LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

I Š A I Š K I N I M A S

DĖL DARBUOTOJŲ ATLEIDIMO IŠ DARBO RYŠIUM SU ĮMONĖS, ĮSTAIGOS, ORGANIZACIJOS LIKVIDAVIMU IR REORGANIZAVIMU TVARKOS BEI GARANTIJŲ ŠIEMS DARBUOTOJAMS TAIKYMO

 

1991 m. spalio 16 d. Nr. 21-1245

Vilnius

 

Ministerijoms, žinyboms

 

Ryšium su gaunamais užklausimais dėl darbuotojų atleidimo iš darbo dėl įmonių, įstaigų, organizacijų (toliau – organizacija) likvidavimo ir reorganizavimo tvarkos bei garantijų šiems darbuotojams taikymo Socialinės apsaugos ministerija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. gruodžio 13 d. nutarimo Nr. 1-865 6 punktu, išaiškina:

Sutinkamai su Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 9 straipsniu apie atleidimą iš darbo dėl organizacijos likvidavimo ar reorganizavimo darbuotojai įspėjami asmeniškai raštu prieš 2 mėnesius, o darbuotojai, kuriems atleidimo iš darbo dieną iki teisės gauti visą senatvės pensiją bus likę ne daugiau kaip 5 metai (vyrai nuo 55 iki 60 metų, moterys nuo 50 iki 55 metų), nepilnamečiai, kuriems atleidimo iš darbo dieną nebus suėję 18 metų, moterys, turinčios vaikų, o taip pat vyrai, vieni auginantys vaikus (nepriklausomai nuo jų skaičiaus), kuriems minėtų asmenų atleidimo iš darbo dieną nebus suėję 14 metų amžiaus, ir invalidai įspėjami prieš 4 mėnesius. Įspėjimo terminas prasideda sekančią po įspėjimo įteikimo dieną (Lietuvos Respublikos darbo įstatymų kodekso 290 str. – toliau DĮK). Jeigu kolektyvinėje sutartyje yra nustatyti ilgesni terminai – reikalinga taikyti tuos terminus.

Įspėjimo dėl atleidimo laikotarpyje darbuotojai vykdo savo pareigas (darbą), laikydamiesi vidaus darbo tvarkos taisyklių, jiems mokamas darbo užmokestis (alga). Tuo atveju, kai dėl organizacijos likvidavimo įspėjimo dėl atleidimo iš darbo termino laikotarpyje pareigų (darbo) vykdymas yra nereikalingas, likvidacinės komisijos nuožiūra darbuotojai gali būti pilnai arba dalinai nuo jų vykdymo atleisti, mokant darbuotojams pilną jiems priklausantį darbo užmokestį (algą) iki jo atleidimo dienos. Jeigu darbuotojas atleidžiamas iš darbo nepasibaigus įspėjimo terminui be jo sutikimo, jo atleidimo iš darbo data perkeliama iki to laiko, kada turėjo pasibaigti įspėjimo terminas, mokant už tą laikotarpį darbo užmokestį (algą). Atleisti darbuotoją iš darbo anksčiau nustatyto įspėjime termino nekeičiant įspėjime nurodyto atleidimo pagrindo, galima tik esant darbuotojo raštiškam sutikimui (pareiškimui), kuriame nurodoma konkreti atleidimo data.

Darbuotojams, atleidžiamiems iš darbo dėl organizacijos likvidavimo ar reorganizavimo, taikomos DĮK 513 straipsnyje nustatytos kompensacijos ir lengvatos: išmokama vidutinio mėnesinio uždarbio dydžio išeitinė pašalpa, paliekamas įsidarbinimo laikotarpiu, bet ne daugiau kaip trims mėnesiams, vidutinis darbo užmokestis, įskaitant išeitinę pašalpą, ir nepertrauktasis darbo stažas.

Atleistos iš darbo dėl organizacijos likvidavimo nėščios moterys ir moterys, turinčios iki trejų metų amžiaus vaikų (vienišos motinos, turinčios iki 14 metų vaikų arba vaikų invalidų iki 16 metų, turi būti įdarbintos per dvi savaites nuo atleidimo iš darbo dienos (DĮK 203 str.).

Kiti asmenys įsidarbina savarankiškai arba kreipiasi tuo klausimu į teritorinę darbo biržą.

Darbuotojų, išskyrus pareigūnų, kuriuos į pareigas renka, skiria arba tvirtina ir atleidžia iš jų Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, arba skiria ir atšaukia jos Prezidiumas, arba skiria ir atleidžia Respublikos Vyriausybė, ginčai dėl atleidimo iš darbo nagrinėjami teisme (DĮK 251 str.).

 

 

MINISTRO PIRMASIS PAVADUOTOJAS                                                    M. STANKEVIČIUS

______________