LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. rugsėjo 7 d. Nr. V-687

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 11-239) 7 straipsnio nuostatomis ir įgyvendindamas Tarptautinės atominės energijos agentūros Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių saugos ir saugumo elgesio kodekso nuostatas:

1. Tvirtinu Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisykles (pridedama).

2. Pavedu ministerijos sekretoriui pagal administruojamą veiklos sritį šio įsakymo vykdymo kontrolę.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                     ŽILVINAS PADAIGA


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymu

Nr. V-687

 

JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklės (toliau – taisyklės) nustato I–V pavojingumo kategorijos jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių (toliau – šaltiniai) fizinės saugos reikalavimus.

2. Šios taisyklės privalomos fiziniams ir juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikoje įsteigtiems Europos ekonominės erdvės valstybių įmonių filialams, ketinantiems vykdyti ar vykdantiems veiklą su šaltiniais, taip pat ir užsienio valstybių Europos Sąjungos narių ir Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvių subjektams, ketinantiems teikti ar teikiantiems Lietuvos Respublikoje vienkartines paslaugas naudojant šaltinius.

3. Šios taisyklės netaikomos jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriams.

4. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos ir jų apibrėžimai:

4.1. fizinė sauga – administracinių, techninių ir teisinių priemonių visuma, apsauganti šaltinį nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio, jo pametimo, sugadinimo, vagystės, neteisėto panaudojimo ir perdavimo licencijos veiklai su šaltiniais neturintiems fiziniams ir juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikoje įsteigtiems Europos ekonominės erdvės valstybių įmonių filialams, taip pat ir užsienio valstybių Europos Sąjungos narių ir Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvių subjektams;

4.2. fizinė kontrolė – vizualiai arba matuojant šaltinio skleidžiamos spinduliuotės dozės galią nustatymas, ar šaltinis yra savo vietoje;

4.3. inventorizacija – šaltinio identifikavimas pagal šaltinio numerį ir kitus ženklinimo rekvizitus;

4.4. projektinė grėsmė – savybės ir charakteristikos situacijų, kurių metu darbuotojas ar pašalinis asmuo gali bandyti atsitiktinai ar neteisėtai patekti prie šaltinio, sugadinti arba pavogti, neteisėtai panaudoti arba jį perduoti licencijos veiklai su šaltiniais neturintiems fiziniams ir juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikoje įsteigtiems Europos ekonominės erdvės valstybių įmonių filialams;

4.5. potenciali grėsmė iškilusi konkreti grėsmė, apie kurią šalies specialiosios tarnybos informuoja įgaliotąją instituciją.

 

II. FIZINĖS SAUGOS PRIEMONĖS IR JŲ POREIKIO ĮVERTINIMAS

 

5. Fiziniai ir juridiniai asmenys, Lietuvos Respublikoje įsteigti Europos ekonominės erdvės valstybių įmonių filialai, ketinantys vykdyti ar vykdantys veiklą su šaltiniais, taip pat ir užsienio valstybių Europos Sąjungos narių ir Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvių subjektai, ketinantys teikti ar teikiantys Lietuvos Respublikoje vienkartines paslaugas naudojant šaltinius (toliau – licencijos turėtojai), yra atsakingi už priemonių, užtikrinančių šaltinių fizinę saugą, įdiegimą.

6. Fizinės saugos priemonės turi būti projektuojamos ir diegiamos, įvertinus norimą sumažinti projektinę grėsmę, siekiant užkirsti kelią projektinėje grėsmėje numatytiems neteisėtiems veiksmams.

7. Projektinė grėsmė vertinama atsižvelgiant į:

7.1. šaltinio pavojingumo kategoriją, jo tipą, savybes, naudojimo būdą bei pažeidžiamumą;

7.2. neteisėto panaudojimo galimas pasekmes;

7.3. potencialią grėsmę, įvertintą remiantis specialiųjų tarnybų pateikta informacija.

8. Šaltinių fizinė sauga, atsižvelgiant į naudojamų šaltinių pavojingumo kategorijas, nustatytas Radiacinės saugos centro direktoriaus 2004 m. spalio 11 d. įsakyme Nr. 46 „Dėl Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pavojingumo kategorijų ir jų nustatymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 151-5518), užtikrinama atitinkamomis administracinėmis ir techninėmis priemonėmis, kurios pateiktos šių taisyklių priede.

9. Administracinės priemonės – tai veiksmai, užtikrinantys šaltinių fizinę saugą. Naudojamos šios administracinės priemonės:

9.1. nustatyta darbuotojų mokymo ir instruktavimo tvarka,

9.2. nustatytos darbuotojų pareigos ir atsakomybė;

9.3. nustatyta patekimo prie šaltinio tvarka;

9.4. signalizacija atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio atveju;

9.5. nustatyta raktų kontrolės tvarka;

9.6. apsaugos darbuotojų ir saugos tarnybos veiksmai;

9.7. šaltinių stebėjimas vaizdo kameromis;

9.8. šaltinių naudojimo ir judėjimo registravimas;

9.9. periodinė šaltinių fizinė kontrolė ir inventorizacija;

9.10. atsakingo už šaltinių fizinę sauga asmens bei šaltinius vežančių darbuotojų patikimumo patikrinimas (I–III pavojingumo kategorijos jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniams). Dėl patikimumo patikrinimo organizavimo būtina kreiptis į Radiacinės saugos centrą;

9.11. apsaugos, stebėjimo, aptikimo, reagavimo, ryšių priemonės bei jų kokybės įvertinimo metodai ir techninės priežiūros tvarka;

9.12. saugos kultūros diegimas;

9.13. šaltinių fizinės saugos aprašymo duomenų apsauga;

9.14. fizinio barjero nesukuriančios techninės priemonės (judesio davikliai, televizijos sistemos).

10. Techninės priemonės – tai fiziniai barjerai, apsaugantys šaltinį nuo pašalinių asmenų atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio ir jo vagystės. Naudojamos šios techninės priemonės:

10.1. aptvaros;

10.2. sienos;

10.3. grotos;

10.4. vežimo pakuotės;

10.5. durų spynos ir jų blokavimas;

10.6. uždaros talpyklos;

10.7. sunkiai prieinamos šaltinio montavimo vietos prietaisuose.

11. Jei dėl pasikeitusių veiklos sąlygų pakartotinai įvertinus projektinę grėsmę reikia keisti fizinės saugos priemones, pirmiausia būtina optimizuoti jau esančias įdiegtas, o po to taikyti papildomas fizinės saugos administracines ir (ar) technines priemones.

 

III. I–III PAVOJINGUMO KATEGORIJŲ ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI

 

12. Licencijos turėtojai privalo:

12.1. paskirti atsakingą už šaltinių fizinę saugą asmenį, žinantį šaltinių fizinę saugą reglamentuojančius teisės aktus ir šaltinių fizinės saugos užtikrinimo priemones. Atsakingu už šaltinių fizinę saugą asmeniu gali būti asmuo, atsakingas už radiacinę saugą, radiacinės saugos tarnybos vadovas ar darbuotojas. Kai veikloje naudojama daug šaltinių, gali būti paskirti keli atsakingi už šaltinių fizinę saugą asmenys;

12.2. teisės aktų nustatyta tvarka atlikti šaltinių fizinę kontrolę ir inventorizaciją;

12.3. sudaryti šaltinių fizinės saugos aprašymą, peržiūrėti ir atnaujinti jį ne rečiau kaip kartą per metus. Šaltinių fizinės saugos aprašyme turi būti pateikti šie pagrindiniai duomenys:

12.3.1. vietovės, kurioje yra pastatas su naudojamais ir saugojamais šaltiniais, aprašymas (atstumai iki gyvenamųjų, visuomeninių pastatų ir kt.);

12.3.2. aplinkos, įstaigos teritorijos, pastato ir patalpos, kurioje naudojamas ir saugojamas šaltinis, aprašymas;

12.3.3. šaltinio kontroliuojamosios zonos aprašymas (dirbant lauko sąlygomis);

12.3.4. šaltinio naudojimo procedūrų aprašymas;

12.3.5. reagavimo į ypatingas situacijas (atsitiktinį arba neteisėtą patekimą prie šaltinio, jo sugadinimą, vagystę, neteisėtą panaudojimą ar perdavimą) veiksmų aprašymas:

12.3.5.1. kiekvienos galimos ypatingos situacijos (atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio, jo sugadinimo, vagystės, neteisėto panaudojimo ar perdavimo) numatymas;

12.3.5.2. galimų pasekmių likvidavimo ir sušvelninimo priemonės;

12.3.6. naudojamos šaltinių fizinės saugos techninės priemonės;

12.3.7. naudojamos šaltinių fizinės saugos administracinės priemonės;

12.3.8. šaltinių fizinę saugą reglamentuojančių teisės aktų sąrašas;

12.4. užtikrinti, kad pašaliniams asmenims nebūtų prieinami šaltinių fizinės saugos aprašymo duomenys;

12.5. vykdyti kitus reikalavimus, užtikrinančius šaltinių fizinę saugą.

13. Atsiradus potencialios grėsmės pavojui, licencijos turėtojas privalo:

13.1. grąžinti kilnojamus šaltinius į saugyklą;

13.2. sustiprinti turimų šaltinių fizinę saugą visą parą;

13.3. informacija apie gresiantį pavojų keistis su Radiacinės saugos centru ir kitomis valstybės institucijomis;

13.4. kartu su Radiacinės saugos centro ir kitų valstybės institucijų atstovais papildomai įvertinti fizinės saugos ir radiacinės saugos priemones;

13.5. įvertinti, ar dėl padidėjusio pavojaus nereikia atnaujinti reagavimo į ypatingas situacijas (atsitiktinį ar neteisėtą patekimą prie šaltinio, jo sugadinimą, vagystę, neteisėtą panaudojimą ar perdavimą) aprašymo, įsitikinti, kad turi pakankamai priemonių galimoms pasekmėms likviduoti ir sušvelninti ir ar darbuotojai žino, kaip elgtis radiologinių avarijų atvejais.

14. Tais atvejais, kai šaltiniai naudojami lauko sąlygomis ir nėra galimybės jų fizinę saugą užtikrinti techninėmis priemonėmis, būtina naudoti papildomas administracines priemones. Šios priemonės turi būti nurodytos šaltinių fizinės saugos aprašyme.

15. Jeigu vienoje vietoje yra skirtingų pavojingumo kategorijų šaltinių, fizinės saugos priemonės turi būti naudojamos atsižvelgiant į didžiausio pavojingumo kategorijos šaltinį.

16. Licencijos, suteikiančios teisę vežti šaltinius, turėtojas privalo:

16.1. kreiptis į Radiacinės saugos centrą dėl šaltinius vežančių darbuotojų patikimumo patikrinimo teisėsaugos institucijose;

16.2. užtikrinti mobilųjį ryšį tarp transporto priemonės ir saugos tarnybos;

16.3. šaltinius vežti uždaromose, užrakinamose pakuotėse bei užrakintoje transporto priemonėje;

16.4. planuoti papildomų šaltinių fizinės saugos užtikrinimo priemonių naudojimą potencialios grėsmės atveju;

16.5. atsižvelgiant į specialiųjų tarnybų informaciją apie potencialią grėsmę, organizuoti ir vykdyti papildomą apsaugos ar greitojo reagavimo pajėgų pasitelkimą.

 

IV. PAPILDOMI I PAVOJINGUMO KATEGORIJOS ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI

 

17. Licencijos turėtojai papildomai privalo:

17.1. numatyti ir įgyvendinti priemones, apsaugančias nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio, jo pametimo, sugadinimo, vagystės, neteisėto panaudojimo ir perdavimo licencijos veiklai su šaltiniais neturintiems fiziniams ir juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikoje įsteigtiems Europos ekonominės erdvės valstybių įmonių filialams, taip pat ir užsienio valstybių Europos Sąjungos narių ir Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvių subjektams;

17.2. įvykus atsitiktiniam ar neteisėtam patekimui, vagystei, suveikus signalizacijos priemonėms, užtikrinti, kad apsaugos darbuotojai ar saugos tarnyba nedelsiant sureaguos;

17.3. užtikrinti, kad šaltinis būtų sumontuotas taip, kad būtų kiek įmanoma sunkiau jį pavogti ir tam reikėtų daug laiko, o tuo atveju suveikus signalizacijos priemonėms, spėtų sureaguoti apsaugos darbuotojai ar saugos tarnyba;

17.4. be administracinių priemonių, papildomai naudoti ne mažiau kai dvi šaltinio fizinės saugos technines priemones, užkertančias kelią atsitiktiniam ar neteisėtam patekimui į patalpą (teritoriją), kurioje yra šaltinis;

17.5. kasdien atlikti šaltinių fizinę kontrolę ir apie tai daryti atitinkamus įrašus laisvos formos (arba jau esančiame įmonės šaltinių apskaitos) žurnale.

18. Licencijos turėtojas privalo užtikrinti, kad:

18.1. šaltiniai būtų naudojami tik kontroliuojamoje zonoje;

18.2. kontroliuojama zona būtų apsaugota nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo ir patekimas į šią zoną būtų kontroliuojamas;

18.3. šaltiniai būtų nuolat kontroliuojami, naudojant administracines priemones;

18.4. su šaltiniais dirbtų tik tokią teisę turintys darbuotojai;

18.5. apsaugos darbuotojai arba saugos tarnyba nedelsiant reaguotų įvykus atsitiktiniam ar neteisėtam patekimui prie šaltinio ar šaltinio vagystei.

19. Licencijos turėtojas privalo užtikrinti, kad šaltiniai būtų saugomi:

19.1. saugyklose, į kurias patekti gali tik tokią teisę turintys darbuotojai. Įėjimas į saugyklas turi būti kontroliuojamas, patalpos rakinamos, įrengtos signalizacijos priemonės turi pranešti apie atsitiktinį ar neteisėtą patekimą į saugyklą ar šaltinio vagystę;

19.2. rakinamose ir pritvirtintose saugojimo talpyklose arba įrenginiuose, kuriuose sumontuoti šaltiniai.

 

V. PAPILDOMI II IR III PAVOJINGUMO KATEGORIJŲ ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI

 

20. Licencijos turėtojas papildomai privalo:

20.1. numatyti ir įgyvendinti priemones, apsaugančias nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio ar jo vagystės;

20.2. įvykus atsitiktiniam ar neteisėtam patekimui, vagystei, užtikrinti, kad apsaugos darbuotojai ar saugos tarnyba nedelsiant sureaguos;

20.3. be administracinių priemonių, papildomai naudoti ne mažiau kai dvi šaltinio fizinės saugos priemones, iš kurių viena turi būti techninė;

20.4. šaltinio fizinę kontrolę atlikti kas savaitę ir apie tai daryti atitinkamus įrašus laisvos formos (arba jau esančiame įmonės šaltinių apskaitos) žurnale.

21. Licencijos turėtojas privalo užtikrinti, kad:

21.1. šaltiniai būtų naudojami tik kontroliuojamoje zonoje;

21.2. patekimas į šią zoną būtų kontroliuojamas;

21.3. šaltiniai būtų nuolat kontroliuojami, naudojant administracines priemones;

21.4. su šaltiniais dirbtų tik tokią teisę turintys darbuotojai;

21.5. šaltiniai būtų saugomi:

21.5.1. saugyklose, į kurias patekti gali tik tokią teisę turintys darbuotojai. Įėjimas į saugyklas turi būti kontroliuojamas, patalpos rakinamos, jose įrengtos signalizacijos priemonės turi pranešti apie atsitiktinį ar neteisėtą patekimą į saugyklą ar šaltinio vagystę;

21.5.2. rakinamose ir pritvirtintose saugojimo talpyklose arba įrenginiuose, kuriuose sumontuoti šaltiniai.

 

VI. IV PAVOJINGUMO KATEGORIJOS ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI

 

22. Licencijos turėtojas privalo:

22.1. numatyti ir įgyvendinti priemones, apsaugančias nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio ar jo vagystės;

22.2. šaltinio fizinę kontrolę atlikti kas pusę metų, apie tai daryti atitinkamus įrašus laisvos formos (arba jau esančiame įstaigos šaltinių apskaitos) žurnale ir teisės aktų nustatyta tvarka inventorizuoti šaltinius;

22.3. be administracinių priemonių, papildomai šaltinius apsaugoti bent viena technine fizinės saugos priemone;

22.4. kontroliuoti patekimą į patalpą (teritoriją), kurioje yra šaltiniai;

22.5. su šaltiniais leisti dirbti tik tokią teisę turintiems darbuotojams;

22.6. saugoti šaltinius rakinamose ir pritvirtintose saugojimo talpyklose arba įrenginiuose, kuriuose sumontuoti šaltiniai, kontroliuoti patekimą į saugyklą;

22.7. vykdyti kitus reikalavimus, užtikrinančius šaltinių fizinę saugą.

 

VII. V PAVOJINGUMO KATEGORIJOS ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI

 

23. Licencijos turėtojas privalo:

23.1. saugoti juos kaip ir kitas gamybos priemones, įrangą ir prietaisus;

23.2. šaltinių fizinę kontrolę atlikti kartą per metus, apie tai daryti atitinkamus įrašus laisvos formos (arba jau esančiame įstaigos šaltinių apskaitos) žurnale ir teisės aktų nustatyta tvarka inventorizuoti šaltinius;

23.3. su šaltiniais leisti dirbti tik tokią teisę turintiems darbuotojams;

23.4. vykdyti kitus reikalavimus, užtikrinančius šaltinių fizinę saugą.

______________

 


Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės

saugos taisyklių

priedas

 

JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIŲ FIZINĖS SAUGOS PRIEMONĖS

 

I pavojingumo kategorijos šaltiniai

II ir III pavojingumo kategorijų šaltiniai

IV pavojingumo kategorijos šaltiniai

V pavojingumo kategorijos šaltiniai

Pagrindinės administracinės priemonės

Fizinė kontrolė vykdoma kasdien

Fizinė kontrolė vykdoma kas savaitę

Fizinė kontrolė vykdoma kas pusę metų

Fizinė kontrolė vykdoma kartą per metus

Inventorizacija vykdoma kartą per metus

Atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio ar jo vagystės kontrolės ir saugos priemonės

Patekimo prie šaltinio kontrolės priemonės

Ypatingos fizinės saugos priemonės nereikalingos. (Šaltiniai saugomi kaip ir kitos gamybos priemonės, įranga ar prietaisai)

Apsaugos barjerai

Dvi techninės priemonės, apsaugančios nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio ar jo vagystės

Dvi priemonės (viena iš jų techninė), apsaugančios nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio ar jo vagystės

Viena techninė priemonė, apsauganti nuo atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie šaltinio ar jo vagystės

Reagavimo į atsitiktinį ar neteisėtą patekimą prie šaltinio, jo sugadinimą, vagystę, neteisėtą panaudojimą ar perdavimą tvarka

 

Atsakingo už šaltinių fizinę saugą asmens bei šaltinius vežančių darbuotojų patikimumo nustatymo tvarka

Fizinės saugos aprašymas ir jo neviešinimas

Reagavimo į potencialią grėsmę priemonės

Skubaus reagavimo į pranešimą apie atsitiktinį ar neteisėtą patekimą prie šaltinio ar jo vagystę tvarka

 

Pranešimas apie atsitiktinį ar neteisėtą patekimą prie šaltinio ar jo vagystę gaunamas:

signalizacijos, techninėmis priemonėmis

žodiniu, raštišku pranešimu

______________