LIETUVOS RESPUBLIKOS
ŽMOGAUS AUDINIŲ IR ORGANŲ DONORYSTĖS IR TRANSPLANTACIJOS
ĮSTATYMAS
1996 m. lapkričio 19 d. Nr. I-1626
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Įstatyme vartojamos sąvokos
1. Transplantacija – organų ir audinių paėmimas iš gyvo ar mirusio žmogaus kūno ir persodinimas į kito žmogaus kūną gydymo tikslu.
2. Donoras – žmogus, kurio organų ir audinių paimama transplantacijai jam esant gyvam arba po jo mirties.
5. Regeneruojantis audinys – gyvo žmogaus audinys, kuris, jį sužeidus ar dalį jo paėmus, savaime atsinaujina.
3 straipsnis. Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registras
1. Transplantacijos atvejai ir duomenys apie donorus bei recipientus turi būti įrašomi į Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registrą.
2. Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registrą steigia ir jo nuostatus tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija.
3. Naudojimosi Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registro duomenimis tvarką, kad būtų išsaugotas donorų bei recipientų anonimiškumas, nustato Sveikatos apsaugos ministerija.
II SKYRIUS
TRANSPLANTACIJA IŠ MIRUSIO ŽMOGAUS
5 straipsnis. Mirties konstatavimas
6 straipsnis. Asmens teisės sutikti, kad jo audiniai ir organai po mirties būtų panaudoti transplantacijai, įgyvendinimas
1. Kiekvienas veiksnus asmuo turi teisę sveikatos priežiūros įstaigai pateikti raštišką sutikimą, kad po mirties jo audiniai ir organai būtų panaudoti transplantacijai.
3. Asmens valia užfiksuojama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje jo asmens medicinos kortelėje. Šio asmens raštišku pageidavimu užpildoma Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinta asmens sutikimo ar nesutikimo panaudoti jo audinius ar organus transplantacijai po mirties forma.
4. Informaciją apie asmens pareikštą sutikimą sveikatos priežiūros įstaiga turi perduoti Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registrui.
7 straipsnis. Mirusiojo artimųjų sutikimo ar gydytojų konsiliumo išvados reikalingumas norint transplantuoti mirusiojo audinius ar organus, kai nėra žinoma žmogaus valia
1. Mirus žmogui, nepareiškusiam sutikimo panaudoti jo audinius bei organus šiame įstatyme numatytais tikslais, jo audinius bei organus panaudoti transplantacijai galima esant raštiškam veiksnių mirusiojo artimųjų sutikimui.
2. Jei asmuo būdamas gyvas nepareiškė raštu savo valios dėl jo audinių bei organų panaudojimo šiame įstatyme numatytais tikslais, o mirusiojo artimi giminės ar globėjai yra nežinomi ir jų sutikimo negalima gauti, skubiu atveju, kai yra nustatyti asmens mirties kriterijai, sprendimą dėl šio asmens audinių ar organų paėmimo transplantacijai priima konsiliumas. Konsiliumą sudaro: asmens sveikatos priežiūros įstaigos skyriaus, kuriame buvo gydomas asmuo, vedėjas ar įstaigos administracijos vadovas, šios įstaigos medicinos etikos komisijos atstovas bei gydantis gydytojas.
3. Priimant sprendimą dėl žmogaus audinių ar organų panaudojimo transplantacijai , kai yra šio straipsnio 2 dalyje išvardytos sąlygos, neturi teisės dalyvauti transplantologai ir kiti asmenys, dėl bet kurios priežasties suinteresuoti šio asmens audinių ar organų transplantacija arba bet kuriuo būdu su ja susiję.
8 straipsnis. Transplantavimo tvarka
1. Mirusio žmogaus audinių ir organų transplantavimo organizavimo tvarką sveikatos priežiūros įstaigose nustato Sveikatos apsaugos ministerija.
2. Draudžiama imti audinius ir organus žmogaus, kuris būdamas gyvas raštu pareiškė nesutikimą, kad po mirties jo audiniai ir organai būtų panaudoti transplantacijai.
III SKYRIUS
TRANSPLANTAVIMAS IŠ GYVO DONORO
9 straipsnis. Transplantavimo iš gyvo donoro tvarka
1. Audinių ir organų paėmimo iš gyvo donoro organizavimo tvarką nustato Sveikatos apsaugos ministerija.
6. Regeneruojančius audinius leidžiama imti iš nepilnamečių tik esant jų tėvų arba globėjų bei savivaldybės vaikų teisių apsaugos tarnybos raštiškiems sutikimams ir jeigu šie audiniai yra skirti transplantuoti donoro broliui ar seseriai.
7. Regeneruojančius audinius iš vyresnio kaip 14 metų nepilnamečio leidžiama imti laikantis šio straipsnio 6 dalies reikalavimų ir tik gavus jo raštišką sutikimą.
8. Prieš paimant audinius bei organus turi būti patikrinta donoro ir recipiento sveikata Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.
IV SKYRIUS
KOMERCINIŲ SANDORIŲ UŽDRAUDIMAS
10 straipsnis. Komercinių sandorių neleistinumas
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
11 straipsnis. Atsakomybė