LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL KOMANDIRUOČIŲ SĄNAUDŲ ATSKAITYMO IŠ PAJAMŲ TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. sausio 28 d. Nr. 99

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992) 21 straipsniu ir Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085, Nr. 123-5539) 17 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pridedamas:

1.1. Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų tvarką;

1.2. Dienpinigių mokėjimo jūreiviams tvarką.

2. Nustatyti, kad:

2.1. Šis nutarimas taikomas 2003 metais prasidedančio mokestinio laikotarpio ir vėlesnių mokestinių laikotarpių apmokestinamajam pelnui apskaičiuoti. Apskaičiuojant 2002 metais prasidėjusio mokestinio laikotarpio apmokestinamąjį pelną, komandiruočių sąnaudos atskaitomos iš pajamų vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. sausio 23 d nutarimu Nr. 120 „Dėl tarnybinių komandiruočių Lietuvos Respublikos teritorijoje“ (Žin., 1996, Nr. 9-225) ir 1995 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 613 „Dėl tarnybinių komandiruočių į užsienį“ (Žin., 1995, Nr. 37-929), kiek tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo nuostatoms.

2.2. Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų tvarka taikoma apskaičiuojant komandiruočių kompensacijų dydžius (išskyrus kompensacijų, mokamų biudžetinių įstaigų darbuotojams), laikantis nuostatos, kad šių kompensacijų dydžiai atitinka apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną iš pajamų atskaitomas komandiruočių sąnaudas; jeigu kompensacijas išmokantis vienetas išmokų mokėjimo mokestiniu laikotarpiu apmokestinamąjį pelną apskaičiuoja pagal 2.1 punkte nurodytus nutarimus, šių nutarimų nuostatos atitinkamai taikomos ir apskaičiuojant išmokamų komandiruočių kompensacijų dydžius.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. sausio 28 d. nutarimu

Nr. 99

 

KOMANDIRUOČIŲ SĄNAUDŲ ATSKAITYMO IŠ PAJAMŲ TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų tvarka (toliau vadinama – Tvarka) nustato, kaip apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną iš pajamų atskaitomos komandiruočių sąnaudos.

 

II. KOMANDIRUOTĖS Į UŽSIENĮ

 

2. Apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, iš pajamų atskaitomomis komandiruočių sąnaudomis laikomos šios patirtos su vieneto darbuotojo, individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario komandiruote į užsienį susijusios išlaidos:

2.1. dienpinigių išlaidos;

2.2. gyvenamojo ploto nuomos išlaidos;

2.3. kelionės į užsienio valstybę ir jos teritorijoje visų rūšių transporto priemonėmis transporto išlaidos, jeigu jos susijusios su komandiruotės tikslais, taip pat nuvykimo visų rūšių transporto priemonėmis Lietuvos Respublikos teritorijoje į oro ar jūrų uostą, geležinkelio ar autobusų stotį ir parvykimo iš jų, išvykimo į komandiruotę ir parvykimo iš jos dienomis išlaidos;

2.4. dokumentų, susijusių su išvykimu, tvarkymo išlaidos, įskaitant vykstančiųjų į užsienį kelionių draudimą, kurį gali sudaryti draudimas ligos atvejui, draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, kelionės bagažo draudimas, civilinės atsakomybės draudimas. Kai vienetas moka vienkartinę metinę kelionių draudimo įmoką, išlaidos komandiruotės sąnaudomis pripažįstamos kiekvieną draudimo mėnesį bendrą draudimo įmokos sumą padalijus iš mėnesių skaičiaus, išskyrus tą atvejį, kai per draudimo galiojimo laikotarpį nė vienas apdraustasis vieneto darbuotojas, individualios įmonės savininkas ar ūkinės bendrijos tikrasis narys nevyko į komandiruotę;

2.5. mokėjimas už kelius, taip pat transporto priemonės draudimo ir transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės draudimo išlaidos;

2.6. komandiruotės metu sunaudotų degalų įsigijimo išlaidos, jeigu į komandiruotę buvo važiuojama vieneto transporto priemone, vieneto išsinuomota arba vienetui pagal panaudos sutartį perduota transporto priemone, arba vieneto komandiruotojo asmens transporto priemone. Degalų įsigijimo išlaidas pripažįstant atskaitomomis iš pajamų komandiruotės sąnaudomis, atsižvelgiama į komandiruotės metu nuvažiuotų kilometrų skaičių ir komandiruojančio vieneto patvirtintas degalų sunaudojimo normas atitinkamai transporto priemonei pagal atitinkamos transporto priemonės gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis (degalų sunaudojimo normas 100 kilometrų);

2.7. ryšių (pašto ir telekomunikacijų) išlaidos;

2.8. vykstant į konferenciją, simpoziumą, parodą ar kitą renginį – registravimosi renginyje mokesčio ar bilietų į renginį pirkimo išlaidos, tačiau jeigu už registravimosi renginyje mokestį ar bilietą į renginį jo dalyviui suteikiamas maitinimas, atskaitoma ne daugiau kaip 50 procentų registravimosi renginyje mokesčio ar bilieto į renginį įsigijimo išlaidų, išskyrus atvejus, kai šios maitinimo išlaidos dengiamos dienpinigiais;

2.9. valiutos keitimo kredito įstaigoje išlaidos ar jų dalis, kai ši valiuta ar jos dalis skirta šios Tvarkos 2.1-2.8 punktuose nurodytoms išlaidoms apmokėti.

3. Iš pajamų negali būti atskaitomos dienpinigių išlaidos, viršijančios sumą, kuri būtų apskaičiuota už faktiškai išbūtą užsienyje laiką (įskaitant išvykimo iš Lietuvos Respublikos ir parvykimo į ją dienas), taikant finansų ministro nustatytas dienpinigių vykstantiesiems į užsienio komandiruotes normas (jeigu komandiruotės metu vykstama į keletą užsienio valstybių, finansų ministro nustatytos normos taikomos atsižvelgiant į kiekvienoje užsienio valstybėje faktiškai išbūtas dienas, o pervažiavimo į užsienio valstybę diena laikoma atvykimo į tą užsienio valstybę diena).

4. Jeigu į komandiruotę vyksta vieneto administracijos vadovas, kuris nėra to vieneto dalyvis, arba individualios įmonės savininkas arba ūkinės bendrijos tikrasis narys ir šioje individualioje įmonėje arba ūkinėje bendrijoje nėra administracijos vadovo, dienpinigių norma gali būti didinama 100 procentų.

5. Lietuvos Respublikos laivo įgulos jūreiviams dienpinigiai mokami vadovaujantis Dienpinigių mokėjimo jūreiviams tvarka, patvirtinta šiuo nutarimu.

6. Jeigu komandiruojamam į užsienį vieneto darbuotojui, individualios įmonės savininkui ar ūkinės bendrijos tikrajam nariui dienpinigius skiria kitas (-i) vienetas (-i) ar asmuo (- enys), įskaitant užsienio vienetus ar asmenis, vienetas, kurio darbuotojas, individualios įmonės savininkas ar ūkinės bendrijos tikrasis narys komandiruojamas, iš pajamų gali atskaityti tik skirtumą tarp dienpinigių sumos (ji apskaičiuojama už faktiškai išbūtą užsienyje laiką pagal šios Tvarkos 3 punkto nuostatas) ir komandiruojamam asmeniui kitų vienetų ar asmenų skirtų dienpinigių sumos.

7. Išlaidos, nesusijusios su gyvenamojo ploto nuoma, tačiau įtrauktos į apgyvendinimo paslaugas teikiančių vienetų ar asmenų išrašytus apskaitos dokumentus (maitinimo išlaidos, neįskaitytos į apgyvendinimo kainą, ir kita), negali būti atskaitomos iš pajamų, išskyrus atvejus, kai šios maitinimo išlaidos dengiamos dienpinigiais.

 

III. KOMANDIRUOTĖS LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJOJE

 

8. Apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, iš pajamų atskaitomomis komandiruočių sąnaudomis laikomos šios patirtos su vieneto darbuotojo, individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario komandiruote Lietuvos Respublikos teritorijoje susijusios išlaidos:

8.1. dienpinigių išlaidos;

8.2. gyvenamojo ploto nuomos išlaidos;

8.3. kelionės į komandiruotės vietą ir grįžimo iš jos į nuolatinio darbo vietą visų rūšių transporto priemonėmis transporto išlaidos (išskyrus vieneto ar komandiruojamo asmens transportą, vieneto ar komandiruojamo asmens išsinuomotą arba vienetui ar komandiruojamam asmeniui pagal panaudos sutartį perduotą transportą);

8.4. komandiruotės metu sunaudotų degalų įsigijimo išlaidos, jeigu į komandiruotę buvo važiuojama vieneto transporto priemone, vieneto išsinuomota ar vienetui pagal panaudos sutartį perduota transporto priemone, arba vieneto komandiruoto asmens transporto priemone. Degalų įsigijimo išlaidas pripažįstant atskaitomomis iš pajamų komandiruotės sąnaudomis, atsižvelgiama į komandiruotės metu nuvažiuotų kilometrų skaičių ir komandiruojančio vieneto patvirtintas degalų sunaudojimo normas atitinkamai transporto priemonei pagal atitinkamos transporto priemonės gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis (degalų sunaudojimo normas 100 kilometrų);

8.5. ryšių (pašto ir telekomunikacijų) išlaidos;

8.6. vykstant į konferenciją, simpoziumą, parodą ar kitą renginį – registravimosi renginyje mokesčio ar bilietų į renginį pirkimo išlaidos, tačiau jeigu už registravimosi renginyje mokestį ar bilietą į renginį jo dalyviui suteikiamas maitinimas, atskaitoma ne daugiau kaip 50 procentų registravimosi renginyje mokesčio ar bilieto į renginį įsigijimo išlaidų, išskyrus atvejus, kai šios maitinimo išlaidos dengiamos dienpinigiais.

9. Iš pajamų negali būti atskaitomos dienpinigių išlaidos, viršijančios sumą, kuri būtų apskaičiuota kiekvienai komandiruotės dienai taikant 25 procentus nustatyto minimalaus gyvenimo lygio, galiojančio mokestinio laikotarpio, kurį prasidėjo komandiruotė, pirmąją dieną, sumos, jeigu šios Tvarkos 10 punkte nenustatyta kitaip.

10. Jeigu komandiruotė trunka vieną dieną, atskaitoma dienpinigių išlaidų suma yra lygi 50 procentų šios Tvarkos 9 punkte nustatytos sumos.

11. Jeigu komandiruojamam vieneto darbuotojui, individualios įmonės savininkui ar ūkinės bendrijos tikrajam nariui dienpinigius skiria kitas (-i) vienetas (-i) ar asmuo (-enys), įskaitant užsienio vienetus ar asmenis, vienetas, kurio darbuotojas, individualios įmonės savininkas ar ūkinės bendrijos tikrasis narys komandiruojamas, iš pajamų gali atskaityti tik skirtumą tarp dienpinigių sumos (ji apskaičiuojama už faktiškai išbūtą komandiruotėje laiką pagal šios Tvarkos 9 ar 10 punktų nuostatas) ir komandiruojamam asmeniui kitų vienetų ar asmenų skirtų dienpinigių sumos.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12. Siuntimas į komandiruotę įforminamas vieneto administracijos vadovo ar jo įgalioto asmens įsakymu (sprendimu) arba individualios įmonės savininko įsakymu (sprendimu), kuriame turi būti nurodytas komandiruotės tikslas, vieta (vietos), trukmė (jeigu komandiruotės metu vykstama į keletą užsienio valstybių – buvimo kiekvienoje užsienio valstybėje trukmė) ir vieneto numatomos apmokėti išlaidų rūšys.

13. Šios Tvarkos 2.2–2.9 ir 8.2–8.6 punktuose nurodytas išlaidas, kurių pagrindu pripažįstamos komandiruočių sąnaudos, patvirtinantys dokumentai gali būti išrašyti tiek vieneto, tiek komandiruojamo asmens vardu, tačiau kiekvienu atveju jie turi atitikti Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo 11 straipsnio 4, 5 ir 6 dalių reikalavimus.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. sausio 28 d. nutarimu

Nr. 99

 

DIENPINIGIŲ MOKĖJIMO JŪREIVIAMS TVARKA

 

1. Dienpinigių mokėjimo jūreiviams tvarka (toliau vadinama – ši Tvarka) reglamentuoja dienpinigių mokėjimą Lietuvos Respublikos laivo įgulos jūreiviams. Laivo įgulai, dirbančiai kelių užsienio valstybių uostuose, dienpinigiai apskaičiuojami pagal finansų ministro nustatytas dienpinigių vykstantiems į užsienio komandiruotes normas atsižvelgiant į laivų plaukiojimo regionų valstybėms numatytą vidutinę dienpinigių mokėjimo normą (pagal šios Tvarkos priedą).

2. Pagal apskaičiuotas vidutines regiono arba vienos valstybės dienpinigių normas nustatoma normatyvinė įgulos ir visų vieneto jūreivių ketvirčio dienpinigių suma atsižvelgiant į tai, kad apskaičiuojant dienpinigius įguloms, dirbančioms užsienyje plaukiojančiuose laivuose, komandiruotės laikas sutampa su laivo reiso laiku (neįskaitant kelionės tarp uostų laiko).

3. Dienpinigiai kiekvienam įgulos nariui išmokami pagal vieneto administracijos vadovo ar jo įgalioto asmens nustatytus dydžius, neviršijant ketvirčio fondo, kuris apskaičiuojamas pagal finansų ministro nustatytas normas. Dalis dienpinigių išmokama grynaisiais, o kita dalis panaudojama maitinimo išlaidoms apmokėti.

______________


Dienpinigių mokėjimo jūreiviams tvarkos

priedas

 

LAIVŲ PLAUKIOJIMO REGIONAI

 

I. BALTIJOS JŪROS REGIONAS

Latvija

Estija

Rusija

Suomija

Švedija

Danija

Lenkija

Vokietija

 

II. VIDURŽEMIO JŪROS REGIONAS

Ispanija

Prancūzija

Italija

Jugoslavija

Slovėnija

Graikija

Turkija

 

III. JUODOSIOS JŪROS REGIONAS

Turkija

Bulgarija

Rumunija

Ukraina

 

IV. RAUDONOSIOS JŪROS REGIONAS

Egiptas

Sudanas

Etiopija

Saudo Arabija

Jemenas

Somalis

 

V. RAMIOJO VANDENYNO REGIONAS

Korėja

Japonija

Taivanas

 

VI. INDIJOS VANDENYNO REGIONAS

Singapūras

Filipinai

Tailandas

Indija

 

VII. VAKARŲ EUROPOS REGIONAS

Norvegija

Vokietija

Belgija

Didžioji Britanija

Airija

Prancūzija

Ispanija

Portugalija

Nyderlandai

 

VIII. AFRIKOS REGIONAS

Izraelis

Egiptas

Libija

Tunisas

Alžyras

Marokas

 

IX. LOTYNŲ AMERIKOS REGIONAS

Čilė

Argentina

Brazilija

Panama

Meksika

 

X. ŠIAURĖS AMERIKOS REGIONAS

Kanada

JAV

______________