LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL KAI KURIŲ SOCIALINIŲ GARANTIJŲ TAIKYMO PASIENIO POLICIJOS PAREIGŪNAMS

 

2000 m. rugsėjo 27 d. Nr. 368

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 07 05 nutarimą Nr. 788 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 04 12 nutarimo Nr. 127 „Dėl socialinių garantijų policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams“ dalinio pakeitimo“:

1. Tvirtinu Darbo užmokesčio mokėjimo, tarnybinio tyrimo atlikimo, jei pareigūnas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas) vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), kompensacijos išmokėjimo (materialinės žalos atlyginimo) bei važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimo pasienio policijos pareigūnams instrukciją.

2. Pavedu vyriausiajam pasienio policijos komisarui vadovaujantis 1 punkte patvirtinta instrukcija nustatyti pasienio policijos pareigūnams važiavimo keleiviniu transportu (išskyrus taksi) išlaidų kompensavimo dydžius, neviršijant kasmet tvirtinamų biudžetinių asignavimų.

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                      ČESLOVAS KAZIMIERAS BLAŽYS

______________

 


Patvirtinta

vidaus reikalų ministro

2000 09 27 įsakymu Nr. 368

 

Darbo užmokesčio mokėjimo, tarnybinio tyrimo atlikimo, jei pareigūnas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas) vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), kompensacijos išmokėjimo (materialinės žalos atlyginimo) bei važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimo pasienio policijos pareigūnams instrukcija

 

I. bendrosios nuostatos

 

1. Ši instrukcija nustato darbo užmokesčio mokėjimą pareigūnams, tarnybinio tyrimo atlikimą, jei pareigūnas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas) vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), ir kompensacijos išmokėjimą (materialinės žalos atlyginimą) bei važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimą.

2. Ši instrukcija taikoma Pasienio policijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – PPD prie VRM) ir jam pavaldžiuose padaliniuose.

 

II. Darbo užmokesčio mokėjimAS

 

3. Darbo užmokestis pasienio policijos įstaigų pareigūnams (toliau – pareigūnams) mokamas du kartus per mėnesį.

Už pirmąją mėnesio pusę mokamas planinis avansas, sudarantis 40 proc. darbo užmokesčio dydžio. Avanso suma apvalinama vadovaujantis bendromis apvalinimo taisyklėmis 10 Lt tikslumu ir išmokama nuo 20 iki 25 kiekvieno mėnesio dienos. Už mėnesio antrąją pusę išmokama likusi suma, gauta atėmus avansą, fizinių asmenų pajamų mokestį, įnašus socialiniam draudimui ir kitas priklausančias išskaitas iš darbo užmokesčio. Ši atlyginimo dalis išmokama kiekvieną mėnesį nuo 3 iki 10 dienos.

4. Pasikeitus pareiginio atlyginimo ar priedų dydžiui, atlyginimas perskaičiuojamas apskaičiuojant likusio darbo užmokesčio dalį, t. y. iki 10 kito mėnesio dienos.

5. Visais atvejais perskaičiuojama nuo pasikeitimų įsigaliojimo dienos.

6. Anksčiau negu pagal 3 punkte nustatytus terminus darbo užmokestis mokamas atleidžiant pareigūną iš tarnybos, suteikus jam mokamas atostogas arba siunčiant į tarnybinę komandiruotę, jeigu komandiruotės ar atostogų laikotarpiu jam turi būti mokamas darbo užmokestis ar jo dalis.

7. Pasienio policijos įstaigos vadovas gali leisti išmokėti darbo užmokestį avansu anksčiau negu pagal 3 punkte nurodytus terminus dėl pareigūno ar jo šeimos narių ligos, mirties ir kitais ypatingais atvejais, tačiau ne daugiau kaip už einamąjį mėnesį.

8. Remiantis pasienio policijos įstaigos vadovo pasirašytu įsakymu, pravaikštą padariusiems pareigūnams už nebuvimo tarnyboje laiką darbo užmokestis nemokamas.

9. Išleidžiant pareigūną kasmetinių atostogų, visas jam priklausantis iki atostogų darbo užmokestis mokamas kartu su darbo užmokesčiu už visą atostogų laiką ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki prasidedant atostogoms.

10. Pareigūnams, turintiems teisę į kasmetines pailgintas atostogas (iki 45 dienų), darbo užmokestis gali būti mokamas dalimis. Už pirmąją atostogų dalį (30 kalendorinių dienų) sumokama ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki prasidedant atostogoms, o už likusią atostogų dalį – ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki jų tęsinio.

11. Pakeisti atostogas pinigine kompensacija neleidžiama, išskyrus atvejus, kai atostogų laiko neišnaudoję pareigūnai atleidžiami iš darbo.

12. Neišmokėta darbo užmokesčio suma išmokama visa už visą laiką, per kurį pareigūnas turėjo teisę gauti darbo užmokestį, bet ne daugiau kaip už trejus metus nuo neišmokos nustatymo dienos, išskyrus reikalavimus išmokėti pareigūnui vidutinį uždarbį už priverstinės pravaikštos laiką arba uždarbio skirtumą už laiką, kai pareigūnas dirbo mažiau apmokamą darbą. Šiuo atveju išmokamas vidutinis uždarbis už priverstinės pravaikštos laiką arba uždarbio skirtumas už tą laiką, per kurį dirbtas mažiau apmokamas darbas, bet ne daugiau kaip 3 mėnesius. Atleidžiant iš darbo, piniginė kompensacija už neišnaudotas atostogas išmokama už visas nepanaudotas atostogas.

13. Permokėta dėl gavėjo kaltės darbo užmokesčio suma išieškoma iš kalto asmens ne daugiau kaip už trejus metus nuo permokos nustatymo dienos teisės aktų nustatyta tvarka.

14. Permokėta darbo užmokesčio suma dėl kitų pasienio policijos įstaigos darbuotojų kaltės išieškoma iš jų teisės aktų nustatyta tvarka.

15. Pareigūnų darbo užmokestis, įskaitant išmokas už viršvalandžius, darbą naktį, poilsio (švenčių) dienomis, apskaičiuojamas pagal struktūrinio padalinio vadovo pasirašytus pasienio policijos įstaigos vadovo patvirtintus darbo laiko apskaitos žiniaraščius vadovaujantis Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 12 22 įsakymu Nr. 103 (Žin., 1997, Nr. 118) bei vyriausiojo pasienio policijos komisaro nustatyta tvarka. Įforminti darbo laiko apskaitos žiniaraščiai ir patvirtinti vadovo ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 dienos pateikiami finansų padalinių buhalterijai darbo užmokesčiui apskaičiuoti.

16. Viršvalandžiai apskaičiuojami taikant ketvirtinę pareigūnų darbo laiko apskaitą.

17. Pasienio policijos įstaigos privalo visiškai atsiskaityti su atleidžiamu iš tarnybos pareigūnu jo atleidimo dieną. Kai nutraukiama darbo sutartis su pareigūnu, kuris atleidimo dieną nedirba, atsiskaitoma per vieną dieną nuo tos dienos, kurią atleistas iš darbo darbuotojas pareikalavo atsiskaityti.

18. Pareigūno laikinojo nedarbingumo metu dėl ligos ar kito sveikatos pakenkimo mokama 100 proc. jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio, apskaičiuoto pagal paskutiniųjų trijų mėnesių darbo užmokestį, pašalpa iš darbo užmokesčiui skirtų lėšų.

19. Pareigūnams atostogų metu mokamas vidutinis darbo užmokestis, kurio apskaičiavimo tvarka patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 01 17 nutarimu Nr. 100. Taip pat ši tvarka taikoma skaičiuojant kompensaciją už nepanaudotas atostogas, išeitinę pašalpą ir kitas teisės aktų nustatytas išmokas.

20. Klausimai, kylantys apskaičiuojant su darbo santykiais susijusias išmokas kitais šioje tvarkoje nenurodytais atvejais, sprendžiami galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

 

III. Tarnybinio tyrimo atlikimas, jei pareigūnas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas) vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), ir kompensacijų (Materialinės Žalos atlyginimo) išmokėjimas

 

21. Nukentėjęs nuo nelaimingo atsitikimo arba matęs kito pareigūno nelaimingą atsitikimą pareigūnas turi nedelsdamas apie tai tarnybiniu pranešimu informuoti tiesioginį viršininką ar padalinio vadovą.

22. PPD prie VRM ar jo padalinių vadovai, gavę pranešimą apie nelaimingą atsitikimą, paveda atlikti tarnybinį patikrinimą.

23. Informacija apie nelaimingą atsitikimą įtraukiama į paros įvykių suvestinę, vadovaujantis galiojančiomis informacijos rinkimo, apdorojimo ir perdavimo taisyklėmis apie pasienio policijos veiklą ir įvykius prie valstybės sienos.

24. Įvykio vieta, nelaimingas atsitikimas aprašomi nustatytos formos akte (1 priedas). Aktas nerašomas, jeigu patiriama materialinė žala ryšium su tarnyba, tokiu atveju pateikiama atlikto tarnybinio patikrinimo išvada.

25. Ypatingais atvejais nelaimingam atsitikimui tirti sudaroma komisija. Į komisiją įtraukiami kitų PPD prie VRM tarnybų, skyrių pareigūnai, kompetentingi nustatyti visas įvykio aplinkybes. Įsakymo projektą rengia Teisėtumo kontrolės ir vidaus tyrimų inspekcija (toliau – TKVTI).

26. Nelaimingą atsitikimą tiriantis pareigūnas (ar komisija) privalo:

26.1. aprašyti įvykio vietą;

26.2. nustatyti ir apklausti nelaimingo atsitikimo metu nukentėjusį pareigūną bei šio įvykio liudytojus;

26.3. jei įvykį tyrė kitos teisėsaugos institucijos, nustatyta tvarka išreikalauti ir pridėti prie tarnybinio patikrinimo medžiagos pranešimų, įvykio vietos apžiūros, apklausos protokolų ar kitų dokumentų kopijas;

26.4. surinkti saugos darbe ir pareiginių instrukcijų bei kitų norminių aktų, būtinų pridėti prie tyrimo medžiagos, kopijas.

27. Tiriant nelaimingą atsitikimą, nustatoma:

27.1. nelaimingo atsitikimo aplinkybės;

27.2. nelaimingo atsitikimo priežastys ir sąlygos;

27.3. kalti asmenys, pažeidimo tikslai ir motyvai;

27.4. jei padaryta materialinė žala – jos pobūdis ir dydis;

27.5. ar nelaimingas atsitikimas įvyko ryšium su tarnyba (ar yra draudiminis įvykis, ar yra pagrindas išmokėti kompensaciją pareigūno žūties ar sveikatos sutrikimo atveju).

28.PPD prie VRM padalinyje tarnybinio patikrinimo medžiaga, būtina tarnybiniam patikrinimui atlikti, turi būti surinkta per 10 dienų ir nedelsiant pateikta PPD prie VRM TKVTI. TKVTI prireikus surenka papildomą įvykio tyrimo medžiagą, surašo tarnybinio patikrinimo išvadą ir paveda padalinio Personalo tarnybai nukentėjusį pareigūną nusiųsti į Centrinę medicinos ekspertų komisiją (toliau – CMEK), siekiant nustatyti sveikatos pakitimus ir sumažėjusį tinkamumą tarnybai.

29. Dėl PPD prie VRM centrinio aparato pareigūnų žūties ar sužeidimo (suluošinimo) vykdant tarnybines pareigas, taip pat patyrus materialinę žalą ryšium su tarnyba, patikrinimą atlieka PPD prie VRM TKVTI.

30. PPD prie VRM TKVTI surašo tarnybinio patikrinimo išvadą, kurioje nurodoma:

30.1. pagrindas paskirti tikrinimą, tikrintojo pareigos, pavardė, vardas;

30.2. nelaimingo atsitikimo esmė ir padariniai;

30.3. surinkti įrodymai;

30.4. nelaimingo atsitikimo priežastys ir sąlygos, kokių imtasi priemonių priežastims ir sąlygoms pašalinti;

30.5. ar nelaimingas atsitikimas įvyko ryšium su tarnyba (ar tai yra draudiminis įvykis), ar pareigūno žūties, sveikatos sutrikimo atveju įstatymų nustatyta tvarka išmokėtina kompensacija;

30.6. pasiūlymai dėl tikrinimo rezultatų realizavimo.

31. Tarnybinio patikrinimo išvada, suderinus su PPD prie VRM Finansų tarnyba ir Teisės skyriumi, teikiama tvirtinti vyriausiajam pasienio policijos komisarui.

32. PPD prie VRM TKVTI per 7 dienas po visų būtinų dokumentų gavimo (CMEK išvadų, dokumentų, patvirtinančių materialinės žalos dydį, ir kt.) surašo tarnybinio patikrinimo išvadą, kurioje nurodo, ar pareigūnui, kariui priklauso kompensacija už materialinę žalą ryšium su tarnyba, nustato jos dydį ir būtinybę ją išmokėti. Tarnybinio patikrinimo išvada, suderinus su PPD prie VRM Finansų tarnyba ir Teisės skyriumi, teikiama tvirtinti vyriausiajam pasienio policijos komisarui.

33. Tarnybinio patikrinimo išvados realizavimas:

33.1. PPD prie VRM Finansų tarnyba, remdamasi vyriausiojo pasienio policijos komisaro patvirtintomis išvadomis, rengia įsakymo projektą dėl kompensacijos išmokėjimo PPD prie VRM pareigūno žūties, sužeidimo (suluošinimo) vykdant tarnybines pareigas atveju. Įsakymo projektas suderinamas su PPD TKVTI, Teisės skyriumi;

33.2. materialinė žala iki 3500 Lt kompensuojama pasienio policijos vyriausiojo komisaro įsakymu, didesnė – vidaus reikalų ministro įsakymu, tačiau vienkartinės kompensacijos dydis negali viršyti metinio pareigūno atlyginimo pagal pareiginį laipsnį (pareiginio atlyginimo ir atlyginimo už specialųjį laipsnį) dydžio;

33.3. pasirašius įsakymą, atitinkamai pasienio policijos įstaigai skiriamos lėšos kompensacijai išmokėti. Įsakymo nuorašas skiriamas PPD prie VRM Teisės skyriui dėl ieškinio kaltiems asmenims regreso tvarka pateikimo.

34. Žuvusiojo įpėdiniams kompensacija išmokama Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

35. Dėl PPD prie VRM ir struktūrinių padalinių privalomosios karo tarnybos karių ir dirbančių samdos pagrindu darbuotojų, jei karys ar darbuotojas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas) vykdydamas tarnybines (darbines) pareigas, atliekamas tarnybinis patikrinimas. Jei yra pagrindas išmokėti kompensaciją ar draudiminę išmoką, mokama Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

IV. Važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimo tvarka

 

36. Važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidos pasienio policijos pareigūnams kompensuojamos taikant vieną iš šių būdų:

36.1. nustatoma mėnesio piniginė kompensacija, kurios maksimalus dydis negali viršyti galiojančios bazinės mėnesio algos. Tokių kompensacijų dydžiai nustatomi atsižvelgiant į realias pareigūnų važiavimo išlaidas (nuolatinių bilietų vertę, priemiestinių (tarpmiestinių) transporto bilietų vertę ir kt.). Šiuo atveju Finansų skyriui (buhalterijai) pateisinamų dokumentų pateikti nereikia.

Šiems tikslams skirti asignavimai panaudojami kompensacijoms mokėti pareigūnams, kurie pagal darbo pobūdį dažnai važinėja keleiviniu transportu tarnybiniais tikslais, taip pat važiavimo išlaidoms į darbą ir iš darbo apmokėti. Konkretus mėnesio kompensacijos dydis kiekvienam pareigūnui nustatomas padalinio vadovo teikimu ir vyriausiojo pasienio policijos komisaro įsakymu, tačiau ne ilgiau kaip vieną ketvirtį. Ši kompensacija mokama iš padalinio tam tikslui skirtų biudžetinių asignavimų kartu su darbo užmokesčiu;

36.2. kompensuojamos faktinės važiavimo išlaidos, kai jos yra didesnės nei bazinė mėnesio alga. Šiuo atveju kompensacija apskaičiuojama pagal pateiktus važiavimo bilietus, kurie lieka Finansų tarnyboje ir yra saugomi kaip ir kiti buhalteriniai dokumentai. Faktinės važiavimo išlaidos pagal pateiktus važiavimo bilietus kompensuojamos vieną kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos. Šis važiavimo išlaidų kompensavimo būdas gali būti taikomas išimtiniais atvejais. Sprendimas dėl važiavimo išlaidų kompensavimo priimamas padalinio vadovo, gavus pareigūno raštišką prašymą bei esant tiesioginio viršininko tarpininkavimui, ir tvirtinamas vyriausiojo pasienio policijos komisaro įsakymu.

37. Padalinio Finansų skyrius važiavimo keleiviniu transportu išlaidas nurašo į sąmatos 1.01.3.12 straipsnį. Važiavimo išlaidos nekompensuojamos atostogų, ligos metu, taip pat pareigūnams, kuriems paskirtas tarnybinis transportas. Pastariesiems gali būti apmokėtos tik važiavimo į darbą ir iš darbo išlaidos, taikant vieną iš 36.1 arba 36.2 punktuose nurodytų būdų.

______________

 


Tvarkos, patvirtintos vidaus reikalų

ministro 2000 09 27 įsakymu Nr. 368,

1 priedas

 

AKTAS Nr.                                               

 

1. Įmonės pavadinimas _____________________________________________________________

________________________________________________________________________________

1.1. Adresas _____________________________________________________________________

1.2. Rūšis ________________________________________________________________________

1.3. Padalinio vadovas _____________________________________________________________

2. Nukentėjusiojo vardas, pavardė, asmens kodas ________________________________________

______________________________________________________________________________ __

2.1. Pareigos, profesija (veikla) _______________________________________________________

2.2. Išsimokslinimas _______________________________________________________________

2.3. Bendras tarnybos stažas VRS ____________________________________________________

2.4. Darbo, kurį dirbant įvyko nelaimingas atsitikimas, stažas _______________________________

________________________________________________________________________________

2.5. Atestuotas ___________________________________________________________________             

                                                                              (data)

2.6. Blaivumas ____________________________________________________________________

2.7. Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis, litais _________________________________________

2.8. Nukentėjusiojo išlaikytinių skaičius ________________________________________________

3. Draudimo įstaiga, kurioje nukentėjusysis apdraustas nuo nelaimingų atsitikimų darbe, jos adresas

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

4. Nukentėjusiųjų asmenų skaičius grupinio nelaimingo atsitikimo atveju ______________________

______________________________________________________________________________ __

5. Nelaimingas atsitikimas įvyko _________metais ________ mėn. _______ dieną _______ val. ______ min.

5.1. Praėjus nuo nukentėjusiojo darbo pradžios _____________________________  val. _____ min.

5.2. Savaitės diena ________________________________________________________________

5.3. Ryšys su tarnyba: tarnybos metu, vykstant į tarnybą, vykstant iš tarnybos __________________

______________________________________________________________________________ __

5.4. Patirta materialinė žala ryšium su tarnyba ___________________________________________

______________________________________________________________________________ __

6. Nelaimingo atsitikimo vieta _______________________________________________________

7. Nelaimingo atsitikimo aplinkybės ___________________________________________________

______________________________________________________________________________ __

______________________________________________________________________________ __

______________________________________________________________________________ __

8. Nelaimingo atsitikimo liudininkai ___________________________________________________

                                                                          (pareigos, vardas, pavardė, asmens kodas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

9. Nukentėjusįjį traumavę veiksniai (nurodyti priemonės pavadinimą arba kitą veiksnį, kuris traumavo nukentėjusįjį) ________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

10. Nelaimingo atsitikimo priežastys __________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(išvardyti visas priežastis, turėjusias įtakos nelaimingam atsitikimui pagal svarbą,

________________________________________________________________________________

nurodant pažeistus norminių aktų reikalavimus)

______________________________________________________________________________ __

______________________________________________________________________________ __

______________________________________________________________________________ __

______________________________________________________________________________ __

11. Asmenys, pažeidę šio akto 10 p. nurodytus norminių aktų reikalavimus ____________________

________________________________________________________________________________              __

(pažeisto norminio akto pavadinimas, punktas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

12. Priemonės nelaimingo atsitikimo priežastims pašalinti:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Aktas surašytas ______________________________________________________  m. ________ d.

Aktą surašė ______________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Profesinės sąjungos arba nukentėjusiojo interesams atstovaujantis asmuo ______________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(pareigos ar profesija, parašas, vardas, pavardė)

________________________________________________________________________________

Aktą surašant dalyvavo _____________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Darbdavys (padalinio vadovas) ______________________________________________________

 

                      A. V.

______________