LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DIZAINO REGISTRO ĮSTEIGIMO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS DIZAINO REGISTRO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2003 m. kovo 18 d. Nr. 325
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo (Žin., 2002, Nr. 112-4980) 26 straipsniu ir Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 86-2043) 6 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Paskirti Lietuvos Respublikos valstybinį patentų biurą Lietuvos Respublikos dizaino registro tvarkymo įstaiga.
4. Pavesti Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui įrašyti ir saugoti Lietuvos Respublikos dizaino registre pramoninio dizaino, įregistruoto Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino registre, vadovaujantis Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino įstatymu (Žin., 1995, Nr. 61-1531), duomenis ir dokumentus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2003 m. kovo 18 d. nutarimu
Nr. 325
LIETUVOS RESPUBLIKOS DIZAINO REGISTRO NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šie nuostatai reglamentuoja Lietuvos Respublikos pramoninio dizaino (toliau vadinama – dizainas) registro (toliau vadinama – Registras) paskirtį, objektus, Registro tvarkymo įstaigos teises ir pareigas, Registro tvarkymą, reorganizavimą ir likvidavimą.
2. Registras steigiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos dizaino įstatymu (Žin., 2002, Nr. 112-4980).
3. Registro paskirtis – rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti, naudoti ir teikti duomenis apie šių nuostatų 4 punkte nurodytus Registro objektus.
5. Lietuvos Respublikos dizaino registras yra valstybės registras.
Registras yra viešas. Registro duomenys teikiami Lietuvos Respublikos teisės aktų ir šių nuostatų nustatyta tvarka.
6. Registras tvarkomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 86-2043), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 63-1479; 2000, Nr. 64-1924; 2003, Nr. 15-597), Lietuvos Respublikos dizaino įstatymu ir kitais teisės aktais.
II. REGISTRO TVARKYMO ĮSTAIGA
7. Registro tvarkymo įstaiga – Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras (toliau vadinama – Valstybinis patentų biuras).
8. Valstybinis patentų biuras:
8.1. renka, kaupia, apdoroja, sistemina, saugo, naudoja, teikia ir skelbia Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje šiuose nuostatuose nurodytus dokumentus ir duomenis;
8.9. įgyvendina tinkamas organizacines ir technines duomenų apsaugos priemones, užtikrina Registro duomenų bazės ir Registro dokumentų archyvo apsaugą;
III. REGISTRO DUOMENYS
11. Identifikavimo kodas, kurį Valstybinis patentų biuras suteikia įteisindamas išimtinių teisių į dizainą apsaugą, sudarytas iš keturių ženklų ir vadinamas dizaino įregistravimo numeriu Registre.
13. Registro duomenų bazėje kaupiami šie objekto duomenys:
13.9. prioriteto data, pirmosios paraiškos numeris, valstybės kodas, jeigu pagal Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 11 straipsnio 1 dalį suteiktas prioritetas;
13.10. parodos pavadinimas ir dizaino eksponavimo data, jeigu pagal Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 11 straipsnio 2 dalį suteiktas prioritetas;
13.13. dizaino savininko, atstovo, dizainerio duomenų keitimo pagrindas (tekstinė informacija) ir duomenų keitimo data;
13.15. dizaino savininko Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo nustatyta tvarka suteiktos licencijos gavėjo vardas ir pavardė, adresas (buveinė), licencinės sutarties įrašymo į Registrą data, licencijos terminas, licencijos rūšis (išimtinė, neišimtinė);
13.16. asmens, kuriam įkeista teisė į dizainą, vardas, pavadinimas ar vardas, pavardė, įkeitimo data;
IV. DIZAINO IR IŠIMTINIŲ TEISIŲ Į DIZAINĄ REGISTRAVIMAS
14. Pareiškėjas, norintis įregistruoti dizainą, turi paduoti paraišką Valstybiniam patentų biurui.
Paraišką pareiškėjo vardu gali paduoti ir jo atstovas. Užsienio fiziniai asmenys, nuolat negyvenantys Lietuvos Respublikoje, ir užsienio juridiniai asmenys, neturintys Lietuvos Respublikoje įregistruoto filialo arba atstovybės, paraiškas Valstybiniam patentų biurui paduoda ir visus su dizaino registracija susijusius veiksmus Valstybiniame patentų biure, įskaitant atstovavimą Apeliaciniame skyriuje, atlieka per Lietuvos Respublikos patentinį patikėtinį.
Pareiškėjai, dizaino savininkai ar jų atstovai kreipiasi į Valstybinį patentų biurą šiais atvejais:
14.3. sudarydami perdavimo sutartį (paduodami prašymą įrašyti paraiškos įregistruoti dizainą ar dizaino registracijos suteikiamos išimtinės teisės pakeitimą);
14.5. pratęsdami dizaino registracijos galiojimo terminą (paduodami prašymą pratęsti dizaino registracijos galiojimo terminą);
14.6. atsisakydami dizaino registracijos suteiktos teisinės apsaugos (paduodami prašymą išregistruoti dizaino registracijos suteikiamas išimtines teises);
15. Pareiškėjai, dizaino savininkai ar jų atstovai:
15.1. privalo informuoti apie pasikeitusius registravimo duomenis per 15 kalendorinių dienų nuo pasikeitimo atsiradimo;
16. Duomenis apie registruojamą dizainą pareiškėjas Valstybiniam patentų biurui pateikia paduodamas paraišką, kurią sudaro: prašymas įregistruoti dizainą ir išduoti dizaino registracijos liudijimą, pasirašytas pareiškėjo ar jo atstovo; dizaino fotografijos ar grafiniai vaizdai; dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas už paraiškos padavimą nustatytas mokestis; dizaino aprašymas; pareiškėjo įgaliojimas asmeniui (jeigu paraišką paduoda įgaliotas asmuo); pareiškimas dėl dizainerio autorystės (jeigu reikia); dokumentas, patvirtinantis dizainerio teisių perdavimą (jeigu reikia); prašymas suteikti prioritetą (jeigu reikia); kompetentingų institucijų išduotas leidimas pagal Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 5 ar 6 punktą (jeigu reikia); teisių savininko išduotas sutikimas pagal Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 5 ar 6 punktą (jeigu reikia).
17. Paraiškos padavimo data laikoma ta diena, kurią Valstybinis patentų biuras gauna prašymą įregistruoti dizainą ir išduoti dizaino registracijos liudijimą, dizaino fotografijas ar grafinius vaizdus ir dokumentą, patvirtinantį, kad sumokėtas už paraiškos padavimą nustatytas mokestis.
Valstybinis patentų biuras per mėnesį nuo paraiškos gavimo dienos atlieka formalią paraiškos dokumentų ekspertizę: patikrina, ar pateikti visi šiame punkte išvardyti dokumentai, ar tinkamai jie įforminti, ir sutikslina objekto duomenis su kitų valstybės registrų duomenimis.
18. Jeigu pareiškėjas nors vieno iš šių nuostatų 17 punkte išvardytų dokumentų nepateikia, padavimo data paraiškai nesuteikiama, paraiškos dokumentai grąžinami pareiškėjui ir nurodomos priežastys, dėl kurių paraiška nepriimta.
Jeigu šių nuostatų 17 punkte nurodyti dokumentai pateikti ir atitinka Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 18 straipsnyje nustatytus reikalavimus, Valstybinis patentų biuras paraišką pripažįsta paduota ir išsiunčia pareiškėjui ar jo atstovui paraiškos priėmimo pažymą, kurioje nurodo paraiškos padavimo datą ir paraiškai suteiktą numerį.
Jeigu nustatoma, kad pateikti ne visi šių nuostatų 16 punkte nurodyti dokumentai arba jie neatitinka Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 18 straipsnyje numatytų reikalavimų, arba sutikslinant juos su kitų valstybės registrų duomenimis nustatoma, kad pateikti klaidingi duomenys, Valstybinis patentų biuras apie tai raštu praneša pareiškėjui arba jo atstovui, nurodydamas, kokių rasta trūkumų ir ką reikia pataisyti. Jeigu per 3 mėnesius nuo šio pranešimo išsiuntimo dienos paraiška nepataisoma ar nepateikiami trūkstami dokumentai, Valstybinis patentų biuras ją pripažįsta nepaduota ir apie tai raštu praneša pareiškėjui ar jo atstovui.
19. Atlikęs paraiškos ekspertizę, Valstybinis patentų biuras atlieka dizaino ekspertizę.
Nustatęs, kad dizainas neatitinka Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 9 straipsnyje numatytų reikalavimų, Valstybinis patentų biuras priima sprendimą dizaino neregistruoti; šis sprendimas ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo jo priėmimo išsiunčiamas pareiškėjui ar jo atstovui, nurodomos atsisakymo registruoti dizainą priežastys.
Atlikęs dizaino ekspertizę ir nustatęs, kad nėra Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 9 straipsnyje numatytų atsisakymo registruoti dizainą priežasčių, ar kai Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 20 straipsnio nustatyta tvarka apeliacija patenkinama, Valstybinis patentų biuras priima sprendimą dizainą įregistruoti ir ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo sprendimo priėmimo išsiunčia pareiškėjui ar jo atstovui šį sprendimą ir nurodymą sumokėti už dizaino įregistravimą, paskelbimą ir registracijos liudijimo išdavimą nustatytą mokestį.
20. Kai pareiškėjas ar jo atstovas pateikia dokumentą, patvirtinantį, kad nustatytasis mokestis sumokėtas, Valstybinis patentų biuras suteikia Registro objektui dizaino įregistravimo numerį, įrašo duomenis į Registro duomenų bazę ir per mėnesį paskelbia duomenis apie dizaino įrašymą Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
Dizainas įregistruojamas ir skelbiamas ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo paraiškos padavimo. Pareiškėjo ar jo atstovo prašymu dizainas gali būti įregistruotas ir paskelbtas dar nepraėjus šiam terminui.
21. Dizaino registracija gali būti užprotestuota Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 23 straipsnio nustatyta tvarka.
22. Patenkinęs protestą, Valstybinis patentų biuras pripažįsta negaliojančia visų ar dalies pavyzdžių dizaino registraciją, įrašo duomenis į Registrą ir per mėnesį paskelbia apie tai Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
23. Jeigu protestas nepareiškiamas arba atmetamas ar patenkinamas dėl dalies dizaino pavyzdžių, Valstybinis patentų biuras dizaino savininkui išduoda iš Registro duomenų bazės išspausdintą dizaino registracijos liudijimą, įrašydamas Registro duomenų bazėje liudijimo išdavimo datą.
Jeigu protestas nepareikštas, dizaino registracijos liudijimas išduodamas per 3 mėnesius nuo dizaino paskelbimo Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje dienos.
24. Pradinis dizaino registracijos galiojimo terminas – 5 metai nuo paraiškos padavimo dienos.
Dizaino registracijos galiojimo terminas gali būti pratęstas iki 25 metų, skaičiuojant nuo paraiškos padavimo dienos.
25. Pasibaigus pradiniam dizaino registracijos galiojimo terminui, dizaino registracijos galiojimas gali būti pratęstas dar keturis kartus po 5 metus iki 25 metų, skaičiuojant nuo paraiškos padavimo dienos.
Jeigu dizaino savininkas ar jo atstovas ne vėliau kaip per 6 paskutinius dizaino galiojimo mėnesius pateikia prašymą pratęsti dizaino registracijos galiojimą visiems arba daliai pavyzdžių ir dokumentą, patvirtinantį, kad sumokėtas nustatytasis mokestis, dizaino registracijos galiojimo terminas pratęsiamas, šių nuostatų 13.17 punkte nurodyti duomenys per mėnesį nuo prašymo gavimo dienos įrašomi į Registro duomenų bazę ir apie tai paskelbiama Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
Jeigu dizaino savininkas ar jo atstovas per 6 paskutinius dizaino galiojimo mėnesius nesumoka nustatytojo mokesčio, dizaino registracijos galiojimas nepratęsiamas, dizainas išregistruojamas iš Registro, šių nuostatų 13.18 punkte nurodyti duomenys įrašomi į Registro duomenų bazę ir apie tai paskelbiama Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
26. Pareiškėjui, dizaino savininkui ar jų atstovui pateikus prašymą įrašyti į Registrą duomenis apie paraiškos įregistruoti dizainą ar dizaino registracijos nuosavybės teisės pakeitimą ir sumokėjus mokestį, Valstybinis patentų biuras per mėnesį įrašo į Registro duomenų bazę duomenis apie paraiškos įregistruoti dizainą ar dizaino registracijos nuosavybės teisės pakeitimą. Įregistravus nuosavybės teisės pakeitimą, šių nuostatų 13.14 punkte nurodyti duomenys ir pakeitimo įregistravimo data paskelbiami Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
Jeigu pareiškėjas, dizaino savininkas ar jų atstovai nepateikia tinkamai įformintų dokumentų, prašymas grąžinamas, nurodomos jo nepriėmimo priežastys.
27. Savininkui ar jo atstovui pateikus prašymą įrašyti į Registrą licencinę sutartį, Valstybinis patentų biuras per mėnesį nuo prašymo gavimo dienos įrašo į duomenų bazę šių nuostatų 13.15 punkte nurodytus duomenis ir raštu praneša apie tai sutarties šalims. Įregistravus licencinę sutartį, šių nuostatų 13.15 punkte nurodyti duomenys paskelbiami Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
Jeigu dizaino savininkas ar jo atstovas nepateikia tinkamai įformintų dokumentų, prašymas grąžinamas, nurodomos jo nepriėmimo priežastys.
28. Pasikeitus anksčiau pateiktiems dizaino duomenims, dizaino savininkas ar jo atstovas privalo sumokėti mokestį ir pateikti prašymą pakeisti Registro duomenis, kuriuos Valstybinis patentų biuras per mėnesį nuo prašymo gavimo dienos įrašo į Registro duomenų bazę ir paskelbia Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
29. Dizainas išregistruojamas iš Registro, jeigu:
29.1. Valstybinis patentų biuras Lietuvos Respublikos dizaino įstatymo 23 straipsnio nustatyta tvarka dizaino registraciją pripažino negaliojančia;
30. Valstybinis patentų biuras išregistruoja dizainą iš Registro vieno iš šių dokumentų pagrindu:
31. Apie dizaino išregistravimą per mėnesį nuo dokumento gavimo paskelbiama Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
32. Pakeisti duomenys, duomenys apie atšauktas paraiškas įregistruoti dizainą ir išregistruotą dizainą nedelsiant perkeliami į duomenų bazės archyvą nuolatos saugoti.
33. Klaidos Registre taisomos, jeigu į Registro duomenų bazę įrašyti duomenys dėl Valstybinio patentų biuro darbuotojų kaltės neatitinka dizaino savininko ar jo atstovo pateiktų duomenų. Valstybinis patentų biuras juos ištaiso nedelsdamas ir neatlygintinai.
34. Valstybinis patentų biuras, ištaisęs Registro duomenų bazėje klaidas, apie tai informuoja dizaino savininką ar jo atstovą ir Registro duomenų naudotojus, kuriems perduoti klaidingi duomenys, ir per mėnesį paskelbia Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
35. Valstybinis patentų biuras, gavęs dizaino savininko ar jo atstovo prašymą ištaisyti klaidingus arba papildyti neišsamius duomenis, per 10 darbo dienų ištaiso klaidas Registro duomenų bazėje, raštu apie tai informuoja dizaino savininką ar jo atstovą ir Registro duomenų naudotojus, kuriems perduoti klaidingi duomenys, ir per mėnesį apie tai paskelbia Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
Nustatęs, kad prašymas nepagrįstas, Valstybinis patentų biuras atsisako ištaisyti duomenis ir per 10 darbo dienų apie tai raštu praneša dizaino savininkui ar jo atstovui, nurodydamas atsisakymo priežastis.
V. SĄVEIKA SU KITAIS REGISTRAIS
37. Šių nuostatų 13.5–13.7, 13.11 ir 13.15 punktuose nurodyti Lietuvos Respublikos fizinių asmenų duomenys sutikslinami su Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenimis.
38. Šių nuostatų 13.5, 13.7 ir 13.15 punktuose nurodyti Lietuvos Respublikos juridinių asmenų duomenys sutikslinami su Juridinio asmenų registro duomenimis.
39. Šių nuostatų 13.5–13.7, 13.11 ir 13.15 punktuose nurodyti Lietuvos Respublikos fizinių ir juridinių asmenų duomenys sutikslinami su Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų, gyvenamųjų vietovių ir gatvių valstybės registro duomenimis.
40. Šių nuostatų 13.16 punkte nurodyti duomenys sutikslinami su Lietuvos Respublikos centrinio hipotekos registro duomenimis.
VI. REGISTRO DUOMENŲ NAUDOJIMAS
42. Visi Registro duomenys yra vieši ir teikiami šiais būdais:
42.1. išduodamas išrašas iš Registro – ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo išduoti išrašą gavimo;
43. Asmens duomenys teikiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu pagal duomenų teikimo sutartį arba asmenų prašymus.
44. Registro duomenys teikiami:
44.1. atstovaujamosios, vykdomosios ir teisminės valdžios, kontrolės ir teisėsaugos institucijoms – pagal duomenų teikimo sutartį arba motyvuotą prašymą institucijų tiesioginėms funkcijoms atlikti; išskyrus tuos atvejus, kai Registro duomenys šioms institucijoms turi būti teikiami Lietuvos Respublikos įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Gautais duomenimis Registro duomenų naudotojas negali naudotis kitaip ar panaudoti jų kitam tikslui, negu nustatyta juos pateikiant;
44.3. kitiems valstybės registrams ir informacinėms sistemoms – pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus ar duomenų teikimo sutartį;
45. Iš Registro gautais duomenimis naudotojas negali naudotis kitaip ar panaudoti jų kitam tikslui, negu nustatyta duomenų teikimo sutartyje arba prašyme.
VII. REGISTRO DUOMENŲ PERDAVIMAS Į UŽSIENIO VALSTYBES
47. Visi Registro duomenys gali būti perduodami užsienio valstybių institucijoms tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nustatytais atvejais.
VIII. REGISTRO DUOMENŲ SAUGA
49. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, kitais teisės aktais ir Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos rekomendacijomis. Už Registro duomenų saugą atsako Valstybinis patentų biuras.
50. Registro duomenų saugos reikalavimai nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 952 „Dėl duomenų saugos valstybės ir savivaldybių informacinėse sistemose“ (Žin., 1997, Nr. 83-2075; 2003, Nr. 2-45).
51. Duomenų saugos priemonės turi užtikrinti:
51.1. registruojamų, perduodamų ryšių kanalais, saugomų, apdorojamų ir naudojamų Registro duomenų saugą;
IX. REGISTRO FINANSAVIMAS
54. Mokesčių dydį, konkrečius veiksmus, už kuriuos turi būti sumokėti mokesčiai, mokesčių mokėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą įstatymas (Žin., 2001, Nr. 52-1811).
X. REGISTRO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS
56. Registras reorganizuojamas ir likviduojamas Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
57. Reorganizuojamo ar likviduojamo Registro duomenys perduodami kitam Registrui, sunaikinami arba perduodami archyvui Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.