MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 1999 M. LIEPOS 22 D. ĮSAKYMO NR. 197 „DĖL ATPLAUKIANČIŲ (IŠPLAUKIANČIŲ) LAIVŲ BYLŲ REGISTRAVIMO IR TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2005 m. birželio 3 d. Nr. 1B-398

Vilnius

 

Pakeičiu Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 1999 m. liepos 22 d. įsakymą Nr. 197 „Dėl Atplaukiančių (išplaukiančių) laivų bylų registravimo ir tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 65-2109, Nr. 76-2297; 2003, Nr. 41-1901) ir išdėstau jį nauja redakcija:

 

„MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ATPLAUKIANČIŲ (IŠPLAUKIANČIŲ) LAIVŲ BYLŲ REGISTRAVIMO

IR TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Prekių gabenimo, laikymo ir tikrinimo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pasienio kontrolės punktų teritorijoje esančiose muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. 78 „Dėl Prekių gabenimo, laikymo ir tikrinimo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pasienio kontrolės punktų teritorijoje esančiose muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 11-266; 2005, Nr. 9-273), 2 punkto penktosios pastraipos nuostatomis,

tvirtinu pridedamas Atplaukiančių (išplaukiančių) laivų bylų registravimo ir tvarkymo taisykles.“

 

 

 

GENERALINIO DIREKTORIAUS PAVADUOTOJA

L. E. GENERALINIO DIREKTORIAUS PAREIGAS                     RAMUTĖ LIUPKEVIČIENĖ


PATVIRTINTA

Muitinės departamento prie Lietuvos

Respublikos finansų ministerijos

direktoriaus 1999 m. liepos 22 d.

įsakymu Nr. 197

(Muitinės departamento prie Lietuvos

Respublikos finansų ministerijos

generalinio direktoriaus

2005 m. birželio 3 d.

įsakymo Nr. 1B-398 redakcija)

 

ATPLAUKIANČIŲ (IŠPLAUKIANČIŲ) LAIVŲ BYLŲ REGISTRAVIMO IR TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja atplaukiančių į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą bei iš jo išplaukiančių laivų bylų registravimo, tvarkymo bei saugojimo tvarką.

2. Atplaukiančių į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą bei iš jo išplaukiančių laivų kapitonai patys arba per savo įgaliotus asmenis ar laivų agentus privalo pateikti muitinį tikrinimą atliekančiai muitinės įstaigai Konvencijoje dėl tarptautinės jūrų laivybos sąlygų lengvinimo (FAL konvencija) (Žin., 1999, Nr. 103-2953) nustatytus ir susisiekimo ministro 2001 m. vasario 13 d. įsakymo Nr. 47 „Dėl Dokumentų, kuriuos privaloma pateikti tikrinimą atliekančioms institucijoms, laivui atplaukus į Lietuvos Respublikos jūrų uostą ir išplaukiant iš jo, formų, jų pildymo, pateikimo ir saugojimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 17-529; 2003, Nr. 77-3537) 2 punkte nurodytus dokumentus bei krovinio sąrašą (Cargo Manifest), užpildytus lietuvių arba anglų kalba.

3. Asmenys, turintys teisę disponuoti prekėmis (prekių savininkai arba jų įgalioti asmenys), privalo pateikti į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą atgabentų arba iš jo išgabenamų prekių (krovinių) muitinį tikrinimą atliekančiai muitinės įstaigai šių taisyklių 5.2 punkte išvardytus dokumentus.

4. Atsižvelgdama į prekių (krovinių) gabenimo, perkrovimo ir laikymo Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste aplinkybes, muitinį tikrinimą atliekanti muitinės įstaiga gali pareikalauti iš laivų kapitonų, jų įgaliotų asmenų ar laivų agentų, asmenų, turinčių teisę disponuoti prekėmis, uosto komplekso naudotojų, vežėjų ar krovinių ekspeditorių šių taisyklių 5.3 punkte išvardytų papildomų dokumentų.

 

II. LAIVŲ BYLŲ REGISTRAVIMAS IR TVARKYMAS

 

5. Išskyrus atvejus, nurodytus šių taisyklių 9 punkte, laivų bylas sudaro dvi dalys: „Atplaukiančio laivo dokumentai“ ir „Išplaukiančio laivo dokumentai“. Laivų bylos formuojamos iš šių dokumentų originalų, teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintų kopijų arba muitinės patvirtintų kopijų:

5.1. šių taisyklių 2 punkte nurodytų dokumentų;

5.2. dokumentų, kuriuos pateikia asmenys, turintys teisę disponuoti prekėmis (prekių savininkai arba jų įgalioti asmenys):

5.2.1. konosamentų (Bill of Lading);

5.2.2. TIR knygelių (jeigu prekės į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ar iš jo gabenamos automobilių transportu su TIR knygelėmis);

5.2.3. ATA knygelių;

5.2.4. CMR važtaraščių (jeigu prekės į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ar iš jo gabenamos automobilių transportu);

5.2.5. SMGS arba CIM važtaraščių (jeigu prekės į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ar iš jo gabenamos geležinkelių transportu);

5.2.6. Pasaulinės pašto sąjungos aktų nustatytų dokumentų (jeigu gabenamos pašto siuntos);

5.2.7. Bendrijos prekių statusą įrodančių dokumentų T2L, T2LF, T2M arba jiems prilyginamų dokumentų (sąskaitų faktūrų ar transporto dokumentų su atitinkamomis žymomis) (jei gabenamos Bendrijos prekės);

5.2.8. kitų prekes (krovinius) lydimųjų dokumentų;

5.3. papildomų dokumentų, kurių muitinė turi teisę pareikalauti atsižvelgdama į prekių gabenimo, perkrovimo ir laikymo aplinkybes:

5.3.1. prašymų krovos darbams vykdyti;

5.3.2. krovinių priėmimo ir perdavimo dokumentų (aktų);

5.3.3. krovinio aprašų;

5.3.4. laivų kapitonų deklaracijų (jei gabenami žvejybos produktai);

5.3.5. leidimų vežti keleivius ir krovinius tarptautiniais maršrutais;

5.3.6. išrašų iš laivų žurnalų;

5.3.7. laivų nuosavybės teisių liudijimų;

5.4. uosto komplekso naudotojų, krovinių ekspeditorių arba asmenų, turinčių teisę disponuoti prekėmis, pateikiamų bendrųjų administracinių dokumentų (įskaitant įformintus kitose valstybėse narėse) arba bendrųjų deklaracijų ar vietoj jų naudojamų dokumentų (jeigu muitinei pateiktoms prekėms iš karto neįforminami muitinės sankcionuoti veiksmai), taip pat kitų muitiniam tikrinimui pateiktų dokumentų.

6. Šių taisyklių 5 punkte išvardyti dokumentai dedami į laivų bylas po to, kai nustatyta tvarka atliekamas jų muitinis tikrinimas ir įforminimas. Pradėjus formuoti laivų bylas, jos registruojamos Laivų registracijos žurnale, suteikiant numerį, kurį sudaro 12 ženklų:

6.1. 1–4-asis ženklai – einamieji metai;

6.2. 5–8-asis ženklai – muitinės posto, kuriame pradėta formuoti laivo byla, kodas iš Muitinės įstaigų žinybinio klasifikatoriaus;

6.3. 9–12-asis ženklai – eilės numeris, suteikiamas eilės tvarka, kiekvienais metais pradedant numeruoti nuo „0001“.

Laivų bylų numeriai taip pat užrašomi ant bylų viršelių.

7. Dokumentai laivo byloje dedami laikantis šių taisyklių 5 punkte nurodytos eilės tvarkos. 5.2 punkte nurodyti dokumentai gali būti neįtraukiami į laivo bylą, jeigu jie yra nurodyti krovinio sąraše (Cargo Manifest), krovinio apraše arba pridėti prie bendrojo administracinio dokumento ar bendrosios deklaracijos.

8. Laivo byla pradedama formuoti laivui atplaukus į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ir baigiama formuoti jam išplaukus iš uosto, sudėjus į ją teisės aktų nustatyta tvarka patikrintus ir įformintus dokumentus, išvardytus šių taisyklių 5 punkte.

9. Vadovaujantis Prekių gabenimo, laikymo ir tikrinimo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pasienio kontrolės punktų teritorijoje esančiose muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. 78 „Dėl Prekių gabenimo, laikymo ir tikrinimo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pasienio kontrolės punktų teritorijoje esančiose muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 11-266; 2005, Nr. 9-273) 23 ir 24 punktų nuostatomis, šiuose punktuose išvardytų laivų muitinis tikrinimas paprastai neatliekamas ir laivų bylos nesudarinėjamos. Tačiau kada tam tikrais tuose punktuose nurodytais atvejais minėtų laivų tikrinimas atliekamas įprasta tvarka, laivų bylos gali būti sudaromos tik iš „Atplaukiančio laivo dokumentų“ dalies.

Jeigu laivas, kuris registruotas Lietuvos Respublikos laivų registruose (išskyrus laivus, nurodytus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. sausio 22 d. nutarimo Nr. 78 24 punkto pirmojoje pastraipoje), po muitinio ir kitokio būtino tikrinimo bei dokumentų įforminimo išplaukia į kitų valstybių uostus ir negrįžta iki kitų metų gruodžio 31 d., laivo byla gali būti sudaryta tik iš išplaukiančio laivo dokumentų dalies. Tokiam laivui grįžus vėliau, laivo byla sudaroma tik iš atplaukiančio laivo dokumentų dalies.

10. Suformavus laivo bylą, sudaromas į ją sudėtų dokumentų aprašas, kuris tvirtinamas muitinės posto, kuriame baigta formuoti laivo byla, pamainos viršininko, už padalinio darbą atsakingo pareigūno arba kito Klaipėdos teritorinės muitinės viršininko įsakymu paskirto muitinės pareigūno parašu ir antspaudu, nurodant bylos formavimo pradžios ir pabaigos datas. Visi laivo bylos lapai susiuvami ir sunumeruojami.

11. Suformuotos laivų bylos perduodamos muitinės posto, kuriame baigta formuoti laivo byla, viršininkui arba muitinės pareigūnui, Klaipėdos teritorinės muitinės viršininko įsakymu paskirtam atsakingu už dokumentų priėmimą ir apskaitą muitinės poste.

12. Perstatant laivą į kitą uosto prieplauką, kurią aptarnauja ne tas pats muitinės postas, laivo byla perduodama į pastarąjį muitinės postą Klaipėdos teritorinės muitinės viršininko nustatyta tvarka, surašant byloje sudėtų dokumentų priėmimo ir perdavimo aktą.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Suformuotos laivų bylos saugomos muitinės poste, kuriame jos baigtos formuoti, iki kitų metų gruodžio 31 dienos. Jos turi būti saugomos rakinamoje patalpoje, atskirtoje nuo muitinės pareigūnų darbo patalpų. Pasibaigus laivų bylų saugojimo muitinės poste laikui, jos perduodamos į Klaipėdos teritorinės muitinės archyvą.

14. Laivų bylose sukauptų dokumentų kopijos išduodamos tokia pačia tvarka kaip ir kitų teritorinėse muitinėse saugomų dokumentų kopijos.

15. Laivų bylų apskaita vykdoma Klaipėdos teritorinės muitinės viršininko nustatyta tvarka.

______________