LIETUVOS STATISTIKOS DEPARTAMENTO
GENERALINIO DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS STATISTINĖS ATASKAITOS MT-02 (METINĖS), MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS AUKŠTOJO MOKSLO IR VALDŽIOS SEKTORIUJE STATISTINĖS ATASKAITOS MDV-01 (METINĖS) FORMŲ PATVIRTINIMO
2011 m. gruodžio 21 d. Nr. DĮ-273
Vilnius
Įgyvendindama Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 12 straipsnio 2 dalies nuostatas ir atsižvelgdama į 2004 m. balandžio 22 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 753/2004, įgyvendinantį Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 1608/2003/EB dėl mokslo ir technologijų statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 123), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. rugpjūčio 20 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 973/2007 (OL 2007 L 216, p. 10), 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantį Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL 2009 L 87, p. 164):
1. T v i r t i n u pridedamas formas:
2. L a i k a u netekusiu galios Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymą Nr. DĮ-314 „Dėl Informacinių technologijų panaudojimo įmonėse, valstybės ir savivaldybių įstaigose bei Mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros, Mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros aukštojo mokslo ir valdžios sektoriuje statistinių ataskaitų formų patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 7-321).
Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros
statistinės ataskaitos MT-02 (metinės)
1 priedas
INFORMACIJA DĖL MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS
STATISTINIO TYRIMO
(STATISTINĖ ATASKAITA MT-02 (METINĖ)
STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114–3299); 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL 2009 L 87, p. 164); 2004 m. balandžio 22 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 753/2004, įgyvendinantis Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 1608/2003/EB dėl mokslo ir technologijų statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 123), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. rugpjūčio 20 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 973/2007 (OL 2007 L 216, p. 10).
|
STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS |
Atrankinis tyrimas. Ataskaitą pildo į imtį patekusios valstybės ir savivaldybės įmonės, akcinės ir uždarosios akcinės bendrovės, kooperatinės bendrovės, žemės ūkio bendrovės, viešosios įstaigos, individualiosios įmonės. Tiriamasis laikotarpis – kalendoriniai metai. Tyrimo tikslas – nustatyti įmonių, atliekančių mokslinius tyrimus ir vykdančių eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros darbus, skaičių, išlaidas šiai veiklai, struktūrą, finansavimo šaltinius.
|
STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO LAIKAS IR VIETA |
Spalio mėn. pranešime spaudai „Mokslo tiriamoji veikla“; Spalio mėn. statistikos leidinyje „Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra Lietuvoje“; Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje www.stat.gov.lt.
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis, nustatanti, kad juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis: „Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis: „Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“ Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557): „Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt. Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt. Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“ |
Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros
statistinės ataskaitos MT-02 (metinės)
2 priedas
PAAIŠKINIMAI MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS STATISTINEI ATASKAITAI MT-02 (METINEI) PILDYTI
1. Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra (toliau – MTEP) – sistemingai atliekamas kūrybinis pažinimo darbas, įskaitant žmogaus, kultūros ir visuomenės pažinimą, ir šio pažinimo panaudojimas praktinėms reikmėms. Pagrindinis kriterijus, pagal kurį MTEP atskiriama nuo kitų veiklos sričių, yra mokslinės ar technologinės (socialinės, kultūrinės) problemos sprendimas. MTEP apima tris veiklos sritis: fundamentinius mokslinius tyrimus, taikomuosius mokslinius tyrimus ir eksperimentinę (socialinę, kultūrinę) plėtrą.
1.1. Moksliniai tyrimai – veikla, kurios rezultatas žinios, pateikiamos rašytine forma, pvz., planuojamo kurti produkto ar technologijos aprašymas (sandara, receptūra, elementai ir jų sąsaja, veikimo principai, gamybos technologinis procesas ir pan.). Taikomųjų mokslinių tyrimų rezultato (žinių) naudotojai -specialistai, kurie, remdamiesi aprašytomis žiniomis, kuria arba konstruoja naują produktą, technologiją. Taikomųjų mokslinių tyrimų pavyzdžiai:
1.1.1 Medžiagų, metodų, būdų, technologinių procesų ir pan. tyrimai. Šiais tyrimais siekiama gauti naujų žinių, kurios būtų naudojamos naujiems produktams, technologijoms kurti.
1.1.2. Informacinių technologijų (toliau – IT) sektoriuje gali būti atliekami operacinių sistemų ar programinių paketų savybių ar funkcionalumų suderinamumo tyrimai, programavimo kalbų, programinių modulių suderinamumo, skaitmeninės technikos savybių ar elementų tyrimai ir pan. Šiais tyrimais siekiama gauti naujų žinių, kurios būtų panaudojamos naujos programinės įrangos ir (ar) informacinei technologijai kurti – programuoti.
1.2. Eksperimentinė (socialinė, kultūrinė) plėtra – moksliniais tyrimais ir praktine patirtimi sukauptu pažinimu grindžiama sisteminga veikla, kurios tikslas – kurti naujas medžiagas, produktus ir įrenginius, diegti naujus procesus, sistemas ir paslaugas arba iš esmės tobulinti jau sukurtus ar įdiegtus, taip pat kurti, diegti arba iš esmės tobulinti moksliniais tyrimais ir praktine patirtimi sukauptu pažinimu grindžiamus žmogaus, kultūros ir visuomenės problemų sprendinius.
1.2.1. Gamybos eksperimentinės plėtros veikla gali būti:
1.2.1.1 kuriamas, gaminamas naujo produkto ar technologijos prototipas, bandomasis ar eksperimentinis pavyzdys, kuris gali būti naudojamas testuoti, siekiant patikrinti realias savybes ir palyginti jas su tikėtinomis;
1.2.1.2. sukurto, pagaminto naujo produkto ar technologijos prototipo modifikavimas, tobulinimas, siekiant pagerinti realias savybes ir pašalinti neatitiktį, bandomoji serijinė gamyba, prototipų bandymai ir demonstravimas;
1.2.2. Informacinių technologijų plėtros veikla gali būti:
1.2.2.1. kuriama programa ir (ar) informacinė sistema (taip pat ir atskiri programiniai moduliai) („beta“ versija), kuri gali būti naudojama testuoti, siekiant patikrinti realias savybes ir palyginti jas su tikėtinomis;
1.2.2.2. sukurtos programos ir (ar) informacinės sistemos („beta“ versijos) modifikavimas ar tobulinimas, siekiant pagerinti realias savybes, funkcionalumą ir pašalinti neatitikimus;
1.2.3. MTEP finansinių paslaugų teikimo veiklose: tyrimai, susiję su finansinės rizikos analize, kredito rizikos valdymo modelių kūrimas, naujos eksperimentinės programinės įrangos bankininkystei kūrimas, metodų vartotojo elgsenai tirti ir naujiems sąskaitų ir banko paslaugų tipams tobulinimas, MTEP, susijusi su e. bankininkyste ir draudimu, e. paslaugomis ir prekyba, naujomis ar gerokai patobulintomis finansinėmis paslaugomis (naujomis sąskaitų, paskolų, draudimo ir taupymo koncepcijomis), naujų statistinių tyrimų rengimo metodų ir priemonių kūrimas, maršrutų sudarymo ir sekimo procedūrų (logistika) tobulinimas, naujų įvertinimo metodų taikymas.
2. Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros statistinės ataskaitos MT-02 metinės (toliau – ataskaita) II ir III skyriuje nurodomos visos lėšos, kurias atsiskaitančioji įmonė gavo ar skyrė MTEP savo įmonėje vykdyti:
2.1. MTEP išlaidos – visos išlaidos MTEP veiklai, neatsižvelgiant į finansavimo šaltinį, patirtos per ataskaitinį laikotarpį. Pridėtinės vertės mokestis (PVM) neįtraukiamas.
2.2. Darbo apmokėjimas – per ataskaitinį laikotarpį darbuotojams, dalyvaujantiems MTEP veikloje, apskaičiuotas visų rūšių darbo užmokestis, įskaitant įvairias priemokas, priedus, premijas, pašalpas, kompensacijas, darbdavio socialinio draudimo įmokas. Netiesiogines paslaugas teikiančių asmenų, neįtraukiamų į duomenis apie personalą (pvz., apsaugos, maitinimo paslaugų darbuotojai), bet jų darbo užmokestis (darbo užmokesčio dalis, sumokėta už veiklą, skirtą MTEP darbuotojams aptarnauti) turi būti įskaitomas.
2.3. Kitos einamosios MTEP išlaidos – per ataskaitinį laikotarpį patirtos išlaidos medžiagoms, žaliavoms ir paslaugoms įsigyti, kurių reikia MTEP veiklai vykdyti (pvz., vanduo, kuras, elektra, knygos, žurnalai, metodinė medžiaga, medžiagos laboratorijoms (chemikalai), administracinės ir kitos išlaidos (už patalpas, paštą, telekomunikacijas), pagal autorines sutartis išmokėtos sumos.
2.4. Išlaidos ilgalaikiam turtui naudojamam MTEP veikloje įsigyti nurodomos per laikotarpį, kuriuo buvo patirtos ir neturėtų būti įrašomos nusidėvėjimo sąnaudos. Išlaidų pavyzdžiai:
2.4.1. žemei ir pastatams – žemė, įgyta MTEP vykdyti (pvz., žemė bandymams, sklypai laboratorijoms ir bandomosioms gamykloms), ir pastatyti ar įsigyti pastatai, įskaitant svarbius patobulinimus, pakeitimus ir remonto darbus;
2.4.2. mašinoms, įrenginiams, inventoriui – įrankiai ir įranga, įsigyti MTEP vykdyti, įskaitant juose esančią programinę įrangą;
3. Ataskaitos IV skyriuje nurodomi finansavimo šaltiniai (t. y. iš kur įmonė gavo lėšas) MTEP veiklai.
4. Mokėjimai už MTEP darbus kitoms institucijoms – išlaidos, skirtos kitoms įstaigoms (įmonėms) sumokėti už per ataskaitinį laikotarpį atliktus MTEP projektus.
5. Valdžios sektorius – sektorius, apimantis iš privalomųjų mokėjimų finansuojamus institucinius vienetus, kurių pagrindinė veikla – ne rinkos paslaugų teikimas ir (ar) nacionalinių pajamų ir turto perskirstymas. Šiam sektoriui priskiriami valstybiniai mokslinių tyrimų institutai, meteorologinės ir ornitologinės stotys, statistikos tarnybos, standartizacijos ir metrologijos tarnybos, geologinės tarnybos, muziejai, ligoninės ir kitos viešosios ir ne pelno įstaigos, finansuojamos ir kontroliuojamos valstybės ir savivaldybių institucijų.
6. Tyrėjas – aukštąjį išsilavinimą turintis asmuo, plėtojantis pažinimą, konceptualizuojantis ar kuriantis naujus produktus, procesus, metodus ir sistemas arba vadovaujantis MTEP projektams. Tyrėjai yra klasifikuojami Lietuvos profesijų klasifikatoriaus (toliau – LPK) (www.stat.gov.lt/klasifikatoriai) 2 pagrindinėje grupėje „Specialistai“ ir „Mokslinių tyrimų ir plėtros padalinių vadovai“ (LPK, 1223).
7. Technikai ir jiems prilyginami darbuotojai – asmenys, kurių einamos pareigos reikalauja techninių žinių ir patirties vienoje ar keliose mokslo ir (ar) technologijų srityse. Jie dalyvauja mokslo tiriamojoje veikloje, atlikdami mokslines ir (ar) technines užduotis vadovaujant tyrėjams. Technikai ir jiems prilyginti darbuotojai yra klasifikuojami LPK 3 pagrindinėje grupėje „Jaunesnieji specialistai ir technikai“ (31 -“Jaunesnieji fizinių mokslų ir inžinerijos specialistai“ ir 32 – „Jaunesnieji gyvosios gamtos mokslų, sveikatos priežiūros, farmacijos ir veterinarijos specialistai“ bei LPK 3314 – „Statistikai, matematikai ir jaunesnieji giminiškų profesijų specialistai“).
8. Kiti MTEP darbuotojai – kvalifikuoti ir nekvalifikuoti meistrai, vadybininkai, administratoriai ir tarnautojai, dalyvaujantys MTEP darbų projektuose ar tiesiogiai su jais susiję. Į šią grupę įtraukiami finansų, personalo ir bendro administravimo darbuotojai, jei jų darbas tiesiogiai susijęs su fundamentinių tyrimų, taikomųjų tyrimų ir (ar) technologijų plėtros darbų aptarnavimu. Atkreipiame dėmesį, kad į šią grupę neįtraukiami apsaugos, maitinimo paslaugų darbuotojai, bet jų darbo apmokėjimas (darbo užmokesčio dalis, sumokėta už veiklą skirtą MTEP darbuotojams aptarnauti) turi būti įskaitomas. Kiti MTEP aptarnaujantys darbuotojai yra klasifikuojami LPK 4 pagrindinėje grupėje „Įstaigų tarnautojai“, 6 – „Kvalifikuoti prekinio žemės ūkio ir žuvininkystės darbininkai“ bei 8 – „Įrenginių, mašinų operatoriai ir surinkėjai“.
9. Sąlyginis MTEP darbuotojų skaičius (visos darbo dienos ekvivalentas) gaunamas perskaičiuojant asmenis, dirbančius MTEP darbus ne visą darbo dieną, į asmenis, dirbančius visą darbo dieną. Vienu visos darbo dienos ekvivalentu gali būti laikomas vienas asmuo per metus.
10. Visą darbo dieną užsiima MTEP veikla – kai MTEP darbams skiriama ne mažiau kaip 90 procentų viso darbo laiko.
11. Ne visą darbo dieną užsiima MTEP veikla – kai MTEP veiklai skiriama mažiau kaip 90, bet ne mažiau kaip 10 procentų darbo laiko.
Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros
aukštojo mokslo ir valdžios sektoriuje
statistinės ataskaitos MDV-01 (metinės)
1 priedas
INFORMACIJA DĖL MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS AUKŠTOJO MOKSLO IR VALDŽIOS SEKTORIUJE STATISTINIO TYRIMO (ATASKAITA MDV-01 (METINĖ)
STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 1143299); 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL 2009 L 87, p. 164); 2004 m. balandžio 22 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 753/2004, įgyvendinantis Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 1608/2003/EB dėl mokslo ir technologijų statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 123) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. rugpjūčio 20 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 973/2007 (OL 2007 L 216, p. 10).
|
STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS |
Ištisinis tyrimas. Ataskaitą pildo aukštosios mokyklos, mokslinių tyrimų institutai ir kitos valdžios sektoriaus institucijos bei organizacijos, atliekančios mokslinius tyrimus ir vykdančios eksperimentinę (socialinę, kultūrinę) plėtrą (toliau – MTEP). Tiriamasis laikotarpis – kalendoriniai metai. Tyrimo tikslas – nustatyti darbuotojų, ataskaitiniu laikotarpiu dalyvaujančių MTEP, skaičių, MTEP išlaidas, jų struktūrą, finansavimo šaltinius.
|
STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO LAIKAS IR VIETA |
Birželio ir spalio mėn. pranešime spaudai „Mokslo tiriamoji veikla“; Spalio mėn. leidinyje „Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra Lietuvoje“; Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje www.stat.gov.lt.
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis, nustatanti, kad juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis, „Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“
|
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis: „Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“ Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000 Nr. 54-1557): „Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt. Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt. Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“ |
Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros
aukštojo mokslo ir valdžios sektoriuje
statistinės ataskaitos MDV-01 (metinės)
2 priedas
PAAIŠKINIMAI MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS AUKŠTOJO MOKSLO IR VALDŽIOS SEKTORIUJE STATISTINEI ATASKAITAI
MDV-01 (METINEI) PILDYTI
1. Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė (socialinė, kultūrinė) plėtra (toliau – MTEP) – sistemingai atliekamas kūrybinis pažinimo darbas, įskaitant žmogaus, kultūros ir visuomenės pažinimą, ir šio pažinimo panaudojimas praktinėms reikmėms. MTEP apima tris veiklos sritis: fundamentinius mokslinius tyrimus, taikomuosius mokslinius tyrimus ir eksperimentinę (socialinę, kultūrinę) plėtrą:
1.1. Fundamentiniai moksliniai tyrimai – eksperimentiniai ir (arba) teoriniai pažinimo darbai, atliekami siekiant visų pirma įgyti naujų žinių apie reiškinių esmę ir (arba) stebimą tikrovę, tuo metu neturint tikslo konkrečiai panaudoti gautų rezultatų.
1.2. Taikomieji moksliniai tyrimai – eksperimentiniai ir (arba) teoriniai darbai, atliekami norint gauti naujų žinių ir pirmiausia skiriami specifiniams praktiniams tikslams pasiekti arba uždaviniams spręsti.
1.3. Eksperimentinė (socialinė, kultūrinė) plėtra – moksliniais tyrimais ir praktine patirtimi sukauptu pažinimu grindžiama sisteminga veikla, kurios tikslas – kurti naujas medžiagas, produktus ir įrenginius, diegti naujus procesus, sistemas ir paslaugas arba iš esmės tobulinti jau sukurtus ar įdiegtus, taip pat kurti, diegti arba iš esmės tobulinti moksliniais tyrimais ir praktine patirtimi sukauptu pažinimu grindžiamus žmogaus, kultūros ir visuomenės problemų sprendinius.
2. Humanitariniai mokslai: filosofija, teologija, menotyra, filologija, istorija, komunikacija ir informacija, etnologija.
3. Socialiniai mokslai: teisė, politikos mokslai, vadyba ir administravimas, ekonomika, sociologija, psichologija, edukologija.
4. Technologijos mokslai: elektros ir elektronikos inžinerija, statybos inžinerija, transporto inžinerija, aplinkos inžinerija ir kraštotvarka, chemijos inžinerija, energetika ir termoinžinerija, informatikos inžinerija, medžiagų inžinerija, mechanikos inžinerija, matavimų inžinerija.
5. Fiziniai mokslai: matematika, fizika, chemija, biochemija, geologija, fizinė geografija, paleontologija, astronomija, informatika.
7. Biomedicinos mokslai: medicinos mokslai: medicina, odontologija, farmacija, visuomenės sveikata, slauga; kiti biomedicinos mokslai: biologija, biofizika, ekologija ir aplinkotyra, botanika, zoologija.
8. MTEP darbuotojų skaičius: V skyriaus 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10 ir 11 skiltyse nurodomas visą darbo dieną ir ne visą darbo dieną mokslinį darbą dirbančių asmenų skaičius.
8.1. Visą darbo dieną užsiima MTEP veikla – kai mokslinei veiklai skiriama ne mažiau kaip 90 procentų viso savo darbo laiko.
8.2. Ne visą darbo dieną užsiima MTEP veikla – kai mokslinei veiklai skiriama mažiau kaip 90, bet ne mažiau kaip 10 procentų savo darbo laiko.
8.3. Sąlyginis MTEP darbuotojų skaičius (visos darbo dienos ekvivalentas) gaunamas perskaičiuojant asmenų, dirbančių mokslinį darbą ne visą darbo dieną, skaičių į asmenų, dirbančių mokslinį darbą visą darbo dieną, skaičių. Matavimo vienetas – asmuo per metus. Vienu visos darbo dienos ekvivalentu gali būti laikomas vienas asmuo per metus. Apskaičiuojant sąlyginį darbuotojų skaičių (visos darbo dienos ekvivalentą), ataskaitos V skyriuje tyrėjai dėstytojai (t. y. tie, kuriuos jų institucijų nustatyti jų pareigybių kvalifikaciniai reikalavimai įpareigoja dirbti mokslinį darbą) įskaičiuojami kaip turintys ne mažesnį kaip 0,33 koeficientą, dėstytojams menininkams atitinkamai taikomas koeficientas 0,11, doktorantams – 0,67. Technikų ir jiems prilygintų darbuotojų bei kitų MTEP darbuotojų sąlyginis skaičius, t. y. užimtumas MTEP veikloje, nustatomas pagal pateiktą pavyzdį.
Pavyzdys:
Asmenys |
Darbo dienos trukmė |
Metinė darbo laiko trukmė |
Darbo laikas, skirtas MTEP |
Sąlyginis MTEP darbuotojų skaičius |
1 |
Visa darbo diena 100 % (1,0) |
12 mėn. atitinka 1,0 |
100 % atitinka 1,0 |
1,0 x 1,0 x 1,0 = 1,0 |
1 |
Visa darbo diena 100 % (1,0) |
12 mėn. atitinka 1,0 |
60 % atitinka 0,6 |
1,0 x 1,0 x 0,6 = 0,6 |
1 |
Visa darbo diena 100 % (1,0) |
6 mėn. atitinka 0,5 |
100 % atitinka 1,0 |
1,0 x 0,5 x 1,0 = 0,5 |
1 |
Ne visa darbo diena 50 % (0,5) |
6 mėn. atitinka 0,5 |
80 % atitinka 0,8 |
0,5 x 0,5 x 0,8 = 0,2 |
1 |
Ne visa darbo diena 80 % (0,8) |
10 mėn. atitinka 0,8 |
30 % atitinka 0,3 |
0,8 x 0,8 x 0,3 = 0,2 |
5 |
|
|
|
Iš viso: 2,5 (asmens per metus) |
9. MTEP išlaidos – visos per ataskaitinius metus patirtos išlaidos MTEP veiklai, neatsižvelgiant į finansavimo šaltinį.
10. Darbo apmokėjimas – per ataskaitinį laikotarpį darbuotojams, dalyvaujantiems MTEP veikloje, apskaičiuotas visų rūšių darbo užmokestis, įskaitant įvairias priemokas, priedus, premijas, pašalpas, kompensacijas, darbdavio socialinio draudimo įmokas. Netiesiogines paslaugas teikiantys asmenys, (pvz., apsaugos, maitinimo paslaugų darbuotojai) neįtraukiami į duomenis apie personalą, bet jų darbo užmokestis (darbo užmokesčio dalis, sumokėta už veiklą, skirtą MTEP darbuotojams aptarnauti) turi būti įskaitomas.
11. Kitos einamosios MTEP išlaidos – per ataskaitinį laikotarpį patirtos išlaidos medžiagoms, žaliavoms ir paslaugoms įsigyti, kurių reikia MTEP veiklai vykdyti (pvz., vanduo ir kuras, elektra, knygos, žurnalai, metodinė medžiaga, medžiagos laboratorijoms (chemikalai), administracinės bei kitos išlaidos (už patalpas, paštą, telekomunikacijas), pagal autorines sutartis išmokėtos sumos, 67 proc. doktorantų stipendijos.
12. Išlaidos ilgalaikiam turtui, naudojamam MTEP veikloje, įsigyti nurodomos per laikotarpį, kuriuo buvo patirtos. Nusidėvėjimo sąnaudos neturėtų būti įrašomos. Išlaidas ilgalaikiam turtui įsigyti sudaro tokios išlaidos:
12.1. žemei ir pastatams – žemė, įgyta MTEP veiklai vykdyti (pvz., žemė bandymams, sklypai laboratorijoms ir bandomosioms gamykloms), bei pastatyti ar įsigyti pastatai, įskaitant svarbius patobulinimus, pakeitimus ir remonto darbus;
12.2. mašinoms, įrenginiams, inventoriui – įrankiai ir įranga, įsigyti MTEP vykdyti, įskaitant juose esančią programinę įrangą;
13. Mokėjimai už MTEP darbus kitoms institucijoms – išlaidos, skirtos kitoms įstaigoms (įmonėms) sumokėti už per ataskaitinį laikotarpį vykdytus MTEP projektus.
14. Ataskaitos VI skyriaus į 602 eil. valstybės biudžeto lėšas įskaitoma: asignavimai, valstybinio studijų fondo, Lietuvos mokslo tarybos, Švietimo ir mokslo ministerijos ir kitų valstybės institucijų lėšos skirtos MTEP darbams. Aukštosios mokyklos ir kolegijos lėšas (asignavimus), gautas iš valstybės biudžeto mokslui ir studijoms ir skirtas tik MTEP, apskaičiuoja sumuodamos:
14.1. MTEP darbuotojų ir mokslo aptarnaujančio personalo darbo užmokestį ir socialinio draudimo įmokas;
14.2. 33 proc. pedagoginio personalo darbo užmokesčio ir socialinio draudimo įmokų (meno mokyklų -atitinkamai 11 proc.);
14.3. 10 proc. mokymo pagalbinio personalo darbo užmokesčio ir socialinio draudimo įmokų (meno mokyklų – atitinkamai 11 proc.);
14.4. 33 proc. kito aptarnaujančio ir ūkio personalo darbo užmokesčio ir socialinio draudimo įmokų (meno mokyklų – atitinkamai 11 %);
15. VI skyriaus 607 eil. nurodomos lėšos, kurias institucija gavo už patalpų nuomą, pardavusi produkciją (pvz., leidinius, sukurtas medžiagas ir pan.) ar paslaugas (pvz., kvalifikacijos kėlimo), studijų mokesčius, taip pat iš verslo įmonių, ir paskyrė MTEP.
16. VI skyriaus 613 eil. nurodomos lėšos, gautos ne tik iš užsienyje, bet ir iš šalyje veikiančių tarptautinių organizacijų.
17. IX skyriuje detalizuojamos išlaidos moksliniams tyrimams pagal svarbiausius socialinius ekonominius tikslus (SET 3 priede).
18. X skyriuje nurodomos išlaidos, skirtos kitoms institucijoms (įmonėms) sumokėti už per ataskaitinį laikotarpį atliktus MTEP projektus. Jei išlaidos kitoms institucijoms (įmonėms) yra susijusios su vidine MTEP veikla – jos nurodomos VII skyriuje.
Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros
aukštojo mokslo ir valdžios sektoriuje
statistinės ataskaitos MDV-01 (metinės)
3 priedas
SOCIALINIAI EKONOMINIAI TIKSLAI (toliau – SET)
1. Žemės ir atmosferos tyrinėjimas apima mokslinius tyrimus, susijusius su žemės plutos ir mantijos, jūrų, vandenynų ir atmosferos tyrimais bei jų panaudojimu moksliniams tyrimams. Taip pat apima klimato ir meteorologinius mokslinius tyrimus, poliarinius tyrinėjimus, naudingų iškasenų, naftos ir gamtinių dujų žvalgymą; jūros dugno tyrimą ir išnaudojimą; hidrologiją. Į šį skyrių neįtraukiamas taršos tyrimas (įtraukiamas į 2 SET), dirvožemio kultūrinimas (įtraukiamas į 4 SET), žemės naudojimas ir žuvininkystė (įtraukiami į 8 SET).
2. Aplinka apima mokslinius tyrimus, susijusius su taršos kontrolės tyrimais, kurių tikslas yra identifikuoti ir analizuoti taršos šaltinius bei jų priežastis, taip pat visus teršalus, įskaitant jų pasklidimą aplinkoje, poveikį žmogui, biologinėms rūšims (faunai, florai, mikroorganizmams) ir biosferai; stebėsenos įrangos visų rūšių taršai matuoti tobulinimu; visų formų taršos šalinimu ir prevencija visų rūšių aplinkoje. Taip pat įeina: atmosferos ir klimato apsauga; aplinkos oro apsauga; kietosios atliekos; aplinkos vandens apsauga; dirvožemio ir gruntinio vandens apsauga; triukšmas ir vibracija; rūšių ir arealo apsauga; apsauga nuo gamtos nelaimių; radioaktyvi tarša.
3. Kosminės erdvės tyrinėjimas apima visus civilinius kosminės erdvės mokslinius tyrimus; taikomąsias tyrimų programas; paleidimo sistemas; kosminės erdvės laboratorijas ir kosminius skrydžius. Į šį SET neįeina moksliniai tyrimai gynybos srityje (įtraukiama į 13 SET). Civiliniai kosminės erdvės moksliniai tyrimai paprastai nėra susiję su konkrečiais tikslais, jie dažnai turi specifinių tikslų, pvz., kelti bendrą žinojimo lygį (pvz., astronomijos), arba yra susiję su konkrečiu pritaikymu (pvz., ryšių palydovais).
4. Transportas, ryšiai ir kita infrastruktūra apima mokslinius tyrimus, susijusius su infrastruktūra ir žemės plėtra, įskaitant ir pastatų statybą; bendruoju žemės naudojimo (žemėnaudos) planavimu; apsauga nuo kenksmingų poveikių planuojant miestus ir kaimus, bet neapima kitų rūšių taršos tyrimų (įtraukiama į 2 SET). Taip pat apima transporto sistemas; ryšių sistemas; statybą ir pastatų projektavimą; civilinę inžineriją; vandens tiekimą.
5. Energetika apima mokslinius tyrimus, susijusius su visų formų energijos gamyba, akumuliavimo, pernešimo, skirstymo ir racionalaus naudojimo tyrimus. Taip pat apima procesų, skirtų energijos gamybos ir skirstymo efektyvumui didinti, mokslinius tyrimus, racionalaus energijos išteklių panaudojimo tyrimus bei energijos tvermės tyrimus. Energijos efektyvumo; CO2 surinkimo ir saugojimo; energijos šaltinių atnaujinimo; atomo branduolio dalijimosi ir branduolinės sintezės; vandenilio ir kuro elementų; kitų energijos ir saugojimo technologijų tyrimus. Į šį SET neįtraukiami su žvalgomaisiais darbais susiję moksliniai tyrimai (įtraukiama į 1 SET), transporto priemonių ir variklių varomosios galios moksliniai tyrimai (įtraukiama į 6 SET).
6. Pramoninė gamyba ir technologija apima mokslinius tyrimus, susijusius su pramoninės gamybos ir technologijų tobulinimu; produktų ir jų gamybos procesais. Taip pat apima: ekonominio efektyvumo ir konkurencingumo didinimą; visas gamybos sritis, kaip apibrėžta EVRK 2 red. (nuo 10 iki 33 veiklos); atliekų antrinį (metalų ir ne metalų) perdirbimą. Į šį SET neįtraukiami pramonės produktų ir jų gamybos procesų tyrimai, kai jie sudaro neatsiejamą kitų siekių dalį (pvz.: gynybos, aeronautikos, energetikos, žemės ūkio).
7. Sveikata apima mokslinius tyrimus, kurių tikslas yra žmogaus sveikatos apsauga, palaikymas ir gydymas, apimant mitybos ir maisto produktų higieninius aspektus. Aprėpia profilaktinę mediciną, įskaitant visus medicininio ir chirurginio gydymo būdus tiek pavieniams žmonėms, tiek jų grupėms, ligonių gydymą ligoninėje ir slaugą namuose bei mokslinius tyrimus socialinės medicinos, pediatrijos bei geriatrijos srityse. Taip pat apima: užkrečiamųjų ligų ir neužkrečiamųjų ligų profilaktiką ir priežiūrą; sveikatos būklės stebėjimą; sveiko gyvenimo būdo skatinimą; teisės aktus ir reglamentus, susijusius su visuomenės sveikata; visuomenės sveikatos vadybą; specifines visuomenės sveikatos paslaugas; pažeidžiamų ir didelės rizikos žmonių grupių asmens sveikatos priežiūrą.
8. Žemės ūkis apima mokslinius tyrimus, susijusius su žemės ūkiu, miškininkyste, žuvininkyste ir maisto produktų gamyba; cheminių trąšų, biocidų, biologinių pesticidų kontrole ir žemės ūkio mechanizavimu; žemės ūkio ir miškininkystės veiklos poveikiu aplinkai; maisto produktų gamybos našumo ir technologijų plėtra. Taip pat apima: gyvulininkystės ir pienininkystės mokslus; veterinarijos mokslus ir kitus žemės ūkio mokslus. Į šį SET neįtraukiami moksliniai tyrimai, susiję su: taršos mažinimu (įtraukiama į 2 SET); kaimo vietovių plėtra, pastatų statyba ir planavimu, poilsio ir pramogų kaimo vietovėse patogumų gerinimu bei žemės ūkio aprūpinimu vandeniu (įtraukiama į 4 SET); energijos taupymo priemonėmis (įtraukiama į 5 SET); maisto pramone (įtraukiama į 6 SET).
9. Švietimas apima mokslinius tyrimus, susijusius su bendruoju ugdymu, įskaitant mokymą, pedagogiką, didaktiką; specialiuoju mokymu (mokymu, skirtu gabiems bei mokymosi negalią turintiems asmenims). Tiriamos ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokyklos; profesinio mokymo įstaigos; aukštosios mokyklos ir pagalbines paslaugas švietimui teikiančios įstaigos.
10. Kultūra, poilsis, religija ir žiniasklaida apima mokslinius tyrimus, susijusius su socialiniais reiškiniais kultūros, religijos ir laisvalaikio srityse, siekiant apibrėžti jų įtaką gyvenimui visuomenėje; rasine ir kultūrine integracija bei socialiniais ir kultūriniais pasikeitimais šiose srityse. Sąvoka „kultūra“ apima sociologijos mokslus, religiją, meną, sportą ir laisvalaikį, taip pat apima, inter alia, mokslinius tyrimus žiniasklaidoje, kalbų mokėjimą ir socialinę integraciją, bibliotekas, archyvus ir užsienio kultūros politiką. Taip pat apima pramogų ir sporto, kultūros, transliacijos ir leidybos, religines ir kitas bendruomenės paslaugas.
11. Politinė ir socialinė sistema, jos struktūra ir raida apima mokslinius tyrimus, susijusius su visuomenės politine struktūra; viešuoju administravimu ir ekonomine politika; kraštotyra ir įvairių lygmenų valdymu; socialine kaita, socialiniais procesais ir socialiniais konfliktais; socialinės apsaugos ir socialinės paramos sistemų plėtojimu; darbo organizavimo socialiniais aspektais. Taip pat apima lyčių socialines studijas, įskaitant diskriminaciją; kovos su skurdu vietiniu, nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu metodų vystymą; specifinės gyventojų kategorijos apsaugą socialiniu lygmeniu (imigrantai, nusikaltėliai, iš mokyklų ar kitų įstaigų pašalinti asmenys), sociologiniu lygmeniu, t. y. atsižvelgiant į gyvenimo būdą (jauni žmonės, suaugusieji, pensininkai, neįgalieji), ir ekonominiu lygmeniu (vartotojai, ūkininkai, žvejai, šachtininkai, bedarbiai); socialinės paramos teikimo būdus, įvykus netikėtiems pasikeitimams (gamtiniams, technologiniams ar socialiniams) visuomenėje. Į šį SET neįtraukiami moksliniai tyrimai, susiję su sveikata darbe, bendruomenių sveikatos kontrole organizaciniu ir socialiniu medicininiu pažiūriu, tarša darbo vietoje, nelaimingų atsitikimų darbe prevencija bei nelaimingų atsitikimų darbe priežasčių medicininiais aspektais (įtraukiamos į 7 SET).
12. Bendra pažinimo plėtra (fundamentiniai tyrimai):
12.1. Moksliniai tyrimai, susiję su gamtos mokslais, matematikos, kompiuterių ir informatikos mokslų, fizikos mokslų, chemijos mokslų, žemės ir su gamtos apsauga susijusių mokslų, biologijos mokslų (medicinos mokslai įtraukiami į 12.3 SET, o veterinarijos mokslai įtraukiami į 12.4 SET) ir kitų gamtos mokslų srityse.
12.2. Moksliniai tyrimai, susiję su technikos (technologijos) mokslais. Apima mokslinius tyrimus statybos, elektros ir elektronikos, informatikos, mechanikos, chemijos, medžiagų, medicininės, aplinkos, aplinkos biotechnologijų, pramoninės biotechnologijos, nanotechnologijos ir kitose inžinerijos ir technologijų srityse.
12.3. Moksliniai tyrimai, susiję su medicinos mokslais. Apima tyrimus pagrindinės medicinos, klinikinės medicinos, sveikatos mokslų, medicininės biotechnologijos ir kitų medicinos mokslų srityse.
12.4. Moksliniai tyrimai, susiję su žemės ūkio mokslais. Apima mokslinius tyrimus žemės ūkio (agronomijos) mokslų, miškininkystės, žuvininkystės, gyvulininkystės ir pienininkystės mokslų, veterinarijos mokslų, žemės ūkio biotechnologijos mokslų ir kitų žemės ūkio mokslų srityse.
12.5. Moksliniai tyrimai, susiję su socialiniais mokslais. Apima mokslinius tyrimus psichologijos, ekonomikos ir verslo, edukologijos mokslų, sociologijos, teisės, politikos mokslų, socialinės ir ekonominės geografijos, žiniasklaidos ir komunikacijos ir kitų socialinių mokslų srityse.
13. Gynyba apima mokslinius tyrimus ir plėtrą, susijusius su kariniais tikslais gynybos institucijų finansuojamais fundamentiniais moksliniais tyrimais bei branduoliniais ir kosminiais moksliniais tyrimais. Į šį SET neįeina: gynybos institucijų finansuojami civiliniai moksliniai tyrimai, pvz., meteorologijos, telekomunikacijų ir sveikatos srityse, jie turėtų būti klasifikuojami atitinkamuose SET.