LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA

 

S P R E N D I M A S

DĖL REFERENDUMO AGITACIJOS TVARKOS

 

2002 m. lapkričio 5 d. Nr. 110

Vilnius

 

Vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo 3 straipsniu, nusprendžia:

nustatyti Agitacijos dėl referendumo tvarką (tvarka pridedama).

 

 

L. E. PIRMININKO PAREIGAS                                                         VIKTORAS RINKEVIČIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Vyriausiosios rinkimų komisijos

2002 m. lapkričio 5 d. sprendimu Nr. 110

 

AGITACIJOS DĖL REFERENDUMO

TVARKA

 

1. Bendrosios nuostatos

 

1. Agitacijos dėl referendumo tvarka (toliau – Tvarka) yra taikoma agitacijai visuomenės informavimo priemonėse už ir prieš referendumo paskelbimą, taip pat už ar prieš įstatymo nuostatas ar kitus referendumui pateikiamų klausimų sprendimus. Šia Tvarka taip pat nustatomas patalpų susirinkimams ir mitingams šiam tikslui suteikimas.

2. Agitacijos dėl referendumo tvarka yra nustatyta siekiant įgyvendinti piliečių iniciatyvos skelbti referendumą teisę.

3. Agitacijos dėl referendumo tvarka už pasiūlymą skelbti referendumą pradedama vykdyti Referendumo įstatymo nustatyta tvarka įregistravus Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinę grupę (toliau – iniciatyvinė grupė).

4. Ši Tvarka yra taikoma Referendumo įstatymo 10 straipsnio l dalyje nustatytą laikotarpį, t. y. nuo iniciatyvinės grupės įregistravimo dienos iki iniciatyvinės grupės baigiamojo akto surašymo ir pateikimo Vyriausiajai rinkimų komisijai ar iki Referendumo įstatyme nustatyto 3 (trijų) mėnesių termino piliečių iniciatyvos teisei paskelbti pabaigos.

5. Ši Tvarka taip pat yra taikoma Seimui priėmus nutarimą paskelbti referendumą.

6. Tvarkos privalo laikytis visos politinės partijos, politinės ir visuomeninės organizacijos, taip pat piliečiai bei visi kiti asmenys, norintys agituoti už arba prieš referendumo paskelbimą, taip pat už ar prieš įstatymo nuostatas ar kitų referendumui pateikiamų klausimų sprendimą.

 

2. Kreipimasis į Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl galimybės agitacijai naudotis visuomenės informacijos priemonėmis

 

7. Iniciatyvinė grupė, politinės partijos, politinės ir visuomeninės organizacijos, taip pat piliečiai, norintys agituoti už ar prieš referendumo paskelbimą naudodamiesi visuomenės informavimo priemonėmis, privalo raštu apie tai pareikšti Vyriausiąjai rinkimų komisijai ne vėliau kaip prieš 10 dienų.

8. Šios Tvarkos 7 punkte nurodyti asmenys, norintys agituoti už ar prieš įstatymo nuostatas ar kitus referendumui pateikiamų klausimų sprendimus Seimui priėmus nutarimą paskelbti referendumą, privalo raštu apie tai pareikšti Vyriausiąjai rinkimų komisijai ne vėliau kaip likus 15 dienų iki referendumo dienos.

9. Pareiškime turi būti nurodytas partijos ar organizacijos pavadinimas, įregistravimo dokumentas, buveinės adresas, įgalioto atstovo vardas, pavardė, telefonai ryšiui (piliečio vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, telefonai ryšiui), kita reikiama informacija. Visais atvejais turi būti nurodoma, ar bus agituojama už ar prieš pasiūlymą paskelbti referendumą arba už ar prieš įstatymo nuostatas ar kitus referendumui pateikiamų klausimų sprendimus.

10. Vyriausioji rinkimų komisija pateiktus pareiškimus registruoja.

11. Iniciatyvinė grupė agituoja tik už pasiūlymą paskelbti referendumą arba už ar prieš įstatymo nuostatas ar kitus referendumui pateikiamų klausimų sprendimus. Kitus, ne iniciatyvinės grupės narius, kurie pareiškime nurodė, kad nori agituoti už referendumą, Vyriausioji rinkimų komisija įtraukia į agituojančiųjų sąrašą tik iniciatyvinės grupės atstovo raštišku sutikimu, kuris turi būti pateiktas kartu su pareiškimu.

12. Vyriausioji rinkimų komisija negali atsisakyti įregistruoti asmenų, pareiškime nurodžiusių, kad agituos prieš referendumą, jeigu pateiktas pareiškimas atitinka 7-9 punktuose nurodytus reikalavimus.

 

3. Galimybės naudotis visuomenės informavimo priemonėmis

 

13. Asmenys, pateikę pareiškimą dėl agitacijos už arba prieš referendumą, gali naudotis visuomenės informavimo priemonėmis: daryti atitinkamus pranešimus spaudoje, per radiją ir televiziją.

14. Vyriausioji rinkimų komisija, įregistravusi iniciatyvinę grupę, ne vėliau kaip kitą dieną po įregistravimo apie tai praneša visuomenės informavimo priemonėms, paskelbia sprendimą Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklapyje internete bei „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.

15. Šios Tvarkos 4 punkte nustatytu laikotarpiu naudojimosi visuomenės informavimo priemonėmis išlaidas apmoka agitacijai pareiškimus pateikę subjektai iš savo lėšų.

16. Šios Tvarkos 5 punkte nustatytu laikotarpiu naudojimosi visuomenės informavimo priemonėmis išlaidas apmoka agitacijai pareiškimus pateikę subjektai iš savo lėšų arba Vyriausioji rinkimų komisija iš valstybės lėšų. Iš valstybės lėšų yra apmokama agitacija Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (toliau – LRT) kanalais.

17. Šios Tvarkos 15 ir 16 punktuose nustatytam naudojimuisi visuomenės informavimo priemonėmis agituoti dėl referendumo politinės partijos, kitos politinės ir visuomeninės organizacijos, taip pat piliečiai gali skirti savo lėšų.

18. LRT išlaidos, susijusios su agitacija už referendumą, atlyginamos pagal faktines sąnaudas.

19. LRT ir kitos visuomenės informavimo priemonės gali be apribojimų komerciniais pagrindais transliuoti laidas, vaizdo ir garso siužetus, skelbimus bei kitą informaciją, kuria agituojama už arba prieš referendumo paskelbimą arba už ar prieš įstatymo nuostatas ar kitus referendumui pateikiamus sprendimus. Šiais atvejais naudojimosi visuomenės informavimo priemonėmis išlaidas apmoka iš savo lėšų agituojantys asmenys.

20. Agitacijos dėl referendumo paskelbimo metu valstybės, savivaldybių institucijų, įstaigų, organizacijų pareigūnams draudžiama naudotis tarnybine padėtimi ir agituoti dėl referendumo ar kitaip bandyti paveikti piliečių valią. Jeigu tokie pareigūnai yra užsiregistravę Vyriausiojoje rinkimų komisijoje vadovaudamiesi šios Tvarkos 7-9 punktais, jie gali agituoti šios Tvarkos 25-27 punktuose nustatyta tvarka.

 

4. Agitacija LRT kanalais

 

21. Agitacijos LRT kanalais trukmė yra nustatoma LRT vadovo ir Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovo atskiru susitarimu.

22. Visa agitacijos už arba prieš pasiūlymą paskelbti referendumą trukmė LRT radijo ir televizijos kanalais negali viršyti 20 minučių radijuje ir 10 minučių televizijoje.

23. Seimui priėmus nutarimą paskelbti referendumą, visa agitacijos už ar prieš įstatymo nuostatas ar kitus referendumui pateikiamus sprendimus trukmė LRT kanalais negali viršyti 40 minučių radijuje ir 30 minučių televizijoje.

24. Vyriausioji rinkimų komisija, įregistravusi asmenų pareiškimus dalyvauti agitacijoje už arba prieš referendumą, suderinusi su LRT vadovu ar jo įgaliotu asmeniu, po lygiai paskirsto 21-23 punktuose nurodyta tvarka nustatytą laiką agituojantiems už ir agituojantiems prieš referendumą, nustato agituojančiųjų eiliškumą.

25. Laiką, skirtą agituoti „už“, gali panaudoti pati iniciatyvinė grupė ar jos nurodymu, šios Tvarkos 7-9 punktuose įregistruotos organizacijos arba pavieniai asmenys. Agituojančiųjų „už“ eiliškumą nustato Vyriausioji rinkinių komisija, suderinusi su iniciatyvinės grupės atstovu. Agituojančiųjų „prieš“ eiliškumas nustatomas pagal jų įregistravimo Vyriausiojoje rinkimų komisijoje datą. Jeigu agituoti „prieš“ pageidauja daugiau asmenų, negu tam yra skirta laiko, kalbėsiančius Vyriausioji rinkimų komisija nustato burtų keliu.

26. Vyriausioji rinkimų komisija, nustačiusi eiliškumą, agituojančiųjų sąrašą pateikia LRT.

27. LRT, gavusi agituojančiųjų sąrašą, nustato konkretų laiką radijo ir televizijos programose specialių agitacijos laidų tiesioginei transliacijai ir apie tai praneša Vyriausiajai rinkimų komisijai. Vyriausioji rinkimų komisija atitinkamai praneša agituojantiesiems, kokiu laiku ir kur vyks specialių agitacijos laidų tiesioginė transliacija.

28. LRT neatsako už agituojančiųjų kalbose paskleistus duomenis, žeminančius asmens garbę ir orumą bei neatitinkančius tikrovės. Už tokių duomenų paskleidimą atsako agituojantieji.

29. Jeigu agituojantysis (agituojantieji) neatvyksta arba pavėluoja į laidą, LRT turi teisę specialios agitacijos laidos netransliuoti.

 

5. Naudojimosi patalpomis susirinkimams ir mitingams tvarka

 

30. Iniciatyvinė grupė, politinės partijos, politinės ir visuomeninės organizacijos, taip pat piliečiai, agituojantys dėl referendumo, gali nekliudomai agituoti susirinkimuose ir mitinguose miestų, gyvenviečių gatvėse, aikštėse, parkuose, skveruose bei kitose vietose ir bendrojo naudojimo pastatuose arba savivaldybių nustatytose nuolatinėse susirinkimų vietose ar patalpose savivaldybių nustatytu laiku.

31. Susirinkimai ir mitingai gali būti organizuojami tik laikantis 1993 m. gruodžio 2 d. priimto Susirinkimų įstatymo.

 

 

L. E. PIRMININKO PAREIGAS                                                         VIKTORAS RINKEVIČIUS

______________