LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOJI TARYBA
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS MOKSLO TARYBOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1991 m. liepos 9 d. Nr. I-1539
Vilnius
2. Pavesti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui ne vėliau kaip iki 1991 m. spalio 15 d. paskirti Lietuvos Mokslo Tarybos rinkimus.
LIETUVOS RESPUBLIKOS
AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS
PIRMININKO PAVADUOTOJAS B. KUZMICKAS
______________
I. BENDRIEJI NUOSTATAI
1 straipsnis
Lietuvos Mokslo Taryba – savarankiškai veikianti mokslo ir studijų savivaldos institucija. Ji yra Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos bei Vyriausybės mokslinis ekspertas mokslo ir studijų organizavimo bei finansavimo klausimais.
2 straipsnis
Lietuvos Mokslo Tarybos uždaviniai:
1) orientuoti mokslo ir studijų sistemą į Lietuvos ūkio, kultūros, švietimo, sveikatos apsaugos ir ekologijos poreikius;
4) kasmet pateikti Lietuvos visuomenei informaciją apie mokslo ir studijų būklę ir biudžeto lėšų panaudojimą;
II. LIETUVOS MOKSLO TARYBOS SUDARYMAS
4 straipsnis
Lietuvos Mokslo Tarybą sudaro 36 nariai. Du trečdalius Lietuvos Mokslo Tarybos narių (24) renka Lietuvos mokslininkai pagal 8 mokslo kryptis po 3 narius iš kiekvienos mokslo krypties atstovų. Į Lietuvos Mokslo Tarybą nerenkami mokslo ir studijų institucijų administracijos vadovai.
Vieną trečdalį mokslo tarybos narių (12) iš švietimo, kultūros, ūkio, politikos ir visuomenės veikėjų skiria Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba.
5 straipsnis
Lietuvos Mokslo Tarybos rinkimus skiria Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas ne vėliau kaip prieš du mėnesius iki dalies Lietuvos Mokslo Tarybos narių įgaliojimų pabaigos.
Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos švietimo, mokslo ir kultūros komisija, atsižvelgdama į aukštųjų mokyklų, mokslo institutų ir visuomeninių kūrybinių organizacijų pasiūlymus, iš 9 narių sudaro rinkimų komisiją, kurią tvirtina Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas.
6 straipsnis
Rinkimai į Lietuvos Mokslo Tarybą organizuojami kas dveji metai rinkiminėse konferencijose. Rinkti ir būti išrinktu į Lietuvos Mokslo Tarybą turi teisę kiekvienas Lietuvos mokslininkas.
Po dvejų ir po ketverių pirmųjų Lietuvos Mokslo Tarybos darbo metų keičiami 8, po vieną iš kiekvienos mokslo krypties, pirmuosiuose rinkimuose išrinkti ir 4 paskirti Tarybos nariai, kurie patys atsisako toliau būti Tarybos nariais arba mažiausiai dalyvavo sesijų darbe. Keičiamųjų Lietuvos Mokslo Tarybos narių įgaliojimai baigiasi nuo naujų narių įgaliojimų patvirtinimo.
7 straipsnis
Nariai į Lietuvos Mokslo Tarybą renkami pagal 8 mokslo kryptis:
1) lituanistikos, istorijos ir filologijos mokslai (istorija, kalbotyra, literatūrologija, etnologija);
8 straipsnis
Kandidatai į Lietuvos Mokslo Tarybą pradedami kelti paskelbus rinkimus ir baigiami – praėjus vienam mėnesiui po rinkimų paskelbimo dienos.
9 straipsnis
10 straipsnis
Rinkėjų sąrašus pagal mokslo kryptis tvirtina rinkimų komisija. Mokslo ir studijų institucijos rinkimų komisijai pateikia rinkėjų sąrašus, patvirtintus institucijos vadovo. Sąraše turi būti nurodyta rinkėjo vardas, pavardė, darbovietė, mokslo laipsnis arba pedagoginis (mokslo) vardas, specialybė, pagal kurią įgytas mokslo laipsnis, gyvenamosios vietos pašto indeksas ir namų adresas. Sąrašai, išsiųsti į rinkimų komisiją, skelbiami kandidatus iškėlusiose įstaigose viešai.
11 straipsnis
Rinkimų komisija prieš 15 dienų iki balsavimo (po kandidatų įregistravimo) paskelbia spaudoje balsavimo datą ir vietą, išsiunčia rinkėjams į namus pranešimą apie rinkimus. Rinkėjai, atvykę į rinkiminę konferenciją, pateikia asmens dokumentą.
Rinkiminėje konferencijoje kandidatai pristato savo veiklos Lietuvos Mokslo Taryboje programą, kurią galima pateikti komisijai iš anksto raštu.
Balsuojama slaptu balsavimu. Biuletenis laikomas galiojančiu, jei jame palikta ne daugiau pavardžių, negu reikia išrinkti Mokslo Tarybos narių. Išrinktais laikomi kandidatai, surinkę daugiausiai balsų, bet ne mažiau kaip 50 % balsavusiųjų. Jei po pirmojo balsavimo neišrenkamas reikiamas Mokslo Tarybos narių skaičius, balsuojama pakartotinai toje pačioje konferencijoje, o į biuletenį įrašomas atviru balsavimu pasirinktas daugiausiai balsų gavusių kandidatų skaičius. Po pakartotinio balsavimo išrinktais laikomi tie kandidatai, kurie surinko daugiausiai balsų. Jei kandidatai surenka vienodą balsų skaičių, konferencijoje atvirai balsuojama dar kartą. Balsų skaičiavimo komisija surašo protokolą, kurį tvirtina konferencija.
12 straipsnis
III. LIETUVOS MOKSLO TARYBOS STRUKTŪRA IR VALDYMAS
14 straipsnis
15 straipsnis
16 straipsnis
Lietuvos Mokslo Taryba sudaro kolegiją, į kurią įeina Tarybos pirmininkas, jo pavaduotojas, sekretorius ir nuolatinių komisijų pirmininkai.
17 straipsnis
18 straipsnis