LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PATAISOS ĮSTAIGOSE IR AREŠTINĖSE STEIGIAMŲ ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ IR TARNYBŲ STRUKTŪROS, ETATŲ SKAIČIAUS IR VEIKLOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. balandžio 22 d. Nr. 116/V-232

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (Žin., 2002, Nr. 73-3084) 174 straipsnio 2 dalimi ir įgyvendindami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. spalio 29 d. nutarimo Nr. 1703 „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso ir Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 104-4661) 1.5.2 punktą:

1. Tvirtiname Pataisos įstaigose ir areštinėse steigiamų asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir tarnybų struktūrą, etatų skaičių ir veiklos tvarką (pridedama).

2. Pavedame šio įsakymo vykdymo kontrolę Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriui ir Sveikatos apsaugos ministerijos sekretoriui.

3. Šis įsakymas įsigalioja nuo Bausmių vykdymo kodekso (Žin., 2002, Nr. 73-3084) įsigaliojimo dienos.

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                             VYTAUTAS MARKEVIČIUS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro 2003 m. balandžio 22 d.

įsakymu Nr. 116/V-232

 

PATAISOS ĮSTAIGOSE IR AREŠTINĖSE STEIGIAMŲ ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ IR TARNYBŲ STRUKTŪRA, ETATŲ SKAIČIUS IR VEIKLOS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka nustato laisvės atėmimo ir arešto bausmes atliekančių asmenų sveikatos priežiūrai vykdyti steigiamų asmens sveikatos priežiūros tarnybų struktūrą, etatų skaičių ir veiklos tvarką.

2. Asmenims, atliekantiems bausmę pataisos įstaigose ir areštinėse, turi būti užtikrintos tokio paties lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugos kaip ir laisvėje esantiems asmenims. Visos asmens sveikatos priežiūros paslaugos yra nemokamos, išskyrus dantų protezavimą. Dantų protezavimas gali būti atliekamas nuteistojo pageidavimu ir jeigu nuteistasis už suteiktas sveikatos paslaugas sumoka iš jo asmeninėje sąskaitoje esančių lėšų.

3. Nuteistųjų sveikatos priežiūrai užtikrinti steigiamos sveikatos priežiūros tarnybos (toliau vadinama – Tarnybos). Tarnybos steigiamos pataisos namuose, gydymo-pataisos namuose, kalėjimuose, atvirose kolonijose (toliau vadinama–įstaigos).

4. Nuteistųjų, atliekančių arešto bausmę, sveikatos priežiūrai užtikrinti steigiami medicinos punktai.

5. Įstaigose laikomų asmenų sveikatos priežiūrai užtikrinti įsteigtos Tarnybos, areštinėse – medicinos punktai teikia ambulatorines – pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Antrinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas – stacionarinį ištyrimą ir gydymą teikia laisvės atėmimo vietų ligoninės. Tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, užtikrinant nuteistųjų apsaugą.

6. Tarnybos asmens sveikatos priežiūros paslaugas gali teikti tik gavusios Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos išduotą licenciją ir įstatymų nustatyta tvarka įregistruotos Valstybiniame sveikatos priežiūros įstaigų registre.

 

II. STRUKTŪRA IR ETATAI

 

7. Tarnybose ir areštinių medicinos punktuose įsteigti etatai nustatomi vadovaujantis Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžių sveikatos priežiūros tarnybų etatų tipiniais normatyvais, patvirtintais Lietuvos Respublikos teisingumo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrų.

8. Tarnybai vadovauja Tarnybos viršininkas, pavaldus įstaigos direktoriui. Laisvės atėmimo vietos gydymo įstaigai vadovauja direktorius, kuris pagal išsilavinimą yra gydytojas.

9. Nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę, privalo būti garantuojamos:

9.1. ambulatorinės bendrosios praktikos arba vidaus ligų gydytojo, psichiatro ir bendrosios praktikos gydytojo stomatologo paslaugos;

9.2. nepilnamečiams (vaikams iki 18 metų) ambulatorinės bendrosios praktikos gydytojo arba vaikų ligų gydytojo, vaikų ir paauglių gydytojo psichiatro bei bendrosios praktikos gydytojo stomatologo paslaugos;

9.3. Atsižvelgiant į įstaigos specifiką gali būti teikiamos ir kitų gydytojų asmens sveikatos priežiūros paslaugos.

10. Jeigu asmens sveikatos priežiūros paslaugos įstaigoje negali būti suteiktos, šias paslaugas privalo teikti gydytojai specialistai arba jos turi būti suteikiamos laisvės atėmimo vietos ligoninėje ar viešojoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

11. Arešto bausmę atliekantiems nuteistiesiems asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikia medicinos punkte dirbantis bendruomenės slaugytojas, o esant būtinybei, arešto bausmę atliekančius nuteistuosius konsultuoja įstaigos, kurios teritorijoje įrengta areštinė, Tarnybos gydytojai. Bendruomenės slaugytojai yra priskiriami įstaigos, kurios teritorijoje įrengta areštinė, Tarnybos struktūrai. Įstaigos sveikatos priežiūros tarnybos viršininkas yra atsakingas už asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir kokybę.

 

III. VEIKLA

 

12. Atvirose kolonijose laikomiems asmenims asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikia Tarnybos specialistai arba įstaigos, kurios teritorijoje yra atvira kolonija, teritoriją aptarnaujančios viešosios asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistai. Jeigu ir šioje įstaigoje laisvės atėmimo bausmę atliekantiems asmenims asmens sveikatos priežiūros paslaugos negali būti suteiktos, ligoniai konsultacijai ir gydymui siunčiami į viešąsias asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

13. Baigęs gydymą, gydytojas išduoda medicinos dokumentų išrašą (forma Nr. 027/a). Medicinos dokumentų išraše nurodoma diagnozė, atlikti tyrimai, taikytas gydymas ir tolesnio gydymo rekomendacijos.

14. Kiekvienas asmuo, atvykęs į pataisos įstaigą ar areštinę, supažindinamas su asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarka.

15. Į pataisos įstaigą ar areštinę atvykus naujam asmeniui, įstaigos sveikatos priežiūros tarnyba užpildo asmens sveikatos istoriją (medicininės apskaitos forma Nr. 025-1/ap), jeigu ji nebuvo užpildyta kardomąją priemonę suėmimą vykdžiusioje įstaigoje, ir per tris dienas patikrina sveikatą.

16. Įstaigose ir areštinėse, kuriose asmenų patekimas į sveikatos priežiūros tarnybą ar medicinos punktą yra apribotas, asmenys pas sveikatos priežiūros specialistus privalo registruotis nustatyta tvarka iš anksto.

17. Pataisos įstaigose laikomų asmenų sveikata profilaktiškai patikrinama ir medicininiai tyrimai atliekami ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus.

18. Įtarus, kad nuteistasis serga užkrečiamąja liga, įrašyta į užkrečiamųjų ligų sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, jis izoliuojamas ir laikomas atskirai nuo kitų nuteistųjų izoliatoriuje.

19. Pataisos įstaigoje ar areštinėje atskirai nuo kitų nuteistųjų gali būti laikomi infekuoti ŽIV ar sergantys AIDS nuteistieji, jeigu jie savo elgesiu kelia pavojų aplinkiniams ar patys raštu pareiškė norą būti izoliuoti.

20. Ūmaus gyvybei pavojingo susirgimo ar nelaimingo atsitikimo atveju pirmąją medicinos pagalbą asmeniui pataisos įstaigoje ar areštinėje suteikia įstaigos darbuotojai pagal savo kompetenciją.

21. Jeigu nuteistajam pataisos įstaigoje (išskyrus atviras kolonijas) ar areštinėje reikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos negali būti suteiktos, jis yra gydomas laisvės atėmimo vietos ligoninėje ar viešojoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

22. Asmenys, sergantys priklausomybės ligomis, jų rašytiniu pageidavimu gali būti gydomi pataisos įstaigose laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu.

23. Tarnybos ir areštinių medicinos punktai vykdo kitas įstatymu joms nustatytas visuomenės sveikatos priežiūros funkcijas.

______________