Muitinės departamento prie lietuvos respublikos
finansų ministerijos generalinio direktoriaus
ĮSAKYMAS
DĖL MOKESTINIO TYRIMO ATLIKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2010 m. kovo 8 d. Nr. 1B-139
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 63-2243; 2007, Nr. 80-3220) 135 ir 136 straipsniais:
2. Pripažįstu netekusiu galios Muitinės departamento direktoriaus 2004 m. balandžio 29 d. įsakymą Nr. 1B-442 „Dėl Muitinės atliekamo Mokestinio tyrimo ir pranešimo mokesčių mokėtojui apie nustatytus trūkumus bei prieštaravimus įteikimo taisyklių ir Mokestinio tyrimo ataskaitos formos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 70-2474).
PATVIRTINTA
Muitinės departamento generalinio
direktoriaus 2010 m. kovo 8 d.
įsakymu Nr. 1B-139
MOKESTINIO TYRIMO ATLIKIMO TAISYKLĖS
1. Mokestinio tyrimo atlikimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato muitinės pareigūnų veiksmus atliekant asmenų veiklos, susijusios su prekių išleidimu į laisvą apyvartą, stebėseną, kontrolę ir muitinės dokumentų, duomenų ir kitos informacijos analizę.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Integruota muitinės informacinė sistema – atskirų Lietuvos Respublikos muitinės veiklos informacinių posistemių visuma (Lietuvos muitinės duomenų saugykla, Muitinės deklaracijų apdorojimo sistema, Lietuvos Respublikos integruotas tarifo LITAR modulio duomenų bazė, Prekių muitinio įvertinimo duomenų bazė ir kt.), tarpusavyje susieta loginiais ryšiais ir besikeičianti duomenimis tiesiogiai arba per tarpinę programinę įrangą, leidžianti muitinei vykdyti Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktų nustatytas funkcijas.
Trūkumas – nepakankamas (klaidingas) informacijos kiekis muitinės deklaracijoje ar kituose dokumentuose, reikalingas prekių išleidimo į laisvą apyvartą muitinės procedūrai įforminti.
Prieštaravimas – duomenų muitinės deklaracijoje neatitikimas duomenims, esantiems su muitinės deklaracija pateiktuose dokumentuose, taip pat duomenų neatitikimas skirtinguose su muitinės deklaracija pateiktuose dokumentuose.
3. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos muitinės ir Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymuose vartojamas sąvokas.
4. Mokestinis tyrimas atliekamas po muitinio įforminimo muitinės iniciatyva, be atskiro pavedimo, teritorinių muitinių pareigūnams vykdant pareigybės aprašyme nustatytas pareigas, remiantis duomenimis ir dokumentais, esančiais muitinėje.
5. Mokestinio tyrimo metu teritorinės muitinės pareigūnas atlieka informacijos apie deklaruotas prekes, apskaičiuotus mokesčius, esančios su prekių išleidimu į laisvą apyvartą susijusios integruotos muitinės informacinės sistemos duomenų bazėse bei rašytiniuose muitinės dokumentuose, analizę.
6. Mokestinio tyrimo tikslas – nustatyti trūkumus ir (arba) prieštaravimus muitinės deklaracijose ir kituose muitinės dokumentuose, turėjusius (galinčius turėti) įtakos muitų ir kitų mokesčių apskaičiavimui bei statistinių duomenų, susijusių su muitais ir kitais mokesčiais (toliau – statistiniai duomenys), teisingumui ir užtikrinti priemonių taikymą, nustatytų trūkumų ir (arba) prieštaravimų pašalinimui.
7. Mokestinio tyrimo metu muitinės pareigūnas analizuoja muitinės deklaracijoje pateiktus duomenis, siekdamas įsitikinti, kad prekės muitinei deklaruotos laikantis muitų teisės aktų nuostatų, reglamentuojančių prekių išleidimo į laisvą apyvartą muitinės procedūros įforminimą, ir kad muitinės deklaracijoje muitai ir kiti mokesčiai apskaičiuoti remiantis teisingais duomenimis ir kita informacija.
8. Jeigu muitinės pareigūnas tyrimo metu nenustato trūkumų ir (arba) prieštaravimų, kurie galėjo turėti įtakos neteisingam muitų ir kitų mokesčių apskaičiavimui bei statistinių duomenų teisingumui, jis užbaigia tyrimą ir registruoja jį Muitinės departamento generalinio direktoriaus nustatyta tvarka. Šiuo atveju apie atliktą mokestinį tyrimą asmuo neinformuojamas.
9. Jeigu muitinės pareigūnas mokestinio tyrimo metu nustato trūkumus ir (arba) prieštaravimus muitinės deklaracijoje ir (arba) kitame muitinės dokumente ir jiems pašalinti muitinėje turimų dokumentų ir informacijos nepakanka, pareigūnas apie tai žodžiu arba raštu praneša asmeniui.
10. Jeigu muitinės pareigūnas asmenį informuoja žodžiu, jam turi būti pranešta, kad jo atžvilgiu atliekamas mokestinis tyrimas, nurodant jo tikslą, tikrintų dokumentų pavadinimus, jų numerius ir datas, nustatytų trūkumų ir (arba) prieštaravimų šalinimo būdus (pvz., pateikti papildomus dokumentus, prašymą pašalinti trūkumus ir (arba) prieštaravimus muitinės deklaracijoje ar kitame muitinės dokumente ir kt.) ir trūkumų ir (arba) prieštaravimų pašalinimo terminą (10 dienų). Taip pat asmeniui turi būti pranešta, kad trūkumų ir (arba) prieštaravimų nepašalinimas yra pagrindas pradėti mokestinį patikrinimą vadovaujantis Muitinės vykdomų patikrinimų taisyklėmis, patvirtintomis Muitinės departamento generalinio direktoriaus 2008 m. birželio 11 d. įsakymu Nr. 1B-407 „Dėl Muitinės vykdomų patikrinimų atlikimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 68-2617) (toliau – Muitinės vykdomų patikrinimų taisyklės).
11. Jeigu po žodinio informavimo asmuo nepateikia dokumentų ir informacijos tyrimo metu nustatytiems trūkumams ir (arba) prieštaravimams pašalinti, siunčiamas rašytinis pranešimas, kuriame turi būti nurodyta:
11.3. su nustatytais trūkumais ir (arba) prieštaravimais susijusių dokumentų pavadinimai, datos, numeriai, muitinės dokumentų įforminimo vieta;
11.4. mokestinio tyrimo metu nustatyti trūkumai ir (arba) prieštaravimai, jų šalinimo būdai (papildomų dokumentų pateikimas ir kt.);
11.6. trūkumų ir (arba) prieštaravimų nepašalinimo padariniai, t. y. nurodoma, kad pranešime nurodytų trūkumų ir (arba) prieštaravimų nepašalinimas yra pagrindas pradėti mokestinį patikrinimą vadovaujantis Muitinės vykdomų patikrinimų taisyklėmis;
12. Pranešimas surašomas dviem egzemplioriais, iš kurių vienas lieka teritorinei muitinei, o antras įteikiamas asmeniui. Pranešimą pasirašo teritorinės muitinės viršininkas arba jo pavaduotojas.
13. Mokestinio tyrimo pabaigos data, išskyrus Taisyklių 8 punkte nurodytą atvejį, laikoma asmens informavimo apie tyrimo rezultatus data nepriklausomai nuo to, ar asmuo buvo informuotas žodžiu, ar jam buvo išsiųstas rašytinis pranešimas.
14. Asmeniui nepašalinus mokestinio tyrimo metu nustatytų trūkumų ir (arba) prieštaravimų muitinės deklaracijoje ir (arba) kitame muitinės dokumente, pradedamas mokestinis patikrinimas vadovaujantis Muitinės vykdomų patikrinimų taisyklėmis.
15. Su mokestiniu tyrimu susijusi medžiaga saugoma mokestinį tyrimą atlikusioje teritorinėje muitinėje teisės aktų nustatyta tvarka.