TVIRTINU:

TVIRTINU:

Sveikatos apsaugos

Socialinės apsaugos

ministras

ministras

A. Dobravolskas

J. Olekas

1991 m. gruodžio mėn. 9 d.

1991 m. gruodžio mėn. 5 d.

Nr. 1-4031

Nr. 13-2229

 

INVALIDUMO NUSTATYMO INSTRUKCIJA

 

1. BENDROJI DALIS

 

Sutinkamai su Lietuvos Respublikos invalidų socialinės integracijos įstatymo 4 straipsnio 1 punkto antrąja pastraipa asmenims nuo 16 m. amžiaus invalidumą nustato Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos (MESK).

Komisijos nustato invalidumą ir priima sprendimus medicininės, profesinės, socialinės invalidų reabilitacijos ir kitais klausimais Medicininės socialinės ekspertizės komisijų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės, nustatyta tvarka.

Invalidumas – tokia asmens būklė, kai jis dėl įgimtų ar įgytų fizinių ar psichinių trūkumų visai arba iš dalies negali pats pasirūpinti savo asmeniniu ir socialiniu gyvenimu, įgyvendinti savo teisių ir vykdyti savo pareigų.

Pagal pasireiškimo laipsnį invalidumas skirstomas į tris grupes (I, II, III). Bendrojo ir profesinio darbingumo netekimas išreiškiamas procentais (%).

Gydymo įstaigos nukreipia asmenį į komisiją po visapusiško ištyrimo, nurodant organizmo funkcijų sutrikimo laipsnį, patologinio proceso eigą ir pobūdį, reabilitacijos priemonių efektyvumą. Komisija, atlikusi eksperimentinį patikrinimą ir įvertinusi medicininius, profesinius, socialinius faktorius, priima sprendimą dėl invalidumo grupės nustatymo. Tais atvejais, kai numatoma palanki klinikinė, profesinė ir socialinė prognozė, komisija pripažįsta ligonį ir toliau laikinai nedarbingu, tai yra sudaro sąlygas jam toliau aktyviai gydytis ir tęsti visapusišką reabilitaciją.

 

2. INVALIDUMO GRUPIŲ NUSTATYMO KRITERIJAI

 

2.1. PIRMOS INVALIDUMO GRUPĖS NUSTATYMAS

 

Pirma invalidumo grupė nustatoma asmenims, kurie dėl labai ryškiai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų negali pasirūpinti savo asmeniniu ir socialiniu gyvenimu (mokytis, dirbti, bendrauti, apsitarnauti, kontroliuoti savo elgesį, dalyvauti visuomenės veiklos ir kt.), kai būtina nuolatinė kitų žmonių slauga, priežiūra arba pagalba (žr. pavyzdinį ligų, traumų, defektų, sąrašą Nr. 9.1).

Anatominių defektų ir kai kurių organizmo funkcinių sutrikimų atvejais, invalidai gali būti aprūpinami kompensacine technika, protezuojami, jiems sudaromos specialios individualios darbo sąlygos darbovietėse arba namuose. Tokiais atvejais jiems galima rekomenduoti įvairias darbinės veiklos rūšis.

 

2.2. ANTROS INVALIDUMO GRUPĖS NUSTATYMAS

 

Antra invalidumo grupė nustatoma asmenims, kurie dėl ryškiai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų iš dalies negali pasirūpinti savo asmeniniu ir socialiniu gyvenimu ir kuriems dažniausiai reikalinga buitinė pagalba (žr. pavyzdinį ligų, traumų, defektų sąrašą Nr. 7.2). Tokie asmenys yra nedarbingi arba praradę ne mažiau kaip tris ketvirtadalius (3/4) darbingumo.

Anatominių defektų (įvairios kelių defektų arba defekto ir ligos kombinacijos) ir kai kurių organizmo funkcijų sutrikimų atvejais, invalidai gali būti aprūpinami kompensacine technika, protezuojami, jiems sudaromos specialios darbo sąlygos darbavietėse arba namuose. Tokiais atvejais jiems galima rekomenduoti įvairias darbinės veiklos rūšis.

 

2.3. TREČIOS INVALIDUMO GRUPĖS NUSTATYMAS

 

Trečia invalidumo grupė nustatoma asmenims, kuriems dėl vidutiniškai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų sutrinka socialinė adaptacija, daugiausiai pasireiškianti darbinėje veikloje:

2.3.1. Ne mažiau kaip trečdaliu (1/3) sumažėjus darbingumui;

2.3.2. Netekus profesijos, tačiau galintiems dirbti kitus darbus, arba ryškiai sumažėjus profesinei kvalifikacijai, kai ženkliai ne mažiau kaip trečdaliu arba puse (1/3-1/2) sumažėja uždarbis.

2.3.3. Esant anatominiams defektams.

 

2.4. INDIVIDUALUS INVALIDUMO NUSTATYMO PRINCIPAS, ATSIŽVELGIANT Į PROFESINĖS REABILITACIJOS GALIMYBES

 

Individualiai sprendžiamas invalidumo nustatymo klausimas profesinės reabilitacijos (profesinio apmokymo, perkvalifikavimo) būtinumo ir kitais atvejais.

 

3. KAI KURIŲ TERMINŲ PAAIŠKINIMAS

 

Profesinis darbingumas – žmogaus sugebėjimai ir galimybės atlikti darbą, reikalaujantį specialių žinių, kvalifikacijos, darbo praktikos (įgūdžių).

Darbingumas – žmogaus sugebėjimai ir galimybės atlikti savo profesijos darbą arba kitus darbus, nereikalaujančius specialių žinių, kvalifikacijos ir įgūdžių.

Vertinant profesinį darbingumą, atsižvelgiama taip pat į žmogaus sugebėjimus ir galimybes dirbti, panaudojant įgytas žinias, kvalifikaciją ir įgūdžius gretimų profesijų darbus, išmokti naujos profesijos arba persikvalifikuoti.

Nedarbingumas – žmogaus būklė, kai jis dėl labai ryškiai arba ryškiai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų pastoviai arba ilgesnį laiką negali atlikti jokio darbo įprastinėse arba specialiose darbo sąlygose, kai darbingumo negalima koreguoti protezavimo, kompensacinės technikos ir kitų reabilitacinių priemonių pagalba.

Trijų ketvirtadalių (3/4) darbingumo praradimas – žmogaus būklė, kai dėl ryškiai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų jis gali dirbti ne ilgesnį kaip ketvirtadalį (1/4) įprastinio darbo laiko arba ne didesnį kaip ketvirtadalį (1/4) darbo apimties (krūvio).

Trečdalio (1/3) darbingumo praradimas – žmogaus būklė, kai dėl vidutiniškai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų jis gali dirbti ne ilgesnį kaip du trečdalius (2/3) įprastinio darbo laiko arba ne didesnį kaip du trečdalius (2/3) darbo apimties)krūvio).

Specialios darbo sąlygos:

- darbas specialiame ceche, bare, dirbtuvėse, namuose.

- įprastinėje darbavietėje: laisvas darbo grafikas, numatant papildomas pertraukas, galimybė atlikti darbą ir darbavietėje, ir namuose, darbo vietos pritaikymas (speciali įranga, kompensacinė technika), kito darbuotojo pastovi arba epizodinė pagalba.

Nuolatinė žmogaus slauga, priežiūra arba pagalba – kai žmogui dėl labai ryškiai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų reikalinga nuolatinė kito asmens slauga, priežiūra arba pagalba namuose, darbe, visuomenėje, tvarkant asmeninį ir socialinį gyvenimą.

Buitinė pagalba – kai žmogui dėl ryškiai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų reikalinga kasdieninė epizodinio pobūdžio kito asmens pagalba namuose, darbe, visuomenėje, tvarkant asmeninį ir socialinį gyvenimą.

Darbingo amžiaus asmenys – vyrai iki 65 m., moterys – 60 m. amžiaus.

 

4. DARBINGUMO NETEKIMO LAIPSNIO (PROCENTAIS) NUSTATYMAS

 

Profesinio darbingumo netekimo laipsnis nustatomas:

1. Asmenims, kurie dėl ryškiai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų pripažįstami nedarbingais – 100 proc.

2. Asmenims, kurie dėl ryškiai išreikštų organizmo funkcijų sutrikimų gali dirbti savo profesijoje ne ilgesnį kaip 1/4–1/5 darbo laiko arba ne didesnį kaip 1/4–1/5 darbo apimties 70–90 proc.

3. Asmenims, kurie dėl vidutiniškai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų gali dirbti savo profesijoje ne ilgesnį kaip 1/3 darbo laiko arba ne didesnį kaip 1/3 darbo apimties – 60–70 proc.

4. Asmenims, kurie dėl vidutiniškai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų gali dirbti savo profesijoje ne ilgesnį kaip 1/2 darbo laiko ar ne didesnį kaip 1/2 darbo apimties, arba, netekus profesijos, tačiau galintiems dirbti kitus darbus, arba ryškiai sumažėjus kvalifikacijai – 40–60 proc.

5. Asmenims, kurie dėl vidutiniškai išreikštų organizmo funkcinių sutrikimų gali dirbti savo profesijoje ne ilgesnį kaip 2/3 darbo laiko arba ne didesnį kaip 2/3 darbo apimties – 30–40 proc.

6. Asmenims, kuriems trečia invalidumo grupė nustatoma dėl anatominio defekto – 30–60 proc.

7. Asmenims, kuriems nėra pagrindo nustatyti invalidumo grupę:

kai reikalingi tik nežymūs darbo apimties apribojimai ir palengvinimai – 10–20 proc.

8. Aprūpinus invalidus kompensacine technika, juos protezavus, sudarius jiems specialias darbo sąlygas, profesinio darbingumo netekimo laipsnis nustatomas ne mažiau kaip 30 proc.

9. Profesinio darbingumo netekimo laipsnis nustatomas 10 punktų intervalu.

Bendrojo darbingumo netekimo laipsnis gali sutapti arba skirtis nuo profesinio priklausomai nuo ligos sunkumo laipsnio ir profesijos ypatumų. Dažniausiai bendrojo darbingumo netekimo laipsnis nustatomas 10-20 punktų mažesnis negu profesinio.

Darbingumo netekimo laipsnis nustatomas darbinio suluošinimo, profesinės ligos ir kitais įstatymu numatytais atvejais.

 

5. INVALIDUMO GRUPIŲ NUSTATYMO TERMINAI

 

1. Pirmą kartą sprendžiant invalidumo nustatymo klausimą, invalidumo grupė nustatoma 1 metams, išskyrus pirmą invalidumo grupę – 2 metams.

2. Pakartotinai sprendžiant invalidumo nustatymo klausimą, invalidumo grupė nustatoma 2 metams.

3. Reabilitacijos būtinumo ir galimumo atvejais invalidumo grupės nustatymo termino klausimas sprendžiamas individualiai. Tokiu atveju invalidumo grupę galima nustatyti 6 mėnesiams.

Invalidumo grupė nustatoma neterminuotai:

1. Pirminio patikrinimo metu dėl labai sunkių ligų ir traumų, anatominių ir psichikos defektų atvejais, kai žmogaus klinikinė ir darbinė prognozė nekelia abejonių.

2. Dinaminių procesų atvejais, stebėjus invalidą ne mažiau kaip ketverius metus, jeigu išnaudojus įmanomas medicinines, profesines ir socialines reabilitacijos priemones, žmogaus organizme išsivystė pastovūs ir negrįžtamo pobūdžio morfologiniai ir funkciniai pakitimai bei darbingumo praradimas.

3. Jeigu 2 punkte nurodyto pobūdžio pakitimai neišsivysto, invalidumo termino nustatymo klausimas sprendžiamas individualiai kiekvieno pakartotinio tikrinimo metu, tačiau, neviršijant 10 metų laikotarpio.

4. Asmenims, sulaukusiems pensijinio amžiaus, išskyrus tuos atvejus, kai invalidumo grupė buvo nustatyta reabilitacijos tikslu.

Komisija gali peržiūrėti savo sprendimą dėl termino nustatymo, paaiškėjus, kad pasikeitė invalido sveikatos būklė, arba jei terminas buvo nustatytas neteisingai.

 

6. INVALIDUMO PRIEŽASČIŲ NUSTATYMAS

 

1. INVALIDUMO PRIEŽASTYS

 

Medicininės socialinės ekspertizės komisijos sutinkamai su Lietuvos Respublikos invalidų socialinės integracijos ir kitais įstatymais, Medicininės socialinės ekspertizės komisijų nuostatais nustato tokias invalidumo priežastis:

1. Bendras susirgimas.

2. Darbinis suluošinimas.

3. Profesinis susirgimas.

4. Invalidumas iš (nuo) vaikystės.

5. Susirgimas (suluošinimas)*, susijęs su karine tarnyba.**

6. Susirgimas (suluošinimas), susijęs su 1991 m. sausio 11–13 d. vykdyta agresija ir po to buvusiais įvykiais.

7. Susirgimas (suluošinimas), susijęs su piliečio pareigų vykdymu.

8. Susirgimas (suluošinimas), susijęs su Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavimu.

9. Susirgimas (suluošinimas), susijęs su dalyvavimu rezistencinėje kovoje.

10. Susirgimas (suluošinimas), susijęs su buvimu tremtyje.

11. Susirgimas (suluošinimas), susijęs su tarnyba antihitlerinės koalicijos užsienio šalių armijose.

12. Invalidumas iš (nuo) vaikystės dėl suluošinimo, susijusio su Antruoju pasauliniu karu.

13. Susirgimas (suluošinimas), susijęs su buvimu kalėjime.

 

II. DOKUMENTAI, PAGAL KURIUOS NUSTATOMAS INVALIDUMO FAKTAS IR PRIEŽASTIS

 

Asmenys, besikreipiantys į medicininės socialinės ekspertizės komisiją, turi pateikti nustatytos formos asmens liudijimą ir gydymo įstaigos nukreipimą (siuntimą). Dėl invalidumo priežasčių, kurios nurodytos I dalyje pradedant antruoju punktu, nustatymo komisijai papildomai turi būti pateikiami atitinkami dokumentai:

- dėl darbinio suluošinimo – nustatytos formos nelaimingo atsitikimo aktas;

- teismo arba kitų įstaigų ir organizacijų (įstatymine tvarka) išduoti dokumentai;

- dėl profesinio susirgimo – Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduodamas dokumentas, patvirtinantis profesinį susirgimą;

- dėl invalidumo nuo vaikystės – valstybinių gydymo ir profilaktikos bei specializuotų įstaigų, teikiančių medicininę pagalbą vaikams ir paaugliams, pažymos;

- dėl susirgimo (suluošinimo), susijusio su karine tarnyba – nustatytos formos kariniai – medicininiai dokumentai. Invalidumo priežastis formuluoja taip, kaip nurodyta kariniame dokumente;***

- dėl susirgimo (suluošinimo), susijusio su 1991 m. sausio 11–13 d. vykdyta agresija ir po to buvusių įvykių; Lietuvos Respublikos prokuratūros organų išduoti dokumentai;

- dėl susirgimo (suluošinimo), susijusio su Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavimu – dokumentai, patvirtinantys dalyvavimą (karinis bilietas, karinio organo išduota pažyma, dalyvio pažymėjimas) ir respublikinio „Černobylio centro“ medicininė išvada.

Reabilituoti politiniai kaliniai, reabilituoti tremtiniai bei reabilituoti rezistencijos dalyviai, antihitlerinės koalicijos kariai, tarnavę užsienio šalių armijose Antrojo pasaulinio karo metais, invalidai nuo vaikystės dėl sužeidimo, kontūzijos arba suluošinimo, susijusių su kovos veiksmais Antrojo pasaulinio karo metais arba su šio karo pasekmėmis, kreipdamiesi į medicininės socialinės ekspertizės komisijas dėl invalidumo priežasčių, kurios nurodytos I dalies 9, 10, 11, 12, 13 punktuose, nustatymo pateikia tokius dokumentus:

- Kompetentingų įstaigų (teismo, prokuratūros, vidaus reikalų, saugumo, karinių ir kitų organų, taip pat užsienio valstybių įstaigų) išduotus dokumentus, įrodančius buvimą kalėjime, tremtyje, dalyvavimą rezistencinėje kovoje, antihitlerinės koalicijos užsienio šalių armijose. Invalidai nuo vaikystės (12 priežastis) vietoje kompetentingų įstaigų išduotų dokumentų gali pateikti dviejų liudininkų, kurių parašai patvirtinti notarine tvarka, parodymus.

Dėl invalidumo priežasčių, kurios nurodytos I dalyje pradedant devintuoju punktu, nustatymo komisijai papildomai turi būti pateikiami medicininiai dokumentai:

- patvirtinantys susirgimą (suluošinimą) aukščiau nurodytose vietose;

- suluošinimų atvejais (galūnių bigės, galvos kaulų defektai, randai po sužeidimų, svetimkūniai ir kt.) – teismo medicinos ekspertų išvados;

- lėtai progresuojančių ligų atvejais – medicininiai dokumentai, išduoti vėliau ir leidžiantys daryti išvadą, kad pagal ligos pobūdį, eigą ir pasekmes invalidumas susijęs su buvimu nurodytose vietose;

- dviejų liudininkų, kurių parašai patvirtinti notarine tvarka, parodymai, kad asmuo sunkiai sirgo arba buvo suluošintas nurodytose vietose.

Socialinio draudimo skyriai, gavę atitinkamas komisijų išvadas, skiria ir moka invalidumo pensijas (pašalpas) įstatymų nustatyta tvarka.

 

7. LIGŲ, TRAUMŲ DEFEKTŲ SĄRAŠAI

 

7.1. PAVYZDINIS LIGŲ, TRAUMŲ, DEFEKTŲ, JŲ PASEKMIŲ IR FUNKCINIŲ BŪKLIŲ, DĖL KURIŲ NUSTATOMAS NUOLATINĖS SLAUGOS, PRIEŽIŪROS, PAGALBOS REIKALINGUMAS, SĄRAŠAS

 

1. Lėtinio kraujotakos nepakankamumo III laipsnis.

2. Plaučių ir širdies nepakankamumo III laipsnis.

3. Lėtinio inkstų arba kepenų nepakankamumo terminalinės stadijos.

4. Neoperuotini piktybiniai navikai.

5. Labai dažni epileptiforminiai paroksizmai, prieblandinės sąmonės būsenos su ryškiais ir pastoviais psichikos ir elgesio pakitimais bei silpnaprotystė.

6. Totalinė afazija.

7. Silpnaprotystės, nežiūrint etiologijos, idiotijos ir gilaus imbecilumo atvejais.

8. Labai ryškios ir užsitęsusios psichozinės būklės su dezorganizuotu elgesiu.

9. Kitos sunkios progresuojančios ir nepalankios eigos ligos.

10. Dviejų galūnių bigės negalint protezuoti.

11. Abiejų plaštakų su keturių pirštų, įskaitant pirmąjį, trūkumas.

12. Abiejų klubo sąnarių ankilozė arba labai ryški kontraktūra.

13. Labai ryškiai sutrikusios galūnių judėjimo funkcijos – hemiplegijos, paraplegijos, labai ryškios paraparezės, hemiparezės – nervų ir raumenų ligų atvejais.

14. Labai ryškūs koordinacijos sutrikimai: ataksijos, hiperkinezinis, amiostatinis sindromas, negalint vaikščioti ir stovėti.

_____________________________

* liudininkai turi pateikti dokumentus, kad buvo nurodytose vietose.

 

15. Visiškas arba praktiškas abiejų akių aklumas, arba geriau matančios akies regėjimo lauko koncentrinis susiaurėjimas iki 10 proc.

16. Kiti panašūs kombinuoti organų ir sistemų pažeidimai arba išsivystymo anomalijos su pastoviai ir labai ryškiai išreikštais funkcijų sutrikimais, kurie sukelia identiškas būkles.

 

7.2. PAVYZDINIS LIGŲ, TRAUMŲ, DEFEKTŲ, JŲ PASEKMIŲ IR FUNKCINIŲ BŪKLIŲ, DĖL KURIŲ NUSTATOMAS BUITINĖS PAGALBOS REIKALINGUMAS, SĄRAŠAS

 

1. Lėtinio kraujotakos nepakankamumo II laipsnis.

2. Įtampos stenokardija, esant koronarinio nepakankamumo IV funkcinei klasei.

3. Plaučių ir širdies nepakankamumo II B laipsnis.

4. Vidutiniškai pažeistos galūnių judėjimo funkcijos dėl hemiparezių.

5. Ryškiai sutrikę koordinaciniai judesiai vestibulinių, smegenėlių, hiperkinezinių, amiostatinių sindromų atvejais.

6. Ryškiai sutrikusios intelektualinės mnestinės funkcijos arba ryškūs asmenybės psichopatiniai sindromai, sutrikdantys elgesį.

7. Plaučių ir širdies nepakankamumas P-2, N-1, esant dažniems bronchito paūmėjimams.

8. Ryškus hipertenzinis likvoro sindromas su dažnais ir sunkiais priepuoliais dėl sutrikusios likvoro dinamikos.

9. Ryškus pastovus hipotalaminis sindromas su dažnais ir sunkiais paroksizmais, ryškiai pastovia arterine hipertenzija, ryškiu nervų ir raumenų sindromu bei neuroendokrininiais pažeidimais.

10. Dažni epileptiforminiai paroksizmai, prieblandinės sąmonės būsenos su ryškiais psichikos ir elgesio pakitimais.

11. Dažnos paroksizminės būklės, ryškūs psichikos pažeidimai, sergant schizofrenija – subkompensacijos stadijos, kliedėjimo sindromai.

12. Dėl patologinių pakitimų geriau matančios akies regėjimo aštrumo sumažėjimas nuo 0,3 iki 0,1 su korekcija arba regėjimo lauko susiaurėjimas iki 20 laipsnių.

13. Pastovus šlapimo ar išmatų nelaikymas, fistulės, pro kurias sunkiasi šlapimas ar išmatos.

14. Pastovi tracheostoma.

15. Ryškiai sutrikusi abiejų kojų trofika dėl traumų ir nervų sistemos arba kraujagyslių ligų.

16. Abiejų blauzdų bigės.

17. Šlaunies arba blauzdos bigė ir blauzdos bigė.

19. Žasto ar dilbio bigė esant vidutiniškai sutrikusiai kitos rankos funkcijai.

20. Šlaunies bigė ir sutrikusios kitos kojos motorinės arba statinės funkcijos. ______________________________

* geriau matančios akies regėjimo aštrumas su korekcija mažesnis kaip 0,03.

 

21. Plaštakos, dilbio arba kojos bigė ir vienos akies aklumas.

22. Šlaunies eksartikuliažija.

23. Kiti panašūs kombinuoti organų ir sistemų pažeidimai arba išsivystymo anomalijos, kurios sukelia identiškas būkles.

 

7.3. ANATOMINIŲ DEFEKTŲ SĄRAŠAS

 

1. Plaštakos arba dilbio bigė.

2. Netikras žastikaulio arba abiejų dilbio kaulų sąnarys.

3. Labai ryški kontraktūra (judesiai galimi iki 10 laipsnio) arba alkūnės sąnario ankilozė funkciškai nepatogioje padėtyje (mažesniu kaip 60 laipsnių ar didesniu kaip 150 laipsnių kampu), arba dilbio fikcija kraštutinės pronacijos ar supinacijos padėtyje.

4. Klibantis peties arba alkūnės sąnarys.

5. Plaštakos keturių pirštų, išskiriant pirmą, visų falangų trūkumas arba plaštakos trijų pirštų įskaitant pirmą, visų falangų trūkumas.

6. Ankilozė arba labai ryški tų pačių pirštų kontraktūra funkciškai nepatogioje padėtyje.

7. Pirmo ir antro pirštų trūkumas arba trijų pirštų ir atitinkamų delnakaulių trūkumas.

8. Abiejų plaštakų pirmų pirštų trūkumas.

9. Protezuota šlaunies ar blauzdos bigė.

10. Pėdos bigė po amputacijos pagal Pirogovą ar Šoparo sąnario lygyje.

11. Abiejų pėdų bigės Lisfranko sąnario lygyje.

12. Labai ryški kontraktūra arba čiurnos sąnario ankilozė, esant ydingai pėdos padėčiai arba abiejų čiurnos sąnarių ankilozė.

13. Netikras šlaunikaulio arba blauzdikaulio sąnarys.

14. Klibantis kelio arba klubo sąnarys.

15. Labai ryški klubo sąnario kontraktūra arba ankilozė.

16. Kojos sutrumpėjimas 7 ir daugiau centimetrų.

17. Kelio arba klubo sąnario endoprotezas, esant funkcijos sutrikimui.

18. III-IV laipsnio kifoskoliozė.

19. Plaštakos arba pėdos paralyžius.

20. Kojos, rankos paralyžius arba ryški parezė.

21. Visiškas arba praktiškas vienos akies aklumas (regėjimo aštrumas mažesnis kaip 0,03 su korekcija arba regėjimo lauko koncentrinis susiaurėjimas iki 10 laipsnių), esant kitos akies aštrumui su korekcija ne didesniam kaip 0,3.

22. Žandikaulio arba kietojo gomurio defektai, jeigu protezavimas neužtikrina kramtymo.

23. Hipofizinis nanizmas, osteochondropatija, osteochondrodistrofija.

24. Abipusis III–IV laipsnio kurtumas.

25. Kurčnebylystė iš mažens.

26. Svetimkūnis širdies raumenyje arba perikarde.

27. Vieno širdies vožtuvo protezavimas.

28. Kaukolės defektas, kai jis viršija 3x1 cm, arba kai svetimkūnis smegenyse.

 

7.4. LIGŲ, TRAUMŲ, DEFEKTŲ, JŲ PASEKMIŲ IR FUNKCINĖS BŪKLĖS, DĖL KURIŲ ASMENIMS NUSTATOMI MEDICININIAI POŽYMIAI SPECIALIAJAM AUTOMOBILIUI ĮSIGYTI ARBA TRANSPORTO IŠLAIDOMS GAUTI SĄRAŠAS

 

1. Vienos arba abiejų kojų paralyžius arba ryški parezė.

2. Hemiplegija arba ryški hemiparezė.

3. Ryški ataksija.

4. 4. Ryškus hiperkinezinis arba amiostatinis sindromas.

5. Abiejų kojų trombobliteruojančios ligos, esant antro laipsnio arterinės kraujotakos lėtiniam nepakankamumui.

6. Vienos kojos III laipsnio arba abiejų kojų II–III laipsnio veninės kraujotakos lėtinis nepakankamumas.

7. Ryškūs abiejų kojų trofikos sutrikimai.

8. Abiejų kojų dramblialigė.

9. Abiejų plaštakų visų pirštų trūkumas arba aukštesnės rankų bigės.

10. Abiejų pėdų bigės Šoparo sąnaryje.

11. Blauzdos arba šlaunies bigės.

12. Klubo sąnario įgimtas ar įsisenėjęs išnirimas.

13. Klibantis klubo arba kelio sąnarys.

14. Klubo sąnario ankilozė arba ryški kontraktūra.

15. Kelio sąnario ankilozė arba labai ryški kontraktūra funkciniai nepatogioje padėtyje.

16. Čiurnos sąnario kontraktūra arba ankilozė, esant ydingai pėdos padėčiai.

17. Kitos kaulų ir sąnarių ligos labai apsunkinančios stovėjimą ir vaikščiojimą, šlaunikaulio arba blauzdikaulio netikras sąnarys, fistulinis osteomyelitas ir t. t.

18. Klubo arba abiejų kelių sąnarių endoprotezai, esant kojų funkcijų sutrikimui.

19. Kojos sutrumpėjimas 7 cm.

20. Stuburo ligos ir deformacijos, labai apsunkinančios stovėjimą ir vaikščiojimą (stuburo iškrypimai, III-IV laipsnio, Bechterevo liga).

21. Lėtinis plaučių ir širdies II-III laipsnio nepakankamumas (lėtinė dekompensuota plautinė širdis).

 

7.5. LIGŲ, TRAUMŲ, DEFEKTŲ, JŲ PASEKMIŲ IR FUNKCINIŲ BŪKLIŲ, DĖL KURIŲ NUSTATOMI MEDICININIAI POŽYMIAI KOMPENSACINEI TECHNIKAI ĮSIGYTI, SĄRAŠAS

 

1. Ryškios mono, hemi, paraparezės.

2. Ryškiai išreikšta ataksija.

3. Ryškus hiperkinezinis sindromas.

4. Pastovus šlapimo ar išmatų nelaikymas, tame tarpe fistulės, pro kurias sunkiasi šlapimas ir išmatos.

5. Kurtumas.

6. Plaštakos bigė su 4 pirštų trūkumu.

7. Ryškios galūnių sąnarių kontraktūros.

8. Klibantis peties, alkūnės ar kelio sąnarys.

9. Pėdos bigė pagal Lisfranką ir aukštesnio lygio amputacijos.

10. Visiškas, praktinis aklumas ir silpnas regėjimas abiejų arba geriau matančios akies (regėjimo aštrumas 0,1 su korekcija arba koncentrinis lauko susiaurėjimas iki 20 laipsnių).

 

7.5.1. LAUKO IR KAMBARIO KĖDĖS – VEŽIMĖLIO ĮSIGIJIMAS

 

1. Lėtinis kraujotakos nepakankamumas III laipsnio.

2. Plaučių širdies nepakankamumas III laipsnio.

3. Hemiplegija arba ryški hemiparezė, paraplegija, vidutiniškai išreikšta kojų paraparezė, tetraparezė.

4. Ryški ataksija.

5. Ryškus hiperkinezinis arba amiostazinis sindromas.

6. Abiejų blauzdų bigės arba aukštesnio lygio amputacijos.

______________

 

 

Invalidumo nustatymo instrukcijos

1 priedas

 

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

 

_________________________________________________________________

(gydymo ir profilaktikos įstaigos pavadinimas)

 

S I U N T I M A S

 

į valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisiją

 

Nr._______

 

1. Pavardė _________________________________________________________________

 

2. Vardas _________________________________________  tėvo vardas_______________

 

3. Gimimo data _____________________________________________________________

 

4. Gyvenamoji vieta _________________________________________________________

 

5. Gydymo trukmė dviem paskutiniais kalendoriais metais.

 

Iš viso________________________________ stacionarinis _______ ambulatorinis _______

 

6. Naudotas gydymas ir kitos reabilitacijos priemonės bei jų efektas:

 

6.1. Medikamentinis – taip; ne; efektas (+) (+-) (-)

 

6.2. Chirurginis – taip; ne; efektas (+) (+-) (-)

 

6.3. Fizioterapinis – taip; ne; efektas (+) (+-) (-)

 

6.4. GKK ir masažo – taip; ne; efektas (+) (+-) (-)

 

6.5. Sanatorinis – taip; ne; efektas (+) (+-) (-)

 

6.6. Darbo sąlygų keitimas – taip; ne; efektas (+) (+-) (-)

 

6.7. Kitos priemonės – taip; ne; efektas (+) (+-) (-)

 

7. Ligos anamnezė ___________________________________________________________

 

8. Sveikatos būklės aprašymas, nurodant konkrečią patologiją (terapeutas, neuropatologas, chirurgas, kiti specialistai) ______________________________________________________________________

 

9. Specialiųjų tyrimų duomenys, nurodant konkrečius patologinius pakitimus __________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

10. Pagrindinė diagnozė ______________________________________________________

funkcijos sutrikimas: vidutinis, ryškus, labai ryškus;

 

Gretutinė diagnozė __________________________________________________________

funkcijos sutrikimas: vidutinis, ryškus, labai ryškus;

 

P. S. 6; 10; p. p. reikalingą žodį pabraukti.

 

A. V. Įstaigos vadovo (pavaduotojo, skyriaus vedėjo)

pavardė, v., t. v.___________________________________ parašas _________________________

 

Gydančio gydytojo (pagrindinio specialisto)

pavardė, v., t. v. ___________________________________  parašas _________________________

______________

 

 

Invalidumo nustatymo instrukcijos

2 priedas

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerija

 

_________________________________________________________________

(valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos pavadinimas)

 

EKSPERTIZĖS AKTAS Nr.

 

1. Pavardė _________________________________________________________________

 

2. Vardas _________________ tėvo vardas_______________________________________

 

3. Gimimo data _____________________________________________________________

 

4. Gyvenamoji vieta _________________________________________________________

 

5. Tikrinimas (pirminis, pakartotinis) _____________________________________________

 

6. Tikrinimo data ____________________________________________________________

 

7. Eskpertizės data: pradėta ______________________; baigta _______________________

 

8. Duomenys apie socialinę būklę:

 

8.1. šeimyninė padėtis: vienišas (a), taip, ne; išlaikytinių skaičius ______________________ ,

invalidų skaičius ____________________

 

8.2. Išsilavinimas: pradinis, vidurinis, specialusis, aukštasis;

 

8.3. Darbovietė _____________________________________________________________

 

8.4. Dirba: įprastiniu krūviu, sumažintu – 1/3; sumažintu – 1/2; sumažintu – 3/4; specialiose sąlygose, namuose;

 

8.5. Noras dirbti: taip, ne, nežino;

 

8.6. Uždarbio dydis __________________________  pensijos dydis ___________________

 

8.7. Aprūpintas kompensacine technika – taip, ne; transportu – taip, ne; vežimėliu – taip, ne; protezuotas – taip, ne;

 

9. Duomenys apie sveikatos būklę (konkreti patologija):

 

9.1. ______________________________________________________________ specialistas

_____________________ pavardė, v., t. v., ____________________ parašas ____________

 

9.2. ______________________________________________________________ specialistas

_____________________ pavardė, v., t. v., ____________________ parašas ____________

 

9.3. Kitų specialistų išvados ___________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

9.4. Papildomų tyrimų duomenys _______________________________________________

________________________________________________________________________________

 

10. Pagrindinė diagnozė ______________________________________________________

funkcijos sutrikimas: vidutinis, ryškus, labai ryškus.

 

11. Gretutinė diagnozė _______________________________________________________

 

12. Invalidumo grupė (žodžiu) __________  nustatyta iki 199___ m._________mėn. _____d.

 

13. Invalidumo priežastis _____________________________________________________

 

14. Darbingumo netekimas (procentais)___________________________________________

 

15. Sprendimai dėl:

 

15.1. Nuolatinės slaugos būtinumo – taip, ne; buitinės pagalbos – taip, ne;

 

15.2. Kompensacinės technikos priemonių – taip, ne; konkrečiai:_______________________

 

15.3. Ugdymo (mokymo, lavinimo) _____________________________________________

 

15.4. Darbo pobūdžio ir sąlygų _________________________________________________

 

15.5. Kitų priemonių _________________________________________________________

 

P. S. 8, 9, 10, 11, 15 p. p. pabraukiamas reikalingas žodis.

 

Komisijos pirmininkas                     (p., v., t. v.) _______________________

parašas _________

 

Komisijos nariai:                              (p., v., t. v.) ___________________________

parašas ___________

 

(p., v., t. v.) ___________________________

parašas ___________

 

(p., v., t. v.) ___________________________

parašas ___________

 

Dalyvių, turinčių patariamojo balso teisę, pastabos:__________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

______________

 

 

Invalidumo nustatymo instrukcijos

3 priedas

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerija

 

_________________________________________________________________

(valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos pavadinimas)

 

INVALIDUMO PAŽYMA

 

(siunčiama pensiją mokančiai įstaigai)

 

Serija _______________ Nr.______________________

 

_________________________________________________________________

(pavardė, vardas, tėvo vardas)

 

Gimimo data ________________ gyvenamoji vieta ________________________________

 

_____________________ Tikrinimo data ________________________________________

 

Ekspertizė pradėta __________________ baigta ___________________________________

 

Tikrinimas (pirminis, pakartotinis) _______________________________________________

 

Invalidumo grupė (rašoma žodžiu) ______________________________________________

 

Invalidumo priežastis ________________________________________________________

 

Invalidumas nustatytas iki 199___ m._______________ mėn._____ d.

 

Pakartotinio tikrinimo data iki 199____ m. ____________mėn. ___d.

 

Invalidumo pradžios laikas ____________________________________________________

 

------------------------ Atkirpimo linija -----------------------

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerija

 

_________________________________________________________________

(valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos pavadinimas)

 

INVALIDUMO PAŽYMA

(išduodama invalidui)

 

Serija ______________ Nr. ________________

 

_________________________________________________________________

(pavardė, vardas, tėvo vardas)

 

Gimimo data ________________ Gyvenamoji vieta ________________________________

 

_______________________ Tikrinimo data ______________________________________

 

Ekspertizė pradėta _______________ baigta ______________________________________

 

Tikrinimas (pirminis, pakartotinis) _______________________________________________

 

Invalidumo grupė (rašoma žodžiu) ______________________________________________

 

Invalidumo priežastis ________________________________________________________

 

Invalidumas nustatytas iki 199___ m. _____________ mėn. ___d.

 

Pakartotinio tikrinimo data iki 199___ m._____________ mėn.___d.

 

Invalidumo pradžios laikas ____________________________________________________

 

Ligos diagnozė _____________________________________________________________

 

Darbingumas _______________________________________________________________

 

Darbingumo netekimas (procentais) _____________________________________________

 

Sprendimai dėl:

 

nuolatinės slaugos ___________________________________________________________

 

buitinės pagalbos ____________________________________________________________

 

specialaus automobilio ________________________________________________________

 

kitų priemonių ______________________________________________________________

 

Pagrindas _________________________________  MSEK ekspertizės aktas Nr. _________

 

Data _________________________

 

A. V. MSEK pirmininkas _____________________________________________________

 

------------------------- Atkirpimo linija ----------------------

 

Darbingumas _______________________________________________________________

 

Darbingumo netekimas (procentais) _____________________________________________

 

Pagrindas ___________________________________  MSEK ekspertizės aktas Nr. _______

 

Data _______________________

 

A. V. MSEK pirmininkas _____________________________________________________

______________

 

 

Invalidumo nustatymo instrukcijos

4 priedas

 

_________________________________________________________________

Pensiją skirianti įstaiga, organizacija

 

INVALIDO PAŽYMĖJIMAS Nr. 000000

 

Pavardė ___________________________________________________________________

 

Vardas ____________________________________________________________________

 

Gimimo metai ______________________________________________________________

 

Gyvenamoji vieta ___________________________________________________________

 

Pažymėjimas išduotas

 

foto 199___ m. ________ mėn. ___ d.

 

(3x4)

 

A. V.

Pensija skiriančios įstaigos,

organizacijos vadovo parašas

 

--------------------------- kita pusė -------------------------

 

Invalidumo grupė _____ nuo 199___m._______ mėn.___ d. iki 199__ m. _____ mėn. ____d.

 

Pensijos rūšis _______________________________________________________________

 

Invalidumo priežastis ________________________________________________________

 

Vaikas invalidas ____ nuo 199___ m._____ mėn.___ d. iki 199__ m.________ mėn.____ d.

 

Kitos atžymos ______________________________________________________________

                                                                                        (nuolatinės slaugos būtinumas, darbingumas ir kt.)

 

A. V.

Vadovo parašas

 

Invalidumo grupė _____ nuo 199___m._______ mėn.___ d. iki 199__ m. _____ mėn. ____d.

 

Pensijos rūšis _______________________________________________________________

 

Invalidumo priežastis ________________________________________________________

 

Vaikas invalidas ____ nuo 199___ m. ________  mėn.___ d. iki 199__ m.______ mėn. ___d.

 

Kitos atžymos ______________________________________________________________

                                                                                        (nuolatinės slaugos būtinumas, darbingumas ir kt.)

 

A. V.

Vadovo parašas

 

Invalidumo grupė _____ nuo 199___m._______ mėn.___ d. iki 199__ m. _____ mėn. ____d.

 

Pensijos rūšis _______________________________________________________________

 

Invalidumo priežastis ________________________________________________________

 

Vaikas invalidas ____ nuo 199___ m. ________  mėn.___ d. iki 199__ m.______ mėn. ___d.

 

Kitos atžymos ______________________________________________________________

                                                                                        (nuolatinės slaugos būtinumas, darbingumas ir kt.)

 

A. V.

Vadovo parašas

______________

 

 

Invalidumo nustatymo instrukcijos

5 priedas

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerija

 

_________________________________________________________________

(valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos pavadinimas)

 

__________________________________________________________________________

(Pavardė, vardas, tėvo vardas)

 

Gimimo data _________________________  Gyvenamoji vieta _______________________

 

Invalidumo grupė (žodžiu) ______ Galiojimo terminas ______________________________

 

Invalidumo priežastis ________________________________________________________

 

Darbingumas _______________________________________________________________

 

Darbingumo netekimas (procentais) _____________________________________________

 

SPRENDIMAS Nr. 000001

 

(dėl medicininės, profesinės, socialinės reabilitacijos priemonių)

 

1. MEDICININĖ REABILITACIJA

 

1.1. Atstatomasis gydymas: ambulatorinis, stacionarinis, sanatorinis, specialiose reabilitacijos įstaigose, namuose.

1.2. Gydymo rūšys: medikamentinis, chirurginis, fizioterapinis, GKK ir masažas, kitos.

1.3. Protezavimas (kokrečiai).

1.4. Psichologinė korekcija.

1.5. Invalido (šeimos narių) apmokymas reabilitacijos technikos, aprūpinimas metodine medžiaga, medicininės reabilitacijos technika ir kt.

1.6. Kitos priemonės.

 

2. PROFESINĖ REABILITACIJA

 

2.1. Profesinis orientavimas, apmokymas, perkvalifikavimas.

2.2. Įdarbinimo formos: ne visą darbo dieną, sumažintu krūviu, žemesnės kvalifikacijos darbe, kitoje profesijoje, specialiai organizuotose darbo sąlygose darbovietėje, specialiame ceche, bare, dirbtuvėje, namuose.

2.3. Konkrečiai nurodyti darbo sąlygas: __________________________________________

 

2.4. Kitos priemonės.

 

3. SOCIALINĖ REABILITACIJA

 

3.1. Globos organizavimas pensionate, namuose, kitoje globos įstaigoje.

3.2. Ugdymas, mokymas: bendro tipo, pagalbinėje, specialioje mokymo įstaigoje, globos įstaigoje, namuose.

3.3. Aprūpinimas specialia technika (specialiu automobiliu, motoriniu vežimėliu, kambario vežimėliu, gatvės vežimėliu, surdo, tiflo ir kt.).

Įrašyti žodžiu, nurodant galiojimo terminą ________________________________________

 

3.4. Kitos priemonės.

P. S. 1.1; 1.2; 1.4; 1.5; 2.1; 2.2; 3.1; 3.2 – pabraukti.

 

A. V.

MSEK pirmininkas

______________



* suluošinimas – sužeidimas, kontūzija, trauma.

** tarnyba policijoje, tardymo organuose, kitose sukarintose įstaigose.

*** teismo, prokuratūros, vidaus reikalų, saugumo, kitų sukarintų įstaigų dokumentai.