LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS JŪRŲ LAIVŲ REGISTRE ĮREGISTRUOTŲ LAIVŲ VALSTYBINĖS VĖLIAVOS KONTROLĖS LIETUVOS RESPUBLIKOS IR UŽSIENIO VALSTYBIŲ JŪRŲ UOSTUOSE VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. sausio 8 d. Nr. 3-06

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 75-2264) 23 ir 24 straipsniais ir atsižvelgdamas į Tarptautinės jūrų organizacijos rezoliucijoje Nr. A.847(20) įtvirtintas rekomendacijas:

1. Tvirtinu Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų valstybinės vėliavos kontrolės Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių jūrų uostuose vykdymo taisykles (pridedama).

2. Nustatau, kad Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų valstybinę vėliavos kontrolę Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių jūrų uostuose vykdo Lietuvos saugios laivybos administracija.

3. Pavedu Lietuvos saugios laivybos administracijai nustatyta tvarka informuoti Europos Komisiją apie šį įsakymą bei vėlesnius šio įsakymo pakeitimus, jei tokių būtų.

4. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. balandžio 2 d. įsakymą Nr. 92 „Dėl užsienyje įregistruotų laivų valstybinės kontrolės Lietuvos jūrų uostuose ir Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų vėliavos valstybinės kontrolės vykdymo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 69-2483).

 

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   ZIGMANTAS BALČYTIS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2004 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. 3-06

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS JŪRŲ LAIVŲ REGISTRE ĮREGISTRUOTŲ LAIVŲ VALSTYBINĖS VĖLIAVOS KONTROLĖS LIETUVOS RESPUBLIKOS IR UŽSIENIO VALSTYBIŲ JŪRŲ UOSTUOSE VYKDYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų valstybinės vėliavos kontrolės Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių jūrų uostuose vykdymo taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) nustato Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų valstybinės vėliavos kontrolės (toliau vadinama – laivų kontrolė), laivų sulaikymo, pranešimų pateikimo tvarką bei su tuo susijusias laivo valdytojo ir įgulos narių pareigas. Laivų kontrolė vykdoma periodiškai inspektuojant laivus.

2. Šios taisyklės taikomos visiems Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotiems laivams, plaukiojantiems su Lietuvos valstybės vėliava.

3. Laivų kontrolės procedūras, atsižvelgiant į laivo tipą, bei laivo inspektavimo aktų, kitų su tuo susijusių dokumentų formas nustato Lietuvos saugios laivybos administracija (toliau vadinama – Administracija).

4. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Laivo inspektavimas – laivo dokumentų, konstrukcijos, įrenginių ir mechanizmų, įgulos bei jos gyvenimo ir darbo sąlygų, įgulos veiksmų avarinėse situacijose patikrinimas bei Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių sutarčių ir kitų teisės aktų reikalavimų saugiai laivybai bei taršos iš laivų prevencijos vykdymo kontrolė.

Inspektorius – Administracijos darbuotojas, atestuotas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2000 m. rugsėjo 14 d. įsakymo Nr. 241 „Dėl inspektorių, atliekančių Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotų laivų kontrolę arba užsienyje įregistruotų laivų valstybinę kontrolę Lietuvos Respublikos jūrų uostuose, atestavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 81-2471) nustatyta tvarka.

Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatyme (Žin., 2000, Nr. 75-2264).

 

II. LAIVO VALDYTOJO IR ĮGULOS PAREIGOS

 

5. Laivo valdytojas, kapitonas ir kiti atsakingi įgulos nariai privalo pateikti inspektoriui būtinus dokumentus, pademonstruoti laivo mechanizmų ir įrenginių darbą, įgulos gyvenimo ir darbo sąlygas bei jos pasiruošimo lygį veikti avarinėse situacijose, sudaryti sąlygas laivą patikrinti taip, kad inspektorius galėtų įsitikinti, jog laivas, jo mechanizmai ir įgula atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių sutarčių bei kitų teisės aktų reikalavimus, o laivas eksploatuojamas taip, kad užtikrinama saugi laivyba ir taršos prevencija.

6. Jeigu laivo valdytojas, kapitonas ir kiti atsakingi įgulos nariai atsisako bendradarbiauti su inspektoriumi, laivui draudžiama išplaukti iš uosto tol, kol inspektoriui nebus suteikta galimybė patikrinti laivą pagal šių taisyklų 5 punkto nuostatas.

 

III. LAIVŲ INSPEKTAVIMAS IR SULAIKYMAS

 

7. Laivų inspektavimas vykdomas laivui stovint uoste ar reide. Jeigu laivas pagal darbo specifiką trumpai stovi uoste ir per laivo stovėjimo uoste laiką negali būti patikrintas, laivo valdytojas ar kapitonas turi sudaryti sąlygas inspektoriui inspektuoti laivą reiso metu. Tokiu atveju inspektoriai privalo kuo mažiau trukdyti įgulos darbui bei nesukelti pavojaus žmonių gyvybėms, laivo ir krovinio saugumui bei grėsmės jūros aplinkai.

8. Paprastai Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruoti laivai inspektuojami jiems įplaukus į Lietuvos Respublikos uostus:

8.1. jeigu nuo laivo, kurio bendras tonažas 500 BRT ir daugiau, paskutinio inspektavimo praėjo 6 mėnesiai;

8.2. jeigu nuo laivo, kurio bendras tonažas mažesnis kaip 500 BRT, paskutinio inspektavimo praėjo 12 mėnesių.

9. Šių taisyklių 8 punkto nuostatos netaikomos inspektoriui atliekant pirminę laivo apžiūrą prieš įregistruojant laivą į Lietuvos Respublikos jūrų laivų registrą bei išsamų laivo, kuriam uždrausta išplaukti iš uosto dėl tarptautinių saugios laivybos reikalavimų pažeidimų, patikrinimą.

10. Inspektavęs laivą inspektorius raštu informuoja laivo kapitoną apie inspektavimo rezultatus bei nurodo nustatytų trūkumų ar neatitikimų, jeigu tokių buvo nustatyta, pašalinimo terminus laivo eksploatacijos metu.

11. Jeigu inspektuojant laivą nustatoma daug trūkumų, laivo patikrinimas inspektoriaus nuožiūra gali būti sustabdytas. Laivo inspektavimas atnaujinamas Administracijai gavus laivo valdytojo ar jo įgalioto asmens raštišką patvirtinimą, kad trūkumai pašalinti ir laivas atitinka tarptautinių konvencijų reikalavimus.

12. Jeigu laivo inspektavimo metu inspektorius nustato, kad pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių sutarčių bei kitų teisės aktų reikalavimai ir laivas eksploatuojamas taip, kad neužtikrinama saugi laivyba ir taršos prevencija, laivas kelia grėsmę žmonių gyvybei jūroje arba aplinkai, jis priima sprendimą uždrausti laivui išplaukti iš uosto (sulaiko laivą) tol, kol nebus pašalinti nustatyti pažeidimai.

13. Priimdamas sprendimą uždrausti laivui išplaukti iš uosto (sulaiko laivą), inspektorius vadovaujasi savo profesine patirtimi ir šių taisyklių priedo nuorodomis. Jeigu nustatyti trūkumai susiję su laivo klase, inspektoriui rekomenduojama konsultuotis su įgaliota klasifikacine bendrove, vykdančia laivo techninę priežiūrą.

14. Uždraudus laivui išplaukti iš uosto (sulaikius laivą), inspektorius apie savo sprendimą informuoja laivo kapitoną, raštu nurodydamas tokio sulaikymo priežastis.

15. Pašalinus sprendime uždrausti laivui išplaukti iš uosto nurodytus trūkumus, laivo kapitonas raštu informuoja Administraciją, kad laivas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių sutarčių bei kitų teisės aktų reikalavimus ir paruoštas pakartotiniam inspektavimui.

16. Laivo kapitonas gali apskųsti inspektoriaus sprendimą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Skundo pateikimas nepanaikina inspektoriaus sprendimo uždrausti laivui išplaukti iš uosto.

17. Jeigu laivas uoste buvo sulaikytas dėl nepagrįsto inspektoriaus sprendimo, patirti laivo valdytojo nuostoliai atlyginami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

18. Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo nustatytais atvejais laivų kontrolė vykdoma užsienio valstybių jūrų uostuose. Laivų kontrolei užsienio valstybių jūrų uostuose mutatis mutandis taikomos šių taisyklių nuostatos, reglamentuojančios laivų kontrolę Lietuvos Respublikos jūrų uostuose. Sprendimą dėl Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruoto laivo sulaikymo užsienio valstybės jūrų uoste inspektorius pateikia užsienio valstybės jūrų uosto, kuriame Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruotas laivas sulaikomas, administracijai.

 

IV. PRANEŠIMAI

 

19. Sulaikęs laivą inspektorius nedelsdamas apie tai raštu informuoja Administraciją ir uosto, kuriame laivas stovi, kapitoną.

20. Administracija, jeigu trūkumai susiję su laivo klase, apie laivo sulaikymą informuoja įgaliotą klasifikacinę bendrovę, vykdančią laivo techninę priežiūrą.

21. Jeigu pakartotinai patikrinus sulaikytą laivą nustatoma, kad jis atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, tarptautinių sutarčių bei kitų teisės aktų reikalavimus, inspektorius nedelsdamas atšaukia savo sprendimą dėl laivo sulaikymo ir apie tai informuoja uosto kapitoną.

______________