LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOSIOS RINKIMŲ KOMISIJOS

SPRENDIMAS

 

DĖL VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMŲ KANDIDATŲ DISKUSIJŲ PER RADIJĄ IR TELEVIZIJĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. rugsėjo 15 d. Nr. Sp-69

Vilnius

 

Vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo (Žin., 2002, Nr. 68-2774) 3 straipsnio 2 dalies 17 punktu ir Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo (Žin., 2004, Nr. 135-4894; 2010, Nr. 63-3091) 19 straipsnio 8 dalies 1 punktu, nusprendžia:

Patvirtinti Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų kandidatų diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

Pirmininkas                                                                             Zenonas Vaigauskas

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vyriausiosios

rinkimų komisijos 2010 m. rugsėjo 15 d.

sprendimu Nr. Sp-69

 

VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMŲ KANDIDATŲ DISKUSIJŲ PER RADIJĄ IR TELEVIZIJĄ TVARKOS APRAŠAS

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų kandidatų diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato tvarką, kuria iš Vyriausiajai rinkimų komisijai (toliau – Komisija) skirtų asignavimų organizuojamos ir vykdomos kandidatų diskusijos per radiją ir televiziją.

2. Sąvoka „diskusija“ Tvarkos apraše suprantama kaip „[lot. discussio – tyrimas, nagrinėjimas] viešas kurio nors dalyko svarstymas, aptarimas; ginčas“ (Šaltinis: Vaitkevičiūtė V. Tarptautinių žodžių žodynas, Vilnius: Žodynas, 2002).

3. Paskelbus kandidatų sąrašus ir kandidatus, radijo ir televizijos programų transliuotojai (toliau – transliuotojai) rengdami diskusijų laidas vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymu, Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymu, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymu, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymu, Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymu, Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksu, kitais teisės aktais ir šiuo Tvarkos aprašu.

4. Paskelbus kandidatų sąrašus ir kandidatus, transliuotojai transliuoja diskusijų laidas, skirtas rinkimų agitacijai (toliau – diskusijų laidos).

5. Rinkimų agitacijos laikotarpiu transliuotojai gali rengti įprastinio pobūdžio informacinius pranešimus apie politikų, politinių partijų, kandidatų veiklą. Tokie pranešimai nelaikomi rinkimų agitacija, jeigu jais neagituojama balsuoti už kandidatą (kandidatų sąrašą) ar kandidato (kandidatų sąrašo) interesais arba prieš juos.

6. Diskusijų laidų metu transliuotojai turi teisę transliuoti komercinę reklamą (išskyrus šiame Tvarkos apraše nustatytus apribojimus), vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos teisės aktais.

7. Diskusijų laidų trukmė ir laikas nustatomi ir laidos rengiamos taip, kad nebūtų pažeistas kandidatų ir jų sąrašų lygiateisiškumo principas.

8. Diskusijų laidos pradedamos transliuoti Komisijos ir transliuotojų sutartyse nustatytais terminais, baigiamos transliuoti likus ne mažiau kaip 30 (trisdešimt) valandų iki rinkimų pradžios.

9. Per viešojo pirkimo sutartyje nustatytą terminą transliuotojas perduoda Komisijai abiejų šalių suderinto formato diskusijų laidų įrašus. Visos turtinės autoriaus teisės į diskusijų laidas, sukurtas vykdant tarp Komisijos (jos įgaliotos institucijos) ir transliuotojų sudarytas viešųjų pirkimų sutartis, nuo paslaugos perdavimo momento pereina į Komisijos nuosavybę. Komisijai suteikiama teisė naudoti transliuotojo sukurtas diskusijų laidas, platinti laidos originalą ar kopijas, perduodant nuosavybėn, arba valdyti, viešai rodyti, transliuoti, retransliuoti ir kitaip viešai skelbti diskusijų laidas, įskaitant galimybę jas padaryti viešai prieinamas kompiuterių tinklais (internete), taip pat perleisti šias teises tretiesiems asmenims.

10. Komisija diskusijų laidų rengėjus ir transliuotojus parenka Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka, įtraukdama kuo daugiau transliuotojų.

11. Valstybės biudžeto asignavimus diskusijų laidoms Komisija skirsto taip:

11.1. diskusijų laidoms transliuoti per radiją skiriama 23 proc. valstybės biudžeto asignavimų, per televiziją – 77 proc.;

11.2. diskusijų laidoms, skirtoms savivaldybių tarybų rinkimams, transliuoti per nacionalinius transliuotojus skiriama 20 proc. valstybės biudžeto asignavimų, per regioninius transliuotojus – 80 proc., asignavimus tarp regionų paskirstant proporcingai savivaldybės (apygardos) rinkėjų skaičiui;

11.3. diskusijų laidoms, skirtoms Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams (daugiamandatėje apygardoje), transliuoti per nacionalinius transliuotojus skiriama 50 proc. valstybės biudžeto asignavimų;

11.4. diskusijų laidoms, skirtoms Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams (vienmandatėse apygardose), transliuoti per regioninius transliuotojus skiriama 50 proc. valstybės biudžeto asignavimų, asignavimus tarp regionų paskirstant proporcingai apygardos rinkėjų skaičiui;

11.5. valstybės biudžeto asignavimai diskusijų laidoms, skirtoms Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimams ir rinkimams į Europos Parlamentą, transliuoti skiriami nacionaliniams transliuotojams;

11.6. Komisijos sprendimu gali būti perskirstyti 11.1–11.5 punktuose nustatyti valstybės biudžeto asignavimai.

 

II. Kandidatų dalyvavimas diskusijų laidose

 

12. Diskusijų laidos organizuojamos kaip laidos, per kurias kandidatai (2–4 atstovai), kandidatų sąrašų atstovų grupės (2–4 atstovai) diskutuoja tarpusavyje ir (ar) su diskusijų laidos vedėju (vedėjais), ekspertais, atsako į diskusijų laidos vedėjo, kviestinių žiniasklaidos atstovų bei žiūrovų (ar klausytojų) klausimus.

13. Diskusijų laidos vedėjo kalbėjimo laikas ir jo užduodami klausimai neturi viršyti 15 (penkiolikos) minučių per valandą (keičiant diskusijų laidos trukmę, proporcingai perskaičiuojama laidos vedėjo maksimali kalbėjimo trukmė).

14. Kandidatai ir kandidatų sąrašų atstovų grupės laidoje diskutuoja laidos vedėjų, ekspertų ir (ar) kviestinių žiniasklaidos atstovų pasiūlytomis temomis, atsako į laidos vedėjų, ekspertų kviestinių žiniasklaidos atstovų pateikiamus klausimus, taip pat į įrašytus ar telefonu tiesiogiai pateikiamus rinkėjų klausimus.

15. Diskusijose dalyvaujančių savarankiškų politinės kampanijos dalyvių grupės (iš 2 ir daugiau asmenų) sudaromos tarpusavio susitarimu, o jeigu jo nėra – burtais.

16. Burtų traukimą organizuoja: dėl dalyvavimo regioninių transliuotojų rengiamose diskusijų laidose – apygardų (savivaldybių) rinkimų komisijos, dėl dalyvavimo nacionalinių transliuotojų rengiamose diskusijų laidose – Komisija. Pirmiausia ištraukiami burtai dėl burtų traukimo eiliškumo, po to – dėl diskusijų laidų datos, laiko ir porų. Burtus traukia kandidatų sąrašo (kandidato) atstovas, o jam nedalyvaujant – Komisijos atstovas. Transliuotojo atstovai į burtų traukimą turi būti kviečiami.

17. Jeigu kandidatų sąrašo atstovas (-ai) ar kandidatas atsisako dalyvauti diskusijų laidoje ir (ar) neatvyksta į tokią laidą, diskusijų laidos laikas nekompensuojamas ir neatiduodamas kitiems kandidatų sąrašams ar kandidatams, o diskusijų laidos vedėjas apie tai informuoja žiūrovus (ar klausytojus).

18. Transliuotojai turi imtis visų įmanomų priemonių, siekdami užkirsti kelią tam, kad per diskusijų laidas būtų paskelbta kandidatą kompromituojanti medžiaga. To nepavykus padaryti, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, transliuotojas turi paskelbti kandidato atsakomąją nuomonę, už kurios paskelbimą apmoka asmuo, dėl kurio atsirado Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyti atsakomosios nuomonės paskelbimo pagrindai.

19. Diskusijų laidos transliuojamos dviem lygmenimis – nacionaliniu ir regioniniu:

19.1. diskusijų laidos, skirtos rinkimams į Europos Parlamentą, Lietuvos Respublikos Seimą (daugiamandatėje apygardoje) ir Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimams, transliuojamos nacionaliniu lygmeniu;

19.2. diskusijų laidos, skirtos rinkimams į Lietuvos Respublikos Seimą (vienmandatėse apygardose), transliuojamos regioniniu lygmeniu;

19.3. diskusijų laidos, skirtos rinkimams į savivaldybių tarybas, transliuojamos dviem lygmenimis – nacionaliniu ir regioniniu.

20. Nacionaliniu lygmeniu transliuojamose diskusijų laidose gali dalyvauti kandidatai ir atstovai politinių partijų, kurios iškėlė kandidatų sąrašus, už kuriuos turi teisę balsuoti ne mažiau kaip pusė visų Lietuvos Respublikos rinkėjų.

21. Regioniniu lygmeniu transliuojamose diskusijų laidose gali dalyvauti atstovai politinių partijų, kurios iškėlė kandidatų sąrašus, už kuriuos turi teisę balsuoti mažiau kaip pusė visų Lietuvos Respublikos rinkėjų, ir save išsikėlę kandidatai.

22. Diskusijų laidų transliavimą Komisija gali vykdyti internetu, jeigu:

22.1. Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka transliuotojų pasiūlyti nacionalinių ir (ar) regioninių diskusijų laidų kūrimo ir transliavimo įkainiai Komisijai yra per dideli;

22.2. savivaldybėje (apygardoje) nėra transliuotojo, transliuojančio jos teritorijoje regionines diskusijų laidas.

 

III. Diskusijų laidos

 

23. Diskusijų laidos vyksta valstybine kalba. Jeigu kandidatas ar politinės partijos atstovas nori kalbėti kita kalba, kandidatas (politinė partija) privalo savo lėšomis ir savo laiko sąskaita užtikrinti vertimą į lietuvių kalbą. Jei kandidatas ar politinė partija, iškėlusi kandidatų sąrašą, nevykdo šio reikalavimo, transliuotojai nutraukia kandidato (politinės partijos) kalbos transliaciją.

24. Laikas, skirtas diskusijų laidų dalyvių kalboms, nustatomas vadovaujantis Tvarkos aprašo 7 punktu ir apskaičiuojamas pagal sudarytas Komisijos ir transliuotojų sutartis. Vienos diskusijų laidos trukmė negali būti trumpesnė nei 15 minučių.

25. Diskusijų laidos transliuojamos tiesiogiai arba įrašomos iš anksto. Iš anksto įrašyta laida negali būti sumontuota taip, kad būtų pakeista laidos dalyvių kalbų esmė.

26. Nepakeisti diskusijų laidų įrašai gali būti kartojami laikantis lygiateisiškumo principo.

27. Diskusijų laidų metu draudžiama vykdyti žiūrovų (klausytojų) balsavimus, taikyti kitus pramoginius elementus, trukdančius visuomenei susipažindinti su politinėmis partijomis, jų koalicijomis ir kandidatais.

28. Per televiziją rengiamose diskusijų laidose gali dalyvauti kiekvieno kandidato ir kandidatų sąrašo pakviesti žiūrovai. Jų skaičių transliuotojai nustato atsižvelgdami į laidos formatą, vadovaudamiesi proporcingo lygiateisiškumo principu. Diskusijų laidose gali dalyvauti transliuotojo pakviesti žiūrovai.

29. Diskusijų laidos turi būti pažymėtos Komisijos nustatyta politinės reklamos žymėjimo tvarka.

 

IV. Baigiamosios nuostatos

 

30. Kiekvieniems rinkimams Komisija patvirtina diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos aprašus, sukonkretinančius Tvarkos aprašu nustatytą diskusijų laidų organizavimo ir vykdymo tvarką.

31. Ginčai, kylantys dėl Tvarkos aprašo pažeidimų, sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________