LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL NUOLAIDOS PACIENTO PRIEMOKAI UŽ KOMPENSUOJAMĄJĮ VAISTINĮ PREPARATĄ IR KOMPENSUOJAMĄJĄ MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONĘ APSKAIČIAVIMO IR TAIKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. rugpjūčio 13 d. Nr. V-724

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas Ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių, kurių įsigijimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 994 (Žin., 2005, Nr. 111-4048; 2009, Nr.158-7191; 2010, Nr. 80-4170), 8 ir 27 punkto bei Vaistų prieinamumo gerinimo ir jų kainų mažinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. V-572 (Žin., 2009, Nr. 87-3715), 2.2 punkto nuostatas:

1. Tvirtinu Nuolaidos paciento priemokai už kompensuojamąjį vaistinį preparatą ir kompensuojamąją medicinos pagalbos priemonę apskaičiavimo ir taikymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad:

2.1. vaistinio preparato rinkodaros teisės turėtojas ar lygiagretaus importo leidimo turėtojas, ar jų atstovas, ar medicinos pagalbos priemonės gamintojas, ar jo atstovas nuo šio įsakymo įsigaliojimo dienos gali pateikti Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK) prašymus dėl nuolaidos taikymo paciento priemokai;

2.2. praėjus 3 mėnesiams nuo sveikatos apsaugos ministro patvirtinto 2010 m. kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno įsigaliojimo dienos nuolaidos paciento priemokoms už vaistinėse parduodamus kompensuojamuosius vaistinius preparatus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones taikomos tik Nuolaidos paciento priemokai už kompensuojamąjį vaistinį preparatą ir kompensuojamąją medicinos pagalbos priemonę apskaičiavimo ir taikymo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) nustatyta tvarka.

3. Pavedu:

3.1. VLK direktoriui ne vėliau kaip po 1 mėnesio nuo 2010 m. kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos VLK interneto svetainėje paskelbti Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių klasifikatorių Aprašo nustatyta tvarka;

3.2. įsakymo vykdymą kontroliuoti viceministrui pagal administravimo sritį.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                             RAIMONDAS ŠUKYS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro

2010 m. rugpjūčio 13 d.

įsakymu Nr. V-724

 

NUOLAIDOS PACIENTO PRIEMOKAI UŽ KOMPENSUOJAMĄJĮ VAISTINĮ PREPARATĄ IR KOMPENSUOJAMĄJĄ MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONĘ APSKAIČIAVIMO IR TAIKYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nuolaidos paciento priemokai už kompensuojamąjį vaistinį preparatą ir kompensuojamąją medicinos pagalbos priemonę apskaičiavimo ir taikymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja nuolaidos paciento mokamai už kompensuojamąjį vaistinį preparatą ir kompensuojamąją medicinos pagalbos priemonę (toliau – MPP) priemokai, nustatytai Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyne ir Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyne, apskaičiavimo ir taikymo tvarką. Aprašas netaikomas vaistinėje gaminamiems kompensuojamiesiems vaistiniams preparatams.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių klasifikatorius (toliau – Klasifikatorius) – privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“ duomenų apie vaistinėse išduotus (parduotus) kompensuojamuosius vaistinius preparatus ir MPP, įrašytus į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ar į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyną (toliau – kainynas), bazė.

Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme (Žin., 2006, Nr. 78-3056) ir Ambulatoriniam gydymui skirtų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių, kurių įsigijimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 994 (Žin., 2005, Nr. 111-4048; 2009, Nr. 158-7191; toliau – Bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos aprašas), vartojamas sąvokas.

3. Vaistinio preparato rinkodaros teisės turėtojas ar lygiagretaus importo leidimo turėtojas, ar jų atstovas, ar medicinos pagalbos priemonės gamintojas, ar jo atstovas (toliau – gamintojas), norėdamas taikyti nuolaidą sveikatos apsaugos ministro nustatytai paciento priemokai už kompensuojamąjį vaistinį preparatą ir kompensuojamąją MPP, pateikia Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK) prašymą dėl nuolaidos taikymo paciento priemokai, kuriame nurodo siūlomą į kainyną įrašytos kompensuojamojo vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP gamintojo deklaruojamos Lietuvos Respublikai kainos nuolaidos dydį ir nuolaidos taikymo trukmę.

4. Nuolaida gali būti taikoma iki naujo kainyno įsigaliojimo, bet ne trumpiau kaip 90 dienų, išskyrus atvejus, kai naujas kainynas įsigalioja nepasibaigus šiam laikotarpiui.

5. Klasifikatoriuje paskelbtas nuolaidos dydis vėliau gamintojo prašymu negali būti mažinamas, o nuolaidų taikymo trukmė negali būti trumpinama.

 

II. NUOLAIDOS PACIENTO PRIEMOKAI UŽ KOMPENSUOJAMĄJĮ VAISTINĮ PREPARATĄ IR KOMPENSUOJAMĄJĄ MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONĘ APSKAIČIAVIMAS

 

6. Gamintojui pateikus prašymą dėl nuolaidos taikymo paciento priemokai už kompensuojamąjį vaistinį preparatą ar kompensuojamąją MPP, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo gamintojo prašymo užregistravimo VLK raštų registravimo sistemoje dienos VLK perskaičiuoja paciento priemoką pagal kiekvieną šio vaistinio preparato ar MPP įsigijimo išlaidų kompensavimo lygmenį:

6.1. apskaičiuojama laikinoji kompensuojamojo vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP gamintojo deklaruojama pardavimo kaina (toliau – laikinoji pardavimo kaina) – iš kainyne nurodytos gamintojo deklaruojamos Lietuvos Respublikai kainos atimamas gamintojo prašyme nurodytos nuolaidos dydis;

6.2. pagal laikinąją pardavimo kainą apskaičiuojama laikinoji mažmeninė kompensuojamojo vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP kaina – prie laikinosios pardavimo kainos pridedami sveikatos apsaugos ministro nustatyti didmeninės ir mažmeninės prekybos antkainiai ir pridėtinės vertės mokestis, jei vaistinis preparatas ar MPP apmokestinami šiuo mokesčiu;

6.3. jei kompensuojama 100 procentų vaistinio preparato ar MPP bazinės kainos, paciento laikinosios priemokos dydis nustatomas iš laikinosios mažmeninės kompensuojamojo vaistinio preparato ar kompensuojamosios MPP kainos, apskaičiuotos Aprašo 6.2 punkte nustatyta tvarka, atimant kainyne nurodytą jų bazinę kainą. Jei kompensuojama 90 proc., 80 proc. ar 50 proc. vaistinio preparato ar MPP bazinės kainos, paciento laikinoji priemoka apskaičiuojama iš laikinosios mažmeninės jų kainos, apskaičiuotos Aprašo 6.2 punkte nustatyta tvarka, atimant kainyne nurodytą jų bazinę kainą, padaugintą atitinkamai iš koeficientų 0,9, 0,8 ir 0,5;

6.4. apskaičiuojama mažiausia galima priemoka pagal formulę P = A/(0,2 x A+10) ir palyginama su kiekvieno kompensavimo lygmens (100 proc., 90 proc., 80 proc. ir 50 proc.) paciento laikinąja priemoka, apskaičiuota taikant nuolaidą.

Šioje formulėje:

P – mažiausia galima priemoka;

A – Aprašo 6.2 punkte nustatyta tvarka apskaičiuota laikinoji mažmeninė kaina.

7. Taikant nuolaidą, paciento laikinoji priemoka už kiekvieno kompensavimo lygmens (100 proc., 90 proc., 80 proc. ir 50 proc.) to paties prekinio pavadinimo vaistinį preparatą ar MPP, apskaičiuota Aprašo 6.3 punkte nustatyta tvarka, neturi būti mažesnė nei mažiausia galima priemoka, išskyrus biologinius vaistinius preparatus. Laikinoji priemoka už biologinius vaistinius preparatus negali būti mažesnė nei 0,01 lito.

8. Jei skaičiuojant nuolaidą paaiškėja, kad paciento laikinoji priemoka už kurio nors kompensavimo lygmens (100 proc., 90 proc., 80 proc. ar 50 proc.) to paties prekinio pavadinimo vaistinį preparatą ar MPP, apskaičiuota Aprašo 6.3 punkte nustatyta tvarka, yra mažesnė nei mažiausia galima priemoka, apskaičiuota Aprašo 6.4 punkte arba 7 punkte nustatyta tvarka, šio kompensavimo lygmens paciento laikinąja priemoka laikoma mažiausia galima priemoka, o šio kompensavimo lygmens vaistinio preparato ar MPP bazinė kaina mažinama pagal formulę Bm = A – P.

Šioje formulėje:

Bm – sumažinta atitinkamo lygmens bazinė kaina;

P – mažiausia galima priemoka;

A – Aprašo 6.2 punkte nustatyta tvarka apskaičiuota laikinoji mažmeninė kaina.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9. Ne dažniau kaip vieną kartą per mėnesį Klasifikatoriuje paskelbiamos laikinosios kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir kompensuojamųjų MPP mažmeninės ir bazinės kainos bei sumažintos bazinės kainos (jei jos bus apskaičiuotos), paciento laikinųjų priemokų dydžiai bei nuolaidų taikymo trukmė (nurodoma nuolaidos įsigaliojimo data ir nuolaidos taikymo pabaigos data).

10. Klasifikatorius skelbiamas tik registruotiems vartotojams VLK svetainėje adresu http://www.vlk.lt/. Pagal gamintojų prašymus dėl nuolaidos taikymo Klasifikatorius atnaujinamas kiekvieno mėnesio paskutinį pirmadienį. Tą patį mėnesį, kai turi įsigalioti einamųjų metų sveikatos apsaugos ministro patvirtinto kainyno pakeitimas, atnaujintas Klasifikatorius skelbiamas artimiausią mėnesio pirmadienį iki kainyno pakeitimo įsigaliojimo dienos, bet ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki kainyno pakeitimo įsigaliojimo.

11. Nuolaida paciento priemokai vaistinėje pradedama taikyti ne anksčiau kaip po 5 darbo dienų nuo jos paskelbimo Klasifikatoriuje – kitos savaitės pirmadienį. Ši diena laikoma nuolaidos įsigaliojimo diena. Jei Klasifikatoriaus paskelbimo diena – paskutinis mėnesio pirmadienis – yra švenčių ar poilsio diena, tai Klasifikatoriaus paskelbimo diena laikoma paskutinė darbo diena prieš numatytą švenčių ar poilsio dieną.

12. Nuolaidos įsigaliojimo diena gali būti vėlesnė, negu nurodoma 11 punkte, jei Klasifikatoriaus paskelbimo diena derinama su einamųjų metų kainyno pakeitimo įsigaliojimo, švenčių ar poilsio dienomis. Nuolaidos įsigaliojimo diena turi sutapti su kainyno ar jo pakeitimo įsigaliojimo diena.

13. Pasibaigus nuolaidos taikymo laikotarpiui, Klasifikatoriuje atnaujinamos ir paskelbiamos kainyne nurodytos kompensuojamųjų vaistinių preparatų bei kompensuojamųjų MPP mažmeninės ir bazinės kainos bei paciento priemokos.

14. Gamintojas, kurio vaistinis preparatas neatitinka Bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos aprašo 8 punkto pirmosios pastraipos reikalavimų, gali šio Aprašo nustatyta tvarka informuoti Sveikatos apsaugos ministeriją ir VLK apie sprendimą taikyti nuolaidą deklaruojamai kainai, kurią pritaikius ši kaina atitiktų Bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos aprašo 8 punkto pirmosios pastraipos reikalavimus. Šiuo atveju į Klasifikatorių įtraukiamos tik tokios laikinosios mažmeninės ir bazinės kainos bei nurodomi tokie paciento laikinųjų priemokų dydžiai, kurie galios visą einamųjų metų kainyno galiojimo laikotarpį.

15. Nuolaidos gali būti taikomos tik Aprašo nustatyta tvarka.

16. Klasifikatoriuje skelbiamu nuolaidos taikymo laikotarpiu gamintojas privalo tiekti į rinką kompensuojamuosius vaistinius preparatus ir kompensuojamąsias MPP tokiomis kainomis, kurios leistų juos parduoti pacientams ne didesnėmis laikinosiomis mažmeninėmis kainomis nei skelbiamos Klasifikatoriuje.

 

_________________