LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBINĖS STATINIŲ STATYBOS IR EKSPLOATAVIMO PRIEŽIŪROS

 

1992 m. kovo 31 d. Nr. 214

Vilnius

 

Siekdama, kad projektuojant, statant ir eksploatuojant svarbiausius Lietuvos ūkio objektus būtų užtikrinamas jų pagrįstumas sveikatos apsaugos, ekologijos ir šiluminės energijos sąnaudų požiūriu, būtų užkirstas kelias avarijoms, žalojančioms žmonių sveikatą bei aplinką, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Įpareigoti Statybos ir urbanistikos ministeriją formuoti ir realizuoti Lietuvos ūkio objektų (statinių) eksploatavimo priežiūros valstybinę politiką.

2. Statybos ir urbanistikos ministerija turi parengti ir iki 1992 m. spalio 1 d. patvirtinti gamybinių statinių techninio eksploatavimo taisykles.

3. Sudaryti šią statinių statybos ir eksploatavimo priežiūros komisiją:

J. Laiconas

statybos ir urbanistikos ministro pavaduotojas (komisijos pirmininkas);

J. Jauniškis

Statybos ir urbanistikos ministerijos Projektavimo ir statybos normatyvų departamento Valstybinės statybos inspekcijos vyriausiasis inžinierius (komisijos atsakingasis sekretorius);

J. Bernotas

Darbų saugos departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas;

V. Dinda

Valstybinio projektavimo instituto „Lietprojektas“ techninis direktorius;

G. Gruzdys

Valstybinio projektavimo instituto „Žemprojektas“ techninis direktorius;

I. Kraujalis

Vidaus reikalų ministerijos Priešgaisrinės apsaugos departamento direktorius;

J. Krikščiūnas

Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamento Ekspertizės valdybos vadovaujantysis inžinierius;

A. Kudzys

Vilniaus technikos universiteto katedros vedėjas;

V. Leonavičius

valstybinės firmos „KSPI“ vyriausiasis inžinierius, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos vicepirmininkas;

E. Mačiūnas

Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio gydytojo higienisto pavaduotojas;

P. Makrickas

Susisiekimo ministerijos Technikos skyriaus viršininkas;

S. Paukštys

valstybinės įmonės „Lietuvos telekomas“ generalinio direktoriaus pavaduotojas;

S. Poška

Valstybinės projektų ekspertizės valdybos viršininkas;

A. Pruckus

Žemės ūkio ministerijos Statybos ir energetikos skyriaus vyriausiasis inžinierius;

H. Ridzevskis

Valstybinio projektavimo instituto „Pramprojektas“ techninis direktorius;

A. Spaičys

Valstybinio projektavimo instituto „Miestprojektas“ techninis direktorius;

V. Švagždys

Krašto apsaugos ministerijos Statybos skyriaus viršininkas;

E. Verbavičius

Statybinių medžiagų pramonės inžinerinio techninio centro generalinis direktorius;

B.Vikonis

Miškų ūkio ministerijos Materialinio aprūpinimo ir statybų skyriaus viršininko pavaduotojas.

4. Patvirtinti statinių statybos ir eksploatavimo priežiūros komisijos nuostatus (pridedama).

5. Iš dalies pakeičiant Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1990 m. spalio 26 d. nutarimu Nr. 329 „Dėl Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1990, Nr. 33-815):

5.1. 7 punkto „a“ papunktį išdėstyti taip:

„a) formuoja ir realizuoja valstybės politiką inžinerinių tyrinėjimų, projektavimo, statybos, statinių remonto ir eksploatavimo, statybinių medžiagų bei konstrukcijų gamybos srityje, komunaliniame ir butų ūkyje“;

5.2. 7 punkto „p“ papunktyje po žodžio „statybos“ įrašyti žodžius „statinių eksploatavimo“;

5.3. 7 punkto „s“ papunktį išdėstyti taip:

„s) vykdo valstybinę statinių statybos ir eksploatavimo kontrolę ir metodiškai vadovauja savivaldybių architektams inspektoriams“;

5.4. 8 punkto „c“ papunktyje po žodžių „darbų“ įrašyti žodžius „bei eksploatuojamų statinių priežiūros“.

6. Pripažinti netekusiais galios:

Lietuvos Ministrų Tarybos 1990 m. sausio 29 d. nutarimą Nr. 29 „Dėl Nuolatinės ekspertų komisijos liaudies ūkio objektų ekspertizei Lietuvoje nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1990, Nr. 5-113);

Lietuvos Ministrų Tarybos 1989 m. rugpjūčio 28 d. potvarkį Nr. 171p.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. kovo 31 d. nutarimu Nr. 214

 

STATINIŲ STATYBOS IR EKSPLOATAVIMO PRIEŽIŪROS

KOMISIJOS NUOSTATAI

 

BENDRIEJI NUOSTATAI

 

1. Statinių statybos ir eksploatavimo priežiūros komisija (toliau vadinama – komisija) yra visuomeninė institucija, vykdanti Lietuvos ūkio objektų (statinių) eksploatavimo valstybinio eksperto funkcijas. Svarbiausias jos tikslas užtikrinti pakankamą statinių atitvarų šilumos laidumą, techninį jų patikimumą žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugos požiūriu.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, potvarkiais, nurodymais, kitais normatyviniais aktais ir šiais nuostatais.

 

KOMISIJOS UŽDAVINIAI

 

3. Pagrindiniai komisijos uždaviniai yra šie:

3.1. nagrinėti svarbiausiųjų Lietuvos ūkio objektų (statinių) projektavimo, statybos ir eksploatavimo pagrįstumą ekologiniu, sveikatos apsaugos, šiluminės energijos sąnaudų požiūriu, spręsti statytojų ir valstybės interesams atstovaujančių institucijų nesutarimus dėl šių objektų statybos arba eksploatavimo;

3.2. tirti gamybos technologijos, statinių eksploatavimo patikimumą, atitvarų šilumos laidumą, inventorizuoti svarbiausius Lietuvos ūkio objektus, kurių eksploatavimo pažeidimai ir susidėvėjimas gali sukelti sunkias avarijas, padaryti didelių materialinių nuostolių ir daug ekologinės žalos arba kurių atitvarų šilumos laidumas neatitinka reikalavimų, rūpintis, kad būtų išvengta eksploatuojamų statinių avarijų;

3.3. teikti ministerijoms, valstybinėms tarnyboms ir inspekcijoms, savivaldybėms ir įmonėms pasiūlymus, kad būtų nutrauktas naujų statinių projektavimas ar statyba, sustabdyti esami gamybiniai pajėgumai ar pakeistas gamybos profilis, jeigu jų veikla kenkia aplinkai arba nepaisoma rekomendacijų, kaip didinti atitvarų šilumos laidumą;

3.4. teikti pasiūlymus ir rekomendacijas įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, kaip padidinti esamų ar projektuojamų statinių patikimumą, atitvarų šilumos laidumą ar pakeisti gamybos profilį.

 

KOMISIJOS SUDĖTIS

 

4. Komisija sudaroma Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu iš ministerijas, valstybines tarnybas ir inspekcijas, valstybinės priežiūros institucijas ir mokslo įstaigas atstovaujančių specialistų. Jos veiklai vadovauja pirmininkas (vienas iš Statybos ir urbanistikos ministerijos vadovų).

5. Komisijos sudėtis atnaujinama kas 4 metai. Komisijos kadencijos metu komisijos nariai gali būti keičiami ar papildomai tvirtinami Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu, komisijos pirmininkui pasiūlius.

 

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

6. Pagrindinė organizacinė komisijos darbo forma yra posėdžiai, kurie šaukiami prireikus, bet ne rečiau kaip kartą per metų ketvirtį. Posėdžius šaukia komisijos pirmininkas, o posėdžių protokolus ir kitą medžiagą tvarko komisijos atsakingasis sekretorius.

7. Komisijos posėdžiuose patariamojo balso teise gali dalyvauti suinteresuotų ministerijų, valstybinių tarnybų ir inspekcijų, organizacijų, neturinčių savo atstovų komisijoje, darbuotojai, savivaldybių ir įmonių atstovai, taip pat ekspertai.

8. Komisija sprendimus priima tarpusavio susitarimu, o jeigu nepavyksta jo pasiekti, – paprasta balsų dauguma.

9. Komisija bendradarbiauja su ministerijomis, valstybinėmis tarnybomis ir inspekcijomis, savivaldybėmis, mokslo įstaigomis, įmonėmis bei užsienio šalių ekspertais.

10. Komisija kasmet sudaro ir tvirtina numatomų ištirti svarbiausiųjų Lietuvos ūkio objektų (statinių) sąrašus. Šių objektų statybos arba eksploatavimo ekspertizė yra privaloma.

11. Statinių statybos arba eksploatavimo ekspertizei atlikti komisija parenka ekspertus (ekspertų grupes). Ekspertų (ekspertų grupių) išvadas pateikiamos komisijai ir toms įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, kurioms priklauso ištirti statiniai. Ekspertizės išvadas komisija apsvarsto ir apie priimtą sprendimą praneša Statybos ir urbanistikos ministerijai bei suinteresuotoms įmonėms, įstaigoms, organizacijoms.

Ekspertizę užsako ir jos išlaidas apmoka įmonės, įstaigos, organizacijos, kurioms priklauso tiriami statiniai.

12. Komisijos sprendimus nagrinėjamais klausimais privalo vykdyti visos ministerijos, valstybinės tarnybos ir inspekcijos, savivaldybės ir įmonės.

 

KOMISIJOS TEISĖS

 

13. Komisija turi teisę:

13.1. rekomenduoti ministerijoms, valstybinėms tarnyboms ir inspekcijoms, savivaldybėms ir įmonėms ekspertus (ekspertų grupes) statinių statybos ar eksploatavimo ekspertizei atlikti;

13.2. sudaryti su suinteresuotomis įmonėmis, įstaigomis, organizacijomis sutartis statinių statybos arba eksploatavimo ekspertizei atlikti;

13.3. organizuoti statinių, įtrauktų į sąrašą, nurodytą šių nuostatų 10 punkte, statybos ir eksploatavimo tyrimus valstybės interesais;

13.4. gauti iš ministerijų, valstybinių tarnybų, inspekcijų, savivaldybių ir įmonių informaciją apie tiriamą objektą bei jo aplinką;

13.5. kviesti (suderinusi su įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovais) Lietuvos Respublikos ir kitų šalių specialistus objektų ekspertizei atlikti.

14. Už ekspertizės išvadų pagrįstumą atsako jas pateikęs ekspertas (ekspertų grupė), o komisija yra atsakinga už savo sprendimus.

______________