LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL STOJAMŲJŲ EGZAMINŲ Į MENŲ STUDIJŲ SRITIES IR MENO PEDAGOGIKOS STUDIJŲ PROGRAMAS ORGANIZAVIMO IR VERTINIMO TVARKOS APRAŠO
2010 m. gegužės 5 d. Nr. V-673
Vilnius
Įgyvendindamas Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo 2010 metais tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. V-138 (Žin., 2010, Nr. 18-841), 9.3 ir 9.4 punktus ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. vasario 26 d. įsakymą Nr. G-7 „Dėl bendro studentų priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas 2010 metais vykdymo“,
1. Tvirtinu Stojamųjų egzaminų į menų studijų srities ir meno pedagogikos studijų programas organizavimo ir vertinimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pavedu Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijai bendrajam priėmimui organizuoti, suderinus su Švietimo ir mokslo ministerija, iki 2010 m. gegužės 28 dienos:
2.2. patvirtinti stojamųjų egzaminų vertinimo komisijų sudėtį ir aukštųjų mokyklų, atsakingų už konkrečių menų studijų srities krypčių ir meno pedagogikos stojamųjų egzaminų vykdymą, sąrašą;
2.3. patvirtinti atskirų menų studijų srities krypčių ir meno pedagogikos stojamųjų egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkų aprašus;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
švietimo ir mokslo ministro
2010 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. V-673
STOJAMŲJŲ EGZAMINŲ Į MENŲ STUDIJŲ SRITIES IR MENO PEDAGOGIKOS STUDIJŲ PROGRAMAS ORGANIZAVIMO IR VERTINIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Stojamųjų egzaminų į menų studijų srities ir meno pedagogikos studijų programas organizavimo ir vertinimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – aprašas) nustato aukštųjų mokyklų bendrai vykdomų stojamųjų egzaminų, kuriuos turi laikyti asmenys, įgiję vidurinį išsilavinimą ir stojantys į Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmosios pakopos meno studijų srities ir meno pedagogikos studijų programų valstybės finansuojamas studijų vietas, organizavimo ir vykdymo, užduočių parengimo, vertinimo komisijų sudarymo principus ir reikalavimus jų nariams bei atliktų užduočių vertinimo sistemą.
2. Kiekvienos menų srities studijų krypties (muzikos, teatro ir kino, šokio, dailės, dizaino, architektūros, medijų ir fotografijos) ir meno pedagogikos studijų programų bendrai vykdomų stojamųjų egzaminų organizavimo ir vykdymo aprašus bendru sutarimu parengia priėmimą į tos krypties ar meno pedagogikos studijų programas vykdančios aukštosios mokyklos, vadovaudamosi šiuo aprašu. Šiuos aprašus tvirtina Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (toliau vadinama – LAMA BPO) prezidentas.
3. Bendrus stojamuosius egzaminus vertina LAMA BPO prezidento patvirtintos atskirų studijų krypčių jungtinės vertinimo komisijos. Kiekvienos komisijos sudėtyje turi būti visų aukštųjų mokyklų, vykdančių tos studijų krypties programas, deleguoti atstovai. Aukštoji mokykla gali atsisakyti deleguoti savo atstovus, apie tokį savo sprendimą raštu informuodama LAMA BPO prezidentą. LAMA BPO supažindina aukštąsias mokyklas, dalyvaujančias atitinkamos studijų krypties ar meno pedagogikos stojamųjų egzaminų vykdyme, su prezidento nutarimu dėl vertinimo komisijų narių skyrimo. Jungtinės vertinimo komisijos gali turėti pakomises daliai stojamojo egzamino užduočių įvertinti. Dėl pakomisių sudėties sutaria aukštosios mokyklos, dalyvaujančios atitinkamos menų studijų krypties ar meno pedagogikos studijų programų stojamųjų egzaminų vykdyme. Kiekvienos studijų krypties stojamajam egzaminui taip pat turi būti sudaryta ne mažiau kaip iš trijų asmenų susidedanti apeliacinė komisija.
4. Atliktų stojamojo egzamino užduočių vertinimo komisiją turi sudaryti ne mažiau kaip trys asmenys, pripažinti tos srities menininkai. Komisijos nariais negali būti egzaminų užduočių rengėjai ir asmenys, rengiantys stojančiuosius egzaminams, dirbantys neformaliojo meninio ugdymo įstaigose.
5. Stojamieji egzaminai gali būti vykdomi keliuose miestuose ir aukštosiose mokyklose, tačiau vertinimą turi atlikti ta pati vertinimo komisija.
II. UŽDUOČIŲ RENGIMAS IR SAUGOJIMAS
7. Ne vėliau kaip prieš mėnesį iki stojamojo egzamino laikymo pirmosios datos juos vykdančios aukštosios mokyklos bendru sutarimu skiria dėstytojus stojamojo egzamino užduotims parengti. Užduotims rengti rekomenduojama skirti docento arba profesoriaus pareigas einančius asmenis. Užduočių rengimo ir saugojimo tvarka bei sudėtis turi būti nurodyta bendrai vykdomo studijų krypties stojamojo egzamino organizavimo ir vykdymo tvarkos apraše.
8. Kiekvienai stojamojo egzamino užduočiai su bent 20 proc. atsarga parengiama tiek užduočių variantų, kiek yra stojamojo egzamino laikymo vietų.
9. Stojamojo egzamino užduočių rengėjai ir administravimo grupė privalo užtikrinti užduočių turinio ir atsakymų apsaugą nuo informacijos nutekinimo bei užduočių ir atsakymų popierinių formų ir kompiuterinių laikmenų fizinę apsaugą. Užduočių rengėjai, administravimo grupės nariai privalo pasirašyti konfidencialumo deklaraciją.
III. STOJAMOJO EGZAMINO VYKDYMAS
10. Stojamieji egzaminai vykdomi vadovaujantis LAMA BPO patvirtintais atskirų meno studijų srities krypčių ir meno pedagogikos studijų programų stojamųjų egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkų aprašais.
11. Į stojamojo egzamino laikymo vietą stojantieji įleidžiami pateikę administravimo grupės nariams asmens tapatybės dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą) ir prašymo registravimo pažymą. Jiems, jei reikia, pateikiama medžiaga, būtina stojamajam egzaminui laikyti (specialiai pažymėti popieriaus lapai ar kt.).
12. Prieš stojamojo egzamino pradžią stojantieji supažindinami su egzamino laikymo trukme ir kitais reikalavimais.
13. Aukštosios mokyklos, atsakingos už stojamojo egzamino vykdymą, paskirti patalpų (auditorijų) prižiūrėtojai ir administravimo grupės nariai negali diskutuoti su stojančiaisiais. Į klausimus, nesusijusius su stojamojo egzamino turiniu, turi būti atsakoma garsiai, visiems girdint.
14. Atlikęs užduotį, stojantysis grąžina auditorijos prižiūrėtojui arba administravimo grupės nariui atliktos užduoties medžiagą (išskyrus atvejus, kai užduotys atliekamos ne rašytine ar grafine, bet kita forma).
15. Stojant į šokio, teatro ir kino krypčių studijų programas (išskyrus koleginių studijų programas), stojamieji egzaminai vyksta dviem etapais:
15.1. per pirmąjį etapą jungtinė atitinkamos studijų krypties vertinimo komisija iš visų stojančiųjų atrenka patenkančiuosius į antrąjį stojamojo egzamino etapą;
IV. ATLIKTŲ STOJAMOJO EGZAMINO UŽDUOČIŲ VERTINIMAS IR VERTINIMO REZULTATŲ NORMINIMAS
16. Architektūros, dailės, dizaino, fotografijos ir medijų krypčių stojamojo egzamino užduotys, atliktos raštu ar grafine forma, yra užšifruojamos bei iš karto perduodamos vertinti vertinimo komisijai arba iki sutarto perdavimo laiko saugomos LAMA BPO nustatyta tvarka. Atliktas užduotis kiekvienas vertinimo komisijos narys vertina šimtabalėje skalėje savarankiškai, laikydamasis normaliojo skirstinio, vadovaudamasis LAMA BPO patvirtintuose atskirų menų studijų srities krypčių stojamųjų egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkų aprašuose nustatytais vertinimo kriterijais (toliau vadinama – vertinimo kriterijai). Po to išvedamas įvertinimų vidurkis ir surašomas į žiniaraštį. Tokia pačia tvarka pagal meno pedagogikos studijų programų stojamųjų egzaminų vertinimo kriterijus vertinamos ir raštu ar grafine forma atliktos stojamojo egzamino į meno pedagogikos studijų programas užduotys.
17. Muzikos, teatro ir kino, šokio krypčių ir meno pedagogikos studijų programų stojamųjų egzaminų vaizduojamosios užduotys vertinamos jų atlikimo metu. Laikydamasis vertinimo kriterijų, jas vertina kiekvienas vertinimo komisijos narys savarankiškai ir sudaro vertinamųjų reitingą. Po to sudaromas bendras vertinamųjų reitingas ir rezultatai įrašomi į žiniaraštį. Komisijos pirmininkas kitų vertinimo komisijos narių pasiūlymus reitingui sudaryti saugo iki apeliacinės komisijos darbo pradžios.
18. Vykdant stojamuosius egzaminus į teatro ir kino, šokio studijų krypčių universitetinių studijų programas pirmojo etapo metu pagal nustatytus vertinimo kriterijus šimtabalėje skalėje vertinami bendrieji stojančiųjų gebėjimai. Kiekvienas vertinimo komisijos narys vertina savarankiškai, po to išvedamas įvertinimų vidurkis. Komisijos nariai bendrai sutaria, kuris įvertinimo vidurkio balas yra žemiausias pereinamasis balas į antrąjį vertinimo etapą. Į antrąjį etapą neatrinkti asmenys laikomi neišlaikiusiais stojamojo egzamino. Antrojo etapo metu vertinama šio aprašo 17 punkte nustatyta tvarka reitinguojant.
19. Stojantysis privalo atlikti visas stojamojo egzamino užduotis. Jeigu neatliko bent vienos užduoties arba jos įvertinimas lygus nuliui, egzaminas laikomas neišlaikytu.
20. Vertinimo komisijos darbe turi dalyvauti ne mažiau kaip du trečdaliai komisijos narių. Patalpose, kuriose vyksta vertinimas, negali būti pašalinių žmonių. Komisijoje stebėtojo teisėmis gali dalyvauti aukštųjų mokyklų, kurioms skirta tiksliniu būdu valstybės finansuojamų studijų vietų, atstovai. Komisijos darbe stebėtojo teisėmis taip pat gali dalyvauti Lietuvos studentų atstovybių sąjungų atstovas.
21. Vertinimo komisija gali papildomai nustatyti stojamojo egzamino išlaikymo ribą. Nustačius stojamojo egzamino išlaikymo ribą, egzamino neišlaikę stojantieji šiame etape į sąrašus neįrašomi.
22. Stojamojo egzamino rezultatai skelbiami stojantiesiems ne vėliau kaip per 48 val. po egzamino pabaigos. Administravimo grupė arba paskirti aukštųjų mokyklų priėmimo komisijų darbuotojai įvertinimus įveda į LAMA BPO priėmimo duomenų bazę iki LAMA BPO valdybos nustatytos datos.
23. Stojamųjų egzaminų rezultatų norminimą atlieka LAMA BPO. Norminant stojamųjų egzaminų įvertinimai perskaičiuojami į šimtabalę vertinimo skalę, jei buvo laikytasi kitokio įvertinimų skaičiavimo principo. Stojamąjį egzaminą išlaikiusių stojančiųjų įvertinimo rezultatai norminami atsižvelgus į vertinimo rezultatus, stojančiųjų į atitinkamas studijų kryptis ir programas skaičius, patekusiųjų į antrąjį vertinimo etapą (jeigu egzaminas vyko dviem etapais) skaičius bei galimą maksimalų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių į atitinkamas studijų programas.
V. ŽINIARAŠČIAI IR PAŽYMOS
VI. APELIACIJOS
25. Stojantysis turi teisę pateikti apeliaciją dėl stojamojo egzamino įvertinimo. Apeliaciją reikia pateikti administravimo grupei ne vėliau kaip per 24 val. nuo stojamojo egzamino vertinimo rezultatų paskelbimo.
26. Apeliacinę komisiją sudaro: pirmininkas – vienas iš universiteto studijų prorektorių (ar kolegijos direktoriaus pavaduotojų), vertinimo komisijos nepriklausomas ekspertas ir vienas iš administravimo grupės narių.
27. Jei apeliacijos svarstymo metu apeliacinė komisija numato kviesti stojantįjį, apeliacijos svarstymo laikas ir vieta stojančiajam paskelbiami prašymo apeliacijai pateikimo metu. Stojančiajam negali atstovauti kitas asmuo.
28. Apeliacinė komisija skundą išnagrinėja per ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo skundo gavimo dienos. Apeliacinės komisijos sprendimai protokoluojami, protokolą pasirašo visi Apeliacinės komisijos nariai. Apeliacinės komisijos pirmininkas įrašo į žiniaraštį naują įvertinimą (jeigu jis yra keičiamas). Prie įvertinimo pasirašo visi Apeliacinės komisijos nariai. Už įvertinimo įvedimą į LAMA BPO duomenų bazę atsakinga administravimo grupė arba paskirti aukštųjų mokyklų priėmimo komisijų darbuotojai.
VII. ATLIKTŲ UŽDUOČIŲ MEDŽIAGOS SAUGOJIMAS
29. Atliktų stojamojo egzamino užduočių medžiaga iki stojančiųjų kvietimo studijuoti paskelbimo laikoma aukštojoje mokykloje, kurioje vyko vertinimas, po to ji perduodama tai aukštajai mokyklai, į kurią stojantysis buvo priimtas, ir įsegama į studento asmens bylą.
30. Neįstojusiųjų stojamųjų egzaminų darbai ir pasirašyti žiniaraščių originalai saugomi administravimo grupės parinktoje aukštojoje mokykloje vienerius metus po stojamojo egzamino vykdymo datos. Elektroniniai žiniaraščio duomenys saugomi LAMA BPO duomenų bazėje penkerius metus pagal LAMA BPO darbo reglamentą.