos) narių ar administracijos vadovų, arba faktiškai kontroliuoja juridinio asmens priimamus sprendimus.

1.2.2. Asmenys, susiję su investicinės bendrovės valdymo įmone (toliau – valdymo įmonė), yra valdymo įmonės kontroliuojami ar ją kontroliuojantys subjektai ir valdymo įmonės vadovai.

1.2.3. Vertybinių popierių realizuotas pelnas arba nuostolis yra vertybinių popierių įsigijimo ir pardavimo kainos skirtumas, kai vertybiniai popieriai yra apskaitomi įsigijimo kaina, arba skirtumas tarp vertybinių popierių paskutiniosios perkainotos vertės ir pardavimo kainos, kai vertybiniai popieriai yra apskaitomi perkainota verte.

1.2.4. Vertybinių popierių nerealizuotas pelnas arba nuostolis yra skirtumas tarp vertybinių popierių įsigijimo kainos ir naujai nustatytos (perkainotos) vertės arba paskutiniosios (perkainotos) vertės ir naujai nustatytos (perkainotos) vertės.

1.3. Kitos šiose taisyklėse naudojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip ir Investicinių bendrovių įstatyme bei Vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatyme.

1.4. Šių taisyklių teisinis pagrindas yra Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymo 12 straipsnio 1 dalis. Įmonė neturi teisės užsiimti investicinių bendrovių valdymo įmonės veikla, jeigu ji neturi Vertybinių popierių komisijos išduoto leidimo.

 

2. Bendrieji reikalavimai

2.1. Leidimas užsiimti investicinių bendrovių valdymo įmonės veikla gali būti išduotas akcinei bendrovei arba uždarajai akcinei bendrovei, kuri turi Vertybinių popierių komisijos išduotą leidimą užsiimti investicijų valdymo ir konsultavimo įmonės veikla.

2.2. Leidimas užsiimti investicinių bendrovių valdymo įmonės veikla gali būti išduotas neatsižvelgiant į šių taisyklių 2.1 punkte nustatytas sąlygas, jeigu įmonės pateiktuose dokumentuose numatyta tik investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla, ir gavusi leidimą bendrovė užsiims tik investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla.

2.3. Ne mažiau kaip du valdymo įmonės vadovai turi turėti generalinę finansų maklerio licenciją arba finansų maklerio – konsultanto licenciją.

2.4. Valdymo įmonės įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 100 000 litų. Skolintas kapitalas negali sudaryti daugiau kaip 1/2 jos nuosavo kapitalo.

2.5. Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonei, užsiimančiai investicinių bendrovių valdymo įmonės veikla, draudžiama dalyvauti kitų įmonių veikloje, turėti jų kapitalo (akcijų, pajų ar kitokių kapitalo dalių), investuoti į vertybinius popierius. Jai taip pat draudžiama:

2.5.1. gauti atlyginimą, honorarą ar kitas pajamas iš bendrovės, kurioje valdomas investicinis fondas arba uždarasis investicinis fondas turi akcijų arba kurios akcijų jai siūloma įsigyti (šis draudimas taikomas tik tada, jeigu gali būti pažeistos investicinės bendrovės ar jos akcininkų teisės ar interesai); jeigu valdomas kontroliuojančiosios investicinės bendrovės turtas, informacija apie šiame punkte nurodytas pajamas turi būti atskleista kontroliuojančiajai investicinei bendrovei;

2.5.2. gauti užmokestį iš bet kokių šaltinių už tarpininkavimą investicinei bendrovei ar jos kontroliuojamai įmonei perkant ar parduodant turtą;

2.5.3. skatinti investicinę bendrovę ar jos kontroliuojamą įmonę investuoti į su investicine bendrove susijusio asmens kontroliuojamą įmonę arba į įmonę, kurioje jis turi vertybinių popierių ar kitokio turto arba ketina jų įsigyti; taip pat sudaryti su ja sutartis, išskyrus atvejus, kai stebėtojų taryba (arba valdyba, kai stebėtojų taryba nesudaroma) nustato, kad tai atitinka investicinės bendrovės ir jos akcininkų interesus.

2.6. Valdymo įmonei, kurios vienintelė veikla yra investicinių bendrovių ar pensijų fondų turto valdymas, draudžiama užsiimti kita veikla, išskyrus investicinių bendrovių ar pensijų fondo turto valdymą, bei sudaryti šiuos sandorius:

2.6.1. investuoti į investicinės bendrovės turimus arba jai siūlomus įsigyti vertybinius popierius, išskyrus atvejus, kai investicinės bendrovės stebėtojų taryba (arba valdyba, kai stebėtojų taryba nesudaroma) pripažįsta, kad tokie sandoriai neprieštarauja investicinės bendrovės ar jos akcininkų interesams;

2.6.2. pirkti iš investicinės bendrovės kontroliuojamos įmonės vertybinius popierius arba kitokį turtą arba parduoti investicinės bendrovės kontroliuojamai įmonei vertybinius popierius arba kitokį turtą;

2.6.3. skatinti investicinę bendrovę ar jos kontroliuojamą įmonę investuoti į su investicine bendrove susijusio asmens kontroliuojamą įmonę arba į įmonę, kurioje jis turi vertybinių popierių ar kitokio turto ar ketina jų įsigyti; taip pat sudaryti su ja sutartis, išskyrus atvejus, kai stebėtojų taryba (arba valdyba, kai stebėtojų taryba nesudaroma) nustato, kad tai atitinka investicinės bendrovės ir jos akcininkų interesus.

2.7. Valdymo įmonė privalo užtikrinti, kad bus vykdomi šie draudimai su ja susijusiems asmenims:

2.7.1. sudaryti sandorius dėl investicinės bendrovės turimų arba jai siūlomų įsigyti vertybinių popierių, išskyrus atvejus, kai investicinės bendrovės stebėtojų taryba (arba valdyba, kai stebėtojų taryba nesudaroma) pripažįsta, kad tokie sandoriai neprieštarauja investicinės bendrovės ar jos akcininkų interesams;

2.7.2. gauti atlyginimą iš bendrovės, kurioje investicinė bendrovė turi akcijų arba kurios akcijų jai siūloma įsigyti, jeigu valdomas investicinis fondas arba uždarasis investicinis fondas (šis draudimas taikomas tik tada, jeigu gali būti pažeistos investicinės bendrovės ar jos akcininkų teisės ar interesai); jeigu valdomas kontroliuojančiosios investicinės bendrovės turtas, informacija apie šiame punkte nurodytas pajamas turi būti atskleista kontroliuojančiajai investicinei bendrovei;

2.7.3. pirkti iš investicinės bendrovės ar jos kontroliuojamos įmonės vertybinius popierius arba kitokį turtą, išskyrus vertybinius popierius, kuriuos išleidžia investicinė bendrovė, ir vertybinius popierius, kurie perkami iš investicinės bendrovės, siekiant padėti jai išvengti nuostolių dėl šių vertybinių popierių vertės kritimo rinkoje;

2.7.4. parduoti investicinei bendrovei ar jos kontroliuojamai įmonei turimus vertybinius popierius arba kitokį turtą, išskyrus atvejus, kai investiciniam fondui parduodamos jo išleistos išperkamosios akcijos;

2.7.5. gauti užmokestį iš bet kokių šaltinių už tarpininkavimą investicinei bendrovei ar jos kontroliuojamai įmonei perkant ar parduodant vertybinius popierius ar kitą turtą, išskyrus komisinius mokesčius viešosios apyvartos tarpininkams už investicinės bendrovės ar jos kontroliuojamos įmonės perkamus ar parduodamus vertybinius popierius;

2.7.6. skatinti investicinę bendrovę ar jos kontroliuojamą įmonę investuoti į įmonės, kurią kontroliuoja su investicine bendrove susijęs asmuo arba kurioje jis turi vertybinių popierių ar kitokio turto ar ketina jų įsigyti; taip pat sudaryti su ja sutartis, išskyrus atvejus, kai investicinės bendrovės stebėtojų taryba (arba valdyba, kai stebėtojų taryba nesudaroma) nustato, kad tai atitinka investicinės bendrovės ir jos akcininkų interesus.

 

3. Turto valdymo sutartis

3.1. Investicinės bendrovės turto valdymo sutarčiai taikomi tie Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių klientų vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo taisyklių reikalavimai, kurie neprieštarauja Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymui ir šioms taisyklėms, nustatančioms specialiuosius reikalavimus.

3.2. Investicinių bendrovių turto valdymo sutarčiai netaikomi Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių klientų vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo taisyklių 2.3 punkto reikalavimai.

3.3. Turto valdymo sutartyje turi būti numatyta investicinės bendrovės pareiga pateikti turto valdymo sutarties kopijas investicinės bendrovės piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių depozitoriumui (-ams) ir viešosios apyvartos tarpininkui – finansų maklerio įmonei ar bankui (toliau vadinama finansų maklerio įmone), per kurį bus vykdomos operacijos su investicinės bendrovės portfelyje esančiais vertybiniais popieriais (išskyrus atvejus, kai pareigą pateikti sutarties kopiją prisiima valdymo įmonė).

3.4. Jeigu turto valdymo sutartis sudaroma su investiciniu fondu, joje turi būti numatyta investicinio fondo pareiga nuolatos teikti valdymo įmonei informaciją apie investicijoms skiriamas pinigines lėšas ir kitą valdymo įmonei reikalingą operatyviąją informaciją apie investicinio fondo turtą. Investicinė bendrovė gali pavesti piniginių lėšų depozitoriumui arba viešosios apyvartos tarpininkui (finansų maklerio įmonei ar bankui), tvarkančiam investicinio fondo išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą, teikti valdymo įmonei šiame punkte aptariamą operatyviąją informaciją.

3.5. Investicinė bendrovė turi teisę nurodyti valdymo įmonei jos piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių depozitoriumą (-us) ir finansų maklerio įmonę, per kurią turi būti pateikiami pavedimai atlikti operacijas su vertybiniais popieriais, arba pavesti valdymo įmonei juos parinkti ar rekomenduoti, o investicinis fondas be to dar gali pavesti valdymo įmonei parinkti arba rekomenduoti viešosios apyvartos tarpininką, tvarkantį investicinio fondo išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą. Investicinė bendrovė turi teisę turto valdymo sutartyje nurodyti reikalavimus piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių depozitoriumui (-ams), finansų maklerio įmonei, per kurią turi būti pateikiami pavedimai atlikti operacijas su vertybiniais popieriais, o investicinis fondas turi teisę papildomai nustatyti reikalavimus viešosios apyvartos tarpininkui, tvarkančiam jo išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą.

3.6. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatyta, kokius įgalinimus santykiuose su investicinės bendrovės piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių depozitoriumu (-ais) bei finansų maklerio įmone, per kurią turi būti pateikiami pavedimai atlikti operacijas su vertybiniais popieriais, turi valdymo įmonė, įskaitant šiuos veiksmus:

3.6.1. teikti pavedimus finansų maklerio įmonei atlikti sandorius su investicinės bendrovės vertybinių popierių portfelyje esančiais vertybiniais popieriais ir gauti pavedimo patvirtinimus;

3.6.2. duoti nurodymus investicinės bendrovės piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių depozitoriumui suteikti pinigines lėšas ir (arba) vertybinius popierius valdymo įmonės nurodytam sandoriui vykdyti;

3.6.3. gauti sandorio įvykdymą patvirtinančius ir kitus su tuo susijusius dokumentus iš sandorį įvykdžiusios finansų maklerio įmonės ir investicinės bendrovės piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių depozitoriumo (-ų), juos kaupti, saugoti ir perduoti investicinei bendrovei šiai pareikalavus;

3.6.4. mokėti atlyginimą finansų maklerio įmonei už įvykdytus sandorius su investicinės bendrovės vertybinių popierių portfelyje esančiais vertybiniais popieriais;

3.6.5. atlikti kitus veiksmus, reikalingus turto valdymo sutartyje numatytoms pareigoms vykdyti.

3.7. Kitos Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių klientų vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo taisyklių nuostatos, reglamentuojančios klientų vertybinių popierių ir piniginių lėšų saugojimą ir apskaitą bei tai atliekančias finansų maklerio įmones, atitinkamai yra taikomos investicinių bendrovių piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių depozitoriumui (-ams), o nuostatos, reglamentuojančios operacijas su kliento vertybinių popierių portfeliu ir tai atliekančias finansų maklerio įmones, atitinkamai taikomos finansų maklerio įmonei (-ėms), per kurią (-ias) vykdomos operacijos su investicinės bendrovės vertybinių popierių portfeliu.

3.8. Turto valdymo sutartyje privalu valdymo įmonei nustatyti draudimus, įtvirtintus šių taisyklių 2.5 ir 2.6 punktuose, bei pareigas, nustatytas 2.7 punkte, ir atsakomybę už jų nevykdymą.

3.9. Investicinės veiklos tikslai, objektai ir būdai turto valdymo sutartyje yra nustatomi laikantis apribojimų, numatytų Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatyme ir investicinės bendrovės įstatuose.

3.10. Turto valdymo sutartyje turi būti nurodyta, kokia valdymo įmonės veikla yra laikoma investicinės bendrovės turto valdymu; ji privalo apimti vertybinių popierių portfelio valdymą, kaip tai apibrėžta Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių klientų vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo taisyklių 1.1 punkte. Investicinės bendrovės turto valdymas gali apimti ir šią veiklą:

3.10.1. konsultacijas, kaip paruošti investicinės bendrovės prospektą ir jo pataisas;

3.10.2. konsultacijas, kaip paruošti investicinės bendrovės metų ir pusmečio ataskaitas;

3.10.3. konsultacijas, kaip tvarkyti investicinės bendrovės finansinę atskaitomybę;

3.10.4. turto valdymo sutartyje nurodytų investicinės bendrovės išlaidų apmokėjimą;

3.10.5. vadovavimą investicinės bendrovės einamajai veiklai;

3.10.6. kitų turto valdymo sutartyje nustatytų investicinės bendrovės funkcijų vykdymą, jei tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams ir kitiems teisės aktams.

3.11. Turto valdymo sutartyje turi būti numatyta, kad tais atvejais, kai valdomos investicinės bendrovės veikloje susidaro situacija, apie kurią turi būti informuojama Vertybinių popierių komisija, valdymo įmonė privalo nedelsdama apie tai pranešti investicinei bendrovei ir – teisės aktų nustatytais terminais – Vertybinių popierių komisijai.

3.12. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatyta investicinės bendrovės išlaidų, kurias pavedama apmokėti valdymo įmonei, struktūra ir jų apmokėjimo tvarka. Investicinės bendrovės išlaidų struktūra gali būti tokia:

3.12.1. atlyginimas finansų maklerio įmonei, per kurią bus vykdomos operacijos su investicinės bendrovės vertybinių popierių portfeliu;

3.12.2. atlyginimas viešosios apyvartos tarpininkui, tvarkančiam investicinio fondo išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą;

3.12.3. kitos investicinės bendrovės išlaidos, atsirandančios valdant investicinės bendrovės turtą, arba kitos išlaidos, kurių apmokėjimą investicinė bendrovė patiki valdymo įmonei.

3.13. Atlyginimas valdymo įmonei gali susidėti tik iš šių dalių:

3.13.1. fiksuoto dydžio valdymo mokestis arba procentinio dydžio valdymo mokestis, skaičiuojamas nuo valdomų investicinės bendrovės nuosavų (grynųjų) aktyvų vertės;

3.13.2. honoraras už pasiektus rezultatus.

3.14. Turto valdymo sutartyje su kontroliuojančiąja investicine bendrove ir uždaruoju investiciniu fondu valdymo mokestis nustatomas tik fiksuoto dydžio. Turto valdymo sutartyje su investiciniu fondu valdymo mokestis nustatomas fiksuoto dydžio arba išreikštas procentais, skaičiuojant nuo valdomų investicinio fondo nuosavų (grynųjų) aktyvų vertės.

3.15. Turto valdymo sutartyje gali būti nustatytas honoraras už pasiektus rezultatus, jeigu laikomasi šių reikalavimų:

3.15.1. investicinės bendrovės, su kuria sudaroma turto valdymo sutartis, nuosavi (grynieji) aktyvai yra ne mažesni kaip vienas milijonas litų arba turto valdymo sutartimi pavedamo valdyti turto vertė yra ne mažesnė kaip 500 000 litų;

3.15.2. valdymo įmonė neturi teisės gauti honoraro tol, kol nebus padengti visi per 3 paskutiniuosius metus patirti nuostoliai;

3.15.3. apskaičiuojant honorarą, nuostoliu turi būti laikomi vertybinių popierių realizuotas ir nerealizuotas nuostolis bei valdymo mokestis. Skaičiuojant vertybinių popierių nerealizuotą nuostolį imamas tik dėl Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymo 9 straipsnio 2 dalyje išvardytų vertybinių popierių atsiradęs nuostolis; dėl kitų vertybinių popierių atsiradęs nuostolis skaičiuojamas tik tuo atveju, jeigu vertinant investicinės bendrovės nuosavus (grynuosius) aktyvus atsižvelgiama į šių vertybinių popierių nerealizuotą pelną;

3.15.4. jeigu apskaičiuojant honorarą atsižvelgiama į nerealizuotąjį vertybinių popierių, nesančių Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymo 9 straipsnio 2 dalies sąraše, pelną arba nuostolį, turto valdymo sutartyje privalo būti nurodyta, kokiu metodu vadovaujasi valdymo įmonė, vertindama tokius vertybinius popierius, ir šio įvertinimo nepriklausomo patikrinimo tvarka.

3.16. Per metus valdymo įmonei išmokėtas atlyginimas už investicinės bendrovės turto valdymą negali viršyti 2 procentų investicinės bendrovės nuosavų (grynųjų) aktyvų vidutinės metinės vertės arba 20 procentų investicinės bendrovės metinio grynojo pelno priklausomai nuo to, kuris dydis yra didesnis.

3.17. Jeigu turto valdymo sutartis numato atlyginimo valdymo įmonei mokėjimą dažniau negu kartą per metus ir tokių mokėjimų suma per metus viršija šių taisyklių 3.16 punkte nustatytus dydžius, valdymo įmonė permokėtą sumą privalo grąžinti investicinei bendrovei turto valdymo sutartyje nustatytais terminais ir tvarka.

3.18. Atlyginimą valdymo įmonei moka pati investicinė bendrovė arba jos pavedimu investicinės bendrovės piniginių lėšų depozitoriumas. Pastaruoju atveju turto valdymo sutartyje privalo būti nustatyta valdymo įmonės pareiga investicinės bendrovės piniginių lėšų depozitoriumui kartu su sąskaita pateikti ataskaitas ir dokumentus, įrodančius, kad valdymo įmonės atlyginimas apskaičiuotas teisingai.

3.19. Turto valdymo sutartis įsigalioja ją patvirtinus investicinės bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime ir investicinei bendrovei gavus leidimą užsiimti investicinės bendrovės veikla (šalys taip pat gali susitarti, kad turto valdymo sutartis įsigalios vėliau).

3.20. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatytas jos galiojimo terminas, bet jis negali būti ilgesnis kaip 4 metai. Turto valdymo sutartis investicinės bendrovės iniciatyva gali būti nutraukiama anksčiau laiko, jeigu atitinkamas sprendimas yra priimtas investicinės bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime. Nutraukiant turto valdymo sutartį valdymo įmonės iniciatyva, pastaroji privalo vykdyti visus savo sutartinius įsipareigojimus tol, kol bus pasirašytas teisių ir pareigų perėmimo aktas su naująja investicinės bendrovės valdymo įmone, ir perduoti jai visus turimus investicinės bendrovės dokumentus. Tačiau investicinei bendrovei nesudarius naujos turto valdymo sutarties per 3 mėnesius nuo valdymo įmonės pranešimo apie sutarties nutraukimą įteikimo dienos, valdymo įmonė turi teisę nutraukti savo veiklą pagal turto valdymo sutartį ir visus turimus dokumentus perduoti investicinei bendrovei.

 

4. Dokumentų leidimui gauti pateikimo tvarka

4.1. Norint gauti leidimą užsiimti investicinių bendrovių valdymo įmonės veikla, Vertybinių popierių komisijai pateikiami šie dokumentai:

4.1.1. paraiška leidimui valdymo įmonės veiklai gauti (1 priedas);

4.1.2. notaro patvirtintos įstatų ir kitų steigimo dokumentų (pagal Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymą) kopijos, įmonės įregistravimo Įmonių rejestre pažymėjimo kopija, jeigu pareiškėjas yra įmonė, kuri užsiims tik investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo veikla;

4.1.3. veiklos planas, kuriame išdėstyta, kaip įmonė organizuos ir vykdys savo veiklą;

4.1.4. turto valdymo sutarties (-čių) projektas (-ai), atitinkantis (-ys) Investicinių bendrovių įstatymo 13 straipsnio 1 dalies ir šių taisyklių reikalavimus;

4.1.5. valdymo įmonės vadovų ir darbuotojų profesinės etikos taisyklės ir kiti valdymo įmonės vidaus dokumentai (asmenų, susijusių su valdymo įmone, supažindinimo su pareigomis, taisyklės ir pan.), rodantys, kad valdymo įmonė pasirengusi vykdyti šių taisyklių 2.7 punkto reikalavimus;

4.1.6. valdymo įmonės akcininkų sąrašas, kuriame nurodytas kiekvieno akcininko turimų akcijų skaičius;

4.1.7. informacija apie valdymo įmonės vadovus, savininkus, turinčius daugiau kaip 10 proc. akcijų, arba asmenis, valdančius 10 proc. valdymo įmonės akcijų pagal įgaliojimus, ir Vertybinių popierių komisijos išduotas licencijas turinčius darbuotojus, nurodant kiekvieno iš jų vardą, pavardę, asmens kodą, adresą, telefoną ir darbovietes per paskutinius 5 metus bei Vertybinių popierių komisijos išduotų licencijų rūšis ir numerius (jeigu šiame punkte nurodyti asmenys jas turi); jeigu savininkas yra juridinis asmuo, pateikiamas jo akcininkų sąrašas ir šiame punkte nurodyta informacija apie jo akcininkus (pajininkus, narius) fizinius asmenis, turinčius daugiau kaip 10 proc. akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių) arba valdančius 10 proc. šios įmonės akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių) pagal įgaliojimus;

4.1.8. duomenis apie įmones, kuriose valdymo įmonė ar su ja susiję asmenys turi daugiau kaip 20 proc. akcijų, nurodant tų įmonių įstatinį kapitalą, veiklos rūšis ir valdymo įmonės ar su ja susijusių asmenų turimų akcijų skaičių;

4.1.9. dokumentą, patvirtinantį, kad apmokėtas įstatinis kapitalas;

4.1.10. paskutinį įmonės balansą, patvirtinantį nuosavo ir skolinto kapitalo santykį, kartu pateikiant nepriklausomo auditoriaus išvadą (jų pateikti nereikia, jeigu pareiškėjas yra steigiama įmonė);

4.1.11. dokumentą, patvirtinantį, kad sumokėtas žyminis mokestis.

 

5. Dokumentų nagrinėjimo ir leidimo išdavimo sąlygos bei tvarka

5.1. Vertybinių popierių komisija per 90 dienų nuo paraiškos leidimui užsiimti valdymo įmonės veikla gavimo dienos privalo išnagrinėti pateiktus dokumentus ir išduoti leidimą (2 priedas) arba raštu pateikti atsisakymo išduoti leidimą motyvus.

5.2. Vertybinių popierių komisija turi teisę pareikalauti iš pareiškėjo papildomos informacijos (dokumentų ir duomenų) ir paaiškinimų. Pareiškėjui pateikus papildomą informaciją arba paaiškinimus, paraiškos nagrinėjimo laikas skaičiuojamas nuo paskutinių dokumentų pateikimo dienos.

5.3. Vertybinių popierių komisijos išduoti leidimai registruojami specialiame Leidimų investicinių bendrovių valdymo įmonių veiklai registre, įrašant šiuos duomenis:

5.3.1. leidimo numeris;

5.3.2. turėtojas (įmonės pavadinimas, buveinės adresas, kodas);

5.3.3. išdavimo data;

5.3.4. galiojimo terminas;

5.3.5. galiojimo sustabdymo data;

5.3.6. galiojimo sustabdymo panaikinimo data;

5.3.7. galiojimo panaikinimo data.

5.4. Vertybinių popierių komisija gali neišduoti leidimo užsiimti valdymo įmonės veikla, jeigu:

5.4.1. paraiškoje pateikta ne visa reikalaujama informacija arba pateikta informacija neatitinka tikrovės;

5.4.2. pareiškėjas yra investicijų valdymo ir konsultavimo įmonė, kurios leidimas yra panaikintas arba jo galiojimas sustabdytas;

5.4.3. pareiškėjo, kuris ketina užsiimti tik investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla, pateiktuose įmonės dokumentuose yra numatyta kitų veiklos rūšių arba kiti jo steigimo dokumentai neatitinka teisės aktų reikalavimų;

5.4.4. valdymo įmonės veiklos planas nepakankamas, kad ji tinkamai atliktų savo funkcijas;

5.4.5. turto valdymo sutartis (-ys) neatitinka jai (joms) keliamų reikalavimų;

5.4.6. valdymo įmonės vadovų ir darbuotojų profesinės etikos taisyklės ar kitos pagal šių taisyklių 4.1.5 punktą pateiktos taisyklės nepatvirtina, kad valdymo įmonė pasirengusi vykdyti šių taisyklių 2.7 punkto reikalavimus;

5.4.7. pareiškėjo įstatinis kapitalas mažesnis nei 100 000 litų, skolinto kapitalo dalis (procentais), palyginti su įstatiniu kapitalu, yra didesnė nei nustatyta 2.4 punkte, arba jei pareiškėjas nesilaiko kitų Vertybinių popierių komisijos nustatytų reikalavimų valdymo įmonės kapitalui;

5.4.8. pareiškėjui, kuris yra veikianti įmonė, arba pareiškėjo savininkui juridiniam asmeniui, turinčiam daugiau negu 10 proc. pareiškėjo akcijų, sustabdytas finansų maklerio įmonės licencijos galiojimas arba ji panaikinta remiantis Finansų maklerio įmonių licencijų išdavimo ir panaikinimo taisyklių 23.3–23.8 ir 24 punktais, arba jei komerciniam bankui pritaikytos poveikio priemonės dėl operacijų su vertybiniais popieriais tvarkos pažeidimo, arba jei jis per pastaruosius 3 metus yra grubiai pažeidęs Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų etikos kodeksą ar kitus vertybinių popierių rinką reglamentuojančius teisės aktus;

5.4.9. pareiškėjo savininkas fizinis asmuo, turintis daugiau negu 10 proc. pareiškėjo akcijų (jeigu savininkas yra juridinis asmuo – šį juridinį asmenį kontroliuojantys fiziniai asmenys), arba pareiškėjo vadovai ar darbuotojai nėra pakankamai geros reputacijos, t. y.:

5.4.9.1. turi administracinių nuobaudų už vertybinių popierių rinką reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus;

5.4.9.2. turi neišnykusį teistumą už nusikaltimus nuosavybei, ūkininkavimo tvarkai ir finansams;

5.4.9.3. jiems per pastaruosius vienerius metus buvo sustabdytas finansų maklerio licencijos galiojimas arba ji buvo panaikinta remiantis Finansų maklerių licencijų išdavimo ir panaikinimo taisyklių 29.3–29.8 punktais;

5.4.10. įmonės savininkas fizinis asmuo (jeigu savininkas – juridinis asmuo, šį juridinį asmenį kontroliuojantys fiziniai asmenys), turintis 5 proc. ar daugiau pareiškėjo akcijų, pareiškėjo vadovai ar darbuotojai taip pat dirba vertybinių popierių biržoje, investicinės bendrovės turtą saugančiame depozitoriume arba Lietuvos centriniame vertybinių popierių depozitoriume.

5.5. Vertybinių popierių komisija taip pat gali neišduoti leidimo užsiimti valdymo įmonės veikla, jeigu jos reikalavimu pareiškėjas nepateikia papildomų dokumentų ir duomenų arba pateikti dokumentai neatitinka jiems keliamų reikalavimų, o pateikti duomenys neatitinka tikrovės.

 

6. Leidimo sustabdymo ir panaikinimo pagrindai ir tvarka

6.1. Vertybinių popierių komisija gali sustabdyti arba panaikinti valdymo įmonės leidimo galiojimą, jeigu įmonė:

6.1.1. pati raštu kreipiasi dėl leidimo panaikinimo;

6.1.2. per 12 mėnesių nepradeda naudotis suteiktu leidimu ar daugiau kaip 12 mėnesių nutraukia savo veiklą;

6.1.3. leidimą gavo pateikusi klaidingą ar melagingą informaciją, suklastotus dokumentus, taip pat nuslėpusi faktus, dėl kurių leidimas neturėjo būti išduotas;

6.1.4. nebevykdo šiose taisyklėse nustatytų leidimo išdavimo sąlygų;

6.1.5. valdymo įmonės įstatinis kapitalas tapo mažesnis negu 100 000 litų, skolinto kapitalo dalis (procentais), palyginti su įstatiniu kapitalu, tapo didesnė nei nustatyta 2.4 punkte arba valdymo įmonė pažeidė kitus Vertybinių popierių komisijos nustatytus reikalavimus valdymo įmonės kapitalui;

6.1.6. nesilaiko Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų bei Vertybinių popierių komisijos nurodymų;

6.1.7. valdymo įmonė nevykdo sutartinių įsipareigojimų savo klientams arba paaiškėja, kad nesilaikoma reikalavimų, nustatytų šių taisyklių 2.5, 2.6 ir 2.7 punktuose.

6.2. Sustabdžius leidimo galiojimą, Vertybinių popierių komisija per tris mėnesius turi priimti sprendimą dėl leidimo galiojimo panaikinimo ar atnaujinimo.

6.3. Klausimas dėl leidimo galiojimo panaikinimo arba sustabdymo valdymo įmonei svarstomas dalyvaujant jos atstovams. Valdymo įmonės atstovams neatvykus į svarstymą ar jiems nepateikus paaiškinimų, sprendimas panaikinti arba sustabdyti leidimo galiojimą priimamas be jų.

 

7. Baigiamosios nuostatos

7.1. Valdymo įmonė privalo per 10 dienų pateikti Vertybinių popierių komisijai dokumentų ir duomenų, pateiktų leidimui gauti, pasikeitimus ir papildymus. Jei valdymo įmonės įstatinis kapitalas tapo mažesnis už nustatytą minimumą, skolinto kapitalo dydis (procentais), lyginant su nuosavu kapitalu, viršijo nustatytą maksimumą arba jei valdymo įmonė pažeidė kitus Vertybinių popierių komisijos nustatytus reikalavimus valdymo įmonės kapitalui, ji privalo per 5 dienas apie tai informuoti Vertybinių popierių komisiją.

7.2. Vertybinių popierių komisijos sprendimai dėl leidimo valdymo įmonės veiklai išdavimo, leidimo galiojimo sustabdymo, leidimo galiojimo sustabdymo panaikinimo ar leidimo galiojimo panaikinimo turi būti skelbiami „Valstybės žiniose“. Skelbime nurodomi šie duomenys:

7.2.1. įmonės pavadinimas;

7.2.2. įmonės kodas;

7.2.3. leidžiama veikla;

7.2.4. leidimo numeris;

7.2.5. leidimo išdavimo data, leidimo galiojimo sustabdymo data, leidimo galiojimo sustabdymo panaikinimo data, leidimo galiojimo panaikinimo data.

7.3. Panaikinus leidimo galiojimą, leidimas turi būti grąžintas Vertybinių popierių komisijai per 10 dienų nuo pranešimo apie leidimo galiojimo panaikinimą gavimo dienos.

7.4. Ginčus dėl leidimo užsiimti valdymo įmonės veikla išdavimo, galiojimo sustabdymo ar panaikinimo sprendžia teismas.

______________

 

Leidimų investicinių bendrovių

valdymo įmonėms išdavimo

ir panaikinimo taisyklių

1 priedas

 

PARAIŠKA INVESTICINIŲ BENDROVIŲ VALDYMO ĮMONĖS LEIDIMUI GAUTI

 

1. Pareiškėjo įmonės visas pavadinimas_________________________________________________

________________________________________________________________________________             

2. Pareiškėjo registruotos buveinės adresas ir įmonių rejestro kodas

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________             

3. Pareiškėjo telefonų, faksų numeriai

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

4. Pareiškėjas yra*:

4.1. akcinė bendrovė

taip ne ;

4.2. uždaroji akcinė bendrovė

taip ne .

5. Ar pareiškėjas turi licenciją užsiimti investicijų valdymo ir konsultavimo įmonės veikla:

taip ne .

6. Pareiškėjo įstatinio kapitalo dydis ______________________________

7. Pareiškėjo skolinto kapitalo dalis (procentais), lyginant su nuosavu kapitalu

________________________________________________________________________________

7.1. skolintų pinigų suma ___________________________________________________________             

7.2. nurodykite kreditorių pavadinimus, adresus ir kiekvieno jų paskolintas sumas (atskirai parodyti grąžintas ir negrąžintas dalis)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

7.3. nuosavo kapitalo dydis__________________________________________________________             

8. Įmonės išleistų akcijų bendras skaičius, nominalioji vertė

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________             

9. Pareiškėjo vadovų vardai, pavardės, asmens kodai, adresai, telefonų numeriai, išsilavinimas, darbovietės per 5 paskutiniuosius metus ir pareigos jose

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________             

10. Finansų maklerio sertifikatus turinčių darbuotojų vardai, pavardės, asmens kodai, turimų sertifikatų rūšys bei numeriai

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

11. Ar bent vienas pareiškėjo vadovas, darbuotojas, savininkas ar steigėjas (jei steigėjas – juridinis asmuo, šį asmenį kontroliuojantys fiziniai asmenys):

11.1. buvo apkaltintas nesąžiningumu ar finansinės drausmės pažeidinėjimu

taip ne ;

11.2. turi nuobaudų dėl naudojimosi tarnybine padėtimi

taip ne ;

11.3. turi administracinių nuobaudų už vertybinių popierių rinką reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus

taip ne ;

11.4. turi neišnykusį teistumą už nusikaltimus nuosavybei, ūkininkavimo tvarkai, finansams

taip ne .

Jeigu „taip“, nurodykite papildomus duomenis:

• įmonės, įstaigos, organizacijos ar asmenys, susiję su pažeidimu,

• pažeidimo pobūdis,

• trumpas pažeidimo aprašymas,

• institucijos, pritaikiusios sankcijas už pažeidimą, pavadinimas,

• pažeidimo įvykdymo data.

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

12. Ar pareiškėjo savininkas (jeigu savininkas – juridinis asmuo, šį juridinį asmenį kontroliuojantys subjektai), turintis daugiau kaip 10 proc. pareiškėjo akcijų, arba kuris nors pareiškėjo vadovas turėjo finansų maklerio sertifikatą, kuris buvo panaikintas arba kurio galiojimas yra sustabdytas

taip ne .

Jeigu „taip“, nurodykite sertifikato rūšį, numerį, išdavimo ir sustabdymo ar panaikinimo datą bei priežastis

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

13. Ar pareiškėjo savininkas (juridinis asmuo) ar pats pareiškėjas turėjo leidimą užsiimti finansų maklerio įmonės, investicijų valdymo įmonės ar valdymo įmonės veikla, kuris buvo panaikintas ar kurio galiojimas buvo sustabdytas

taip ne .

Jeigu „taip“, nurodykite leidimo rūšį, numerį, išdavimo ir sustabdymo ar panaikinimo datą bei priežastis

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

14. Ar pareiškėjo savininkas (jeigu savininkas – juridinis asmuo, šį juridinį asmenį kontroliuojantys subjektai), turintis 10 proc. ar daugiau pareiškėjo akcijų, arba kuris nors pareiškėjo darbuotojas yra:

14.1. vertybinių popierių biržos darbuotojas

taip ne ;

14.2. finansų maklerio įmonės ar investicijų valdymo ir konsultavimo įmonės darbuotojas ar akcininkas

taip ne ;

14.3. Centrinio depozitoriumo darbuotojas

taip ne ;

14.4. investicinės bendrovės depozitoriumo darbuotojas

taip ne .

Jeigu „taip“, prašome pateikti papildomą informaciją:

• savininko arba darbuotojo vardas, pavardė, asmens kodas,

• įmonės, įstaigos pavadinimas ir pareigos joje,

• finansų maklerio įmonių ar investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių, kuriose asmuo turi akcijų, pavadinimas bei šio asmens turimų akcijų dalis (procentais)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

15. Ar pareiškėjas:

15.1. dalyvauja kitų įmonių veikloje

taip ne ;

15.2. turi kitų įmonių kapitalo (akcijų, pajų ar kitokių kapitalo dalių)

taip ne ;

15.3. yra investavęs į vertybinius popierius

taip ne .

Jeigu „taip“, nurodykite įmonių, įstaigų, organizacijų pavadinimus, turimas kapitalo dalis (procentais), turimų balsų dalį (procentais)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

16. Ankstesnė pareiškėjo veikla bei jos nutraukimo priežastys

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

17. Kita pareiškėjo įstatuose numatyta veikla

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

18. Žemiau pasirašę asmenys patvirtina, kad užpildė šią formą pareiškėjo vardu ir jo įgalioti. Pasirašiusieji ir pareiškėjas, kuriam jie atstovauja, patvirtina, kad visi paraiškoje pateikti duomenys, taip pat dokumentai, įteikiami kartu su paraiška, yra tikri, teisingi ir kad juose pateikiama visa reikalaujama informacija.

 

Stebėtojų tarybos pirmininkas*                 _______________________                                       

                                                                            (parašas)                              (vardas, pavardė)

 

Valdybos pirmininkas*                               __________________________________________

                                                                             (parašas)                             (vardas, pavardė)

 

Administracijos vadovas                            ________________               ___________________

                                                                            (parašas)                            (vardas, pavardė)

___________________________________

* Nepildoma, jei atitinkamas valdymo organas nesudaromas.

______________

 

Leidimų investicinių bendrovių

valdymo įmonėms išdavimo

ir panaikinimo taisyklių

2 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKA

VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

 

LEIDIMAS

UŽSIIMTI INVESTICINIŲ BENDROVIŲ VALDYMO ĮMONĖS VEIKLA

 

Nr.

 

Leidimo turėtojas

įmonės kodas

pavadinimas

 

adresas

 

Leidžiama užsiimti investicinių bendrovių investicijų portfelio valdymu kaip pagrindine veikla.

 

 

Leidimas galioja nuo _____________________________________________________________

 

Leidimo išdavimo pagrindas:

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos 19 __ m. __________ d. posėdžio sprendimas (protokolo Nr._____ punktas ________)

 

Leidimą išdavė Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija,

Ukmergės g. 41, 2360 Vilnius

 

Leidimas išduotas: 19_____m. ________  d.

 

Vertybinių popierių komisijos pirmininkas                                                     ________________

                                                                                      (parašas)                  (vardo raidė, pavardė)

 

A. V.

______________

 

 

 



* teisingą atsakymą pažymėkite x.