LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VETERINARIJOS GYDYTOJO PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS, ĮGYTOS TREČIOSIOSE ŠALYSE, VERTINIMO IR PRIPAŽINIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO
2004 m. balandžio 30 d. Nr. B1-417
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir atsižvelgdamas į tai, kad veterinarijos gydytojo profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiosiose šalyse, vertinimo ir pripažinimo nereglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. B1-989 patvirtintų Reikalavimų veterinarijos gydytojų profesiniam rengimui ir Diplomų, pažymėjimų ir kitų veterinarijos gydytojo kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų patvirtinimo taisyklių nuostatos (Žin., 2004, Nr. 14-442):
1. Sudarau Veterinarijos gydytojo profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo komisiją:
Komisijos pirmininkas – Aloyzas Januškauskas, Lietuvos veterinarijos akademijos Veterinarijos fakulteto tarybos pirmininkas.
Komisijos sekretorė – Jurgita Rimkienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Tarptautinių santykių ir teisės skyriaus vyriausioji specialistė.
Nariai:
Albina Aniulienė – Lietuvos veterinarijos akademijos Veterinarijos fakulteto dekanė;
Vidmantas Bižokas – Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas;
Gražina Januškevičienė – Lietuvos veterinarijos akademijos studijų prorektorė;
Vaidotas Kiudulas – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas, l. e. skyriaus vedėjo pavaduotojo pareigas;
Petras Mačiulskis – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas;
Rima Živatkauskaitė – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Tarptautinių santykių ir teisės skyriaus vedėjos pavaduotoja, l. e. skyriaus vedėjos pareigas.
2. Tvirtinu pridedamus Veterinarijos gydytojo profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiosiose šalyse, vertinimo ir pripažinimo reikalavimus.
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2004 m. balandžio 30 d.
įsakymu Nr. 417
VETERINARIJOS GYDYTOJO PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS, ĮGYTOS TREČIOSIOSE ŠALYSE, VERTINIMO IR PRIPAŽINIMO REIKALAVIMAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Veterinarijos gydytojo profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo reikalavimai (toliau – Reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir atsižvelgiant į tai, kad veterinarijos gydytojo profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiosiose šalyse, vertinimo ir pripažinimo nereglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. B1-989 patvirtintų Reikalavimų veterinarijos gydytojų profesiniam rengimui ir Diplomų, pažymėjimų ir kitų veterinarijos gydytojo kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų patvirtinimo taisyklių nuostatos (Žin., 2004, Nr. 14-442).
2. Šiais Reikalavimais siekiama užtikrinti, kad asmenų, norinčių verstis veterinarijos gydytojo praktika (savarankiškai ar pagal darbo sutartį) Lietuvos Respublikoje, veterinarijos gydytojo profesinė kvalifikacija, įgyta trečiosiose šalyse, atitiktų Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus.
3. Trečiosiose šalyse įgytą veterinarijos gydytojo akademinį išsilavinimą pripažįsta Studijų kokybės vertinimo centras.
4. Trečiosiose šalyse įgytą veterinarijos gydytojo profesinę kvalifikaciją pripažįsta Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 1 d. nutarimu Nr. 624 „Dėl Profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo nuostatų ir profesinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą vykdančių institucijų ir reglamentuojamų profesijų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 46-1319; 2002, Nr. 93-3988).
5. Lietuvos veterinarijos gydytojų profesinės kvalifikacijos įteisinimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. spalio 26 d. nutarimu Nr. 1390 patvirtinta Vertimosi veterinarine praktika ir farmacine veikla veterinarijoje licencijavimo tvarka (Žin., 1995, Nr. 89-2006).
6. Trečiųjų šalių veterinarijos gydytojo profesiniam rengimui taikomos Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. B1-989 patvirtintų Reikalavimų veterinarijos gydytojų profesiniam rengimui nuostatos.
7. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:
Trečioji šalis – valstybė, kuri nėra Europos Sąjungos valstybė narė, Šveicarijos Konfederacija ar valstybė, pasirašiusi Europos ekonominės erdvės sutartį.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga diplomų, pažymėjimų ir kitų veterinarijos gydytojo kvalifikacijos, įgytos trečiosiose šalyse, patvirtinančių diplomų, pažymėjimų ir kitų veterinarijos gydytojo kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų pripažinimo institucija.
Veterinarinio išsilavinimo dokumentas – aukštąjį universitetinį išsilavinimą patvirtinantis diplomas, atestatas, pažymėjimas, liudijimas su jų priedais (su disciplinų pavadinimais ir kreditų ar valandų skaičiumi), išduotas trečiosios šalies kompetentingos institucijos, įrodantis, kad asmuo sėkmingai baigė (ne trumpesnes kaip 5 metų) teorines ir praktines studijas universitete arba aukštojo mokslo įstaigoje, turinčioje tokį patį statusą kaip universitetas arba veikiančioje prie universiteto, ir studijų programa atitinka 6 punkte nurodyto teisės akto reikalavimus.
Veterinarinio išsilavinimo pripažinimo dokumentas – nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos ar jos įgaliotos institucijos išduotas dokumentas, liudijantis užsienyje įgyto aukštojo universitetinio veterinarinio išsilavinimo pripažinimą.
II. PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS VERTINIMAS
8. Veterinarijos gydytojas, norintis verstis veterinarine praktika (savarankiškai ar pagal darbo sutartį), privalo turėti veterinarinės praktikos licenciją, įregistruotą Lietuvos Respublikos veterinarijos gydytojų licencijų registre. Trečiojoje šalyje veterinarijos gydytojo aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir (ar) profesinę kvalifikaciją įgijęs veterinarijos gydytojas turi tokias pačias teises ir pareigas teikti veterinarines paslaugas, laikytis veterinarijos gydytojo profesijai taikomų etikos taisyklių ir kitų teisės aktų reikalavimų, kaip ir Lietuvos Respublikoje veterinarijos gydytojo aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir (ar) profesinę kvalifikaciją įgijęs veterinarijos gydytojas. Trečiojoje šalyje įgijęs aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir (ar) veterinarijos gydytojo profesinę kvalifikaciją veterinarijos gydytojas, pateikdamas dokumentus licencijai gauti, turi pateikti ir jo profesinės kvalifikacijos pripažinimą patvirtinantį dokumentą.
9. Trečiojoje šalyje įgijęs veterinarijos gydytojo profesinę kvalifikaciją veterinarijos gydytojas (toliau – pareiškėjas) prašyme nurodo profesinės veiklos sritį, paslaugų, kurias norės teikti, aprašymą bei veiklos trukmę (trumpalaikis paslaugų teikimas ar nuolatinė veikla) ir prideda žemiau nurodytų dokumentų kopijas, kurių vertimas į lietuvių kalbą patvirtintas teisės aktų nustatyta tvarka:
9.6. trečiosios šalies, kurioje vertėsi veterinarijos praktika, išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad veterinarijos gydytojas iš tiesų ir teisėtai vertėsi veterinarijos praktika toje valstybėje (išrašas iš teisėsaugos institucijos arba jam prilygstantis dokumentas, pasirašytas tos šalies kompetentingos valdžios institucijos pareigūno apie veterinarijos gydytojo teistumą, veterinarijos praktikos ribojimus);
10. Pareiškėjas tiek savo paties, tiek savo klientų labui turi pakankamai gerai mokėti lietuvių kalbą, kad Lietuvos Respublikoje galėtų dirbti pagal įgytą profesiją.
11. VMVT direktorius, gavęs prašymą ir 9 punkte nurodytus dokumentus, per 3 darbo dienas nuo prašymo įregistravimo perduoda jį Veterinarijos gydytojo profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo komisijai.
12. Veterinarijos gydytojo profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo komisija (toliau – Komisija), kurios sudėtį tvirtina VMVT direktorius, per 30 dienų nuo prašymo ir visų reikalingų dokumentų pateikimo dienos privalo juos išnagrinėti ir su profesinės kvalifikacijos įvertinimo išvada grąžinti VMVT direktoriui. Šis laikotarpis gali būti pratęstas, tačiau ne ilgiau kaip 3 mėnesiams, jeigu trūksta reikiamos informacijos apie trečiosios šalies, kurioje įgytas aukštasis universitetinis veterinarijos gydytojo išsilavinimas ir profesinė kvalifikacija, švietimo bei studijų sistemą. Apie termino pratęsimą pareiškėjas informuojamas papildomai.
13. Komisija turi teisę pareikalauti papildomų dokumentų, susijusių su veterinarijos gydytojo išsilavinimu bei profesinės kvalifikacijos vertinimu.
14. Pareiškėjas gali pateikti Komisijai kvalifikaciją patvirtinančius papildomus dokumentus per 3 mėnesius nuo prašymo svarstymo dienos.
15. Pareiškėjas gali dalyvauti Komisijos posėdyje, jei tokį pageidavimą raštu nurodo prašyme. Komisijos sekretorius raštu informuoja pareiškėją apie Komisijos posėdžio datą, laiką ir vietą prieš 14 dienų.
16. Komisija privalo, pareiškėjui prašant, pateikti informaciją apie praktinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą reglamentuojančius Lietuvos Respublikos įstatymus ir galiojančias profesinės etikos normas.
17. Komisija, turėdama žinių apie pareiškėjo profesinius nusižengimus iki vykimo į kitą valstybę, turi teisę informuoti trečiąją šalį ir prašyti jos pateikti profesinius nusižengimus patvirtinantį ar paneigiantį dokumentą. Komisija privalo užtikrinti siunčiamos ir gautos informacijos konfidencialumą.
18. Išnagrinėjusi pateiktus dokumentus, Komisija gali priimti tokias išvadas:
18.2. trečiojoje šalyje įgyta profesinė kvalifikacija nepakankama (Komisija nurodo studijų trukmės ir turinio neatitikimą, papildomo pasirengimo galimybes: papildomas studijas, testo ar adaptacijos laikotarpio skyrimą (nustatymą), kvalifikacinį egzaminą, kurį numato Lietuvos Respublikos įstatymai ar kiti teisės aktai); papildomai pasirengęs, pareiškėjas gali pakartotinai kreiptis dėl profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo – apie savo apsisprendimą pareiškėjas pareiškia raštu.
19. Pareiškėjas, baigęs papildomas studijas arba išlaikęs kvalifikacinį egzaminą, arba įvykdęs testo užduotis, arba pasibaigus adaptacijos laikotarpiui, per 10 darbo dienų nuo įvertinimo dokumento gavimo pateikia VMVT direktoriui prašymą pakartotinai įvertinti jo profesinę kvalifikaciją. Prie prašymo pridedami papildomų studijų, kvalifikacinio egzamino, adaptacijos laikotarpio įvertinimo dokumentai.
20. Dokumentus su profesinės kvalifikacijos vertinimo išvada per 5 darbo dienas nuo išvados priėmimo Komisija pateikia VMVT direktoriui.
III. PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMAS
22. VMVT direktorius, gavęs pareiškėjo dokumentus su Komisijos išvada, per 10 dienų priima vieną iš šių sprendimų:
22.2. profesinės kvalifikacijos pripažinimą atideda, kol bus įvykdytas Komisijos reikalavimas: papildomos studijos, adaptacijos periodas, kvalifikacinis egzaminas ar testas; profesinės kvalifikacijos pripažinimo atidėjimas ir adaptacijos periodas negali trukti ilgiau kaip 6 mėnesius nuo sprendimo priėmimo dienos;
IV. NAUDOJIMASIS MOKSLO VARDU IR/AR LAIPSNIU
24. Pareiškėjai, kurių diplomai, sertifikatai ir kiti oficialūs kvalifikacijos pažymėjimai suteikti trečiųjų šalių ir jų profesinė kvalifikacija įvertinta ir pripažinta Lietuvos Respublikoje, turi teisę naudoti teisėtą mokslo vardą ir/ar laipsnį arba, jei reikia, jo sutrumpinimą, suteiktą gimtosios valstybės arba valstybės, iš kurios jie atvyko, kalba. Šalia mokslo vardo ir/ar laipsnio turi būti nurodytas jį suteikusios įstaigos ar egzaminavusios komisijos pavadinimas ir buvimo vieta.
25. Jei mokslo vardas ir/ar laipsnis naudojamas pareiškėjo gimtojoje valstybėje arba toje trečiojoje šalyje, iš kurios jis atvyko, gali būti Lietuvos Respublikoje supainiotas su vardu ir/ar laipsniu, reikalaujančiu papildomo apmokymo, kurio pareiškėjas nėra gavęs, vardas ir/ar laipsnis, kuris naudojamas jo gimtojoje valstybėje ar valstybėje, iš kurios jis atvyko, turi būti suformuluotas taip, kaip numatyta Lietuvos Respublikos įstatymuose ar kituose teisės aktuose.
V. SKUNDAI IR JŲ NAGRINĖJIMAS