LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOJI TARYBA
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PRISIJUNGIMO PRIE ŽENEVOS VEKSELIŲ IR ČEKIŲ KONVENCIJŲ
1992 m. birželio 30 d. Nr. I-2688
Vilnius
1. Atnaujinti Lietuvos Respublikos prisijungimą prie Ženevos Konvencijos dėl Vieningo įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo, pasirašytos 1930 metais, ir Ženevos Konvencijos dėl Vieningo čekių įstatymo, pasirašytos 1931 metais.
2. Pratęsti Lietuvos Respublikos 1938 m. spalio 1 d. Vekselių ir Čekių įstatymų (naujų redakcijų), kurių tekstai pateikiami šio nutarimo 1 ir 2 priedėliuose, galiojimą.
Lietuvos Respublikos
Aukščiausiosios Tarybos
1992 m. birželio 30 d. nutarimo Nr. I-2688
1 priedėlis
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VEKSELIŲ
ĮSTATYMAS
Įstatymas reglamentuoja vekselių išdavimo, laidavimo, apmokėjimo, indosavimo (perdavimo), vekselių naudojimo ir iš to atsirandančių pretenzijų bei pasekmių reguliavimo tvarką.
Įstatyme vartojama sąvoka „asmuo“ taikoma tiek juridiniams, tiek fiziniams asmenims.
BENDRIEJI NUOSTATAI
Vekselis yra vertybinis popierius – dokumentas, kuriuo išrašantis jį asmuo besąlygiškai įsipareigoja (pasižada) tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba tai padaryti paveda kitam.
Vekselis gali būti įsakomasis (trata) arba paprastasis (solo vekselis).
Įsakomuoju vekseliu (trata) jo davėjas paveda kitam asmeniui, kad šis vekselio sumą sumokėtų jame nurodytam asmeniui.
Paprastuoju (solo) vekseliu jo davėjas pats pasižada mokėti jame nurodytą sumą.
I SKYRIUS. VEKSELIO SUDARYMAS IR FORMA
1 straipsnis. Vekselio įforminimas
Įsakomajame vekselyje turi būti:
2 straipsnis. Vekselio, kuriame įrašyti ne visi rekvizitai, galiojimas
Dokumentas, kuriame nėra nors vieno iš 1 straipsnyje išvardintų rekvizitų, išskyrus toliau šiame įstatyme numatytuosius, neturi įsakomojo vekselio galios.
Jei nėra atskiro įrašo, vieta, pažymėta šalia mokėtojo pavadinimo, laikoma apmokėjimo vieta ir kartu mokėtojo gyvenamąja vieta.
3 straipsnis. Vekselio išrašymas
4 straipsnis. Apmokėjimo vieta
5 straipsnis. Palūkanos
Vekselyje, mokėtiname pateikus arba per tam tikrą laiką po pateikimo, davėjas gali nustatyti, kad už vekselio skolos sumą mokamos palūkanos. Kitokiuose vekseliuose įrašas apie palūkanas neturi galios.
Palūkanų norma turi būti nurodyta vekselyje. Jei šito nurodymo nėra, įrašas apie palūkanų mokėjimą negalioja.
6 straipsnis. Vekselio suma
7 straipsnis. Negaliojantys parašai
8 straipsnis. Įgaliotinis be įgaliojimo teisių
9 straipsnis. Davėjo atsakomybė
10 straipsnis. Nevisiškai užpildytas vekselis
Jeigu vekselis išduodant buvo nevisiškai užpildytas ir vėliau papildytas pažeidžiant priimtus susitarimus, tai tokių susitarimų nesilaikymas vekselio turėtojui nelaikomas pažeidimu, nebent jis vekselį įsigijo neteisėtai arba įsigydamas, nors ir nežinojo, tačiau galėjo žinoti, kad asmuo, iš kurio įsigijo vekselį, neturėjo teisės jo perleisti kitam.
II SKYRIUS. INDOSAMENTAS (VEKSELIO PERDAVIMAS)
11 straipsnis. Indosamento tvarka
Jeigu vekselio davėjas įrašė jame ne „įsakymu“ arba kitus analogiškus žodžius, tai vekselis gali būti indosuotas tik laikantis įprastinių indosamento įforminimo taisyklių.
12 straipsnis. Negaliojantis indosamentas
Vekselio indosamentas turi būti besąlyginis. Bet kurios sąlygos, galinčios turėti įtakos indosamentui, neturi galios.
13 straipsnis. Blankinis indosamentas
Indosamentas turi būti įrašytas vekselyje arba pratąsoje (pridėtame prie vekselio lape). Indosantas privalo jį pasirašyti.
14 straipsnis. Indosamento teisės
Indosamentu perduodamos visos vekselio teisės. Jeigu indosamentas yra blankinis, tai vekselio savininkas (turėtojas) gali:
15 straipsnis. Indosanto atsakomybė
16 straipsnis. Vekselio savininkas
Vekselio turėtojas yra teisėtas jo savininkas, jeigu jis įrodo tą teisę nenutrūkstama indosamentų eile, nors paskutinysis iš jų būtų blankinis. Išbrauktieji indosamentai šiuo atveju laikomi neįrašytais. Jeigu po blankinio indosamento yra kitas indosamentas, tai laikoma, kad pastarąjį pasirašęs asmuo įsigijo vekselį blankiniu indosamentu.
Jeigu asmuo bet kuriuo būdu vekselį prarado, tai naujasis jo savininkas, įrodęs savo teisę į jį šio straipsnio pirmoje dalyje nurodytu būdu, privalėtų vekselį atiduoti tik tada, jei įgijo jį nesąžiningai arba įgydamas jį nors ir nežinojo, tačiau galėjo žinoti, kad asmuo, iš kurio įsigijo vekselį, neturėjo teisės jį perleisti kitam.
17 straipsnis. Vekselio skolininko pretenzijos
18 straipsnis. Vekselio savininko teisės
Jeigu indosamente yra įrašas „pinigams išieškoti“, „inkasuoti“, „pagal įgaliojimą“ arba kitokie žodžiai, nusakantys paprastąjį perdavimą, tai savininkas gali naudotis visomis vekselio teisėmis, bet jį perduoti gali tik kitu įgaliojančiu indosamentu.
Tokiu atveju įsipareigojusieji vekseliu gali pareikšti savininkui tik tas pretenzijas, kurias jie turėtų indosantui.
19 straipsnis. Užstato teisė
Kai indosamente yra įrašas „pinigams saugoti“, „pinigai užstatui“ arba kitokie analogiški žodžiai, nusakantys užstato teisę, savininkas gali naudotis visomis vekselio teisėmis, tačiau jo įrašytas indosamentas turi įgaliotinio padaryto indosamento galią.
20 straipsnis. Indosamentas suėjus vekselio mokėjimo terminui
Indosamentas, padarytas mokėjimo terminui suėjus, turi tas pačias pasekmes kaip ir prieš mokėjimo terminą padarytasis. Tačiau indosamentas, padarytas po protesto dėl nesumokėjimo arba pasibaigus nustatytam protesto terminui, laikomas tik įprastu vekselio indosavimu.
III SKYRIUS. AKCEPTAS
21 straipsnis. Pateikimas apmokėti
22 straipsnis. Davėjo ir indosanto nurodymai
Davėjas gali kiekviename vekselyje įrašyti, kad jis turi būti pateiktas akceptuoti, nurodydamas akceptavimo terminą arba jo nenurodydamas.
Davėjas gali vekselyje uždrausti jį akceptuoti, jeigu tai nėra vekselis, mokėtinas pas trečiąjį asmenį arba vekselis, mokėtinas kitoje (ne davėjo gyvenamojoje) vietoje, arba vekselis, mokėtinas per apibrėžtą nuo jo pateikimo laiką.
Davėjas taip pat gali nustatyti, kad vekselis negali būti pateiktas akceptuoti anksčiau negu nurodytas terminas.
23 straipsnis. Pateikimo apmokėti laikas
Vekseliai, apmokėtini per tam tikrą laiką po pateikimo, turi būti pateikti akceptuoti per vienerius metus nuo jų išdavimo datos.
24 straipsnis. Pakartotinis pateikimas apmokėti
Mokėtojas gali reikalauti, kad vekselis antrą kartą būtų jam pateiktas kitą po pirmojo pateikimo dieną. Tokio reikalavimo nevykdymą suinteresuotieji asmenys gali motyvuoti tiktai tuo, kad apie tą reikalavimą nurodyta proteste.
25 straipsnis. Akcepto įforminimas
Akceptas įrašomas vekselyje. Jis reiškiamas žodžiu „akceptuotas“ arba kitu analogišku žodžiu ir pasirašomas mokėtojo. Vien mokėtojo parašas vekselio pirmojoje pusėje laikomas akceptu.
Jeigu vekselis privalo būti apmokėtas per tam tikrą laiką po pateikimo arba jeigu jis turi būti pateiktas akceptuoti nustatytu terminu pagal atskirą susitarimą, akcepto data turi būti ta diena, kurią faktiškai padarytas įrašas, nebent vekselio savininkas reikalautų, kad būtų įrašyta pateikimo diena. Jei datos nėra, vekselio savininkas, siekdamas išsaugoti savo teises į indosantą ir vekselio davėją, privalo šį trūkumą paliudyti laiku įformintu protestu.
26 straipsnis. Akcepto deklaracija
27 straipsnis. Domicilinis vekselis
Kai davėjas vekselyje nurodė kitą mokėjimo vietą negu vekselio mokėtojo gyvenamoji vieta (domicilinis vekselis), bet nenurodė trečiojo asmens vietos, kur turi būti mokama, tai mokėtojas gali tą asmenį nurodyti akceptuodamas vekselį. Jei nėra tokio nurodymo, laikoma, kad pats akceptantas įsipareigoja mokėti mokėjimo vietoje.
28 straipsnis. Akcepto veiksmingumas
29 straipsnis. Akcepto išbraukimas
Jeigu mokėtojas, prieš grąžindamas vekselį, išbraukia jame padarytą akcepto įrašą, laikoma, kad akceptuoti vekselį atsisakyta. Neįrodžius priešingo fakto, laikoma, kad įrašas išbrauktas prieš grąžinant vekselį.
IV SKYRIUS. LAIDAVIMAS (AVALIS)
30 straipsnis. Laidavimo esmė
31 straipsnis. Laidavimo įforminimas
Laidavimas įforminamas vekselyje arba jo pratąsoje. Jis reiškiamas žodžiu „laiduota“ arba analogišku įrašu ir laiduotojo (avalisto) parašu.
Laidavimas yra jau ir laiduotojo parašas priekinėje vekselio pusėje, išskyrus mokėtojo arba davėjo parašą.
32 straipsnis. Laiduotojo atsakomybė ir teisės
Laiduotojas ir asmuo, už kurį jis laidavo, atsako solidariai. Įsipareigojimas galioja ir tuomet, kai jis dėl kurios nors priežasties, išskyrus įforminimo defektą, atrodytų negaliojantis.
V SKYRIUS. MOKĖJIMO TERMINAS
33 straipsnis. Vekselio mokėjimo terminai
Vekselis gali būti išrašytas mokėti:
34 straipsnis. Vekselis terminu „pateikus“
Vekselis, kurio terminas yra „pateikus“, turi būti apmokėtas jį pateikus. Jis turi būti pateiktas per vienerius metus nuo jo išrašymo datos. Vekselio davėjas gali šį laiką sutrumpinti arba pailginti. Šiuos terminus indosantai gali sutrumpinti.
35 straipsnis. Apmokėjimas per tam tikrą laiką
Vekselio, apmokėtino per tam tikrą laiką po pateikimo, mokėjimo terminas nustatomas pagal vekselio akcepto arba jo protesto datą.
36 straipsnis. Apmokėjimo diena
Vekselio, apmokėtino per vieną ar kelis mėnesius nuo išrašymo arba pateikimo dienos, terminas sueina atitinkamą mokėjimo mėnesio dieną. Jei tą mėnesį nėra atitinkamos dienos, vekselio mokėjimo terminas yra paskutinioji mėnesio diena.
Jei vekselis išrašytas apmokėti per vieną ar kelis su puse mėnesio nuo išdavimo arba pateikimo dienos, pirmiausia suskaičiuojami pilnieji mėnesiai.
Jeigu kaip mokėjimo terminas nurodyta mėnesio pradžia, vidurys (sausio vidurys, vasario vidurys ir t. t.) arba pabaiga, tai šie posakiai reiškia pirmąją, penkioliktąją arba paskutiniąją mėnesio dieną.
37 straipsnis. Apmokėjimo tvarka
Jeigu vekselį reikia apmokėti nustatytą dieną vietovėje, kur galioja ne toks kaip išdavimo vietovėje kalendorius, mokėjimo terminas nustatomas pagal mokėjimo vietovės kalendorių.
Kai vekselis turi būti apmokėtas per tam tikrą laiką nuo išrašymo dienos kitoje vietovėje, o pastarosios kalendorius yra kitoks negu išdavimo vietovėje, tai vekselio išrašymo diena pritaikoma atitinkamai mokėjimo vietos kalendoriaus dienai ir taip nustatomas mokėjimo terminas.
VI SKYRIUS. MOKĖJIMAS
38 straipsnis. Pateikimas apmokėti
39 straipsnis. Apmokėjusiojo asmens teisės
Apmokėdamas vekselį, mokėtojas gali reikalauti, kad grąžinamame vekselyje būtų jo savininko pakvitavimas, jog jis pinigus gavo.
40 straipsnis. Apmokėjimas prieš terminą
Vekselio savininkas negali būti verčiamas priimti apmokėjimą prieš terminą. Mokėdamas prieš terminą, mokėtojas veikia savo rizika.
41 straipsnis. Vekselio valiuta
Jeigu vekselio valiuta mokėjimo vietovėje nevartojama, jo sumą galima sumokėti šalies, kurioje mokama, pinigais laikantis mokėjimo dienos kurso. Kai vekselis apmokamas praėjus jo terminui, savininkas savo nuožiūra gali reikalauti, kad būtų mokama tos šalies pinigais pagal mokėjimo termino arba mokėjimo dienos kursą.
Nustatant užsienio valiutos kursą, laikomasi mokėjimo šalies tradicijų. Tačiau vekselio davėjas gali nustatyti, kad mokėtinoji suma būtų apskaičiuota pagal vekselyje nurodytą kursą.
Šios taisyklės netaikomos tada, kai vekselio davėjas yra nustatęs, kad turi būti apmokėta konkrečia vekselyje nurodyta valiuta.
VII SKYRIUS. REIKALAVIMAI VEKSELIO NEAKCEPTAVUS
ARBA NEAPMOKĖJUS
43 straipsnis. Ieškinio pareiškimas
Laikytojas gali pareikšti ieškinį indosantams, davėjui ir kitiems įsipareigojusiesiems:
b) kai mokėtojo mokumas abejotinas, nepaisant to, ar jis akceptavo vekselį ar ne, jeigu jis sustabdė savo mokėjimus, nors tai ir neįrodyta teismo tvarka, arba kai priverstinis išieškojimas iš jo turto buvo be rezultatų,
44 straipsnis. Protestas
Atsisakymas vekselį akceptuoti arba apmokėti turi būti patvirtintas oficialiu aktu (protestas dėl atsisakymo akceptuoti arba apmokėti).
Protestas neakceptavimo atveju turi būti įformintas suėjus terminui, nustatytam pateikti vekselį akceptuoti. Jeigu šio įstatymo 24 straipsnio pirmojoje dalyje numatytu atveju vekselis akceptuoti buvo pateiktas paskutinę dieną, tai protestas gali būti įformintas dar ir rytojaus dieną.
Jeigu buvo neapmokėtas vekselis, išrašytas mokėti konkrečiu mokėjimo terminu arba per tam tikrą laiką nuo jo išrašymo ar pateikimo dienos, protestas turi būti įformintas per vieną dvi darbo dienas pasibaigus mokėjimo terminui. Kai buvo neapmokėtas vekselis terminu „pateikus“, protestas turi būti įformintas šio straipsnio antrojoje dalyje nurodytu laiku.
Pareiškus protestą dėl neakceptavimo, nereikia pateikti vekselį mokėti nei protestuoti dėl neapmokėjimo.
Kai mokėtojas nepriklausomai nuo to, buvo jis akceptavęs vekselį ar ne, nutraukė mokėjimus arba kai priverstinis išieškojimas iš jo turto buvo nesėkmingas, savininkas gali naudotis savo teisėmis tik pateikęs mokėtojui vekselį apmokėti ir įforminęs protestą.
45 straipsnis. Informavimas neakceptavus arba neapmokėjus vekselio
Vekselio savininkas privalo pranešti savo tiesioginiam indosantui ir vekselio davėjui apie tai, kad vekselis neakceptuotas arba neapmokėtas, – per keturias darbo dienas po protestavimo, o kai vekselyje yra įrašas „grąžinti be išlaidų“ – per tiek pat laiko po vekselio pateikimo. Kiekvienas indosantas, gavęs žinią, per dvi darbo dienas turi pranešti apie tai savajam indosantui, nurodydamas pavadinimus (pavardes) ir adresus tų, kurie tokius pranešimus jau yra siuntę. Taip daroma, kol apie tai bus pranešta vekselio davėjui. Nurodytasis laikas skaičiuojamas nuo žinios gavimo pirmosios dienos.
Kai šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodyta tvarka pranešta vekselio davėjui, per tokį pat laiką turi būti tai pranešta ir vekselio laiduotojams.
Jeigu kuris nors indosantas nėra nurodęs savo adreso arba jį įrašęs neįskaitomai, pakanka pranešti prieš jį pasirašiusiajam indosantui.
Pranešti galima bet kuria forma, net ir paprasčiausiai grąžinant vekselį. Įpareigotasis pranešti privalo įrodyti, kad jis tai padarė nustatytu laiku. Laikoma, kad terminas nepažeistas, jeigu informuojantis dokumentas nustatytu laiku buvo atiduotas paštui.
46 straipsnis. Neprivalomas protestas
Vekselio davėjas, indosantas arba laiduotojas, įrašydami dokumente pastabą „grąžinti be išlaidų“, „neprotestuojamas“ arba analogiškos reikšmės žodžius ir pasirašydami, gali atleisti vekselio savininką nuo pareigos įforminti protestą dėl neakceptavimo arba neapmokėjimo.
Tokia pastaba neatleidžia savininko nei nuo pareigos pateikti vekselį nustatytu laiku, nei nuo pareigos teikti įstatymo numatytą informaciją. Kad nesilaikyta nustatytų terminų, turi įrodyti tas, kas nori tokiomis aplinkybėmis naudotis vekselio savininko atžvilgiu.
Jeigu pastabą įrašė vekselio davėjas, ji galioja visiems pasirašiusiems, o jeigu tai padarė indosantas arba laiduotojas, ji privaloma tik jam pačiam. Jeigu, nepaisydamas vekselio davėjo įrašytos pastabos, savininkas įformina protestą, tai dėl to susidariusios išlaidos tenka jam pačiam. Jei pastabą įrašė indosantas arba laiduotojas, protesto išlaidos gali būti išieškotos iš visų vekselį pasirašiusiųjų.
47 straipsnis. Atsakomybė pagal vekselį
Savininkas turi teisę pareikšti ieškinį visiems minėtiems asmenims, kiekvienam iš jų atskirai ir visiems kartu, nesilaikydamas įsipareigojimų eiliškumo.
48 straipsnis. Ieškinio teisės
Vekselio savininkas, pareikšdamas ieškinį, gali reikalauti sumokėti:
49 straipsnis. Pretenzijos regreso tvarka
Apmokėjęs vekselį asmuo regreso tvarka gali reikalauti iš ankstesniųjų indosantų:
50 straipsnis. Apmokėjusio vekselį teisės
Kiekvienas įsipareigojusysis, kuriam pareikštas arba gali būti pareikštas ieškinys, turi teisę reikalauti atiduoti jam apmokėtą vekselį su protestu ir sumokėjimo pakvitavimu.
51 straipsnis. Teisė apmokėjus neakceptuotą vekselio sumą
Jeigu buvo akceptuota ne visa vekselio suma, sumokėjęs neakceptuotą (likusią) sumą asmuo gali reikalauti, kad būtų pažymėta vekselyje apie jos sumokėjimą ir išduotas atitinkamas pakvitavimas. Be to, savininkas turi duoti jam patvirtintą vekselio nuorašą ir protesto aktą, kad pastarasis galėtų savo ruožtu pareikšti ieškinį kitiems regreso tvarka.
52 straipsnis. Atgręžtinis vekselis (retrata)
Kiekvienas, turintis teisę pareikšti ieškinį, jeigu nėra susitarta kitaip, gali gauti tą sumą pagal atgręžtinį įsakomąjį vekselį (retratą), išrašydamas jį vienam iš savo ankstesniųjų indosantų terminu „pateikus“ apmokėti šio asmens gyvenamojoje vietoje.
Į tokį vekselį be sumų, nurodytų 48 ir 49 straipsniuose, įrašomos mokėjimų makleriui už tarpininkavimą bei vekselio valstybinio mokesčio (vekselio blanko kainos) sumos.
53 straipsnis. Teisių netekimas praleidus terminą
Vekselio savininkas netenka savo teisių į jo davėją, indosantus ir kitus vekseliu įsipareigojusius, išskyrus akceptavusįjį, jei praleido terminus:
Nepateikęs vekselio akceptuoti davėjo nustatytu laiku, savininkas netenka teisių, atsirandančių tiek dėl neapmokėjimo, tiek dėl atsisakymo akceptuoti, nebent iš įrašytųjų sąlygų būtų matyti, kad davėjas norėjo išvengti tik atsakomybės už vekselio akceptavimą.
54 straipsnis. Nenugalimos kliūtys
Jeigu dėl nenugalimų kliūčių (kurios nors valstybės įstatymų nuostata arba stichinė nelaimė) nustatytu laiku nebuvo galima pateikti vekselio apmokėti arba įforminti protestą, tam skirtas laikas pratęsiamas.
Laikytojas nedelsdamas turi pranešti apie tas kliūtis savo indosantui ir pažymėti vekselyje arba pratąsoje, kad indosantui pranešta, nurodyti datą ir pasirašyti. Toliau elgiamasi 45 straipsnyje nurodyta tvarka.
Kai pašalinamos šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytos kliūtys, savininkas nedelsdamas turi pateikti vekselį akceptuoti arba apmokėti ir, jeigu reikia, įforminti protestą.
Jeigu minėtos kliūtys tęsiasi ilgiau kaip trisdešimt dienų po mokėjimo termino, ieškinį galima kelti nepateikiant vekselio mokėti ir neįforminus protesto.
Vekselių, mokėtinų „pateikus“ arba per tam tikrą laiką nuo pateikimo, trisdešimties dienų terminas skaičiuojamas nuo tos dienos, kurią savininkas pranešė savo indosantui apie minėtąsias kliūtis. Toks pranešimas gali būti ir iki vekselio pateikimo termino pabaigos. Vekseliams, kurių mokėjimo terminas yra per tam tikrą laiką nuo pateikimo, prie trisdešimties dienų pridedamas vekselyje nurodytas pateikimo laikas.
VIII SKYRIUS. TARPININKAVIMAS
55 straipsnis. Trečiojo asmens vekselyje pareigos
Vekselio davėjas, indosantas arba laiduotojas gali nurodyti asmenį (tarpininką), kuris prireikus akceptuotų arba apmokėtų.
Toliau nurodytomis sąlygomis vekselį gali akceptuoti arba apmokėti asmuo, atstovaujantis kuriam nors skolininkui, atsakingam regreso tvarka.
Tarpininku gali būti trečiasis asmuo, net mokėtojas arba kitas asmuo, jau įsipareigojęs vekseliu, išskyrus akceptantą.
Tarpininkas per dvi darbo dienas turi pranešti apie savo tarpininkavimą tam, kuriam jis atstovauja. To nurodytu laiku nepadaręs, jis atsako už dėl jo aplaidumo padarytą žalą, tačiau atlygintina žalos suma negali viršyti vekselio sumos.
56 straipsnis. Tarpininko akceptas
Tarpininkas gali akceptuoti vekselį visais atvejais, kada akceptuotino vekselio savininkas turi teisę pareikšti regreso ieškinį iki vekselio mokėjimo termino pabaigos.
Jeigu vekselyje nurodytas tarpininkas, galintis prireikus vekselį akceptuoti arba apmokėti mokėjimo vietoje, savininkas gali iki mokėjimo termino pabaigos pasinaudoti regreso teise tarpininką nurodžiusio asmens ir vėliau po šio nurodymo pasirašiusiųjų asmenų atžvilgiu, jeigu savininkas pateikė vekselį tarpininkui, o pastarojo atsisakymas jį akceptuoti įformintas protesto akte.
57 straipsnis. Akcepto įforminimas
58 straipsnis. Akceptanto pareigos
Tarpininkas akceptantas įsipareigoja vekselio savininkui, kurio tarpininku jis buvo, ir po jo pasirašiusiems indosantams tais pat pagrindais kaip ir asmuo, jį įgaliojęs.
Nepaisant to, kad vekselis akceptuotas tarpininko, asmuo, už kurį buvo akceptuota, taip pat vekselio savininko ankstesnieji indosantai, sumokėję 48 straipsnyje nurodytas sumas, gali reikalauti atiduoti vekselį su protesto aktu ir sumokėjimo pakvitavimą.
59 straipsnis. Apmokėjimo galimumai
Tarpininkavimo tvarka vekselį galima apmokėti visais tais atvejais, kai po mokėjimo termino arba prieš jį savininkas turi teisę pareikšti regreso ieškinį.
60 straipsnis. Pateikimas apmokėti ir protestas
Jeigu vekselį akceptavo tarpininkai, kurių nuolatinė gyvenamoji ir mokėjimo vieta yra ta pati, arba jeigu toje pat vietoje gyvena kiti asmenys, kurie vekselyje nurodyti kaip turintys apmokėti prireikus, tai savininkas turi pateikti vekselį visiems tiems asmenims ir prireikus įforminti protestą dėl neapmokėjimo ne vėliau kaip kitą dieną po tos dienos, kurią leidžiama tai padaryti (įforminti protestą).
61 straipsnis. Atsisakymas priimti mokamą sumą
62 straipsnis. Apmokėjimo patvirtinimas
Tarpininko mokėjimas turi būti pažymėtas vekselyje ir nurodyta, už ką mokėta. Jei tokio nurodymo nėra, laikoma, kad mokėta už vekselio davėją.
63 straipsnis. Tarpininko teisės
Apmokėjęs vekselį tarpininkas įgyja vekselio teises į asmenį, už kurį mokėjo, ir į tuos, kurie pagal vekselį atsakingi pastarajam. Tačiau toliau indosuoti vekselio jis negali.
Indosantai, pasirašiusieji vėliau už asmenį, už kurį buvo vekselis apmokėtas, atleidžiami nuo įsipareigojimo.
Jeigu apmokėti vekselį tarpininkavimo tvarka tuo pat metu siūlosi keli asmenys, pirmenybė suteikiama tam, kurio apmokėjimas atleistų nuo įsipareigojimų didesnį asmenų skaičių. Tarpininkas, žinojęs, kad jis pažeidžia šią taisyklę, nebeturi regreso teisės į tuos, kurie būtų atleisti nuo įsipareigojimų.
IX SKYRIUS. VEKSELIO EGZEMPLIORIAI IR NUORAŠAI
64 straipsnis. Vekselio vienodi egzemplioriai
Šių egzempliorių eilės numeriai turi būti įrašyti vekselio tekste, jei taip nėra, kiekvienas egzempliorius laikomas atskiru įsakomuoju vekseliu.
Jeigu vekselyje nenurodyta, kad jis išduotas vienu egzemplioriumi, savininkas gali reikalauti, kad jo lėšomis būtų išduoti keli egzemplioriai. Dėl to jis turi kreiptis į savo tiesioginį indosantą, kuris tuo reikalu privalo kreiptis į savąjį indosantą. Taip daroma, kol prieinamas vekselio davėjas. Indosantai privalo pakartoti indosamentus naujuosiuose vekselio egzemplioriuose.
65 straipsnis. Vieno egzemplioriaus apmokėjimas
Vekselio vieno egzemplioriaus apmokėjimas atleidžia nuo kitų apmokėjimų net ir tada, kai nebuvo nustatyta, kad vieną egzempliorių apmokėjus kiti egzemplioriai nebegalioja. Tačiau mokėtojas ir toliau atsako už kiekvieną jo akceptuotą negrąžintą egzempliorių.
66 straipsnis. Akceptavimas
Nusiuntusysis vieną vekselio egzempliorių akceptuoti privalo kituose egzemplioriuose nurodyti pavadinimą asmens, kuris turi tą egzempliorių. Pastarasis turi atiduoti jį teisėtam kito egzemplioriaus laikytojui.
Jeigu jis atsisako tai padaryti, vekselio laikytojas gali naudotis regreso teise tik patvirtinęs protesto aktu, kad:
67 straipsnis. Teisė turėti vekselio nuorašą
Nuorašas turi visiškai atitikti originalą su indosamentais ir visais kitais jame esančiais įrašais. Nuoraše turi būti nurodyta, kur jis baigiasi.
68 straipsnis. Vekselio originalo laikytojo pareigos
Nuoraše turi būti nurodytas originalo laikytojas. Pastarasis minėtąjį dokumentą turi atiduoti teisėtam nuorašo laikytojui.
Jeigu jis atsisako tai padaryti, vekselio laikytojas, patvirtinęs protesto aktu, kad originalas jam reikalaujant nebuvo atiduotas, gali pareikšti ieškinį asmenims, indosavusiems arba laidavusiems vekselio nuorašą.
X SKYRIUS. PAKEITIMAI
XI SKYRIUS. SENATIES TERMINAI
70 straipsnis. Ieškinio pareiškimas
Visi vekselio ieškiniai gali būti pareikšti akceptantui per trejus metus nuo mokėjimo termino dienos.
Vekselio savininkas gali pareikšti ieškinį indosantams ir davėjui per vienerius metus nuo nustatytu laiku įforminto protesto dienos, o kai vekselyje buvo įrašyta „grąžinti be išlaidų“, – nuo mokėjimo termino dienos.
XII SKYRIUS. BENDRIEJI NUOSTATAI
72 straipsnis. Švenčių bei poilsio dienos
Vekselį, kurio mokėjimo terminas sueina įstatymų nustatytą nedarbo dieną, apmokėti galima reikalauti tik pirmąją po jos darbo dieną. Taip pat visi kiti veiksmai, susiję su vekseliu, skyrium imant, pateikimas akceptuoti ir protestui įforminti, gali būti daromi tik darbo dieną.
73 straipsnis. Terminų nustatymas
II DALIS. PAPRASTASIS (SOLO) VEKSELIS
75 straipsnis. Vekselio įforminimas
Paprastajame vekselyje yra:
76 straipsnis. Vekselio, kuriame įrašyti ne visi rekvizitai, galiojimas
Dokumentas, kuriame nėra nors vieno iš šio įstatymo 75 straipsnyje išvardintų rekvizitų, išskyrus toliau šiame įstatyme numatytuosius, neturi paprastojo vekselio galios.
Jei atskiro įrašo nėra, vekselio išrašymo vieta laikoma mokėjimo vieta ir kartu vekselio davėjo gyvenamąja vieta.
77 straipsnis. Taikytini įsakomųjų vekselių nuostatai
Paprastajam vekseliui kaip neprieštaraujančios jo esmei (prigimčiai) taikomos įsakomųjų vekselių nuostatos dėl:
78 straipsnis. Vekselio davėjo atsakomybė
Paprastieji vekseliai, apmokėtini per tam tikrą laiką po pateikimo, 23 straipsnyje numatytais terminais, turi būti pateikti davėjui vizuoti. Laikas, per kurį turi būti apmokėta po pateikimo, pradedamas skaičiuoti nuo vizavimo dienos. Davėjo atsisakymas vizuoti ir nurodyti to datą patvirtinamas protesto aktu (25 straipsnis), nuo kurio datos skaičiuojamas laikas, įvardintas šios dalies antrajame sakinyje.
LIETUVOS RESPUBLIKOS
AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS VYTAUTAS LANDSBERGIS
______________
Lietuvos Respublikos
Aukščiausiosios Tarybos
1992 m. birželio 30 d. nutarimo Nr. I-2688
2 priedėlis
LIETUVOS RESPUBLIKOS
ČEKIŲ
ĮSTATYMAS
Šis įstatymas reglamentuoja čekių išdavimo, jų galiojimo, indosavimo (perdavimo), laidavimo, apmokėjimo tvarką ir iš to atsirandančias pasekmes bei pretenzijų reguliavimo tvarką.
Įstatyme vartojama sąvoka „asmuo“ taikoma tiek juridiniams, tiek fiziniams asmenims.
I SKYRIUS. ČEKIS, JO FORMA IR SUDARYMAS
1 straipsnis. Čekio samprata ir jo turinys
Čekis yra vertybinis popierius – tam tikra teisine forma sudarytas pavedimas bankui besąlygiškai išmokėti jame įrašytą pinigų sumą.
2 straipsnis. Čekio išrašymo ir mokėjimo vieta
Dokumentas, kuriame nėra nors vieno 1 straipsnyje nurodyto rekvizito, išskyrus atvejus, numatytus tolesniuose šio įstatymo straipsniuose, neturi čekio galios.
Jei nėra atskiro nurodymo, vieta, pažymėta greta mokėtojo pavadinimo, laikoma mokėjimo vieta. Jei greta mokėtojo pavadinimo nurodytos kelios vietos, tai čekis mokėtinas pirmoje iš nurodytų vietų.
Jei nėra šių ar bet kurio kito nurodymų, čekis mokėtinas toje vietoje, kur mokėtojas turi savo pagrindinę įstaigą.
3 straipsnis. Čekis išrašomas tik į banką
Čekis gali būti išrašomas tiktai į banką, laikantį davėjo lėšas, kurias bendra tvarka davėjas turi teisę čekiu tvarkyti.
4 straipsnis. Čekio akceptas
5 straipsnis. Čekio sumos gavėjas
Čekis gali būti išrašytas mokėti:
Čekis, išrašytas mokėti konkrečiam asmeniui su įrašu „arba pateikėjui“ ar su kitu panašiu įrašu, galioja kaip pateikėjo čekis.
6 straipsnis. Kam gali būti išrašytas čekis
7 straipsnis. Palūkanos už čekio sumą
8 straipsnis. Čekio mokėjimo vieta
9 straipsnis. Čekio suma žodžiais ir skaitmenimis
10 straipsnis. Parašai čekyje
11 straipsnis. Čekio davėjo įgaliotiniai
12 straipsnis. Atsakomybė už čekio sumos išmokėjimą
13 straipsnis. Nevisiškai įformintas čekis
Jeigu čekis išduodant nebuvo visiškai įformintas ir po to, pažeidžiant susitarimus, papildytas, tai dėl šitų susitarimų nesilaikymo negalima neigti laikytojo teisių, nebent jis būtų čekį įsigijęs neteisėtu būdu arba jį įgydamas nors ir nežinojo, tačiau galėjo žinoti, kad ankstesnysis savininkas to čekio neturi teisės perleisti kitam.
II SKYRIUS. ČEKIŲ INDOSAVIMAS (PERDAVIMAS)
14 straipsnis. Indosamentas
Čekis, išrašytas konkrečiam asmeniui su įsakmia pastaba „įsakymu“ arba be jos, gali būti perduodamas indosamentu.
Čekis, išrašytas mokėti konkrečiam asmeniui su pastaba „ne įsakymu“ arba panašia pastaba, gali būti indosuotas tik laikantis įprastinio perdavimo įforminimo taisyklių.
15 straipsnis. Indosamento galia
Indosuojant čekį, negali būti įrašytos kokios nors sąlygos. Kiekviena sąlyga, galinti turėti įtakos indosamentui, laikoma negaliojančia.
16 straipsnis. Indosamento įforminimas
Indosamentas turi būti įrašytas čekyje arba pratąsoje (pridėtame prie čekio lape). Jis turi būti indosanto pasirašytas.
17 straipsnis. Indosamento suteiktos teisės
18 straipsnis. Indosanto atsakomybė
19 straipsnis. Indosuoto čekio savininkas
Indosuojamo čekio turėtojas laikomas teisėtu čekio savininku, jei jis įrodo tą teisę nenutrūkstama indosamentų eile, nors paskutinysis iš jų būtų blankinis. Išbraukti indosamentai šiuo atveju laikomi neįrašytais. Kai po blankinio indosamento yra kitas indosamentas, laikoma, kad pastarąjį pasirašęs asmuo čekį įgijo blankinio indosamento keliu.
20 straipsnis. Indosanto atsakomybė regreso tvarka
21 straipsnis. Čekio praradimas
Jei asmuo dėl kurių nors priežasčių čekį prarado, naujasis savininkas, nepaisant to, ar tai būtų pateikėjo ar indosuotas čekis, įrodęs savo teisę 19 straipsnyje nurodytu būdu, turi čekį atiduoti tik tada, jeigu jį yra įsigijęs nesąžiningai arba nors ir nežinojo, tačiau galėjo žinoti, kad ankstesnysis savininkas to čekio neturi teisės perleisti kitam.
22 straipsnis. Pretenzijos dėl čekio
23 straipsnis. Indosamento apribojimai
Jeigu indosamente yra įrašas „pinigams išieškoti“, „inkasuoti“, „įgaliojimu“ arba kitokie žodžiai, nusakantys paprastą pavedimą, tai pateikėjas turi visas čekio teises, bet jis gali jį indosuoti tik kaip įgaliotinis.
Šiuo atveju įsipareigojusieji gali pareikšti pateikėjui tik tas pretenzijas, kurias jie galėtų pareikšti indosantui.
24 straipsnis. Indosamento data
Indosamentas, įrašytas po protesto ar po panašių veiksmų arba suėjus pateikimo laikui, laikomas tik paprastu perdavimu.
III SKYRIUS. ČEKIŲ LAIDAVIMAS (AVALIS)
25 straipsnis. Visos arba dalies sumos laidavimas
26 straipsnis. Laidavimo įforminimas
Laidavimas įrašomas čekyje arba jo pratąsoje. Jis reiškiamas žodžiu „laiduota“ arba kitu analogišku įrašu ir laiduotojo pasirašomas.
27 straipsnis. Laiduotojo atsakomybė ir teisės
Laiduotojas atsako solidariai, kaip ir tas, už kurį jis yra laidavęs. Įsipareigojimas galioja ir tada, kai jis dėl kurios nors kitos priežasties atrodytų negaliojantis, išskyrus įforminimo defektą.
IV SKYRIUS. ČEKIŲ PATEIKIMAS IR APMOKĖJIMAS
28 straipsnis. Apmokėjimo laikas
29 straipsnis. Apmokėjimo vietovė
Čekis, mokėtinas kitoje šalyje negu išduotas, turi būti pateikiamas per 20 dienų, jei jo išrašymo ir mokėjimo vieta yra toje pačioje pasaulio dalyje, ir per 70 dienų, jei išrašymo ir mokėjimo vietos yra skirtingose pasaulio dalyse. Tačiau čekiai, išduoti bet kurioje Europos valstybėje ir mokėtini bet kurioje Viduržemio pajūrio valstybėje arba atvirkščiai, laikomi išduotais ir mokėtinais toje pat pasaulio dalyje.
30 straipsnis. Čekių apmokėjimas, kai yra skirtingas kalendorius
31 straipsnis. Atsiskaitymų rūmai
32 straipsnis. Čekio atšaukimas
33 straipsnis. Išduoto čekio galiojimas
34 straipsnis. Apmokėjimo įforminimas
Apmokėdamas čekį, mokėtojas gali reikalauti, kad atiduodamajame čekyje būtų laikytojo pakvitavimas, kad pinigus gavo.
35 straipsnis. Indosuoto čekio apmokėjimas
36 straipsnis. Čekio apmokėjimas esant skirtingoms valiutoms
Kai čekis yra išrašytas mokėti pinigais, kurie nenaudojami mokėjimo vietovėje, jo sumą galima sumokėti tos šalies pinigais, laikantis jų mokėjimo dienos kurso. Jeigu pateiktas čekis iš karto nebuvo apmokėtas, savininkas savo nuožiūra gali reikalauti, kad čekio suma būtų išmokėta šalies pinigais pagal pateikimo arba mokėjimo dienos kursą.
Nustatant užsienio valiutos kursą, laikomasi mokėjimo vietos tradicijų. Tačiau davėjas gali nustatyti, kad mokėtina suma būtų apskaičiuota pagal čekyje nurodytą kursą.
Šitos taisyklės netaikomos, kai davėjas yra nustatęs, kad turi būti mokama tam tikrais čekyje nurodytais pinigais (pastaba dėl efektyvaus mokėjimo užsienio valiuta).
V SKYRIUS. SKIRIAMIEJI IR ATSISKAITOMIEJI ČEKIAI
37 straipsnis. Čekių požymiai
Norėdamas apriboti čekio naudojimo galimybes, davėjas arba laikytojas gali jį pažymėti skiriamaisiais požymiais – dviem lygiagrečiomis įstrižomis linijomis pirmojoje čekio pusėje.
Jeigu tarp tų lygiagrečių linijų nėra jokio įrašo arba įrašytas žodis „bankas“ be konkretaus pavadinimo, arba kitokie analogiški žodžiai, toks čekis laikomas paprastuoju skiriamuoju čekiu. Kai tarp lygiagrečių linijų įrašytas banko įstaigos pavadinimas, čekis laikomas specialiuoju skiriamuoju čekiu.
Paprastasis skiriamasis čekis gali būti paverstas specialiuoju skiriamuoju. Specialusis skiriamasis čekis jokiu būdu negali būti paverstas paprastuoju skiriamuoju.
38 straipsnis. Skiriamojo čekio apmokėjimas
Specialiojo skiriamojo čekio sumą mokėtojas gali sumokėti tik čekyje nurodytam bankui, o jei šis pats yra mokėtojas – tai tik savo klientui. Tačiau toks bankas gali čekį inkasuoti kitame banke.
Skiriamąjį čekį bankas gali įsigyti tik iš savo kliento arba iš kito banko. Jis gali jį inkasuoti tik šių asmenų sąskaita.
Specialiojo skiriamojo čekio, kuriame įrašyti ne daugiau kaip dviejų bankų pavadinimai, sumą mokėtojas gali sumokėti tik tada, jeigu vienas iš jų nurodo inkasuoti čekį atsiskaitymų rūmuose.
39 straipsnis. Atsiskaitomieji čekiai
Čekio davėjas, taip pat jo laikytojas gali uždrausti čekio sumą išmokėti grynais pinigais, įrašydamas pirmojoje čekio pusėje įstrižai žodį „atsiskaitomasis“ arba analogišką posakį.
Tokio čekio suma nurašoma iš mokėtojo sąskaitos ir įrašoma į čekio pateikėjo sąskaitą. Toks atsiskaitymas prilygsta čekio apmokėjimui.
VI SKYRIUS. PRETENZIJOS DĖL ČEKIŲ NEMOKĖJIMO
40 straipsnis. Pretenzijų dėl nemokėjimo pagrindai
Laikytojas gali reikšti pretenzijas indosantams, davėjui ir kitiems įsipareigojusiems, jeigu laiku pateiktas čekis nebuvo apmokėtas ir jeigu atsisakymas apmokėti yra paliudytas:
41 straipsnis. Čekio protestas
42 straipsnis. Pranešimas apie neapmokėtą čekį
Apie tai, kad čekis neapmokėtas, laikytojas turi pranešti savo indosantui ir davėjui per keturias darbo dienas po protesto arba kitokio paliudijimo dienos arba, jeigu yra pastaba „grąžinti be išlaidų“, – per tiek pat laiko po pateikimo dienos. Kiekvienas indosantas, gavęs žinią, per dvi darbo dienas turi apie tai pranešti savajam indosantui, nurodydamas pavadinimus (pavardes) ir adresus tų, kurie tokius pranešimus yra jau siuntę. Taip daroma, kol bus pranešta davėjui. Anksčiau nurodytas laikas skaičiuojamas nuo žinios gavimo pirmosios dienos.
Kai anksčiau nurodyta tvarka pranešta čekio davėjui, per tokį pat laiką turi būti pranešta ir jo laiduotojui.
Jeigu indosantas nėra nurodęs savo adreso arba jį įrašęs neįskaitomai, pakanka pranešti prieš jį pasirašiusiam indosantui.
Pranešti galima bet kokia forma, net paprasčiausiai grąžinant čekį. Įpareigotasis pranešti privalo įrodyti, kad jis tai padarė nustatytu laiku. Laikoma, kad terminas nepažeistas, jei informuojantis dokumentas nustatytu laiku įteiktas paštui.
43 straipsnis. Kada nereikalingas protesto įforminimas
Davėjas, indosantas arba laiduotojas, įrašydami čekyje žodžius „grąžinti be išlaidų“, „be protesto“ arba analogiškus žodžius ir pasirašydami, gali atleisti laikytoją nuo protesto įforminimo ar analogiško jo teisių kelti reikalavimus patvirtinimo.
Toks įrašas nepanaikina laikytojo pareigos nustatytu laiku pateikti čekį bei teikti įstatymų numatytą informaciją. Kad nesilaikyta nustatytų terminų, turi įrodyti tas, kas nori tomis aplinkybėmis naudotis laikytojo atžvilgiu.
Jeigu pastabą yra įrašęs davėjas, ji galioja visiems pasirašiusiems, o jeigu tai padarė indosantas arba laiduotojas, ji tiktai jiems ir privaloma. Jeigu, nepaisydamas davėjo įrašytos pastabos, laikytojas įformina protestą arba analogišką paliudijimą, įforminimo išlaidos tenka pačiam laikytojui. Jei pastabą įrašė indosantas arba laiduotojas, protesto arba analogiško paliudijimo išlaidos, jeigu toks aktas būtų padarytas, gali būti išieškotos iš visų pasirašiusiųjų.
44 straipsnis. Atsakomybė už čekio apmokėjimą
Visi čekiu įsipareigojusieji asmenys jo laikytojui atsako solidariai. Laikytojas turi teisę pareikšti ieškinį tiek visiems tiems asmenims, tiek vienam iš jų, tiek ir keliems kartu, nesilaikydamas eilės, kuria jie yra pasirašę įsipareigojimus.
45 straipsnis. Ieškinys pagal čekį
Čekio laikytojas, pareikšdamas ieškinį, gali reikalauti sumokėti:
46 straipsnis. Regreso teisė
47 straipsnis. Apmokėjusiojo čekį teisės
Kiekvienas įsipareigojusysis, kuriam pareikštas arba gali būti pareikštas ieškinys, sumokėjęs gali reikalauti atiduoti jam čekį su protestu arba analogišku paliudijimu ir sumokėjimo pakvitavimu.
48 straipsnis. Kliūtys čekiui pateikti arba protestui įforminti
Jei dėl nenugalimų kliūčių (kurios nors valstybės įstatymų nuostata arba stichinė nelaimė) nebuvo galima nustatytu laiku pateikti čekį arba įforminti protestą ar analogišką paliudijimą, tam skirtas laikas pratęsiamas.
Laikytojas turi nedelsdamas pranešti savo indosantui apie šio straipsnio pirmojoje dalyje minėtas kliūtis ir apie tai pažymėti čekyje arba pridėtame lape, nurodyti datą ir pasirašyti. Visa kita toliau daroma 42 straipsnyje nurodyta tvarka.
Kai pašalinamos šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytos kliūtys, laikytojas nedelsdamas turi pateikti čekį apmokėti ir, jei reikia, įforminti protestą arba analogišką paliudijimą.
Jei minėtosios kliūtys tęsiasi ilgiau kaip penkiolika dienų, skaičiuojamų nuo datos, kada laikytojas net ir nesuėjus įteikimo laikui savo indosantui yra pranešęs apie kliūtis, ieškinį galima kelti ir tada, jeigu protestas ar analogiškas paliudijimas nebuvo įformintas.
VII SKYRIUS. ČEKIO EGZEMPLIORIAI
49 straipsnis. Čekio egzempliorių skaičius
Kiekvieno čekio, išskyrus išrašytą „pateikėjui“, išduoto vienoje, o mokėtino kitoje valstybėje arba išduoto ir mokėtino toje pačioje valstybėje, gali būti išrašomi keli vienodi egzemplioriai. Kai išrašyti keli čekio egzemplioriai, jie turi būti sunumeruoti pačiame čekio tekste. Jei jie nesunumeruoti, kiekvienas iš jų laikomas atskiru čekiu.
50 straipsnis. Čekio vieno egzemplioriaus apmokėjimas
Čekio vieno egzemplioriaus apmokėjimas atleidžia nuo kitų egzempliorių apmokėjimo net ir tada, kai nebuvo nustatyta, kad apmokėjus vieno čekio egzempliorių, kiti egzemplioriai nebegalioja.
VIII SKYRIUS. PAKEITIMAI ČEKIUOSE
IX SKYRIUS. SENATIS
52 straipsnis. Ieškinių pareiškimo terminas
Laikytojo ieškinių indosantams, davėjui ir kitiems įsipareigojusiesiems pareiškimo terminas baigiasi po šešių mėnesių nuo jų įteikimo termino.
X SKYRIUS. BENDRIEJI NUOSTATAI
54 straipsnis. Bankai
55 straipsnis. Čekių pateikimo ir protesto dienos
Jei paskutinė termino, nustatyto įstatymu numatytiems aktams įforminti, ypač čekiui pateikti arba protestuoti ar analogiškam paliudijimui įforminti, diena pagal įstatymus yra nedarbo diena, tai laikas pratęsiamas ligi kitos darbo dienos terminui suėjus. Įsiterpusios nedarbo dienos į tą laiką įskaičiuojamos.
56 straipsnis. Galiojimo laiko skaičiavimas