TAUTINIŲ MAŽUMŲ IR IŠEIVIJOS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS GENERALINIO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL 2008 M. SPALIO 14 D. ĮSAKYMO NR. V-135 „DĖL UŽSIENIO ŠALIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ, VYKDANČIŲ LITUANISTIKOS (BALTISTIKOS) STUDIJAS, 2009 METŲ PROJEKTŲ ATRANKOS KONKURSO NUOSTATŲ, PARAIŠKOS FORMOS IR KOORDINACINĖS TARYBOS PROJEKTAMS ANALIZUOTI IR ĮVERTINTI NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. gruodžio 11 d. Nr. V-163

Vilnius

 

Panaikinu 2008 m. spalio 14 d. generalinio direktoriaus įsakymo Nr. V-135 „Dėl užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, 2009 metų projektų atrankos konkurso nuostatų, paraiškos formos ir koordinacinės tarybos projektams analizuoti ir įvertinti nuostatų patvirtinimo“ 1 punktą (Žin., 2008, Nr. 121-4633).

Tvirtinu užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, 2009 metų projektų atrankos konkurso nuostatų naują redakciją (pridedama).

 

 

 

GENERALINIO DIREKTORIAUS PAVADUOTOJA            VIDA BAGDONAVIČIENĖ

 


 

PATVIRTINTA

Tautinių mažumų ir išeivijos

departamento generalinio direktoriaus

2008 m. gruodžio 11 d.

įsakymu Nr. V-163

 

UŽSIENIO ŠALIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ, VYKDANČIŲ LITUANISTIKOS (BALTISTIKOS) STUDIJAS, 2009 METŲ PROJEKTŲ ATRANKOS KONKURSO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, 2009 metų projektų atrankos konkurso nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato projektų konkurso organizavimo tvarką; reikalavimus projektų teikėjams; projektų finansavimo principus; pagrindinius reikalavimus projektams; projektų finansavimą; vertinimą bei lėšų skyrimo ir atsiskaitymo už jų panaudojimą tvarką.

2. Užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, projektai finansuojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės Tautinių mažumų ir išeivijos departamentui pavesta misija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės programa, patvirtinta 2006 m. liepos 18 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu Nr. X-767 (Žin., 2006, Nr. 80-3143), 2008 m. sausio 23 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 114 „Dėl strateginių veiklos planų“ (Žin., 2008, Nr. 28-1017) patvirtintais Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-2010 metų strateginiais veiklos planais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. vasario 20 d. nutarimu Nr. 222 „Dėl lituanistikos (baltistikos) studijų ir mokslinių tyrimų skatinimo užsienio šalių mokslo ir studijų institucijose 2008–2010 metų programos patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 33-1167) bei lituanistikos (baltistikos) studijų ir mokslinių tyrimų skatinimo užsienio šalių mokslo ir studijų institucijose ekspertų komisijos 2008 m. liepos 2 d. posėdžio protokolu Nr. BALT-1 patvirtintais lituanistikos (baltistikos) studijų ir mokslinių tyrimų skatinimo užsienio šalių mokslo ir studijų institucijose 2008–2010 metų programos projektų vertinimų ir atrankos kriterijais, kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais bei šiais Nuostatais.

3. Užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, 2009 metų projektų (toliau – Projektas) atrankos konkursą organizuoja Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Departamentas).

4. Valstybės biudžeto lėšos Projektams finansuoti yra numatomos kiekvienais metais Departamento biudžete Užsienio lietuvių bendruomenių rėmimo programoje.

5. Konkursui pateiktus Projektus svarsto ir pasiūlymus dėl jų finansavimo teikia iš Lietuvos Respublikos valdymo institucijų, Lietuvos mokslo ir studijų institucijų ir kitų institucijų bei organizacijų atstovų sudaryta ir Departamento generalinio direktoriaus įsakymu patvirtinta koordinacinė taryba (toliau – Taryba).

6. Projektų teikėjai, siekiantys gauti finansavimą, rengdami Projektus konkursui, privalo vadovautis šiais Nuostatais.

 

II. KONKURSO ORGANIZAVIMAS

 

7. Projektams finansuoti Departamentas skelbia konkursą (toliau – Konkursas). Informacija apie Konkursą skelbiama Departamento interneto svetainėje (www.tmid.lt).

8. Projektai teikiami pagal Departamento generalinio direktoriaus įsakymu patvirtintą Užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, Projektų paraiškos formą nuo 2008 m. spalio 15 d. iki 2008 m. gruodžio 15 d. adresu: Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, T. Kosciuškos g. 30, LT-01100 Vilnius (nurodyti Užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, projektų atrankos konkursui).

9. Konkursui pasibaigus, Projektai jo dalyviams negrąžinami ir saugomi vienerius metus.

10. Konkurso rezultatai skelbiami Departamento interneto svetainėje (www.tmid.lt).

11. Nepanaudotas, sutaupytas ar papildomas biudžeto lėšas Departamentas skirsto I pusmečiui pasibaigus pagal pateiktus Projektus su motyvuotais prašymais nenumatytoms ar papildomoms lėšoms gauti. Informacija apie šį papildomą finansavimą skelbiama Departamento interneto svetainėje www.tmid.lt.

 

III. PROJEKTŲ TEIKĖJAI

 

12. Konkursui Projektus gali teikti oficialiai įregistruotos užsienio šalių mokslo ir studijų institucijos, vykdančios lituanistikos (baltistikos) studijas.

 

IV. PROJEKTŲ FINANSAVIMO PRINCIPAI

 

13. Rengdami Projektus, Projektų teikėjai turi vadovautis šiomis veiklos kryptimis:

13.1. kuo intensyvesnės lituanistikos centrų edukacinės ir mokslinės veiklos skatinimas;

13.2. informacijos apie lituanistikos centrų veiklą sklaidos skatinimas ir lituanistikos (baltistikos) studijų ir mokslinių tyrimų populiarinimas užsienyje;

13.3. lituanistikos centruose dirbančių pedagogų ir mokslininkų kvalifikacijos kėlimas.

14. Pagrindinės finansavimo kryptys:

14.1. užsienio ir Lietuvos lituanistų ir (ar) baltistų bendradarbiavimo projektai edukacinės bei mokslinės veiklos plėtojimo srityje (mokslinės ir metodinės konferencijos, seminarai, viešos paskaitos, susitikimai su kultūros veikėjais, studentų mokymai Lietuvoje ir kt.);

14.2. lietuvių kalbos ir kultūros renginių ar mugių, skirtų informacijos apie lituanistikos centrų veiklą sklaidai bei lituanistikos (baltistikos) studijų ir mokslinių tyrimų populiarinimui užsienyje, organizavimas (lietuvių kultūros dienos, Lietuvos pristatymas kultūriniuose renginiuose, seminarų, konferencijų, parodų, koncertų organizavimas ir kt.);

14.3. lituanistikos (baltistikos) studijų ir mokslinių tyrimų rezultatų populiarinimas tarptautiniuose renginiuose (dalyvavimas, informacijos publikavimas ir kt.);

14.4. lituanistų ir (ar) baltistų dalyvavimas tarptautinėse lituanistikos (baltistikos) mokslinėse konferencijose ir seminaruose;

14.5. lituanistikos (baltistikos) leidinių rengimas ir publikavimas;

14.6. metodinės medžiagos, skirtos lietuvių kalbos kaip svetimosios dėstymui, parengimas.

15. Finansuojant institucijų Projektus, prioritetas teikiamas:

15.1. Projektams, prisidedantiems prie lituanistikos centro išlikimo bei jo veiklos plėtros;

15.2. tęstiniams Projektams, orientuotiems į ilgalaikę lituanistinę veiklą;

15.3. Projektams, turintiems papildomus finansavimo šaltinius bei lėšų naudojimo pagrįstumą;

15.4. akademinėms lituanistinėms veikloms, turinčioms ryšį su krašto lietuvių bendruomenėmis, jų švietimo įstaigomis;

15.5. Projektams, plėtojantiems vienoje valstybėje veikiančių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, tarpusavio bei Lietuvos mokslo institucijų bendradarbiavimą;

15.6. veikloms, turinčioms įtakos lituanistikos ir baltistikos populiarinimui užsienyje bei moksliniams pasiekimams.

16. Nefinansuojami:

16.1. fizinių asmenų pateikti Projektai;

16.2. institucijų, kurios ankstesniems savo Projektams vykdyti iš Departamento buvo gavusios lėšas ir už jų panaudojimą neatsiskaitė nustatyta tvarka, Projektai.

 

V. PAGRINDINIAI REIKALAVIMAI PROJEKTAMS

 

17. Konkursui teikiami Projektai turi būti aprašomi užpildant tipinę paraiškos formą. Paraiškos forma turi būti užpildyta valstybine (lietuvių) kalba. Projekto teikėjas turi pateikti vieną išspausdintą paraiškos versiją.

18. Paraiška turi būti pasirašyta Projekto vadovo bei patvirtinta Projektą teikiančios institucijos, vykdančios lituanistikos (baltistikos) studijas, antspaudu ir jos vadovo parašu.

19. Kartu su paraiška turi būti pateikta:

19.1. institucijos registravimo pažymėjimo kopija;

19.2. jeigu yra kitų projekto finansavimo šaltinių, dokumentai, patvirtinantys Projektui teikiamą finansavimą;

19.3. Projekto vadovo gyvenimo aprašymas (Curriculum Vitae).

20. Pagrindiniai reikalavimai Projektų turiniui:

20.1. Projektų aktualumo ir poreikio konkrečioms edukacinėms ir mokslinėms lituanistikos (baltistikos) centrų veikloms pagrindimas, įvertinant aktualiausius toje valstybėje (teritorijoje) gyvenančių žmonių kultūrinius, socialinius poreikius;

20.2. naujų iniciatyvų, bendradarbiavimo skatinimas;

20.3. tikslingas Projektuose numatytos veiklos tolesnis plėtojimas bei Projektų tęstinumo ir jų išliekamosios vertės užtikrinimas.

 

VI. PROJEKTŲ FINANSAVIMAS

 

21. Vienam Projektui įgyvendinti iš Departamento gali būti prašoma iki 35 000 litų.

22. Finansuojamų Projektų administracinės išlaidos (patalpų nuomos, komunalinių paslaugų, kanceliarinių prekių, ryšių paslaugų išlaidos ir pan.) negali būti didesnės nei 20 proc. visos Projekto sąmatos sumos.

23. Iš Departamento Projektams skirtų lėšų nefinansuojama:

23.1. ilgalaikio materialiojo turto (kaina 1000 Lt ir daugiau) įsigijimas;

23.2. atlyginimai Projekto vadovams;

23.3. tabakas ir tabako gaminiai, etilo alkoholis ir alkoholiniai gėrimai;

23.4. kitos Lietuvos Respublikos teisės aktais draudžiamos prekės ir paslaugos.

 

VII. PROJEKTŲ VERTINIMAS

 

24. Projektus analizuoja, svarsto ir pasiūlymus dėl Projektų finansavimo teikia Taryba. Tarybos sudėtį kiekvienais metais įsakymu tvirtina Departamento generalinis direktorius.

25. Tarybos darbą reglamentuoja Tarybos nuostatai, patvirtinti Departamento generalinio direktoriaus įsakymu.

26. Taryba svarsto tik tuos Projektus, kurie pateikti iki nurodytos datos, tinkamai užpildyti, atitinka patvirtintą formą, turi reikalaujamus papildomus dokumentus, taip pat Projektus su motyvuotais prašymais finansuoti iš nepanaudotų, sutaupytų ar papildomai skirtų lėšų.

27. Projektų teikėjų, kurie nustatyta tvarka nėra atsiskaitę už gautas lėšas arba nustatyta, kad gavę finansavimą neįvykdė Projekto ir/ar sutartyje numatytų įsipareigojimų ir motyvuotai nesikreipė dėl terminų pakeitimo, pateikti Projektai nesvarstomi.

28. Vertinant Projektus atsižvelgiama į šiuos kriterijus, ar:

28.1. Projekto paraiška atitinka nustatytus jai reikalavimus;

28.2. Projekto tikslai ir uždaviniai realūs ir atitinka Projektų finansavimo prioritetus;

28.3. sprendžiamos aktualiausios užsienio šalių mokslo ir studijų institucijų, vykdančių lituanistikos (baltistikos) studijas, veiklos problemos;

28.4. pakankama Projekto vykdytojų kvalifikacija bei patirtis;

28.5. racionalus laiko, finansinių ir žmogiškųjų išteklių planavimas;

28.6. Projekto biudžetas yra tikslus, realus, subalansuotas ir pagrįstas;

28.7. yra išliekamoji vertė ir galimas Projekto tęstinumas.

29. Atsižvelgus į vertinimo kriterijus, Projektas gali būti finansuojamas visiškai, dalinai arba nefinansuojamas.

30. Prieš priimant galutinį sprendimą dėl Projektų vertinimo, Taryba turi teisę nuvykti į numatomų finansuoti Projektų vykdymo vietas ir susipažinti su Projektų įgyvendinimo ypatumais, jų stipriosiomis ir silpnosiomis pusėmis.

 

VIII. LĖŠŲ SKYRIMO IR ATSISKAITYMO UŽ JŲ PANAUDOJIMĄ TVARKA

 

31. Projektą pateikusi institucija, kuriai yra numatyta skirti lėšų (toliau – Projektų vykdytojai), turi sudaryti sutartį su Departamento generaliniu direktoriumi pagal patvirtintą formą (toliau – Sutartis). Sutarties formą tvirtina Departamento generalinis direktorius. Prieš svarstant Taryboje Projektų vykdytojai gali pateikti patikslintą sąmatą ir priemonių planą Projektui įgyvendinti.

32. Finansavimas turi būti naudojamas pagal sąmatą Sutartyje nurodytai veiklai, o atsiradus būtinybei Projekto vykdytojui koreguoti sąmatą, būtina tai derinti raštu su Departamento generaliniu direktoriumi. Jeigu dėl svarbių priežasčių keičiama daugiau negu 30 proc. numatytų Sutartyje lėšų paskirtis, pakeista sąmata svarstoma Taryboje.

33. Departamento Užsienio lietuvių skyriaus Lituanistinio švietimo poskyrio specialistai (toliau – specialistai) kontroliuoja savo kuruojamos srities projektams skirtų valstybės biudžeto lėšų naudojimą, sutarčių sudarymą, vykdymą bei atsiskaitymą.

34. Departamento Finansų ir buhalterinės apskaitos skyriaus specialistai kontroliuoja finansinių ataskaitų teisingumą.

35. Įgyvendindami Projektus vykdytojai privalo ne vėliau kaip iki kalendorinių metų gruodžio 15 dienos pateikti finansines ir veiklos ataskaitas specialistams.

36. Specialistas bet kuriuo metu gali pareikalauti papildomos informacijos ir dokumentų iš Projektų vykdytojų apie įgyvendinant Projektą atliktų darbų eigą ir lėšų panaudojimą.

37. Projektų vykdytojai už skirtų tikslinių Lietuvos valstybės biudžeto lėšų netinkamą panaudojimą atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

38. Projekto vykdytojai privalo:

38.1. visiškai užbaigti Projekto įgyvendinimą iki kalendorinių metų gruodžio 15 dienos;

38.2. vadovaujantis Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymu (Žin.,1990, Nr. 24-596; 2004, Nr.4-47), nepanaudoti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų likučiai turi būti grąžinti iki kalendorinių metų gruodžio 15 d. į Departamento nurodytą sąskaitą.

 

IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

39. Departamentas turi teisę tikrinti, ar Projektų vykdytojai laikosi Projektų įgyvendinimo Sutartyje nustatytų įsipareigojimų. Esant reikalui Departamentas turi teisę atlikti Projektų įgyvendinimo ir lėšų tikslingo panaudojimo auditą.

40. Nustačius, jog Projekto vykdytojas nesilaiko Projekto įgyvendinimo Sutartyje nustatytų įsipareigojimų, Departamentas turi teisę reikalauti grąžinti skirtas lėšas.

 

_________________