LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
N U T A R I M A S
DĖL SEIMO LAIKINOSIOS KOMISIJOS J. PALIAKO ŽŪTIES APLINKYBĖMS IŠTIRTI IŠVADOS
2003 m. sausio 21 d. Nr. IX-1304
Vilnius
1 straipsnis.
Lietuvos Respublikos Seimo
2003 m. sausio 21 d. nutarimo Nr. IX-1304
priedėlis
Seimo laikinosios komisijos J. Paliako žūties aplinkybėms ištirti
i š v a d a
Seimo laikinoji komisija J. Paliako žūties aplinkybėms ištirti buvo sudaryta Seimo 2002 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. IX-741.
Komisijai pavesti uždaviniai:
3) pagal Komisijai suteiktas galias imtis priemonių šioms kliūtims pašalinti bei užkirsti kelią politinėms spekuliacijoms šio tyrimo tema.
Seimo 2002 m. birželio 13 d. nutarimu Nr. IX-952 Komisijos veikla buvo pratęsta iki 2003 m. sausio 25 d. Komisijos posėdyje 2002 m. liepos 2 d. buvo patvirtintas priemonių planas.
Per veiklos laikotarpį įvyko 7 Komisijos posėdžiai. Juose buvo išklausyta teisėsaugos institucijų informacija ir priimti sprendimai Komisijos veiklos klausimais. Be to, informacijai rinkti bei tiesiogiai susipažinti su J. Paliako žūties tyrimu Komisija naudojo ir kitas darbo formas. Raštu buvo kreiptasi į Generalinę prokuratūrą prie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Policijos departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės saugumo departamentą su prašymais pateikti informaciją apie J. Paliako žūties aplinkybes bei atliekamą tyrimą. 2002 m. vasario 15 d. posėdyje iš Komisijos narių buvo sudaryta tyrimo grupė. Nuvykusi į Klaipėdą, ši grupė tiesiogiai susipažino, kaip atliekamas tyrimas dėl J. Paliako žūties. Komisijos pirmininkas keletą kartų Klaipėdoje pakartotinai susitiko su tyrimą atliekančiais teisėsaugos pareigūnais, bendravo su žuvusiojo J. Paliako žmona Virginija Paliakiene, verslininku Vytautu Zigmantu.
Išvykų metu sukaupti duomenys buvo pateikti ir apsvarstyti Komisijos posėdžiuose. Siekdama sudaryti sąlygas objektyviai ir netrukdomai tirti baudžiamąją bylą, Komisija tam tikrais klausimais kreipėsi į Vyriausybę, teisėsaugos ir kitas valstybės institucijas.
2002 m. gruodžio 18 d. Generalinė prokuratūra informavo, kad baudžiamoji byla Nr. 30-2-046-01 dėl Juozapo Paliako tyčinio nužudymo sunkinančiomis aplinkybėmis nutraukta nesant šio nusikaltimo įvykio (LR BPK 5 str. 1 d. 1 p.).
Baudžiamosios bylos parengtinio tardymo metu buvo nustatyta, kad Juozapas Paliakas nutarė imituoti pasikėsinimą į savo gyvybę, todėl įsigijo savadarbį sprogstamąjį įtaisą. 2001 m. gruodžio 18 d. apie 14 val. 30 min. Klaipėdoje, prie namo Bokštų g. 9, jam benešant šį sprogstamąjį įtaisą įvyko savaiminis sprogimas, kuris mirtinai sužalojo patį J. Paliaką.
Pagal Baudžiamojo proceso kodekso 234 straipsnio 8 dalį šio nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą peržiūrėti kompetentingas yra aukštesnis pagal pareigas prokuroras arba apylinkės teismas.
Laikinoji komisija, apibendrinusi atliktą darbą ir surinktą informaciją, daro šias išvadas:
1. Komisija nenustatė, kad J. Paliako žūčiai ir jos aplinkybių tyrimui darė įtaką politinės, visuomeninės ar kitokios suinteresuotos grupės ar asmenys.
2. Komisija neturi pagrindo abejoti tyrimą atlikusios Generalinės prokuratūros išvada, kad J. Paliakas buvo mirtinai sužalotas paties nešamo savadarbio sprogstamojo užtaiso savaiminio sprogimo.
3. Atsižvelgiant į tai, kad J. Paliako žūties aplinkybės išaiškintos, baudžiamoji byla dėl jo nužudymo nutraukta, o Komisijos veiklos terminas baigiasi 2003 m. sausio 25 d., tikslinga Seimo laikinosios komisijos J. Paliako žūties aplinkybėms ištirti veiklą baigti.