LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2002 M. GRUODŽIO 20 D. ĮSAKYMO NR. 500 „DĖL SPECIFINĖMIS SAVYBĖMIS PASIŽYMINČIŲ ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ ĮREGISTRAVIMO IR SERTIFIKATŲ SUTEIKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2008 m. birželio 5 d. Nr. 3D-312
Vilnius
Pakeičiu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymą Nr. 500 „Dėl specifinėmis savybėmis pasižyminčių žemės ūkio ir maisto produktų įregistravimo ir sertifikatų suteikimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 1-13; 2004, Nr. 65-2317) ir išdėstau jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO
MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ, KAIP GARANTUOTŲ TRADICINIŲ GAMINIŲ, ĮREGISTRAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Įgyvendindama 2006 m. kovo 20 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 509/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų kaip garantuotų tradicinių gaminių (OL 2006 L 93, p. 1),
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 500
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. birželio 5 d. įsakymo Nr. 3D-312 redakcija)
ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ, KAIP GARANTUOTŲ TRADICINIŲ GAMINIŲ, ĮREGISTRAVIMO TAISYKLĖS
Žemės ūkio ir maisto produktų, kaip garantuotų tradicinių gaminių, įregistravimo taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos įgyvendinant 2006 m. kovo 20 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 509/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų, kaip garantuotų tradicinių gaminių (OL 2006 L 93, p. 1), ir 2007 m. spalio 18 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1216/2007, nustatantį išsamias Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų, kaip garantuotų tradicinių gaminių, taikymo taisykles (OL 2007 L 275, p. 3).
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiomis taisyklėmis reglamentuojamas garantuoto tradicinio gaminio nuorodos suteikimas žmonėms vartoti skirtiems žemės ūkio ir maisto produktams, gaminamiems Lietuvoje (toliau – produktai), nurodytiems Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 1 straipsnio 1 dalyje, ir šių nuorodų apsauga.
2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Asmenų grupė – gamintojų arba perdirbėjų bet kokios teisinės formos ar sudėties grupė, kurios narius vienija bendra veikla, susijusi su tuo pačiu žemės ūkio ar maisto produktu.
Garantuoto tradicinio gaminio įregistravimo paraiška (toliau – registravimo paraiška) – visuma dokumentų, kuriuos Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 nustatyta tvarka pateikia asmenų grupė, norinti žemės ūkio ar maisto produkto pavadinimą įtraukti į Europos Komisijos tvarkomą garantuotų tradicinių gaminių (toliau – GTG) registrą.
Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Tarybos reglamente (EB) Nr. 509/2006.
II. REGISTRAVIMO PARAIŠKOS REIKALAVIMAI
3. Jeigu registravimo paraiška susijusi su Lietuvoje gaminamu tradiciniu gaminiu, asmenų grupė (toliau – pareiškėjas), siekdama įregistruoti produkto pavadinimą Europos Komisijos tvarkomame GTG registre, paraišką pateikia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai (toliau – ministerija).
4. Registravimo paraiškoje turi būti nurodyti šie duomenys:
4.2. specifikacija, kurioje pateikta detali informacija, nustatyta Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 6 straipsnio 2 dalyje;
5. Bendrieji registravimo paraiškos reikalavimai:
5.1. visi dokumentai pateikiami lietuvių kalba popierine forma, o tie dokumentai, kurie pagal šių taisyklių 9 ir 11 punktus bus viešai skelbiami ir teikiami Europos Komisijai, ir elektroninėje laikmenoje;
5.2. dokumentai turi būti išspausdinti vienoje A4 formato popieriaus lapo pusėje, įprastiniu šriftu (pvz., Times New Roman), ne mažesnėmis kaip 12 dydžio raidėmis, tarp eilučių 1,5 intervalo. Paraščių (viršutinės, apatinės, kairės ir dešinės) plotis 2,5 cm;
5.3. dokumentų lapai turi būti susegti taip, kad būtų galima lengvai išardyti (nesuklijuoti, nesurišti);
III. REGISTRAVIMO PARAIŠKOS NAGRINĖJIMAS NACIONALINIU LYGIU IR PATEIKIMAS EUROPOS KOMISIJAI
6. Ministerija ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo registravimo paraiškos gavimo datos patikrina, ar paraiška atitinka Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 ir šių taisyklių II skyriaus reikalavimus ir pateikia ją Saugomų nuorodų ekspertų komitetui, patvirtintam Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2004 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. 3D-233 (Žin., 2004, Nr. 65-2316; 2007, Nr. 27-998) (toliau – komitetas). Prireikus, ministerija gali paprašyti pareiškėjo papildyti arba patikslinti paraiškos dokumentus.
7. Komitetas ne vėliau kaip per 2 mėnesius išnagrinėja registravimo paraiškas ir teikia konsultacinio pobūdžio išvadas ministerijai dėl paraiškų pagrįstumo ir atitikimo Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 reikalavimų.
8. Jeigu išvados neigiamos, registravimo paraiška grąžinama pareiškėjui pataisyti arba atmetama, nurodant atmetimo priežastis. Ištaisyta ar papildyta, ji vėl gali būti teikiama ministerijai.
9. Jeigu išvados teigiamos, ministerija registravimo paraiškos specifikaciją skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.
10. Jeigu per 30 kalendorinių dienų nuo registravimo paraiškos paskelbimo iš bet kurio fizinio ar juridinio asmens, turinčio teisėtą interesą ir gyvenančio ar įsisteigusio Lietuvos Respublikos teritorijoje, ministerijoje gaunamas prieštaravimas dėl paraiškos, ministerija kartu su komitetu išnagrinėja jo priimtinumą pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 9 straipsnio 3 dalyje nurodytus kriterijus.
11. Jeigu per 30 kalendorinių dienų nuo registravimo paraiškos paskelbimo prieštaravimas dėl jos negaunamas arba gaunamas prieštaravimas, kuris pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 9 straipsnio 3 dalį yra nepriimtinas, ministerijos valstybės sekretoriaus potvarkiu priimamas palankus sprendimas, kurį ministerija paskelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“, o ministerijos tinklalapyje – specifikaciją, kuria remiantis buvo priimtas palankus sprendimas. Priėmusi palankų sprendimą, ministerija perduoda Europos Komisijai dokumentus, nurodytus Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 7 straipsnio 6 dalyje.
IV. PRIEŠTARAVIMAS REGISTRAVIMO PARAIŠKAI PO JOS PASKELBIMO OFICIALIAJAME LEIDINYJE
13. Europos Komisijai paskelbus Oficialiajame leidinyje informaciją apie kitų valstybių registravimo paraiškas, ministerija šią informaciją paskelbia savo tinklalapyje.
14. fiziniai ar juridiniai asmenys, turintys teisėtą interesą ir gyvenantys ar įsisteigę Lietuvos Respublikos teritorijoje, gali teikti ministerijai pagrįstus prieštaravimus kitų valstybių pateiktoms registravimo paraiškoms per 3 mėnesius nuo informacijos paskelbimo ministerijos tinklalapyje.
15. Išnagrinėjusi prieštaravimą registravimo paraiškai, pasitarusi su komitetu ir nustačiusi, kad pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 9 straipsnio 3 dalį prieštaravimas yra priimtinas, ministerija ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo informacijos paskelbimo Oficialiajame leidinyje dienos pateikia Europos Komisijai pagrįstą pareiškimą.
16. Ministerija, gavusi Europos Komisijos raginimą suinteresuotoms šalims pradėti konsultacijas dėl pateikto prieštaravimo, tariasi su kitos valstybės atsakinga institucija ir ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo raginimo susitarti išsiuntimo dienos informuoja Europos Komisiją apie konsultacijų rezultatus, nurodydama visą susijusią informaciją, kurios pagrindu priimtas tam tikras sprendimas.
V. GTG TURINČIO PRODUKTO SPECIFIKACIJOS PAKEITIMAS
17. Pareiškėjas gali kreiptis į ministeriją su prašymu iš dalies pakeisti GTG turinčio produkto specifikaciją.
18. Specifikacijos pakeitimo paraiškoje nurodomi prašomi pakeitimai ir pateikiamas jų pagrindimas pagal Komisijos reglamento (EB) Nr. 1216/2007 11 straipsnio reikalavimus.
19. Jeigu pakeitimai yra reikšmingi, specifikacijos pakeitimo paraiškai taikomi šių taisyklių II ir III skyrių reikalavimai. Jeigu siūlomi pakeitimai nereikšmingi, ministerijos valstybės sekretoriaus potvarkiu priimamas palankus sprendimas ir apie tai ministerija viešai paskelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“, o ministerijos tinklalapyje paskelbiama pakeista specifikacija. Apie pakeitimus ir jų priežastis ministerija informuoja Europos Komisiją.
VI. KONTROLĖ
20. Pareiškėjas, prieš teikdamas ministerijai registracijos paraišką, pasirenka kompetentingą produkto specifikacijoje apibrėžtų sąlygų įvykdymą kontroliuojančią instituciją: Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ar ministerijos reguliavimo sričiai priklausančią kontrolės instituciją (toliau – kontrolės institucija).
21. Tuo atveju, kai pareiškėjas pasirenka ministerijos reguliavimo sričiai priklausančią kontrolės instituciją, ministerija, prieš teikdama Europos Komisijai registravimo paraišką, vadovaudamasi 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 882/2004 dėl oficialios kontrolės, kuri atliekama siekiant užtikrinti, kad būtų įvertinama, ar laikomasi pašarus ir maistą reglamentuojančių teisės aktų, gyvūnų sveikatos ir gerovės taisyklių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 45 tomas, p. 200), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. lapkričio 20 d. Tarybos Reglamentu (EB) Nr. 1791/2006 (OL 2006 L 363, p. 1), nuostatomis, paskiria ją kontroliuoti produkto specifikacijoje apibrėžtų sąlygų įvykdymą. Apie šios institucijos paskyrimą ministerija informuoja Europos Komisiją.
22. Tikrinimo procedūras, jų dažnumą, GTG vartojimo apribojimus ir kitas priemones nustato kontrolės institucija, suderinusi su ministerija. Tikrinimų išlaidas padengia produkto, įtraukto į GTG registrą, gamintojai.
23. Jeigu kontrolės institucija nustato, kad GTG turintis produktas neatitinka produkto specifikacijos reikalavimų, ji nedelsdama informuoja ministeriją apie neatitikimą ir veiksmus, kurių buvo imtasi siekiant pašalinti neatitikimus.
24. Ministerija, gavusi iš kontrolės institucijos informaciją apie GTG turinčio produkto neatitikimą specifikacijos reikalavimų, gali pareikšti oficialų įspėjimą, laikinai sustabdyti nuorodos naudojimą arba inicijuoti komiteto posėdį, kuriame svarstomas siūlymas Europos Komisijai dėl registracijos panaikinimo pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 10 straipsnio nuostatas.
VII. SKUNDŲ PATEIKIMO TVARKA
26. Ministerija, gavusi kitos valstybės atsakingos institucijos skundą dėl Lietuvoje gaminamo ir turinčio GTG produkto neatitikimo specifikacijos reikalavimų, nedelsdama informuoja kontrolės instituciją.
27. Kontrolės institucija atlieka produkto atitikties įvertinimą ir apie tikrinimo rezultatus informuoja ministeriją.
28. Ministerija kviečia komiteto posėdį, kuriame apsvarsto skundo pagrįstumą ir, remdamasi kontrolės institucijos tyrimo rezultatais, numato būtinus veiksmus. Ministerija informuoja skundą atsiuntusią kitos valstybės atsakingą instituciją apie skundo tyrimo rezultatus ir veiksmus, kurių buvo imtasi.