LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

N U T A R I M A S

 

DĖL Lietuvos Respublikos VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO 2011–2012 metų politikos NUOSTATŲ patvirtinimo

 

2011 m. sausio 12 d. Nr. 10

Vilnius

 

Vadovaudamasi Valstybės ilgalaikės raidos strategija, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. IX-1187 (Žin., 2002, Nr. 113-5029), ir įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008–2012 metų programą, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2008 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. XI-52 (Žin., 2008, Nr. 146-5870), Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Patvirtinti Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo 2011–2012 metų politikos nuostatas (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRĖ, PAVADUOJANTI

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRĄ                                                  RASA JUKNEVIČIENĖ

 

_________________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2011 m. sausio 12 d.

nutarimu Nr. 10

 

Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo 2011–2012 metų politikos nuostatos

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vystomojo bendradarbiavimo politika – neatsiejama išsivysčiusių valstybių užsienio politikos dalis. Jos tikslai – prisidėti prie pasaulinių skurdo mažinimo besivystančiose valstybėse pastangų, pagrįstų tvariu ekonominiu, socialiniu ir aplinką tausojančiu šių valstybių vystymusi, siekiant jas integruoti į pasaulio ekonomiką.

2. Vystomojo bendradarbiavimo politika – sudėtinė Lietuvos užsienio politikos dalis. Jos tikslas – paremti tvarų, nešališką ir visuotinį žmogiškąjį ir socialinį valstybių partnerių vystymąsi. Žmogaus teisių, lyčių lygybės, demokratijos, įstatymų viršenybės ir gero valdymo skatinimas – neatsiejama šios politikos dalis.

3. Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politika grindžiama principais, tikslais ir įsipareigojimais, kylančiais iš Jungtinių Tautų Tūkstantmečio deklaracijos (2000 metai), Lietuvos narystės Europos Sąjungoje, atsižvelgiant į pasaulinių vystymosi procesų ir krizių keliamus iššūkius.

4. Šiame teisės akte vartojamos sąvokos:

Bendroji biudžeto parama – finansinė parama, pervedama į valstybės partnerės, vykdančios skurdo mažinimo programą, biudžetą.

Daugiašalė parama – Lietuvos privalomieji ir savanoriški įnašai, įskaitant įnašus į Europos plėtros fondą ir dalį įmokų į ES biudžetą, ar dalyvavimas įgyvendinant projektus ir programas, koordinuojamus ir vykdomus tarptautinių organizacijų ir institucijų.

Dvišalė parama – iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansuojama parama valstybės partnerės vyriausybei, atsižvelgiant į jos poreikius.

Europos plėtros fondas – pagrindinė Europos Sąjungos paramos teikimo Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno (toliau – AKR) valstybėms, pasirašiusioms 2000 metų Europos Sąjungos ir AKR valstybių bendradarbiavimo susitarimą (Kotonu sutartį), priemonė.

Oficiali parama vystymuisi – iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansuojama parama valstybėms, įtrauktoms į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos Paramos vystymuisi komiteto sudaromą paramos gavėjų sąrašą, ir įmokos tarptautinėms vystomojo bendradarbiavimo organizacijoms arba tarptautinių organizacijų vystomojo bendradarbiavimo struktūriniams padaliniams.

Sektorinė biudžeto parama – finansinė parama valstybės partnerės biudžetui, nurodant lėšų naudojimo sektorines veiklas.

Techninė parama – negrąžintina parama, kurią Lietuva teikia finansuodama mokymo, gerosios patirties perdavimo, gyvenimo ir verslo sąlygų gerinimo, infrastruktūros ir kitus projektus ir programas, kurių tikslas – skatinti valstybės partnerės ekonominį ir socialinį vystymąsi.

Tvarus vystymasis – visuotinės gerovės siekimas derinant ekonominio ir socialinio vystymosi ir aplinkos apsaugos politiką.

Valstybė donorė – valstybė, teikianti paramą besivystančioms valstybėms.

Valstybė partnerė – paramą gaunanti besivystanti valstybė.

 

II. LIETUVOS RESPUBLIKOS VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO POLITIKOS MISIJA

 

5. Lietuva yra sukaupusi vertingą teisinės valstybės kūrimo, demokratijos stiprinimo, žmogaus teisių apsaugos, lyčių lygybės, perėjimo prie rinkos ekonomikos ir eurointegracijos patirtį, kurią perduoda ją perimti pageidaujančioms reformas vykdančioms besivystančioms valstybėms.

6. Aktyvi vystomojo bendradarbiavimo politika stiprina Lietuvos vaidmenį regione, Jungtinių Tautų sistemoje, Europos Taryboje, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje, Pasaulio prekybos organizacijoje, kitose tarptautinėse organizacijose ir institucijose.

7. Vykdydama vystomojo bendradarbiavimo politiką, Lietuva aktyvina regioninį ir tarpregioninį bendradarbiavimą, plėtoja dvišalius ir daugiašalius santykius, stiprina politinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius su įvairiomis valstybėmis, gerina savo įvaizdį pasaulyje.

8. Vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimas atveria naujas galimybes Lietuvos ūkio subjektams ir sukuria palankią Lietuvos įmonių veiklos valstybėse partnerėse aplinką.

9. Įgyvendindama nacionalinę vystomojo bendradarbiavimo politiką, Lietuva remia nevyriausybines organizacijas, padeda stiprinti jų gebėjimus, siekia, kad jos aktyviai prisidėtų prie vystomojo bendradarbiavimo politikos vykdymo.

10. Parama švietimui apie tvarų vystymąsi, Lietuvos ir valstybių partnerių visuomenės informavimas apie vystomojo bendradarbiavimo svarbą, tikslus ir įgyvendinamus projektus – svarbi Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo misijos dalis.

 

III. LIETUVOS RESPUBLIKOS VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO POLITIKOS TIKSLAI

 

11. Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politikos tikslai:

11.1. prisidėti prie Jungtinių Tautų patvirtintų Tūkstantmečio vystymosi tikslų įgyvendinimo;

11.2. prisidėti prie demokratijos, saugumo ir stabilumo erdvės plėtojimo, ypač kaimyniniuose regionuose, pokonfliktinėse zonose ar regionuose;

11.3. stiprinti politinius, ekonominius, socialinius ir kultūrinius ryšius su regiono valstybėmis.

 

IV. LIETUVOS RESPUBLIKOS VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO POLITIKOS PRINCIPAI

 

12. Vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimas Lietuvoje grindžiamas Lietuvos vidaus ir užsienio politikos prioritetais, Europos Sąjungos išorinės politikos gairėmis, Jungtinių Tautų Tūkstantmečio vystymosi tikslais ir šiais principais:

12.1. partnerystės su valstybe partnere, tarptautine valstybių donorių bendruomene, nevyriausybinėmis organizacijomis Lietuvoje ir užsienyje;

12.2. valstybės partnerės atsakomybės – pagrindinio vaidmens valstybei partnerei skyrimo paramos planavimo, įgyvendinimo ir vertinimo procese, atsižvelgiant į jos prioritetus ir perduodant jai atsakomybę už paramos veiksmingumą ir naudą;

12.3. solidarumo – pasaulio bendruomenės pastangų įgyvendinti Tūkstantmečio vystymosi tikslus palaikymo;

12.4. paramos teikimo ir naudojimo veiksmingumo, skaidrumo ir atskaitingumo;

12.5. koordinavimo ir papildomumo – valstybių donorių bendradarbiavimo įgyvendinant bendras daugiametes programas, paramos teikimo papildant ir derinant pavienių valstybių donorių veiklą ir taip užtikrinant optimalų žmogiškųjų ir finansinių išteklių naudojimą;

12.6. suderinamumo – nuoseklaus kiekvienos srities politikos atsižvelgimo į vystomojo bendradarbiavimo tikslus;

12.7. naudojimasis Lietuvos sukaupta patirtimi, lyginamaisiais pranašumais teikiant paramą.

 

V. Lietuvos RESPUBLIKOS Paramos TEIKIMO Geografija

 

13. Atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos užsienio politikos prioritetus ir santykių su Rytų kaimynais patirtį, Lietuva vystomojo bendradarbiavimo politikos klausimais pirmiausiai bendradarbiauja su šiomis valstybėmis:

13.1. Europos Sąjungos Rytų partnerystės valstybėmis: Armėnijos Respublika, Azerbaidžano Respublika, Baltarusijos Respublika, Gruzija, Moldovos Respublika, Ukraina;

13.2. Afganistano Islamo Respublika.

14. Pagal galimybes Lietuva teikia paramą ir kitoms besivystančioms valstybėms.

 

VI. LIETUVOS RESPUBLIKOS Paramos TEIKIMO SEKTORIAI IR PRIEMONĖS

 

15. Vadovaudamasi patirtimi, kurią įgijo pereidama prie demokratinio valdymo, rinkos ekonomikos ir integruodamasi į tarptautines organizacijas, Lietuva teikia visų pirma šių sričių paramą:

15.1. demokratijos stiprinimo, žmogaus teisių, taip pat ir lyčių lygybės, gero valdymo ir įstatymo viršenybės;

15.2. sveikatos priežiūros ir socialinės apsaugos, taip pat ir paramą moterims kaip socialinei grupei;

15.3. administracinių gebėjimų stiprinimo;

15.4. ekonomikos ir prekybos plėtros;

15.5. eurointegracijos procesų;

15.6. paramos per kultūrą, švietimą, mokslą, kultūros paveldo išsaugojimą;

15.7. aplinkosaugos ir kovos su klimato kaita.

16. Lietuva gali naudoti šias paramos vystymuisi priemones:

16.1. dvišalę paramą;

16.2. daugiašalę paramą;

16.3. techninę paramą;

16.4. bendrąją biudžeto paramą;

16.5. sektorinę biudžeto paramą;

16.6. pagalbą valstybės partnerės prekybai.

 

VII. Lietuvos Respublikos VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO POLITIKOS KOORDINAVIMAS

 

17. Užsienio reikalų ministerija atsakinga už Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politikos inicijavimą, įgyvendinimą ir koordinavimą, taip pat šio teisės akto XI skyriuje nurodytų priemonių įgyvendinimą.

18. Finansų ministerija atsakinga už Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politikos koordinavimą su tarptautinėmis finansų organizacijomis ir lėšų narystės tarptautinėse finansų organizacijose įnašams sumokėti numatymą Lietuvos Respublikos valstybės biudžete. Savo veiksmus Finansų ministerija derina su Užsienio reikalų ministerija.

19. Kitos Lietuvos Respublikos valstybės institucijos pagal kompetenciją dalyvauja įgyvendinant vystomojo bendradarbiavimo politiką ir derina savo veiksmus su Užsienio reikalų ministerija.

20. Svarbus vaidmuo vykdant Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politiką tenka nevyriausybinėms organizacijoms ir savivaldybių institucijoms, Respublikos Prezidento, Lietuvos Respublikos Seimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės bendradarbiavimui ir visuomenės informavimui apie vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimą.

 

VIII. LIETUVOS Respublikos VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO POLITIKOS ĮGYVENDINIMO FINANSAVIMAS

 

21. Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimas finansuojamas iš Užsienio reikalų ministerijai patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų. Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimas gali būti finansuojamas ir iš kitoms valstybės institucijoms patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų, savivaldybių biudžetų lėšų.

22. Lietuva, įgyvendindama 2005 m. birželio 16–17 d. Europos Sąjungos Vadovų Tarybos sprendimus dėl oficialios paramos vystymuisi didinimo ir atsižvelgdama į atitinkamą savo biudžeto paskirstymo procesą, sieks, kad oficiali Lietuvos parama vystymuisi iki 2015 metų pasiektų 0,33 procento nacionalinių pajamų.

 

IX. LIETUVOS respublikos VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO POLITIKOS veiksmingumo didinimo PRIEMONĖS

 

23. Didinti Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politikos veiksmingumą siekiama šiomis priemonėmis:

23.1. prisidedant prie Europos Sąjungos vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimo vadovaujantis geriausia Europos Sąjungos valstybių narių šios srities patirtimi;

23.2. vadovaujantis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos Paramos vystymuisi komiteto principais ir metodologija;

23.3. sekant pasaulinės vystomojo bendradarbiavimo politikos permainas ir tendencijas, derinant su jomis Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo politiką;

23.4. koordinuojant vystomojo bendradarbiavimo politiką su Jungtinių Tautų Organizacija, tarptautinėmis finansinėmis institucijomis, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, Pasaulio prekybos organizacijos pagalbos prekybai veikla.

24. Pagalbos veiksmingumą taip pat didina:

24.1. konsultacijos su kitomis valstybės institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir savivaldybių institucijomis dėl paramos vystymuisi teikimo geografijos ir sričių;

24.2. suinteresuotų Lietuvos subjektų didesnis įsitraukimas į vystomojo bendradarbiavimo projektų įgyvendinimą;

24.3. Lietuvos nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas su panašiomis nevyriausybinėmis vystomojo bendradarbiavimo organizacijomis valstybėse donorėse ir partnerėse;

24.4. didesnis Lietuvos visuomenės informuotumas vystomojo bendradarbiavimo ir jo tikslų, Lietuvos vykdomų projektų klausimais, savanoriškos šios srities veiklos ugdymas.

 

_________________