LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ KŪRYBINIAMS DARBUOTOJAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2005 m. vasario 24 d. Nr. 217
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 96-3523) 13 straipsnio 6 dalimi ir 22 straipsnio 5 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Įgalioti Kultūros ministeriją skirti ir mokėti teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams kompensacines išmokas iš jai Lietuvos Respublikos valstybės biudžete skirtų lėšų.
3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. vasario 18 d. nutarimą Nr. 191 „Dėl rentos skyrimo valstybinių muzikinių teatrų ir koncertinių organizacijų artistams“ (Žin., 1998, Nr. 19-469).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2005 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 217
KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ KŪRYBINIAMS DARBUOTOJAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 96-3523) 13 straipsnyje nustatytų kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams (toliau vadinama – kompensacinės išmokos) skyrimą ir mokėjimą.
II. KREIPIMASIS DĖL KOMPENSACINĖS IŠMOKOS
2. Teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniai darbuotojai (toliau vadinama – kūrybiniai darbuotojai), turintys teisę gauti kompensacinę išmoką (toliau vadinama – asmenys), dėl jos skyrimo kreipiasi į Kultūros ministeriją, pateikdami visus reikiamus dokumentus, numatytus šio Aprašo 4 ir 5 punktuose. Dėl kompensacinės išmokos skyrimo kreipiasi pats asmuo arba Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka jo įgaliotas asmuo ar paskirtas globėjas (rūpintojas).
III. DOKUMENTAI, BŪTINI KOMPENSACINEI IŠMOKAI SKIRTI
4. Kreipiantis dėl kompensacinės išmokos skyrimo, būtina pateikti:
4.1. prašymą skirti kompensacinę išmoką, kuriame būtų nurodyta:
4.1.2. patvirtinimas, kad šiuo metu asmuo nedirba pagal darbo sutartį atitinkamo kūrybinio darbo, už kurį įgytų teisę į kompensacinę išmoką, Lietuvos Respublikos teatre ar koncertinėje įstaigoje;
4.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę). Tais atvejais, kai kreipiasi įgaliotas asmuo ar paskirtas globėjas (rūpintojas), turi būti pateikiami ir šio asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai bei dokumentai, patvirtinantys, kad asmuo yra įgaliotas ar paskirtas globėju (rūpintoju).
5. Prie prašymo skirti kompensacinę išmoką turi būti pridėti:
5.1. dokumentai apie asmens kūrybinio darbo profesionalioje scenoje stažą, nustatytą Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 2 ir 3 dalyse, kuris įrodomas:
5.1.1. darbo knygelėmis, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimais, įskaitant į stažą tuos darbo laikotarpius, apie kuriuos įrašai darbo knygelėse, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimuose padaryti remiantis dokumentais (įsakymais dėl priėmimo į darbą ir atleidimo iš jo, valstybinės archyvų sistemos įstaigų ar savivaldybių archyvų ar buvusių darboviečių išduotomis darbo stažo pažymomis ir panašiai), patvirtintais darbdavio (jo įgalioto asmens) parašu ir įrašą padariusios įmonės, įstaigos ar organizacijos antspaudu;
5.1.3. sistemos, kurioje asmuo dirbo, aukštesniųjų įstaigų pažymomis, išduotomis remiantis turimais dokumentais;
5.2. dokumentai, įrodantys, kad asmuo nutraukė atitinkamą kūrybinį darbą pagal darbo sutartį (darboviečių pažymos arba valstybinio socialinio draudimo pažymėjimas (darbo knygelė) ar įsakymų kopijos);
5.3. asmens gyvenamosios vietos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba) teritorinio skyriaus ir atitinkamų valstybės institucijų (įstaigų) pažymos apie asmeniui paskirtas ir mokamas Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje numatytas pensijas – valstybinių socialinio draudimo invalidumo ar ištarnauto laiko pensijas, valstybines pensijas, užsienio valstybių pensijas, nuolatines pensinio pobūdžio išmokas už asmens darbo pobūdį (valstybinę signataro rentą, valstybinę signataro našlių ir našlaičių rentą, kompensaciją už ypatingas darbo sąlygas), pensijų išmokas, gaunamas bet kuriuo Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatyme (Žin., 2003, Nr. 75-3472) ir Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme (Žin., 1999, Nr. 55-1765; 2003, Nr. 75-3473) nustatytu būdu (toliau vadinama – pensijų išmokos), ir šių išmokų dydžius arba pažyma, kad nurodytos pensijos nėra paskirtos ir (ar) mokamos.
6. Kultūros ministerija turi teisę pareikalauti, kad asmuo, kuris kreipiasi dėl kompensacinės išmokos skyrimo, pateiktų kitus papildomus, tam tikras aplinkybes patikslinančius dokumentus.
7. Asmuo, kuris kreipiasi dėl kompensacinės išmokos skyrimo, turi pateikti reikiamų dokumentų originalus. Dokumentus priėmęs darbuotojas privalo patikrinti pateiktus dokumentus. Šio Aprašo 4.2, 5.1.1 ir 5.2 punktuose nurodytų dokumentų originalai grąžinami pareiškėjui, o asmens byloje paliekamos jų kopijos.
8. Jeigu asmuo negali dokumentais įrodyti Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytų kūrybinio darbo profesionalioje scenoje stažui prilyginamų darbo laikotarpių, nes įmonės, įstaigos ar organizacijos dokumentai ar jų dalis neišsaugoti (nesvarbu, dėl kokių priežasčių), nurodytieji laikotarpiai asmens prašymu gali būti nustatomi teismine tvarka.
9. Dokumentus išdavęs juridinis ar fizinis asmuo atsako už jų teisingumą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka ir atlygina Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui materialinę žalą, padarytą dėl neteisingai išduotų dokumentų.
10. Jeigu prie prašymo pridėti ne visi reikiami dokumentai, Kultūros ministerija per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos privalo pranešti pareiškėjui raštu, kokie dokumentai turi būti pateikti papildomai.
IV. KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ KOMISIJA
12. Kultūros ministerijoje sudaroma Kompensacinių išmokų komisija (toliau vadinama – komisija). Komisija vertina asmenų pateiktus prašymus skirti kompensacines išmokas ir nustatytąja tvarka teikia išvadas, į kurias atsižvelgdamas kultūros ministras priima sprendimą dėl kompensacinės išmokos skyrimo, atsisakymo ją skirti, kompensacinės išmokos dydžio patikslinimo vadovaujantis Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 4 ir 5 dalies nuostatomis, jos mokėjimo nutraukimo ar kitais klausimais, susijusiais su kompensacinėmis išmokomis.
13. Komisija sudaroma iš 5–7 Kultūros ministerijoje dirbančių valstybės tarnautojų ar darbuotojų. Komisijos sudėtį tvirtina kultūros ministras.
14. Kultūros ministras skiria komisijos pirmininką, jo pavaduotoją ir sekretorių, kuris yra komisijos narys ir turi balso teisę. Komisijos pirmininkas (jo nesant – komisijos pirmininko pavaduotojas) vadovauja komisijos darbui ir atsako už jos veiklą.
15. Komisijos sekretorius atsako už asmenų prašymų skirti kompensacines išmokas priėmimą, registravimą, dokumentų surinkimą, tikrinimą, tvarkymą, saugojimą, atitinkamų išvadų ir dokumentų parengimą.
16. Pagrindinė komisijos darbo forma yra posėdžiai. Komisijos posėdžiai rengiami kiekvieno mėnesio paskutinę dekadą, bet ne vėliau kaip iki mėnesio 25 dienos.
17. Komisija turi teisę kviesti į posėdžius Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojus ir darbuotojus, kitų sričių specialistus ir ekspertus, galinčius pateikti išvadas dėl iškilusių klausimų, susijusių su asmens pateiktais dokumentais, būtinais kompensacinei išmokai skirti.
20. Komisijos nutarimai priimami visų komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas.
21. Komisijos nutarimai įforminami protokolais, kuriuos pasirašo komisijos pirmininkas (jo nesant – komisijos pirmininko pavaduotojas) ir sekretorius.
V. KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ SKYRIMAS
23. Sprendimą dėl kompensacinės išmokos skyrimo, atsisakymo ją skirti, kompensacinės išmokos dydžio patikslinimo ar mokėjimo nutraukimo priima kultūros ministras, atsižvelgdamas į komisijos pateiktas išvadas.
24. Kultūros ministro sprendimas dėl kompensacinės išmokos skyrimo ar atsisakymo ją skirti turi būti priimtas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo tos dienos, kurią gautas ir užregistruotas prašymas su visais reikiamais dokumentais.
25. Apie kultūros ministro sprendimą skirti kompensacinę išmoką, atsisakyti ją skirti, patikslinti kompensacinės išmokos dydį ar nutraukti mokėjimą Kultūros ministerija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo privalo pranešti asmeniui raštu (esant neigiamam sprendimui, būtina nurodyti tokio sprendimo priežastis ir jo apskundimo tvarką).
VI. KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ MOKĖJIMAS
27. Kompensacinė išmoka mokama už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 25 dienos. Kompensacinės išmokos dalis, lygi skirtumui tarp asmeniui priklausančios kompensacinės išmokos ir asmens gaunamos valstybinės socialinio draudimo pensijos, valstybinės pensijos, užsienio valstybių pensijų, nuolatinės pensinio pobūdžio išmokos, pensijų išmokos (gaunantiems kelias pensijas ar pensijų išmokas – bendros šių pensijų ar pensijų išmokų sumos), mokama už praėjusį ketvirtį per einamojo ketvirčio pirmąjį mėnesį.
29. Kompensacinės išmokos gavėjui mirus, jį laidojusiems juridiniams ar fiziniams asmenims, pateikusiems prašymą ir mirties liudijimą, kompensacinė išmoka išmokama už gavėjo mirties mėnesį. Jeigu miręs asmuo iki mirties dienos dar nebuvo gavęs kompensacinės išmokos už praėjusį mėnesį, ši kompensacinė išmoka taip pat išmokama mirusįjį gavėją laidojusiems asmenims.
VII. KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ GAVĖJŲ PAREIGA PRANEŠTI KOMPENSACINES IŠMOKAS MOKANČIAI INSTITUCIJAI APIE APLINKYBES, GALINČIAS TURĖTI ĮTAKĄ KOMPENSACINĖS IŠMOKOS MOKĖJIMUI, IR KOMPENSACINĖS IŠMOKOS DYDŽIO PATIKSLINIMAS AR MOKĖJIMO NUTRAUKIMAS
30. Kompensacinės išmokos gavėjai privalo pranešti Kultūros ministerijai apie aplinkybes, galinčias turėti įtaką kompensacinės išmokos mokėjimui, per 10 dienų po šių aplinkybių atsiradimo dienos:
30.1. pradėję gauti vieną ar kelias pensines išmokas, numatytas Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje;
31. Jeigu apie nurodytas aplinkybes laiku nepranešama ir dėl to kompensacinė išmoka permokama, permokėtos kompensacinės išmokos suma iš jos gavėjo išieškoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
32. Jeigu kompensacinė išmoka buvo paskirta asmeniui, kuris Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka buvo pripažintas neveiksniu ar ribotai veiksniu, ir jam buvo paskirtas globėjas (rūpintojas), apie aplinkybes, galinčias turėti įtaką kompensacinės išmokos mokėjimui, per 10 dienų po šių aplinkybių atsiradimo dienos privalo pranešti šio asmens globėjas (rūpintojas).
33. Pensijų išmokų, numatytų Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje, paskyrimo ir gavimo faktą kompensacinės išmokos gavėjas patvirtina pateikdamas Kultūros ministerijai Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinių skyrių arba valstybės institucijų (įstaigų), mokančių tas pensijų išmokas, išduotas pažymas apie nurodytųjų pensijų išmokų paskyrimo ir gavimo faktą, jų dydį ir mokėjimo trukmę. Kompensacinės išmokos gavėjo byloje paliekami šių dokumentų originalai.
34. Faktą, kad kompensacinės išmokos gavėjas pradėjo dirbti pagal darbo sutartį atitinkamą kūrybinį darbą, už kurį jam paskirta kompensacinė išmoka, kompensacinės išmokos gavėjas patvirtina pateikdamas įstaigos, kurioje pradėjo dirbti, vadovo įsakymo apie priėmimą į darbą kopiją.
36. Jeigu kompensacinės išmokos gavėjas sukako senatvės pensijos amžių arba sudarė darbo sutartį atitinkamam kūrybiniam darbui, už kurį jam paskirta kompensacinė išmoka, ankstesnės kompensacinės išmokos mokėjimas nutraukiamas nuo pirmosios dienos mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį atsirado nurodytosios aplinkybės.
VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
37. Institucijos ar įstaigos, skiriančios ir mokančios Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje nurodytas pensijų išmokas, taip pat kitos valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos teikia Kultūros ministerijai informacinę ir kitokią pagalbą, kurios reikia kompensacinėms išmokoms skirti ir (ar) mokėti, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 60-1945) nustatyta tvarka. Šiuos duomenis, kurių reikia kompensacinėms išmokoms skirti ir (ar) mokėti, Kultūros ministerija gauna šiuo tikslu sudarytų sutarčių su Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba nustatyta tvarka.
______________
Kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių
įstaigų kūrybiniams darbuotojams skyrimo ir
mokėjimo tvarkos aprašo
priedas
(Prašymų skirti kompensacines išmokas registravimo žurnalo forma)
________________________________________________________________________________
(dokumento sudarytojo pavadinimas)
PRAŠYMŲ SKIRTI KOMPENSACINES IŠMOKAS REGISTRAVIMO ŽURNALAS ________________________
(identifikavimo žymuo)
Reg. Nr. |
Prašymo ir kitų dokumentų gavimo data |
Prašymą pateikusio asmens vardas, pavardė, profesija (baleto artistas; šokėjas; grojantis pučiamaisiais instrumentais muzikantas; solistas vokalistas; choro artistas) |
Pateikti dokumentai |
Prašymo su visais reikiamais dokumentais registravimo data |
Prašymą užregistravusio ir kitus reikiamus dokumentus priėmusio asmens parašas |
Prašymą ir kitus reikiamus dokumentus pateikusio asmens parašas |
Pastabos |
|
|
|
prašymas |
|
|
|
|
|
|
|
pasas arba asmens tapatybės kortelė |
|
|
|
|
|
|
|
dokumentai, įrodantys asmens kūrybinio darbo profesionalioje scenoje stažą (nurodyti konkrečiai) |
|
|
|
|
|
|
|
dokumentai, įrodantys, kad asmuo nutraukė atitinkamą kūrybinį darbą pagal darbo sutartį (nurodyti konkrečiai) |
|
|
|
|
|
|
|
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinio skyriaus ir atitinkamų valstybės institucijų (įstaigų) pažymos apie asmeniui paskirtas ir mokamas Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje numatytas pensijas, pensijų išmokas ir šių išmokų dydžius, arba pažyma, kad šios pensijos nėra paskirtos ir (ar) mokamos (nurodyti konkrečiai) |
|
|
|
|
|
|
|
kiti dokumentai (nurodyti konkrečiai) |
|
|
|
|
______________