LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO

Į s a k y m a s

 

DĖL POLICIJOS PAREIGŪNŲ KONTROLĖS, KAIP VYKDOMAS TEISMO SPRENDIMU SKIRTAS ĮPAREIGOJIMAS SMURTAUTOJUI LAIKINAI IŠSIKELTI IŠ GYVENAMOSIOS VIETOS, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2011 m. lapkričio 30 d. Nr. 5-V-1061

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo (Žin., 2011, Nr. 72-3475) 7 straipsnio 5 dalimi ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. rugsėjo 14 d. nutarimo Nr. 1066 „Dėl Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2011, Nr. 115-5400) 1.2 punktą:

1. Tvirtinu Policijos pareigūnų kontrolės, kaip vykdomas teismo sprendimu skirtas įpareigojimas smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2011 m. gruodžio 15 d.

3. Pavedu Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybai kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

4. Nustatau, kad teritorinės policijos įstaigos viršininkas iki 2012 m. sausio 16 d. koordinuojančių darbuotojų funkcijų vykdymą įsakymu gali pavesti teritorinės policijos įstaigos viešosios policijos padalinio ir policijos komisariato (išskyrus miesto policijos komisariatą) vidurinės ar aukštesniosios grandies statutiniams valstybės tarnautojams.

5. Skelbiu šį įsakymą Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

 

Policijos generalinis komisaras                                  Saulius Skvernelis

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2011 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. 5-V-1061

 

POLICIJOS PAREIGŪNŲ KONTROLĖS, KAIP VYKDOMAS TEISMO SPRENDIMU SKIRTAS ĮPAREIGOJIMAS SMURTAUTOJUI LAIKINAI IŠSIKELTI IŠ GYVENAMOSIOS VIETOS, TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Policijos pareigūnų kontrolės, kaip vykdomas teismo sprendimu skirtas įpareigojimas smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme (Žin., 2011, Nr. 72-3475) numatytos policijos pareigūnų kontrolės, kaip vykdomas teismo sprendimu skirtas įpareigojimas smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, užtikrinimo tvarką.

2. Aprašo tikslas – reglamentuoti policijos pareigūnų, kurie kontroliuoja, ar smurtautojas laikinai išsikėlė iš gyvenamosios vietos, veiksmus.

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Koordinuojantis darbuotojas – teritorinės policijos įstaigos viršininko įsakymu paskirtas teritorinės policijos įstaigos viešosios policijos padalinio ir policijos komisariato (išskyrus miesto policijos komisariatą) karjeros valstybės tarnautojas, kuriam teritoriniu principu suteikti įgaliojimai parengti smurtautojo laikino išsikėlimo iš gyvenamosios vietos tikrinimo lapą (toliau – tikrinimo lapas) (priedas).

Kontrolę vykdantis pareigūnas – teritorinės policijos įstaigos viešosios policijos prevencijos padalinio pareigūnas (apylinkės inspektorius) (toliau – apylinkės inspektorius), nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas ar kitas policijos pareigūnas, kontroliuojantis, kaip vykdomas teismo nutarimas smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos.

Fizinė kontrolė – kontrolę vykdančių pareigūnų bendravimas su smurtą patyrusiu asmeniu jo gyvenamojoje vietoje ar su jo atstovu pagal įstatymą smurtautojo laikino išsikėlimo iš gyvenamosios vietos tikrinimo lape nustatytu periodiškumu.

Specialus elektroninis paštas – nustatyta tvarka sukurtas elektroninis paštas, kuriuo Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (artimasis.smurtas@policija.lt), teritorinės policijos įstaigos (smurtas.alytus@policija.lt, smurtas.kaunas@policija.lt, smurtas.klaipeda@policija.lt, smurtas.marijampole@policija.lt, smurtas.panevezys@policija.lt, smurtas.siauliai@policija.lt, smurtas.taurage@policija.lt, smurtas.telsiai@policija.lt, smurtas.utena@policija.lt, smurtas.vilnius@policija.lt) ir valstybės bei savivaldybių institucijos, įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos, specializuoti pagalbos centrai, kurių veikla susijusi su smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimu, keičiasi informacija ir koordinuoja smurto artimoje aplinkoje subjektams iškylančius klausimus.

4. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatyme (Žin., 2000, Nr. 90-2777), Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme, kituose įstatymuose ir teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. SMURTAUTOJO LAIKINO IŠSIKĖLIMO IŠ GYVENAMOSIOS VIETOS TIKRINIMO LAPO SUDARYMAS, KONTROLĖS PRIEMONIŲ VYKDYMAS IR JŲ KEITIMAS BEI POLICIJOS DARBUOTOJŲ FUNKCIJOS

 

5. Ikiteisminio tyrimo teisėjui priėmus nutarimą dėl smurtautojo iškeldinimo ir policijos pareigūnams įvykdžius smurtautojo iškeldinimą iš gyvenamosios vietos, koordinuojantis darbuotojas organizuoja smurtautojo laikino išsikėlimo iš gyvenamosios vietos kontrolę.

6. Koordinuojantis darbuotojas, gavęs teismo nutartį ir ikiteisminio tyrimo pareigūnų siūlymus dėl smurtautojo laikino išsikėlimo iš gyvenamosios vietos kontrolės taikymo periodiškumo, parengia tikrinimo lapą.

7. Tikrinimo lape, nustatant tikrinimo periodiškumą, atsižvelgiama į smurtautojo asmenybę, kitas aplinkybes, dėl kurių smurtą patyrusiam asmeniui gali kilti grėsmė. Vėliau, atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, tikrinimo lapas, gali būti keičiamas.

8. Koordinuojantis darbuotojas užregistruotą tikrinimo lapą perduoda ar specialiu elektroniniu paštu persiunčia vykdyti apylinkės inspektoriui, kurio prižiūrimoje teritorijoje gyvena smurtą patyręs asmuo. Apylinkės inspektorius privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną susitikti su smurtą patyrusiu asmeniu jo gyvenamojoje vietoje ir aptarti tolesnius bendradarbiavimo veiksmus.

9. Jeigu smurtą patyręs asmuo yra nepilnametis, užregistruotas tikrinimo lapas perduodamas ar persiunčiamas nepilnamečių reikalų policijos pareigūnui, kurio prižiūrimoje teritorijoje gyvena smurtą patyręs nepilnametis. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną susitikti su smurtą patyrusiu asmeniu jo gyvenamojoje vietoje ir aptarti tolesnius bendradarbiavimo veiksmus.

10. Apylinkės inspektorius ar nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo kontrolės priemones vykdo darbo metu. Esant būtinumui, ikiteisminio tyrimo pareigūno ar koordinuojančio darbuotojo siūlymu teritorinės policijos įstaigos ar policijos komisariato (išskyrus miesto policijos komisariatą) viršininkas gali pavesti kitiems policijos pareigūnams ne darbo metu (vakare, naktį, poilsio ir švenčių dienomis) atlikti smurtautojo laikino išsikėlimo iš gyvenamosios vietos kontrolę.

11. Koordinuojančių darbuotojų skaičių teritorinės policijos įstaigos viršininkas nustato atsižvelgdamas į tų darbuotojų darbo krūvį.

12. Kontrolę vykdantys pareigūnai ar koordinuojantys darbuotojai, nustatę ar gavę duomenų apie teismo nutarimo smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos pažeidimus, nedelsdami raštu informuoja ikiteisminį tyrimą organizuojantį prokurorą.

 

III. POLICIJOS ĮSTAIGŲ IR SMURTO ARTIMOJE APLINKOJE SUBJEKTŲ TEISĖTUMO PRIEŽIŪRA

 

13. Policijos pareigūnų ir darbuotojų veiksmai ir sprendimai (išskyrus veiksmus ir sprendimus, susijusius su ikiteisminiu tyrimu), susiję su smurto artimoje aplinkoje subjektais, gali būti skundžiami teritorinės policijos įstaigos viršininkui. Skundas teritorinės policijos įstaigos viršininkui gali būti pateikiamas per koordinuojantį darbuotoją, o jis nedelsdamas privalo skundą perduoti teritorinės policijos įstaigos viršininkui.

14. Teritorinės policijos įstaigos viršininko ir kitų pareigūnų veiksmai ir sprendimai gali būti skundžiami policijos generaliniam komisarui.

15. Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka policijos generalinio komisaro veiksmai ir sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos Seimo skiriamiems kontrolieriams ir (ar) kitoms įgaliotoms valstybės institucijoms ar teismui.

16. Smurto artimoje aplinkoje subjektų skundai nesustabdo smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemonių vykdymo.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Šio Aprašo nuostatos taikomos iki bylos nagrinėjimo pabaigos. Baigus nagrinėti bylą, tikrinimo lapas grąžinamas koordinuojančiam darbuotojui.

18. Siūlymus dėl praktikoje kylančių klausimų, kurie nėra aptarti šiame Apraše, sprendimo Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vadovybei teikia Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdyba.

 

_________________


Policijos pareigūnų kontrolės, kaip vykdomas

teismo sprendimu skirtas įpareigojimas

smurtautojui laikinai išsikelti iš

gyvenamosios vietos, tvarkos aprašo

priedas

 

(Smurtautojo laikino išsikėlimo iš gyvenamosios vietos tikrinimo lapo forma)

 

__________________________________________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

TIKRINIMO LAPAS

 

20___ m. _________ d. Nr. ______

____________________

(sudarymo vieta)

 

Vykdydamas ______________________________________________________  ir

(teismo teisėjo vardo raidė, pavardė, nutarimo data ir Nr.)

 

atsižvelgdamas į ikiteisminio tyrimo pareigūno tyrėjo (-os) ___________________________

__________________________________________________________________________

(pareigos, vardo raidė, pavardė)

 

siūlymus nustatau, kad _______________________________________________________

(smurtą patyrusio asmens vardas, pavardė,  gyv. vieta)

 

gyvenamoji vieta privalo būti tikrinama ne rečiau nei _______________________________

__________________________________________________________________________ .

(nurodomas tikrinimo periodiškumas, pvz., 1 kartą per penkiolika dienų)

 

Tikrinimą atlikusio pareigūno

vardas, pavardė

Data ir laikas

Smurtą patyrusio asmens parašas

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

(pareigos)

___________

(parašas)

______________

(vardas, pavardė)

 

_________________