LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

N U T A R I M A S

DĖL ŠIAULIŲ UNIVERSITETO STATUTO PATVIRTINIMO

 

2004 m. liepos 15 d. Nr. IX-2391

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į Šiaulių universiteto senato 2004 m. gegužės 13 d. sprendimą, nutaria:

 

1 straipsnis.

Patvirtinti Šiaulių universiteto statutą (1 priedėlis).

 

2 straipsnis.

Patvirtinti Šiaulių universitetui perduotų pastatų sąrašą (2 priedėlis).

 

3 straipsnis.

Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Seimo 2000 m. rugsėjo 26 d. nutarimą Nr. VIII-1959 „Dėl Šiaulių universiteto statuto patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 85-2588).

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SEIMO PIRMININKAS                                                                         ARTŪRAS PAULAUSKAS

______________


Lietuvos Respublikos Seimo2004 m. liepos 15 d.

nutarimo Nr. IX-2391

1 priedėlis

 

ŠIAULIŲ UNIVERSITETO

S T A T U T A S

 

Šiaulių universitetas savo istorijos pradžia laiko 1948 metus, kai buvo įsteigtas Šiaulių mokytojų institutas. 1954 m. jis perorganizuotas į pedagoginį institutą. 1959 m. Šiauliuose buvo įkurtas Kauno politechnikos instituto filialas, nuo 1990 m. vadintas Kauno technologijos universiteto Šiaulių politechnikos fakultetu.

Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. balandžio 8 d. nutarimu Nr. VIII-184 Šiaulių pedagoginio instituto ir Kauno technologijos universiteto Šiaulių politechnikos fakulteto pagrindu nuo 1997 m. rugsėjo 1 d. įsteigtas Šiaulių universitetas.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiaulių universitetas (toliau – Universitetas) yra valstybinė aukštoji mokykla. Universiteto adresas: Vilniaus g. 88, LT-76285 Šiauliai.

2. Universiteto misija – mokslo ir studijų veikla skatinti šalies, ypač Šiaurės Lietuvos, kultūros, socialinę ir ekonomikos pažangą.

3. Pagrindiniai Universiteto tikslai:

1) sudaryti sąlygas asmeniui įgyti moksliniais tyrimais pagrįstą, kultūros, mokslo ir naujausių technologijų lygį atitinkantį aukštąjį išsilavinimą, kvalifikaciją ir mokslo laipsnį;

2) sudaryti sąlygas asmeniui tęsti mokymąsi, kelti įgytą kvalifikaciją bei įgyti naują kvalifikaciją;

3) rengti mokslininkus ir menininkus, stiprinti mokslo ir studijų poveikį Lietuvos ūkio ir kultūros pažangai bei demokratinės, pilietinės visuomenės sklaidai;

4) ugdyti švietimui ir kultūrai imlią visuomenę, gebančią efektyviai naudotis mokslu ir konkuruoti aukšto lygio technologijų, gaminių ir paslaugų rinkoje;

5) moksline, šviečiamąja, menine ir kita kultūros veikla skatinti Šiaurės Lietuvos regiono ir visos šalies plėtrą;

6) plėtoti šalies humanitarinės, informacinės ir technologinės kultūros ugdymui bei tarptautinei mokslo ir ūkio kooperacijai būtinus mokslinius tyrimus.

4. Universitetas, įgyvendindamas savo misiją bei tikslus, remiasi šiais principais:

1) humanistinių vertybių, pilietiškumo ir humanitarinės kultūros ugdymo;

2) informacijai imlios visuomenės nuolatinio ugdymo;

3) integracijos į Lietuvos ir užsienio akademinę bendruomenę;

4) mokslo ir studijų vienovės;

5) atvirumo visuomenei;

6) akademinės laisvės;

7) pagarbos žmogaus teisėms;

8) savivaldos.

5. Universitetas turi autonomiją, apibrėžtą Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, įstatymuose bei Universiteto statute.

6. Universitetas turi šias teises:

1) nustatyti studijų tvarką;

2) tvirtinti studijų krypties reglamentą atitinkančias studijų programas;

3) pasirinkti studijų, mokslinių tyrimų, profesionaliosios meninės veiklos formas ir kryptis;

4) Vyriausybės nustatyta tvarka teikti kvalifikacinius ir mokslo laipsnius bei pedagoginius vardus;

5) leisti studijų, mokslo ir kitą literatūrą;

6) nustatyti savo struktūrą, vidaus darbo tvarką, konkretų dėstytojų ir mokslo darbuotojų, administracijos ir kitų tarnautojų skaičių, jų teises ir pareigas bei darbo apmokėjimo sąlygas, neprieštaraujančias galiojantiems teisės aktams;

7) Statuto nustatyta tvarka rinkti savivaldos institucijas;

8) priimti ir šalinti studentus;

9) nustatyti bendradarbiavimo su Lietuvos ir užsienio įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis formas;

10) valdyti turtą, juo naudotis bei disponuoti įstatymų nustatyta tvarka.

7. Universiteto dėstytojai, mokslo darbuotojai, tarnautojai ir studentai turi žodžio, studijų, mokslinių tyrimų, meninės veiklos laisvę ir ja naudojasi nepažeisdami kitų asmenų teisių, įstatymų, kitų teisės aktų bei Universiteto statuto.

8. Universitete gali veikti visuomeninės organizacijos, kurių įstatai įregistruoti nustatyta tvarka.

9. Universitetas yra juridinis asmuo, turi antspaudą su Lietuvos Respublikos herbu ir savo pavadinimu, sąskaitų bankuose.

10. Universitete veikia Senatas, taryba, rektoratas, ginčų nagrinėjimo komisijos, fakultetai, katedros, institutai, mokslo, kultūros centrai, biblioteka, dirbantys pagal Universiteto senato patvirtintus nuostatus, kiti padaliniai, dirbantys pagal rektoriaus patvirtintus nuostatus. Universiteto struktūrą tvirtina ir gali keisti Senatas rektoriaus teikimu.

11. Šiaulių universiteto Tęstinių studijų institutas yra Šiaulių universiteto padalinys, organizuojantis Lietuvos Respublikos suaugusiųjų tęstines studijas, specialistų perkvalifikavimą, kvalifikacijos tobulinimą ir atestaciją, vykdantis mokslinius tyrimus, plėtojantis meninę veiklą.

12. Universitetas, atlikdamas savo funkcijas, turi:

1) visiems Lietuvos nuolatiniams gyventojams pagal jų sugebėjimus ir žinias sudaryti vienodas galimybes įgyti aukštąjį išsilavinimą;

2) rengti specialistus atsižvelgdamas į darbo rinkos poreikius;

3) nuolat analizuoti pagrindinių savo sričių veiklą ir ją tobulinti;

4) informuoti visuomenę, valstybės bei savivaldybių institucijas ir įstaigas apie savo veiklą, studijų kokybės užtikrinimo priemones ir lėšų naudojimą;

5) teikti studentams konsultacijas dėl įsidarbinimo.

 

II. UNIVERSITETO SAVIVALDA IR VISUOMENINIS REGULIAVIMAS

 

13. Pagrindinės Universiteto savivaldos ir visuomeninio reguliavimo institucijos yra: Universiteto senatas, Universiteto taryba, rektorius, ginčų nagrinėjimo komisijos, studentų atstovybė.

14. Universiteto savivalda grindžiama demokratijos ir kompetencijos principais. Visi rinkimai eiti pareigas ir pareigų tvirtinimas vyksta slaptu balsavimu. Nutarimai priimami slaptu ar atviru balsavimu paprasta balsų dauguma, išskyrus šiame statute numatytus atvejus.

15. Senatas yra aukščiausioji Universiteto akademinės savivaldos institucija. Įsigalioję Senato nutarimai privalomi visiems darbuotojams ir studentams.

16. Senatą sudaro ne daugiau kaip 40 narių.

17. Senatą 5 metams renka Universiteto dėstytojų ir mokslo darbuotojų konferencija. Atstovavimo konferencijoje ir renkamų Senato narių kvotas Universiteto padaliniams nustato Senatas. Konferencijoje su sprendžiamuoju balsu gali dalyvauti asmenys, kurių pagrindinės pareigos yra Universitete.

18. Dėstytojų ir mokslo darbuotojų konferencijai vadovauti išrenkami pirmininkas ir sekretorius. Konferencija teisėta, kai joje dalyvauja daugiau kaip pusė padaliniuose išrinktų dėstytojų ir mokslo darbuotojų.

19. Senato nariais gali būti Universiteto mokslininkai, pripažinti menininkai, studentai, taip pat kitų mokslo ir studijų institucijų mokslininkai ir pripažinti menininkai. Profesoriaus pareigas einantys dėstytojai turi sudaryti ne mažiau kaip pusę Senato narių. Studentai turi sudaryti ne mažiau kaip 10% Senato narių. Studentų atstovus deleguoja studentų atstovybė. Universiteto rektorius yra Senato narys pagal pareigas. Pripažintas menininkas – menininkas, atitinkantis meno studijų dėstytojui taikomus Vyriausybės nustatytus kvalifikacinius reikalavimus.

20. Senato nariais išrenkami kandidatai, gavę daugiausia balsų pagal Universiteto padaliniui skirtą kvotą.

21. Senato narį gali atšaukti dėstytojų ir mokslo darbuotojų konferencija 2/3 visų Senato narių siūlymu. Iš Senato narys gali pasitraukti ir savo noru. Iš Senato pasitraukusį narį pakeičia daugiausia balsų gavęs neišrinktas pagal padaliniui skirtą kvotą kandidatas.

22. Iš Senato narių renkamas pirmininkas ir jo pavaduotojas. Jie gali būti atšaukti 2/3 Senato narių balsų dauguma. Universiteto rektorius, prorektoriai ir dekanai Senato pirmininku ar jo pavaduotoju nerenkami.

23. Senato nutarimai yra teisėti, kai posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 narių.

24. Senato posėdžiai šaukiami ne rečiau kaip du kartus per semestrą. Neeilinis Senato posėdis šaukiamas, jei to reikalauja ne mažiau kaip 1/3 Senato narių. Šiuo atveju pirmininkauja posėdžio pirmininku išrinktas Senato narys.

25. Senatas atlieka šias funkcijas:

1) priima ir teikia Seimui tvirtinti Universiteto statutą bei jo pakeitimus;

2) skiria atstovus į Universiteto tarybą;

3) renka ir atšaukia rektorių;

4) rektoriaus teikimu tvirtina ir atšaukia prorektorius, fakultetų dekanus, katedrų vedėjus, institutų direktorius ir kitų Universiteto mokslo ir studijų padalinių vadovus;

5) nustato dėstytojų ir mokslo darbuotojų atestavimo ir konkursų pareigoms eiti organizavimo tvarką;

6) Vyriausybės nustatyta tvarka teikia profesoriaus ir docento pedagoginius vardus atitinkamas pareigas einantiems dėstytojams, taip pat Universiteto garbės vardus;

7) kontroliuoja studijų ir mokslininkų rengimo kokybę;

8) svarsto ir tvirtina studijų, mokslinių tyrimų ir jų plėtros programas bei aprobuoja struktūros pakeitimus, reikalingus toms programoms įgyvendinti, atsižvelgdamas į Universiteto tarybos siūlymus;

9) teikia siūlymus Vyriausybei dėl lėšų paskirstymo mokslo sričių, kurias plėtoja Universitetas, tiriamajai, konsultacinei ir informacinei veiklai;

10) svarsto Universiteto plėtros perspektyvinio plano projektą ir, gavęs Universiteto tarybos išvadą, jį tvirtina bei teikia Švietimo ir mokslo ministerijai (toliau – Ministerija) kartu su tarybos išvada;

11) svarsto metines rektoriaus ataskaitas, metines pajamų ir išlaidų sąmatas bei jų įvykdymo ataskaitas ir, gavęs Universiteto tarybos išvadą, jas tvirtina slaptu balsavimu;

12) tvirtina Universiteto vidaus tvarkos taisykles ir akademinių reikalų tvarkymą reglamentuojančius dokumentus;

13) šaukia Universiteto akademinės bendruomenės susirinkimus, dėstytojų ir mokslo darbuotojų konferencijas svarbiems Universiteto veiklos klausimams aptarti;

14) nustato sąlygas darbuotojų kvalifikacijai kelti;

15) paprasta balsų dauguma turi teisę atšaukti rektoriaus įsakymus;

16) sudaro komisijas, išklauso ir tvirtina jų ataskaitas;

17) jei rektorius neįteisina Senato nutarimo įsakymu, Senatas privalo per mėnesį nutarimą apsvarstyti pakartotinai. Senato pakartotinai priimtas nutarimas yra privalomas.

26. Senato posėdžiai yra atviri. Senato nutarimai skelbiami Universiteto laikraštyje ir kitose visuomenės informavimo priemonėse. Kartą per metus už savo veiklą Senatas atsiskaito akademinei bendruomenei.

27. Senato veiklą reglamentuoja jo nuostatai.

28. Šiaulių universiteto taryba (toliau – Taryba):

1) teikia siūlymus dėl studijų, mokslinių tyrimų ir jų plėtros programų, taip pat dėl struktūros pakeitimų, reikalingų toms programoms įgyvendinti;

2) rūpinasi paramos Universitetui teikimu;

3) svarsto ir parengia išvadas dėl metinių rektoriaus ataskaitų, taip pat dėl metinių pajamų ir išlaidų sąmatų bei jų įvykdymo ataskaitų;

4) vertina, kaip Universitetas vykdo savo uždavinius ir kaip prisideda prie valstybės ekonominės, socialinės ir kultūros plėtros;

5) vertina, kaip naudojamas Universiteto turtas, jam skirtos valstybės ir kitos lėšos;

6) gali siūlyti Ministerijai inicijuoti Universiteto ūkinės ir finansinės veiklos auditą;

7) viešai skelbia visuomenei Universiteto veiklos vertinimo rezultatus;

8) prieš 2 mėnesius iki kadencijos pabaigos, taip pat kitais šio statuto numatytais atvejais nutrūkus įgaliojimams nepasibaigus kadencijai, skelbia Senato, rektoriaus rinkimus.

29. Taryba sudaroma 4 metų kadencijai iš 15 narių: 5 narius skiria Senatas, 5 narius, atstovaujančius mokslo, kultūros, meno, ūkio sritims, savivaldybių ar valstybės valdymo institucijoms (ne Universiteto darbuotojus), skiria švietimo ir mokslo ministras (toliau – ministras) ir 5 narius skiria rektorius bei ministras bendru sutarimu. Tarp Universiteto senato skirtų tarybos narių turi būti rektorius ir bent vienas studentų atstovas, išrinktas studentų atstovybės. Ministras įsakymu skelbia Tarybos sudėtį ir, atsižvelgdamas į rektoriaus siūlymą, skiria jos pirmininką. Tarybos pirmininku negali būti Universitete dirbantis asmuo.

30. Tarybos nariais negali būti Seimo ir Vyriausybės nariai, politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai.

31. Taryba tvirtina savo darbo reglamentą. Ji sprendimus priima visų Tarybos narių balsų dauguma. Tarybos posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 jos narių. Tarybos posėdžiai šaukiami ne rečiau kaip 2 kartus per metus.

32. Jeigu Senato nutarimai ir Tarybos išvados nesutampa, ginčas sprendžiamas įstatymų nustatyta tvarka.

33. Jeigu Tarybos narys netinkamai vykdo Tarybos reglamente numatytas pareigas, Tarybos pirmininkas turi teisę kreiptis į ministrą, Senatą ar rektorių su prašymu atšaukti paskirtą (išrinktą) Tarybos narį. Rektorius, gavęs Senato pritarimą, turi teisę pateikti ministrui prašymą pakeisti Tarybos pirmininką.

34. Taryba turi teisę gauti iš Universiteto ir Ministerijos informaciją, būtiną funkcijoms atlikti. Tarybos nariai gali dalyvauti visų Universiteto savivaldos institucijų posėdžiuose. Universitetas suteikia Tarybai patalpas ir techniškai ją aptarnauja.

35. Apie savo veiklą Taryba reglamento nustatyta tvarka kasmet informuoja Senatą, akademinę bendruomenę ir visuomenę, teikia ataskaitas ministrui.

36. Universiteto rektorius vadovauja Universitetui, veikia jo vardu ir jam atstovauja, atsako už Universiteto finansinę veiklą, tinkamą turto naudojimą ir disponavimą juo. Rektorius atsako už tai, kad Universiteto veikla atitiktų įstatymus, Universiteto statutą, kitus teisės aktus.

37. Rektorius:

1) leidžia įsakymus, privalomus Universiteto darbuotojams ir studentams;

2) įsakymais įteisina Senato nutarimus;

3) priima ir atleidžia darbuotojus, skelbia konkursus pareigoms eiti, skiria asmenis į pareigas ir iš jų atleidžia; įstatymų nustatyta tvarka nustato pareiginį atlyginimą;

4) fakultetų dekanų teikimu priima ir šalina studentus;

5) skatina darbuotojus ir studentus, skiria jiems nuobaudas ir apie tai viešai skelbia;

6) sudaro sutartis su Lietuvos Respublikos ir užsienio mokslo ir studijų institucijomis, įmonėmis bei kitomis organizacijomis;

7) įvertinęs fakultetų tarybų išvadas, tvirtina fakultetų dekanų metines ataskaitas. Jei kurio nors fakulteto dekano metinės ataskaitos rektorius nepatvirtina, jis privalo teikti Senatui atšaukti dekaną;

8) tvirtina Universiteto metinę pajamų ir išlaidų sąmatą;

9) viešai skelbia ir teikia Senatui, Tarybai ir Ministerijai metinę Universiteto veiklos ataskaitą, metinę pajamų ir išlaidų sąmatą bei jos vykdymo ataskaitą.

38. Rektorių pavaduoja jo įsakymu paskirtas prorektorius. Prorektorių skaičių ir funkcijas tvirtina Senatas. Rektoriaus pavedimu prorektorius taip pat gali vykdyti ūkinės ir finansinės veiklos funkcijas. Prorektorių darbo trukmė sutampa su rektoriaus įgaliojimų pabaiga.

39. Rektoriui, pasibaigus kadencijai, garantuojama teisė eiti Universitete pareigas, atitinkančias jo mokslinę ir pedagoginę kvalifikaciją iki konkurso.

40. Rektorius Senato renkamas viešo konkurso tvarka 5 metams. Tas pats asmuo renkamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Konkurse rektoriaus pareigoms eiti gali dalyvauti tik mokslininkai ar pripažinti menininkai, turintys profesoriaus vardą. Rektoriumi išrenkamas kandidatas, už kurį balsavo daugiau kaip pusė visų Senato narių. Jei nė vienas kandidatas negauna balsų daugumos, tame pačiame Senato posėdyje organizuojamas pakartotinis balsavimas. Slapto balsavimo biuletenyje paliekamos dviejų kandidatų, balsuojant pirmą kartą gavusių daugiausia balsų, pavardės. Jeigu rinkimuose dalyvavo tik du kandidatai ir abu gavo mažiau kaip pusę visų Senato narių balsų, pakartotinai balsuojama už tą kandidatą, kuris gavo daugiau balsų. Jei kandidatai gavo po lygiai balsų, į biuletenius jie įrašomi pakartotinai. Jei pakartotinai balsuojant rektorius neišrenkamas, Taryba skelbia naujus rinkimus.

41. Rektoriaus įgaliojimai nutrūksta, kai visų Senato narių balsų dauguma nepatvirtinama rektoriaus metinė ataskaita arba pajamų ir išlaidų sąmatos įvykdymo ataskaita. Jeigu nustatoma, kad rektorius šiurkščiai pažeidė įstatymus ir (ar) Universiteto statutą, Senatas savo iniciatyva arba Tarybos siūlymu gali rektorių atstatydinti 2/3 visų Senato narių balsų dauguma. Iki naujo rektoriaus išrinkimo Senatas paveda rektoriaus pareigas eiti kitam Senato nariui.

42. Universiteto rektoratas yra rektoriaus vadovaujama kolegiali patariamoji institucija. Rektoratą sudaro rektorius, prorektoriai, fakultetų dekanai ir studentų atstovybės prezidentas. Rektorato posėdžiuose gali dalyvauti Senato pirmininkas, Tarybos nariai, o rektoriaus sutikimu ar kvietimu – ir kiti asmenys.

43. Rektoratas svarsto organizacinius, studijų, mokslo, ūkio ir kitus klausimus, koordinuoja Universiteto padalinių darbą, teikia pasiūlymus Senatui.

44. Rektorato veiklą reglamentuoja Senato patvirtinti nuostatai.

45. Fakultetą sudaro katedros, studijų ir mokslo laboratorijos bei kiti padaliniai.

46. Fakulteto veiklą tvarko:

1) fakulteto taryba,

2) dekanas ir dekanatas.

47. Fakulteto dėstytojų ir mokslo darbuotojų susirinkimas nustato fakulteto tarybos narių skaičių ir studentų atstovavimo normas, renka fakulteto tarybą, svarsto ir numato fakulteto plėtros kryptis. Studentai turi sudaryti ne mažiau kaip 10% tarybos narių. Fakulteto tarybos narį gali atšaukti fakulteto dėstytojų ir mokslo darbuotojų susirinkimas 2/3 tarybos narių siūlymu. Iš fakulteto tarybos pasitraukusį narį pakeičia daugiausia balsų gavęs neišrinktas pagal padaliniui skirtą kvotą kandidatas.

48. Į fakulteto tarybą pagal pareigas (be rinkimų) įeina fakulteto dekanas, katedrų vedėjai ir studentų atstovybės deleguoti nariai. Taryba renkama 5 metams. Daugiau kaip 1/2 tarybos narių turi būti renkami.

49. Fakulteto taryba sprendžia svarbiausius fakulteto klausimus:

1) rektoriaus teikimu renka fakulteto dekaną. Dekanu renkamas profesorius ar docentas 5 metams. Jei dekanas neišrenkamas, rektorius teikia kitas kandidatūras;

2) renka tarybos pirmininką, pavaduotoją ir sekretorių. Tarybos pirmininkas, pavaduotojas ir sekretorius atšaukiami 2/3 tarybos narių balsų. Dekanas tarybos pirmininku nerenkamas.

3) dekano teikimu tvirtina prodekanus;

4) 2/3 balsų dauguma atšaukia prodekanus ir siūlo rektoriui teikti Senatui atšaukti dekaną;

5) rektoriaus teikimu renka katedrų vedėjus. Jei katedros vedėjas neišrenkamas, rektorius teikia kitas kandidatūras;

6) svarsto ir teikia tvirtinti Senatui studijų programas;

7) įvertina dekano metinę ataskaitą ir teikia išvadą rektoriui;

8) siūlo steigti, pertvarkyti ar panaikinti fakultetui priklausančias katedras, laboratorijas ir kitus padalinius, skirti jiems patalpas;

9) svarsto ir sprendžia kitus klausimus.

50. Fakulteto tarybos posėdžius šaukia tarybos pirmininkas ne rečiau kaip du kartus per semestrą. Taryba dirba pagal savo patvirtintą reglamentą.

51. Fakulteto tarybos nutarimai priimami balsų dauguma, dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 tarybos narių.

52. Dekanas:

1) koordinuoja ir organizuoja mokslo ir studijų procesą fakultete;

2) leidžia potvarkius ir duoda nurodymus, privalomus fakulteto padaliniams, darbuotojams ir studentams;

3) atstovauja fakultetui, teikia rektoriui siūlymus dėl studentų priėmimo ir šalinimo bei kitais klausimais;

4) kiekvienais metais atsiskaito fakulteto tarybai.

53. Dekaną pavaduoja jo teikimu ir rektoriaus įsakymu paskirtas prodekanas ar kitas asmuo.

54. Dekanatas yra dekano vadovaujama kolegiali patariamoji institucija. Dekanatą sudaro dekanas, prodekanai ir fakulteto padalinių vadovai. Dekanato posėdžiuose dalyvauja studentų atstovybės įgaliotinis, o dekano sutikimu ar kvietimu – ir kiti asmenys.

55. Dekanatas svarsto organizacinius, studijų, mokslo, ūkio ir kitus klausimus, koordinuoja fakulteto padalinių darbą, teikia pasiūlymus rektoriui bei fakulteto tarybai ir įgyvendina rektoriaus įsakymus ir fakulteto tarybos nutarimus.

56. Dekanato veiklą reglamentuoja fakulteto tarybos patvirtinti nuostatai.

57. Katedra yra pagrindinė mokslo ir studijų organizatorė ir vykdytoja. Katedros nariais laikomi visi pagrindines pareigas einantys dėstytojai, mokslo darbuotojai ir doktorantai. Katedros nariai atlieka mokslinius tyrimus, rengia mokslininkus, sudaro studijų programas, rūpinasi mokslo ir mokymo literatūra, kaupia mokslui ir studijoms reikalingą įrangą.

58. Katedrai vadovauja katedros vedėjas. Jis rektoriaus teikimu renkamas iš mokslininkų 5 metams. Katedros vedėjas kiekvienais metais už katedros veiklą atsiskaito katedrai.

59. Prie katedrų gali būti steigiami mokslo, studijų, gamybos ir kiti padaliniai.

60. Universitete veikia dvi ginčų nagrinėjimo komisijos:

1) administracijos ir studentų;

2) administracijos ir darbuotojų.

61. Į administracijos ir studentų ginčų nagrinėjimo komisiją po lygiai skiriami Universiteto administracijos ir studentų atstovybės įgalioti asmenys. Darbuotojų ir administracijos konfliktus nagrinėja komisija, į kurią po lygiai skiriami administracijos ir Universiteto darbuotojų įgalioti asmenys. Ginčų nagrinėjimo komisijos sudarymo ir darbo tvarką reglamentuoja Senato patvirtinti nuostatai.

62. Komisijos ginčus nagrinėja tada, kai darbuotojas ar studentas yra nepatenkintas gautu administracijos atsakymu arba kai į raštišką pareiškimą per 30 dienų negavo atsakymo raštu. Ginčų nagrinėjimo komisijos teikia sprendimus administracijai. Jei administracija per 10 dienų sprendimo neįvykdo (nevykdo), ginčų nagrinėjimo komisijos kreipiasi į Senatą.

63. Studentų interesams atstovauja studentų atstovybė, kurią sudaro Universiteto studentų konferencijoje išrinkti studentai. Studentų atstovybės veikla grindžiama viešumo, savivaldos, lygiateisiškumo ir kitais demokratijos principais. Atstovybė veikia pagal studentų konferencijos patvirtintus ir Universiteto rektoriaus įregistruotus įstatus.

64. Studentų atstovybė rūpinasi studentų teisėmis ir laisvėmis, padeda organizuoti studijų procesą, spręsti studentų socialinius klausimus. Studentų atstovybės deleguoti nariai dalyvauja Universiteto savivaldos institucijų veikloje sprendžiamojo balso teise.

65. Šiaulių universiteto studentų atstovybė turi teisę:

1) gauti informaciją visais studijų klausimais iš Universiteto padalinių;

2) išreikšti savo nuomonę visais studentams rūpimais klausimais;

3) raštišku kreipimusi į rektorių pareikalauti dar kartą svarstyti Universiteto savivaldos institucijų priimtus sprendimus;

4) jungtis į asociacijas ar kitas sąjungas įstatymų nustatyta tvarka;

5) dalyvauti studentų tarptautinių organizacijų veikloje;

6) teikti siūlymus Seimui ir Vyriausybei;

7) organizuoti šalies studentų renginius.

66. Universitetas remia studentų atstovybę, skiria lėšų jos veiklai finansuoti.

 

III. UNIVERSITETO PERSONALAS

 

67. Universiteto personalą sudaro dėstytojai, mokslo darbuotojai, administracijos ir kiti tarnautojai, kurių darbo sąlygas ir socialines garantijas nustato teisės aktai.

68. Universiteto dėstytojų pareigybės yra šios: profesorius, docentas, lektorius ir asistentas.

69. Dėstytojai, turintys mokslo laipsnį, be pedagoginio darbo, turi dalyvauti moksliniuose tyrimuose ir (ar) taikomojoje mokslinėje veikloje, taip pat metodinėje veikloje; meno studijų dėstytojai – mokslinėje ir (ar) profesionaliojoje meninėje, taip pat metodinėje veikloje.

70. Universiteto mokslo darbuotojų pareigybės yra šios: vyriausiasis mokslo darbuotojas, vyresnysis mokslo darbuotojas, mokslo darbuotojas ir jaunesnysis mokslo darbuotojas.

71. Dėstytojai ir mokslo darbuotojai į pareigas skiriami viešo konkurso tvarka ne ilgesnei kaip 5 metų kadencijai. Konkursas (atestacija) vyksta pagal Senato patvirtintus nuostatus Vyriausybės nustatyta tvarka.

72. Likus 2 mėnesiams iki dėstytojo ar mokslo darbuotojo kadencijos pabaigos, skelbiamas viešas konkursas šioms pareigoms. Konkurse gali dalyvauti ir šias pareigas einantis asmuo, atestuotas toms pareigoms.

73. Jeigu profesorius laimi konkursą eiti pareigas trečią kadenciją, jis įgyja teisę toliau be konkurso eiti šias pareigas Universitete, kol jam sukaks 65 metai.

74. Rektorius ne ilgesniam kaip vienų metų laikotarpiui gali be konkurso priimti dėstytojus dirbti pedagoginį darbą nepagrindinėms pareigoms pagal terminuotą darbo sutartį.

75. Visi kiti Universiteto tarnautojai, kurie nerenkami, priimami į darbą ir atleidžiami rektoriaus įsakymu įstatymų nustatyta tvarka.

76. Katedros teikimu arba paties prašymu Senato sprendimu gali būti rengiama neeilinė Universiteto dėstytojo ar mokslo darbuotojo atestacija.

77. Universiteto dėstytojams ir mokslo darbuotojams sudaromos sąlygos kelti mokslinę ir profesinę kvalifikaciją.

78. Vyresni kaip 65 metų dėstytojai ir mokslo darbuotojai gali dirbti Universitete, jei Senatas pritaria, kad su jais būtų sudaryta terminuota sutartis ne ilgesniam kaip 3 metų laikotarpiui. Tokia sutartis Senato sprendimu gali būti sudaroma pakartotinai.

79. Į Universiteto, taip pat jo padalinių vadovų ar jų pavaduotojų pareigas gali būti renkami (skiriami) ne vyresni kaip 65 metų asmenys.

80. Išėjusiems į pensiją dėstytojams ir mokslo darbuotojams gali būti sudaromos sąlygos dirbti mokslo ir pedagoginį darbą naudojantis Universiteto baze, dalyvauti savivaldos institucijų veikloje. Vyresniems kaip 65 metų profesoriams, aktyviai dirbusiems mokslinį ir pedagoginį darbą Universitete, už ypatingus nuopelnus mokslui ar menui Senatas gali suteikti profesoriaus emerito vardą. Profesoriui emeritui sudaromos sąlygos dalyvauti Universiteto mokslinėje ir kitoje veikloje.

81. Universitetas turi teisę kviestis ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui užsienio mokslo ir studijų institucijų dėstytojus ir mokslo darbuotojus, keistis dėstytojais su kitomis institucijomis. Kviestiniams dėstytojams netaikoma įstatymų nustatyta skyrimo į pareigas tvarka. Sprendimus šiuo klausimu katedrų teikimu priima rektorius.

82. Universiteto administraciją sudaro Universiteto ir jo padalinių vadovai bei vadovų pavaduotojai.

 

IV. MOKSLINĖ IR MENINĖ VEIKLA

 

83. Universiteto mokslinė veikla apima humanitarinių, socialinių, fizinių, biomedicinos ir technologijos mokslų sritis.

84. Fundamentiniai ir taikomieji moksliniai tyrimai, taikomoji mokslinė veikla Universitete turi suteikti studentams ir doktorantams mokslinio tyrimo metodologijos įgūdžių, kelti Universiteto dėstytojų ir mokslo darbuotojų profesinę kvalifikaciją, sudaryti sąlygas dėstomus dalykus nuolat papildyti naujausiomis mokslo ir praktinėmis žiniomis.

85. Universiteto atliekamų mokslinių tyrimų kryptis ir mastą, tematiką bei terminus nustato Universiteto katedros, mokslo centrai, fakultetai ir tvirtina Universiteto senatas, atsižvelgdami į valstybės reikmes, tyrimų svarbą krašto bei Šiaurės Lietuvos švietimui, kultūrai ir ūkiui, tarptautinio mokslinio bendradarbiavimo programas, taip pat į mokslo darbuotojų kvalifikaciją bei Universiteto turimus finansinius išteklius.

86. Universiteto ir Ministerijos bendru teikimu Vyriausybė gali steigti mokslo institutus. Mokslo institutas yra juridinis asmuo. Jame vykdomi ilgalaikiai, tarptautinio lygio atskirų mokslo krypčių ar šakų fundamentiniai ir taikomieji tyrimai. Institutas pagal sutartis su Universitetu suteikia mokslinę bazę Universiteto studentų studijoms ir mokslininkams rengti doktorantūroje, taip pat dėstytojų mokslinei kvalifikacijai kelti.

87. Universitetas turi teisę atlikti mokslinius tyrimus ir verstis taikomąja moksline veikla pagal sutartis su Lietuvos ir užsienio fiziniais ir juridiniais asmenimis, taip pat dalyvauti tarptautinėse ir užsienio šalių tyrimų programose.

88. Universitete yra plėtojama profesionalioji dėstytojų ir studentų meninė veikla, orientuota į visuomenės meninį lavinimą bei meno praktikos ir studijų vienovę. Universiteto meninės veiklos pobūdį, mastą ir šiai veiklai keliamus reikalavimus tvirtina Senatas. Universitetas turi teisę atlikti meninius projektus ir verstis taikomąja menine veikla pagal sutartis su Lietuvos ir užsienio fiziniais ir juridiniais asmenimis, taip pat dalyvauti tarptautinėse ir užsienio šalių meninėse programose.

 

V. STUDIJOS

 

89. Universitete organizuojamos dviejų tipų studijos: nuosekliosios ir nenuosekliosios.

90. Universitete yra visos trys Aukštojo mokslo įstatyme numatytos nuosekliųjų studijų pakopos.

91. Baigusiems pagrindines universitetines studijas suteikiamas bakalauro laipsnis ir (ar) profesinė kvalifikacija, baigusiems pagrindines neuniversitetines studijas – profesinė kvalifikacija, magistrantūros studijas – magistro laipsnis. Studijų apimtis nustato Aukštojo mokslo įstatymas.

92. Universitete gali būti organizuojamos vientisosios studijos, kai derinamos pirmosios ir antrosios pakopos universitetinės studijos, kurių apimtį nustato Aukštojo mokslo įstatymas.

93. Doktorantūros ir meno aspirantūros studijų tvarką nustato doktorantūros ir meno aspirantūros reglamentas. Jį tvirtina senatas.

94. Pagrindinės nuosekliųjų studijų formos yra šios: dieninės, vakarinės ir neakivaizdinės studijos. Nenuosekliųjų studijų formas nustato Universitetas.

95. Nuosekliosios studijos Universitete vyksta pagal studijų programas, įrašytas į studijų ir mokymo programų registrą. Studijų programas rengia katedros, aprobuoja studijų programų komitetai, fakultetų tarybos, tvirtina Senatas. Studijų programos turi atitikti studijų krypties Ministerijos patvirtintą reglamentą.

96. Universitetas sudaro sąlygas studentui studijuoti pagal individualią studijų programą. Programą katedrų teikimu tvirtina fakulteto taryba. Studijuoti pagal individualią programą turi teisę baigusieji kolegijas, aukštesniąsias mokyklas, gabūs, neįgalieji, auginantys vaikus ir kiti studentai.

97. Tęstinių studijų institute ar kituose Universiteto padaliniuose visuomenės ir ūkio poreikiams tenkinti gali būti organizuojamos tęstinės studijos asmeniui perkvalifikuoti, jo kvalifikacijai kelti, profesiniams įgūdžiams tobulinti. Šios studijos vykdomos pagal Universiteto parengtas nuosekliųjų arba nenuosekliųjų studijų programas.

98. Studijų kitose aukštosiose mokyklose rezultatai įskaitomi Aukštojo mokslo įstatymo bei Ministerijos nustatyta tvarka. Kitų mokymo institucijų studijų rezultatai Universitete gali būti įskaitomi ar akredituojami pagal dvišales institucijų sutartis.

99. Į Universitetą priimami asmenys, turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą. Priėmimo sąlygas nustato Universitetas, remdamasis įstatymais ir kitais teisės aktais.

100. Universitete dėstomoji kalba yra lietuvių kalba. Kitomis kalbomis gali būti dėstoma, kai:

1) studijų programos turinys siejamas su kita kalba;

2) paskaitas skaito ar kitus akademinius užsiėmimus veda užsienio aukštųjų mokyklų dėstytojai bei kitų užsienio organizacijų specialistai;

3) to reikia dėl studijų tarptautinių mainų.

101. Studijų tvarką, procesą, organizavimą nustato Senato patvirtinti studijų nuostatai.

 

VI. STUDENTAI

 

102. Universitete studijuoja studentai ir nenuosekliųjų studijų klausytojai. Studentams Ministerijos nustatyta tvarka išduodami studento pažymėjimai.

103. Studentai turi teisę:

1) pasirinkti studijų programą, dėstytoją (kai tą patį dalyką dėsto keli dėstytojai), studijuoti pagal individualias studijų programas, pasirinkti kitų studijų programų variantus bei įgyti gretutines kvalifikacijas;

2) naudotis Universiteto materialine baze studijų ir visuomeninės veiklos tikslais;

3) vertinti Universiteto studijų programos ir jos įgyvendinimo kokybę;

4) kreiptis į fakulteto (prireikus ir į Universiteto) administraciją dėl žinių įvertinimo;

5) savo prašymu dekano teikimu rektoriaus įsakymu nutraukti studijas ir jas atnaujinti;

6) gauti informaciją apie studijų procesą, mokesčius;

7) dalyvauti Universiteto savivaldoje;

8) rinkti studentų atstovybę ir būti išrinkti į ją;

9) burtis į klubus, draugijas, studentų visuomenines organizacijas;

10) vykti į studijas užsienio aukštosiose mokyklose pagal studentų mainų programas;

11) Vyriausybės nustatyta tvarka gauti stipendijas ir paskolas;

12) kreiptis į ginčų nagrinėjimo komisiją dėl interesų pažeidimo.

104. Dėl pateisinamų priežasčių nutraukę studijas studentai ir nenuosekliųjų studijų klausytojai priimami į tą patį semestrą, iš kurio išėjo. Jei sugrįžus į Universitetą dėl kurių nors priežasčių nėra galimybių tai padaryti (nebėra buvusios studijų programos ar pan.), studijuojantysis gali būti priimtas į kitą artimą studijų programą.

105. Universitete studijuojantiems Lietuvos Respublikos piliečiams sudaromos sąlygos įgyti pradinės karo tarnybos lygmens parengimą.

106. Studentai privalo:

1) vykdyti studijų programoje numatytas užduotis;

2) laikytis Statute, Studijų nuostatuose, Studentų atstovybės įstatuose, vidaus tvarkos taisyklėse nustatytos tvarkos;

3) vykdyti rektoriaus įsakymus ir dekano potvarkius;

4) tausoti Universiteto turtą;

5) kiekvieną semestrą dekanate patvirtinti savo atvykimą į studijas.

107. Nusižengusiems studentams ir klausytojams Universitete taikomos drausminės nuobaudos:

1) pastaba;

2) papeikimas;

3) griežtas papeikimas;

4) pašalinimas iš Universiteto.

108. Studentams ir nenuosekliųjų studijų klausytojams, pažeidusiems drausmę, nuobaudas dekano teikimu skiria rektorius. Nuobaudas studentai ir nenuosekliųjų studijų klausytojai gali apskųsti rektoriui arba kreiptis į ginčų nagrinėjimo komisiją. Jei drausminė nuobauda skiriama studentų atstovybės nariui, turi būti gautas šios atstovybės sutikimas, išskyrus atvejus, kai drausminė nuobauda skiriama už studijų programos neįvykdymą. Jeigu nėra studentų atstovybės sutikimo, drausminė nuobauda atstovybės nariui gali būti paskirta Senato sprendimu.

 

VII. TURTAS IR LĖŠOS

 

109. Universitetas jam perduotą valstybės ir savivaldybės turtą valdo, naudoja ir juo disponuoja patikėjimo teise. Universitetas jam skirtu valstybės turtu naudojasi neatlygintinai, jį saugo ir gausina. Universiteto darbuotojai, studentai ir klausytojai naudojasi tuo turtu laikydamiesi rektoriaus patvirtintų vidaus tvarkos taisyklių (nuostatų).

110. Valstybinė žemė Universitetui suteikiama naudotis neterminuotai įstatymų nustatyta tvarka. Keisti Universiteto teritorijos ribas ar pastatų priklausomybę gali tik Vyriausybė, gavusi Universiteto senato sutikimą. Jei Senatas nesutinka, teritorijos ribas ar pastatų priklausomybę gali keisti tik Seimas. Universiteto teritorijoje valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos negali atlikti darbų (išskyrus neatidėliotinus avarinius darbus) be rektoriaus arba jo įgalioto prorektoriaus leidimo.

111. Universiteto turtą sudaro nuosavybės teise turimi pastatai ir kitos materialinės vertybės, įsigyti už Universiteto nebiudžetines lėšas, nebiudžetiniai finansiniai ištekliai, vertybiniai popieriai, intelektinio darbo produktai bei kitas teisėtai įgytas turtas.

112. Valstybės biudžeto lėšos Universitetui skiriamos jo strateginiame plane numatytoms programoms įgyvendinti. Prireikus Universitetas gali imti iš bankų kreditus.

113. Universiteto lėšas sudaro:

1) lėšos valstybės finansuojamose vietose studijuojančių asmenų studijoms apmokėti;

2) valstybės biudžeto lėšos, skirtos moksliniams tyrimams bei veiklai, tiesiogiai nesusijusiai su studijų organizavimu ir paslaugų teikimu, finansuoti;

3) pajamos už atliekamus mokslinius tyrimus ir taikomąją mokslinę veiklą pagal sutartis su Lietuvos ir užsienio fiziniais bei juridiniais asmenimis;

4) pajamos už asmenų, studijuojančių savo lėšomis, studijų organizavimą, kvalifikacijos kėlimo kursus, nenuosekliąsias studijas. Šios studijos ir kursai finansuojami iš klausytojų, jų darbdavių ar kitų lėšų taip, kaip sutariama su Universitetu;

5) lėšos, gautos už laikinai nenaudojamų patalpų bei mokslinės aparatūros nuomą, taip pat už fiziniams ir juridiniams asmenims teikiamas paslaugas ir atliekamus darbus;

6) rėmimo ir kitos teisėtai įgytos lėšos.

114. Visas turimas lėšas Universitetas tvarko savarankiškai. Universiteto lėšos, gautos iš studentų studijų įmokų, ir pajamos iš mokslinės ir ūkinės veiklos bei teikiamų paslaugų Vyriausybės nustatyta tvarka įtraukiamos į valstybės biudžeto apskaitą. Šias lėšas Universitetas valdo, naudoja ir jomis disponuoja Senato nustatyta tvarka.

115. Turto, kuris Universitetui priklauso nuosavybės teise, pardavimo ir gautų lėšų panaudojimo tvarką nustato Senatas.

116. Universitetas savarankiškai nustato darbo apmokėjimo sistemą, vadovaudamasis Vyriausybės nustatyta tvarka. Už darbą mokama pagal darbuotojo kvalifikaciją, darbo kiekį ir rezultatus.

117. Universitetas iš valstybės biudžeto lėšų skiria studentams stipendijas Vyriausybės nustatyta tvarka.

118. Universitetas kasmet (ne vėliau kaip kovo mėnesį) viešai skelbia praėjusių metų pajamų ir išlaidų ataskaitą.

119. Rektorius išlaidų apyskaitas pateikia Senatui, Tarybai ir institucijoms, iš kurių gavo finansavimą.

 

VIII. ATRIBUTAI

 

120. Universitetas ir jo padaliniai gali turėti savo emblemą, vėliavą, ženklelį, ceremonijų aprangą, absolvento ženklą ir kitus atributus. Jų naudojimo nuostatus tvirtina Senatas.

 

IX. STATUTO PRIĖMIMO IR KEITIMO TVARKA

 

121. Statutą priima ir keičia Universiteto senatas.

122. Statutą ir jo pakeitimus tvirtina Seimas.

 

X. UNIVERSITETO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

123. Universitetą reorganizuoja arba likviduoja Seimas Vyriausybės teikimu.

______________

 


Lietuvos Respublikos Seimo2004 m. liepos 15 d.

nutarimo Nr. IX-2391

2 priedėlis

 

ŠIAULIŲ UNIVERSITETUI PERDUOTŲ NAUDOTIS PASTATŲ

S Ą R A Š A S

 

Objekto pavadinimas

Adresas

Bendras plotas (kv. m)

Šiauliai

Centriniai rūmai

Vilniaus g. 88(*)

2992

I rūmai

P. Višinskio g. 25

Vytauto g. 84

8432

4607

Sporto salė

Vasario 16-osios g. 30

1692

Biblioteka

Vasario 16-osios g. 30

509

II rūmai

Aušros alėja 50

1760

III rūmai

P. Višinskio g. 38

P. Višinskio g. 36 a

2378

70

IV rūmai

Vilniaus g. 141

7331

V rūmai

Stoties g. 11

1297

VII rūmai

P. Višinskio g. 19,

P. Višinskio g. 23

4055

Garažai

Vilniaus g. 141

335

Bendrabutis

Pagėgių g. 46

934

I bendrabutis ir klubas

P. Višinskio g. 15

4750

II bendrabutis

P. Višinskio g. 15 a

5463

III bendrabutis

Dubijos g. 1 a

2435,5

IV bendrabutis

Dubijos g. 1 b

5525

Valgykla

P. Višinskio g. 11

2212

Sandėliai

Kanapių g. 1

248

Agrobiologinė stotis

Pataičių g.

381

Klaipėda

Mokomosios praktikos bazė

Stoties g. 8, Giruliai

136

Akmenės rajonas

Balsių mokomosios praktikos bazė

Balsių k., Papilės apyl.

3901

Šiaulių rajonas

Pašvinio poilsio bazė

Pašvinio k., Bubių apyl.

620

______________

 

 



* Perduodamos šiame pastate esančios patalpos, išskyrus kabinetus 1–83, 1–84, 1–86, 1–87.