LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2000 M. SAUSIO 28 D. NUTARIMO NR. 99 „DĖL EKONOMIŠKAI SILPNŲ ŪKIŲ ŪKININKŲ VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2002 m. lapkričio 22 d. Nr. 1836
Vilnius
Pakeisti Ekonomiškai silpnų ūkių ūkininkų valstybinio socialinio draudimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 99 „Dėl Ekonomiškai silpnų ūkių ūkininkų valstybinio socialinio draudimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 10-242; 2001, Nr. 43-1519; 2002, Nr. 72-3046):
1. Išdėstyti II skyriaus pavadinimą taip:
2. Išdėstyti 2, 3, 4 ir 5 punktus taip:
„2. Visi ūkininkai privalo registruotis draudėjais (mokesčių mokėtojais) teritorinėse valstybinėse mokesčių inspekcijose Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka. Registruojantis draudėju, reikia turėti ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą ar jo kopiją, ūkininko ir dirbančių ūkyje pilnamečių jo ūkio narių pasus ar kitus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimus ir užpildytą registracijos kortelę. Neturintiesiems valstybinio socialinio draudimo pažymėjimų Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai juos turi išduoti įrašę reikiamus duomenis.
3. Ūkininkui laiku neatvykus registruotis, teritorinė valstybinė mokesčių inspekcija įregistruoja jį draudėju pagal Ūkininkų ūkių registro duomenis.
4. Prašymus įtraukti ūkius į ekonomiškai silpnų ūkininkų ūkių sąrašus ūkininkai kasmet iki birželio 15 d. pateikia savivaldybėms. Savivaldybės kasmet, ne vėliau kaip iki liepos 15 d., pateikia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniams skyriams, teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms ir Žemės ūkio ministerijai ekonomiškai silpnų ūkininkų ūkių sąrašus. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai pagal savivaldybių pateiktus ekonomiškai silpnų ūkininkų ūkių sąrašus informuoja apie tai ūkininkus ir organizuoja ūkininkų ir dirbančių ūkyje pilnamečių jų ūkių narių valstybinį socialinį draudimą.
5. Ūkininkas, dėl svarbių priežasčių pavėlavęs pateikti prašymą 4 punkte nurodytu terminu, gali ne vėliau kaip iki einamųjų metų spalio 15 d. pateikti savivaldybei prašymą įtraukti ūkį į ekonomiškai silpnų ūkininkų ūkių sąrašus, kartu nurodydamas termino praleidimo priežastis ir pridėdamas jas patvirtinančius dokumentus. Jeigu savivaldybė įtraukia ūkį į ekonomiškai silpnų ūkininkų ūkių sąrašus, ji apie tai informuoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinius skyrius ir teritorines valstybines mokesčių inspekcijas, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 1 dienos“.
3. Išdėstyti 10 ir 11 punktus taip:
„10. Ekonomiškai silpnų ūkių ūkininkai už save ir dirbančius ūkyje pilnamečius jų ūkių narius gali įmokų nemokėti (tas laikotarpis nebus įskaitytas į valstybinio socialinio draudimo stažą), jeigu jie yra Valstybinio socialinio draudimo fondo pensininkai, I ar II grupės invalidai nuo vaikystės, gaunantys šalpos (socialinę) pensiją, asmenys, kurie yra sukakę senatvės pensijos amžių ir gauna šalpos (socialinę) pensiją arba kompensaciją pagal Lietuvos Respublikos šalpos (socialinių) pensijų įstatymą, gauna valstybinio socialinio draudimo pensiją iš tos valstybės, su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi tarptautinę sutartį, ir ta sutartis yra įsigaliojusi, yra laisvės atėmimo vietose, draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu pagal Lietuvos Respublikos įstatymus arba turi būtinąjį stažą valstybinei socialinio draudimo senatvės pensijai gauti ar sukakę senatvės pensijos amžių pagal Lietuvos Respublikos pensijų įstatymus. Šią teisę jie privalo patvirtinti pateikdami Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniams skyriams Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos nurodytus dokumentus.
11. Ūkininkai, mokantys valstybinio socialinio draudimo įmokas, privalo Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 530 (Žin., 2002, Nr. 41-1535), nustatyta tvarka pateikti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniams skyriams finansines apyskaitas pagal finansinių ataskaitų formas, patvirtintas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus 2002 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. 217 (Žin., 2002, Nr. 46-1777), taip pat Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. birželio 5 d. nutarimu Nr. 782 (Žin., 1995, Nr. 48-1172), nustatyta tvarka – pranešimą apie savarankiškai dirbančių asmenų, ūkininkų ir ūkio narių įmokas pagal Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus 2002 m. lapkričio 5 d. įsakymą Nr. 536 „Dėl Duomenų apie savarankiškai dirbančių asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokas teikimo taisyklių ir formų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 109-4848).
4. Išdėstyti 13 punktą taip:
„13. Ūkininkai išregistruojami iš draudėjų (mokesčių mokėtojų) sąrašų tik gavus iš Ūkininkų ūkių registro pranešimą apie ūkininko ūkio likvidavimą ir jiems visiškai atsiskaičius su Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetu. Įrašai į valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą daromi įskaitant ir valstybės lėšomis dengiamą valstybinio socialinio draudimo įmokos dalį“.