LIETUVOS RESPUBLIKOS STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TERITORIJŲ PLANAVIMO DUOMENŲ BANKŲ

 

1995 m. vasario 6 d. Nr. 32

Vilnius

 

Vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. kovo 12 d. nutarimą Nr. 161 „Dėl Lietuvos Respublikos teritorinio planavimo“, ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Projektuojančių architektų registro nuostatus (pridedama).

2. Laikotarpiui, kol Lietuvos Respublikos Seimas priims Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymą, patvirtinti laikinais šiuos dokumentus:

2.1. Valstybės teritorijų planavimo duomenų banko nuostatus (pridedama);

2.2. Savivaldybės teritorijų planavimo duomenų banko tipinius nuostatus (pridedama);

2.3. Teritorijų planavimo dokumentų registro nuostatus (pridedama).

3. Pavesti Kraštotvarkos duomenų skyriui po Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo įsigaliojimo sukoreguoti 2 punktu patvirtintus dokumentus pagal minėto įstatymo nuostatas.

 

 

STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTRAS                                             JULIUS LAICONAS

______________

 


PROJEKTUOJANČIŲ ARCHITEKTŲ REGISTRO

NUOSTATAI

 

1 skyrius. Nuostatų paskirtis

Nuostatai apibrėžia projektuojančių architektų registro duomenų registravimo ir saugojimo tvarką bei principus, objektus bei subjektus, jų bendrąsias teises bei pareigas.

 

2 skyrius. Nuostatų tikslai ir uždaviniai

2.1. Užtikrinti sistemingą, visapusišką, struktūriškai pagrįstą projektuojančių architektų registro duomenų kaupimą ir tvarkymą.

2.2. Nustatyti ir įteisinti duomenų, reikalingų projektuojančių architektų registrui kaupti, struktūrą.

2.3. Nustatyti duomenų, reikalingų projektuojančių architektų registrui kaupti, pateikimo tvarką.

2.4. Nustatyti techninės ir programinės įrangos, reikalingos projektuojančių architektų registrui kaupti ir tvarkyti, minimalius reikalavimus.

 

3 skyrius. Bendroji dalis

3.1. Registro objektai

Projektuojančių architektų registro objektai yra duomenys apie Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka atestuotus Lietuvos Respublikos architektus.

3.2. Registro subjektai

Projektuojančių architektų registro subjektai yra Statybos ir urbanistikos ministerija, Lietuvos Respublikos architektų sąjunga, architektų atestavimo komisija, atestuojami architektai, projektavimo ir teritorijų planavimo darbų užsakovai, ekspertai, kiti fiziniai ir juridiniai Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių asmenys.

 

4 skyrius. Registro valdymas

4.1. Projektuojančių architektų registrą kaupia, tvarko ir atnaujina Statybos ir urbanistikos ministerija.

4.2. Duomenis apie atestuotus architektus Statybos ir urbanistikos ministerijai pateikia atestavimo komisijos sekretorius.

4.3. Atestuojamo architekto duomenys įrašomi į registrą remiantis Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos išduotu architekto kvalifikacijos atestatu, patvirtintu Statybos ir urbanistikos ministro ir atestavimo komisijos pirmininko parašais, taip pat architekto atestavimo kortele. Registras gali būti papildytas duomenimis apie atestato atėmimą pagal Statybos ir urbanistikos ministro įsakymą.

4.4. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys susipažinti su duomenimis apie atestuotų architektų pasiruošimą rengti atitinkamos srities projektus, kreipiasi į Statybos ir urbanistikos ministeriją.

 

5 skyrius. Registro tvarkytojas

Projektuojančių architektų registrą pildo, tvarko ir atnaujina Statybos ir urbanistikos ministerijos įsakymu paskirtas Kraštotvarkos ir architektūros departamento darbuotojas, susipažinęs su projektuojančių architektų profesinių žinių ir veiklos įvertinimo metodika, atestacinės komisijos darbo reglamentu, architekto profesijos etiniais principais, projektuojančių architektų atestavimo nuostatais bei šiais nuostatais, o taip pat įsisavinęs naudojamą techninę ir specialią registrui kaupti sukurtą programinę įrangą.

 

6 skyrius. Registro struktūra

Projektuojančių architektų registre kaupiami šie duomenys apie architektą:

- registracijos numeris,

- architekto vardas, pavardė ir gimimo data,

- adresas,

- aukštoji mokykla, mokslo baigimo diplomo numeris ir data,

- atestavimo sritis,

- atestacijos komisijos protokolo numeris ir data,

- Statybos ir urbanistikos ministerijos įsakymo numeris ir data dėl architekto atestato atėmimo,

- atestavimo komisijos išvados apie atestato atėmimo priežastis,

- laikotarpis, kuriam atimamas atestatas,

- parengti projektai ar teritorijų planavimo dokumentai,

- priežiūros institucijų pastabos apie parengtus projektus ir dokumentus.

 

7 skyrius. Registro duomenų kaupimas ir apsauga

7.1. Projektuojančių architektų registras kaupiamas nuolat ir papildomas ne vėliau kaip per tris darbo dienas, gavus statybos ir urbanistikos ministro bei atestavimo komisijos pirmininko pasirašytą nustatytos formos architekto kvalifikacijos atestatą bei architekto atestavimo kortelę. Tais atvejais, kai Statybos ir urbanistikos ministro įsakymu architektui atimamas atestatas, įrašai apie šį sprendimą į registrą įrašomi per vieną darbo dieną.

7.2. Duomenys apie atestuotus architektus arba iš jų atimtus atestatus saugomi nuolat Statybos ir urbanistikos ministerijoje, Kraštotvarkos ir architektūros departamento pagrindiniame kompiuteryje – serveryje, o dubliuojami ne mažiau kaip dviem egzemplioriais disketėse arba strimerio juostelėse.

 

8 skyrius. Techninės ir programinės įrangos reikalavimai

8.1. Projektuojančių architektų registras turi būti aprūpintas pakankamos kokybės techninėmis priemonėmis. Minimalią techninės įrangos specifikaciją turi sudaryti:

- personalinis kompiuteris (Min: 386 DX, 33 MHz, 4 MB RAM, 170 MB HDD),

- printeris A – 4 formato,

- disketės ir strimerio juostelės.

8.2. Projektuojančių architektų registro kaupimui naudojama programinė įranga turi būti suderinta su parinkta technine įranga ir atitikti šiuos reikalavimus:

8.2.1. turi užtikrinti šių nuostatų 6 skyriuje nurodytų duomenų kaupimą, redagavimą ir papildymą;

8.2.2. turi užtikrinti duomenų paiešką pagal šias užklausas:

- registracijos numeris,

- architekto pavardė,

- architekto adresas,

- atestavimo sritis,

- atestato atėmimo data,

- laikotarpis, kuriam atimtas atestatas;

8.2.3. turi užtikrinti pasirinktų duomenų spausdinimą ar perkėlimą į tekstinius failus ar lenteles;

8.2.4. visi įrašai ir aprašymai turi būti tik valstybine kalba.

______________

 


VALSTYBĖS TERITORIJŲ PLANAVIMO DUOMENŲ BANKO (DB) NUOSTATAI

 

1 skyrius. Nuostatų paskirtis

1.1. Nuostatai aptaria bendrą teritorijų planavimo duomenų banko (DB) panaudojimą:

1.1.1. Organizuojant krašto projektavimą;

1.1.2. Rengiant teritorijų analizę, modeliavimą, planavimą, projektavimą;

1.1.3. Operatyviai įvertinant teritorijų planavimo būvį Lietuvos valstybėje.

1.2. Nuostatai apibrėžia:

1.2.1. Duomenų, reikalingų sistemiškai ir struktūriškai pagrįstam valstybės teritorijų planavimui, jo viešam skelbimui, rinkimo, kaupimo ir klasifikavimo principus;

1.2.2. Teritorijų planavimo duomenų perdavimą iš šalies kadastrų, registrų, klasifikatorių ir visų lygių duomenų bankų (DB) bei keitimosi duomenimis principus;

1.2.3. Nustato minimaliai būtinus reikalavimus techninei ir programinei įrangai, reikalingai valstybės teritorijų planavimo DB kaupimui.

1.3. Valstybės teritorijų planavimo DB nuostatus tvirtina ir keičia Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerija.

 

2 skyrius. Valstybės teritorijų planavimo DB samprata

Teritorijų planavimo DB yra pagrindinė duomenų bazė, kompiuterinės technikos, programinių priemonių ir procesų visuma, skirta teritoriškai orientuotų duomenų naudojimui, esamo teritorijų būvio operatyviam įvertinimui, planavimui, vaizdavimui, analizei ir modeliavimui.

 

3 skyrius. Bendroji dalis

3.1. Objektai ir jų valdymas

Valstybės teritorijų DB sudaro kartografiniai, grafiniai, tekstiniai ir kitų rūšių duomenys, reikalingi analizuojant, įvertinant kraštotvarkinę situaciją šalyje, prognozuojant, pagrindžiant, rengiant valstybinio lygmens teritorijų planavimo dokumentus.

I etapas: remiantis DB duomenimis, Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerija organizuoja Lietuvos teritorijų planavimo procesą, atlieka operatyvinį teritorijų būvio įvertinimą ir valdymą.

II etapas: įkuria Teritorijų planavimo DB tarnybą (instituciją), kuri kaupia, tvarko, saugo ir atnaujina DB duomenis, jais remdamasi atlieka teritorijų būvio analizę, kartu su planuotojais – projektuotojais atlieka užsakomuosius planavimo darbus arba teikia duomenis šiems planavimo darbams planuotojų numatytais pjūviais.

III etapas: remiantis turimais būvio duomenimis ir prognozės metodais, modeliuojami sprendimai, rengiant bendruosius ir specialiuosius teritorijų planavimo dokumentus.

Organizacinė struktūra: Statybos ir urbanistikos ministerijos Kraštotvarkos duomenų skyrius (I etapas) arba Šalies teritorijų planavimo DB tarnyba (institucija) prie Statybos ir urbanistikos ministerijos (II–III etapai), kuri tvarko valstybinio lygmens DB duomenis ir teikia metodinę pagalbą kuriant ir organizuojant apskričių ir savivaldybių DB.

3.2. Naudojimosi informacija tvarka (viešumas)

3.2.1. Duomenys iš valstybės teritorijų DB nemokamai teikiami šiems subjektams:

Lietuvos Seimui,

Lietuvos Vyriausybei,

Lietuvos valstybinėms institucijoms,

Apskričių ir savivaldybių lygmens teritorijų planavimo DB,

Valstybinių kadastrų ir registrų tvarkytojams,

Valstybės teritorijų planavimo ekspertams.

3.2.2. Duomenis iš Valstybės teritorijų DB perka:

Projektavimo organizacijos,

Bankai,

Kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

3.2.3. Neribotai naudotis teritorijų planavimo DB gali aukščiausio hierarchinio lygmens valstybinės institucijos (subjektai). Jos tiesiogiai kreipiasi (pateikia paraiškas) į Valstybės teritorijų DB tarnybą (kol jos nėra, – į Statybos ir urbanistikos ministeriją), kuri privalo pateikti nurodytus duomenis.

3.2.4. Apskričių ir savivaldybių – vietinio lygmens subjektai valstybės lygmens duomenimis naudojasi su apribojimais. Visi duomenys, reikalingi konkretaus regiono, valsčiaus ar miesto plėtrai yra teikiami pagal paraišką be apribojimų. Kai reikalingi gretimas teritorijas apibūdinantys duomenys ir su tuo susijusi papildoma informacija, leidimą suteikia teritorijų planavimo ekspertų komisija prie Statybos ir urbanistikos ministerijos. Ši informacija perkama (už šią informaciją mokama).

3.2.5. Juridiniai asmenys – bankai, projektavimo ir kitos suinteresuotos organizacijos bei fiziniai asmenys – valstybinio lygmens duomenimis naudojasi su apribojimais. Duomenys šioms organizacijoms teikiami 8 skyriuje nustatyta tvarka.

3.2.6. Valstybės teritorijų planavimo DB atsakingas tvarkytojas – Statybos ir urbanistikos ministerija (jo įgaliota institucija) ar kiti šio DB subjektai, vykdydami savo pareigas, vadovaujasi Teritorijų planavimo įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir šiais nuostatais.

 

 

4 skyrius. Valstybės teritorijų planavimo DB tvarkytojas

Oficialus Valstybės teritorijų planavimo DB I etapo tvarkytojas yra Statybos ir urbanistikos ministerija. Statybos ir urbanistikos ministerijos pavedimu Valstybės teritorijų planavimo DB II ir III etapus tvarko ne pelno siekianti organizacija, turinti pakankamą kiekį planuotojų, programuotojų, operatorių ir sistemotechnikų. Programuotojus ir sistemotechnikus bei kitus specialistus leidžiama laikinam darbui priimti sutarčių pagrindu, jeigu jų nepakanka ministerijoje arba Valstybės teritorijų planavimo DB eksploatuojančioje organizacijoje.

 

5 skyrius. Duomenų struktūra

5.1. Valstybės teritorijų planavimo DB duomenys naudojami šiems pagrindiniams uždaviniams spręsti:

1. Bendroji informacija.

2. Esamo būvio analizė.

3. Prognozės.

4. Procesų modeliavimas.

5. Bendrieji ir specialieji uždaviniai (alternatyvių variantų palyginimas).

6. Įvertinimas pagal parinktus kriterijus.

7. Sprendinių realizavimas.

 

5.2. Sprendžiant šiuos uždavinius, kaupiami ir saugomi šie pagrindiniai Valstybės teritorijų planavimo DB sluoksniai:

1. Topogeodezinių duomenų bazė (M 1: 50 000).

2. Klimatas.

3. Geologiniai duomenys.

4. Administracinis padalinimas.

5. Demografiniai duomenys.

6. Infrastruktūra:

- energetika (pagal rūšis),

- transportas (pagal rūšis),

- ryšiai (pagal rūšis),

- bankai (pagal rūšis),

- pramonė (pagal rūšis),

- butų ūkis (pagal rūšis),

- prekyba (pagal rūšis),

- žemės ūkis (pagal rūšis),

- miškų ūkis (pagal rūšis),

- vandens ūkis (pagal rūšis),

- krašto apsauga.

7. Kultūros paveldas.

8. Saugomos teritorijos.

9. Tarša (pagal rūšis).

10. Rekreacija ir turizmas.

11. Socialinė sfera.

12. Buitinis aptarnavimas.

13. Kiti sluoksniai.

 

5.3. Visi nurodyti Valstybės teritorijų planavimo DB sluoksniai esant reikalui sudaromi iš pasluoksnių. Kiekvienas duomenų sluoksnis gali turėti neribotą skaičių skaitmeninės ir tekstinės atributinės informacijos.

6. Duomenų kaupimas, saugojimas ir atnaujinimas

6.1. Principinė organizacinė duomenų srautų schema:

 

 

6.2. Laiko skalėje duomenys yra kaupiami trimis pjūviais:

- fiksuojama esama padėtis (numatant kuriems kalendoriniams metams) – bazinė,

- pokyčiai lyginant su esama padėtimi pagal planą,

- planinė padėtis perspektyvai (artimai arba tolimai).

Artima – bendrojo plano realizavimo etapai, bendrasis planas (siektina padėtis) – tolimai perspektyvai.

Pasikeitus esamai padėčiai ar atnaujinus bazinius duomenis, duomenys, apibūdinantys ankstesnius metus, perduodami į archyvą, kuris saugomas kompiuterio atmintyje ar strimerio juostelėje.

6.3. Topogeodezinių duomenų bazės kaupimą, tvarkymą, saugojimą ir atnaujinimą vykdo Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba. Ji atsako už jų patikimumą ir tikslumą. Geografiniai objektai grafiškai vaizduojami valstybinėje koordinačių sistemoje, nurodant x, y ir z (esant poreikiui) koordinates. Šie grafiniai duomenys gali būti papildomi reikalinga skaitmenine ir tekstine atributine informacija. Visi objektai privalo turėti priskirtus kodus, kurie atitiktų Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintą „Smulkaus mastelio teritorinio planavimo DB specifikaciją (standartą)“.

6.4. Pagrindiniai grafiniai duomenys iš topogeodezinės DB:

- geodezinis pagrindas (koordinačių tinklas),

- valstybinės ir administracinės ribos,

- miestų, gyvenviečių ribos,

- kranto linija,

- miškai,

- upės,

- ežerai ir tvenkiniai,

- reljefas,

- automobilių keliai,

- geležinkeliai.

6.5. Teritorijų planavimo duomenų kadastras sudarytas iš fizinius objektus apibūdinančių absoliutinių bei santykinių rodiklių. Teritorijų planavimui reikalingi duomenys imami ir iš kitų kadastrų, klasifikatorių ir registrų:

- pasaulio šalių ir teritorijų registro,

- administracinio teritorinio suskirstymo registro,

- muitinių postų registro,

- gyventojų registro,

- žemės registro,

- ūkio subjektų registro,

- įmonių registro,

- upių kadastro,

- ežerų kadastro,

- miškų kadastro,

- durpynų kadastro,

- žemės gelmių kadastro,

- kelių kadastro,

- saugomų teritorijų kadastro,

- pastatų ir statinių registro,

- kultūros vertybių registro,

- rekreacinių teritorijų kadastro,

- specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų registro.

Kitų kadastrų, klasifikatorių ir registrų duomenis, reikalingus Valstybės teritorijų planavimo DB, atrenka ir peržiūri Statybos ir urbanistikos ministerijos paskirti ekspertai.

6.6. Valstybės teritorijų planavimo DB objektams suteikiami tie patys kodai kaip ir naudojami valstybiniuose kadastruose, klasifikatoriuose ir registruose. Tuo atveju, kai imami papildomi duomenys iš Statistikos departamento, Ekonomikos ministerijos Skaičiavimo centro, kitų valstybinių ar privačių organizacijų duomenų bazių (bankų) ar teritorijų planavimo dokumentų, jiems suteikiamas individualus kodas pagal Statybos ir urbanistikos ministerijos aprobuotą „Smulkaus mastelio teritorijų planavimo DB specifikaciją (standartą)“. Tais atvejais, kai esamoje bazėje objekto kodas tenkina minėtos specifikacijos reikalavimus, objektas į Valstybės teritorijų planavimo DB pateikiamas su ankstesniuoju kodu.

6.7. Duomenis, reikalingus Valstybės teritorijų planavimo DB, kurių nekaupia kiti nacionaliniai kadastrai, klasifikatoriai, registrai ar duomenų bazės, renka, kaupia, tvarko, saugo ir atnaujina Statybos ir urbanistikos ministerija arba jos užsakymu kita organizacija.

6.8. Duomenys iš apskrities ir municipalinio lygmens teritorijų planavimo DB, atrinkus Kraštotvarkos ir architektūros departamentui arba jo nurodytai ekspertų komisijai, į Valstybės teritorijų planavimo DB perkeliami su ankstesniais kodais, jei kodai priskirti prisilaikant „Stambaus mastelio inžinerinio topografinio skaitmeninio žemėlapio specifikacijos (standarto)“ reikalavimų. Kai kodavimo sistema kita, objektams priskiriamas individualus kodas.

6.9. Valstybės teritorijų planavimo DB duomenys saugomi ne mažiau kaip dviem egzemplioriais. Pagrindiniai duomenys saugomi centrinėje darbo stotyje – serveryje arba analogiškas galimybes turinčiose techninėse priemonėse. Duomenys dubliuojami kasetėse arba strimerio juostelėse vienu arba keliais egzemplioriais.

6.10. Duomenų banko struktūra nuolat tobulinama, atmetant nepanaudojamus ir teritorijų planavimui nevertingus duomenis bei papildant trūkstamais duomenimis planuotojų ir departamento ar ekspertų teikimu.

 

7 skyrius. Duomenų tipai, jų tikslumas ir patikimumas

7.1. Teritorijų planavimo DB sudaro dviejų tipų duomenys:

- grafiniai, skaitmenine (kompiuterine) forma, apibūdinantys elementų (objektų) padėtį, formą ir erdvinius ryšius su kitais elementais,

- atributiniai duomenys.

Grafiniai duomenys aprašomi taškais, linijomis, laužtėmis, poligonais – ploto elementais, simboliais – žymekliais, kurie vaizduoja fizinio objekto ar jo dalies geometriją.

Atributiniai duomenys aprašomi tekstu, skaičiais, apibūdinančiais fizinio objekto, jo dalies ar tam tikros objektų visumos kiekybines ir kokybines charakteristikas.

7.2. Valstybės teritorijų planavimo DB visi duomenys įvedami į realią valstybinę koordinačių sistemą, naudojant skaitmeninę formą x – y koordinačių plokštumoje. Atskirų grafinių objektų aprašymui naudojama z – aukščio koordinatė (geodezinis pagrindas, aukščio punktai, piketai, koordinatės ir panašiai).

7.3. Grafiniai duomenys privalo atitikti nacionaliniais ir europiniais standartais bei taisyklėmis reglamentuojamą tikslumą. Topogeodeziniai duomenys kaupiami t=0.5 x M tikslumu (M 1: 50 000 t=25 m).

7.4. Atributiniai duomenys, apibūdinantys grafinius duomenis, privalo būti patikimi. Patikimais laikomi duomenys, paimti iš nacionalinių kadastrų, klasifikatorių, registrų, žinybinių – valstybinio lygmens DB, apskričių DB, Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka registruotų teritorijų planavimo dokumentų.

7.5. Duomenys, perkelti iš Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka neregistruotų teritorijų planavimo dokumentų, vadinami nepatikimais ir į DB gali būti traukiami tik su individualiu laikinu kodu, kuris pakeičiamas nuolatiniu kodu, dokumentą įregistravus teritorijų planavimo dokumentų registre.

 

8 skyrius. Keitimosi duomenimis tvarka

8.1. Informacija, reikalinga Valstybės teritorijų planavimo DB suformavimui yra gaunama iš:

- nacionalinių kadastrų, klasifikatorių, registrų,

- specializuotų valstybinių DB,

- žemesnio lygmens (apskričių ir savivaldybių) teritorijų planavimo DB,

- bendrųjų ir specialiųjų teritorijų planavimo dokumentų,

- renkama ir kaupiama Statybos ir urbanistikos ministerijos užsakymu.

8.2. Duomenys, reikalingi Valstybės teritorijų planavimo DB iš 8.1 punkte išvardintų bankų ir registrų perduodami Statybos ir urbanistikos ministerijai nemokamai pagal privalomas sutartis tarp valstybinių kadastrų, klasifikatorių ir registrų atsakingų tvarkytojų ir teritorijų planavimo DB eksploatuojančios organizacijos (I etape – Statybos ir urbanistikos ministerijos Kraštotvarkos duomenų skyriaus, II, III etape – Valstybės teritorijų planavimo DB tvarkančios institucijos).

8.3. Duomenys iš parengtų bei Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka patvirtintų bendrųjų ir specialiųjų teritorijų planavimo dokumentų į Valstybės teritorijų planavimo DB perkeliami atrankos būdu, Kraštotvarkos ir architektūros departamento arba jo paskirtų ekspertų teikimu. Duomenys, paimti iš teritorijų planavimo dokumentų, parengtų už valstybės biudžeto lėšas, į Valstybės teritorijų planavimo DB perduodami nemokamai. Už duomenis, paimtus iš teritorijų planavimo dokumentų, parengtų privačių užsakovų lėšomis, gali būti mokamas mokestis, kurio dydį nustato Statybos ir urbanistikos ministerija.

8.4. Valstybės teritorijų planavimo DB duomenys kitų rūšių valstybiniams DB ir 8.1 punkte išvardintiems registrams perduodami nemokamai pagal sutartis. Duomenys, reikalingi ruošiant bendruosius ir specialiuosius teritorijų planavimo dokumentus, rengiamus valstybės biudžeto lėšomis, iš Valstybės teritorijų planavimo DB perduodami nemokamai. Duomenys, reikalingi rengiant teritorijų planavimo dokumentus privačių užsakovų užsakymu, perduodami pagal sutartis Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatytomis kainomis. Visais atvejais perduodant duomenis bet kurio lygmens subjektams (juridiniams ar fiziniams) teritorijų planavimo DB tvarkytojas ima mokestį už duomenų palaikymą ir pateikimo paslaugas, į kainą įskaičiuojant valstybės numatytus mokesčius.

8.5. Iš žemesnio lygmens teritorijų planavimo DB ekspertų atrinkti duomenys į Valstybės teritorijų planavimo DB perduodami nustatytais terminais, bet ne rečiau kaip vieną kartą per metus.

 

9 skyrius. Techninės ir programinės įrangos reikalavimai

9.1. Valstybės teritorijų planavimo DB turi būti aprūpintas pakankamu kiekiu aukštos kokybės techninėmis priemonėmis. Minimalią techninės įrangos specifikaciją turi sudaryti:

- UNIX darbo stotis (Min: 32Mb RAM, 10 GB HDD, 20“ spalvotas monitorius, GX plus grafinis adapteris),

- 5 – 7 kompiuteriai duomenų įvedimui, peržiūrai, ekspertizei, modeliavimui ir analizei (Min: 486DX, 40 MHz, 16 MB RAM, 200 Mb HDD, spalvotas monitorius),

- juostinės atminties įrenginys (strimeris),

- FAX/Modemas (Min: greitis 14400 bps palaikymas),

- spalvotas ploteris A-0 formato,

- printeris A-4 formato,

- skanavimo įranga (Min: A-1 formato),

- digitaizeris A-0 formato (Min: tikslumas 0.1 mm),

- dauginimo aparatūra,

- kompiuterinis tinklas.

Techninė įranga turi būti suderinta su parinkta programine įranga ir užtikrinti jos funkcionalumą.

9.2. Valstybės teritorijų planavimo DB programinė įranga turi atitikti „atvirų sistemų“ pagrindinius reikalavimus, t. y. nepriklausomai nuo programinės įrangos gamintojo, ji turi atitikti visuotinai priimtus standartus:

- programinė įranga turi dirbti lokaliniame tinkle heterogeninių sistemų (su skirtingomis platformomis ir operacinėmis sistemomis) aplinkoje,

- duomenų formatas turi būti vienodas visose platformose,

- sistemos ryšiui su kitais kadastrais būtinas duomenų pernešamumas,

- naudojama duomenų bazių valdymo sistema turi palaikyti reliacinį duomenų modelį ir paskirstytą duomenų apdorojimą.

Programinė įranga turi tenkinti taip pat ir šiuos reikalavimus:

- modeliuoti žemėlapio orientavimą ir koordinačių transformavimą,

- registruoti x, y ir z (aukštis) koordinates,

- leisti skirstyti objektus į sluoksnius,

- leisti viename sluoksnyje saugoti skirtingo tipo linijas, taškus, simbolius ir tekstus,

- leisti didinti-mažinti ir laisvai orientuoti x, y plokštumoje simbolius ir tekstus,

- leisti atlikti informacijos redagavimą ir žemėlapių lapų kraštinių suvedimą,

- leisti kopijuoti skaitmeninio žemėlapio objektus iš sluoksnio į sluoksnį,

- užtikrinti laisvą kodavimo lentelių panaudojimą.

______________

 


SAVIVALDYBĖS TERITORIJŲ PLANAVIMO DUOMENŲ BANKO (DB) TIPINIAI NUOSTATAI

 

1 skyrius. Nuostatų paskirtis

1.1. Nuostatai aptaria bendrą savivaldybės teritorijų planavimo duomenų banko (DB) panaudojimą:

1.1.1. Organizuojant savivaldybės teritorijų projektavimą;

1.1.2. Rengiant teritorijų analizę, modeliavimą, planavimą, projektavimą, generalinius ir detalius planus;

1.1.3. Tvarkant savivaldybės teritorijų valdymą ir vertinant jų būvį.

1.2. Nuostatai apibrėžia:

1.2.1. Duomenų, reikalingų sistemiškai ir struktūriškai pagrįstam savivaldybės teritorijų planavimui, jo viešam skelbimui, rinkimo, kaupimo ir klasifikavimo principus;

1.2.2. Duomenų, reikalingų teritorijų planavimui, perdavimą į aukštesnio lygmens teritorijų planavimo DB (apskrities, valstybės) bei keitimosi su jais duomenimis principus;

1.2.3. Nustato minimaliai būtinus reikalavimus techninei ir programinei įrangai, reikalingai savivaldybės teritorijų planavimo DB kaupimui.

1.3. Savivaldybės teritorijų planavimo DB nuostatus tvirtina ir keičia savivaldybės valdytojas (meras).

 

2 skyrius. Savivaldybės teritorijų planavimo DB samprata

Savivaldybės teritorijų planavimo DB, yra pagrindinė duomenų bazė, kompiuterinės technikos, programinių priemonių ir procesų visuma, skirta teritoriškai orientuotų duomenų kaupimui, naudojimui ir esamo teritorijų būvio operatyviam įvertinimui, taip pat planavimui, vaizdavimui, analizei ir modeliavimui, bendrųjų, specialiųjų bei detaliųjų planų ir kitų projektų rengimui.

Tai išsamiausia informacija apie atskiros savivaldybės teritoriją, kuri turi būti suderinta su apskrities ir valstybės lygmens teritorijų planavimo duomenų bankais, o tai leidžia tiesiogiai keistis informacija.

 

3 skyrius. Bendroji dalis

3.1. Objektai ir jų valdymas

Savivaldybės teritorijų planavimo DB sudaro kartografiniai, grafiniai, tekstiniai, skaitmeniniai ir kitų rūšių duomenys, reikalingi analizuojant (prognozuojant, pagrindžiant), įvertinant kraštotvarkinę situaciją savivaldybės teritorijoje, rengiant bet kurios rūšies teritorijų planavimo dokumentus.

I etapas: remdamasi DB duomenimis, kuriuos tvarko savivaldybės Urbanistikos skyrius arba savivaldybės Kraštotvarkos DB grupė šiame skyriuje (t. y. kompiuterizuota darbo vieta KDV „Urbanistika“), savivaldybės valdyba organizuoja savivaldybės teritorijų planavimo procesą, atlieka operatyvinį teritorijų planavimo būvio įvertinimą ir valdymą.

II etapas: įkuriama nuolatinė savivaldybės kraštotvarkos DB darbo grupė, kuri kaupia, tvarko, saugo ir atnaujina DB duomenis, jais remdamasi atlieka savivaldybės teritorijų būvio analizę, kartu su planuotojais – projektuotojais atlieka užsakomuosius planavimo darbus arba teikia duomenis šiems darbams pagal planuotojų užklausas.

III etapas: remiantis turimais duomenimis ir prognozės metodais, modeliuojamas galimų sprendimų pagrindimas, kuris turėtų būti priešprojektinė stadija rengiant teritorijų planavimo dokumentus. Tai leistų sudaryti tikslias ir pagrįstas technines užduotis rengiamiems teritorijų planavimo dokumentams.

Organizacinė struktūra: savivaldybės Urbanistikos skyrius arba savivaldybės Kraštotvarkos DB grupė šiame skyriuje (I etape) ir savivaldybės Kraštotvarkos DB grupė, t. y. KDV „Urbanistika“, kuri tvarko savivaldybės teritorijų planavimo DB duomenis, juos perduoda į (arba priima iš) aukštesnio lygmens DB (II ir III etape). Taip pat savivaldybė savo sprendimu II ir III etapo darbų vykdymui gali įsteigti atskirą organizaciją arba pavesti šiuos darbus vykdyti jau esančiai.

3.2. Naudojimosi informacija tvarka (viešumas)

3.2.1. Duomenys iš savivaldybių teritorijų planavimo DB nemokamai teikiami šiems subjektams:

Savivaldybės tarybai,

Savivaldybės valdybai,

Lietuvos valstybinėms institucijoms,

Valstybės ir regioninio (apskrities) lygmens teritorijų planavimo DB.

3.2.2. Duomenis iš savivaldybės teritorijų DB perka:

projektavimo organizacijos,

bankai,

kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

3.2.3. Neribotai naudotis teritorijų planavimo DB gali aukščiausio hierarchinio lygmens valstybinės institucijos (subjektai). Jos tiesiogiai kreipiasi į savivaldybės Urbanistikos skyrių arba savivaldybės Kraštotvarkos DB grupę, kurie privalo pateikti nurodytus duomenis.

3.2.4. Projektavimo organizacijos, bankai, ūkinės organizacijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys savivaldybės teritorijų planavimo DB duomenimis naudojasi su apribojimais. Visi duomenys, reikalingi konkrečios ūkio šakos, infrastruktūros objektų ar teritorijų vystymui, šioms organizacijoms teikiami be apribojimų. Iškilus būtinybei naudotis papildoma informacija, jos gavimas derinamas su savivaldybės Urbanistikos skyriumi.

3.2.5. Savivaldybės teritorijų planavimo DB atsakingas tvarkytojas, kiti šio DB subjektai vadovaujasi Teritorijų planavimo įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos SUM bei Ryšių ir informatikos ministerijų metodiniais nurodymais, atitinkamos apskrities ir savivaldybės sprendimais ir šiais nuostatais.

 

 

4 skyrius. Savivaldybės teritorijų planavimo DB tvarkytojas ir jo kompetencija

Oficialus savivaldybės teritorijų planavimo DB I etapo tvarkytojas yra savivaldybės Urbanistikos skyrius. Savivaldybės pavedimu teritorijų planavimo DB II ir III etapus tvarko Kraštotvarkos DB darbo grupė arba organizacija, turinti pakankamą kiekį planuotojų, programuotojų, operatorių ir sistemotechnikų. Programuotojus ir sistemotechnikus bei kitus specialistus laikinai leidžiama priimti dirbti sutarčių pagrindu, jeigu jų nepakanka savivaldybėje arba savivaldybės teritorijų planavimo DB eksploatuojančioje darbo grupėje (organizacijoje).

 

5 skyrius. Duomenų struktūra

5.1. Savivaldybės teritorijų planavimo DB duomenys naudojami sprendžiant šiuos pagrindinius uždavinius:

1. bendroji informacija,

2. esamo stovio analizė,

3. perspektyviniai skaičiavimai,

4. procesų modeliavimas,

5. bendrieji ir specialieji uždaviniai (alternatyvių variantų palyginimas),

6. detalus suplanavimas (alternatyvių variantų įvertinimas),

7. įvertinimas pagal parinktus kriterijus,

8. sprendimų realizavimas.

5.2. Sprendžiant šiuos uždavinius, kaupiami ir saugomi pagrindiniai savivaldybės teritorijų planavimo DB sluoksniai, numatyti Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintoje „Municipalinio mastelio teritorijų planavimo duomenų banko specifikacijoje“.

5.3. Savivaldybė pagal poreikį gali kaupti ir kitus teritorijų planavimui reikalingus duomenų sluoksnius. Šiuo atveju ji privalo vadovautis Valstybinės geodezijos tarnybos patvirtinta „Stambaus mastelio inžinerinio topografinio skaitmeninio žemėlapio specifikacija“.

5.4. Visi nurodyti savivaldybės teritorijų planavimo DB sluoksniai sudaromi iš pasluoksnių, kurie savo ruožtu gali skaidytis į atskirų duomenų grupes. Kiekvieno duomenų sluoksnio ar pasluoksnio objektai gali turėti neribotą skaičių skaitmeninės ir tekstinės atributinės informacijos.

 

6 skyrius. Duomenų kaupimas, saugojimas ir atnaujinimas

6.1. Principinė organizacinė duomenų srautų schema:

 

 

6.2. Laiko skalėje duomenys yra kaupiami trimis pjūviais:

- fiksuojama esama padėtis (numatant kuriems kalendoriniams metams) – bazinė;

- pokyčiai, lyginant su esama padėtimi pagal planą;

- planinė padėtis perspektyvai (artimai arba tolimai).

Artima – bendrojo plano realizavimo etapai, bendrasis planas (siektina padėtis) – tolimai perspektyvai.

Pasikeitus esamai padėčiai ar atnaujinus bazinius duomenis, duomenys, apibūdinantys ankstesnius metus, perduodami į archyvą, kuris saugomas kompiuterio – serverio atmintyje ar strimerio juostelėje. Už duomenų saugojimą atsako savivaldybės teritorijų planavimo DB eksploatuojanti organizacija.

6.3. Topogeodezinių duomenų bazės kaupimą, tvarkymą, saugojimą ir atnaujinimą vykdo savivaldybės geodezinė tarnyba. Ji atsako už įvedamų duomenų patikimumą ir tikslumą. Geografiniai objektai grafiškai vaizduojami valstybinėje koordinačių sistemoje, nurodant x, y ir z (esant poreikiui) koordinates. Šie grafiniai duomenys gali būti papildomi reikalinga skaitmenine ir tekstine atributine informacija. Visi objektai privalo turėti priskirtus kodus, kurie atitiktų Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintą „Municipalinio mastelio teritorijų planavimo duomenų banko specifikaciją (standartą)“ arba Valstybinės geodezijos tarnybos patvirtintą „Stambaus mastelio inžinerinio topografinio skaitmeninio žemėlapio specifikaciją (standartą)“.

6.4. Teritorijų planavimo duomenų kadastras sudarytas iš fizinius objektus apibūdinančių absoliutinių bei santykinių rodiklių. Teritorijų planavimui duomenys imami ir iš kitų kadastrų, kalsifikatorių bei registrų:

- pasaulio šalių ir teritorijų registro,

- muitinių postų registro,

- administracinio teritorinio suskirstymo registro,

- žemės sklypų registro,

- gyventojų registro,

- ūkio subjektų registro,

- įmonių registro,

- upių kadastro,

- ežerų kadastro,

- miškų kadastro,

- durpynų kadastro,

- žemės gelmių kadastro,

- kelių kadastro,

- saugomų teritorijų kadastro,

- pastatų ir statinių registro,

- kultūros vertybių registro,

- rekreacinių teritorijų kadastro,

- specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų registro.

Kitų kadastrų, klasifikatorių ir registrų duomenis, reikalingus savivaldybės teritorijų planavimo DB, atrenka ir peržiūri savivaldybės Urbanistikos skyrius arba savivaldybės sudaryta ekspertų grupė.

6.5. Savivaldybės teritorijų planavimo DB kadastras sudaromas, panaudojant kitų savivaldybės kompiuterizuotų darbo vietų (KDV) bei apskričių teritorijų planavimo DB atributinius duomenis. Šiuos duomenis atrenka ir peržiūri Urbanistikos skyrius.

6.6. Savivaldybės teritorijų planavimo DB objektams suteikiami tie patys kodai kaip ir naudojami valstybiniuose kadastruose, klasifikatoriuose ir registruose. Tuo atveju, kai imami papildomi duomenys iš Statistikos departamento, Ekonomikos ministerijos skaičiavimo centro, kitų valstybinių ar privačių organizacijų duomenų bazių (bankų) ar teritorijų planavimo dokumentų, jiems suteikiamas individualus kodas pagal „Municipalinio mastelio teritorijų planavimo DB specifikacijos (standarto)“ ir Valstybinės geodezijos tarnybos aprobuotą „Stambaus mastelio inžinerinio topografinio skaitmeninio žemėlapio specifikaciją (standartą)“. Tais atvejais, kai esamoje bazėje objekto kodas tenkina minėtų specifikacijų reikalavimus, objektas į savivaldybės teritorijų planavimo DB pateikiamas su ankstesniu kodu. Tie patys objektai visuose teritorijų planavimo DB lygmenyse (valstybiniame, apskričių, savivaldybių) žymimi identiškais kodais.

6.7. Duomenis, reikalingus savivaldybių teritorijų planavimo DB, kurių nekaupia aukščiau minėti kadastrai, klasifikatoriai ir registrai, apskrities ir valstybės teritorijų planavimo DB, renkami savivaldybės užsakymu. Juos sutarčių pagrindu gali rinkti juridiniai ar fiziniai asmenys, atsiskaitantys savivaldybės valdybai ar jos Urbanistikos skyriui.

6.8. Duomenys iš valstybinio ir apskrities teritorijų planavimo DB lygmens į savivaldybės DB lygmenį perkeliami pagal vieningą visoje šalyje schemą, patvirtintą Statybos ir urbanistikos ministerijos ekspertų, su ankstesniais kodais, jeigu šie kodai atitinka „Municipalinio mastelio teritorijų planavimo DB specifikacijos (standarto)“ ir „Stambaus mastelio inžinerinio topografinio skaitmeninio žemėlapio specifikacijos (standarto)“ reikalavimus. Kai kodavimo sistema kita, objektams priskiriamas individualus kodas.

6.9. Savivaldybės teritorijų planavimo DB duomenys saugomi ne mažiau kaip dviem egzemplioriais. Pagrindiniai duomenys saugomi savivaldybės DB administratoriaus serveryje arba analogiškas galimybes turinčiose techninėse priemonėse. Duomenys dubliuojami disketėse arba strimerio juostelėse.

 

7 skyrius. Duomenų tipai, jų tikslumas ir patikimumas

7.1. Savivaldybės teritorijų planavimo DB sudaro dviejų tipų duomenys:

- grafiniai, apibūdinantys elementų (objektų) padėtį, formą ir erdvinius ryšius su kitais elementais skaitmenine (kompiuterine) forma,

- atributiniai duomenys.

Grafiniai duomenys aprašomi taškais, linijomis, laužtėmis, poligonais – ploto elementais, simboliais – žymekliais, kurie vaizduoja fizinio objekto ar jo dalies geometriją.

Atributiniai duomenys aprašomi tekstu, skaičiais, apibūdinančiais fizinio objekto, jo dalies ar tam tikros objektų visumos kiekybines ir kokybines charakteristikas.

7.2. Savivaldybės teritorijų planavimo DB visi duomenys įvedami į realią valstybinę koordinačių sistemą, nurodant skaitmeninę formą x – y koordinačių plokštumoje. Atskirų grafinių objektų aprašymui naudojama z – aukščio koordinatė (geodezinis pagrindas, aukščio punktai, piketai, horizontalės ir panašiai).

7.3. Grafiniai duomenys privalo atitikti nacionaliniais ir europiniais standartais bei taisyklėmis reglamentuojamą tikslumą. Topogeodeziniai duomenys kaupiami t0.5xM tikslumu (M 1:10 000 t=5 m, M 1:1000 t=50 cm).

7.4. Atributiniai duomenys, charakterizuojantys grafinius duomenis, privalo būti patikimi. Patikimais laikomi duomenys, paimti iš nacionalinių kadastrų, klasifikatorių, registrų, žinybinių – valstybinio lygmens DB, apskričių ir savivaldybių DB, Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka registruotų teritorijų planavimo dokumentų.

Savivaldybės patvirtintuose bei registruotuose bendruosiuose ir specialiuosiuose planuose, detaliuose suplanavimo projektuose fiksuoti duomenys yra laikomi patikimais.

7.5. Duomenys, perkelti iš Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka neregistruotų teritorijų planavimo dokumentų, vadinami nepatikimais ir į DB gali būti traukiami tik su individualiu kodu, kuris pakeičiamas pastoviu kodu dokumentą įregistravus atitinkamo lygmens teritorijų planavimo dokumentų registre.

Duomenys, paimti iš šiuose nuostatuose neapibrėžtų šaltinių, vertinami kaip laikini – neapibrėžto tikslumo, šiems duomenims suteikiamas laikinas kodas. Natūrinių tyrinėjimų duomenys įtraukiami su laikinais kodais.

7.6. Topogeodeziniai duomenys, kurie gaunami skanavimo, digitalizavimo ar kitais būdais iš planšetų M 1: 500, M 1: 1000, turėtų būti atnaujinami papildant naujais statiniais arba inžineriniais įrenginiais nerečiau kaip kas 5 metai.

 

8 skyrius. Keitimosi duomenimis tvarka

8.1. Informacija, reikalinga savivaldybės teritorijų planavimo DB suformavimui, yra gaunama iš:

- nacionalinių kadastrų, klasifikatorių, registrų,

- specializuotų valstybinių DB,

- aukštesnio lygmens (Valstybinio ar apskrities) teritorijų planavimo DB,

- bendrųjų ir specialiųjų teritorijų planavimo dokumentų,

- renkama ir kaupiama Statybos ir urbanistikos ministerijos užsakymu,

- kitų savivaldybės kompiuterizuotų darbo vietų,

- savivaldybės teritorijoje esančių specializuotų įmonių DB,

- renkama ir kaupiama savivaldybės užsakymu.

8.2. Duomenys, reikalingi savivaldybės teritorijų planavimo DB iš nacionalinių kadastrų, klasifikatorių, registrų, specializuotų valstybinių DB, perduodami Urbanistikos skyriui (I etape) arba savivaldybės teritorijų planavimo DB grupei (II ir III etapuose) nemokamai pagal privalomas sutartis. Į savivaldybės teritorijų planavimo DB šie duomenys patenka iš valstybės teritorijų planavimo DB per apskričių DB.

8.3. Duomenys, liečiantys konkrečios savivaldybės teritorijų planavimo problemas, iš parengtų bei Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka registruotų bendrųjų bei specialiųjų teritorijų planavimo dokumentų į savivaldybės teritorijų planavimo DB perkeliami atrankos būdu, Urbanistikos skyriaus teikimu. Duomenys, paimti iš teritorijų planavimo dokumentų, parengtų už valstybės biudžeto lėšas (tiek Statybos ir urbanistikos ministerijos, tiek savivaldybių), savivaldybės teritorijų planavimo DB perduodami nemokamai. Už duomenis, paimtus iš teritorijų planavimo dokumentų, parengtų privačių užsakovų lėšomis, gali būti mokamas mokestis, kurio dydį nustato Statybos ir urbanistikos ministerija, o kalkuliaciją atlieka savivaldybės Urbanistikos skyrius.

8.4. Savivaldybės teritorijų planavimo DB duomenis kitų rūšių duomenų bankams, aukštesnio lygmens DB, nacionaliniams kadastrams, klasifikatoriams, registrams perduodami nemokamai pagal sutartis per Valstybinį teritorijų planavimo DB. Duomenys, reikalingi rengiant bendruosius ir specialiuosius teritorijų planavimo dokumentus, valstybės biudžeto lėšomis, iš savivaldybės teritorijų planavimo DB perduodami nemokamai. Duomenys, reikalingi rengiant teritorijų planavimo dokumentus privačių užsakovų užsakymu, perduodami pagal sutartis Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatytomis kainomis, o kalkuliaciją atlieka savivaldybių Urbanistikos skyriai.

8.5. Iš savivaldybės teritorijų planavimo DB atrinkti duomenys į valstybinį ir apskričių teritorijų planavimo DB perduodami nustatytais terminais, bet ne rečiau kaip vieną kartą per metus.

8.6. Aukštesnio lygmens vartotojai duomenis užsako atitinkamo lygmens teritorijų planavimo DB, kuris savo ruožtu tuos duomenis užsako iš savivaldybių teritorijų planavimo DB. Jeigu duomenys užsakovui pateikiami pagal esamą standartinę formą, tai joks mokestis netaikomas, jei duomenys turi būti pateikti kitokioje formoje, tai šis darbas apmokamas, o kainas nustato Statybos ir urbanistikos ministerija.

8.7. Lėšos, reikalingos apmokėti specialistų darbą keičiantis dokumentais bei duomenimis tarp valstybinių kadastrų, klasifikatorių, registrų, specializuotų duomenų bankų ir visų lygių (valstybės, apskrities, savivaldybės) teritorijų planavimo DB, numatomos ministerijų ir savivaldybių biudžetuose. Jei užsakyti duomenys turi būti pateikti reikalingais pjūviais, jų paruošimą apmoka užsakovas pagal Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintus įkainius.

 

9 skyrius. Techninės ir programinės įrangos reikalavimai

12.1. Savivaldybės teritorijų planavimo DB (KDV „Urbanistika“) turi būti aprūpintas aukštos kokybės techninėmis priemonėmis. Minimalią techninės įrangos specifikaciją turi sudaryti:

- kompiuteris-serveris (Min: 486 DX, 66 Mhz, 32 Mb RAM, 500Mb – 5GB HDD, 20“ spalvotas monitorius),

- 4 – 5 kompiuteriai duomenų įvedimui, peržiūrai, ekspertizei, modeliavimui ir analizei (Min: 486 DX, 40 Mhz, 32 Mb RAM, 200 Mb HDD, spalvotas monitorius),

- FAX/Modemas (Min: greitis 14400 bps palaikymas),

- juostinės atminties įrenginys (strimeris),

- spalvotas ploteris A-1 arba A-0 formato,

- printeris A-4 formato,

- digitaizeris A-0 formato (Min: tikslumas 0.1 mm),

- lokalinis kompiuterinis tinklas.

Techninė įranga turi būti suderinta su parinkta programine įranga ir turi būti funkcionali.

12.2. Savivaldybės teritorijų planavimo DB programinė įranga turi atitikti „atvirų sistemų“ pagrindinius reikalavimus, t. y. nepriklausomai nuo programinės įrangos gamintojo ji turi atitikti visuotinai priimtus standartus:

- programinė įranga turi dirbti lokaliniame tinkle heterogeninių sistemų (su skirtingomis platformomis ir operacinėmis sistemomis) aplinkoje,

- duomenų formatas turi būti vienodas visose platformose,

- sistemos ryšiui su kitais kadastrais būtinas duomenų pernešamumas,

- naudojama duomenų bazių valdymo sistema turi palaikyti reliacinį duomenų modelį ir paskirstyti duomenų apdorojimą.

Programinė įranga turi tenkinti taip pat ir šiuos reikalavimus:

- modeliuoti žemėlapio orientavimą ir koordinačių transformavimą,

- registruoti x, y ir z (aukštis) koordinates,

- leisti skirstyti objektus į sluoksnius,

- leisti viename sluoksnyje saugoti skirtingo tipo linijas, taškus, simbolius ir tekstus,

- leisti didinti – mažinti ir laisvai orientuoti x, y plokštumoje simbolius ir tekstus,

- leisti atlikti informacijos redagavimą ir žemėlapių lapų kraštinių suvedimą,

- leisti kopijuoti skaitmeninio žemėlapio objektus iš sluoksnio į sluoksnį,

- užtikrinti laisvą kodavimo lentelių panaudojimą.

______________

TERITORIJŲ PLANAVIMO DOKUMENTŲ REGISTRO NUOSTATAI

 

1 skyrius. Nuostatų paskirtis

Nuostatai nusako parengtų ir nustatyta tvarka aprobuotų teritorijų planavimo dokumentų registravimą, duomenų apie juos struktūrą, taip pat duomenų kaupimo, tvarkymo ir atnaujinimo principus, registro objektus bei subjektus, jų bendrąsias teises bei pareigas, techninės ir programinės įrangos reikalavimus planavimo dokumentų registrui kaupti ir tvarkyti.

 

2 skyrius. Registro tikslai ir uždaviniai

Teritorijų planavimo dokumentų registras skirtas sistemingam teritorijų planavimo dokumentų registravimui, operatyviam informacijos apie suplanuotas teritorijas perdavimui užsakovams, projektuotojams ar kitiems subjektams.

 

3 skyrius. Bendroji dalis

3.1. Registro objektai

Teritorijų planavimo dokumentų registro objektai yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatyta tvarka patvirtinti bei pradėti rengti visų valdymo lygių teritorijų planavimo dokumentai, duomenys apie juos, jų užsakovus ir projektuotojus.

3.2. Registro subjektai ir naudojimosi informacija tvarka

3.2.1. Teritorijų planavimo dokumentų registro subjektai yra Lietuvos Respublikos Seimas ir Vyriausybė, Statybos ir urbanistikos ministerija, kitos ministerijos ir valstybinės tarnybos, apskričių administracija ir savivaldybės, teritorijų planavimo dokumentų užsakovai, projektavimo organizacijos, kiti fiziniai ir juridiniai Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių asmenys.

3.2.2. Laisvas ir nemokamas priėjimas prie teritorijų planavimo dokumentų registro duomenų suteikiamas aukščiausio hierarchinio lygmens valstybinėms institucijoms (subjektams), o taip pat apskričių ir savivaldybių teritorijų planavimo dokumentų registrų tvarkytojams. Jie tiesiogiai kreipiasi (pateikia paraiškas) į atsakingą registro tvarkytoją.

3.2.3. Kitiems teritorijų planavimo dokumentų registro subjektams (bankams, projektavimo ir kitoms suinteresuotoms organizacijoms) informacija teikiama tik apie įregistruotus teritorijų planavimo dokumentus ir kas yra jų generalinis užsakovas.

 

4 skyrius. Registro valdymas

4.1. Teritorijų planavimo dokumentų registrą kaupia, tvarko ir atnaujina atsakingas registro tvarkytojas:

- valstybiniame lygyje – Statybos ir urbanistikos ministerija,

- apskričių lygyje – apskrities administracija,

- vietiniame lygyje – savivaldybės vyriausiojo architekto tarnyba.

4.2. Duomenis apie patvirtintus atitinkamo lygmens teritorijų planavimo dokumentus atsakingam teritorijų planavimo dokumentų registro tvarkytojui pateikia užsakovas, kurio užsakymu buvo rengiamas atitinkamas dokumentas. Duomenys apie suderintus ir patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus įrašomi į registrą remiantis pateiktu projektu ir užsakovo užpildyta forma Nr. 1 (pridedama).

4.3. Registro atsakingas tvarkytojas, pastebėjęs, kad yra pažeista teritorijų planavimo dokumentų derinimo tvarka ar jis nepatvirtintas nustatyta tvarka, šio dokumento neregistruoja teritorijų planavimo dokumentų registre. Atsakingas registro tvarkytojas apie šiuos dokumentus praneša teritorijų planavimo priežiūros institucijai. Dokumentai, neįregistruoti teritorijų planavimo dokumentų registre, laikomi rekomendacinio pobūdžio.

4.4. Duomenis apie pradėtus rengti atitinkamo lygmens teritorijų planavimo dokumentus atsakingam teritorijų planavimo dokumentų registro tvarkytojui pateikia užsakovas, kurio užsakymu pradėtas rengti dokumentas. Duomenys apie pradėtą rengti teritorijų planavimo dokumentą įrašomi į registrą remiantis užsakovo užpildyta forma Nr. 2 (pridedama). Ši informacija yra informacinio pobūdžio.

4.5. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys susipažinti su duomenimis apie teritorijų planavimo dokumentų registre registruotus dokumentus, kreipiasi į atitinkamo lygmens atsakingus tvarkytojus. Už informacijos pateikimą registro atsakingas tvarkytojas gali imti nustatyto dydžio mokestį.

 

5 skyrius. Registro tvarkytojas

Teritorijų planavimo dokumentų registrą pildo, tvarko ir atnaujina atitinkamo lygmens registro atsakingo tvarkytojo skirtas darbuotojas, vadovaudamasis Teritorijų planavimo įstatymu, poįstatyminiais aktais ir normatyvais bei šiais nuostatais, o taip pat įsisavinęs naudojamą techninę ir specialią registrui kaupti sukurtą programinę įrangą. Teritorijų planavimo dokumento registrą atsakingo tvarkytojo pavedimu gali tvarkyti ir teritorijų planavimo duomenų banką tvarkanti organizacija.

 

6 skyrius. Teritorijų planavimo dokumentų registro duomenų struktūra

6.1. Teritorijų planavimo dokumentai registre kaupiami ir tvarkomi trimis lygmenimis:

- valstybiniu,

- apskrities,

- savivaldybių.

6.2. Valstybinės reikšmės teritorijų planavimo dokumentai registre skirstomi į tris grupes:

- visos šalies teritorija,

- nacionaliniai parkai,

- respublikos miestai.

Apskrities teritorijų planavimo dokumentai registre skirstomi į tris grupes:

- visos apskrities teritorija,

- apskrities didieji miestai,

- kitos teritorijos.

Savivaldybės teritorijų planavimo dokumentai registre skirstomi į dvi grupes:

- visos savivaldybės teritorija,

- detaliai suplanuotos teritorijos.

Visose grupėse teritorijų planavimo dokumentai dar skirstomi į:

- bendruosius,

- specialiuosius.

Specialieji teritorijų planavimo dokumentai savo ruožtu registre gali būti skirstomi:

- urbanistinius,

- infrastruktūros,

- gamtonaudos,

- gamtosaugos,

- kultūros vertybių,

- ūkio šakų,

- kitus.

6.3. Registruojant teritorijų planavimo dokumentus atitinkamo lygmens registre fiksuojami šie duomenys:

- registracijos numeris,

- dokumento pavadinimas,

- generalinis dokumento užsakovas,

- kiti užsakovai (jei tokie yra),

- dokumento generalinis rangovas,

- kiti rangovai (jei tokie yra),

- kas dokumentą patvirtino (institucija, data, dokumento, kuriuo patvirtintas teritorinio planavimo dokumentas, numeris),

- pakartotini papildymai,

- kur saugomas dokumento originalas,

- kur saugomi dokumento dublikatai,

- dokumento rengimo pradžia,

- dokumento rengimo pabaiga.

6.4. Registruotų teritorijų planavimo dokumentų paieška vykdoma pagal sąrašą, kuriame nurodyta:

- dokumento registracijos numeris,

- dokumento kortelės rūšis,

- dokumento pavadinimas.

 

7 skyrius. Registro kaupimas, saugojimas ir atnaujinimas

7.1. Teritorijų planavimo dokumentų registras kaupiamas pastoviai ir papildomas ne vėliau kaip per tris darbo dienas, gavus teritorijų planavimo dokumento užsakovo užpildytą formą Nr. 1 arba formą Nr. 2.

Formą Nr. 1 užsakovas pateikia apie baigtus rengti, nustatyta tvarka suderintus ir patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus ne vėliau kaip per 10 dienų nuo jų patvirtinimo. Kartu su šia forma pridedama dokumento byla su pagrindiniais brėžiniais (planais), suinteresuotų žinybų derinimo lapu ir nutarimo, įsakymo ar sprendimo apie šio dokumento patvirtinimą kopija. Teritorijų planavimo dokumentą įregistravus registre ir užpildžius jo kortelę, byla su brėžiniais grąžinama užsakovui.

Formą Nr. 2 užsakovas pateikia apie pradedamus rengti teritorijų planavimo dokumentus. Užsakovas turi papildomai pateikti informaciją apie dokumento rengimo pabaigą.

7.2. Visi duomenys apie teritorijų planavimo dokumentus surašomi ir saugomi atitinkamose kortelėse.

Pradėtų dokumentų kortelė pildoma duomenimis apie pradėtus rengti teritorijų planavimo dokumentus. Duomenis apie šiuos dokumentus atsakingam atitinkamo lygmens registro tvarkytojui pateikia užsakovai pagal formą Nr. 2. Duomenis apie baigtus ir patvirtintus dokumentus užsakovai atitinkamo lygio registro tvarkytojui pateikia pagal formą Nr. 1. Pradėtų dokumentų kortelę užpildžius visais duomenimis ji automatiškai tampa patvirtintų dokumentų kortele. Pasibaigus dokumento galiojimo laikui ar jį pakeitus nauju, ankstesnio patvirtinto dokumento kortelė pervedama į archyvą, suteikiant jai indeksą ARCH.

7.3. Duomenys apie teritorijų planavimo dokumentus atitinkamo lygmens registre saugomi nuolat: vienas egzempliorius kompiuteryje – serveryje, o dubliuojami ne mažiau kaip dviem egzemplioriais – disketėse arba strimerio juostelėse, t. y. pirmas egzempliorius pas atitinkamo lygmens registro atsakingą tvarkytoją, antras perduodamas apsaugai ir informacijai aukštesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentų registro tvarkytojui.

7.4. Teritorinio planavimo dokumentų registro duomenys atnaujinami užakovui pateikus informaciją (forma Nr. 1) apie dokumento papildymą ar korektūrą. Kartu pateikiama byla su pakeitimais, pakeitimus derinusių organizacijų sąrašas ir nutarimo, įsakymo ar sprendimo apie pakeitimų patvirtinimą kopija. Trijų darbo dienų laikotarpiu, pakeitimus įregistravus registre, byla su brėžiniais grąžinama užsakovui.

 

8 skyrius. Techninės ir programinės įrangos reikalavimai

8.1. Teritorijų planavimo dokumentų registras turi būti aprūpintas pakankamos kokybės techninėmis priemonėmis. Minimalią techninės įrangos specifikaciją turi sudaryti:

- personalinis kompiuteris (Min: 386 DX, 33 MHZ, 4MB RAM, 170 MB HDD),

- strimeris,

- printeris A – 4 formato,

- disketės ir strimerio juostelės.

8.2. Teritorijų planavimo dokumentų registro kaupimui, saugojimui ir atnaujinimui naudojama programinė įranga turi būti suderinta su parinkta technine įranga ir atitikti šiuos reikalavimus:

8.2.1. turi užtikrinti šių nuostatų 6 skyriuje nurodytų duomenų kaupimą, redagavimą ir papildymą;

8.2.2. turi užtikrinti duomenų paiešką pagal šias užklausas:

- dokumento registracijos numeris (kodas),

- dokumento kortelės tipas,

- dokumento pavadinimas,

- teritorijos kodas;

8.2.3. turi užtikrinti kortelės spausdinimą;

8.2.4. visi įrašai ir aprašymai turi būti tik valstybine kalba.

______________

 

 


1 forma

 

INFORMACIJA APIE PATVIRTINTUS TERITORIJŲ PLANAVIMO DOKUMENTUS

 

1. Dokumento lygmuo................................................................................................................

(valstybinis, apskrities, savivaldybės)

2. Dokumento pavadinimas........................................................................................................

3. Teritorijos lokalizacija.............................................................................................................

(visa šalis, saugomos teritorijos, respublikos

................................................................................................................................................................

miestai, apskrities teritorija, savivaldybės teritorija)

4. Dokumento rūšis.....................................................................................................................

(bendrasis, specialusis)

5. Specialiųjų dokumentų grupė.................................................................................................

(urbanistinis, infrastruktūros, gamtonaudos,

................................................................................................................................................................

gamtosaugos, kultūros vertybių, ūkio šakų, kiti)

6. Užsakovas...............................................................................................................................

(pavadinimas, adresas, telefonas)

6.1. Atskirų dalių užsakovai (jeigu tokie yra).............................................................................

................................................................................................................................................................

(dalis, kurią užsakė, įstaigos pavadinimas, adresas, telefonas)

7. Rangovas................................................................................................................................

(generalinio rangovo pavadinimas, adresas, telefonas)

7.1. Atskirų dalių rangovai (jeigu tokie yra)...............................................................................

................................................................................................................................................................

(dalis, kurią rengia, įmonės pavadinimas, adresas, telefonas)

8. Autoriai...................................................................................................................................

(vardas, pavardė, pareigos)

9. Patvirtino................................................................................................................................

(institucijos pavadinimas ir jos kodas, dokumento Nr., data)

................................................................................................................................................................

10. Dokumento pakeitimai ir papildymai....................................................................................

................................................................................................................................................................

(kas, kada, kokiu dokumentu, kokiame

................................................................................................................................................................

brėžinyje ar tekste pakeitimai padaryti, kas pakeista)

11. Originalo saugojimo vieta.....................................................................................................

(įstaigos ar įmonės pavadinimas, adresas, telefonas)

12. Dublikatų saugojimo vietos..................................................................................................

(įstaigos pavadinimas, adresas, telefonas)

13. Dokumento rengimo pradžia........................... pabaiga........................................................

                                                                                   (data)                                                                    (data)

______________

 

 


2 forma

 

INFORMACIJA APIE RENGIAMUS TERITORIJŲ PLANAVIMO DOKUMENTUS

 

1. Dokumento lygmuo................................................................................................................

(valstybinis, apskrities, savivaldybės)

2. Dokumento pavadinimas........................................................................................................

................................................................................................................................................................

3. Teritorijos lokalizacija.............................................................................................................

(visa šalis, saugomos teritorijos, respublikos miestai,

................................................................................................................................................................

apskrities teritorija, savivaldybės teritorija)

4. Dokumento rūšis.....................................................................................................................

(bendrasis, specialusis)

5. Specialiųjų dokumentų grupė.................................................................................................

(urbanistinis, infrastruktūros, gamtonaudos,

................................................................................................................................................................

gamtosaugos, kultūros vertybių, ūkio šakų, kiti)

6. Užsakovas...............................................................................................................................

(pavadinimas, adresas, telefonas)

6.1. Atskirų dalių užsakovai (jeigu tokie yra).............................................................................

(dalis, kurią užsakė,

................................................................................................................................................................

įstaigos pavadinimas, adresas, telefonas)

7. Rangovas................................................................................................................................

(generalinio rangovo pavadinimas, adresas, telefonas)

7.1. Atskirų dalių rangovai (jeigu tokie yra) ..............................................................................

(dalis, kurią rengia,

....................................................................................................................................................

įmonės pavadinimas, adresas, telefonas)

8. Autoriai...................................................................................................................................

(vardas, pavardė, pareigos)

9. Kada pradėtas rengti............. kada numatoma užbaigti.........................................................

                                                       (data)                                                                                                (data)

______________