LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. GEGUŽĖS 30 D. NUTARIMO NR. 792 „DĖL ATSARGŲ LAIVAMS IR ORLAIVIAMS TIEKIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2004 m. balandžio 28 d. Nr. 522

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 30 d. nutarimą Nr. 792 „Dėl Atsargų laivams ir orlaiviams tiekimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 55-2197) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL ATSARGŲ LAIVAMS IR ORLAIVIAMS BEI DEGALŲ, SKIRTŲ NAUDOTI

ORLAIVIŲ GAMYBAI, REMONTUI, BANDYMAMS, EKSPLOATAVIMUI IR

APTARNAVIMUI, TIEKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo (Žin., 2001, 98-3482; 2004, Nr. 26-802) 17 straipsnio 2 dalimi, 41 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktais ir 2 dalimi, 42 straipsnio 1 dalies 2 punktu ir 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505) 44 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Atsargų laivams ir orlaiviams bei degalų, skirtų naudoti orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir aptarnavimui, tiekimo taisykles (pridedama).

2. Nustatyti:

2.1. orlaivių degalų (variklių kuro), kurie atleidžiami nuo akcizų, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 41 straipsnio 1 dalies 1 punktu, kodus pagal Kombinuotosios nomenklatūros (toliau vadinama – KN) 2004 metų versiją – 2710 11 31, 2710 11 70 ir 2710 19 21;

2.2. laivų degalų (variklių kuro), kurie atleidžiami nuo akcizų, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 41 straipsnio 1 dalies 2 punktu, kodus pagal KN – 2710 19 41–2710 19 49, 2710 19 61–2710 19 69 ir 2710 19 99.

3. Nustatyti, kad:

3.1. Nuo akcizų atleidžiami laivų degalai (variklių kuras), nurodyti šio nutarimo 2.2 punkte (išskyrus KN 2710 19 61-2710 19 69 klasifikuojamas prekes), privalo būti pažymėti laikantis Kuro, kuriam taikomos akcizų lengvatos, žymėjimo tvarkos, patvirtintos ūkio ministro 2002 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. 193 (Žin., 2002, Nr. 59-2405).

3.2. Ne Bendrijos prekės, kurioms taikomos Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 5 punkte ir (arba) 41 straipsnio 1 dalies 1 ir (arba) 2 punktuose ir (arba) Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 44 straipsnyje nustatytos lengvatos, tiekiamos laikantis Muitinės departamento prie Finansų ministerijos nustatytos tvarkos.“

2. Pavesti Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Finansų ministerijos ir Muitinės departamentui prie Finansų ministerijos iki 2004 m. gegužės 15 d. patvirtinti teisės aktus, kurių reikia šiam nutarimui įgyvendinti.

3. Šio nutarimo nuostatos, susijusios su laivų degalų žymėjimu, įsigalioja nuo 2004 m. liepos 1 dienos.

 

 

 

Ministrą Pirmininką

pavaduojanti finansų ministrė                                            Dalia Grybauskaitė


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. 792

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. balandžio 28 d. nutarimo Nr. 522

redakcija)

 

ATSARGŲ LAIVAMS IR ORLAIVIAMS BEI DEGALŲ, SKIRTŲ NAUDOTI

ORLAIVIŲ GAMYBAI, REMONTUI, BANDYMAMS, EKSPLOATAVIMUI IR

APTARNAVIMUI, TIEKIMO TAISYKLĖS

 

1. Atsargų laivams ir orlaiviams bei degalų, skirtų naudoti orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir aptarnavimui, tiekimo taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja Bendrijos prekių tiekimą Lietuvos Respublikoje laivams ir orlaiviams, neatsižvelgiant į jų registracijos valstybę, kai naudojamasi Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo (toliau vadinama – Akcizų įstatymas) 17 straipsnio 1 dalies 5 punkto ir (arba) 41 straipsnio 1 dalies 1 ir (arba) 2 punktų ir (arba) Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau vadinama – Pridėtinės vertės mokesčio įstatymas) 44 straipsnio nuostatomis.

2. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Degalai, tiekiami oro (laivų) navigacijos tikslais – degalai, tiekiami kaip orlaivių ir (arba) laivų atsargos, taip pat degalai, skirti naudoti orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir aptarnavimui.

Jūrų laivas – laivas, suprojektuotas ir pastatytas laivybai jūroje ir turintis tai patvirtinančius dokumentus.

Jūrų žvejybos laivas – žvejybos laivas, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka suteikta teisė plaukioti jūrose.

Keleivių ir (arba) krovinių vežimas tarptautiniais maršrutais – keleivių ir (arba) krovinių vežimas oro erdve iš Lietuvos Respublikos oro uostų ar aerodromų (ir į juos), taip pat iš Lietuvos Respublikos jūrų (upių) uostų (ir į juos) į kitą valstybę (ar iš jos).

Laivo atsargų gavėjas – laivo valdytojas (laivo savininkas, operatorius, frachtuotojas arba kurio nors iš šių asmenų įgaliotas asmuo) arba laivo kapitonas, arba kitas laivo kapitono įgaliotas įgulos narys.

Laivo įranga – laive esantys, vėlesniam naudojimui skirti daiktai, neskaitant laivo atsarginių dalių, kurie nėra vartojamojo pobūdžio, įskaitant tokius reikmenis kaip navigaciniai, denio, gelbėjimo įrenginiai, kajučių įranga ir panašiai.

Orlaivio arba laivo atsarginės dalys – detalės remontui arba keitimui, skirtos orlaiviui arba laivui, kuris jas gabena.

Orlaivio atsargų gavėjas – orlaivio valdytojas arba orlaivio vadas, arba kitas orlaivio valdytojo ar vado įgaliotas įgulos narys.

Orlaivių ir laivų atsargos – prekės (maisto produktai, įskaitant alkoholinius gėrimus, tabako gaminiai, vanduo ir kita), skirtos keleiviams ir (arba) įgulos nariams naudoti (vartoti) laivuose ir (arba) orlaiviuose, taip pat degalai (variklių kuras) (toliau vadinama – kuras) ir tepalai, išskyrus atsargines dalis ir įrangą.

Orlaivio įranga – orlaivyje esantys, vėlesniam naudojimui skirti daiktai, neskaitant orlaivio atsarginių dalių, kurie nėra vartojamojo pobūdžio, įskaitant tokius reikmenis kaip gelbėjimo, keleivių aptarnavimo įrenginiai ir panašiai.

Žvejybos laivas – bet kurio tipo savaeigis ar nesavaeigis plaukiojantis statinys, pritaikytas verslinei žvejybai.

3. Asmuo, tiekiantis atsargas, kiekvienai teisės aktų nustatytai licencijuojamai komercinei ūkinei veiklos sričiai privalo turėti galiojančią licenciją.

4. Asmuo, kaip atsargas orlaiviams tiekiantis kurą, privalo turėti sutartį su oro uostu teikti šias paslaugas. Ši nuostata netaikoma oro uostui, tiekiančiam kurą.

5. Kuras į laivus ir orlaivius turi būti pristatomas specialios paskirties transporto priemonėmis (autocisternomis, tanklaiviais ir kitomis) arba tam turi būti naudojama stacionari (kranto) įranga laivams bunkeruoti. Kuro įpylimo įranga (degalinės, sumuojamieji kuro skaitikliai ir kitokia) turi atitikti teisės aktų reikalavimus, nustatytus kuro įpylimo įrangai.

6. Kaip atsargos tiekiamas kuras laikomas ir jo apskaita tvarkoma pagal teisės aktų reikalavimus.

7. Laivai, kuriais tiekiamas kuras, centrinio mokesčio administratoriaus nustatyta tvarka turi būti registruoti Klaipėdos apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje.

8. Prekės, kurios pagal Akcizų įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir (arba) 41 straipsnio 1 dalies 1 ir (arba) 2 punktus atleidžiamos nuo akcizų, nemokant akcizų iš Lietuvos Respublikos akcizais apmokestinamų prekių sandėlių, gali būti:

8.1. pristatytos tiesiai į orlaivį (laivą), kuriam tiekiamos prekės pagal Akcizų įstatymą atleidžiamos nuo akcizų;

8.2. pristatytos į įmonės, turinčios teisę (licenciją) orlaiviais ir laivais gabenti keleivius ir (arba) krovinius tarptautiniais maršrutais, arba valstybės ar savivaldybės įstaigos sandėlį, kuriame jos turi būti laikomos tvarkant šių prekių apskaitą, suderintą su vietos mokesčio administratoriumi, ir iš kurio jos gali būti tiekiamos tik į tos įmonės orlaivius (laivus), kuriems tiekiamos prekės pagal Akcizų įstatymą yra atleistos nuo akcizų, ar atitinkamai į orlaivius (laivus), kurie naudojami valstybės ar savivaldybės įstaigų funkcijoms atlikti arba dalyvauja karinėse tarptautinėse pratybose.

9. Nulinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas (toliau vadinama – 0 procentų PVM tarifas) gali būti taikomas prekėms, kurios:

9.1. pristatomos į įmonės, turinčios teisę (licenciją) gabenti keleivius ir (arba) krovinius tarptautiniais maršrutais, ar valstybės arba savivaldybės institucijos sandėlį, kuriame jos turi būti laikomos tvarkant šių prekių apskaitą, suderintą su vietos mokesčio administratoriumi, ir iš kurio jos gali būti tiekiamos tik į tos įmonės orlaivius (laivus) ar atitinkamai į orlaivius (laivus), naudojamus valstybės ar savivaldybės įstaigų funkcijoms atlikti, ir (arba) karo laivus, kuriems tiekiamos kaip atsargos šios prekės pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 44 straipsnį apmokestinamos taikant 0 procentų PVM tarifą;

9.2. pristatomos į orlaivius (laivus), kuriems tiekiamos kaip atsargos šios prekės pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 44 straipsnį apmokestinamos taikant 0 procentų PVM tarifą.

10. Kai atsargos ir degalai, skirti naudoti orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir aptarnavimui, atgabenami iš kitų valstybių narių (kai apie tokį atgabenimą Akcizų įstatymo nustatyta tvarka informuotas vietos mokesčio administratorius, kurio veiklos teritorijoje asmuo registruotas mokesčių mokėtoju), jie nuo akcizų, kuriuos apskaičiuoti prievolė atsiranda pagal Akcizų įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1 punktą, atleidžiami laikantis centrinio mokesčio administratoriaus nustatytų procedūrų.

Asmuo, pritaikęs prekėms Akcizų įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 5 punkto ir (arba) 41 straipsnio 1 dalies 1 ir (arba) 2 punktų ir (arba) Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 44 straipsnio nuostatas, privalo turėti dokumentus (PVM sąskaitas faktūras, atsargų pakrovimo į orlaivį (laivą) važtaraštį, muitinės deklaraciją (jeigu forminamos muitinės procedūros) ar kitus), įrodančius, kad prekės patiektos tiems tikslams, kuriais tiekiamoms prekėms taikomos akcizų lengvatos ir (arba) 0 procentų PVM tarifas.

11. Atsargų krovimui į orlaivį (laivą) privaloma išrašyti atsargų pakrovimo į orlaivį (laivą) važtaraštį, kuriame turi būti šie rekvizitai:

11.1. įmonės, kraunančios atsargas į orlaivį (laivą), pavadinimas, įmonės kodas (jeigu įmonė PVM mokėtoja – PVM mokėtojo kodas) ir antspaudas (jeigu antspaudą ji privalo turėti);

11.2. jeigu prekės tiekiamos tiesiai iš akcizais apmokestinamų prekių sandėlio – akcizais apmokestinamų prekių sandėlio, iš kurio tiekiamos atsargos, identifikavimo numeris;

11.3. atsargų pakrovimo į orlaivį (laivą) važtaraščio numeris;

11.4. orlaivio reiso numeris (pagal skrydžio planą). Važtaraštyje taip pat turi būti nurodyta, kokiems tikslams orlaivis naudojamas (vežti keleivius ir (arba) krovinius tarptautiniais, vietiniais maršrutais ir panašiai);

11.5. laivo pavadinimas ir vėliavos valstybė, laivo registracijos numeris (jeigu jį turi) ir (arba) Tarptautinės jūrų organizacijos suteiktas laivo identifikavimo numeris (jeigu jį turi). Važtaraštyje taip pat turi būti nurodyta, kokiems tikslams laivas naudojamas (vežti keleivius ir (arba) krovinius tarptautiniais, vietiniais maršrutais ir panašiai);

11.6. atsargų tiekimo į orlaivį (laivą) data; jeigu tiekiamas kuras, papildomai nurodomi skaitiklio rodmenys prieš ir po įpylimo (įrašoma po kuro patiekimo į orlaivį (laivą);

11.7. tiekiamų prekių pavadinimai, kodai pagal Kombinuotąją nomenklatūrą ir kiekis (jeigu kaip atsargos tiekiamas kuras, jo kiekis įrašomas po kuro patiekimo į orlaivį (laivą);

11.8. kai atsargos į orlaivį (laivą) tiekiamos tiesiai iš akcizais apmokestinamų prekių sandėlio, – akcizais apmokestinamų prekių sandėlio, iš kurio atsargos tiekiamos į orlaivį (laivą), savininko įgalioto asmens, taip pat už atsargų tiekimą atsakingo asmens parašas. Jeigu šiame punkte nurodyti asmenys sutampa, pakanka to asmens parašo;

11.9. orlaivio (laivo) atsargų gavėjo vardas, pavardė ir parašas – pildoma po prekių patiekimo į orlaivį (laivą).

12. Tais atvejais, kai teisės aktų nustatyta tvarka turi būti forminamos muitinės procedūros, šių Taisyklių 11 punkte nurodytas atsargų pakrovimo į orlaivį (laivą) važtaraštis po atsargų perdavimo į orlaivį (laivą) pateikiamas muitinės pareigūnui, kuris, atlikęs prekių ir dokumentų patikrinimą ir nenustatęs pažeidimų, žymi važtaraštį.

13. Atsargų tiekimą įforminančioje PVM sąskaitoje faktūroje (sąskaitoje faktūroje), kai ji teisės aktų nustatyta tvarka privalo būti išrašyta, greta privalomųjų rekvizitų turi būti nurodytas šių Taisyklių 11 punkte nurodyto atsargų pakrovimo į orlaivį (laivą) važtaraščio numeris.

14. Tais atvejais, kai be akcizų įsigyti degalai naudojami orlaivių gamybai, remontui, bandymams, eksploatavimui ir (arba) aptarnavimui, asmuo, įsigijęs degalus, privalo tvarkyti šių degalų apskaitą, suderintą su vietos mokesčio administratoriumi.

15. Valstybinė mokesčių inspekcija, Lietuvos Respublikos muitinė pagal kompetenciją kontroliuoja, kaip laikomasi šių Taisyklių. Nustačius, kad prekės, kurioms pritaikytos akcizų lengvatos, patiektos (ar panaudotos) ne tiems tikslams, kuriems skirtoms prekėms taikomos akcizų lengvatos, ir (arba) prekės, kurioms pritaikytas 0 procentų PVM tarifas, patiektos į orlaivį (laivą), neatitinkantį Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 44 straipsnio nuostatų, už šias prekes apskaičiuoti mokesčiai išieškomi teisės aktų nustatyta tvarka.

______________