LIETUVOS RESPUBLIKOS  VIDAUS REIKALŲ MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2004 m. LAPKRIČIO 10 d. ĮSAKYMO Nr. 1V-357 „DĖL užsieniečio paso IŠDAVIMO tAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. liepos 20 d. Nr.1V-541

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2004 m. lapkričio 10 d. įsakymą Nr. 1V-357 „Dėl Užsieniečio paso išdavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 168-6195; 2006, Nr. 81-3226; 2009, Nr. 52-2076, Nr. 112-4786; 2010, Nr. 8-401) ir išdėstau jį nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL užsieniečio paso IŠDAVIMO, KEITIMO, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašo PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ (Žin., 2004, Nr. 73-2539) 37 straipsniu:

1. T v i r t i n u Užsieniečio paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Į g a l i o j u:

2.1. Migracijos departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas) – nagrinėti prašymus išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą ir priimti sprendimus dėl užsieniečio paso išdavimo (atsisakymo išduoti) ir keitimo (atsisakymo pakeisti);

2.2. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybą, Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Utenos apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų migracijos skyrius, policijos komisariatų migracijos poskyrius ir grupes (toliau – migracijos tarnybos) – išduoti ir keisti užsieniečio pasą.

3. P a v e d u:

3.1. Migracijos departamento ir policijos įstaigų vadovams – organizuoti ir kontroliuoti šio įsakymo 1 punkte nurodyto tvarkos aprašo vykdymą;

3.2. Policijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos – atsižvelgiant į turimus asignavimus ir migracijos tarnybų poreikius, organizuoti dokumentų registrų ar popieriaus, skirto dokumentų registrams, prašymams išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą spausdinti, ir kitų sąnaudinių bei eksploatacinių medžiagų, kurių reikia migracijos tarnyboms šio įsakymo 1 punkte nurodytam tvarkos aprašui vykdyti, įsigijimą;

3.3. Asmens dokumentų išrašymo centrui prie Vidaus reikalų ministerijos – atsižvelgiant į finansavimą, parengti programines ir technines priemones, susijusias su šio įsakymo 1 punkte nurodyto tvarkos aprašo vykdymu.

4. N u s t a t a u, kad šio įsakymo 1 punkte nurodyto tvarkos aprašo 51 punktas įsigalioja 2013 m. sausio 1 d.“

 

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                 Raimundas Palaitis

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos

Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos

2011-06-21 raštu

Nr. (25.5.2)-3-3809

2011-05-10 raštu

Nr. (6.2) V4-484

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2004 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-357

(Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2011 m. liepos 20 d. įsakymo Nr.1V-541

redakcija)

 

užsieniečio PASO IŠDAVIMO, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsieniečio paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja prašymo išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą (toliau – prašymas išduoti (pakeisti) pasą) pateikimą Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybai, Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ar Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato migracijos skyriui arba policijos komisariato migracijos poskyriui ar grupei (toliau – migracijos tarnyba), prašymo išduoti (pakeisti) pasą priėmimą, pildymą, nagrinėjimą ir sprendimo priėmimą, užsieniečio paso (toliau – pasas) išdavimą ir keitimą, paso įteikimą ir jo galiojimą, paso negaliojimą, negaliojančių pasų naikinimą ir paso paėmimą.

2. Pasas užsienio valstybės piliečiui (toliau – užsienietis) išduodamas Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ (Žin., 2004, Nr. 73-2539) (toliau – Įstatymas) 37 straipsnyje nustatytais pagrindais.

3. Pasas išduodamas neatsižvelgiant į užsieniečio amžių.

4. Pasą turėti nėra privaloma, jis išduodamas užsieniečio prašymu. Paso išdavimas nepakeičia užsieniečio pilietybės.

5. Pasas yra užsieniečiui išduodamas dokumentas, suteikiantis teisę užsieniečiui išvykti iš Lietuvos Respublikos ir grįžti į Lietuvos Respubliką paso galiojimo laikotarpiu.

6. Pasas be galiojančio leidimo laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimo gyventi Europos Bendrijoje, Europos Bendrijų valstybės narės piliečio leidimo gyventi, Europos Sąjungos valstybės narės piliečio šeimos nario leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje ar Europos Bendrijų valstybės narės piliečio leidimo gyventi nuolat (toliau – leidimas gyventi) arba be galiojančios Šengeno ar nacionalinės vizos pase nesuteikia užsieniečiui teisės sugrįžti į Lietuvos Respubliką.

7. Pasą išrašo Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Asmens dokumentų išrašymo centras). Pase duomenys apie užsienietį: vardas (vardai), pavardė, lytis, gimimo data, gimimo vieta, asmens kodas, pilietybė – įrašomi pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro (toliau – Gyventojų registras) duomenis.

8. Aprašo nustatyta tvarka išduotas pasas užsieniečio prašymu gali būti pakeistas, jeigu yra Įstatymo 37 straipsnyje nustatyti paso išdavimo pagrindai ir jeigu:

8.1. užsienietis pakeičia asmens duomenis;

8.2. pase yra netikslių įrašų;

8.3. išnaudoti vizoms skirti lapai;

8.4. pasas tapo netinkamas naudoti;

8.5. pasibaigė paso galiojimo laikas. Pasas gali būti pakeistas ir tuo atveju, jeigu iki paso galiojimo laiko pabaigos liko mažiau nei 6 mėnesiai.

9. Prašymą išduoti (pakeisti) pasą priima, pasą išduoda ir keičia migracijos tarnyba, kurios aptarnaujamoje teritorijoje užsienietis yra deklaravęs gyvenamąją vietą arba yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (toliau – gyvenamosios vietos migracijos tarnyba).

10. Prašymas išduoti (pakeisti) pasą ir kartu pateikti dokumentai turi būti išnagrinėti ir, jeigu yra Įstatymo 37 straipsnyje nustatyti paso išdavimo pagrindai, pasas turi būti išduotas ar pakeistas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo visų reikiamų dokumentų, nurodytų Aprašo 14 punkte, ir nuotraukų, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, priėmimo gyvenamosios vietos migracijos tarnyboje dienos.

11. Pasas išduodamas ir keičiamas užsieniečio turimo galiojančio leidimo gyventi galiojimo laikotarpiui, bet ne trumpiau kaip 3 mėnesiams ir ne ilgiau kaip 5 metams, o jeigu laikinai negalima nuskaityti jokių užsieniečio pirštų atspaudų – ne ilgiau kaip 1 metams.

12. Aprašo nuostatos netaikomos Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių piliečiams.

 

II. PrašymO išduoti (pakeisti) pasą pateikimas

 

13. Prieš pateikdamas prašymą išduoti (pakeisti) pasą, užsienietis privalo sumokėti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliavą už paso išdavimą ar keitimą (toliau – valstybės rinkliava).

Šis reikalavimas netaikomas užsieniečiams, kurie pagal Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymą (Žin., 2000, Nr. 52-1484) (toliau – Rinkliavų įstatymas) yra atleidžiami nuo valstybės rinkliavos mokėjimo. Jeigu užsienietis pagal Rinkliavų įstatymą atleidžiamas nuo valstybės rinkliavos, jis privalo pateikti dokumentus, patvirtinančius aplinkybes, dėl kurių jis nuo šios rinkliavos atleidžiamas.

14. Pasui gauti ar pakeisti užsienietis gyvenamosios vietos migracijos tarnybai turi pateikti:

14.1. nustatytos formos prašymą išduoti (pakeisti) pasą (Aprašo 1 priedas);

14.2. laisvos formos išsamų paaiškinimą dėl objektyvių priežasčių, kliudančių gauti galiojantį užsienio valstybės piliečio pasą ar jį atitinkantį kelionės dokumentą (toliau – kelionės dokumentas) iš savo kilmės valstybės kompetentingų įstaigų, ir / ar dokumentus, patvirtinančius, kad negali gauti kelionės dokumento iš savo kilmės valstybės kompetentingų įstaigų;

14.3. laisvos formos išsamų paaiškinimą dėl kelionės dokumento pametimo ar sunaikinimo aplinkybių ir / ar dokumentus, patvirtinančius kelionės dokumento pametimą ar sunaikinimą, jeigu kelionės dokumentas pamestas ar sunaikintas;

14.4. galiojantį leidimą gyventi (turi galioti ne trumpiau nei 4 mėnesius);

14.5. negaliojantį kelionės dokumentą, jei jį turi;

14.6. pasą, kai jį keičia;

14.7. jeigu pasą prašo išduoti vietoj prarasto paso – laisvos formos išsamų paaiškinimą dėl paso praradimo aplinkybių ir / ar dokumentus, patvirtinančius paso praradimą.

15. Jeigu užsienietis iki vienų metų amžiaus nedalyvauja pateikiant jo dokumentus pasui gauti ar pakeisti arba jeigu nėra techninės galimybės nuskaityti užsieniečio veido atvaizdą biometrinių duomenų registravimo įranga, arba užsienietis pageidauja, kad jo veido atvaizdas būtų nuskaitytas iš nuotraukos, tai pasui gauti ar pakeisti užsienietis arba užsieniečio iki vienų metų amžiaus dokumentus pasui gauti ar pakeisti pateikiantis asmuo gyvenamosios vietos migracijos tarnybai turi pateikti dvi tapačias (iš to paties negatyvo) užsieniečio amžių atitinkančias nuotraukas (kitoje pusėje aiškiai užrašoma užsieniečio vardas (-ai) ir pavardė), kurios turi atitikti Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 569 (Žin., 2002, Nr. 119-5362; 2006, Nr. 93-3657).

16. Aprašo 14 punkte nurodytus dokumentus ir nuotraukas, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, užsienietis gyvenamosios vietos migracijos tarnybai pateikia asmeniškai atvykęs, išskyrus Aprašo 18, 19 ir 20 punktuose nurodytus atvejus. Jeigu pateikiami ne visi Aprašo 14 punkte nurodyti dokumentai arba nepateikiamos nuotraukos, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, tai pateikti dokumentai (ir nuotraukos, jeigu jos buvo pateiktos) grąžinami užsieniečiui, žodžiu paaiškinama, kodėl jie grąžinami ir ko reikia, kad dokumentai būtų priimti.

17. Jeigu užsienietis pasui gauti ar pakeisti pateikia leidimą gyventi, kuris galioja trumpiau nei 4 mėnesius, ar nebetinkamą naudoti leidimą gyventi arba pasą keičia Aprašo 8.1 ar 8.2 punkte nurodytu pagrindu, tai Aprašo 14 punkte nurodyti dokumentai ir nuotraukos, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, priimami tik po to, kai pakeičiamas leidimas gyventi ir kai duomenys apie užsienietį yra pakeisti ar patikslinti Gyventojų registre.

Užsienietis, kurio turimas leidimas gyventi galioja trumpiau nei 4 mėnesius arba yra nebetinkamas naudoti, teisės aktų nustatyta tvarka pateikdamas prašymą įforminti leidimą gyventi, kartu gali pateikti dokumentus pasui gauti ar pakeisti, jeigu jo duomenys (vardas (-ai), pavardė, gimimo data, gimimo vieta, asmens kodas, lytis) Gyventojų registre yra tikslūs ir jeigu Aprašo 22.5.10 punkte nustatytais atvejais nereikia nuskaityti jo pirštų atspaudų. Prašymas išduoti (pakeisti) pasą laikomas priimtu ir pradedamas nagrinėti tik išrašius naują leidimą gyventi.

18. Užsieniečio iki 18 metų dokumentus pasui gauti ar pakeisti ir nuotraukas, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, pateikia vienas iš tėvų (įtėvių) (toliau – tėvai), pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, arba globėjas (rūpintojas) ar socialinės globos įstaigos atstovas, pateikęs paskyrimą globėju (rūpintoju) ar atstovavimą patvirtinančius dokumentus ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Jeigu vaiko tėvai išsituokę arba gyvena skyrium, užsieniečio iki 18 metų dokumentus pasui gauti ar pakeisti ir nuotraukas, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, pateikia tas iš tėvų, su kuriuo vaikas gyvena (vaiko gyvenamoji vieta nustatyta tėvų susitarimu arba teismo), pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Jeigu nei vienas iš tėvų, nei globėjas (rūpintojas), nei socialinės globos įstaigos atstovas užsieniečio iki 18 metų dokumentų pasui gauti ar pakeisti ir nuotraukų, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, nepateikia, tai atsižvelgus į vaiko interesus pasas užsieniečiui iki 18 metų gali būti išduotas ar pakeistas tarpininkaujant valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai. Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos tarpininkavimo dokumente turi būti nurodytos priežastys, dėl kurių nė vienas iš tėvų arba globėjas (rūpintojas) ar socialinės globos įstaigos atstovas negali pateikti dokumentų pasui gauti ar pakeisti, ir įvardytas vaiko interesams atstovaujantis asmuo. Šis asmuo, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pateikia užsieniečio iki 18 metų dokumentus dėl paso gavimo ar pakeitimo ir nuotraukas, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina.

Pateikiant dokumentus dėl paso išdavimo ar pakeitimo užsieniečiui nuo 1 iki 18 metų, turi dalyvauti ir šis užsienietis.

19. Neveiksnaus (ribotai veiksnaus) užsieniečio dokumentus pasui gauti ar pakeisti ir nuotraukas, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, pateikia jo globėjas (rūpintojas), pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir paskyrimą globėju (rūpintoju) patvirtinantį dokumentą.

Pateikiant dokumentus dėl paso išdavimo ar pakeitimo neveiksniam (ribotai veiksniam) užsieniečiui, turi dalyvauti ir šis užsienietis.

20. Užsieniečio, kuris dėl fizinės negalios negali pats atvykti į gyvenamosios vietos migracijos tarnybą pateikti dokumentų pasui gauti ar pakeisti, šiuos dokumentus ir nuotraukas, kai jas Aprašo 15 punkte nustatytais atvejais pateikti būtina, pateikia jo įgaliotas asmuo, kartu jis pateikia notarine ar jai prilyginta forma patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

21. Užsieniečio, kuris dėl neveiksnumo ar fizinės negalios negali pats atvykti į gyvenamosios vietos migracijos tarnybą, asmens tapatybę ir parašą Aprašo nustatyta tvarka turi patvirtinti ir pagal Prašymų asmens dokumentams išduoti, pakeisti, įforminti registravimo, užsakymų asmens dokumentams išrašyti formavimo ir duomenų apie asmens dokumentų galiojimą tvarkos aprašo, patvirtinto Asmens dokumentų išrašymo centro direktoriaus 2009 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. 1-26 (Žin., 2009, Nr. 74-3051) (toliau – Prašymų registravimo tvarkos aprašas), reikalavimus nuskaityti užsieniečio biometrinius duomenis turi nuvykęs pas užsienietį įgaliotas migracijos tarnybos valstybės tarnautojas.

 

III. prašymo išduoti (pakeisti) pasą PRIĖMIMAS ir pildymas

 

22. Dokumentus pasui gauti ar pakeisti priimantis migracijos tarnybos valstybės tarnautojas privalo:

22.1. įvertinti, ar užsieniečio pateiktas leidimas gyventi ir / ar pasas priklauso tam užsieniečiui ir ar juose nėra klastojimo požymių. Jeigu abejojama dėl pateikto leidimo gyventi ar paso tikrumo, tai šis leidimas gyventi ar pasas iš užsieniečio paimamas ir perduodamas kriminalistinius dokumentų tyrimus atliekančiai įstaigai;

22.2. įsitikinti užsieniečio, kuriam pasas išduodamas ar keičiamas, tapatybe, sutikrindamas jo išvaizdą su jo veido atvaizdu Gyventojų registre, o duomenis, įrašytus jo pateiktuose dokumentuose pasui gauti ar pakeisti, sutikrinti su duomenimis apie šį užsienietį, esančiais Gyventojų registre. Jeigu Gyventojų registre nėra užsieniečio veido atvaizdo, migracijos tarnybos valstybės tarnautojas privalo sutikrinti užsieniečio išvaizdą su jo nuotrauka (veido atvaizdu) pateiktuose dokumentuose;

22.3. jei užsienietis pagal Rinkliavų įstatymą nėra atleidžiamas nuo valstybės rinkliavos ir nepateikia sumokėtos valstybės rinkliavos mokamojo pavedimo su banko žyma ar kvito (toliau – kvitas) – patikrinti Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija) informacinėje sistemoje, ar užsienietis yra sumokėjęs valstybės rinkliavą;

22.4. kompiuteryje pagal Gyventojų registro duomenis užpildyti prašymo išduoti (pakeisti) pasą 1–8a eilutes;

22.5. Prašymų registravimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka:

22.5.1. registruoti prašymą išduoti (pakeisti) pasą asmens dokumentų išrašymo sistemoje. Prašymo išduoti (pakeisti) pasą tam skirtoje vietoje asmens dokumentų išrašymo sistemos priemonėmis suformuojamas registracijos numeris, data ir pasą išduodančios ar keičiančios migracijos tarnybos numeris, kuris turi atitikti numerį, įrašomą pase pagal Prašymų registravimo tvarkos apraše nustatytą dokumentą išdavusios įstaigos žymą asmens dokumente. Migracijos tarnyboje prašymo išduoti (pakeisti) pasą registracijos numeris kasmet pradedamas formuoti nuo Nr. 1. Prašymas išduoti (pakeisti) pasą asmens dokumentų išrašymo sistemos priemonėmis įtraukiamas į Prašymų išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą registrą (Aprašo 2 priedas). Prašymų išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą registras išspausdinamas ataskaitinio laikotarpio pabaigoje;

22.5.2. ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos tam skirtoje vietoje nurodyti atitinkamą (-us) paso išdavimo ar keitimo priežasties (priežasčių) kodą (-us) pagal Prašymų registravimo tvarkos apraše nustatytas asmens dokumentų išdavimo ir keitimo priežastis;

22.5.3. jeigu užsienietis įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą – ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 8b eilutę, įrašyti užsieniečio nurodytos gyvenamosios vietos adresą ir pažymėti langelį „Įtrauktas į neturinčių gyvenamosios vietos asmenų apskaitą“;

22.5.4. ekraninėje prašymo išduoti (pakeisti) pasą formoje pažymėti langelį, atitinkantį šio prašymo 9 eilutę, nurodyti, kokį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą užsienietis pateikė, įrašyti pateikto dokumento seriją, numerį, išdavimo datą, taip pat įrašyti datą, iki kurios galioja pateiktas dokumentas, bei jį išdavusios įstaigos pavadinimą, o jeigu užsienietis pasą prarado – pažymėti atitinkamą langelį;

22.5.5. ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 10 eilutę, pažymėti, ar sumokėta valstybės rinkliava, įrašyti jos dydį ir sumokėjimo datą, o jeigu užsienietis pagal Rinkliavų įstatymą atleidžiamas nuo valstybės rinkliavos – dokumento, patvirtinančio atleidimą nuo valstybės rinkliavos, duomenis: dokumento pavadinimą, numerį, išdavimo datą ir jį išdavusios įstaigos pavadinimą;

22.5.6. ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 11 eilutę, nurodyti, kas pateikia prašymą išduoti (pakeisti) pasą, ir įrašyti šį prašymą pateikiančio asmens vardą, pavardę ir pateikimo datą, o jeigu prašymą išduoti (pakeisti) pasą pateikia Aprašo 18, 19 ar 20 punkte nurodytas asmuo – ir jo asmens kodą. Aprašo 18, 19 ar 20 punkte nurodyto asmens pateiktų dokumentų duomenys nurodomi ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 16 eilutę;

22.5.7. ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 12 eilutę, įrašyti savo pareigas, vardą, pavardę ir datą;

22.5.8. ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 16 eilutę, įrašyti, kad:

22.5.8.1. užsienietis informuotas apie tai, kad, nesumokėjus valstybės rinkliavos, pasas nebus išrašytas, jei užsienietis pagal Rinkliavų įstatymą nėra atleidžiamas nuo valstybės rinkliavos ir nepateikia kvito, o Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinėje sistemoje nėra duomenų apie sumokėtą valstybės rinkliavą;

22.5.8.2. užsienietis pageidauja susigrąžinti keičiamą pasą, jeigu užsienietis to pageidauja;

22.5.8.3. užsienietis prašo grąžinti negaliojantį pasą Nr. _____ ir nepažymėti psl. __, nes jame yra galiojanti (-is) _______ valstybės viza ar leidimas gyventi, jeigu pakeisti pateiktame pase yra galiojanti užsienio valstybės viza ar leidimas gyventi užsienio valstybėje ir užsienietis pageidauja, kad paso puslapis, kuriame yra viza ar leidimas gyventi, nebūtų pažymėtas kaip negaliojantis;

22.5.8.4. užsieniečio iki vienų metų amžiaus asmens tapatybę ir tai, kad pateiktos nuotraukos yra šio užsieniečio, patvirtina prašymą išduoti (pakeisti) pasą pateikiantis asmuo, jeigu užsienietis iki vienų metų amžiaus nedalyvauja pateikiant jo dokumentus pasui gauti ar pakeisti;

22.5.9. nuskaityti užsieniečio veido atvaizdą. Jeigu užsienietis pateikia nuotrauką, veido atvaizdas suformuojamas iš nuotraukos;

22.5.10. nuskaityti užsieniečio pirštų atspaudus. Nuskaitomi tik užsieniečio nuo 12 metų amžiaus dešinės ir kairės rankų pirštų (smilių) atspaudai. Jeigu užsienietis šių pirštų neturi arba dėl medicininių priežasčių negalima nuskaityti jų atspaudų, tai nuskaitomi paeiliui kitų pirštų – didžiųjų, bevardžių arba nykščių – atspaudai, o ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo formos 16 eilutę, nurodoma, dėl kokių priežasčių nenuskaityti smilių atspaudai. Jei dėl užsieniečio fizinės negalios negalima nuskaityti jokių užsieniečio pirštų atspaudų ir tai yra nuolatinė būklė, tai pažymima ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo formos 16 eilutę, ir nurodomos priežastys. Pasas tokiu atveju išduodamas be jame elektroniniu būdu fiksuotų pirštų atspaudų. Kai laikinai negalima nuskaityti jokių užsieniečio pirštų atspaudų, išduodamas pasas be pirštų atspaudų, galiojantis ne ilgiau kaip 1 metus. Ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo formos 16 eilutę, nurodoma, dėl kokių priežasčių laikinai nenuskaityti pirštų atspaudai, ir pažymima, kad bus išduodamas pasas be pirštų atspaudų, galiojantis ne ilgiau kaip 1 metus;

22.5.11. duoti užsieniečiui specialiu rašikliu pasirašyti parašui skirtoje vietoje, integruotoje biometrinių duomenų registravimo įrangoje. Užsienietis, kuriam sukako 14 metų, privalo pats pasirašyti migracijos tarnybos valstybės tarnautojo akivaizdoje. Užsieniečio parašui skirtoje vietoje braukiamas brūkšnys, o ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo formos 16 eilutę, nurodoma priežastis, dėl kurios užsienietis nepasirašo, jeigu pasas išduodamas užsieniečiui iki 14 metų, taip pat jei užsienietis nesugeba pasirašyti dėl neveiksnumo ar fizinės negalios;

22.5.12. išspausdinti prašymą išduoti (pakeisti) pasą su užpildytomis 1–12 ir 16 eilutėmis (kai šiose eilutėse daromi įrašai), užsieniečio veido atvaizdu (kai užsienietis nepateikia nuotraukos) ir parašu (kai užsienietis Aprašo nustatyta tvarka turi pasirašyti);

22.6. nesant parengtų reikiamų programinių priemonių atlikti Aprašo 22.5.3 ir 22.5.7 punktuose nurodytus veiksmus ekraninėje prašymo išduoti (pakeisti) pasą formoje – išspausdinto prašymo išduoti (pakeisti) pasą 8b ir 12 eilutėse padaryti Aprašo 22.5.3 ir 22.5.7 punktuose nurodytas žymas ir įrašus;

22.7. duoti užsieniečiui pasitikrinti prašyme išduoti (pakeisti) pasą nurodytus duomenis. Užsienietis, pasitikrinęs šiuos duomenis, pasirašo prašymo išduoti (pakeisti) pasą 11 eilutėje, o jeigu prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje yra padaryti Aprašo 22.5.8 punkte nurodyti įrašai, tai užsienietis pasirašo ir po šiais įrašais. Jeigu užsienietis dėl fizinės negalios nesugeba pasirašyti, prašymo išduoti (pakeisti) pasą 11 eilutėje vietoj užsieniečio parašo braukiamas brūkšnys;

22.8. prašymo išduoti (pakeisti) pasą 12 eilutėje savo parašu patvirtinti užsieniečio, kuriam išduodamas ar keičiamas pasas, tapatybę ir parašą.

23. Jeigu migracijos tarnybai pateikiami dokumentai, kurie buvo pateikti nagrinėjant užsieniečio prašymą išduoti, pakeisti ar pratęsti leidimą gyventi arba ankstesnį užsieniečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir kurie savo informaciniu turiniu nėra pasikeitę, galioja neapibrėžtą laiką ir nėra laikino pobūdžio, tai migracijos tarnybos valstybės tarnautojas šiuos dokumentus sutikrina su jų kopijomis, esančiomis užsieniečio byloje dėl leidimo gyventi išdavimo (toliau – asmens byla), sutikrinimo rezultatus įrašo prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje ir grąžina juos pateikusiam asmeniui.

Leidimas gyventi, negaliojantis kelionės dokumentas, asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai, pasas ir paskyrimą globėju (rūpintoju) ar atstovavimą patvirtinantis dokumentas, sutikrinus duomenis ir, jei būtina, padarius jų kopijas bei patvirtinus jas teisės aktų nustatyta tvarka, grąžinami juos pateikusiam asmeniui. Keičiamas pasas užsieniečiui grąžinamas, iki jam bus išduotas naujas pasas.

Prašymas išduoti (pakeisti) pasą, nepanaudotos nuotraukos, kiti migracijos tarnybai pateikti dokumentai ar jų kopijos, patvirtintos teisės aktų nustatyta tvarka, pridedami prie užsieniečio asmens bylos.

 

IV. prašymo išduoti (pakeisti) pasą nagrinėjimas ir sprendimo priėmimas

 

24. Migracijos tarnybos valstybės tarnautojas, priėmęs dokumentus pasui gauti ar pakeisti, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo šių dokumentų priėmimo dienos:

24.1. patikrina Gyventojų registre duomenis apie užsienietį ir jam išduotus Lietuvos Respublikos asmens dokumentus bei apie užsieniečio gyvenamąją vietą;

24.2. duomenis apie Aprašo 24.1 punkte nurodytą patikrinimą įrašo prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje, nurodo savo vardą, pavardę, datą ir pasirašo arba surašo pažymą apie patikrinimo rezultatus ir prideda ją prie užsieniečio asmens bylos;

24.3. užsieniečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą bei kartu pateiktus dokumentus ir Aprašo 24.2 punkte nurodytą pažymą apie patikrinimo rezultatus, jeigu tokia pažyma buvo surašyta, elektroniniu paštu (nuskaitytus), faksu ar paštu išsiunčia Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas) nagrinėti ir priimti sprendimą.

25. Migracijos departamento valstybės tarnautojas, išnagrinėjęs užsieniečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir kartu pateiktus dokumentus, įvertinęs priežastis, dėl kurių užsienietis negali galiojančio kelionės dokumento gauti iš savo kilmės valstybės kompetentingų įstaigų, nustato, ar gali būti užsieniečiui pasas išduotas ar pakeistas.

Jeigu užsieniečio pateiktų dokumentų nepakanka nustatyti, ar jam pasas gali būti išduotas ar pakeistas, Migracijos departamento valstybės tarnautojas turi teisę paprašyti migracijos tarnybos atsiųsti užsieniečio asmens bylą.

26. Ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo užsieniečio prašymo išduoti (pakeisti) pasą, o jeigu buvo paprašyta atsiųsti užsieniečio asmens bylą – nuo šios bylos gavimo Migracijos departamente dienos priimamas nustatytomis faktinėmis aplinkybėmis ir Lietuvos Respublikos teisės aktų normomis pagrįstas sprendimas:

26.1. išduoti pasą ar jį pakeisti, jeigu užsieniečiui pasas gali būti išduotas ar pakeistas; arba

26.2. atsisakyti išduoti pasą ar jį pakeisti; šiame sprendime nurodoma atsisakymo išduoti ar pakeisti pasą pagrindai, sprendimo apskundimo tvarka ir terminai.

27. Migracijos departamento valstybės tarnautojas Aprašo 26.1 ir 26.2 punktuose nurodytus sprendimus registruoja Sprendimų dėl užsieniečio paso išdavimo ir pakeitimo registre (Aprašo 3 priedas), kuris gali būti formuojamas skaitmeninėje laikmenoje, o Aprašo 26.2 punkte nurodyto sprendimo kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jo priėmimo dienos išsiunčia užsieniečiui.

28. Migracijos departamentui priėmus vieną iš Aprašo 26.1 ir 26.2 punktuose nurodytų sprendimų, šis sprendimas ir lydraščio, su kuriuo Aprašo 26.2 punkte nurodyto sprendimo, jei toks buvo priimtas, kopija išsiųsta užsieniečiui, kopija ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Aprašo 26.1 ar 26.2 punkte nurodyto sprendimo priėmimo dienos išsiunčiami dokumentus pasui gauti ar pakeisti atsiuntusiai migracijos tarnybai pridėti prie užsieniečio asmens bylos, o jeigu dokumentai pasui gauti ar pakeisti Migracijos departamentui buvo pateikti paštu arba jeigu Migracijos departamentui buvo atsiųsta užsieniečio asmens byla, tai pridedami prie dokumentų pasui gauti ar pakeisti arba prie užsieniečio asmens bylos ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Aprašo 26.1 ar 26.2 punkte nurodyto sprendimo priėmimo dienos grąžinami dokumentus pasui gauti ar pakeisti arba asmens bylą atsiuntusiai migracijos tarnybai.

 

V. PASO IŠDAVIMAS IR KEITIMAS

 

29. Migracijos tarnybos valstybės tarnautojas, iš Migracijos departamento gavęs Aprašo 26.1 ar 26.2 punkte nurodytą sprendimą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo šio sprendimo gavimo dienos:

29.1. jei registruojant asmens dokumentų išrašymo sistemoje užsieniečio, kuris pagal Rinkliavų įstatymą nėra atleidžiamas nuo valstybės rinkliavos, prašymą išduoti (pakeisti) pasą, ekraninėje šio prašymo formoje nebuvo padaryta žyma apie sumokėtą valstybės rinkliavą – patikrina Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinėje sistemoje, ar sumokėta valstybės rinkliava, pažymi tai ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 10 eilutę, ir įrašo sumokėtos valstybės rinkliavos dydį ir sumokėjimo datą, o nesant parengtų reikiamų programinių priemonių, tai padaro prašymo išduoti (pakeisti) pasą 10 eilutėje. Jei užsienietis, kuris pagal Rinkliavų įstatymą nėra atleidžiamas nuo valstybės rinkliavos, nesumokėjo nustatyto dydžio valstybės rinkliavos, pasas neišrašomas;

29.2. ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 13 eilutę, pažymi atitinkamą langelį ir įrašo Aprašo 26.1 ar 26.2 punkte nurodytą sprendimą priėmusio Migracijos departamento valstybės tarnautojo pareigas, vardą, pavardę ir sprendimo priėmimo datą;

29.3. jeigu priimtas Aprašo 26.1 punkte nurodytas sprendimas ir įsitikinta, kad užsienietis, kuris pagal Rinkliavų įstatymą nėra atleidžiamas nuo valstybės rinkliavos, sumokėjo nustatyto dydžio valstybės rinkliavą, – pagal Prašymų registravimo tvarkos aprašo reikalavimus suformuoja užsakymą išrašyti pasą ir perduoda jį Asmens dokumentų išrašymo centrui.

30. Iš Asmens dokumentų išrašymo centro gavus išrašytus pasus, migracijos tarnyboje patikrinama, ar nepažeista jų pakuotė. Ne mažiau kaip trijų teritorinės policijos įstaigos valstybės tarnautojų ar darbuotojų (iš jų 1 – migracijos tarnybos) akivaizdoje atplėšiama pasų pakuotė. Atplėšus pakuotę, pasai suskaičiuojami, patikrinama, ar jų numeriai atitinka numerius, nurodytus lydraštyje. Jeigu gautų pasų skaičius bei jų numeriai atitinka nurodytuosius lydraštyje, teritorinės policijos įstaigos valstybės tarnautojai ar darbuotojai tai pažymi lydraštyje ir pasirašo, nurodo savo pareigas, vardą, pavardę ir datą.

31. Nustačius, kad pasų pakuotė pažeista ir / arba trūksta pasų, apie tai nedelsiant informuojamas teritorinės policijos įstaigos vadovas, Asmens dokumentų išrašymo centras ir Migracijos departamentas. Teritorinės policijos įstaigos vadovo pavedimu per 10 dienų nuo išrašytų pasų pakuotės iš Asmens dokumentų išrašymo centro gavimo migracijos tarnyboje dienos dėl nurodytų faktų atliekamas tarnybinis patikrinimas, surašoma jo išvada. Išvados kopija pateikiama Asmens dokumentų išrašymo centrui ir Migracijos departamentui. Migracijos tarnyba dingusius pasus asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbia dingusiais.

32. Iš Asmens dokumentų išrašymo centro gauti išrašytų pasų lydraščiai dedami į bylą pagal dokumentacijos planą.

33. Migracijos tarnybos valstybės tarnautojas, iš Asmens dokumentų išrašymo centro gavęs išrašytą pasą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo paso gavimo dienos:

33.1. užpildo prašymo išduoti (pakeisti) pasą 14 eilutę;

33.2. paso 1 puslapį juodos ar mėlynos spalvos rašikliu, lietuvių kalba, didžiosiomis raidėmis užpildo taip:

33.2.1. eilutėje „UŽSIENIEČIO PASAS GALIOJA VISOSE ŠALYSE, IŠSKYRUS“ braukia brūkšnį;

33.2.2. eilutėje „UŽSIENIEČIO PASAS IŠDUOTAS REMIANTIS“ įrašo užsieniečio turimo galiojančio leidimo gyventi seriją ir numerį;

33.2.3. eilutėje „IŠDAVIMO VIETA“ įrašo migracijos tarnybos pavadinimą ir numerį (skliausteliuose), kuris turi atitikti numerį, įrašomą pase pagal Prašymų registravimo tvarkos apraše nustatytą dokumentą išdavusios įstaigos žymą asmens dokumente;

33.2.4. tam skirtoje vietoje pasirašo ir deda antspaudą su Lietuvos valstybės herbu.

34. Jeigu užsienietis pakeičia leidimą gyventi, paso 1 puslapyje leidimo gyventi serija ir numeris Aprašo 33.2 punkte nustatyta tvarka iš naujo įrašomi perbraukus senus įrašus. Nauji įrašai patvirtinami migracijos tarnybos valstybės tarnautojo parašu ir antspaudu su Lietuvos valstybės herbu.

 

VI. PASO įteikimas ir jo galiojimas

 

35. Užsienietis atsiimti paso pats atvyksta į migracijos tarnybą, kuriai pateikė dokumentus pasui gauti ar pakeisti, išskyrus Aprašo 36 punkte nurodytus atvejus.

36. Pasą gali paimti ir užsieniečio įgaliotas asmuo, pateikęs notarine ar jai prilyginta forma patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Paimti užsieniečio iki 16 metų pasą turi, o užsieniečio nuo 16 iki 18 metų gali vienas iš tėvų, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, globėjas (rūpintojas) ar jų įgaliotas asmuo, socialinės globos įstaigos atstovas arba valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos tarpininkavimo dokumente nurodytas vaiko interesams atstovaujantis asmuo, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir notarine ar jai prilyginta forma patvirtintą įgaliojimą ar atstovavimą patvirtinančius dokumentus. Jeigu vaiko tėvai išsituokę arba gyvena skyrium, paimti užsieniečio iki 16 metų pasą turi, o užsieniečio nuo 16 iki 18 metų gali, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, tas iš tėvų, su kuriuo vaikas gyvena (vaiko gyvenamoji vieta nustatyta tėvų susitarimu arba teismo), arba jo įgaliotas asmuo, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir notarine ar jai prilyginta forma patvirtintą įgaliojimą.

Neveiksnaus (ribotai veiksnaus) užsieniečio pasą, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, paima jo globėjas (rūpintojas) ar jo įgaliotas asmuo, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir notarine ar jai prilyginta forma patvirtintą įgaliojimą.

37. Paso keitimo atveju migracijos tarnyboje atsiimant naują pasą, turi būti pateiktas keičiamas pasas.

38. Jeigu atsiimant naują pasą nepateikiamas keičiamas pasas, tai asmens dokumentų išrašymo sistemoje jis skelbiamas negrąžintu. Tai turi būti pažymėta ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 16 eilutę, o nesant parengtų reikiamų programinių priemonių – prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje.

39. Migracijos tarnyboje atsiimdamas pasą, užsienietis turi pasirašyti prašymo išduoti (pakeisti) pasą 15 eilutėje, patvirtindamas, kad pasą gavo, ir nurodyti jo atsiėmimo datą, o jeigu pasą paima Aprašo 36 punkte nurodytas asmuo, tai šis asmuo nurodo ir savo vardą, pavardę bei asmens kodą.

Jeigu užsienietis dėl fizinės negalios nesugeba pasirašyti, prašymo išduoti (pakeisti) pasą 15 eilutėje vietoj užsieniečio parašo braukiamas brūkšnys, nurodoma paso atsiėmimo data, o prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje – priežastis, dėl kurios užsienietis nepasirašo.

40. Migracijos tarnybos valstybės tarnautojas, įteikiantis užsieniečiui arba Aprašo 36 punkte nurodytam asmeniui išrašytą pasą:

40.1. asmens dokumentų išrašymo sistemoje pažymi, kad pasas užsieniečiui įteiktas, tai patvirtina pažymėdamas ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 15 eilutę, esantį langelį ir nurodydamas datą, kada asmens dokumentų išrašymo sistemoje pažymėta, kad pasas užsieniečiui įteiktas. Pasas pradeda galioti nuo tada, kai apie paso įteikimą pažymima asmens dokumentų išrašymo sistemoje;

40.2. specialiu prietaisu pažymi kaip negaliojantį užsieniečio pateiktą keisti pasą. Pažymėtas kaip negaliojantis pasas, išskyrus keičiamą Aprašo 8.2 punkte nurodytu pagrindu, grąžinamas užsieniečiui arba Aprašo 36 punkte nurodytam asmeniui, jeigu prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje yra užsieniečio parašu patvirtintas įrašas, kad jis pageidauja susigrąžinti keičiamą pasą. Ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 16 eilutę, pažymima, ar negaliojantis pasas grąžintas užsieniečiui;

40.3. jeigu pasą paima Aprašo 36 punkte nurodytas asmuo – padaro šio asmens pateiktų asmens tapatybę ir atstovavimą patvirtinančių dokumentų kopijas, jei šių dokumentų kopijų nėra užsieniečio asmens byloje, patvirtina jas teisės aktų nustatyta tvarka ir šias kopijas bei įgaliojimą ir valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos tarpininkavimo dokumentą prideda prie užsieniečio asmens bylos, o ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 16 eilutę, nurodo Aprašo 36 punkte nurodyto asmens pateiktų dokumentų duomenis;

40.4. ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos langelyje, atitinkančiame šio prašymo 15 eilutę, nurodo, kam įteiktas pasas, ir įrašo asmens, kuriam įteiktas pasas, vardą, pavardę ir paso įteikimo datą, o jeigu pasas įteiktas Aprašo 36 punkte nurodytam asmeniui – ir jo asmens kodą.

41. Nesant parengtų reikiamų programinių priemonių atlikti Aprašo 40.1–40.3 punktuose nurodytus veiksmus ekraninėje prašymo išduoti (pakeisti) pasą formoje, Aprašo 40.1–40.3 punktuose nurodytos žymos ir įrašai padaromi prašymo išduoti (pakeisti) pasą 15 ir 16 eilutėse.

 

VII. PASO NEGALIOJIMAS

42. Pasas negalioja:

42.1. pasibaigus jo galiojimo laikui;

42.2. paskelbus jį negaliojančiu asmens dokumentų išrašymo sistemoje pagal Aprašo 46 punkte nurodytus pagrindus, t. y. į asmens dokumentų išrašymo sistemą įvedus duomenis apie paso negaliojimą;

42.3. užsieniečiui mirus.

43. Mirusio užsieniečio pasas asmens dokumentų išrašymo sistemoje tampa negaliojantis, kai mirties faktas užregistruojamas Gyventojų registre.

44. Mirusio užsieniečio pasas grąžinamas buvusios gyvenamosios vietos arba mirties vietos civilinės metrikacijos įstaigai ar migracijos tarnybai arba Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai užsienio valstybėje (toliau – konsulinė įstaiga).

Civilinės metrikacijos įstaigai grąžintas mirusio užsieniečio pasas teisės aktų nustatyta tvarka perduodamas migracijos tarnybai, o grąžintas konsulinei įstaigai perduodamas Migracijos departamentui su lydraščiu, jame nurodoma užsieniečio vardas (-ai), pavardė, jo mirties įrašo numeris, data ir mirties užregistravimo vieta (gali būti pridedamas šiuos duomenis patvirtinantis dokumentas ar konsulinio pareigūno patvirtinta jo kopija su vertimu į lietuvių kalbą, jeigu tokie dokumentai konsulinei įstaigai buvo pateikti) bei mirusio užsieniečio paso duomenys. Migracijos departamentas užsieniečio mirties faktą patvirtinantį dokumentą ar jo kopiją ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jo gavimo dienos perduoda migracijos tarnybai, kurioje yra užsieniečio asmens byla, o jeigu Gyventojų registre nėra duomenų apie užsieniečio mirtį, tai šio dokumento ar jo kopijos kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka, išsiunčia ir Gyventojų registro tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos duomenims apie užsieniečio mirtį įrašyti į Gyventojų registrą.

45. Jeigu mirusio užsieniečio pasas negrąžintas, asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbiama, kad jis negrąžintas.

Jeigu pasas užsieniečiui buvo neįteiktas dėl jo mirties, pasas turi būti sunaikinamas. Asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbiama, kad jis grąžintas.

46. Pasas paskelbiamas negaliojančiu, jeigu:

46.1. Migracijos departamento direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas priėmė sprendimą, kad pasas išduotas ar pakeistas neteisėtai ir turi būti iš užsieniečio paimamas bei sunaikinamas;

46.2. jis yra suklastotas;

46.3. jis yra prarastas;

46.4. jis yra pakeistas Aprašo 8.1–8.4 punktuose nurodytais pagrindais;

46.5. pasas, iki kurio galiojimo laiko pabaigos liko mažiau nei 6 mėnesiai, yra pakeistas Aprašo 8.5 punkte nurodytu pagrindu;

46.6. užsienietis įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę;

46.7. užsienietis gavo galiojantį kelionės dokumentą;

46.8. panaikintas užsieniečiui išduotas leidimas gyventi;

46.9. pasas, kurio galiojimo laikas ilgesnis nei šeši mėnesiai, per šešis mėnesius nuo jo išrašymo dienos užsieniečiui nebuvo įteiktas;

46.10. užsienietis atsisakė paso;

46.11. užsieniečiui išduotas Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimas gyventi Europos Bendrijoje tampa negaliojantis Įstatymo 56 straipsnio 8 ar 9 punkte nustatytu pagrindu.

47. Jeigu yra pagrindas manyti, kad pasas užsieniečiui išduotas ar pakeistas neteisėtai, migracijos tarnyba, kurioje yra užsieniečio asmens byla, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo, pareiškimo, paklausimo ar pranešimo, kurį nagrinėjant kilo abejonių dėl paso išdavimo ar pakeitimo teisėtumo, gavimo dienos užsieniečio dokumentus pasui gauti ar pakeisti elektroniniu paštu (nuskaitytus), faksu ar paštu išsiunčia Migracijos departamentui, kad jis atliktų patikrinimą paso išdavimo ar pakeitimo aplinkybėms nustatyti. Jeigu Migracijos departamentui pateiktų dokumentų nepakanka šioms aplinkybėms nustatyti, jis turi teisę paprašyti migracijos tarnybos atsiųsti užsieniečio asmens bylą.

Nustatytomis faktinėmis aplinkybėmis ir Lietuvos Respublikos teisės aktų normomis pagrįstą sprendimą dėl paso išdavimo ar pakeitimo teisėtumo Migracijos departamento direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas priima per 1 mėnesį nuo dokumentų pasui gauti ar pakeisti, o jeigu buvo paprašyta atsiųsti užsieniečio asmens bylą – nuo šios bylos gavimo Migracijos departamente dienos.

Sprendimo dėl paso išdavimo ar pakeitimo teisėtumo kopija, patvirtinta teisės aktų nustatyta tvarka, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos išsiunčiama užsieniečiui, jeigu žinoma šio asmens gyvenamoji vieta.

Jeigu priimamas sprendimas, kad pasas užsieniečiui išduotas ar pakeistas neteisėtai ir turi būti iš jo paimamas bei sunaikinamas, Migracijos departamentas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo šio sprendimo priėmimo dienos pasą asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbia negaliojančiu ir negrąžintu.

Sprendimas dėl paso išdavimo ar pakeitimo teisėtumo, lydraščio, su kuriuo šio sprendimo kopija išsiųsta užsieniečiui, kopija ir patikrinimo medžiaga išsiunčiama migracijos tarnybai pridėti prie užsieniečio asmens bylos, o jeigu dokumentai pasui gauti ar pakeisti Migracijos departamentui buvo pateikti paštu arba jeigu Migracijos departamentui buvo atsiųsta užsieniečio asmens byla, tai pridedama prie dokumentų, gautų iš migracijos tarnybos, ar prie užsieniečio asmens bylos ir grąžinama dokumentus pasui gauti ar pakeisti arba asmens bylą atsiuntusiai migracijos tarnybai.

48. Užsienietis, kuris gavo Migracijos departamento direktoriaus ar jo įgalioto valstybės tarnautojo priimto sprendimo, kad pasas šiam užsieniečiui išduotas ar pakeistas neteisėtai ir turi būti iš jo paimamas bei sunaikinamas, kopiją arba kuris įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę, gavo galiojantį kelionės dokumentą arba atsisakė paso, taip pat užsienietis, kuriam išduotas Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimas gyventi Europos Bendrijoje tapo negaliojantis Įstatymo 56 straipsnio 8 ar 9 punkte nustatytu pagrindu arba kurio turimas leidimas gyventi panaikintas, turi grąžinti pasą migracijos tarnybai arba konsulinei įstaigai. Konsulinė įstaiga grąžintą pasą perduoda Migracijos departamentui.

49. Aprašo 46.2 punkte nurodytus pasus asmens dokumentų išrašymo sistemoje migracijos tarnyba paskelbia negaliojančiais, kai gauna informaciją apie nustatytą paso klastojimo faktą arba kai nustato, kad rastas, iš kitų institucijų gautas ar užsieniečio pateiktas pasas suklastotas. Jeigu paaiškėja, kad nustatytas paso klastojimo faktas, bet suklastotas pasas kartu nepateikiamas, arba tai, kad pasas suklastotas, nustatoma iš kitų valstybės ar užsienio institucijų gavus šio paso kopiją, tai asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbiama, kad pasas negalioja ir kad jis negrąžintas. Tai, kad pasas suklastotas, asmens dokumentų išrašymo sistemoje turi būti pažymėta ir tuo atveju, jei šioje sistemoje paskelbta, kad šis pasas negalioja dėl kitų priežasčių.

50. Užsienietis, praradęs pasą, laisvos formos raštišką pranešimą apie paso praradimą turi asmeniškai pateikti migracijos tarnybai ar bet kuriai teritorinei policijos įstaigai, o esantis užsienio valstybėje – konsulinei įstaigai. Šiame pranešime užsienietis turi nurodyti paso praradimo aplinkybes ir prarasto paso duomenis (jei juos žino). Teritorinės policijos įstaigos pareigūnas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo apie paso praradimą gavimo dienos turi šį pranešimą perduoti arba elektroniniu paštu (nuskaitytą) ar faksu persiųsti šios įstaigos migracijos tarnybai.

Pranešimai apie paso praradimą dedami į bylą pagal dokumentacijos planą.

51. Pranešimą apie paso praradimą gyvenamosios vietos migracijos tarnybai užsienietis gali perduoti ir elektroniniu būdu, naudodamasis elektroninės valdžios paslauga.

52. Aprašo 46.3 punkte nurodytą pasą asmens dokumentų išrašymo sistemoje migracijos tarnyba ar konsulinė įstaiga paskelbia negaliojančiu ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo apie paso praradimą gavimo dienos. Jeigu konsulinė įstaiga neturi techninių galimybių dirbti su asmens dokumentų išrašymo sistema tiesiogiai (prijungties režimu), tai ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo apie paso praradimą gavimo dienos elektroniniu paštu (nuskaitytą) arba faksu šį pranešimą persiunčia Migracijos departamentui, o Migracijos departamentas, gavęs šį pranešimą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jo gavimo dienos asmens dokumentų išrašymo sistemoje prarastą pasą paskelbia negaliojančiu.

53. Migracijos tarnybai ar Migracijos departamentui gavus rastą pasą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo tokio paso gavimo dienos Gyventojų registre patikrinama, ar rastas pasas yra galiojantis, ir, jeigu nustatoma, kad jis yra negaliojantis (pasibaigęs jo galiojimo laikas ir pan.), tai asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbiama, kad šis pasas negalioja kaip prarastas ir kad jis grąžintas.

Jeigu nustatoma, kad rastas pasas yra galiojantis ir gali būti grąžintas užsieniečiui, tai jis perduodamas užsieniečio gyvenamosios vietos migracijos tarnybai, o ji raštu informuoja užsienietį, kad rastas jo pasas ir kad jis gali atvykti pasiimti paso. Jeigu per 3 mėnesius nuo šio pranešimo išsiuntimo dienos užsienietis, kurio pasas rastas, dėl šio paso atsiėmimo nesikreipia, tai migracijos tarnyba asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbia, kad rastas pasas negalioja kaip prarastas ir kad jis grąžintas.

54. Aprašo 46.4 ir 46.5 punktuose nurodyti pasai asmens dokumentų išrašymo sistemoje automatiškai paskelbiami negaliojančiais nuo tada, kai apie išrašyto naujo paso įteikimą pažymima asmens dokumentų išrašymo sistemoje.

55. Aprašo 46.6–46.8, 46.10 ir 46.11 punktuose nurodytus pasus asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbia negaliojančiais migracijos tarnyba.

56. Aprašo 46.9 punkte nurodytus pasus asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbia negaliojančiais pasą išdavusi migracijos tarnyba, patikrinusi ir įsitikinusi, kad pasas užsieniečiui neįteiktas.

57. Migracijos tarnybai ar Migracijos departamentui gavus negaliojantį pasą, jis specialiu prietaisu pažymimas kaip negaliojantis, o asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbiama, kad pasas grąžintas.

58. Jeigu užsienietis negrąžina negaliojančio paso, tai asmens dokumentų išrašymo sistemoje jis skelbiamas negrąžintu. Jeigu toks pasas grąžinamas vėliau, asmens dokumentų išrašymo sistemoje paskelbiama, kad pasas grąžintas.

59. Jeigu Migracijos departamentas neturi techninių galimybių asmens dokumentų išrašymo sistemoje pasą paskelbti negaliojančiu, grąžintu ar negrąžintu, tai šioje sistemoje pasą negaliojančiu, grąžintu ar negrąžintu paskelbia pasą išdavusi migracijos tarnyba, gavusi Migracijos departamento raštišką prašymą asmens dokumentų išrašymo sistemoje pasą paskelbti negaliojančiu, grąžintu ar negrąžintu.

60. Pasai asmens dokumentų išrašymo sistemoje negaliojančiais, negrąžintais ar grąžintais skelbiami Prašymų registravimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

61. Duomenys apie paso negaliojimą (dėl ko jis nebegalioja, ar jis grąžintas) įrašomi ekraninės prašymo išduoti (pakeisti) pasą formos laukelyje, atitinkančiame šio prašymo 16 eilutę, o nesant parengtų reikiamų programinių priemonių – prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje.

 

VIII. NEGALIOJANČIŲ PASŲ NAIKINIMAS

 

62. Negaliojantis pasas naikinamas, jeigu:

62.1. jis paskelbtas negaliojančiu dėl Aprašo 46.1 ir 46.6–46.11 punktuose nurodytų priežasčių;

62.2. jis pakeistas Aprašo 8.1 ir 8.3–8.5 punktuose nurodytais pagrindais ir užsienietis nepageidauja jo susigrąžinti;

62.3. jis pakeistas Aprašo 8.2 punkte nurodytu pagrindu;

62.4. jis suklastotas ir nėra teisės aktuose nurodytų priežasčių, dėl kurių jis negali būti sunaikinamas;

62.5. jis yra mirusio užsieniečio;

62.6. jis rastas ir yra negaliojantis arba paskelbta, kad jis negalioja;

62.7. užsienietis išrašyto paso, kurio galiojimo laikas trumpesnis nei šeši mėnesiai, neatsiėmė per jo galiojimo laiką.

63. Aprašo 62 punkte nurodyti negaliojantys pasai Asmens dokumentų išrašymo centrui sunaikinti siunčiami Prašymų registravimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

64. Negaliojančių pasų siuntimo Asmens dokumentų išrašymo centrui lydraščiai dedami į bylą pagal dokumentacijos planą.

 

IX. PASO PAĖMIMAS

 

65. Paimti iš užsieniečio pasą draudžiama, išskyrus Aprašo ir kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytus atvejus.

66. Policijos įstaiga ar kita teisėsaugos institucija, o užsieniečiui esant užsienyje – konsulinė įstaiga, nustačiusi, kad asmuo naudojasi paskelbtu negaliojančiu ar kito užsieniečio pasu, privalo šį pasą iš asmens paimti ir perduoti jį išdavusiai migracijos tarnybai.

 

X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

67. Iš Asmens dokumentų išrašymo centro gauti išrašyti, bet užsieniečių neatsiimti pasai bei kiti migracijos tarnyboje esantys pasai saugomi seifuose (metalinėse spintose) arba specialiai įrengtoje patalpoje (turi būti apsaugos signalizacija, langų grotos) migracijos tarnyboje.

68. Prašymų išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą ir Sprendimų dėl užsieniečio paso išdavimo ir pakeitimo registrai, Asmens dokumentų išrašymo centro išrašytų pasų ir Asmens dokumentų išrašymo centrui siunčiamų negaliojančių pasų lydraščiai saugomi 10 metų, pranešimai apie paso praradimą – 5 metus.

69. Iki Aprašo naujos redakcijos įsigaliojimo dienos pateikti prašymai išduoti (pakeisti) pasą saugomi 10 metų nuo jų užpildymo dienos pasą išdavusioje migracijos tarnyboje, sudėti aplankuose arba kartotekoje abėcėlės tvarka (pagal pavardes arba pagal pavardes ir išdavimo metus).

Teisę naudotis prašymais išduoti (pakeisti) pasą (atsakant į paklausimus, darant nuorašus (kopijas), atliekant patikrinimą dėl asmens duomenų ir tapatybės ir kitais tarnybinio būtinumo atvejais) turi tik pasą išdavusios migracijos tarnybos valstybės tarnautojai, vykdydami teisės aktų nustatytas funkcijas.

Išnešti prašymą išduoti (pakeisti) pasą iš migracijos tarnybos patalpų draudžiama, išskyrus teisės aktų nustatytus atvejus. Tokiu atveju iš aplanko ar kartotekos paimto prašymo vietoje paliekama teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta šio prašymo kopija.

Prašymai išduoti (pakeisti) pasą ir jų kopijos kitoms valstybės savivaldybių institucijoms bei įstaigoms teikiami teisės aktų nustatyta tvarka. Tokiu atveju prašymo išduoti (pakeisti) pasą 16 eilutėje įrašoma, kada ir kam šis prašymas buvo pateiktas susipažinti ar išsiųsta jo kopija.

 

_________________


Užsieniečio paso išdavimo, keitimo,

paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos

aprašo

1 priedas

 

(Prašymo išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą forma)

 

 

(Tęsinys)

 

 

_________________

 


Užsieniečio paso išdavimo, keitimo,

paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos

aprašo

2 priedas

 

(Prašymų registro forma)

 

______________________________

(dokumento sudarytojo pavadinimas)

 

Prašymų išduoti (pakeisti) užsieniečio pasą

registras __________

(identifikavimo žymuo)

 

Reg. Nr.

Prašymo registracijos data

Užsieniečio pavardė ir vardas (-ai)

Prašymo datos nuoroda1

Pastabos

1

2

3

4

5

 

_______________

(pareigų pavadinimas)

_____________

(parašas)

_______________

(vardas ir pavardė)

 

Pastaba. Registro forma gali būti papildyta kitomis reikiamomis skiltimis.

 

________________

1 Įrašoma prašymo pildymo data.

 

_________________

 


Užsieniečio paso išdavimo, keitimo,

paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos

aprašo

3 priedas

 

(Sprendimų registro forma)

 

______________________________________

(dokumento sudarytojo pavadinimas)

 

SPRENDIMŲ DĖL užsieniečio pasO išdavimo ir pakeitimo

REGISTRAS ______________

(identifikavimo žymuo)

 

Reg. Nr.

Data

Sprendimo antraštė

Vardas (-ai) ir pavardė

Asmens kodas

Pilietybė

Pastabos

1

2

3

4

5

6

7

 

_______________

(pareigų pavadinimas)

_____________

(parašas)

_______________

(vardas ir pavardė)

 

_________________