LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOSIOS RINKIMŲ KOMISIJOS ĮSTATYMO 3, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 17 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO BEI 9 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS ĮSTATYMAS

 

2013 m. lapkričio 12 d. Nr. XII-587

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 68-2774; 2003, Nr. 17-712, Nr. 38-1737, Nr. 49-2159; 2004, Nr. 83-2987; 2008, Nr. 131-5034; 2009, Nr. 61-2406; 2011, Nr. 121-5708; 2012, Nr. 39-1922)

 

1 straipsnis. 3 straipsnio 2 dalies 13, 14, 16 punktų pakeitimas, 8 dalies papildymas ir pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 2 dalies 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

13) apibendrina ir neribotą laiką skelbia informaciją apie Lietuvos Respublikoje rengtus rinkimus ir referendumus bei jų rezultatus, rinkimuose dalyvavusius kandidatus;“.

2. Pakeisti 3 straipsnio 2 dalies 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

14) apibendrina rinkimų ir referendumų patirtį, rūpinasi Lietuvos Respublikos piliečių ir asmenų, nuolat gyvenančių Lietuvoje, švietimu ir informavimu apie rinkimus, teikia informaciją apie jų dalyvavimą rinkimuose;“.

3. Pakeisti 3 straipsnio 2 dalies 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16) teisės aktų nustatyta tvarka perduoda valstybės archyvui saugoti rinkimų, referendumo dokumentus ir neribotą laiką savo interneto svetainėje skelbia rinkimų informaciją tokią, kokia ji buvo rinkimų metu;“.

4. Papildyti 3 straipsnio 8 dalį nauju 5 punktu:

5) gauti rinkimų, referendumo, Lietuvos Respublikos piliečių įstatymų leidybos, Europos Sąjungos piliečių iniciatyvų, politinių kampanijų, politinių partijų finansavimo tikslais Lietuvos Respublikos piliečių ir asmenų, nuolat gyvenančių Lietuvoje, šiuos asmens duomenis: vardą, pavardę, asmens kodą, gimimo datą, deklaruotos gyvenamosios vietos adresą, šio adreso įrašymo į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą datą, Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio asmens dokumento numerį, dokumento, patvirtinančio asmens gyventą Lietuvos Respublikoje laiką, numerį iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro tvarkytojo; taip pat vardą, pavarę, asmens kodą, gimimo datą, duomenis apie fizinio asmens neveiksnumą iš neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro tvarkytojo;“.

5. Buvusį 3 straipsnio 8 dalies 5 punktą laikyti 6 punktu.

 

2 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

6 straipsnis. Reikalavimai asmenims, kurie gali būti skiriami Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku ir nariais

1. Į Vyriausiąją rinkimų komisiją gali būti siūlomas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, kuris pagal Seimo rinkimų įstatymą gali būti kandidatu į Seimo narius ir per paskutinius trejus Seimo, Respublikos Prezidento, savivaldybių tarybų rinkimus, rinkimus į Europos Parlamentą arba referendumus nebuvo atleistas iš rinkimų ar referendumo komisijos už rinkimų įstatymų ar Referendumo įstatymo pažeidimą.

2. Asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis:

1) įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu yra pripažintas padaręs nusikalstamą veiką ir turi neišnykusį arba nepanaikintą teistumą;

2) yra atleistas iš skiriamų arba renkamų pareigų dėl priesaikos ar pasižadėjimo sulaužymo, pareigūno vardo pažeminimo ir nuo sprendimo atleisti iš pareigų dienos arba nuo sprendimo panaikinti mandatą įsigaliojimo dienos nepraėjo treji metai;

3) yra atleistas iš darbo, pareigų arba praradęs teisę verstis atitinkama veikla už neatitiktį įstatymuose keliamiems nepriekaištingos reputacijos reikalavimams ir už teisės aktuose nustatytų etikos normų pažeidimą ir nuo atleidimo iš darbo, pareigų ar teisės verstis atitinkama veikla praradimo dienos nepraėjo treji metai;

4) yra įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos narys.“

 

3 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

7 straipsnis. Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymas

1. Vyriausiąją rinkimų komisiją sudaro Seimas po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų.

2. Vyriausiąją rinkimų komisiją Seimas taip pat sudaro po to, kai, vadovaudamasis šio Įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 10 punktu, priima nutarimą nutraukti Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimus. Tokiu atveju sudaryta Vyriausioji rinkimų komisija veikia tol, kol vadovaujantis šio straipsnio 1 dalimi bus sudaryta nauja Vyriausioji rinkimų komisija.

3. Vyriausioji rinkimų komisija sudaroma iš:

1) komisijos pirmininko;

2) teisingumo ministro pasiūlytų dviejų aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą turinčių asmenų, kuriuos Seimas skiria slaptu balsavimu;

3) Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų dviejų aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą turinčių asmenų, kuriuos Seimas skiria slaptu balsavimu;

4) Respublikos Prezidento pasiūlytų dviejų aukštąjį išsilavinimą turinčių asmenų, kuriuos Seimas skiria slaptu balsavimu;

5) partijų, gavusių Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, pasiūlytų asmenų, turinčių aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir darbo rinkimų komisijose patirties.

4. Partijos (koalicijos), gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, nuo vieno šio daugiamandatėje rinkimų apygardoje iškeltų kandidatų sąrašo (jungtinio sąrašo) turi teisę iki Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo pasiūlyti į ją po vieną atstovą.

5. Jeigu partijų pasiūlyti kandidatai atitinka šio Įstatymo 6 straipsnyje ir šio straipsnio 3 dalies 5 punkte nustatytus reikalavimus, Seimas negali pasiūlytų kandidatūrų atmesti.

6. Visais atvejais asmenų, paskirtų į Vyriausiąją rinkimų komisiją iš teisingumo ministro, Respublikos Prezidento ir Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatūrų, turi būti ne mažiau kaip politinių partijų (koalicijų) pasiūlytų Vyriausiosios rinkimų komisijos narių. Jeigu šių asmenų yra mažiau, Komisija padidinama po lygiai iš teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatūrų.

7. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininką slaptu balsavimu skiria Seimas Seimo Pirmininko teikimu. Komisijos pirmininko pareigos nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybės institucijose, įstaigose, taip pat su darbu verslo, komercijos ir kitose privačiose įmonėse ar įstaigose. Jis negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus jam nustatytą darbo užmokestį už darbą Vyriausiojoje rinkimų komisijoje ir atlyginimą už kūrybinę veiklą, taip pat atlyginimą už pedagoginę ir mokslinę veiklą. Komisijos pirmininko atlyginimu už kūrybinę veiklą laikomas honoraras už meno kūrinius ir jų atlikimą, už publikacijas ir knygas, už medžiagą radijo ir televizijos laidoms.

8. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas, taip pat teisingumo ministro, Respublikos Prezidento ir Lietuvos teisininkų draugijos siūlymu paskirti jos nariai, jeigu jie yra partijų nariai, darbo Vyriausiojoje rinkimų komisijoje laikotarpiu turi sustabdyti savo narystę partijose ir negali dalyvauti jų veikloje.

9. Vyriausioji rinkimų komisija jos pirmininko teikimu ir pirmininko pavaduotojų sutikimu nustato, ar jie pagal pareigas dirba vien Vyriausiojoje rinkimų komisijoje. Nustačius, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojai pagal pareigas dirba vien Vyriausiojoje rinkimų komisijoje, jiems taikomi tokie patys kaip Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkui nustatyti darbo ir darbo užmokesčio apribojimai.

10. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko ir narių pareigos nesuderinamos su pareigomis kitose rinkimų ar referendumo komisijose, taip pat su kandidato į Seimo narius, kandidato į Respublikos Prezidentus ir jo patikėtinio, kandidatų į savivaldybės tarybos narius ir jų atstovų, rinkimų ar referendumo stebėtojų statusu, taip pat su Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinės grupės referendumui surengti nario statusu.

11. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas ar narys, ketinantys būti kandidatu į Seimo narius, Respublikos Prezidentus ar jo patikėtinius, savivaldybės tarybos narius arba kitos rinkimų ar referendumo komisijos pirmininku ar nariu, Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinės grupės referendumui surengti nariu, rinkimų ar referendumo stebėtoju, atstovu rinkimams ar referendumui, prieš duodami reikiamą sutikimą ar pradėdami rinkti piliečių parašus, privalo ne vėliau kaip prieš 30 dienų įteikti Seimui rašytinį atsistatydinimo iš Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko ar nario pareigų pareiškimą. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas ar narys, kurie šio reikalavimo neįvykdė, Seimo nutarimu atleidžiami iš Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko ar nario pareigų ir neregistruojami kandidatu į Seimo narius, Respublikos Prezidentus ar jo patikėtinius, savivaldybių tarybų narius arba šis registravimas panaikinamas.“

 

4 straipsnis. 9 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

9 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

5 straipsnis. 10 straipsnio 1 dalies 5 punkto pripažinimas netekusiu galios

10 straipsnio 1 dalies 5 punktą pripažinti netekusiu galios.

 

6 straipsnis. 11 straipsnio 6 dalies pakeitimas

11 straipsnio 6 dalyje po žodžio „partijų“ įrašyti žodžius „visuomeninių rinkimų komitetų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdžius gali stebėti partijų, visuomeninių rinkimų komitetų, kandidatų į Seimo narius, kandidatų į Respublikos Prezidentus ir kandidatų į savivaldybių tarybų narius, Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinės grupės referendumui surengti atstovai ir stebėtojai, pateikę nustatytos formos pažymėjimus, taip pat visuomenės informavimo priemonių atstovai, pateikę tarnybinius ar darbo pažymėjimus.“

 

7 straipsnis. 13 straipsnio 1 dalies papildymas ir pakeitimas

1. Papildyti 13 straipsnio 1 dalį nauju 10 punktu:

10) po kiekvienų rinkimų, praėjus ne daugiau kaip 120 dienų nuo galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo dienos, Seimui teikia Vyriausiosios rinkimų komisijos veiklos ataskaitą;“.

2. Buvusį 13 straipsnio 1 dalies 10 punktą laikyti 11 punktu.

 

8 straipsnis. 14 straipsnio 1 dalies pakeitimas

14 straipsnio 1 dalyje po žodžių „teisingumo ministras“ įrašyti žodžius „Respublikos Prezidentas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas turi du pavaduotojus. Juos renka Vyriausioji rinkimų komisija savo posėdyje Reglamento nustatyta tvarka. Pirmininko pavaduotojai renkami iš narių, kuriuos į Vyriausiąją rinkimų komisiją pasiūlė teisingumo ministras, Respublikos Prezidentas arba Lietuvos teisininkų draugija.“

 

9 straipsnis. 17 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 17 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Šio straipsnio 3 dalies nuostatos netaikomos, kai komisijos pirmininkas ar narys paskiriamas į naujai sudaromą Vyriausiąją rinkimų komisiją.“

 

10 straipsnis. Įstatymo taikymas

Įsigaliojus šiam įstatymui, iki šio įstatymo įsigaliojimo sudarytos Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimai tęsiasi tol, kol vadovaujantis šio įstatymo 3 straipsniu bus sudaryta nauja Vyriausioji rinkimų komisija.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ                                                    DALIA GRYBAUSKAITĖ

 

_________________