LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL BATERIJŲ IR AKUMULIATORIŲ, KURIUOSE YRA PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ, TIEKIMO Į RINKĄ REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO
2004 m. balandžio 19 d. Nr. 4-117/D3-196
Vilnius
Vadovaudamiesi Valstybinės pavojingų atliekų tvarkymo programos 1999–2003 metų įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. birželio 9 d. nutarimu Nr. 761 (Žin., 1999, Nr. 52-1695), 7.3 punktu ir įgyvendindami Išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 168/249 (Žin., 2002, Nr. 51-1963), priemonių plano 1 punktą, 1991 m. kovo 18 d. Tarybos direktyvą 91/157/EEB dėl baterijų ir akumuliatorių, turinčių tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų, 1993 m. spalio 4 d. Komisijos direktyvą 93/86/EEB, derinančią su technikos pažanga Tarybos direktyvą 91/157/EEB dėl baterijų ir akumuliatorių, turinčių tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų, bei 1998 m. gruodžio 22 d. Komisijos direktyvą 98/101/EB, derinančią su technikos pažanga Tarybos direktyvą 91/157/EEB dėl baterijų ir akumuliatorių, turinčių tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų:
1. Tvirtiname Baterijų ir akumuliatorių, kuriuose yra pavojingų cheminių medžiagų, tiekimo į rinką reikalavimus (pridedama).
2. Nustatome, kad šio įsakymo 1 punktu patvirtinti reikalavimai netaikomi baterijoms ir akumuliatoriams, patiektiems į Lietuvos Respublikos rinką iki šio įsakymo įsigaliojimo.
3. Pavedame Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai prie Ūkio ministerijos kontroliuoti, kaip vykdomi Baterijų ir akumuliatorių, kuriuose yra pavojingų cheminių medžiagų, tiekimo į rinką reikalavimai.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2004 m. balandžio 19 d.
įsakymu Nr. 4-117/D3-196
BATERIJŲ IR AKUMULIATORIŲ, KURIUOSE YRA PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ, TIEKIMO Į RINKĄ REIKALAVIMAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Baterijų ir akumuliatorių, kuriuose yra pavojingų cheminių medžiagų, tiekimo į rinką reikalavimai (toliau – Reikalavimai) reglamentuoja į Lietuvos Respublikos rinką tiekiamų baterijų ir akumuliatorių, kuriuose yra pavojingų cheminių medžiagų, ženklinimą ir montavimą prietaisuose.
2. Reikalavimai nustatyti siekiant užtikrinti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių, kuriuose yra pavojingų cheminių medžiagų, atskirą surinkimą ir saugų tvarkymą.
3. Baterijomis ir akumuliatoriais laikomi elektros energiją cheminės energijos tiesioginės konversijos būdu gaminantys šaltiniai, susidedantys iš vieno ar daugiau pagrindinių (neperkraunamų) baterijų ar antrinių (perkraunamų) elementų.
4. Baterijos ir akumuliatoriai, kuriems taikomi šie Reikalavimai, yra:
4.1. baterijos ir akumuliatoriai, kuriuose yra:
5. Baterijų ir akumuliatorių tiekimo į rinką draudimus nustato Lietuvos higienos norma HN 36:2002 „Draudžiamos ir ribojamos medžiagos“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. 239 (Žin., 2002, Nr. 59-2404).
II. BATERIJŲ IR AKUMULIATORIŲ MONTAVIMAS PRIETAISUOSE
6. Į Lietuvos Respublikos rinką tiekiamuose prietaisuose, išskyrus prietaisus, nurodytus šių Reikalavimų 7 punkte, baterijos ir akumuliatoriai turi būti įmontuoti taip, kad išeikvotas baterijas ir akumuliatorius vartotojas galėtų lengvai išimti.
7. Šių Reikalavimų 6 punktas netaikomas:
7.1. prietaisams, kuriuose baterijos yra prilituotos, privirintos ar kitaip pritvirtintos prie gnybtų, siekiant užtikrinti nuolatinį srovės tiekimą intensyviam pramoniniam naudojimui ir išsaugoti informacinių technologijų, biuro įrangos atminties bei duomenų funkcijas, kai šių Reikalavimų 4 punkte nurodytų baterijų ir akumuliatorių naudojimas yra techniškai būtinas;
7.2. etaloniniams elementams, naudojamiems mokslininkams ir atitinkamos srities specialistam skirtoje įrangoje, baterijoms ir akumuliatoriams, įmontuotiems į gyvybines funkcijas palaikančią medicinos įrangą bei širdies stimuliatorius, kai būtinas nenutrūkstamas prietaisų veikimas, o baterijas ir akumuliatorius gali išimti tik kvalifikuotas atitinkamos srities specialistas;
8. Prie šių Reikalavimų 7 punkte nurodytų prietaisų, iš kurių vartotojas negali lengvai išimti baterijų ir akumuliatorių, turi būti pridėtos instrukcijos, informuojančios vartotoją apie baterijų ir akumuliatorių pavojingumą aplinkai bei parodančios, kaip šias baterijas ir akumuliatorius galima saugiai išimti.
III. BATERIJŲ IR AKUMULIATORIŲ ŽENKLINIMAS
9. Baterijos ir akumuliatoriai turi būti tinkamai paženklinti. Ženklinant turi būti nurodyta:
9.1. kad išeikvotos baterijos ir akumuliatoriai turi būti surenkami atskirai nuo kitų buitinių atliekų;
10. Už baterijų ir akumuliatorių ženklinimą atsako juridiniai ir fiziniai asmenys, tiekiantys baterijas ir akumuliatorius į Lietuvos Respublikos rinką.
11. Baterijų ir akumuliatorių ženklinimo simbolis, nurodantis atskirą surinkimą, yra kryžmai perbrauktas konteineris (priedas).
12. Baterijų ir akumuliatorių ženklinimo simbolis, nurodantis atskirą surinkimą, turi užimti 3 proc. baterijos ar akumuliatoriaus plačiosios pusės ploto, tačiau neturi būti didesnis kaip 5x5 cm. Cilindrinių elementų simbolis turi užimti 3 proc. vienos pusės ploto, tačiau taip pat neturi būti didesnis kaip 5x5 cm.
13. Kai baterija ar akumuliatorius yra tokio dydžio, kad simbolis turėtų būti mažesnis kaip 0,5x0,5 cm, baterijos ar akumuliatoriaus ženklinti nereikia, tačiau 1x1 cm dydžio simboliu turi būti paženklinta pakuotė.
14. Baterijų ir akumuliatorių ženklinimo simbolis, nurodantis, kad yra sunkiųjų metalų, yra atitinkamo sunkiojo metalo cheminis simbolis (Hg, Cd ar Pb) priklausomai nuo baterijos ar akumuliatoriaus tipo, nurodyto šių Reikalavimų 4 punkte.
15. Baterijų ir akumuliatorių ženklinimo simbolis, nurodantis, kad yra sunkiųjų metalų, turi būti atspausdintas po baterijų ir akumuliatorių ženklinimo simboliu, nurodančiu atskirą surinkimą, ir turi užimti ne mažiau kaip vieną ketvirtadalį baterijų ir akumuliatorių ženklinimo simbolio, nurodančio atskirą surinkimą, ploto.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS