1979 METŲ TOLIMŲ TARPVALSTYBINIŲ ORO TERŠALŲ PERNAŠŲ KONVENCIJOS PROTOKOLAS DĖL IŠMETAMŲ SIEROS KIEKIŲ IR JŲ TARPVALSTYBINIŲ PERNAŠŲ MAŽINIMO MAŽIAUSIAI 30 PROCENTŲ

 

Šalys,

pasiryžusios įgyvendinti Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvenciją;

susirūpinusios, kad dabar išmetami oro teršalai jų pasiekiamose Europos ir Šiaurės Amerikos dalyse daro didelę žalą didelės ekologinės ir ekonominės svarbos gamtos ištekliams, tokiems kaip miškai, dirvožemis ir vandenys, ir medžiagoms (įskaitant istorinius paminklus) ir tam tikromis aplinkybėmis daro žalingą poveikį žmonių sveikatai;

žinodamos, kad svarbiausi oro teršimo šaltiniai, prisidedantys prie aplinkos rūgštėjimo, yra iškastinio kuro deginimas gaminant energiją ir pagrindiniai įvairių pramonės sektorių technologiniai procesai, taip pat transporto priemonės, iš kurių išmetamas sieros dioksidas, azoto oksidai ir kiti teršalai;

manydamos, kad pirmenybė turėtų būti teikiama išmetamiems sieros kiekiams mažinti, nes tai turės teigiamą įtaką aplinkai, visai ekonominei padėčiai ir žmonių sveikatai;

prisimindamos Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos (EEK) trisdešimt devintojoje sesijoje priimtą sprendimą, kuriame pabrėžiama padidintų pastangų svarba greičiau parengti suderintas nacionalines strategijas ir politikos kryptis EEK regione, kad nacionaliniu lygmeniu būtų veiksmingai sumažinti išmetami sieros kiekiai;

prisimindamos, jog savo pirmojoje sesijoje Konvencijos vykdomoji institucija pripažino būtinybę iki 1993–1995 m. veiksmingai sumažinti bendrą metinį išmetamų sieros junginių ir jų tarpvalstybinių pernašų kiekį ir tokį mažinimą apskaičiuoti pagal 1980 m. lygius;

prisimindamos, jog Daugiašalė konferencija, skirta miškams ir vandenims oro taršos daromos žalos priežastims pašalinti ir prevencijai Europoje (Miunchenas, 1984 m. birželio 24–27 d.), pageidavo, kad Konvencijos vykdomoji institucija skubos tvarka ne vėliau kaip iki 1993 m. priimtų pasiūlymą sudaryti konkretų susitarimą dėl metinių išmetamų sieros kiekių ir jų tarpvalstybinių pernašų mažinimo;

pažymėdamos, kad kelios Konvencijos Susitariančiosios Šalys yra nusprendusios kuo skubiau, ir ne vėliau kaip iki 1993 m., sumažinti valstybių metinį išmetamą sieros kiekį ir jų tarptautines pernašas mažiausiai 30 proc. ir tokį mažinimą apskaičiuoti pagal 1980 m. lygius;

pripažindamos, antra vertus, kad kai kurios Konvencijos Susitariančiosios Šalys, nors ir nėra iš pat pradžių pasirašiusios šio Protokolo, vis dėlto reikšmingai prisidės prie tarpvalstybinių oro teršalų pernašų mažinimo arba dės pastangas, kad būtų išvengta sieros išmetimo, kaip nurodyta dokumente, kuris pridedamas prie vykdomosios institucijos trečiojoje sesijoje priimtos ataskaitos,

susitarė:

 

1 straipsnis

APIBRĖŽTYS

 

Šiame Protokole:

1. Konvencija – Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencija, priimta 1979 m. lapkričio 13 d. Ženevoje.

2. EMEP – Bendradarbiavimo programa tolimų oro teršalų pernašų Europoje monitoringo ir vertinimo srityje.

3. Vykdomoji institucija – Konvencijos vykdomoji institucija, sudaryta pagal Konvencijos 10 straipsnio 1 dalį.

4. Geografinė EMEP taikymo sritis – teritorija, apibrėžta 1979 metų Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencijos protokolo dėl bendradarbiavimo programos tolimų oro teršalų pernašų Europoje monitoringo ir vertinimo srityje (EMEP) ilgalaikio finansavimo, priimto 1984 m. rugsėjo 28 d. Ženevoje, 1 straipsnio 4 dalyje.

5. Šalys, jei kontekste nenustatyta kitaip, – šio Protokolo Šalys.

 

2 straipsnis

PAGRINDINĖS NUOSTATOS

 

Šalys kuo skubiau, bet ne vėliau kaip iki 1993 m., sumažina savo valstybės metinius išmetamus sieros kiekius ir jų tarpvalstybines pernašas mažiausiai 30 proc. ir tokį mažinimą apskaičiuoja pagal 1980 m. lygius.

 

3 straipsnis

TOLESNIS MAŽINIMAS

 

Šalys pripažįsta, kad kiekvienai iš jų savo valstybės lygmeniu reikia ištirti būtinybę, kai aplinkos sąlygos to reikalauja, mažinti išmetamus sieros kiekius ir jų tarpvalstybines pernašas dar labiau nei numatyta 2 straipsnyje.

 

4 straipsnis

PRANEŠIMAI APIE METINIUS IŠMETAMŲ TERŠALŲ KIEKIUS

 

Kiekviena Šalis kasmet vykdomajai institucijai pateikia duomenis apie savo valstybės metinį išmetamą sieros kiekį ir nurodo, kokiu pagrindu jis yra apskaičiuotas.

 

5 straipsnis

TARPVALSTYBINIŲ PERNAŠŲ SKAIČIAVIMAI

 

EMEP gerokai prieš prasidedant vykdomosios institucijos metinėms sesijoms vykdomajai institucijai pateikia kiekvienų praėjusių metų sieros balanso skaičiavimus, taip pat jų tarpvalstybinių pernašų ir sieros junginių nuosėdų geografinėje EMEP taikymo srityje apskaičiavimus, taikydama atitinkamus modelius. Teritorijose už geografinės EMEP taikymo srities ribų taikomi modeliai, kurie atitinka konkrečias jose esančių Šalių aplinkybes.

 

6 straipsnis

NACIONALINĖS PROGRAMOS, POLITIKOS KRYPTYS IR STRATEGIJOS

 

Pagal šią Konvenciją Šalys nedelsdamos parengia programas, politikos kryptis ir strategijas išmetamiems sieros kiekiams ir jų tarpvalstybinėms pernašoms kuo anksčiau, bet ne vėliau kaip iki 1993 m., sumažinti mažiausiai 30 proc. ir apie jas bei apie pažangą siekiant šio tikslo praneša vykdomajai institucijai.

 

7 straipsnis

PROTOKOLO PAKEITIMAI

 

1. Šio Protokolo pakeitimus gali siūlyti bet kuri Šalis.

2. Siūlomi pakeitimai raštu pateikiami Europos ekonominės komisijos vykdomajam sekretoriui, kuris jas persiunčia visoms Šalims. Vykdomoji institucija siūlomus pakeitimus aptaria kitame metiniame posėdyje su sąlyga, kad tokius pasiūlymus Europos ekonominės komisijos vykdomasis sekretorius išsiuntė visoms Šalims mažiausiai prieš devyniasdešimt dienų.

3. Bet koks šio Protokolo pakeitimas priimamas Šalių atstovų bendru sutarimu ir įsigalioja toms Šalims, kurios jį priėmė, devyniasdešimtą dieną po to, kai du trečdaliai Šalių savo pakeitimo priėmimo dokumentus deponuoja depozitarui. Bet kuriai kitai Šaliai pakeitimas įsigalioja devyniasdešimtą dieną po to, kai ta Šalis deponuoja pakeitimo priėmimo dokumentą.

 

8 straipsnis

GINČŲ SPRENDIMAS

 

Kilus ginčui tarp dviejų ar daugiau Šalių dėl šio Protokolo aiškinimo arba taikymo, jos stengiasi rasti sprendimą derybomis arba kitu ginčo šalims priimtinu ginčo sprendimo būdu.

 

9 straipsnis

PASIRAŠYMAS

 

1. Šis Protokolas teikiamas pasirašyti Helsinkyje, Suomijoje, nuo 1985 m. liepos 8 d. iki 1985 m. liepos 12 d., imtinai, Europos ekonominės komisijos valstybėms narėms, taip pat valstybėms, turinčioms Europos ekonominėje komisijoje patariamąjį statusą pagal 1947 m. kovo 28 d. Ekonomikos ir socialinės tarybos nutarimo Nr. 36 (IV) 8 dalį, ir regioninėms ekonominės integracijos organizacijoms, kurias sudaro nepriklausomos Europos ekonominės komisijos valstybės narės, kompetentingos vesti derybas dėl tarptautinių susitarimų šiame Protokole nagrinėjamais klausimais, juos sudaryti ir taikyti, su sąlyga, kad atitinkamos valstybės ir organizacijos yra šios Konvencijos Šalys.

2. Jų kompetencijai priklausančiais klausimais tokios regioninės ekonominės integracijos organizacijos savo vardu naudojasi teisėmis ir vykdo pareigas, kurias šis Protokolas priskiria jų valstybėms narėms. Tokiais atvejais šių organizacijų valstybės narės neturi teisės naudotis tokiomis teisėmis individualiai.

 

10 straipsnis

RATIFIKAVIMAS, PRIĖMIMAS, PATVIRTINIMAS IR PRISIJUNGIMAS

 

1. Šį Protokolą turi ratifikuoti, priimti ar patvirtinti jį pasirašiusios Šalys.

2. Prie šio Protokolo valstybėms ir organizacijoms, nurodytoms 9 straipsnio 1 dalyje, galima prisijungti nuo 1985 m. liepos 13 d.

3. Valstybė ar organizacija, prisijungianti prie šio Protokolo jam įsigaliojus, įvykdo 2 straipsnio reikalavimus vėliausiai iki 1993 m. Tačiau, jeigu prie Protokolo prisijungiama po 1990 m., 2 straipsnio reikalavimus atitinkama Šalis gali įvykdyti vėliau nei 1993 m., bet ne vėliau kaip 1995 m., ir tuomet tokia Šalis atitinkamai įvykdo 6 straipsnio reikalavimus.

4. Ratifikavimo, priėmimo, patvirtinimo ar prisijungimo dokumentai deponuojami Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui, kuris atliks depozitaro funkcijas.

 

11 straipsnis

ĮSIGALIOJIMAS

 

1. Šis Protokolas įsigalioja devyniasdešimtą dieną po to, kai yra deponuojamas šešioliktas ratifikavimo, priėmimo, patvirtinimo arba prisijungimo dokumentas.

2. Kiekvienai 9 straipsnio 1 dalyje nurodytai valstybei ir organizacijai, kuri ratifikuoja, priima arba patvirtina šį Protokolą ar prie jo prisijungia po to, kai deponuojamas šešioliktas ratifikavimo, priėmimo, patvirtinimo ar prisijungimo dokumentas, šis Protokolas įsigalioja devyniasdešimtą dieną po to, kai ta Šalis deponuoja savo ratifikavimo, priėmimo, patvirtinimo ar prisijungimo dokumentą.

 

12 straipsnis

DENONSAVIMAS

 

Praėjus penkeriems metams nuo tos dienos, kai šis Protokolas įsigalioja kuriai nors Šaliai, ta Šalis bet kuriuo metu gali jį denonsuoti pateikdama depozitarui pranešimą raštu. Toks denonsavimas įsigalioja devyniasdešimtą dieną nuo tos dienos, kai depozitaras gauna tokį pranešimą.

 

13 straipsnis

AUTENTIŠKI TEKSTAI

 

Šio Protokolo originalas, kurio tekstai anglų, prancūzų ir rusų kalbomis yra autentiški, deponuojamas Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui.

 

TAI PATVIRTINDAMI, toliau nurodyti tinkamai įgalioti asmenys pasirašė šį Protokolą.

 

PRIIMTA tūkstantis devyni šimtai aštuoniasdešimt penktų metų liepos aštuntą dieną Helsinkyje.

______________