LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL MUITINĖS TARPININKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1994 m. spalio 19 d. Nr. 1007

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Muitinės tarpininkų nuostatus (pridedama).

2. Nustatyti, kad šiuo nutarimu patvirtinti Muitinės tarpininkų nuostatai taikomi nuo 1994 m. lapkričio 15 dienos.

3. Pavesti Muitinės departamentui prie Finansų ministerijos iki 1994 m. lapkričio 1 d. nustatyti:

3.1. muitinės tarpininkų atstovų kvalifikacinio egzamino laikymo tvarką;

3.2. muitinės tarpininkų naujų punktų steigimo skelbiant viešą konkursą tvarką;

3.3. muitinės įstaigos ir muitinės tarpininko tipinės sutarties formą.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                Adolfas Šleževičius

 

 

 

Finansų ministras                                                                              Eduardas Vilkelis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1994 m. spalio 19 d. nutarimu Nr. 1007

 

Muitinės tarpininkų nuostatai

 

Bendroji dalis

 

1. Muitinės tarpininkų nuostatai reglamentuoja muitinės tarpininkų ir jų atstovų teises bei pareigas, muitinės tarpininkų registravimo bei registracijos panaikinimo, jų atstovų kvalifikacijos tvirtinimo tvarką.

2. Muitinės tarpininkas – tai Lietuvos Respublikoje įregistruotas juridinis asmuo arba neturintis juridinio asmens statuso ūkio subjektas, kuris pagal raštišką sutartį arba raštišką įgaliojimą atstovauja kitiems asmenims deklaruojant prekes muitinei ir pateikiant jas muitiniam įforminimui, taip pat Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atliekant kitus su prekių deklaravimu ir pateikimu muitiniam įforminimui susijusius veiksmus, kuriuos atlikti turi teisę deklarantas arba jo įgaliotas asmuo. Muitinės tarpininkas taip pat turi teisę teikti kitas su prekių deklaravimu ir pateikimu muitiniam įforminimui susijusias paslaugas, išskyrus nurodytas šių nuostatų 23 punkte.

3. Muitinės tarpininko atstovas – tai muitinės tarpininko darbuotojas, kurio kvalifikacija patvirtinta, kaip numatyta šiuose nuostatuose, ir kuris turi teisę muitinės tarpininko vardu deklaruoti prekes muitinei bei pateikti jas muitiniam įforminimui.

4. Muitinės tarpininko ir aptarnaujamo asmens sutartyje arba įgaliojime turi būti nurodyti šie duomenys: teisės ir pareigos, kurias asmuo pagal sutartį (įgaliojimą) perduoda muitinės tarpininkui, muitinės tarpininko atsakomybė už Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų bei sutarties (įgaliojimo) laikymąsi, įskaitant atsakomybę už muitinės tarpininkui perduotos informacijos konfidencialumą, sutarties (įgaliojimo) galiojimo laikas bei nutraukimo sąlygos. Muitinės tarpininko ir šio asmens tipinės sutarties bei įgaliojimo formas nustato Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos.

5. Už muitinės tarpininko vardu įformintoje muitinės deklaracijoje pateiktų duomenų teisingumą ir įsipareigojimų muitinei, susijusių su deklaracijoje nurodyta muitinės procedūra, įvykdymą (išskyrus garanto įsipareigojimus, jeigu garantiją pateikia ne muitinės tarpininkas) atsako muitinės tarpininkas.

6. Muitinės tarpininkai gali atstovauti Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims bei veikti visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, taip pat Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse numatytais atvejais ir tvarka – užsienio valstybių teritorijose (išskyrus Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir šių nuostatų nustatytas išimtis bei apribojimus).

 

Muitinės tarpininkų teisės ir pareigos

 

7. Muitinės tarpininkai gali:

7.1. naudotis Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatų (Žin., 1993, Nr. 36-816) numatytomis deklaranto teisėmis;

7.2. atstovauti kitiems asmenims deklaruojant prekes muitinei ir pateikiant jas muitiniam įforminimui, taip pat Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atliekant kitus su prekių deklaravimu ir pateikimu muitiniam įforminimui susijusius veiksmus, kuriuos atlikti turi teisę deklarantas arba jo įgaliotas asmuo. Jie taip pat turi teisę teikti kitas su prekių deklaravimu ir pateikimu muitiniam įforminimui susijusias paslaugas, išskyrus nurodytas šių nuostatų 23 punkte;

7.3. prieš pateikiant deklaraciją muitinei, apžiūrėti muitiniam tikrinimui ir įforminimui pateikiamas prekes;

7.4. šių nuostatų 22 punkte nustatyta tvarka sudarę su muitinės įstaigomis atitinkamas sutartis, įsteigti savo punktus muitinės įstaigose ir valstybės sienos perėjimo punktų muitinės kontrolės zonose. Valstybės sienos perėjimo punktų muitinės kontrolės zonose muitinės tarpininkų punktai gali būti įsteigti tik suderinus su Pasienio policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos.

8. Muitinės tarpininkai privalo:

8.1. sudaryti su aptarnaujamais asmenimis šių nuostatų 4 punkte nurodytas sutartis (arba gauti jų raštiškus įgaliojimus), kad galėtų atstovauti jiems, kai reikia deklaruoti prekes muitinei ir pateikti jas muitiniam įforminimui, taip pat Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atlikti kitus su prekių deklaravimu ir pateikimu muitiniam įforminimui susijusius veiksmus, kuriuos atlikti turi teisę deklarantas arba jo įgaliotas asmuo;

8.2. vykdyti Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatų nustatytas deklaranto pareigas;

8.3. užtikrinti, kad muitinės tarpininkų vardu prekes muitinei deklaruotų ir pateiktų muitiniam įforminimui tik turintys tam teisę muitinės tarpininkų atstovai. Muitinės pareigūnams pareikalavus, šie atstovai privalo pateikti muitinės tarpininko atstovo pažymėjimus;

8.4. muitinės, kurios veiklos zonai priklauso muitinės tarpininkas ar jo aptarnaujamas asmuo, reikalavimu pateikti patvirtintą šių nuostatų 4 punkte nurodytos sutarties (įgaliojimo) kopiją ir dokumentus, įrodančius, jog teisėtai atstovaujama aptarnaujamam asmeniui, arba kitus dokumentus, susijusius su muitinės tarpininko veikla, kurią Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka kontroliuoja muitinė;

8.5. užtikrinti, kad atstovaujant aptarnaujamiems asmenims, muitinės įstaigoms pateikiamose krovinio deklaracijose būtų nurodyti muitinės tarpininkų atstovų identifikacijos numeriai;

8.6. operatyviai teikti muitinės įstaigoms savo (t. y. muitinės tarpininkų) įformintų krovinio deklaracijų bei kitų su prekių deklaravimu ar muitiniu tikrinimu susijusių dokumentų duomenis raštu ir (arba) modeminėmis ryšio linijomis ar magnetinėse laikmenose pagal Muitinės departamento nustatytus reikalavimus;

8.7. užtikrinti jiems pateiktos konfidencialios informacijos apsaugą.

 

Muitinės tarpininkų registravimas ir registracijos panaikinimas, muitinės tarpininkų atstovų kvalifikacijos tvirtinimas

 

9. Asmuo, pageidaujantis verstis muitinės tarpininko veikla, turi pateikti Muitinės departamento direktoriui prašymą, nurodydamas ūkio subjekto pavadinimą, buveinės adresą, steigėją, banko, kuriame yra ūkio subjekto sąskaita, pavadinimą, kodą, adresą ir sąskaitos numerį.

Kartu su prašymu būtina pateikti įmonės registravimo pažymėjimo kopiją, įstatų, kuriuose numatyta muitinės tarpininko veikla, kopiją arba šių įstatų išrašą, banko pažymėjimą apie mokumą, savo atstovų sąrašą (nurodomi vardai, pavardės, parašų pavyzdžiai, pareigos, adresai, telefonai), naudojamų antspaudų pavyzdžius.

10. Muitinės departamentas turi teisę kreiptis į asmenį, pageidaujantį verstis muitinės tarpininko veikla, į banką, kuriame yra jo sąskaita, į muitinę, kurios veiklos zonoje yra šio ūkio subjekto buveinė, taip pat į kitas valstybės institucijas, prašydamas papildomai informuoti apie šį asmenį, ir privalo išnagrinėti jo prašymą per mėnesį nuo prašymo gavimo dienos.

11. Muitinės tarpininko atstovo kvalifikacija tvirtinama Muitinės departamento nustatyta tvarka išlaikius kvalifikacinį egzaminą. Kvalifikacinis egzaminas ir kvalifikacijos tvirtinimas privalomi visiems atstovams. Egzaminą būtina laikyti įgyjant teisę dirbti muitinės tarpininko atstovu ir vėliau, verčiantis šia veikla, ne rečiau kaip kartą per trejus metus.

Nustačius muitinės tarpininko atstovo veiklos trūkumus, taip pat atsižvelgiant į kvalifikacinio egzamino rezultatus, jis muitinės įstaigos teikimu gali būti siunčiamas (apie tai informavus muitinės tarpininką) laikyti kvalifikacinio egzamino ir nepraėjus trejiems metams nuo ankstesniojo egzamino išlaikymo.

Neišlaikius kvalifikacinio egzamino, pakartotinai jį laikyti leidžiama ne anksčiau kaip po mėnesio nuo ankstesniojo egzamino laikymo dienos.

12. Išnagrinėjus asmens, pageidaujančio verstis muitinės tarpininko veikla, prašymą ir nustačius, kad jis atitinka šių nuostatų 9 punkte nustatytas registracijos sąlygas, jo atstovai registruojami kvalifikaciniam egzaminui laikyti. Jeigu bent vienas atstovas išlaiko kvalifikacinį egzaminą, asmuo registruojamas muitinės tarpininku.

13. Kvalifikacinį egzaminą išlaikiusiems muitinės tarpininko atstovams išduodami muitinės tarpininko atstovo pažymėjimai ir suteikiami identifikacijos numeriai, kurie turi būti nurodomi visuose atstovų pildomuose ir muitiniam tikrinimui pateikiamuose dokumentuose. Muitinės tarpininko atstovo pažymėjime nurodomas jo galiojimo laikas, kuris negali viršyti trejų metų nuo kvalifikacinio egzamino išlaikymo dienos, ir atstovo identifikacijos numeris. Išlaikius kvalifikacinį egzaminą iki nurodytos kvalifikacijos patvirtinimo datos, pažymėjimo galiojimo laikas pratęsiamas.

14. Neatvykęs laikyti kvalifikacinio egzamino dėl pateisinamų priežasčių, muitinės tarpininko atstovas gali būti registruojamas kitam egzaminui. Jeigu per šešis mėnesius nuo prašymo registruoti muitinės tarpininku dienos kvalifikacinio egzamino neišlaiko nė vienas jo atstovas, prašymas nepatenkinamas.

15. Muitinės tarpininko atstovų sąrašas papildomas naujais atstovais, pateikus Muitinės departamentui atitinkamą prašymą ir šiems asmenims išlaikius kvalifikacinį egzaminą. Jeigu jiems yra išduoti muitinės tarpininko atstovo pažymėjimai, kurių galiojimas sustabdytas dėl šių nuostatų 16 ir 20 punktuose nurodytų priežasčių, kvalifikacinio egzamino laikyti nereikia.

16. Muitinės tarpininko atstovas iš atstovų sąrašo išbraukiamas nutraukęs darbo sutartį su muitinės tarpininku arba muitinės tarpininko sprendimu. Muitinės tarpininkas privalo nedelsdamas informuoti apie tai Muitinės departamentą. Asmenį išbraukus iš muitinės tarpininko atstovų sąrašo, jam išduoto muitinės tarpininko atstovo pažymėjimo galiojimas sustabdomas. Šis sustabdymas atšaukiamas, jeigu asmuo vėl įtraukiamas į nustatytąja tvarka įregistruoto muitinės tarpininko atstovų sąrašą.

17. Muitinės departamentas turi teisę pripažinti muitinės tarpininko atstovo pažymėjimą negaliojančiu, jeigu muitinės tarpininko atstovas:

17.1. per 6 mėnesius nuo muitinės tarpininko atstovo pažymėjimo gavimo dienos nepradėjo juo dirbti arba buvo nutraukęs šią veiklą ilgiau kaip 6 mėnesiams;

17.2. iki nurodytos kvalifikacijos patvirtinimo datos neišlaikė kvalifikacinio egzamino;

17.3. pateikė muitiniam tikrinimui krovinio deklaraciją, užpildytą nesilaikant Krovinio deklaracijos pildymo instrukcijos (Žin., 1993, Nr. 71-1343), ar kitus dokumentus, užpildytus nesilaikant nustatytos tvarkos;

17.4. nurodė krovinio deklaracijoje ar kitame dokumente neteisingą informaciją, dėl kurios visai ar iš dalies nebuvo sumokėti už prekes nustatyti muitai ir kiti mokesčiai;

17.5. įvykdė veiksmus, kuriais buvo pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymai ar kiti teisės aktai, reglamentuojantys muitinės tarpininkų veiklą, arba šie nuostatai.

18. Muitinės departamentas turi teisę panaikinti muitinės tarpininko registravimą:

18.1. jeigu muitinės tarpininkas:

18.1.1. per 3 mėnesius nuo įregistravimo nepradėjo savo veiklos;

18.1.2. buvo nutraukęs savo veiklą ilgiau kaip 6 mėnesiams;

18.1.3. įsiregistruodamas pateikė klaidingą informaciją;

18.1.4. įvykdė veiksmus, kuriais buvo pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymai ar kiti teisės aktai, reglamentuojantys muitinės tarpininkų veiklą, arba šie nuostatai;

18.1.5. likvidavo savo, kaip muitinės tarpininko, verslą arba pateikė prašymą panaikinti registraciją;

18.2. pripažinus negaliojančiu bent vieną muitinės tarpininko atstovo pažymėjimą;

18.3. nustačius, kad prekes muitinei deklaravo ar pateikė muitiniam įforminimui neturintis tam teisės muitinės tarpininko darbuotojas.

19. Kartotinis asmens prašymas įregistruoti muitinės tarpininku nagrinėjamas ne anksčiau kaip po metų nuo muitinės tarpininko registravimo panaikinimo.

20. Panaikinus muitinės tarpininko registravimą, visų jo atstovams išduotų ir registracijos panaikinimo metu galiojančių muitinės tarpininko atstovo pažymėjimų galiojimas sustabdomas. Šis sustabdymas atšaukiamas įtraukus nurodytuosius asmenis į nustatytąja tvarka įregistruotų muitinės tarpininkų atstovų sąrašus.

 

Baigiamosios nuostatos

 

21. Muitinės departamentas informuoja muitines apie muitinės tarpininkų registravimą ir registracijos panaikinimą, išduotus ir pripažintus negaliojančiais (įskaitant galiojimo sustabdymą) muitinės tarpininko atstovo pažymėjimus bei jų galiojimo laiką, pateikia muitinės tarpininkų atstovų sąrašus, šių atstovų parašų ir naudojamų antspaudų pavyzdžius.

22. Muitinės tarpininkai gali verstis savo veikla muitinės įstaigų patalpose, taip pat valstybės sienos perėjimo punktų muitinės kontrolės zonose tik sudarę sutartis su muitinėmis, kurioms priklauso atitinkamos muitinės įstaigos. Muitinės tarpininkų punktai muitinės įstaigose ir valstybės sienos perėjimo punktų muitinės kontrolės zonose paprastai steigiami skelbiant viešą konkursą Muitinės departamento nustatyta tvarka.

Konkurso laimėtojai nustatomi ir sutartys tarp muitinės įstaigų ir muitinės tarpininkų sudaromos atsižvelgiant į muitinės tarpininkų aptarnaujamų asmenų skaičių ir numatomą aptarnavimo našumą, kompiuterinių darbo vietų įrengimo galimybes ir jų skaičių, teikiamų paslaugų įkainius, galimybes teikti kitas (pavyzdžiui, muitinės garanto, dokumentų vertimo, kopijavimo, ryšių, transporto priemonių aptarnavimo) paslaugas. Šiose sutartyse gali būti nustatomi maksimalūs muitinės tarpininkų teikiamų paslaugų įkainiai, suderinti su Kainų ir konkurencijos tarnyba prie Ekonomikos ministerijos. Muitinės įstaigos ir muitinės tarpininko tipinės sutarties formą nustato Muitinės departamentas.

23. Muitinės tarpininkai neturi teisės atstovauti muitinės įstaigoms ar teikti joms paslaugų, susijusių su muitinės įstaigų atliekamu muitiniu tikrinimu ar muitinės dokumentų įforminimu.

24. Muitinės privalo kontroliuoti muitinės tarpininkus, priklausančius jų veiklos zonai bei aptarnaujančius šioje zonoje asmenis, ir ne rečiau kaip kartą per ketvirtį pateikti Muitinės departamentui informaciją apie šių muitinės tarpininkų veiklą bei jų padarytus pažeidimus. Nustačius pažeidimus, dėl kurių gali būti pripažintas negaliojančiu muitinės tarpininko atstovo pažymėjimas arba panaikintas muitinės tarpininko registravimas, Muitinės departamentas turi būti informuojamas nedelsiant.

25. Muitinės tarpininkams, pažeidusiems Lietuvos Respublikos įstatymus ar kitus teisės aktus, reglamentuojančius muitinės tarpininkų veiklą, arba šiuos nuostatus, taikomos Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų numatytos sankcijos. Muitinės tarpininkai turi teisę Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka apskųsti muitinės pareigūnų sprendimus, priimtus jų atžvilgiu.

______________