LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LABDAROS ORGANIZACIJŲ IR LABDAROS FONDŲ STEIGIMO IR REGISTRAVIMO TVARKOS BEI SĄLYGŲ

 

1993 m. liepos 27 d. Nr. 568

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Labdaros organizacijų ir labdaros fondų steigimo bei registravimo nuostatas (pridedama).

2. Nustatyti, kad:

2.1. labdaros organizacijų ir labdaros fondų steigėjais gali būti visi Lietuvos Respublikos piliečiai, juridiniai asmenys bei ūkio subjektai, neturintys juridinio asmens teisių, taip pat tarptautinės labdaros organizacijos ir labdaros fondai.

Tarptautinės labdaros organizacijos ir labdaros fondai gali steigti Lietuvoje savo filialus Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka;

2.2. labdaros organizacijų ir labdaros fondų steigėjais negali būti politinės partijos, užsienio valstybių fiziniai ir juridiniai asmenys, valstybinės valdžios ir valdymo institucijos, kurios kontroliuoja labdaros organizacijų ir labdaros fondų veiklą;

2.3. labdaros organizacijas ir labdaros fondus įregistruoja Teisingumo ministerija per mėnesį nuo steigėjų (steigėjo) paraiškos pateikimo dienos.

Labdaros organizacijos ir labdaros fondai neregistruojami, jeigu jų įstatai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymui ir kitiems teisės aktams;

2.4. labdaros organizacijai ar labdaros fondui įregistruoti Teisingumo ministerijai pateikiama paraiška, kurioje nurodomi į registrą įtrauktini duomenys (pavadinimas, buveinės adresas, duomenys apie steigėjus (steigėją), veiklos pobūdis, vykdomojo organo nariai arba vadovas), steigėjų susirinkimo protokolas, steigimo sutartis ir įstatai.

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų filialai registruojami ta pačia tvarka;

2.5. jeigu labdaros organizacijos ir labdaros fondo steigėjai yra keli fiziniai ar juridiniai asmenys, turi būti sudaroma ir notariškai tvirtinama steigimo sutartis, kurioje surašomi steigėjų sutartiniai įsipareigojimai.

Už labdaros organizacijų ir labdaros fondų steigimo sutarčių tvirtinimą notarų rinkliava neimama;

2.6. apie atsisakymą įregistruoti labdaros organizaciją ar labdaros fondą Teisingumo ministerija raštu per mėnesį praneša steigėjams, nurodydama atsisakymo įregistruoti priežastis;

2.7. Teisingumo ministerijai atsisakius įregistruoti labdaros organizaciją ar labdaros fondą, jų steigėjai (steigėjas), pašalinę nurodytąsias priežastis, ne anksčiau kaip po 15 dienų gali pakartotinai kreiptis bendra tvarka dėl įregistravimo;

2.8. už labdaros organizacijos ar labdaros fondo, taip pat jų įstatų pakeitimų bei papildymų įregistravimą mokestis neimamas;

2.9. ginčai dėl labdaros organizacijų ar labdaros fondų registravimo, jų veiklos sustabdymo bei nutraukimo nagrinėjami teismine tvarka.

3. Nustatyti, kad labdaros organizacijų ir labdaros fondų registro atsakinguoju tvarkytoju yra Teisingumo ministerija, kuri šias organizacijas ir fondus įregistruoja atskirame registre.

4. Pavesti Teisingumo ministerijai patvirtinti, suderinus su Ryšių ir informatikos ministerija, Ekonomikos ministerija ir Finansų ministerija, labdaros organizacijų ir labdaros fondų registro nuostatus.

5. Iš dalies pakeičiant Valstybinių kadastrų, klasifikatorių, registrų rengimo schemą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. spalio 23 d. nutarimu Nr. 793 „Dėl kadastrų, klasifikatorių, registrų rengimo ir funkcionavimo“ (Žin., 1992, Nr. 33-1018), papildyti skyrių „Valstybiniai nacionaliniai kadastrai, klasifikatoriai, registrai“ pastraipa „Labdaros organizacijų ir labdaros fondų registras“, skiriant Teisingumo ministeriją šio registro atsakinguoju tvarkytoju.

6. Nustatyti, kad:

6.1. labdaros organizacijos ir labdaros fondai, kurių įstatus įregistruoja Teisingumo ministerija, per 10 dienų raštu praneša Valstybinei mokesčių inspekcijai apie įregistravimą, buveinės adresą ir atsiskaitomosios sąskaitos numerį banko įstaigoje;

6.2. visos įregistruotos visuomeninės organizacijos, kurios veikia kaip labdaros ar kitokie finansiniai fondai, iki 1993 m. gruodžio 31 d. persiregistruoja šiame nutarime nustatyta tvarka;

6.3. labdaros organizacijos ir labdaros fondai negali verstis komercine-ūkine veikla, steigti pelno siekiančių ar kitų įmonių ir organizacijų, būti kitų įmonių dalininkais ar valdytojais, įsigyti kitų įmonių akcijų.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTRAS                                              TEODORAS MEDAISKIS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1993 m. liepos 27 d. nutarimu Nr. 568

 

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų steigimo

bei registravimo nuostatos

 

Bendroji dalis

 

1. Labdaros organizacijos – tai savanoriškos visuomeninės organizacijos, steigiamos labdaros ir paramos tikslams įgyvendinti.

2. Labdaros fondai – tai savanoriškos visuomeninės organizacijos, steigiamos konkretiems labdaros tikslams ar paramos programoms įgyvendinti.

3. Labdaros organizacijos ir labdaros fondai yra juridiniai asmenys. Juridinio asmens teises jie įgyja nuo įregistravimo dienos.

Labdaros organizacijos ir labdaros fondai turi savarankišką balansą, antspaudą su savo pavadinimu, atsiskaitomąją ir kitas sąskaitas Lietuvos Respublikoje įregistruotose banko įstaigose ir už savo prievoles atsako visu savo turtu.

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų įstatuose turi būti nurodyta:

3.1. pavadinimas ir buveinės adresas;

3.2. steigėjai (steigėjas);

3.3. veiklos pobūdis, teisės ir pareigos;

3.4. pajamų šaltiniai ir jų naudojimas;

3.5. valdymo organai ir jų kompetencija;

3.6. veiklos baigimo ir turto sunaudojimo tvarka.

 

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų veikla

 

4. Labdaros organizacijos ir labdaros fondai veikia vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais, poįstatyminiais aktais ir savo įstatais.

5. Labdaros organizacijos ir labdaros fondai savarankiškai pasirenka veiklos formas bei įgyvendinimo būdus.

6. Labdaros organizacijoms ir labdaros fondams draudžiama:

6.1. verstis veikla, kuri prieštarauja Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymui bei jų įstatams;

6.2. dalyvauti politinėje veikloje, teikti paramą politinėms partijoms ir politinėms organizacijoms;

6.3. verstis komercine-ūkine veikla.

 

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų

teisės ir pareigos

 

7. Labdaros organizacijos ir labdaros fondai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais ir siekdami įgyvendinti savo įstatuose nurodytus tikslus, turi teisę:

7.1. nusistatyti organizacinę struktūrą, steigti filialus;

7.2. jungtis į sąjungas, asociacijas, susivienijimus, taip pat išstoti iš jų;

7.3. samdyti asmenis savo įstatuose numatytai veiklai vykdyti;

7.4. turėti savo veiklai vykdyti reikalingą turtą ir juo disponuoti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka;

7.5. laisvai skelbti per masinės informacijos priemones labdaros ir paramos tikslus, gavėjus bei objektus;

7.6. nutraukti savo veiklą.

8. Labdaros organizacijos ir labdaros fondai privalo:

8.1. tvarkyti labdaros ar paramos gavėjų, kuriems jie aukoja pinigus ir materialines vertybes, apskaitą;

8.2. teikti valstybės institucijoms, vykdančioms finansinės veiklos kontrolę ir tvarkančioms atskaitomybę, nustatytosios formos informaciją apie gautą arba suteiktą labdarą ar paramą;

8.3. naudoti pagal paskirtį labdaros davėjų ar rėmėjų perduotas lėšas;

8.4. leisti netrukdomai valstybės institucijoms, kontroliuojančioms jų veiklą, tikrinti labdarai ir paramai perduodamų ir gaunamų lėšų teisėtumą ir jų naudojimą.

9. Labdaros organizacijos ir labdaros fondai gali turėti kitų civilinių teisių ir pareigų, jeigu jos neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams.

 

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų

valdymo organai ir jų kompetencija

 

10. Sprendimą dėl labdaros organizacijos ir labdaros fondo įsteigimo priima steigėjų susirinkimas, kartu priimdamas organizacijos arba fondo įstatus, simbolius ir sudarydamas organizacijos ar fondo vykdomąjį organą.

11. Labdaros organizacijos ir labdaros fondo aukščiausiasis valdymo organas yra steigėjų susirinkimas.

12. Išimtinei steigėjų susirinkimo (steigėjo) kompetencijai priklauso:

12.1. priimti, keisti ir papildyti įstatus;

12.2. rinkti (skirti) vykdomojo organo narius (vadovą) ir revizorių;

12.3. spręsti filialų steigimo klausimus;

12.4. reorganizuoti ar likviduoti labdaros organizaciją ar labdaros fondą;

12.5. tvirtinti vykdomojo organo veiklos ataskaitą;

12.6. spręsti kitus su labdaros organizacijos ar labdaros fondo veikla susijusius klausimus.

13. Steigėjų susirinkimas turi būti šaukiamas ne rečiau kaip du kartus per metus. Neeilinis susirinkimas gali būti sušauktas, jeigu to reikalauja bent vienas steigėjas, labdaros organizacijos (fondo) revizorius, taip pat vykdomojo organo iniciatyva.

14. Steigėjų susirinkimas yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 1/2 steigėjų. Susirinkimo nutarimai priimami paprastąja balsų dauguma.

Kiekvienas susirinkimo dalyvis turi vieną balsą.

15. Labdaros organizacijos ir labdaros fondo vykdomasis organas yra renkamas 3 metams ir vadovauja jų veiklai tarp susirinkimų.

16. Labdaros organizacijos ir labdaros fondo vykdomasis organas atlieka šias funkcijas:

16.1. sušaukia susirinkimą ir sudaro jo darbotvarkę;

16.2. pateikia susirinkimui tvirtinti savo veiklos ataskaitą;

16.3. įgyvendina susirinkimo nutarimus;

16.4. tvarko organizacijos ar fondo turtą;

16.5. atstovauja organizacijai ar fondui teisme, valstybinės valdžios ir valdymo institucijose, santykiuose su kitais fiziniais ir juridiniais asmenimis;

16.6. atlieka kitas įstatuose numatytas funkcijas, išskyrus tas, kurios priskirtos steigėjų susirinkimo kompetencijai.

17. Labdaros organizacijos ir labdaros fondo vykdomojo organo sprendimai yra teisėti, jeigu posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 narių. Sprendimai priimami paprastąja balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia vykdomojo organo vadovo balsas.

18. Labdaros organizacijos ir labdaros fondo veiklą kontroliuoja revizorius, kuris už savo veiklą atsiskaito steigėjų susirinkimui.

 

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų turtas,

pajamų šaltiniai ir jų naudojimas

 

19. Labdaros organizacijoms ir labdaros fondams nuosavybės teise gali priklausyti pastatai, įrengimai, transporto priemonės ir kitas turtas, reikalingas jų įstatuose numatytai veiklai vykdyti, kuris gali būti įgytas dovanojimo, paveldėjimo būdu arba už labdaros organizacijai ar labdaros fondui priklausančias lėšas.

20. Labdaros organizacijų ir labdaros fondų pajamas sudaro:

20.1. fizinių ir juridinių asmenų, užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų dovanotos (aukotos) lėšos;

20.2. pajamos už parduotą arba išnuomotą labdaros organizacijos ar labdaros fondo turtą;

20.3. kredito įstaigų palūkanos, mokamos už jose saugomas lėšas;

20.4. skolinto kapitalo lėšos;

20.5. kitos teisėtai įgytos lėšos.

21. Labdaros organizacijų ir labdaros fondų lėšos kaupiamos ir saugomos Lietuvos Respublikoje įregistruotose bankų įstaigose.

22. Labdaros organizacijų ir labdaros fondų lėšos naudojamos tik jų įstatuose numatytai veiklai vykdyti.

23. Tais atvejais, kai aukotojai, perduodami turtą ar lėšas, yra nustatę aukų naudojimo sąlygas, jų perduotas turtas ar lėšos turi būti paskirstomi ir naudojami pagal aukotojo valią, jeigu tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams ir labdaros ar paramos tikslams.

24. Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės departamentas ar Valstybinė mokesčių inspekcija, nustatę, kad labdaros organizacija ar labdaros fondas surinktas lėšas naudoja ne labdarai ar paramai, pateikia šią informaciją Teisingumo ministerijai ir kompetentingai teisėsaugos institucijai.

 

Labdaros organizacijų ir labdaros fondų

likvidavimas

 

25. Labdaros organizacijos ir labdaros fondai likviduojami:

25.1. steigėjų susirinkimo nutarimu;

25.2. Teisingumo ministerijai atšaukus įregistravimą už Lietuvos Respublikos įstatymų pažeidimus;

25.3. teismo sprendimu.

26. Organas, priėmęs sprendimą likviduoti labdaros organizaciją ar labdaros fondą, skiria likvidatorius, nustatydamas jų įgaliojimus.

27. Likvidavus labdaros organizaciją ar labdaros fondą, likęs jų turtas ir lėšos likvidatorių nustatyta tvarka sunaudojami labdarai ir paramai.

______________