VALSTYBINĖS GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS PRIEŽIŪROS TARNYBOS PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS VIRŠININKAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ZOOTECHNINIŲ IR GENEALOGINIŲ REIKALAVIMŲ GYVŪNŲ, JŲ SPERMOS, KIAUŠIALĄSČIŲ IR EMBRIONŲ IMPORTUI IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. lapkričio 25 d. Nr. 1A-60

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymu (Žin., 1994, Nr. 14-226; 1998, Nr. 110-3023; 2000, Nr. 61-1806):

1. Tvirtinu Zootechninius ir genealoginius reikalavimus gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių ir embrionų importui iš trečiųjų šalių (pridedama).

2. Nustatau, kad 1 punktu patvirtinti reikalavimai įsigalioja nuo įstojimo į Europos Sąjungą dienos.

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininko pavaduotojui.

 

 

VIRŠININKAS                                                                        KĘSTUTIS JUOZAS SAIKEVIČIUS


PATVIRTINTA

Valstybinės gyvulių veislininkystės

priežiūros tarnybos prie ŽŪM viršininko

2003 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. 1A-60

 

ZOOTECHNINIAI IR GENEALOGINIAI REIKALAVIMAI GYVŪNŲ, JŲ SPERMOS, KIAUŠIALĄSČIŲ IR EMBRIONŲ IMPORTUI IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ

 

1. Šie reikalavimai parengti vadovaujantis Europos Sąjungos (toliau – ES) Tarybos 1994 m. birželio 23 d. direktyva 94/28 EB, nustatančia zootechninius ir genealoginius reikalavimus gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių ir embrionų importui iš trečiųjų šalių ir apima 77/504/EEB, 88/661/EEB, 89/361/EEB, 90/427/EEB bei 91/174/EEB direktyvose paminėtas gyvūnų rūšis.

2. Nepažeidžiant galiojančių veterinarijos reikalavimų, šie reikalavimai taikomi 1 punkte paminėtų gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių ir embrionų importui iš trečiųjų šalių.

3. Šie reikalavimai netaikomi:

3.1. kai kurių medžiagų, turinčių hormoninį ar tiroksiną stabdantį poveikį, taip pat beta agonistų naudojimui gyvulininkystėje;

3.2. paminėtų 1 punkte gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių ir embrionų, jeigu jie yra skirti kompetentingų institucijų priežiūroje atliekamiems techniniams ar moksliniams tiriamiesiems bandymams, importui.

4. Gyvūnų, įskaitant ir nepaminėtų 1 punkte, kiaušialąsčių ir embrionų importas negali būti draudžiamas, ribojamas arba trukdomas dėl šiuose reikalavimuose nenurodytų zootechninių ar genealoginių priežasčių. Kol bus priimti ES reikalavimai,
1 punkte nepaminėtų gyvūnų spermos importui taikomi nacionaliniai zootechniniai reikalavimai.

5. Šiuose reikalavimuose „Institucija“ reiškia bet kurią organizaciją, veislininkystės organizaciją ar asociaciją, privatų asmenį ar oficialią tarnybą, atsakingą už kilmės knygos ar registro pildymą, laikantis 77/504/EEB, 88/661/EEB, 89/361/EEB, 90/427/EEB bei 91/174/EEB direktyvose išdėstytų reikalavimų.

6. Be to, jei reikalinga:

6.1. gali būti naudojami 77/504/EEB, 88/661/EEB bei 91/174/EEB direktyvų 1 skyriuje ar 89/361/EEB, 90/427/EEB direktyvų 2 skyriuje pateikti apibrėžimai;

6.2. suvienodinant nomenklatūrą, grynaveisliai veisliniai arkliai, išskyrus kastratus, yra vadinami registruotais arkliais.

7. Kiekvienai trečiajai šaliai, iš kurios bus importuojami šių reikalavimų 1 punkte paminėti gyvūnai, jų sperma, kiaušialąstės ar embrionai, atsižvelgiant į atitinkamas gyvūnų rūšis ar veisles, remiantis 24 punkte minimo komiteto numatyta tvarka, sudaromas institucijų sąrašas.

8. Norėdama, kad būtų įrašyta į 7 punkte minimą sąrašą, trečiosios šalies institucija privalo:

8.1. būti trečiosios šalies kompetentingųjų institucijų sudarytame sąraše, kuris perduodamas Valstybinei gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos;

8.2. atitikti Lietuvos Respublikoje galiojančius atitinkamais teisiniais aktais patvirtintus reikalavimus Lietuvos Respublikoje patvirtintoms institucijoms pagal atitinkamas gyvūnų rūšis ar veisles, o svarbiausia:

8.2.1. atitikti reikalavimus, taikomas įrašymui į kilmės knygas ar registrus;

8.2.2. atitikti reikalavimus, taikomus pripažįstant gyvulius tinkamais veisimui;

8.2.3. atitikti reikalavimus, taikomus gyvūnų spermos, kiaušialąsčių ir embrionų panaudojimui;

8.2.4. atitikti reikalavimus, taikomus nustatant produktyvumą ir genetinę vertę;

8.3. būti prižiūrimos trečiosios šalies oficialiosios kontroliuojančios institucijos;

8.4. įsipareigoti įtraukti į kilmės knygas ar registrus šių reikalavimų 1 punkte paminėtus gyvūnus, jų spermą, kiaušialąstes ir embrionus pagal atitinkamos rūšies ar veislės gyvūnų veislininkystės institucijos, pripažintos pagal ES nustatytą tvarką.

9. Trečiosios šalies institucijų sąrašas paminėtas šių reikalavimų 7 punkte, gali būti pakeistas remiantis šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto numatyta tvarka.

10. Trečiųjų šalių institucijų sąrašo sudarymo įgyvendinimo ir ypač šių reikalavimų 8.4 punkto nuostatų įgyvendinimo taisyklės yra nustatomos pagal šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto numatytus principus.

11. Importuojant šių reikalavimų 1 punkte paminėtus gyvūnus, jie turi:

11.1. būti registruoti kilmės knygose ar registruose, tvarkomuose institucijos, įtrauktos į šių reikalavimų 7 punkte paminėtą sąrašą;

11.2. turėti kilmės ar zootechninį pažymėjimą, išduotą sutinkamai su šių reikalavimų 24 punkte minima procedūra;

11.3. turėti atitinkamus dokumentus, įrodančius, kad jie bus įtraukti į Lietuvos Respublikoje registruotą kilmės knygą ar registrą sutinkamai su šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto numatyta tvarka.

12. Importuojant šių reikalavimų 1 punkte paminėtų gyvūnų spermą, ji turi:

12.1. būti paimta iš gyvūno, kuris yra įrašytas kilmės knygose ar registruose, tvarkomuose institucijos, įtrauktos į šių reikalavimų 7 punkte paminėtą sąrašą;

12.2. būti paimta iš gyvūno, kuriam atliekama produktyvumo kontrolė ir genetinės vertės nustatymas sutinkamai su šių reikalavimų 24 punkte minimos komisijos numatoma tvarka;

12.3. turėti kilmės ar zootechninį pažymėjimą, išduotą sutinkamai su šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto nustatyta tvarka.

13. Importuojant šių reikalavimų 1 punkte paminėtų gyvūnų kiaušialąstes, jos turi:

13.1. būti paimtos iš gyvūno, kuris yra įrašytas kilmės knygose ar registruose, tvarkomuose institucijos, įtrauktos į šių reikalavimų 7 punkte paminėtą sąrašą;

13.2. turėti kilmės ar zootechninį pažymėjimą, išduotą sutinkamai su šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto nustatyta tvarka.

14. Importuojant šių reikalavimų 1 punkte paminėtų gyvūnų embrionus, jie turi:

14.1. būti paimti iš gyvūno, kuris yra įrašytas kilmės knygose ar registruose, tvarkomuose institucijos, įtrauktos į šių reikalavimų 7 punkte paminėtą sąrašą;

14.2. turėti kilmės ar zootechninį pažymėjimą, išduotą sutinkamai su šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto nustatyta tvarka.

15. ES Komisija tinkamai pagrįstu Lietuvos Respublikos prašymu arba savo iniciatyva šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto numatyta tvarka gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių ir embrionų importui iš trečiųjų šalių, atsižvelgdama į tų šalių ypatingą padėtį, gali nustatyti papildomus zootechninius ir genealoginius reikalavimus.

16. Direktyva 91/496/EEB yra taikoma tik šių reikalavimų 1 punkte nurodytoms gyvūnų rūšims.

17. Direktyva 90/675/EEB yra taikoma tik šių reikalavimų 1 punkte nurodytų gyvūnų spermos, kiaušialąsčių ir embrionų importui.

18. Jeigu reikalinga, zootechninio patikrinimo įgyvendinimui turi būti parengtos specialios detaliosios taisyklės remiantis šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto numatoma tvarka.

19. Atsižvelgiant į šių reikalavimų 7 punkte paminėtą sąrašą bei šių reikalavimų 11, 12, 13 ir 14 punktuose išdėstytas sąlygas, patikrinimus vietose daro ES Komisijos ir Lietuvos Respublikos deleguoti ekspertai.

20. Ekspertus patikrinimams skiria ES Komisija Lietuvos Respublikos siūlymu.

21. Patikrinimai atliekami ES vardu, kuri padengia patirtas išlaidas.

22. Pasirengimas tikrinimams bei tikrinimų dažnumas nustatomas vadovaujantis šių reikalavimų 24 punkte minimo komiteto nustatyta tvarka.

23. 77/504/EEB direktyvoje terminas „embrionai“ turi būti keičiamas žodžiais „kiaušialąstės ir embrionai“.

24. Ten, kur turi būti laikomasi šiame punkte nustatytos tvarkos, nuolatinė zootechninė komisija, sudaryta remiantis sprendimu 77/505/EEB, turi elgtis remdamasi taisyklėmis, išdėstytomis 88/661/EEB direktyvos 11 straipsnyje.

 

______________