LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ

 

Į S A K Y M A S

DĖL NEDARBINGUMO PAŽYMĖJIMŲ BEI NĖŠTUMO IR GIMDYMO ATOSTOGŲ PAŽYMĖJIMŲ DAVIMO TAISYKLIŲ 1.3, 1.4, 1.5, 2.2, 2.3, 2.7, 2.10, 2.11, 2.12, 3.1, 3.4, 9.7, 9.12 IR 9.14 PUNKTŲ DALINIO PAKEITIMO BEI PAPILDYMO

 

1999 m. sausio 7 d. Nr. 6/3

Vilnius

 

 

Įvertinę Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų davimo taisyklių (Žin., 1998, Nr. 7-155) taikymą praktikoje ir atsižvelgdami į asmens sveikatos priežiūros įstaigų siūlymus,

ĮSAKOME:

Iš dalies pakeisti bei papildyti taisyklių 1.3, 1.4, 1.5, 2.2, 2.3, 2.7, 2.10, 2.11, 2.12, 3.1, 3.4, 9.7, 9.12 ir 9.14 punktus ir juos išdėstyti taip:

1.3 punktas. Pažymėjimai išduodami, apdraustiesiems pateikus valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą (toliau – VSDP) arba Valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo sutartį ligos, nėštumo ir gimdymo pašalpoms (toliau – sutartį).

Jeigu ligonis į sveikatos priežiūros įstaigą kreipiasi dėl skubios (neatidėliotinos) medicinos pagalbos be VSDP ar be sutarties, pažymėjimas jam gali būti išduotas ne ilgiau kaip 2 kalendorinėms dienoms. Nepateikus atitinkamo dokumento, pažymėjimas toliau netęsiamas ir nebaigiamas. Gydytojas, tęsiantis ar baigiantis tokį pažymėjimą, privalo įrašyti į pažymėjimą VSDP ar sutarties duomenis ir nedelsdamas organizuoti pranešimo apie apdraustojo (-osios) nedarbingumą išsiuntimą teritoriniam SODROS skyriui.

1.4 punktas. Ambulatorinio gydymo metu pažymėjimai išduodami tą dieną, kai nustatomas laikinasis nedarbingumas.

Ligoniams, kurie į sveikatos priežiūros įstaigas kreipiasi po darbo, pažymėjimai išduodami kreipimosi dieną, o nuo darbo jie atleidžiami nuo kitos dienos.

Sergantiesiems psichinėmis ligomis pažymėjimus dėl ambulatorinio gydymo atgaline data gali išduoti gydytojai psichiatrai kartu su sveikatos priežiūros įstaigų vyriausiaisiais gydytojais arba gydytojų psichiatrų teikimu – GKK, bet ne ilgiau kaip 7 kalendorinėms dienoms.

Stacionarinio gydymo metu pažymėjimai išduodami išvykimo iš stacionaro dieną arba, ligonio pageidavimu, tiek kartų per mėnesį, kiek kartų ligonio darbovietėje mokamas atlyginimas.

1.5 punktas. Išduoti ir tęsti pažymėjimus ambulatoriniams ligoniams gali tik ambulatorinius ligonius priimti turintys teisę gydytojai.

Jeigu ligonis į stacionarinę įstaigą kreipiasi pasibaigus ambulatorinių įstaigų darbo laikui, pažymėjimą ambulatoriniam gydymui jam gali išduoti priėmimo skyriuje budintis gydytojas, bet ne ilgiau kaip 3 kalendorinėms dienoms. Tais atvejais, kai rentgenologiškai patvirtinamas kaulų lūžis ar stambiųjų kaulų sąnario išnirimas, taip pat kai nustatomas raiščių trūkimas ar plyšimas, budintis traumatologas ar chirurgas pažymėjimą gali išduoti ne ilgiau kaip 7 kalendorinėms dienoms.

Nepaguldžius dėl vietų stokos atvykusio į priėmimo skyrių ligonio, skyriuje budintis gydytojas jam gali išduoti ar pratęsti pažymėjimą ne ilgiau kaip 3 kalendorinėms dienoms.

2.2 punktas. Pažymėjimus ambulatoriniams ligoniams išduoti ir tęsti kiekvieną kartą, ne ilgiau kaip 10 kalendorinių dienų, vieni patys gali:

– gydytojai chirurgai, traumatologai ar bendrosios praktikos (šeimos) gydytojai tais atvejais, kai rentgenologiškai patvirtinamas kaulų lūžis ar stambiųjų kaulų sąnario išnirimas bei nustatomas raiščių trūkimas ar plyšimas;

– gydytojai chirurgai, bendrosios praktikos (šeimos) gydytojai ir gydytojai specialistai po sudėtingų operacijų;

– gydytojai kardiologai ir bendrosios praktikos (šeimos) gydytojai po ūmaus miokardo infarkto;

– gydytojai neurologai ir bendrosios praktikos (šeimos) gydytojai po ūmaus smegenų insulto (subarachnoidinių ir intracerebrinių kraujosrūvų, smegenų infarkto);

– gydytojai ftiziatrai sergantiems tuberkulioze;

– visi gydytojai sergantiems onkologinėmis ligomis.

Kitais atvejais pažymėjimus ambulatoriniams ligoniams visi gydytojai vieni patys gali duoti ir tęsti kiekvieną kartą ne ilgiau kaip 7 kalendorinėms dienoms.

2.3 punktas. Jeigu laikinasis nedarbingumas trunka ilgai, ligonius kas 30 kalendorinių ambulatorinio gydymo dienų turi apžiūrėti GKK ir įvertinti jų gydymą bei darbingumą.

Ligonius, kurie be siuntimo (savo nuožiūra) gydosi ne toje sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje yra įrašyti, o kitoje, GKK turi pirmą kartą apžiūrėti po 3 kalendorinių ambulatorinio gydymo dienų, o toliau tokia pat tvarka kaip ir kitus ilgai sergančius ligonius.

2.7 punktas. Jeigu ligonis be svarbios priežasties paskirtu laiku neatvyksta į pirminį MSEK patikrinimą, pažymėjimas jam toliau netęsiamas, o elgesio taisyklių pažeidimų skiltyje įrašomas šis pažeidimas ir data, kada ligonis turėjo būti apžiūrėtas MSEK. Toks pažymėjimas gali būti tęsiamas ar užbaigiamas tik gavus MSEK sprendimą apie ligonio darbingumą. Naujas pirmasis pažymėjimas dėl tos pačios ligos ar traumos be MSEK sprendimo taip pat negali būti išduodamas. Apdraustajam susirgus kita liga ar susižalojus, išduodama tik medicininė pažyma.

Tuo atveju, kai MSEK ligoniui nustato pirminį invalidumą, pažymėjimas užbaigiamas dieną prieš invalidumo nustatymą. Naujas pirmasis pažymėjimas invalidui, susirgus kita liga ar susižalojus, gali būti išduodamas dar nepradėjus dirbti, o dėl tos pačios ligos – tik po 1 visos darbo dienos. Tokia pat tvarka GKK gali pakeisti anksčiau išduotą medicininę pažymą į pažymėjimą.

2.10 punktas. Laikinai nedarbingiems ligoniams, poūmiu ligos periodu atsiųstiems iš sveikatos priežiūros įstaigų su neužbaigtais pažymėjimais į sanatorines-kurortines įstaigas stacionariniam sveikatos grąžinamajam gydymui ar reabilitacijai, pažymėjimus gydymosi laikotarpiui tęsia tokių gydymo įstaigų gydytojai kartu su skyrių vedėjais arba vyriausiaisiais gydytojais.

Pasveikusiems ligoniams išvykstant iš sanatorinių-kurortinių įstaigų, pažymėjimai užbaigiami, o laikinai nedarbingiems gali būti tęsiami, bet ne ilgiau kaip 3 kalendorinėms dienoms.

2.11 punktas. Apdraustiesiems, netekusiems darbingumo dėl ligų ar traumų per tris kalendorines dienas po savanoriško išėjimo iš darbo arba atleidimo iš darbo su teise gauti išeitinę pašalpą laikotarpiu, taip pat moterims, atleistoms iš darbo nėštumo metu dėl įmonės, įstaigos ar organizacijos likvidavimo, pažymėjimai duodami ir tęsiami taisyklėse nustatyta tvarka.

2.12 punktas. Pažymėjimai neduodami:

– asmenims, sužalojusiems savo arba savo globotinių sveikatą, taip pat apsimetusiems sergančiaisiais (simuliantams);

– asmenims, kurių laikinojo nedarbingumo tiesioginė priežastis yra alkoholis, toksinių ar narkotinių medžiagų vartojimas;

– darbingiems asmenims jų sveikatos tikrinimo laikotarpiu.

Tais atvejais, kai savanoriškai gydomasi specializuotame stacionare nuo alkoholizmo, narkomanijos ar toksikomanijos, gydytojai kartu su skyrių vedėjais ar vyriausiaisiais gydytojais, išrašydami ligonius iš stacionaro, duoda jiems pažymėjimus 14 kalendorinių dienų, bet tam pačiam ligoniui tik vieną kartą per kalendorinius metus.

3.1 punktas. Pažymėjimas slaugyti stacionare bet kuria liga sergantiems vaikams iki 7 metų amžiaus, taip pat vaikams iki 14 metų sergantiems onkohematologinėmis ligomis, po sudėtingų operacijų, traumų ar nudegimų gali būti duodamas reikalingam slaugymo laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 122 kalendorinėms dienoms.

Kitais atvejais sergantiems vaikams iki 14 metų slaugyti pažymėjimas duodamas ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų. Slaugant vaiką namie, pažymėjimas duodamas ir kiekvieną kartą tęsiamas ne ilgiau kaip 5 kalendorinėms dienoms. Slaugymo trukmė negali būti ilgesnė kaip 14 kalendorinių dienų (iš viso) vaiką nepertraukiamai slaugant ir stacionare, ir namie.

3.4 punktas. Jeigu slaugomas ligonis suserga kita liga be pertraukos po ankstesnės ligos, tai jam slaugyti neduodamas naujas pažymėjimas, o tęsiamas pirmasis. Vaiko ar suaugusio asmens slaugymo trukmė iš viso negali būti ilgesnė nei nurodyta šių taisyklių 3.1 ir 3.2 punktuose.

9.7 punktas. Lentelė „Gydytas sanatorinėje įstaigoje“ pildoma sveikatos grąžinamojo gydymo ir reabilitacijos atvejais. Šios lentelės ir lentelės „Gydytas stacionare“ įrašai patvirtinami atitinkamos sveikatos priežiūros įstaigos antspaudu.

9.12 punktas. Baigtas pažymėjimas tvirtinamas specialiuoju (apskritu arba trikampiu) antspaudu su sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimu.

Jeigu apdraustajam medicininė pažyma duodama kaip nedarbingumo pažymėjimo tęsinys, tai lentelėje „Grįžti į darbą“ įrašoma pažymėjimo baigimo data, o šalia nurodoma „Išduota medicininė pažyma“.

Tuo atveju, kai ligonis kreipiasi į polikliniką ne tą dieną, iki kurios jam tęsiamas pažymėjimas, o anksčiau ir prašo leisti grįžti į darbą, gydytojas gali baigti pažymėjimą anksčiau. Ankstesnis įrašas lentelėje „Nedarbingumo laikotarpis“ netaisomas, o šalia užpildytos lentelės „Grįžti į darbą“ parašoma „ligonio pageidavimu“.

9.14 punktas. Gydytojai, išduodami, tęsdami ir užbaigdami pažymėjimus, kiekvieną kartą apžiūri ligonius ir aprašo medicininiuose dokumentuose jų nusiskundimus bei objektyvaus tyrimo duomenis, kuriais pagrindžia pažymėjimų išdavimą, tęsimą ir užbaigimą. Taip pat turi būti nurodomas ligoniui skirtas gydymas, nepertraukiamo laikinojo nedarbingumo trukmė (kalendorinių dienų skaičius iš viso nuo laikinojo nedarbingumo pradžios) ir kito atvykimo į sveikatos priežiūros įstaigą data. Jeigu ligonis tą dieną, iki kurios buvo tęsiamas pažymėjimas, į sveikatos priežiūros įstaigą neatvyksta, gydytojas apie tai nurodo medicininėje dokumentacijoje ir įrašą patvirtina parašu.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                    MINDAUGAS STANKEVIČIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                                    IRENA DEGUTIENĖ