Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. KOVO 29 D. NUTARIMO NR. 346 „DĖL VALSTYBINIŲ ŠALPOS IŠMOKŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. vasario 6 d. Nr. 93

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Valstybinių šalpos išmokų skyrimo ir mokėjimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 29 d. nutarimu Nr. 346 „Dėl Valstybinių šalpos išmokų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 47-1558; 2005, Nr. 83-3069):

1. Išdėstyti 10.7 punktą taip:

10.7. globos, auklėjimo ar slaugos įstaigos (jeigu nesukakęs 18 metų asmuo apgyvendintas ar slaugomas šioje įstaigoje) išduotą pažymą apie tai, iš kokių lėšų – valstybės biudžeto, savivaldybės biudžeto ar kitų – išlaikomas šioje įstaigoje apgyvendintas ar slaugomas asmuo. Kai šie asmenys auklėjami, mokomi ar ugdomi stacionariose švietimo sistemos auklėjimo įstaigose, kurios visiškai finansuojamos iš valstybės biudžeto ir (ar) savivaldybės biudžeto, pateikiama šių įstaigų pažyma apie tai, kokį valstybės išlaikymą vaikai joje gauna – visišką ar dalinį;“.

2. Išdėstyti 12.2 punktą taip:

12.2. šių Nuostatų 10.2 ir 10.3 punktuose nurodytų įstaigų išduotus dokumentus, patvirtinančius, kad nedarbingam ar iš dalies darbingam asmeniui, netekusiam 60 procentų ir daugiau darbingumo, ir senatvės pensijos amžių sukakusiam asmeniui nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, išskyrus Šalpos išmokų įstatymo 14 straipsnio 4 dalyje numatytą atvejį, kai priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija skiriama ir mokama vietoj 0,5 valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio priedo, skirto specialiajam nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiui tenkinti;“.

3. Išdėstyti 18 punktą taip:

18. Asmuo, kuris kreipiasi dėl šalpos išmokos skyrimo, turi pateikti reikiamų dokumentų originalus, išskyrus šių Nuostatų 19 ir 20 punktuose numatytus atvejus. Dokumentus priėmęs asmuo privalo patvirtinti pateiktų dokumentų nuorašus. Šių Nuostatų 9.2, 9.3, 10.4, 11.1, 11.2 ir 13.2 punktuose nurodytų dokumentų, taip pat darbingumo lygio pažymos originalai grąžinami pareiškėjui.“

4. Išdėstyti 35.2 punktą taip:

35.2. Asmenys, kurių teisė gauti šalpos pensiją nustatyta Šalpos išmokų įstatymo 5 straipsnio 35 punktuose bei 25 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktuose, taip pat asmenys, kurių teisė gauti šalpos kompensaciją nustatyta Šalpos išmokų įstatymo 15 straipsnyje bei 25 straipsnio 1 dalies 5 ir 6 punktuose, ir socialinių pensijų gavėjai (Šalpos išmokų įstatymo 27 straipsnis) kartu su šalpos pensijomis, šalpos kompensacijomis ir socialinėmis pensijomis turi teisę gauti valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją, neatsižvelgiant į pastarosios pensijos dydį.“

5. Papildyti šiuo 361 punktu:

361. Pagal Šalpos išmokų įstatymo 14 straipsnio 4 dalį priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos skiriamos asmenims, kuriems nutrauktas 0,5 valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio priedo, skirto specialiajam nuolatinės slaugos arba nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiui tenkinti, mokėjimas, taip pat senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, gaunantiems valstybinę socialinio draudimo I grupės invalidumo pensiją.“

6. Išdėstyti 41 punktą taip:

41. Šalpos išmoka jos gavėjo prašymu gali būti pervedama į šalpos išmokos gavėjo asmeninę sąskaitą Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiame banke ar banko skyriuje arba mokama pašto perlaidomis (šalpos išmokos gavėjo prašymu – pristatoma į namus) per valstybės įmonės Lietuvos pašto vietos paštą pagal šalpos išmokos gavėjo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikos teritorijoje. Paslaugas, susijusias su pensijų pristatymu į namus, už sutartą kainą gali teikti ir kitos įmonės konkurso tvarka. Konkursai rengiami Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) nustatyta tvarka. Jeigu konkurse dalyvauja daugiau kaip viena įmonė ir jų siūloma šalpos išmokų pristatymo kaina ir kitos sąlygos vienodos, pirmenybė teikiama paštui. Prireikus šalpos išmoka gali būti mokama per savivaldybės kasą. Būdą, kaip gauti šalpos išmoką, pasirenka pats šios išmokos gavėjas arba įstatymų nustatyta tvarka jo įgaliotas asmuo, arba vienas iš asmens, kuriam paskirta šalpos išmoka, tėvų (įtėvių), jo globėjas ar rūpintojas. Šalpos išmokos pristatomos arba persiunčiamos šalpos išmokoms administruoti skirtomis valstybės biudžeto lėšomis.“

7. Išdėstyti 47 punktą taip:

47. Šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos bei socialinės pensijos gavėjo, keičiančio gyvenamąją vietą (išskyrus tą atvejį, kai gyvenamoji vieta keičiama tos pačios savivaldybės administracijos aptarnaujamoje vietovėje), prašymu išmokama dviejų mėnesių dydžio jam priklausanti šalpos išmoka (einamojo ir dar vieno mėnesio). Tikslinės kompensacijos gavėjui tokiu atveju išmokama vieno (einamojo) mėnesio dydžio šalpos išmoka. Naujosios gyvenamosios vietos savivaldybės administracija, gavusi šalpos išmokos gavėjo bylą, toliau išmoką moka nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, už kurį ji buvo išmokėta ankstesnėje gyvenamojoje vietoje.“

8. Išdėstyti 51.3 punktą taip:

51.3. neturi teisės gauti didesnės nei Šalpos išmokų įstatymo 7 straipsnio 4 punkte nustatyto dydžio Šalpos išmokų įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje nurodytos pensijos (išskyrus valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją) ir (ar) pensijų išmokos (bendros jų sumos).“

9. Išdėstyti 54 punktą taip:

54. Nurodytajam asmeniui, neturinčiam teisės gauti jokios pensijos (išskyrus valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją) ir (ar) pensijų išmokos, skiriama ir mokama Šalpos išmokų įstatymo 7 straipsnio 4 punkte nustatyto dydžio šalpos pensija.“

10. Išdėstyti 55 punktą taip:

55. Nurodytajam asmeniui, turinčiam teisę gauti pensiją ir (ar) pensijų išmoką, kurių dydis (bendra jų suma) mažesnis už šalpos pensiją, skiriama Šalpos išmokų įstatymo 7 straipsnio 4 punkte nustatyto dydžio šalpos pensija, tačiau asmeniui mokama paskirtos šalpos pensijos dalis, kuri lygi šalpos pensijos ir asmens gaunamos pensijos (išskyrus valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją) ir (ar) pensijų išmokos (bendros jų sumos) skirtumui. Šiam asmeniui mokamos šalpos pensijos dalis apskaičiuojama ir mokama šių Nuostatų 56–59 punktuose nustatyta tvarka.“

11. Išdėstyti 56 punktą taip:

56. Jeigu nurodytajam asmeniui pensija ir (ar) pensijų išmoka mokama kas mėnesį, iš šiam asmeniui skirtos šalpos pensijos dydžio atimamas tą patį mėnesį, už kurį mokama šalpos pensija, asmeniui išmokėtos pensijos (išskyrus valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją) ir (ar) pensijų išmokos (bendros jų sumos) dydis.“

12. Išdėstyti 58.2 punktą taip:

58.2. iš šių Nuostatų 58.1 punkte nurodyto šalpos pensijos dydžio atimamas tą patį ketvirtį asmeniui išmokėtos pensijos (išskyrus valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją) ir (ar) pensijų išmokos (bendros jų sumos) dydis.“

13. Pripažinti netekusiu galios 64.3 punktą.

14. Išdėstyti 67 punktą taip:

67. Neįgaliųjų, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis (vaikų invalidų, I ar II grupės invalidų nuo vaikystės arba I ar II grupės invalidų, jais tapusių iki 18 metų, arba visiškos negalios invalidų, pripažintų tokiais iki 2005 m. liepos 1 d.), slaugos namuose faktas ir laikas, taip pat vaikų iki 8 metų auginimo namuose faktas ir laikas, suteikiantys teisę gauti šalpos pensiją pagal Šalpos išmokų įstatymo 5 straipsnio 3 ar 4 punktą arba šalpos kompensaciją pagal nurodytojo įstatymo 15 straipsnį, nustatomi savivaldybės administracijos direktoriaus (jo pavaduotojo) arba jo įgalioto savivaldybės administracijos tarnautojo sprendimu.“

15. Išdėstyti 68.1.1 punktą taip:

68.1.1. būdamas vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas ar rūpintojas, jis ne mažiau kaip 15 metų slaugė namuose neįgalųjį, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis (vaiką (įvaikį) invalidą (nesvarbu, kurio negalios lygio), arba I ar II grupės invalidą nuo vaikystės, arba tapusį I ar II grupės invalidu iki 18 metų, arba visiškos negalios invalidą, pripažintus tokiais iki 2005 m. liepos 1 d.), – kai prašoma skirti šalpos pensiją;“.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                      Gediminas Kirkilas

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                              Vilija Blinkevičiūtė