LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL BULVIŲ ŽIEDINIO PUVINIO FITOSANITARINĖS KONTROLĖS IR FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. vasario 28 d. Nr. 3D-97

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 113-3285) 4 straipsnio 3 dalies 4 punktu ir 6 dalimi bei įgyvendindama 2006 m. birželio 18 d. Komisijos direktyvą 2006/56/EB, iš dalies keičiančią Tarybos direktyvos 93/85/EEB dėl bulvių žiedinio puvinio kontrolės priedus (OL, 2006, L 182, p. 1):

1. Tvirtinu Bulvių žiedinio puvinio fitosanitarinės kontrolės ir fitosanitarijos priemonių taikymo taisykles (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2006 m. kovo 9 d. įsakymą Nr. 3D-87 „Dėl Bulvių žiedinio puvinio fitosanitarinės kontrolės ir fitosanitarijos priemonių taikymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 30-1062).

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖ                                                     KAZIMIRA DANUTĖ PRUNSKIENĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2007 m. vasario 28 d. įsakymu Nr. 3D-97

 

BULVIŲ ŽIEDINIO PUVINIO FITOSANITARINĖS KONTROLĖS IR FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šių taisyklių tikslas – užtikrinti sistemingą oficialią Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus (Spieckermann et Kotthoff 1914) Davis, Gillaspie, Vidaver et Harris 1984 – bulvių žiedinio puvinio sukėlėjos, t. y. bakterijos (toliau – kenksmingasis organizmas), fitosanitarinę kontrolę, siekiant kenksmingąjį organizmą aptikti ir nustatyti jo išplitimą bei užkirsti kelią jam atsirasti, o aptikus – užkirsti kelią jam plisti ir stengtis išnaikinti.

2. Šiose taisyklėse numatytą bulvių žiedinio puvinio fitosanitarinę kontrolę atlieka ir fitosanitarijos priemones nustato bei jų vykdymą kontroliuoja Valstybinė augalų apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba).

 

II. FITOSANITARINIAI TYRIMAI

 

3. Tarnyba atlieka valgomųjų bulvių (Solanum tuberosum L.) stiebagumbių ir augalų sistemingus oficialius tyrimus kenksmingajam organizmui aptikti.

4. Bulvės tikrinamos imant stiebagumbių mėginius pagal Tarnybos viršininko patvirtintą kenksmingojo organizmo nustatymo ir diagnozavimo metodiką. Tuo pačiu metu, perpjovus stiebagumbius, mėginiai apžiūrimi vizualiai.

 

III. FITOSANITARIJOS PRIEMONĖS

 

5. Jeigu tikrinant stiebagumbių, augalų ar augalų dalių mėginius aptinkamas kenksmingasis organizmas, Tarnyba imasi veiksmų, atsižvelgdama į mokslinius principus, kenksmingojo organizmo biologiją ir konkrečias gamybos, rinkodaros ir perdirbimo sistemas.

6. Nustačius stiebagumbio, augalo ar jo dalies mėginyje kenksmingąjį organizmą, užkrėstais laikomi stiebagumbiai arba augalai, krovinys ir/ar partija, technika, transporto priemonė, konteineris, saugykla arba jų dalis ir kiti objektai, įskaitant pakuotę, iš kurių buvo paimtas mėginys, ir, kur tikslinga, ūkis (-iai) bei laukas (-ai), kur tie stiebagumbiai ar augalai buvo nukasti.

7. Galimai užkrėstais laikomi objektai, kurie prieš ir po derliaus nuėmimo ar gamybos metu turėjo sąlytį su šių taisyklių 6 punkte nurodytais užkrėstais objektais:

7.1. stiebagumbiai arba augalai, auginami ūkyje, kuris laikomas užkrėstu;

7.2. ūkis (-iai) arba patalpos, kuriose yra gamybinė grandis, turėjusi sąlytį su stiebagumbiais arba augalais, kurie laikomi užkrėstais kenksminguoju organizmu, įskaitant tas, kur gamybine įranga ir priemonėmis dalijamasi tiesiogiai ar per tą patį rangovą;

7.3. stiebagumbiai arba augalai, esantys vietoje (-ose), kurios minimos 7.2 punkte, arba esantys ūkyje (-iuose) laikotarpiu, kai stiebagumbiai arba augalai laikomi užkrėstais, buvo laikomi tose patalpose ar augę ūkyje, kuris laikomas užkrėstu;

7.4. sandėliai, kuriuose laikomi stiebagumbiai iš 7.1–7.3 punktuose minėtų objektų;

7.5. bet kokia technika, transporto priemonė, konteineris, saugykla arba jų dalis ir kiti objektai, įskaitant pakuotę, kurie galėjo turėti sąlytį su stiebagumbiais arba augalais, laikomais užkrėstais;

7.6. bet kokie stiebagumbiai arba augalai, laikomi saugykloje arba turėję sąlytį su bet kokiais objektais, minėtais 7.1–7.5 punktuose, prieš šių objektų išvalymą ir dezinfekavimą;

7.7. stiebagumbiai arba augalai, kurie per klonus susiję su užkrėstais laikomais stiebagumbiais arba augalais ir kurių patikrinimo rezultatai rodo, kad jie yra galimai užkrėsti (nors laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad stiebagumbiai ar augalai neužkrėsti kenksmingaisiais organizmais, tačiau dėl klonavimo kilmės rizika didelė);

7.8. ūkiai, kuriuose buvo auginami per klonus susiję su užkrėstais laikomais stiebagumbiais arba augalais stiebagumbiai.

8. Tarnyba, atsižvelgdama į šių taisyklių 6 ir 7 punktų nuostatas, viršininko nustatyta tvarka paženklina teritoriją, nurodydama:

8.1. užkrėstais laikomus objektus;

8.2. galimai užkrėstais laikomus objektus;

8.3. objektus, kur kenksmingasis organizmas galėjo išplisti:

8.3.1. arčiausiai nustatyto užkrėtimo esančias kitas ūkio vietas ir kitus ūkius, kur auginamos bulvės arba kiti kenksmingojo organizmo augalai šeimininkai;

8.3.2. tos pačios kilmės sėklines bulves.

9. Kenksmingojo organizmo buvimui patvirtinti arba paneigti, Tarnyba privalo atlikti laboratorinį tyrimą pagal Tarnybos viršininko patvirtintus metodus bei tinkamai užkonservuoti panaudotą medžiagą.

10. Kol bus patvirtintas arba paneigtas įtariamas užkrėtimas kenksminguoju organizmu, kai diagnozuojami vizualiniai ligos simptomai arba gauti teigiami imunofluorescencinio tyrimo arba kito tinkamo tyrimo rezultatai, Tarnyba turi:

10.1. uždrausti visų partijų ir/arba siuntų, iš kurių buvo paimti mėginiai, judėjimą, išskyrus atvejus, kai tas judėjimas jos kontroliuojamas ir taikomos priemonės kenksmingojo organizmo išplitimui išvengti;

10.2. nustatyti pirminį užkrėtimo šaltinį;

10.3. pagal pavojingumo lygį taikyti kitas apsaugos priemones kenksmingojo organizmo plitimui sustabdyti. Viena iš priemonių yra visų kitų stiebagumbių arba augalų, esančių patalpose arba šalia patalpų, kur buvo įtariamas kenksmingojo organizmo paplitimas, judėjimo kontrolė.

11. Kilus kenksmingojo organizmo užkrėtimo pavojui, Tarnyba gali nurodyti taikyti kitas apsaugos priemones kenksmingojo organizmo išplitimui sustabdyti. Sodinamos tik oficialiai sertifikuotos arba oficialiai patikrintos sėklinės bulvės, atitinkančios reikalaujamus augalų sveikatos standartus, leidžiama augintojų ūkiuose sodinti sėklines bulves, kurias jie patys nukasė arba išaugino savo ūkiuose. Išsami informacija apie tokias priemones pateikiama kitoms ES valstybėms narėms ir Komisijai.

12. Tarnyba užtikrina, jog nustačius, kad stiebagumbiai arba augalai, kurie laikomi užkrėstais pagal šių taisyklių 6 punktą, tos pačios kilmės bulvės, kurios per klonus susijusios su užkrėstomis, būtų patikrintos pagal Tarnybos viršininko patvirtintus metodus. Pagal rizikos laipsnį patikrinama tiek stiebagumbių ar augalų, kiek reikia pirminiam infekcijos šaltiniui ir galimam užkrėtimo mastui nustatyti. Jei šiuo patikrinimu nustatomas užkrėtimas, turi būti įvertintas jo mastas, išplitimas, paženklinama užkrėsta teritorija.

13. Nustačius užkrėtimą, turi būti užtikrinama, kad užkrėsti augalai ir stiebagumbiai nebus sodinami (nebus naudojami tolesniam dauginimui) ir bus taikomos tokios fitosanitarijos priemonės:

13.1. sunaikinimas;

13.2. šalinimas kitais oficialiai prižiūrimais būdais, užtikrinančiais, kad nebus pavojaus kenksmingajam organizmui išplisti:

13.2.1. užkrėstų stiebagumbių ar augalų pramoninis perdirbimas juos tiesiai ir neatidėliotinai pristatant į perdirbimo įmonę. Įmonėje turi būti atliekų šalinimo įrenginiai bei šių įrenginių, saugyklų ir išvažiuojančių transporto priemonių dezinfekavimas, kuris užtikrintų, kad kenksmingasis organizmas neišplis;

13.2.2. panaudojimas gyvūnų pašarui po terminio apdorojimo, užtikrinant, kad nėra organizmo išplitimo pavojaus;

13.2.3. pašalinimas oficialiai tam tikslui patvirtintoje atliekų šalinimo vietoje, kurioje nėra nustatyto pavojaus, kad patogenai pateks į aplinką, pavyzdžiui, nutekės į dirbamą žemės plotą;

13.2.4. sudeginimas;

13.2.5. kitos fitosanitarijos priemonės, jeigu užtikrinama, kad kenksmingasis organizmas neišplis. Apie šias priemones turi būti pranešta Europos Komisijai ir kitoms ES valstybėms.

14. Visos atliekos, atsiradusios naikinant užkrėstus augalus ir bulves 13 punkte nustatytomis fitosanitarijos priemonėmis, šalinamos taikant fitosanitarijos priemones:

14.1. bulvių atliekų (įskaitant ir netinkamas bulves bei lupenas) ir kitų kietųjų su bulvėmis susijusių atliekų (įskaitant ir dirvožemį, akmenis) pašalinimas oficialiai tam tikslui patvirtintoje atliekų šalinimo vietoje, kurioje nėra nustatyto pavojaus, kad kenksmingasis organizmas pateks į aplinką, pavyzdžiui, nutekės į dirbamą žemės plotą. Atliekos yra saugiai pristatomos tiesiai į šalinimo vietą, užtikrinant, kad jokia jų dalis nebus išbarstyta;

14.2. sudeginimas;

14.3. prieš pašalinimą skystų atliekų, savo sudėtyje turinčių kietų dalelių, šios dalelės pašalinamos filtruojant arba nusodinamos. Tuomet skystos atliekos mažiausiai 30 minučių yra kaitinamos mažiausiai 60 °C temperatūroje, užtikrinant tokią temperatūrą visame jų tūryje;

14.4. kitos fitosanitarijos priemonės, jeigu užtikrinama, kad nėra kenksmingojo organizmo išplitimo pavojaus. Apie tokias priemones turi būti pranešta Komisijai ir kitoms valstybėms narėms.

15. Atsižvelgiant į šių taisyklių 12 punkte nurodytų tyrimų rezultatus, galimai užkrėsti stiebagumbiai ar augalai negali būti sodinami ir turi būti kontroliuojant Tarnybai panaudojami arba šalinami taip, kad kenksmingasis organizmas neišplistų, kad bulvės būtų pakuojamos ar perdirbamos tose įmonėse, kuriose yra atliekų šalinimo įrenginiai, taikant tokias fitosanitarijos priemones:

15.1. bulvės naudojamos kaip maistinės, be perkrovimo ir perpakavimo pristatant galutiniam vartotojui;

15.2. bulvės naudojamos kaip maistinės pramoniniam perdirbimui, jas tiesiogiai ir neatidėliotinai pristatant į perdirbimo įmonę, kurioje yra tinkami atliekų šalinimo ir dezinfekavimo įrenginiai;

15.3. kitaip tinkamai sunaudojama ar pašalinama, kad neišplistų kenksmingasis organizmas.

16. Technika, transporto priemonė, konteineris, saugykla arba jų dalis ir kiti objektai, įskaitant pakuotę, kurie laikomi užkrėstais pagal šių taisyklių 6 punktą arba galimai užkrėstais pagal 7 punktą, turi būti išvalyti ir dezinfekuoti ar sunaikinti nustatytais šių objektų valymo ir dezinfekavimo metodais, užtikrinant, kad kenksmingasis organizmas neišplis, ir prižiūrint Tarnybos pareigūnui. Po dezinfekcijos bet kuris objektas laikomas neužkrėstu.

17. Paženklintoje teritorijoje įgyvendinamos priemonės:

17.1. ūkyje, kuris laikomas užkrėstu:

17.1.1. lauke, kuris laikomas užkrėstu, taikoma viena iš šių priemonių:

17.1.1.1. mažiausiai trejus auginimo metus skaičiuojant nuo kitų metų, kai nustatytas užkrėtimas kenksminguoju organizmu:

17.1.1.1.1. naikinami savaime augantys augalai bei stiebagumbiai ar kiti natūraliai aptikti kenksmingojo organizmo augalai šeimininkai;

17.1.1.1.2. jokie stiebagumbiai, augalai, sėklos ar kiti natūraliai aptikti kenksmingojo organizmo augalai šeimininkai ar kiti augalai, keliantys kenksmingojo organizmo išlikimo ar paplitimo pavojų, negali būti sodinami;

17.1.1.1.3. pirmąjį bulvių auginimo sezoną po 17.1.1.1 punkte apibūdinto laikotarpio ir laikantis sąlygos, kad bent dvejus pastaruosius metus iki sodinimo patikrinimo metu lauke nebuvo rasta savaime sudygstančių bulvių augalų ar kitų natūraliai augančių kenksmingojo organizmo šeimininkų, leidžiama auginti tik maistines bulves, atliekant viso derliaus oficialius tyrimus;

17.1.1.1.4. kitą bulvių auginimo sezoną po to, kuris paminėtas 17.1.1.1.3 punkte ir/ar pasibaigus sėjomainos ciklui, kuris, jei planuojama auginti sėklines bulves, tęsiasi mažiausiai 2 metus, gali būti auginamos bulvės sėklai arba maistui, atliekant viso derliaus oficialius tyrimus;

17.1.1.2. ketverius auginimo metus praėjus tiems metams, kuriais buvo nustatytas užkrėtimas:

17.1.1.2.1. naikinami savaime sudygstantys bulvių augalai ir stiebagumbiai bei kiti natūraliai aptinkami kenksmingojo organizmo augalai šeimininkai;

17.1.1.2.2. laukas paliekamas pūdymuoti arba paverčiamas ganykla, kuri nuolat šienaujama arba intensyviai ganoma;

17.1.1.2.3. pirmąjį bulvių auginimo sezoną, praėjus 17.1.1.2 punkte apibūdintam laikotarpiui, ir laikantis sąlygos, kad bent dvejus pastaruosius metus iki sodinimo patikrinimo metu lauke nebuvo rasta savaime sudygstančių bulvių augalų ar kitų natūraliai augančių kenksmingojo organizmo šeimininkų, leidžiama auginti sėklines ar maistines bulves, atliekant viso derliaus oficialius tyrimus;

17.1.2. kituose laukuose, Tarnybai patvirtinus, kad pašalinti savaime sudygstantys bulvių augalai ar kiti natūraliai augantys kenksmingojo organizmo šeimininkai:

17.1.2.1. auginimo metais, einančiais po tų metų, kuriais buvo nustatytas užkrėtimas, viena iš šių priemonių:

17.1.2.1.1. negali būti sodinami stiebagumbiai ar sėjami jokie augalai, sėklos ar kenksmingojo organizmo augalai šeimininkai;

17.1.2.1.2. gali būti sodinamos tik oficialiai sertifikuotos sėklinės bulvės maistui;

17.1.2.2. antraisiais auginimo metais po tų metų, kuriais buvo nustatytas užkrėtimas, sodinamos tiktai oficialiai sertifikuotos sėklinės bulvės, ar sėklinės bulvės, kurios buvo auginamos oficialiai tikrintame neužkrėstame ūkyje ir kuriose, oficialiai patikrinus, žiedinio puvinio nebuvo rasta. Jos gali būti auginamos sėklai, maistui;

17.1.2.3. bent trečiaisiais auginimo metais po tų metų, kuriais buvo nustatytas užkrėtimas, sodinamos tiktai oficialiai sertifikuotos sėklinės bulvės, ar sėklinės bulvės, kurios išaugintos atliekant oficialią kontrolę iš sertifikuotų sėklinių bulvių gali būti auginamos sėklai ar maistui;

17.1.2.4. kiekvienais auginimo metais, minėtais 17.1.2.1 ir 17.1.2.3 punktuose, taikomos priemonės išnaikinti savaime sudygstančius bulvių augalus ir kitus natūraliai aptiktus kenksmingojo organizmo augalus šeimininkus, atliekant oficialius tyrimus, o bulvių derlius oficialiai patikrinamas;

17.1.3. po to, kai nustatomas užkrėtimas ir po pirmų auginimo metų ūkyje, kuris laikomas užkrėstu pagal šių taisyklių 6 punktą, naudota technika ir sandėliavimo įranga turi būti valoma ir dezinfekuojama pagal 16 punktą;

17.1.4. tose auginimo sistemose, kur galima visiškai pakeisti auginimo terpę, turi būti užtikrinta, kad:

17.1.4.1. jokie stiebagumbiai, augalai ar sėklos nesodinami ir nesėjami, kol nebus išnaikintas kenksmingasis organizmas ir pašalinta visa bulvių ar kitų Solanaceae medžiaga, pirmiausiai įskaitant visišką auginamosios terpės pakeitimą ir įmonės bei visos įrangos valymą ir dezinfekavimą prižiūrint Tarnybos pareigūnui. Norint auginti bulves, privaloma gauti Tarnybos leidimą;

17.1.4.2. bulvės auginamos iš oficialiai sertifikuotų sėklinių bulvių arba iš minigumbų ar mikroaugalų, gautų iš patikrintų šaltinių;

17.2. paženklintoje teritorijoje, nepažeidžiant 17.1 punkte nustatytų fitosanitarijos priemonių, Tarnyba:

17.2.1. nedelsdama po nustatyto užkrėtimo reikalauja valyti ir dezinfekuoti techniką ir saugyklas;

17.2.2. nedelsdama ir mažiausiai tris auginimo sezonus po nustatyto užkrėtimo:

17.2.2.1. kontroliuoja vietas ir patalpas, kur auginami, laikomi ir apdorojami bulvių stiebagumbiai, taip pat patalpas, kur naudojama bulvių apdorojimo technika pagal sutartį;

17.2.2.2. reikalauja sodinti tik oficialiai sertifikuotą bulvių sėklą, ar sėklines bulves, kurios išaugintos šioje teritorijoje atliekant oficialią kontrolę ir ištyrus derlių;

17.2.2.3. reikalauja nukastas sėklines bulves laikyti atskirai nuo maistinių bulvių arba kad tarp sėklai ir maistui skirtų bulvių atsargų tvarkymo būtų atliekamas valymas ir dezinfekcija;

17.2.2.4. atlieka sistemingus oficialius kenksmingojo organizmo paieškos tyrimus;

17.2.3. kur tikslinga, sudaro visų sėklinių bulvių atsargų pakeitimo per tam tikrą laikotarpį programą.

18. Draudžiama įvežti bulves iš šalių ar regionų, kuriuose nustatytas kenksmingasis organizmas.

19. Draudžiama laikyti kenksmingąjį organizmą, išskyrus žemės ūkio ministro nustatytus atvejus mokslo tyrimų ir selekcijos tikslams, jeigu tai netrukdys kenksmingojo organizmo kontrolei ir nesukels išplitimo pavojaus.

 

IV. INFORMACIJOS PERDAVIMAS UŽSIENIO VALSTYBĖMS IR TARPTAUTINĖMS ORGANIZACIJOMS

 

20. Tarnyba privalo kaupti informaciją apie diagnozuotus kenksmingojo organizmo židinius, taikyti fitosanitarijos priemones, kol nebus nustatyta, kad kenksmingojo organizmo židinys visiškai sunaikintas.

21. Tarnyba nedelsiant privalo pranešti Europos ir Viduržemio jūros augalų apsaugos organizacijai, ES šalims ir Komisijai apie:

21.1. įtariamų bulvių veislės pavadinimą;

21.2. bulvių tipą (maistinės, sėklinės ir pan.) ir tam tikrais atvejais – sėklinių bulvių kategoriją;

22. Kai yra pavojus, kad iš kitos ES šalies ar į kitą ES šalį pateks užkrėstos bulvės, Tarnyba nedelsdama pateikia suinteresuotai ES šaliai informaciją:

22.1. užkrėstų bulvių veislės pavadinimą;

22.2. krovinio siuntėjo ir krovinio gavėjo pavadinimą ir adresą;

22.3. bulvių siuntos išsiuntimo dieną;

22.4. išsiųstos bulvių siuntos dydį;

22.5. augalo paso kopiją arba tam tikrais atvejais – bent augalo paso numerį arba tam tikrais atvejais – augintojo arba prekiautojo registravimo numerį bei pranešimo apie išsiuntimą kopiją;

22.6. pateikus šią informaciją, apie tai yra nedelsiant pranešama Komisijai.

23. Baigus visus tyrimus, 21 punkte nurodytiems subjektams pateikiama:

23.1. užkrėtimo patvirtinimo diena;

23.2. tyrimo, atlikto užkrėtimo šaltiniui ir galimam plitimui nustatyti, įskaitant bandinių ėmimo lygį, trumpas aprašymas;

23.3. informacija apie identifikuotą (-us) arba tariamą (-us) užkrėtimo šaltinį (-ius);

23.4. duomenys apie nustatyto užkrėtimo mastą, įskaitant produkcijos gamybos vietų skaičių ir siuntų skaičių, nurodant veislę ir, jei sėklinės bulvės, kategoriją;

23.5. duomenys apie teritorijos demarkavimą, įskaitant produkcijos vietų, kurios nelaikomos užkrėstomis, bet esančios toje teritorijoje, skaičių;

23.6. Komisijai pareikalavus, bet kokią kitą informaciją apie patvirtintą protrūkį.

______________

part_816faadd659f4c4c85dca9341b193ad2_end