LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2000 M. GRUODŽIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 375 „DĖL EKOLOGINIO ŽEMĖS ŪKIO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2010 m. sausio 29 d. Nr. 3D-59
Vilnius
1. P a k e i č i u Ekologinio žemės ūkio taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 „Dėl Ekologinio žemės ūkio taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 1-21; 2009, Nr. 6-178):
1.2. Papildau šiuo XII skyriumi:
„XII. EKOLOGINĖS AKVAKULTŪROS GYVŪNŲ IR JŲ PRODUKTŲ GAMYBOS TAISYKLĖS
57. Akvakultūros gyvūnų ir jų produktų gamyba užsiimantys fiziniai ir juridiniai asmenys, ketinantys sertifikuoti produktus kaip ekologiškus ir tiekti juos rinkai su nuorodomis, žyminčiomis ekologinę gamybą (toliau – ekologinės žuvininkystės ūkio subjektai), privalo laikytis „Žuvų auginimo žuvininkystės tvenkiniuose technologinių normų“, patvirtintų Žuvininkystės departamento prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2005 m. lapkričio 21 d. įsakymu Nr. V1-49 (Žin., 2005, Nr. 140-5062) (toliau – Technologinės normos), bei kitų ekologinės akvakultūros gyvūnų ir jų produktų gamybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.
58. Ekologinės žuvininkystės ūkio subjektai ne rečiau kaip du kartus per metus atlieka visapusišką valdoje esančių vidaus bei gėlų vandenų – tvenkinių, ežerų, vandens talpyklų (inkubatorių ir augyklų), kanalų ir varžų, skirtų žuvininkystės tikslams (toliau – žuvininkystės telkiniai), – hidrocheminę analizę teisės aktų nustatyta tvarka.
59. Ekologinės žuvininkystės ūkio subjektai reguliariai atlieka žuvininkystės telkinių vandens kokybės stebėseną.
60. Ekologinės žuvininkystės ūkio subjektai periodinius vandens tyrimus – temperatūros (?C), vandenyje ištirpusio deguonies (mg/l O2), pH – pagal poreikį atlieka prietaisais (įtaisais), kuriems metrologiją reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas patikros galiojimo laikotarpis.
61. Duomenys, gauti šių taisyklių 58–60 punktuose nustatyta tvarka, registruojami sertifikavimo įstaigos nustatytoje formoje „Vandens tyrimų duomenys“ ir jos darbuotojų prašymu pateikiami kontrolei.
62. Leidžiama toje pačioje valdoje esančiuose inkubatoriuose ir augyklose auginti ekologiškus ir neekologiškus žuvų jauniklius, jeigu:
62.2. yra įrengti atskiri ekologiškiems ir neekologiškiems žuvų jaunikliams inkubatoriai ir augyklos. Atstumas tarp ekologiškų ir neekologiškų inkubatorių bei ekologiškų ir neekologiškų augyklų yra ne mažesnis kaip 0,4 m;
63. Dėl šių taisyklių 62 punkte nurodyto leidimo ekologinės žuvininkystės ūkio subjektas kreipiasi į sertifikavimo įstaigą ir pateikia:
63.1. valdos planą, patalpų, kuriose įrengtos talpyklos ir inkubatoriai, planus bei nurodo, kurie inkubatoriai ir augyklos skirtos ekologinei gamybai, kurie – ne;
64. Sertifikavimo įstaiga per 5 darbo dienas nuo dokumentų, nurodytų šių taisyklių 63.1–63.2 punktuose, gavimo dienos įvertina pateiktą informaciją ir parengia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai motyvuotą rekomendaciją.
65. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, gavusi iš sertifikavimo įstaigos šių taisyklių 64 punkte nurodytą motyvuotą rekomendaciją, per 5 darbo dienas išsiunčia ekologinės žuvininkystės ūkio subjektui sprendimą raštu (kopiją sertifikavimo įstaigai).
66. Leidžiama toje pačioje valdoje ūkio subjektui vykdyti ekologinę ir neekologinę suaugusių žuvų (nebeauginamų inkubatoriuose ir augyklose) gamybą, jeigu:
66.1. auginant suaugusias ekologiškas ir neekologiškas žuvis bus laikomasi šių reikalavimų:
66.1.2. tarp atskirų ekologiškų ir neekologiškų žuvininkystės tvenkinių, ežerų ar kanalų atstumas bus ne mažesnis kaip 10 metrų, matuojant nuo natūraliai susidariusios kranto ribos;
66.1.3. kiekvienam ekologiškam žuvininkystės tvenkiniui ir ežerui bei neekologiškam žuvininkystės tvenkiniui ir ežerui bus įrengtos atskiros vandens tiekimo ir išleidimo sistemos;
66.1.4. potvynių srovės negalės užlieti ekologiškų žuvininkystės tvenkinių ir ežerų neekologiškų žuvininkystės tvenkinių ar ežerų vandeniu;
66.2. visi ekologiškų ir neekologiškų suaugusių žuvų ekologinės gamybos ir paruošimo etapai bus atskirti laiko ar vietos atžvilgiu nuo neekologinės gamybos ir paruošimo etapų;
67. Dėl šių taisyklių 66 punkte nurodyto leidimo ekologinės žuvininkystės ūkio subjektas kreipiasi į sertifikavimo įstaigą ir pateikia įrodymus, kad bus laikomasi šių taisyklių 66.1–66.3 punktuose nustatytų reikalavimų.
68. Sertifikavimo įstaiga per 5 darbo dienas nuo įrodymų, nurodytų šių taisyklių 66.1– 66.3 punktuose, gavimo dienos įvertina pateiktą informaciją ir parengia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai motyvuotą rekomendaciją.
69. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, gavusi iš sertifikavimo įstaigos šių taisyklių 68 punkte nurodytą motyvuotą rekomendaciją, per 5 darbo dienas išsiunčia ekologinės žuvininkystės ūkio subjektui sprendimą raštu (kopiją sertifikavimo įstaigai).
70. Jei toje pačioje valdoje auginami ekologiški ir neekologiški žuvų jaunikliai arba suaugusios ekologiškos ir neekologiškos žuvys, sertifikavimo įstaiga ne mažau kaip du kartus per metus atlieka ekologinės žuvininkystės ūkio subjekto patikrą.
71. Su ekologiškų žuvų jauniklių ir suaugusių žuvų gamyba susijusius įrašus ekologinės žuvininkystės ūkio subjektas pildo Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnale bei saugo ekologinės akvakultūros gyvūnų ir jų produktų realizavimo patvirtinimo dokumentus.
72. Ekologinės žuvininkystės ūkio subjektas, atsižvelgdamas į ekologinės žuvininkystės valdos etologinius poreikius, geografines sąlygas ir bendrą valdoje auginamų gyvūnų sveikatos būklę, gali reprodukcijos tikslais pailginti natūralią dienos trukmę iki 20 val. per parą, naudodamas dirbtinį apšvietimą.
73. Jeigu rinkoje nėra leistinų naudoti ekologinėje gamyboje plėšriosioms žuvims pašarų arba jiems gaminti naudojamų atitinkamų ekologiškų pašarinių žaliavų, iki 2014 m. gruodžio 31 d. leidžiama šerti ekologiškas plėšriąsias žuvis žuvų miltais ir žuvų taukais iš neekologinės akvakultūros likučių arba žmonėms vartoti skirtais žuvies likučiais. Tokios neekologiškos pašarinės žaliavos negali sudaryti daugiau kaip 30 proc. dienos raciono. Ekologiški augaliniai produktai gali sudaryti ne daugiau kaip 60 proc. pašarų raciono, 10 proc. ekologiškų gyvulinių produktų.
74. Dėl leidimo, nurodyto šių taisyklių 73 punkte, šerti ekologiškas plėšriąsias žuvis neekologiškais pašarais gavimo ekologinės žuvininkystės ūkio subjektas kreipiasi raštu į sertifikavimo įstaigą ir:
74.1. nurodo priežastį, kodėl planuojama ekologiškas plėšriąsias žuvis šerti neekologiškais pašarais;
74.2. pateikia įrodymą, kad rinkoje nėra leistinų naudoti ekologinėje gamyboje plėšriosioms žuvims pašarų arba jiems gaminti naudojamų atitinkamų ekologiškų pašarinių žaliavų;
74.4. nurodo plėšriųjų žuvų, kurios bus šeriamos neekologiškais pašarais, rūšį, kiekį (kg) arba skaičių (vnt.), amžių, vandens telkinio Nr.;
75. Ektoparazitams naikinti prieš įžuvinant ekologiškus tvenkinius arba po žuvų išgaudymo iš jų leidžiama žuvis laikyti voniose, pagamintose iš šių tirpalų:
76. Nustačius žuvų susirgimų arba ligų profilaktikos tikslais, ekologinės žuvininkystės tvenkiniai ne mažiau kaip vieną vegetacinį periodą laikomi be vandens. Jeigu jų vietoje auginama kokia nors žemės ūkio kultūra, gauta produkcija negali būti ženklinama su ekologine gamyba susijusiais terminais. Be vandens tvenkiniai registruojami Ekologinės gamybos žurnale.
77. Siekiant, kad nebūtų pakenkta pakrančių aplinkai ir vandens kokybei, kad būtų sumažinta ligų rizika, taip pat nepritraukti vabzdžių ir graužikų, iš ekologinės žuvininkystės telkinių fizinėmis priemonėmis nuolatos pašalinamas nepanaudotas pašaras žuvims, neištirpę išmatos, nugaišusios žuvys, įkritę laukiniai paukščiai ar kitos šiukšlės, kurios sunaikinamos laikantis sanitarijos ir veterinarijos teisės aktų reikalavimų.
78. Siekiant saugoti ekologiškai auginamų žuvų gerovę, ekologinės žuvininkystės tvenkinių, ežerų ir kanalų pakrantėse draudžiama kūrenti laužus, maudytis, žvejoti ar vykdyti kitokią veiklą, kuri keltų žuvims stresą ar fiziškai žalotų jas. Už nustatytus pažeidimus atsakoma teisės aktų nustatyta tvarka.
79. Ekologinės žuvininkystės ūkiuose sugautos gyvos žuvys turi būti gabenamos talpyklose, kurios pritaikytos žuvų rūšims atsižvelgiant į jų fiziologinius poreikius, remiantis Technologinių normų 8 dalimi.
80. Jeigu ekologinės žuvininkystės ūkio subjektas sertifikavimo įstaigai pateikia dokumentus, įrodančius, kad žuvininkystės tvenkiniai nebuvo apdoroti ar užteršti valymo ir dezinfekavimo produktais, neleistinais naudoti ekologinėje gamyboje, leidžiama šių tipų žuvininkystės tvenkiniams (įskaitant tuos, kuriuose yra ekologiškų žuvų) atgaline data nustatyti ne ilgesnius negu šiuos pereinamuosius laikotarpius:
80.1. žuvininkystės tvenkiniams, kurių negalima išdžiovinti, išvalyti ir dezinfekuoti – 24 mėnesių trukmės pereinamąjį laikotarpį;
80.2. žuvininkystės tvenkiniams, kurie buvo išdžiovinti, arba jei telkinys buvo laikomas be vandens – 12 mėnesių trukmės pereinamąjį laikotarpį;
81. Dėl šių taisyklių 80 punkte nurodyto leidimo gavimo ekologinės žuvininkystės ūkio subjektas kreipiasi į sertifikavimo įstaigą ir pateikia:
81.1. prašymą (užpildo sertifikavimo įstaigos nustatytos formos „Prašymą pereinamojo laikotarpio sutrumpinimui“);
81.2. visų valymo ir dezinfekavimo medžiagų, trąšų ir pesticidų, įsigytų ir (arba) panaudotų ekologinės gamybos ūkyje per 3 metus, pirkimo dokumentus;
82. Sertifikavimo įstaiga per 5 darbo dienas nuo prašymo ir įrodymų, nurodytų šių taisyklių 81.1–81.3 punktuose, gavimo dienos įvertina pateiktą informaciją ir parengia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai motyvuotą rekomendaciją.
83. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, gavusi iš sertifikavimo įstaigos šių taisyklių 82 punkte nurodytą motyvuotą rekomendaciją, per 5 darbo dienas išsiunčia ekologinės žuvininkystės ūkio subjektui sprendimą raštu (kopiją sertifikavimo įstaigai).
84. Ekologinės žuvininkystės telkiniuose augalijai mažinti naudojamos šios priemonės:
2. N u s t a t a u, kad ekologinės žuvininkystės ūkio subjektams, kurie iki 2009 m. rugpjūčio 8 d. yra įsteigti ir gamino ekologiškus produktus pagal Ekologinio žemės ūkio taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 3D-375 (Žin., 2001, Nr. 1-21; 2009, Nr. 6-178), 35–42.4 punktų reikalavimus, yra leidžiama tiekti rinkai produktus, pagamintus iki 2013 m. liepos 1 d. kaip ekologiškus, vadovaujantis šia tvarka:
2.1. Ekologinės žuvininkystės ūkio subjektai, norintys pasinaudoti 2 punkte nurodytu leidimu, kreipiasi raštu į sertifikavimo įstaigą, pateikdami laisvos formos motyvuotą prašymą apie atitinkamus ekologinės žuvininkystės telkinius;
2.2. Sertifikavimo įstaiga per 5 darbo dienas nuo motyvuoto prašymo, nurodyto 2.1 punkte, gavimo dienos įvertina pateiktą informaciją ir parengia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai motyvuotą rekomendaciją, kurios pagrindu Žemės ūkio ministerija priima sprendimą raštu, kurį per 5 darbo dienas išsiunčia ekologinės žuvininkystės ūkio subjektui (kopiją sertifikavimo įstaigai).