LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. lapkričio 20 d. Nr. 1380

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugpjūčio 17 d. nutarimą Nr. 935 „Dėl Lietuvos Respublikos derybinių pozicijų derybose dėl narystės Europos Sąjungoje patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 70-2075), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Maudyklų vandens kokybės monitoringo programą (pridedama).

2. Pavesti Sveikatos apsaugos ministerijai koordinuoti ir kontroliuoti 1 punkte nurodytos programos vykdymą.

3. Nustatyti, kad 1 punkte nurodyta programa finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete, savivaldybių biudžetuose ir Valstybės investicijų programoje numatytų lėšų.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                             Algirdas Brazauskas

 

Sveikatos apsaugos ministras                            Konstantinas Dobrovolskis

______________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2001 m. lapkričio 20 d. nutarimu Nr. 1380

 

MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši programa parengta dėl to, kad:

1.1. rekreacijai naudojamos teritorijos sudaro apie trečdalį Lietuvos ploto. Rekreacijai naudojami pajūrio, upių, ežerų, tvenkinių ir karjerų vandenys. Didžiausi yra Palangos paplūdimiai – apie 25 kilometrai pajūrio;

1.2. Lietuvoje 2000 metais buvo 214 paplūdimių, iš jų 55 (25,7 procento), remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos pasiūlymais, miestų ir rajonų savivaldybių tarybų sprendimais įteisinti, tačiau jų vandens kokybė ne visada atitinka teisės aktų reikalavimus, dažnai jis mikrobiologiškai ir chemiškai užterštas;

1.3. yra apie 159 savivaldybių neįteisintų, bet gyventojų lankomų paplūdimių, kurie valomi nereguliariai, juose stokojama sanitarijos įrenginių, nėra nuolatinės priežiūros, maudyklų vanduo neatitinka vandens kokybės reikalavimų;

1.4. norint sumažinti rekreacijai naudojamų vandenų mikrobiologinę ir cheminę taršą, būtina vykdyti paplūdimių maudyklų vandens kokybės programinę priežiūrą, tuo tikslu nustatyti svarbiausiuosius monitoringo parametrus, sąlygas, taršos priežastis.

 

II. PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

2. Šios programos tikslas – maudyklų vandens kokybės nustatymas ir priežiūra, kad remiantis stebėjimų ir tyrimų rezultatais būtų galima formuoti bendrą rekreacijai naudojamų vandenų valdymo strategiją ir politiką, rengti atitinkamas rekomendacijas – įteisinti naujus paplūdimius ir nustatyti įteisintų maudyklų vandens kokybę, suteikti paplūdimiams „Mėlynosios vėliavos“ sertifikatus.

3. Ši programa padės vykdyti Lietuvos Respublikos derybinės pozicijos „Aplinka“ (22 derybinis skyrius) 4 poskyryje „Vandens apsauga“ nurodytus įsipareigojimus ir higienos normos HN 92: 1999 „Paplūdimiai ir jų maudyklos“, patvirtintos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. birželio 25 d. įsakymu Nr. 307 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 92: 1999 „Paplūdimiai ir jų maudyklos“ tvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 58-1907), reikalavimus, kuriuose įteisintas Europos Tarybos direktyvos 76/160/EEB techninis turinys.

4. Pagal šią programą bus sukurta racionali maudyklų vandens kokybės monitoringo sistema, padėsianti objektyviai valdyti rekreacijai naudojamų vandenų kokybę.

5. Svarbiausieji programos uždaviniai yra nustatyti:

5.1. maudyklų vandens kokybės monitoringo mastą;

5.2. programos finansavimo būdus.

 

III. MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO TIKSLAS IR SVARBIAUSIEJI UŽDAVINIAI

 

6. Maudyklų vandens kokybės monitoringas – sistemingas maudyklų vandenų kokybės ir jos kitimo stebėjimas, vandens mikrobiologinės ir cheminės taršos vertinimas ir prognozė.

7. Svarbiausiasis maudyklų vandens kokybės monitoringo tikslas – sistemingai stebėti, analizuoti ir prognozuoti Lietuvos maudyklų vandens kokybę, siekti, kad ji atitiktų higienos normos HN 92: 1999 „Paplūdimiai ir jų maudyklos“ reikalavimus, sumažinti maudyklų vandens mikrobiologinę ir cheminę taršą ir užtikrinti rekreacijai naudojamų vandenų būklės gerinimo priemones.

8. Svarbiausieji maudyklų vandens kokybės monitoringo uždaviniai yra:

8.1. sukurti maudyklų vandens kokybės monitoringo taškų (stočių) tinklą, užtikrinti periodišką maudyklų vandens stebėjimą;

8.2. sistemingai stebėti maudyklų vandens mikrobiologinę ir cheminę taršą, vandens fizikines savybes, taršos pobūdį;

8.3. analizuoti ir prognozuoti maudyklų vandens būklę, jos pokyčius;

8.4. sukurti maudyklų vandens būklės duomenų rinkimo sistemą;

8.5. remiantis maudyklų vandens kokybės stebėjimų rezultatais, rekomenduoti paplūdimius suskirstyti į kategorijas ir siūlyti jiems suteikti „Mėlynosios vėliavos“ sertifikatą, kurį teikia Europos ekologinio švietimo fondas;

8.6. sudaryti Lietuvos regionų paplūdimių maudyklų žemėlapius, pažymėti juose skirtingomis spalvomis atitinkamas paplūdimių kategorijas;

8.7. teikti valstybės valdžios ir valdymo institucijoms informaciją apie maudyklų vandens kokybės problemas;

8.8. nustatyti, ar veiksmingos maudyklų vandens saugos priemonės;

8.9. nuolat apie maudyklų vandens kokybę informuoti visuomenę (internetu ir kitomis visuomenės informavimo priemonėmis), valstybės valdžios ir valdymo institucijas, tarptautines organizacijas.

 

IV. MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO OBJEKTAI

 

9. Maudyklų vandens kokybės monitoringas apima visas Lietuvos teritorijoje esančias maudyklas – pajūrio, upių, ežerų, tvenkinių ir karjerų.

10. Visi objektai (149 stotys) atrinkti pagal apkrovą (ne mažiau kaip 100 žmonių maudymosi sezono metu).

11. Maudyklų vandens kokybės tyrimų stočių sąrašas pateiktas 1 priede.

 

V. MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO NUOSTATOS

 

12. Visą maudyklų vandens kokybės monitoringo stebėjimų kompleksą sudaro mikrobiologiniai, cheminiai ir fizikiniai vandens tyrimai.

13. Maudyklų vandens kokybės tyrimų organizavimas, bandinių ėmimas, tyrimų atlikimo priemonės ir metodai turi atitikti Europos Tarybos direktyvos 76/160/EEB dėl maudyklų vandens kokybės ir Lietuvos higienos normos HN 92: 1999 „Paplūdimiai ir jų maudyklos“ reikalavimus.

14. Bandiniai imami tose maudyklų vietose, kuriose gylis apie 1 metrą (0,3 metro vandens paviršiaus gylyje) ir didžiausias besimaudančiųjų dienos vidurkis.

15. Maudyklų vandens kokybės stebėjimų rodikliai pateikti 2 priede. Stebėjimų duomenys pateikiami pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą duomenų pateikimo formą.

16. Maudyklų vandens kokybės tyrimų analičių vertės turi atitikti higienos normos HN 92: 1999 „Paplūdimiai ir jų maudyklos“ reikalavimus.

 

VI. MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO INFORMACINĖS SISTEMOS SUKŪRIMAS

 

17. Vykdant maudyklų vandens kokybės monitoringą, sukaupiama daug duomenų, kurių statistinė analizė ir vertinimas neįmanomi be kompiuterizuotos informacinės sistemos, kuri įgalintų operatyviai naudotis sukaupta informacija ir tinkamai spręsti su rekreacijai naudojamais vandenimis susijusias problemas.

18. Šioje programoje numatyta gautus maudyklų vandens kokybės monitoringo duomenis įtraukti į vieną duomenų bazę. Būtina sukurti statistinę duomenų bazę, tuo tikslu plėsti personalinių kompiuterių tinklą, suvienodinti kompiuterinės įrangos programas ir užtikrinti geros kokybės kompiuterinį grafinį gautų rezultatų vaizdą.

19. Maudyklų vandens kokybės monitoringo informacinė sistema suteiks galimybes vykdyti maudyklų vandens kokybės analizę ir ekspertizę, prognozuoti jo kokybę, informuoti visuomenę apie maudyklų vandens kokybę, prireikus sustabdyti arba nutraukti jų eksploatavimą, ieškoti reikiamų duomenų apie maudyklų vandens kokybę, rengti ataskaitas Pasaulio sveikatos organizacijai ir Europos Sąjungos Komisijai, teikti informaciją visuomenei internetu ir kitomis visuomenės informavimo priemonėmis, rengti leidinius apie maudyklų vandens kokybę ir teikti rekomendacijas, kuriam paplūdimiui suteikti „Mėlynosios vėliavos“ sertifikatą.

 

VII. PROGRAMOS FINANSAVIMAS IR LĖŠŲ PASKIRSTYMAS

 

20. Šiai programai įgyvendinti iš viso reikės 3 mln. 70 tūkst. litų (išsamūs skaičiavimai pateikti 3 ir 4 prieduose).

21. Visi monitoringo darbai, vykdomi pagal šią programą, turi būti finansuojami Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų lėšomis.

22. Maudyklų vandens kokybės monitoringo darbams atlikti skirtos lėšos bus naudojamos:

22.1. bandiniams rinkti (transportui, bandinių ėmimo ir laikymo priemonėms įsigyti ir kitkam);

22.2. bandinių analizei atlikti (reagentams, standartams, aparatūrai);

22.3. prietaisų patikrai ir matavimo indų kalibravimui atlikti;

22.4. atliekamų analizių kokybei užtikrinti ir kontrolei;

22.5. darbams organizuoti, gautiems duomenims sisteminti, įvertinti, ataskaitoms rengti.

23. Lėšos, kurių reikės maudyklų vandens kokybės monitoringui atlikti, gali būti tikslinamos kiekvienais metais.

24. Dalį šiai programai finansuoti skirtų lėšų būtina skirti maudyklų vandens kokybės monitoringo sistemai sukurti, tobulinti ir optimizuoti. Šios lėšos gali būti naudojamos tik:

24.1. mokslo tiriamiesiems darbams, skirtiems maudyklų vandens kokybės monitoringo sistemai optimizuoti, finansuoti;

24.2. kompleksinei monitoringo duomenų analizei ir vertinimui atlikti;

24.3. kompiuterizuotai informacinei sistemai kurti ir tobulinti.

 

VIII. MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO VYKDYMAS

 

25. Ši programa bus vykdoma 2002–2004 metais. Šiuo laikotarpiu bus vykdomas periodinių tyrimų ciklas ir jų apibendrinimas. 2004 metais bus apibendrinti visi tyrimai ir parengiamos išvados; teikiami pasiūlymai dėl programos optimizavimo; organizuojamas tarptautinis seminaras „Lietuvos paplūdimių maudyklų vandens kokybė“; pradedamas rengti leidinys „Lietuvos paplūdimiai ir maudyklos. Būklė ir tendencijos“.

26. 2005 metais parengiama nauja Maudyklų vandens kokybės monitoringo programa. Išleidžiamas leidinys „Lietuvos paplūdimiai ir maudyklos. Būklė ir tendencijos“.

27. Numatoma kasmet rengti seminarus rekreacijai naudojamų vandenų monitoringo klausimais, o 2004 metais – organizuoti tarptautinį seminarą „Lietuvos paplūdimių maudyklų vandens kokybė“ ir parengti leidinį „Lietuvos paplūdimiai ir jų maudyklos. Būklė ir tendencijos“, kuriame bus apžvelgtas 2002–2004 metų laikotarpis.

28. Šios programos vykdymą koordinuoja ir kontroliuoja Sveikatos apsaugos ministerija.

Sveikatos apsaugos ministerija turi teisę:

28.1. spręsti, kurie darbai turi būti finansuojami moksliniams tyrimams skirtomis lėšomis;

28.2. nustatyti finansavimo prioritetus, jeigu stinga lėšų;

28.3. vertinti programos įgyvendinimo efektyvumą.

29. Už šios programos vykdymą atsakingos savivaldybės, kurioms priklauso programoje numatyti objektai.

______________


Maudyklų vandens kokybės monitoringo

programos

1 priedas

 

MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS TYRIMŲ STOTYS

 

Apskritis

Ežeras, tvenkinys, karjeras, upė ir pajūris

Alytaus

Dailidės, Tolkūnų, Daugų, Luksnėnų (Alytaus r.); Avirio, Baltojo, Dusios, Ančios, Metelių, Snaigyno, Šlavanto (Lazdijų r.); Derežnyčios, Glūko, Glėbo, Lavyso, Žiežulio (Varėnos r.); Vijūnėlio, „Eglės“ sanatorijos (Druskininkai); Merkio ir Nemuno (Varėnos r.)

Kauno

Kauno marios, Lampėdžių, Kulautuvos (Kauno r.); Žeimių, Panoterių, Varnutės (Jonavos r.); Jiezno, Guosto, Birštono (Prienų r.); Kiemelių, Ščebnicos (Kaišiadorių r.); Prabaudos (Raseinių r.); Babėnų (Kėdainių r.); Nemuno (Kaunas); Neries, Šventosios (Jonavos r.); Dubysos (Raseinių r.); Nevėžio, Ašarėnos, Dotnuvėlės (Kėdainių r.)

Klaipėdos

Skuodo jūra (Skuodo r.); Žemaičių Naumiesčio, Ramučio (Šilutės r.), Gargždų; Palangos; Danės; Rąžės; Minijos (ties Gargždais ir ties Priekule); Giruliai; „Neįgaliųjų“; Melnragė I; Melnragė II; Smiltynė (senasis keltas); Smiltynė (naujasis keltas); Palangos bendrasis; Palangos moterų; Šventoji; Juodkrantė; Preila; Pervalka; Nida

Marijampolės

Ilgės, Orijos, Žaltyčio (Marijampolės r.); Paežerių, Vištyčio (Vilkaviškio r.); Valiulių (Šakių r.); Šešupės (Marijampolės r.)

Panevėžio

Rokiškio, Sartų, Vyžuonos (Rokiškio r.); Pyragių, Lėvens (Kupiškio r.); Šilo (Pasvalio r.); Kilučių, Širvenos, Varniūnų, Dauguviečio (Biržų r.); Nevėžio (Panevėžys); Lėvens (Panevėžys, Pasvalys); Apaščia (Biržų r.)

Šiaulių

Šiaulių jūra, Gudelių, Talšos, Šilų, Geluvos, Rėkyvos, Kuršėnų (Šiaulių r.); Gauštvinio, Bridvaišio, Giliaus, Kražantės (Kelmės r.); Žvelgaičių (Joniškio r.); Joniškio, Arimaičių, Eibariškių (Radviliškio r.); Skalyno, Petrašiūnų, Žeimelio (Pakruojo r.); Dabikinės, Pragalvio (Akmenės r.); Šventės (Joniškio r.); Ventos (Akmenės r.)

Tauragės

Paršežerio, Dievyčio, Balsių, Nevočių (Šilalės r.); Keramikos (Tauragė); Jurbarko; Jūros užtvanka prie Didkiemio (Šilalės r.); Jūros (Tauragė)

Telšių

Germanto, Luksto (Telšių r.); Platelių (Plungės r.); Plinkšnių, Ventos (Mažeikių r.)

Utenos

Tauragnų, Alaušo, Klovinių (Utenos r.); Zaraso, Sartų, Zarasaičio (Zarasų r.); Lūšių, Gavio, Visagino (Ignalinos r.); Rubikių (Anykščių r.); Bebrusų, Pastovio, Molėtų (Molėtų r.); Šventosios (Anykščiai)

Vilniaus

Žalieji, Salotės, Baldžio, Tapelių (Vilniaus r.); Belio (Švenčionių r.); Totoriškių, Galvės, Akmenos, Skaisčio, Lukos, Elektrėnų, Lentvario, Vievio (Trakų r.); Šalčininkų (Šalčininkų r.); Širvintų (Širvintų r.); Neries (Vilnius); Žeimenos (Švenčionių r.)

______________


Maudyklų vandens kokybės monitoringo

programos

2 priedas

 

MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS STEBĖJIMŲ RODIKLIAI

 

 

Mikrobiologiniai rodikliai

Fizikiniai ir cheminiai rodikliai

Rodikliai ir matavimo vienetai

1. Bendras koliforminių bakterijų skaičius 100 ml

1. Vandenilio jonų koncentracija, pH vienetais

2. Atsparių šilumai žarninių lazdelių (E. coli) skaičius 100 ml

2. Spalva (vizualiai)

3. Fekalinių streptokokų skaičius 100 ml

3. Naftos produktai, mg/l

 

4. Salmonelių skaičius 1 l

4. Paviršinio aktyvumo medžiagos, mg/l

 

5. Žarnyno virusų 10 l

5. Fenoliai, mg/l

 

 

6. Skaidrumas, m

 

 

7. Deguonies sotis, proc.

 

 

8. Atliekos, nuolaužos, plūduriuojančios medžiagos

 

 

9.* Amoniakas, mg/l NH4

 

 

10.* Bendras azotas, mg/l N

 

 

11.** Pesticidai (parationas, HCH, deldrinas), mg/l

 

 

12.** Sunkieji metalai:

arsenas, mg/l As

kadmis, mg/l, Cd

chromas (VI), mg/l, Cr VI

švinas, mg/l, Pb

gyvsidabris, mg/l, Hg

 

 

13.** Cianidai, mg/l Cn

 

 

14.** Nitratai, mg/l NO3

 

 

15.** Fosfatai, mg/l PO4

Periodiškumas

Tyrimai atliekami prieš dvi savaites iki maudymosi sezono pradžios ir reguliariai kas dvi savaites iki jo pabaigos.

*Šiuos rodiklius privaloma tikrinti tuo atveju, kai nustatytas vandens eutrofikacijos procesas.

**Šių rodiklių koncentracijas privaloma tikrinti, kai gaunama informacija, kad maudyklų vanduo gali būti užterštas šiomis medžiagomis arba vandens kokybė staigiai pablogėjo.

Maudymosi sezonas – nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 dienos.

Monitoringo stočių skaičius

149 stotys

149 stotys

Duomenų pateikimas

Du kartus per mėnesį maudymosi sezono metu.

Vykdomoji institucija

Savivaldybės, kurioms priklauso Maudyklų vandens kokybės monitoringo programoje numatyti objektai.

______________


Maudyklų vandens kokybės monitoringo

programos

3 priedas

 

BENDRAS NUMATOMAS LĖŠŲ POREIKIS MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO PROGRAMAI VYKDYTI

 

Priemonės pavadinimas

Paprastosios išlaidos (tūkst. litų)

Nepaprastosios išlaidos (tūkst. litų)

Institucija, atsakinga už darbų vykdymą

2002 metai

2003 metai

2004 metai

2002 metai

2003 metai

2004 metai

1. Maudyklų vandens kokybės mikrobiologiniai tyrimai

307,5

307,5

307,5

-

-

-

savivaldybės

2. Maudyklų vandens kokybės fizikiniai ir cheminiai tyrimai

432,5

432,5

432,5

-

-

-

savivaldybės

3. Maudyklų vandens kokybės monitoringo programos įgyvendinimo organizavimas; vandens kokybės tyrimų analizė, apibendrinimas, rekomendacijų rengimas; konsultacijos, ataskaitų rengimas pagal Europos Tarybos direktyvos 76/160/EEB reikalavimus; tarptautinio seminaro „Lietuvos paplūdimių maudyklų vandens kokybė“ organizavimas; leidinio „Lietuvos paplūdimiai ir maudyklos. Būklė ir tendencijos“ parengimas ir išleidimas

60

70

120

-

-

-

Sveikatos apsaugos ministerija, Higienos institutas

4. Personalinės techninės įrangos Statistikos duomenų apdorojimo programai STATA–6 įsigijimas; vandens kokybės analizės kontrolės ir kompiuterizuotos

-

-

-

320

280

-

Sveikatos apsaugos ministerija, Higienos institutas

informacinės sistemų sukūrimas; informacinės duomenų bazės parengimas; programos duomenų apdorojimo geografiniu teritoriniu principu įrangos „Mapinto professional“ įsigijimas

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

800

810

860

320

280

-

 

______________


Maudyklų vandens kokybės monitoringo

programos

4 priedas

 

PAPRASTŲJŲ LĖŠŲ POREIKIS MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS MONITORINGO PROGRAMAI VYKDYTI APSKRITIMS (PAGAL PROGRAMOJE NUMATYTUS TYRIMO OBJEKTUS)

 

Apskritis

Lėšų poreikis (tūkst. litų)

2002 metai

2003 metai

2004 metai

Alytaus

99,4

99,4

99,4

Kauno

99,4

99,4

99,4

Klaipėdos

109,2

109,2

109,2

Marijampolės

34,8

34,8

34,8

Panevėžio

69,6

69,6

69,6

Šiaulių

109,2

109,2

109,2

Tauragės

39,7

39,7

39,7

Telšių

24,8

24,8

24,8

Utenos

69,6

69,6

69,6

Vilniaus

84,3

84,3

84,3

Iš viso

740

740

740

Pastaba. Kiek lėšų reikia maudyklų vandens kokybės mikrobiologiniams, fizikiniams ir cheminiams tyrimams vykdyti, skaičiuota remiantis įkainiais pagal Sveikatos apsaugos ministerijos 1994 m. lapkričio 8 d. įsakymą Nr. 373 „Dėl higieninės ekspertizės, mikrobiologinių, fizikinių ir cheminių, fizikinių veiksnių tyrimų ir kitų medicininių paslaugų įkainių“ (Žin., 1994, Nr. 90-1756).

______________