LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL PREMIJŲ UŽ AUKŠTOJO MOKSLO VADOVĖLIUS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2004 m. kovo 22 d. Nr. ISAK-403
Vilnius
Vykdydamas Valstybės biudžeto asignavimų, skirtų mokslo ir studijų sistemos bendrųjų poreikių tenkinimui, paskirstymo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 m. vasario 9 d. įsakymu Nr. ISAK-177 (Žin., 2004, Nr. 25-788), 2.11 punktą ir siekdamas gerinti studijų aukštosiose mokyklose kokybę ir skatindamas kokybiškų priemonių, skirtų aukštųjų mokyklų studentų mokymui ir mokymuisi, rengimą:
1. Tvirtinu:
3. Pripažįstu netekusiais galios:
3.1. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2003 m. balandžio 15 d. įsakymą Nr. ISAK-508 „Dėl premijų už aukštojo mokslo vadovėlius nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 40-1871; 2003, Nr. 77-3527);
3.2. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2003 m. birželio 6 d. įsakymą Nr. ISAK-798 „Dėl aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisijos darbo reglamento patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 57-2556).
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 m. kovo 22 d. įsakymo Nr. ISAK-403 1 priedas
PREMIJŲ UŽ AUKŠTOJO MOKSLO VADOVĖLIUS NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šie nuostatai reglamentuoja premijuotinų aukštojo mokslo vadovėlių (toliau vadinama – vadovėliai) atrankos ir premijų jų autoriams bei vertėjams (toliau vadinama – rengėjai) skyrimo tvarką.
2. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:
Vadovėlis – knygine arba elektronine forma parengta aukštųjų mokyklų studentų mokymui ir mokymuisi skirta priemonė, kurioje suprantamai ir sistemingai dėstomos kurios nors mokslo ar praktinės veiklos srities žinios. Vadovėliu laikoma tik tokia priemonė, kuri skirta ne mažiau kaip vieno dalyko modulio studijoms.
Premija – piniginė išmoka geriausių vadovėlių rengėjams iš valstybės biudžeto asignavimų, skirtų bendrųjų mokslo ir studijų sistemos poreikių tenkinimui.
3. Premijuotinų vadovėlių atranką organizuoja Studijų kokybės vertinimo centras (toliau vadinama – centras).
4. Vadovėlius atrenka ir jų rengėjus premijuoti švietimo ir mokslo ministrui siūlo Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisija (toliau vadinama – komisija). Komisijos sudėtį centro siūlymu tvirtina švietimo ir mokslo ministras. Komisija susideda iš 9 asmenų. Kiekvienas komisijos narys skiriamas trejiems metams, kasmet atnaujinant po trečdalį komisijos sudėties. Vietoj narių, kurių kadencija pasibaigė arba kurie dėl kitų priežasčių pasitraukė iš komisijos, nauji nariai paskiriami kasmet iki kovo 31 d. Tas pats asmuo komisijos nariu gali būti skiriamas iš eilės ne daugiau kaip dviem kadencijoms. Komisija veikia pagal švietimo ir mokslo ministro patvirtintą Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisijos darbo reglamentą. Sąlygas komisijos darbui sudaro centras. Komisijos nariai negali pretenduoti į premijas.
II. PREMIJŲ DYDIS IR JŲ SKAIČIUS
5. Skiriamos keturių lygių premijos: pirmoji – 12 000 Lt, antroji – 8000 Lt, trečioji – 6000 Lt, paskatinamoji – 2000 Lt.
6. Bendrą lėšų, skirtų premijoms už vadovėlius ir jų atrankai organizuoti, sumą nustato švietimo ir mokslo ministras, gavęs iš centro duomenis apie premijoms pateiktų vadovėlių skaičių. Vieno vadovėlio įvertinimui (įskaitant recenzentų ir komisijos narių darbo apmokėjimą) centras gali skirti ne daugiau kaip 750 Lt, o bendra vadovėlių atrankai organizuoti skirta suma negali viršyti 25 proc. visos nurodytu būdu skirtos sumos. Jeigu lėšų buvo skirta mažiau, negu reikia vadovėliams įvertinti, centras, atsižvelgęs į siūlomų premijuoti vadovėlių skaičių kiekvienoje studijų srityje, dalies vėliausiai išleistų vadovėlių recenzavimą bei premijavimą gali nukelti į kitus metus.
III. vadovėlių atranka ir premijų skyrimAS
7. Premijai teikiamas vadovėlis turi atitikti šias sąlygas:
7.1. išleidimo metai ne daugiau kaip šešeriais ir ne mažiau kaip dvejais metais ankstesni už premijų teikimo metus;
8. Premijai galima teikti:
8.2. keliomis knygomis (elektroninėmis laikmenomis) išleistą vadovėlį arba teminį kelių vadovėlių komplektą, jeigu nebuvo tų pačių ar ankstesnių metų premijoms teikta kuri nors atskira to vadovėlio ar komplekto dalis; šiuo atveju tik vienai iš šių knygų (elektroninių laikmenų) taikomas šių nuostatų 7.1 punkto reikalavimas;
9. Ankstesnių metų premijai gauti teiktas vadovėlis, už kurį rengėjams premija nebuvo paskirta, pakartotinai bet kurių vėlesnių metų premijai gauti gali būti nagrinėjamas tik dviem atvejais:
9.1. kai vadovėlių atrankos komisija, pripažinusi vadovėlį vertu premijos, bet dėl riboto premijų skaičiaus nepasiūliusi premiją jos rengėjams skirti, savo sprendimu perkėlė vadovėlio nagrinėjimą į kitus metus (šiuo atveju netaikomas šių nuostatų 7.1 punktas, teikėjai neprivalo teikimo pakartoti, bet gali jį atsiimti arba papildyti naujais duomenimis);
10. Vadovėlius premijavimui teikia (toliau vadinama – teikėjas):
11. Siūlomi premijuoti vadovėliai pateikiami centrui kiekvienais metais iki kovo 1 dienos. Teikėjas turi įteikti premijavimui teikiamą vadovėlį (2 egz.) ir, jeigu jis išverstas iš kitos kalbos – vadovėlį originalo kalba (1 egz.). Po atrankos vadovėlio 1 egz. ir vadovėlis originalo kalba grąžinami teikėjams. Prie siūlymo skirti premiją teikiamo vadovėlio rengėjams (nenurodant premijos lygio) pridedama (dviem egzemplioriais ir elektronine forma):
11.2. katedrų, kuriose bent vienerius metus buvo dėstomas dalykas, kurio programoje premijavimui teikiamas vadovėlis įrašytas į studentams rekomenduojamos literatūros sąrašą, atsiliepimai;
11.3. teikimo pagrindimas, kuriuo nurodomi premijavimui teikiamo vadovėlio pranašumai ir jis palyginamas su to dalyko vadovėliais, išleistais lietuvių ir kitomis kalbomis;
13. Kiekvienam iš pasiūlytų premijuoti vadovėlių recenzuoti centras pasitelkia ne mažiau kaip po du recenzentus. Recenzentas negali būti nei vieno tų metų premijai gauti teikiamo vadovėlio rengėjas. Vadovėlius recenzentai įvertina pagal centro nustatytą metodiką, vadovaudamiesi tokiais kriterijais, kaip originalumas, studijų dalyko dėstymo tikslų atitikimo lygis, naujų mokslo (meno) pasiekimų atspindėjimas, dėstymo metodiškumas, dėstymo vaizdumas, kalbos taisyklingumas, stiliaus sklandumas ir vienodumas. Kai vadovėlis išverstas iš kitos kalbos, vertinama tik vertėjo darbo kokybė.
14. Premijuotinus vadovėlius atrenka ir kiekvienos studijų srities vadovėlių premijų skaičių siūlo komisija, remdamasi recenzentų pateiktomis išvadomis ir vadovaudamasi švietimo ir mokslo ministro patvirtintu Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisijos darbo reglamentu. Siūlymai ministrui pateikiami kiekvienais metais iki birželio 10 dienos.
Lietuvos Respublikos
švietimo ir mokslo ministro
2004 m. kovo 22 d. įsakymo Nr. ISAK-403
2 priedas
AUKŠTOJO MOKSLO VADOVĖLIŲ ATRANKOS KOMISIJOS DARBO REGLAMENTAS
1. Kiekvienais metais per 5 darbo dienas po Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisijos (toliau vadinama – komisija) naujų narių paskyrimo pagal švietimo ir mokslo ministro patvirtintus Premijų už aukštojo mokslo vadovėlius nuostatus, Studijų kokybės vertinimo centro (toliau vadinama – centras) direktorius sušaukia pirmąjį, organizacinį, komisijos posėdį.
2. Pirmajame posėdyje komisija turi:
2.2. nustatyti, kuriai studijų ar mokslo sričiai atstovauja kiekvienas komisijos narys (tuo būdu suteikiant jam papildomą sprendimo dėl tos srities vadovėlių teisę pagal šio reglamento 16 punktą);
2.3. perimti iš centro visus gautus siūlymus skirti premijas už vadovėlius, suskirstytus į šešias studijų sritis (toliau vadinama – sritis, sritys) pagal šio reglamento 7 punkto nurodymus, tų siūlymų priedus ir vadovėlių recenzijas bei gautus atsiliepimus; remdamasi centro parengtu ir komisijos pirmininko pakoreguotu projektu, paskirstyti šiuos siūlymus komisijos nariams išsamiai susipažinti ir apibendrinti;
3. Komisijos darbą organizuoja komisijos pirmininkas ir komisijos sekretorius. Komisijos pirmininkas šaukia komisijos posėdžius ir jiems vadovauja, skiria komisijos nariams vadovėlių atrankos užduotis. Komisijos sekretorius protokoluoja posėdžius ir tvarko komisijos nagrinėjamus bei rengiamus dokumentus. Komisijos sekretoriui padeda techninis sekretorius – centro direktoriaus paskirtas tarnautojas. Jeigu komisijos pirmininkas ar komisijos sekretorius dėl ligos ar kitų priežasčių negali dalyvauti posėdyje, laikinuoju komisijos pirmininku ar sekretoriumi vienam posėdžiui išsirenkamas kitas komisijos narys.
4. Komisijos posėdžiai vyksta centro patalpose (Suvalkų g. 1, Vilnius). Komisijos posėdžiuose, skirtuose vadovėlių atrankai, gali dalyvauti tik komisijos nariai ir techninis sekretorius. Komisijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 6 komisijos nariai.
5. Komisijos posėdžiai, skirti vadovėlių atrankai, yra slapti, komisijos nariai ir techninis sekretorius negali teikti jokios informacijos apie vadovėlių recenzentus, recenzijų turinį, vadovėlių atrankos eigą ir atrankos rezultatus.
6. Jeigu posėdyje numatoma slaptai balsuoti, prieš to posėdžio pirmąjį slaptąjį balsavimą du komisijos nariai atviru balsavimu paskiriami balsų skaičiuotojais. Komisijos narys negali būti balsų skaičiuotoju du posėdžius iš eilės. Balsavimui biuletenius rengia komisijos sekretorius su techniniu sekretoriumi. Kiekvieno balsavimo rezultatus balsų skaičiuotojai surašo į balsavimo protokolą. Kiekvieną balsavimo protokolo lapą pasirašo abu balsų skaičiuotojai ir, komisijai protokolus atviru balsavimu patvirtinus, komisijos pirmininkas.
7. Visus nustatyta tvarka premijoms pateiktus vadovėlius centras suskirsto į šešias grupes pagal sritis. Vadovėlis sričiai priskiriamas pagal dalyko priklausomybę mokslo ar meno sričiai.
8. Komisija vadovėlių atranką vykdo ir savo siūlymą dėl premijų vadovėlių rengėjams skyrimo rengia keturiais etapais:
9. Kiekvieno vadovėlio aptarimą pradeda komisijos narys, kuriam buvo paskirta detaliai susipažinti su to vadovėlio teikėjų siūlymu, vadovėlio recenzijomis bei atsiliepimais apie vadovėlį ir visa tai apibendrinti. Komisijos nariai pareiškia savo argumentuotus siūlymus, kurio lygio premiją verta skirti už aptariamą vadovėlį.
10. Vadovėlių skirstymas pagal kokybę vykdomas dviem slaptais balsavimais, įvertinant kartu visų šešių sričių vadovėlius. Vadovėliai suskirstomi į penkias kokybės grupes: pirmąją kokybės grupę sudaro vadovėliai, verti pirmosios premijos, antrąją – antrosios, trečiąją – trečiosios, ketvirtąją – paskatinamosios premijos; į penktąją kokybės grupę įrašomi nesiūlytini premijuoti ir toliau nenagrinėtini vadovėliai. Vadovėlis į atitinkamą kokybės grupę įrašomas, jeigu už tai balsuoja ne mažiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančių komisijos narių. Prieš balsavimų pradžią komisijos pirmininkas praneša komisijos nariams, kiek lėšų tais metais yra nustatyta premijoms ir kiek apytiksliai premijų galės būti skirta. Balsavimais vadovėliai į kokybės grupes suskirstomi tokia tvarka:
10.1. pirmuoju balsavimu, į balsavimo biuletenį surašius visus premijoms teikiamus vadovėlius, nustatoma, kuriuos vadovėlius įrašyti į pirmąją ir penktąją kokybės grupę;
10.2. antruoju balsavimu nustatoma, kuriuos vadovėlius įrašyti į antrąją ir ketvirtąją kokybės grupę (į šio balsavimo biuletenį neberašomi tie vadovėliai, kurie jau įrašyti į pirmąją bei penktąją grupes);
10.3. vadovėliai, kurie po antrojo balsavimo nebuvo įrašyti nei į antrąją, nei į ketvirtąją grupę, įrašomi į trečiąją kokybės grupę;
10.4. patikrinama, ar pirmųjų trijų grupių vadovėlių skaičiai atitinka tokią taisyklę: pirmojoje grupėje vadovėlių turi būti ne daugiau kaip antrojoje, o antrojoje – ne daugiau kaip trečiojoje;
10.5. jeigu po pirmųjų dviejų balsavimų pirmojoje kokybės grupėje vadovėlių yra daugiau negu antrojoje, dalis pirmosios grupės vadovėlių, gavusių mažiausiai balsų, perkeliama į antrąją grupę – neviršijant šio reglamento 10.4 punkte nustatytų proporcijų; jeigu antrojoje grupėje vadovėlių yra daugiau negu trečiojoje, dalis antrosios grupės vadovėlių tokiu pat būdu perkeliama į trečiąją grupę;
11. Visų pirma apskaičiuojamas kiekvienos srities vadovėlių rengėjams tais metais numatomų premijų pradinis skaičius:
11.1. kiekvienai sričiai (išskyrus tas sritis, kuriose nėra teikiama nė vieno vadovėlio) numatoma po 10 procentų visų tų metų premijoms skirtų lėšų;
11.2. likusi tų metų premijoms skirtų lėšų dalis padalijama sritims proporcingai lėšoms, kurių reikėtų tam, kad būtų skirtos atitinkamo lygio premijos už visus tų premijų vertus tos srities vadovėlius (įrašytus į atitinkamą kokybės grupę po pirmųjų dviejų balsavimų ir pertvarkymų pagal šio reglamento 10 punktą).
12. Jeigu sričiai atitekusių lėšų yra ne mažiau negu reikėtų premijoms už visus atitinkamų premijų vertus tos srities vadovėlius, už juos visus tas premijas skirti ir siūloma – tai yra galutinis premijų tai sričiai skaičius.
13. Jeigu sričiai atitekusių lėšų yra mažiau negu reikėtų, šios lėšos paskirstomos įvairaus lygio premijavimui proporcingai to lygio premijavimo poreikiui (nustatytam tai sričiai pagal šio reglamento 10 punktą); kiekvieno lygio premijų (pradedant nuo pirmųjų) pradinis skaičius nustatomas toks, kad būtų ne didesnis kaip to lygio premijos vertų tos srities vadovėlių skaičius ir kad nebūtų viršyta tam lygiui atitekusi lėšų suma; kiekvieno lygio lėšų likutis pridedamas prie viena pakopa žemesnio lygio premijavimo.
14. Lėšų likutis po visų sričių premijų pradinio (ar galutinio) skaičiaus nustatymo panaudojamas pradiniams premijų skaičiams koreguoti pagal šio reglamento 12 punktą.
15. Jeigu nustačius visoms sritims pradinius (pagal šio reglamento 12 punktą) ir galutinius (pagal šio reglamento 13 punktą) premijų skaičius lieka nepanaudotų premijoms numatytų lėšų, komisija, šias lėšas panaudoja pradiniams premijų skaičiams koreguoti:
15.1. šios lėšos padalijamos tarp sričių, kurioms nustatytas tik pradinis (ne galutinis) premijų skaičius, šio reglamento 11.2 punkte nustatyta tvarka ir pridedamos prie sumų, sritims paskirstytų pagal šio reglamento 11.1 ir 11.2 punktus;
15.2. pagal sričiai tekusių šio reglamento 15.1 punkte nurodytų lėšų bendrą sumą, vadovaujantis 12 ir 13 punktuose nustatyta tvarka, naujai nustatomas pakoreguotas pradinis (arba galutinis) tos srities premijų skaičius;
15.3. veiksmai, aprašyti šio reglamento 15.1–15.2 punktuose, kartojami tol, kol nepanaudotų lėšų likučiai visose srityse tampa mažesni už paskatinamosios premijos dydį arba visoms sritims būna pagal 12 punktą nustatyti galutiniai premijų skaičiai;
16. Skirtinos premijos nustatomos atskirai už kiekvienos srities vadovėlius (jeigu balsuojama, tai biuletenyje įrašomi tik tos srities vadovėliai, įrašyti į atitinkamą grupę po pirmųjų dviejų balsavimų ir pertvarkymų pagal šio reglamento 10 punktą) tokia tvarka:
16.1. pirmiausia nustatoma, kurių vadovėlių rengėjams skirtinos pirmosios premijos. Jeigu pirmojoje kokybės grupėje tos srities vadovėlių yra ne daugiau kaip apskaičiuotas tai sričiai pirmųjų premijų skaičius, jie to lygio premija pažymimi be papildomo balsavimo. Jeigu toje kokybės grupėje tos srities vadovėlių yra daugiau negu nustatytasis pirmųjų premijų skaičius, slaptai balsuojama, už kuriuos vadovėlius yra skirtinos pirmosios premijos. Kiekvienas komisijos narys palieka biuletenyje neišbrauktų vadovėlių ne daugiau, negu yra numatyta to lygio premijų. To lygio premija pažymimi vadovėliai, kuriems tenka daugiausia balsų. Kai premijos skyrimą lemiantys balsai pasiskirsto po lygiai, dėl vadovėlių, kuriems teko po lygiai balsų, balsuojama pakartotinai;
16.2. pirmosios kokybės grupės vadovėliai, kuriems neteko pirmoji premija, įrašomi – būsimam balsavimui – į antrosios kokybės grupės vadovėlių sąrašą;
16.3. jeigu vadovėliui, kuris iš pradžių (po pirmųjų dviejų balsavimų ir pertvarkymų pagal šio reglamento 10 punktą) buvo priskirtas pirmajai kokybės grupei, netenka ne tik pirmoji, bet ir viena pakopa žemesnė (antroji) premija, komisija, remdamasi Premijų už aukštojo mokslo vadovėlius nuostatų 10.1 punktu, gali nuspręsti kai kurių iš šių vadovėlių nagrinėjimą perkelti į ateinančius metus; šis komisijos sprendimas vėliau viešai paskelbiamas kartu su ministro įsakymu dėl premijų skyrimo; negalima to paties vadovėlio nagrinėjimo perkelti į ateinančius metus du kartus;
17. Jeigu ir po pakartotinio balsavimo dviem ar keliems vadovėliams tenka po lygiai balsų, sprendžia tas komisijos narys, kurio mokslinė veikla pagal pastarųjų penkerių metų publikacijas arba dėstymas aukštojoje mokykloje per pastaruosius penkerius metus yra tos pačios srities, kaip ir balsavimui teikiami vadovėliai. Jeigu tokių narių yra ne vienas, jie priima sprendimą balsų dauguma. Jeigu dviem ar keliems vadovėliams tenka po lygiai šių narių balsų, sprendžia komisijos pirmininkas.
18. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Šio protokolo priedai yra tame posėdyje vykusių slaptųjų balsavimų protokolai. Remiantis visais šiais protokolais surašomas siūlymas švietimo ir mokslo ministrui dėl premijų vadovėlių rengėjams skyrimo. Siūlymą pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Centro direktorius pagal komisijos posėdžių protokolus patikrina, ar siūlymas parengtas nepažeidžiant Premijų už aukštojo mokslo vadovėlius nuostatų ir šio reglamento, ir perduoda siūlymą Švietimo ir mokslo ministerijai arba (jeigu tokių pažeidimų yra) grąžina komisijai taisyti. Pasibaigus atrankai, protokolai perduodami saugoti centrui, kuris privalo užtikrinti jų slaptumą.